Mogelijkheden bij openbaar voor minibussen vervoer Texel? Nutsdepartement organiseert cursus wijnkennis Dit jaar 389 zwemdiploma's uitgereikt LAND BOUW RZ-regeling droogteschade Suikerbietenkoppen Aanrijding op boot Vleeskeuringskring nam afscheid van Jac. van Heerwaarden NVSH-avond over andere opvoedingsmogelijkheden KWEKEN MET ZELF GEÏMPORTEERDE VISSEN Eén van de uitkomsten van het concept-rapport „Onderzoek Openbaar Vervoer op Texel" is dat de behoefte bij eilandbezoekers om de eigen personenauto ook op Texel te gebruiken niet zo groot is. Het vervoer van de bagage is het voornaamste motief van de toeristen om per auto naar Texel te gaan. Andere conclusies van het rapport zijn Bij verbetering van het openbaar vervoer op Texel zou 80% van de automobilisten niet overwegen de auto thuis te laten. Slechts een kleine minderheid van de niet-automobilisten had wel per auto kunnen reizen. Van de toeristen, die zonder auto op Texel aankwamen, ging longeveer een derde deel per bus verder en eenzelfde ge deelte per (brom)fiets. Er is een verschil in waardering van het openbaar vervoer op Texel tussen automobilisten en niet-automobilisten. De eerste groep stelt hogere eisen. Voor het toekomstige busvervoer is in het rapport een onderscheid ge maakt tussen het vervoer aansluitend op de veerdienst en het overige ver voer op het eiland. Wat de veerdienst betreft hebben de samenstellers (Stich ting Centrum voor Vervoersplannen te Utrecht) nagegaan wat de consequen ties voor de busdienst zijn van capaci- teisvergroting van de veerdienst. Zomer en winter Men heeft (om een zo duidelijk moge lijk beeld te scheppen) onderscheid ge maakt in het zomer- en winterseizoen op Texel. Voor het winterhalfjaar hou den de consequenties voor de Autobus onderneming Texel (AOT) het volgende in. Verhoging van de busfrequentie tot een half uur dienst kost, afhankelijk van de uitvoering ƒ61,000,tot ƒ101.000,Maar daar er onvoldoen de argumenten zijn deze extra kos ten te rechtvaardigen wordt gepleit voor een voortzetting van de uur- diens.t Wat betreft het zomerhalfjaar zal in Op donderdagmiddag 23 september van 14.00 tot 16.00 uur, zal nogmaals door de districtsbureauhouder zitting worden gehouden in hotel „De Linde boom-Texel" Ook dan kunnen formu lieren worden afgehaald of eventueel al worden ingeleverd. De daarop volgende weken zal de districtsbureauhouder elke maandag aanwezig zijn op de bekende plaats in hotel „De Lindeboom-Texel". Onderstaand treft men een lijst aan van suikerbietentelers in de Wieringer- meer en Anna Paulownapolder die be reid zijn bietenkoppen te leveren voor ƒ20,per ton. Het vervoer zal ook nog ƒ20,bedragen, waar ongeveer ƒ5, transportsubsidie afgaat. A. Niehof, Middenmeer, 02270-1565, 2 ha Hoomsman, Wieringerwerf, 02273-225, 5 ha Geertsema, Middenmeer, 02270-1591, 2 ha Blauwboer, Middenm 02277-251, 10 ha Meninga, Slootdorp, 02277-202, ha De Feijter, Middenmeer, 02276-207, 3 ha Deze worden deze week gerooid, dus snel bellen! NAK bedr. Slootdorp, 02277-326, 5 ha v. d. Zaag, Slootdorp, 02277-337, 3 ha Aukema, Slootdorp, 02278-313, 2x4% ha Vilsteren, Wieringerw., 02273-286, 5 ha Mulder, Middenmeer, 02276-289, 3 ha Verbrugge, Wieringermeer, 02275-235, 5 ha Geerligs, A.P.-polder, 02233-1375, 12 ha Geerligs, A.P.