Recreatiebasisplan door CRM aanvaard Nog voorbehoud ten aanzien van de „47000" Bootvervoer bietenkoppen wordt ook vergoed Jubileumgratificatie voor personeel „Texelstroom" TAXI (02220) martien van de wetering Lezing over klederdrachten Plattelandsvrouwen Schietoefeningen TESO vaart weer uurdienst Samen eten voor alleenstaanden Aan het slot van de personeelsbijeenkomst werden de cheques uitgedeeld De minister van CRM heeft de hoofdlijnen van het recreatie basisplan Texel aavaard. De bewindsman heeft de gemeente laten basisplan Texel aanvaard. De bewindsman heeft de gemeente laten ming van de recreatievoorzieningen op de natuurlijke mogelijk heden en onmogelijkheden van het eiland. De aanvaarding van het plan is van belang, omdat bij de uitvoering ervan grote bedragen nodig zijn, die voor een deel van CRM moeten komen. O.a. de uitvoering van het rijwielpadenplan, waarover het ministerie zich met name positief uitlaat, is daarmee verzekerd. Enigszins verontrust is dat de minis ter een duidelijk voorbehoud maakt ten aanzien van de in het recreatie plan genoemde wenselijkheid om het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel te laten uitgroeien tot 47.000 in 1985. De minister stelt dat het recrea tieplan op dit punt moet worden ge toetst aan het provinciale streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Zoals bekend wijst het ontwerp voor dit plan sterk in de richting van consolidatie, wat met name in de ei- landelijke ondernemerswereld aanlei ding was tot onrust en het laten ver schijnen van een alternatief plan. Wethouder Jook Nauta maakte ter loops van de aanvaarding van het basis plan melding in de maandagavond ge houden vergadering van de commissie voor recreatie en natuurbehoud. NRC Het is onduidelijk of openstelling van het Natuurrecreatieccntrum op zondag zal leiden tot hogere exploitatiekosten. De commissie ging akkoord met een proefperiode (april-september) waarvoor de gemeente een bedrag van ƒ25.000, beschikbaar zou moeten stellen bij wijze van risicogarantie. Tevens zal op kosten van het ministe rie van CRM een organisatieonderzoek worden gehouden om te bepalen of in het NRC-bedrijf alles efficiënt reilt en zeilt, terwijl Staatsbosbeheer de wensen van het publiek zal peilen door middel van een enquête. Het bestuur van de Stichting Texels Museum staat niet ne gatief tegen zondagsopenstelling maar voelt er weinig voor dat het jaarlijkse exploitatietekort (thans ƒ63.000,nog hoger wordt. Commissielid L. J. Dijksen vond een ongetwijfeld kostbaar efficency-onder- zoek in een bedrijf van slechts tien man nogal overdreven. Bovendien: er zijn veel subjectieve factoren. Hoe zou men kunnen vaststellen of voorlichting wel efficiënt wordt gegeven? Het is denkbaar dat de zeehonden afdeling afzondelijk wordt beschouwd. Gezien de wetenschappelijke betekenis kan hier gesproken worden van een be lang voor de hele Waddenzee. Dit zou hogere overheidsbijdragen in de kosten van dit onderdeel rechtvaardigen. De Texelse veehouders maken gebruik van de mogelijkheid om elders in het land bietenkoppen te kopen en deze als veevoer te gebruiken. Op deze wijze kan een wintervoorraad worden aangelegd waarin het door droogte geteisterde Texel zelf niet heeft kunnen voorzien. De eerste partijen bietenkoppen zijn in middels op het eiland gearriveerd. De foto geeft een beeld van een door loon bedrijf Kikkert verzorgd transport, in opdracht van veehouder J. Hin in Spang. Bietenkoppen worden doorgaans on- dergeploegd en hebben aldus een bemes- tingswaarde van ongeveer ƒ10,per hectare. Agrariërs in de Wieringermeer en Anna Paulowna zijn bereid gebleken de koppen voor dit bedrag te verkopen plus de kosten voor het bijeengaren en laden, waarvoor ook een tientje wordt gerekend. Tot dusver loopt het op Texel echter niet storm. Van de aangeboden 70 hec tare is nog maar 20 aangevraagd. Dat hangt waarschijnlijk samen met de hoge transportkosten waar slechts een subsi die van ƒ5,per ton