-polder, 02233-1404, 2 ha Hage, Wieringerwerf, 02275-263, 2 ha Men dient zelf contact op te nemen met de suikerbietentelers. Er kan dan overleg worden gepleegd over het tijd stip van rooien, het eventueel aan de vaste wal inkuilen. Maar informeer ook nog even naar de prijs. Ook het vervoer dient u zelf te rege len. De Texelse transportondernemers zijn in de meeste gevallen bereid het blad vanuit de Wieringermeer en Anna Paulowna Polder te transporteren Wan neer dit niet lukt kunt u zich wenden tot de Grasdrogerij De Hartog te Abbe- kerk, tel. (02298) 1286. Het kantoortel. is (02298) 1232. Indien u interesse heeft, moet u snel besluiten, want wie het eerst komt, het eerst maalt. Er is ook een aanbieding voor het wei den van schapen in de Anna Paulowna Polder gekomen. Het zal voor enkele be drijven misschien interessant zijn hun schapen in goede conditie te krijgen voordat de ram er bijkomt. Inlichtingen bij de voorlichtingendienst. Telefoon (02220) 2780. C. W. Hin, secr. gez. landbouwarg. principe de veerdienst nog lange tijd een halfuurdienst blijven, in het hoogseizoen overgaand in een pen deldienst. Dit houdt volgens het rap port geen wijzigingen in voor de bus dienst. De Stichting Centrum voor Vervoers plannen (een adviesbureau voor Verkeer en Vervoer) heeft ook voor de verwach tingen van het interne busvervoer op het eiland een winter- en een zomersitu- atie onderscheiden. Gesteld wordt dat in de winter voor lopig geen veranderingen te verwachten zijn die het nodig maken het AOT lij- nennet en de frequentie ingrijpend te herzien. Minibussen? Het raport ziet weinig in de zg. mini bussen („buxies"), zolang het bestaande busdienstpatroon gehandhaafd blijft. Kleine busjes zouden een betere voor ziening voor de kleine kernen kunnen betekenen als de huidige vaste lijnvoe- ring en vertrektijden gedeeltelijk wor den losgelaten. Een nadere studie zou moeten uitwijzen of dat is te realiseren. Het is voor de hand liggend dat een kleine bus economischer en praktischer is als het gaat om het vervoer van klei ne aantallen mensen. De afschrijvings- en variabele kosten zijn lager, maar de chauffeurskosten die 70°/o van de exploi tatiekosten uitmaken, blijven gelijk. Het rapport geeft aan dat op verschil lende lijnen (zowel 's zomers als 's winters) grote bussen ingezet zullen moeten blij ven. Genoemd wordt het traject Veer haven-Den Burg en de ochtendrit tussen De Cocksdorp en Den Burg. Voor de overige ritten, stelt men, zouden hier dan tenminste 2 minibussen nodig zijn. Resumerend komt men tot de slotsom dat er slechts dan een verbetering in de bediening van de kleine kernen ontstaat wanneer daar mee gereden wordt dan de huidige dienstregeling biedt. Hiervoor is weliswaar enige ruimte in het ritten- sohema van de beide minibussen, maar dit zal, wanneer dit extra personeel nodig maakt, tot belangrijke kostenverhogin gen leiden. Stamlijn Een andere oplossing in dit verband biedt het invoeren van een „stamlijn" die de „zwaarste" relaties bedient. Deze stamlijn zou kunnen zijn het traject Veerhaven-Den Burg, op sommige tijden doorgetrokken tot Oosterend. Dit zou kunnen worden aangevuld met flexibele minibusvoorzienmgen (verbindingen van alle kernen met Den Burg). Deze zouden met minibussen naar behoefte gereden moeten worden, bij voorkeur aanslui tend op de stamlijn. Ook is het mogelijk het telefoonelement hierbij in te voe ren. Qua karakter benadert dit daardoor de taxi, en dit verhoogt de kwaliteit van de vervoersvoorziening weer. In hoever re dit idee voor uitvoering in aanmer king komt, zou in een nader onderzoek nagegaan kunnen worden. In dit kader noemt men het interessant dat het de bedoeling van de minister van Verkeer en Waterstaat is een experiment te be vorderen van een lijntaxi in een dun bevolkt streekvervoergebied. Het toekomstige busvervoer in de zo mer is grotendeels afhankelijk van het aantal toeristen en hun vervoermiddel- keuze. Bij onveranderd reisgedrag is ge raamd dat het busvervoer maximaal met 30% kan stijgen. Dit komt er op neer dat dan ook nog met de huidige frequentie volstaan kan worden, al zul len dan met name tussen Den Burg en De Koog meer versterkingsritten nodig zijn. Ook voor de zomer geldt dat indien het aanbod voor de bus erg toeneemt of eventueel erg afneemt de frequentie van de ritten navenant veranderd dient te worden. De afdeling Texel van 't Nut zal bij voldoende belangstelling een „wijn- cursus" organiseren. De eerste van de zes lessen wordt gehouden op vrijdagavond 29 oktober in een nog nader te bepalen lokaliteit. De totale kosten bedragen 35,-. Ook niet-leden kunnen inschrijven; zij betalen ƒ45,-. Men dient zich voor 15 oktober op te geven bij mevrouw Bakker, Witte Kruislaan 10, Den Burg, telefoon (02220) 2271. De cursus wordt gegeven door de heer C. F. Zeylstra uit Amsterdam, die op Texel een tweede woning heeft. Het drinken van wijn is allang geen exclusieve bezigheid meer, voorbehou den aan de maatschappelijke bovenlaag. Met de kennis op het gebied van wijn is het over het algemeen slecht gesteld wat nogal eens aanleiding is voor pijnlijke ervaringen tijdens diners, feestjes e.d. Zelfs de mensen die beroepshalve maal tijden verstrekken laten het op het ge bied van wijnkennis veelal afweten, wat niet bepaald bijdraagt tot de naam die de betreffende gelegenheid tracht op te houden. De heer Zeylstra, zelf wijnkoper en wijnmedewerker van NRC-Handels- blad, zal in de zes lessen ingaan op theo rie en praktijk van wijn: leeftijd, kleur, druivesoorten, droog en zoet, de ver schillende wijngebieden, de combinaties HET HORNTJE Bij het verlaten van de veerboot kwam de VW pick-up van Hulsink, bestuurd door B. in aan rijding met een nog stilstaande Mercedes bestelwagen, bestuurd door P.J.A. uit Nibbixwoud. Het portier van de Merce des werd flink beschadigd. De kwestie werd onderling geregeld. van wijn en spijs, de vele termen waar van wijnkenners zich bedienen etc. Door het volgen van de cursus wordt men geen topdeskundige op wijngebied: men leert slechts wat in de praktijk zin vol is. Er is geen bijzondere vooroplei ding nodig; ieder die belangstelling heeft ■can de cursus met vrucht volgen. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst donderdag in hotel „De Lindeboom- Texel" is officieel afscheid genomen van de heer Jac. van Heerwaarden als mede werker van de Vleeskeuringskring Den Helder. Vanaf 1970 was Van Heerwaar- den aan de kring verbonden waar hij was belast met het dagclgks ophalen en af voeren van kadavers. Daarvoor, bij de Texelse Veterinair Hygiënische Dienst was hij (sedert 1952) ook noodslachter met alle daarbij behorende nevenwerk zaamheden. Het was werk waar menigeen zijn neus voor zou ophalen. Maar het moest gebeuren en Van Heerwaarden, zo werd tijdens de bijeenkomst herhaaldelijk naar voren gebracht, deed het op uitste kende wijze. Zijn plichtsbetrachting was voorbeeldig. Bij nacht en ontij was hij bereid en in staat zijn taak te vervul len en liet zich daarbij kermen als een eerlijke kracht met groot verantwoorde lijkheidsgevoel. Op de bijeenkomst werd het woord gevoerd door de voorzitster van de Vlees keuringskring (waarin de VHD destijds is opgegaan) mevrouw Kingma-Voort- huizen uit Den Helder (die als geschenk een boekwerk over zeilen en varen over handigde), burgemeester Sprenger en de heer C. van Rossum, voorzitter van de „Vereniging Texel tot verwerking van in nood geslachte en gestorven dieren". Hij gaf een geschenk onder couvert. Ook professor P. Wensvoort (die 15 jaar ge leden veel met Van Heerwaarden had te maken in verband met onderzoek van schapenziekten) was van de partij. Het „Kinderindoctrinatieboek" van Frances Vestin is onderwerp van ge sprek op de thema-avond waarmee de NVSH op donderdag 23 september in Centrum 147 (Bemhardlaan 147) te Den Burg de spits van het seizoen 1976-'77 afbijt. De avond wordt ingeleid doorj Goos Westerlaken. Er vanuitgaand dat de opvoeding sterk politiek, cultureel en maatschappelijk bepaald is, legt hij ons de vraag voor: Als je kiest voor een an dere