tegenover staat. Zoals bekend worden de transportkosten van geïmporteerd hooi en stro wel vol ledig vergoed. Gisteren werd echter bekend dat het vrijwel vaststaat dat ook de volledige Ook voor rek. van Ziekenfonds transportkosten van bietenkoppen naar Texel zullen worden vergoed. Een rege ling die ongetwijfeld terugwerkende kracht zal hebben, is in de maak. De eerste avond in het seizoen 1976-'77 voor de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen is op dinsdag 28 september wanneer me vrouw Van Hees-Cino in de LTS-kantine van Den Burg een causerie zal houden over „klederdrachten in Nederland". Mevrouw Van Hees brengt een kol iektic poppen mee en dames die daar belangstelling voor hebben worden in de gelegenheid gesteld een pap te kopen. Het programma van de Plattelands vrouwen voor het komende seizoen is weer erg veelzijdig en geeft voor „elck wat wils". Mevrouw v d. Wilk vertelt bijvoorbeeld op Kerstavond over Zweed se kerstgebruiken In februari komt de cineast Jo van Dijk met een film over IJsland en als toegift een film over Texel anno 1953. Er staan ook weer en kele cursussen op het programma zoals Hindelooper schilderkunst of bandver sieren en stipversieren. Dames die kennis willen maken met de vereniging zijn welkom op de avon den. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Texel, p a. mevrouw N. Duinker-Mantje, hoeve Varia, Spang, telefoon (02223) 487 Maandag a.s. van 9.00 tot 16.00 uur en dinsdag dezelfde tijd gaan resp H.M. Friesland en H.M. Rotterdam schieten in sector 045 tot 075 graden rechtwij zend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. Met ingang van zondag a.s. komt de halfuurdienst van TESO te vervallen en wordt weer overgeschakeld naar de winterdienstregeling, dus elk uur een afvaart van Texel van 6.05 uur ('s zon dags 8.05 uur). De tweede boot zal slechts incidenteel worden ingezet als de drukte daartoe aanleiding geeft. Dat zal onder meer nodig zijn bij het begin van de herfstvakantie op 18 oktober. Vrijwel alle bungalows op Texel zijn dan bezet. commissie ging ermee akkoord dat de ƒ25.000,voor de proefperiode (die het bestuur het liefst over een heel jaar wilde houden) aan de toeristische reser ve wordt onttrokken. Reklameborden Van harte akkoord ging men met het plan om alle door particuliere (meestal illegaal) geplaatste aanwijzings- en re klameborden langs de wegen in het bui tengebied op te ruimen en te vervangen door een uniform systeem. Dat systeem voorziet in metalen rekken van ten hoogste twee meter en een breedte van 1.20 meter. Op eigen kosten kunnen be trokkenen daarin hun aanwijsborden (groen met witte letters) van 120 x 20 centimeter plaatsen. De royale uitvoe ring werkt de duidelijkheid en daardoor de verkeersveiligheid in de hand. De op schriften moeten zakelijke, éénmalige verwijzingen zijn dus geen uitgespro ken reklame. Als het de verbindingswe gen tussen de dorpen betreft berust goedkeuring van een en ander bij de provincie, maar verwacht wordt dat be langhebbenden in de praktijk met de ge meente te maken zullen hebben. Minder enthousiast maar toch positief stond de commissie tegenover het plan om ook de borden op particuliere erven aan voorschriften te binden. De gedach ten gaan hier uit naar borden van ten Naar aanleiding van de enige tijd ge leden gedane suggestie aan alleenstaan den om samen met andere alleenstaan den bij toerbeurt te koken zijn bij de af deling Cultureel Werk op het raadhuis al verschillende reakties binnengeko men. De gedachte achter het initiatief is ge weest: „Een keer niet alleen aan tafel" met de bedoeling tesamen de maaltijd te gebruiken met een praatje, een grapje of een wat diepgaander gesprek als daar behoefte aan mocht zijn. Na het eten kan er samen afgewassen worden waarna ieder zijn eigen weg kan gaan. Er bestaat dan ook de mogelijk heid afspraken te maken voor een kop koffie o.i.d. Alle belangstellenden worden nog maals uitenodigd zich op te geven bij de afdeling