opvoeding, hoe zou deze er dan uit kunnen zien? De avond begint om kwart over acht en is voor een ieder toegan kelijk. Alleen voor NVSH-leden is de ge- spreksavond in „De Spyker" te Den Hoorn op donderdag 21 oktober, waarop de vraag „Hoever moet de hulp van de NVSH gaan?" wordt behandeld. De dis cussie wordt geleid door Kina van Strijen, NVSH-vormingsmedewerkster in Den Helder. Ook deze avond vangt om kwart over acht aan. Bram Buunk schreef het boek „Oriën terend onderzoek naar jaloezie in rela ties", dat in 1975 door Bert Bakker ir Den Haag werd uitgegeven. Op uitno diging van de NVSH houdt Bram Buunk op vrijdag 19 november in Centrum 147 te Den Burg een lezing over zijn boek, dat in de boekhandel, maar ook via de NVSH verkrijgbaar is. Aanvang van de avond 20.15 uur. De eerste thema-avond in het nieuwe jaar wordt gehouden op donderdag 13 januari in „De Spyker" te Den Hoorn en zal in het teken van „Schuldgevoe lens" staan. Leidraad zijn de boekjes „Bomen spreken" en „Stenen hebben pijn" van psychiater J. R. M. Maas, di recteur-geneesheer aan de Pompekliniek te Nijmegen. Aanvang 20.15 uur. gii§|pi|a V.;:f«s ■$■&;>.?<- - w. v -• mt Jaap Vlaming bij zijn kweekaquaria. In zijn handen een plastic bakje met enkele aphyose- mi on ei er en waarin de ogen van het jonge visje al te zien zijn. Jaap Vlaming uit Spang is een bijzon der soort aquariumliefhebber. Hq werd het niet op de gebruikelijke wijze (van nikkervisje via stekelbaarsjes en goudvis sen naar tropische bak) maar werd ent housiast voor de hobby tijdens zijn ver blijven in Kameroen. Jaap werkte daar twee perioden op ontwikkelingsprojec ten. Zijn vrije tijd bracht hij voor een groot deel door bij beekjes en andere wateren in de omgeving. Het verzoek om daar uit te kijken naar planten en vis had hij gekregen van Harry Ellen, voorzitter van de Texelse aquariumver eniging. Jaap, toen nog volslagen leek die een gup niet van een zwaarddrager kon onderscheiden ving met weinig moeite allerlei visjes, die wel zijn nieuwsgierigheid prikkelden. Op het Hollandse thuisfront verwekti hij enthousiasme met het sturen vat foto's en tekeningen die hij van de visjes maakte en met dode exemplaren op 'E sterk water. Vooral door zijn contacteo met hobbygenoot en NlOZ-medewerkei Ben Schriekcn kon Harry Ellen al spoe r€ dig laten weten dat Jaap in een waai Ie^a luilekkerland voor aquarianen was te-f^1 recht gekomen. bev; Onbekende soorten u Kameroen is het land waar talloze soorten vis voorkomen. Vele daarvai zijn min of meer bekende verschijning gen in de Europese tropische aquaria ouw maar sommigen zijn hoogst zeldzaam o q p nog helemaal onbekend en du zelfs naamloos. DINSDAG 21 SEPTEMBER De NW-vrouwen houden in de Land bouwschool een bloemschikavond, 20.00 uur. DONDERDAG 23 SEPTEMBER In Centrum 147 aan de Bernhardlaan wordt een NVSH-avond gehouden over „andere" opvoedingsmogelijkhe den. Ook toegang voor niet-leden Aanvang 20.15 uur. In het City theater draait de satirische tekenfilm „Tarzoon, schande van de jungle"; 20.00 uur. Met inbegrip van de hieronder vol gende zijn er dit jaar in het zwembad Molenkoog in totaal 389 zwemdiploma's uitgereikt. Zij die op 17 september het diplomazwemmen met een goed resul taat afsloten waren de volgende- Diploma A: Inse Bonne, Ingrid van de Werf, Frangoise Keijser, Jantina de Veld, Dede Kikkert, Monique Kuipers, Esther Boon, Wijnand Baretta, Henk Hoogerheide, Jurgen Kok, Annemarie Snoeij, Paul Schneider, Pieter Krugers, Angelique Vaars, Jurgen Kikkert, Mark van de Geest, Denise Maas, Niels Collou, Michel Rüngs, Frederike Fransz, Elles Visser, Greetje van der Vis, Corina Plaatsman, Silvia Barhorst, Richard van de Rijke, Corina Roeper, Cornelis Ma- chicom, Astrid Jongedijk, Evelien Lake- man, Marga van der Knaap, Marjan