Cultureel Werk op het raad huis, telefoon (02220) 3041. Ook zijn daar eventuele reakties en suggesties wel kom. hoogste 60 vierkante decimeter (dus bij voorbeeld 120 x 50 centimeter) in don kergroen met witte letters naar eigen keus. Dergelijke bonden zouden niet ho- (zie vervolg voorkant 2e blad) Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het elektriciteitsbedrijf op Texel hebben alle medewerkers, oud medewerkers en weduwen van oud-me dewerkers een gratificatie gekregen. Dat gebeurde aan het slot van een feestelijke herdenkingsbijeenkomst in de LTS-kan tine in Den Burg. De jubileumgratificatie voor de werk nemers bestond uit 12% van het maand salaris plus 50,voor elk dienstjaar. De gepensioneerden kregen ieder ƒ300, en de weduwen kregen de helft van dat bedrag. Geschiedenis Tijdens de bijeenkomst werd het woord gevoerd door directeur B. Klein- huis die een drie kwartier durend over zicht gaf van de geschiedenis van de elektriciteitsmaatschappij. Hij legde er de nadruk op dat de TEM destijds is op gericht nadat het PEN had laten weten elektrificatie van Texel technisch en fi nancieel niet mogelijk te achten. Het aanleggen van een zeekabel was riskant, zo bleek uit het herhaaldelijk breken van de telefoonkabels die de PTT door het Marsdiep had gelegd. De tijdsom standigheden van na de eerste wereld oorlog (geen geld, schaarste aan grond stoffen) in aanmerking nemende is het plan van wethouder Reijer Keijser om Texel een eigen elektriciteitsbedrijf te bezorgen zeer gedurfd geweest. De TEM begon met stoommachines: locomobie len. Want olie- en benzinemotoren wer den (met als afschrikwekkend bewijs het herhaaldelijk falen van vliegtuigmoto ren) onbetrouwbaar geacht. Om kosten dekkend te kunnen werken moest de TEM hogere tarieven berekenen dan op het vasteland. Dat verschil werd steeds groter en was in 1966 aanleiding om met het PEN contact te zoeken, wat geleid heeft tot oprichting van de straks ge heel in eigendom van de provincie zijn de N.V. Texelstroom. Opmars Namens de raad van commissarissen van Texelstroom werd gesproken door de heer F. M. van Eyndhoven (directeur van het PEN). Hij wees in het bijzonder op 't grote belang van de waterproduk- tie van Texelstroom en blikte ook nog even in de geschiedenis. Opgemerkt werd dat de eerste Nederlandse elektri citeitscentrale die aan derden stroom leverde, werd gesticht in 1886. Toen Texel elektriciteit kreeg bestond het PEN nog maar vijf jaar. Daaruit blijkt dat de elektriciteit in een kort aantal ja ren het land heeft veroverd. Kwetsbaar Het is een bijzondere en kwetsbare positie waarin het elektriciteitsbedrijf op Texel zich bevindt.. In geval van sto ring kan niet op een ander elektriciteits net worden overgeschakeld waardoor hoge eisen aan bedrijfszekerheid en re servevoorzieningen worden gesteld. Voor de exploitatie is het ook een extra be lasting dat in de centrale geen aardgas mag worden gebruikt en aangewezen is op zwavelarme stookolie. Van Eyndhoven zei dat de elektriciteitsbedrijven de laat ste jaren in kritische belangstelling staan en hij vond het daarom goed te wijzen op de enorme rol die de elektrici teit speelt voor welvaart en welzijn, daarbij de geneeskunde en de massa communicatiemogelijkheden als voor beelden noemend. In het teken van het jubileum stonden verder een buitengewone aandeelhou dersvergadering, een bijeenkomst met de oud-commissarissen C. J, de Lugt, M. C. Kuip en C. H. Roeper, een lunch en een feestavond in bowling De Koogel. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1976 OPLAGE 5200 90e JAARGANG No. 9112 10 PAGINA'S TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De 1 0 1 J. 1 J. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost f vffSPtl 4 BJ/B WT 0 0 B P ftl l/k l/l50 cent Incasso; los 40 cent. 34, Oosterend, tel. (02223) 896. ir B r M/vf'l V r r Ifl/VV &B r n Bank: Amro bank- Ned- Mldd- Bank- Rabobank B M \B Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1