van der Vis, Rezia Verlooij, Marijn Manuels, Paulien van de Wetering, Dennis Saai, Reinetta Drijver, Geraldina Daalder, Jitse de Vries, Marien Graaf, Hermina Boon, Marian de Vries, Ewoud van Dijk, Erwin Broersma, Geeske Mulder, Linda Heerschap, Jacqueline Plaatsman, Lies- beth Roeper, Gertha Wessels, Benny Visser, Eduard Hin, Wim Luiken, An nette Brans, Martin Bootsma, Carolien de Ruiter, Sandra van de Werdt, Robert Koopman, Martien Trap, Marijke Bru- cher, Pieter Smit, Fer van der Kooi, An- ja Bremer, Johanna Bostelaar, Adriana de Jong, Natasja Verlooij, Yvonne Eel- man, Wim Jan Riemens, Sara Höhner, Bennie Eelman, Anita Witte, Erwin Gi ling, Rita Eelman, Rina Boonman, Her man van Slooten, Jitske van de Wal, Nico Barhorst, Jan Duinker, Erica Rut ten, Paul Buijsman, Guurtje Hoep, Piet van de Gaag, Marjo Kuiper, Anna Tim mer, Elisa Groothuis, Maarten Koom, Els Dijker, Suzanne Kuipers, André Eel man, Karen Witte, Sander Moens en Gert Jan Moens. Diploma B: Sander Moens, Dick Heer schap, Boukje Buren, Edwin Wiering, Bart Pieter de Vries, Mieke Slot, Rita Heethuis, Esther Kikkert, Miriam Erne, Christel Moens, Robert Timmer, Thera Vonk, Sijbrand Keijser, Bianca Kaer- cher, Marja Wijnhof, Miranda Rijk, Sijne van Beek, Tonny Stokman, Alfred Bakker, Hans van Vooren, Marco de Wolf, Gauke van Lingen, Marijke Ra maker, Arjen Boerhorst, Linda Hin, Ri chard Vonk, Anita Pieterse, Ette Rien- stra, Martin Smidt, Angelique Beekhuis, Alrieke Saalmink, Rina Pieterse, Linda Beijert, Rudolf Weijers, Erna Wonder, Maarten Boon, Karin Vermeulen, Leon- tine Verseput, Jeannet Keijser, Jan van der Meer, Marja Burgman, Merleen Terwindt, Els Bergman, Robert Lake- man, Roel Hooijschuur, Astrid van de Wetering, Anita Westdorp, Mirjam Boh- nen, Sijfert de Boer, Jan Bremer, Lia Eelman, Nancy van Vooren, Peter Bru- cher, Astrid Blom, Jacqueline Klaassen, Elisabeth Siersma en Anita Witte. De pogingen om collecties levende vil |q in Nederland te krijgen gingen aanvaii- kei ijk met veel teleurstelling gepaard jq De eerste zending (in plastic zakken te- j2.0i midden van isolerend materiaal) bied tegen de bedoeling in een nacht op he! )e al Parijse vliegveld overstaan waardofl tos honderden vissen door de kou als lijkje dra, arriveerden. Later ging het beter. Tus ^sis, sen de vele vissen zaten verschillend* *Doi zeer zeldzame, meest Aphyosemionsoor Uch, ten. t, Vi „Vlamingi" Met trots vertelt Jaap over de Aphye :e LI semion Bualanum waarvan hij een al toire wijkende kleurvorm vond die de Deere film specialist Dr. Scheel in verrukkin bracht. Als deze sprookjesachtige, over ook r wegend rood gekleurde vis als soor ten. wordt erkend zou Jaap het recht hebbe Uien dat zijn naam eraan wordt verbonden ?«rsti dus Aphyosemion Bualanum Vlamingi Maar Jaap wil het niet; hij ergert zid _r aan de jacht naar eer en erkenning d blijkbaar ook biologen drijft. g In zijn woning in Spang heeft Jaa ur Vlaming meerdere aquaria staan. M« nkele door hem geïmporteerde Aphviose olop mins doet hij kweekpogingen die zid ds ei hoopvol laten aanzien. De vissen hebbfl snian, eieren afgezet die hopelijk een dezer d» gen zullen uitkomen. ize P( Het is vooral het gedrag van de vis ip is sen dat hem bezig houdt. Het is een uil pend daging om „wilde" ingevoerde visse: 13.3( over te wennen en tot voortplantingA. K brengen. Misschien nog moeilijker is bt r.-Jon om de jonge vis groot te brengen, maï g, tel. des te mooier is het als het lukt. Van W klassieke aquarium (een fraai aangele; jgaren onderwatertuintje met twintig soortë jen, planten en evenveel soorten vissen o terstr een kwart vierkante meter) moet W £>en niets hebben omdat hij uit eigen waai ig^, neming weet dat het bar onnatuurlijk is 0-f DO to

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2