I Recron: géén verschil tussen caravans Moestuin vraagt een goede kalkbemesting Piet Dam stopt ermee f LAND BOUW Ensemble vraagt nieuwe leden Burgerlijke stand Vuurpijlen C. van Groningen lan Raven won service-auto KINDERBADJASJES Sportshop - Kindershop Belangrijke telefoonnummers blü „WAT IK ZEGGEN WOU.." Navigatiefout gemeentebestuur Regenkleding, joppers en laarzen Voor mensen, die instrumenten bespe len die niet in de verschillende fanfare- gezelschappen worden gebruikt bestaat de mogelijkheid zich aan te sluiten bij een instrumentaal ensemble, een soort orkest, dat iedere dinsdagavond samen komt in 't Fanfaregebouw te Den Burg. In het orkest wordt gespeeld op aller lei instrumenten: blokfluiten, dwarsflui ten, klarinetten, saxofoons, violen, ban jo's en mandolines. Uitbreiding van het ledental is niettemin gewenst. Voorwaar de tot deelname is dat men minimaal 2 jaar les moet hebben gehad op het in strument. Ook leden van de muziek school zijn welkom m het Fanfarege bouwtje, Witte Kruislaan, Den Burg, dinsdagavond van 20.00 - 21.30 uur. van 15 tot en met 21 september 1976 Geboren: Roelof, zv. Wilhelmus Ploeg en Diena Stark; Jan Boyen, zv. Boijen D Rienks en Bianca Holthuis; Monique Marielle, dv. Cornelis L. van Heenvaarden en Cornelia E. M. Merkx; Marleen Mattine, dv. Pieter W. L. Roe per en Maartje E. Goenga; Maria Elisa, dv. Frans Kaercher en Hendrica H. Schoo; Lies, dv. Robert J. Leewis en Ennora J. Kern. Overleden: Peter van Loo, oud 72 jaar, wonende te De Koog Dinsdag zullen bij een oefening door militairen van ,,De Mok" seinpatronen (vuurpijlen) worden gebruikt. Dit ge beurt van 15.00- 16.00 en van 19.30- 21.30 uur aan de noord-oostkust van Texel. Aan deze witte en groene sein patronen hoeft dus geen bijzondere be tekenis te worden gehecht, zo laat de marinevoorlichtingsdienst weten. Rode vuurpijlen dienen onder alle omstan digheden als ernstig noodsignaal te worden opgevat, zo wordt eraan toege voegd. De Organisatie van Recreatieonder nemers Nederland (Recron) heeft be zwaar tegen het door de gemeente ge maakte onderscheid tussen sta- en toercaravans. Recron vindt het maken van onderscheid tussen tenten, sta- en toercaravans („kampeermiddelen") een kwestie van beheer die niet in het ruimtelijk beleid thuishoort. Deze op vatting is neergelegd in een brief aan het gemeentebestuur, bedoeld als steun van verschillende bezwaarschrif ten die individuele recreatieonderne mers tegen het bestemmingsplan voor het buitengebied hebben ingediend. Over het plan wordt op 6 oktober een hoorzitting gehouden. Inmiddels is op het plan ook al voorlopig gereageerd door vrijwel alle gemeenteraadfrac ties. De recreatieondernemersorganisatie wijst in de brief op de verstrekkende gevolgen van het bestemmingsplan voor de recreatieve bedrijfstak, de detailhan del en alle recreanten die Texel bezoe ken. Recron veroordeelt het onderscheid tussen toer- en stacaravans, uitsluitend gebaseerd op de lengte ervan (langer dan zes meter is een sta-caravan) terwijl het gebruik blijkbaar buiten beschou wing blijft Dambord Op de plankaart worden terreinen aangegeven voor het plaatsen van tenten en toercaravans en terreinen voor sei zoenwoonverblijven. De stacaravan wordt tot laatstgenoemde categorie ge rekend. Het plan stemt niet overeen met de bestaande situatie. Waar nu sta caravans staan zullen ze in de toekomst moeten verdwijnen, zo veronderstelt Recron, die in de plantoelichting ver geefs heeft gezocht naar de reden van dit beleid. De afgelopen weken heb ik een kijkje genomen in enkele volkstuinen. Daarbij is me opgevallen, dat in heel wat tuinen de groei te wensen overlaat als gevolg van een te lage kalktoestand, of popu lairder gezegd door te „zure" grond. Veel mensen denken bij het begrip „zuur" aan grond, die onvoldoende ont waterd is. Het begrip „zuur", zoals dat door bemestingsdeskundigen wordt ge bruikt heeft echter niets te maken met goede, of minder goede ontwaterde grond. De aanduiding „zuur" wordt in de besmettingsleer gebruikt voor grond met een te lage pH, ofwel te hoge zuur graad. Om dit euvel te verhelpen is een kalkbemesting nodig. Vrijwel alle tuingewassen vragen -een grond met een goede kalktoestand, of misschien juister gezegd met een hoge kalktoestand. Gewassen, die bijzonder hoge eisen aan een ruime kalktoestand stellen zijn o.m. spinazie, andijvie en koolsoorten. Ik zeg het nog wel eens zo: „Als spinazie vlot groeit kunt u er van op aan, dat het met de kalk in orde is". Maar ook gewassen als stambonen, wortelen en rode bieten zijn zeer dank baar voor grond met een ruime kalk toestand. De nadelen van een te lage kalktoe stand zie je vooral m het voorjaar. „Zu re ziekte" is in zekere zin nl. ook een „koude ziekte". Op een zure grond krijg je in het voorjaar de groei moeilijk op gang. Als de temperatuur hoger wordt gaat het beter, maar u kunt er op re kenen, dat ook dan kalkrijke grond het nog wint van „zure" grond. Aanwijzingen Hiervoor stelde ik al, dat uit de groei van bepaalde groentesoorten is af te le zen of de grond kalkrijk of „zuur" is. Er zijn nog meer aanwijzingen. Ik denk dan speciaal aan het voorkomen van bepaalde onkruiden. Een onkruid, dat het heel goed doet op „zure" grond is zwarte nachtschade. Ook het onkruid „roodbeen", of zoals we op Texel wel zeggen „roodschinkel" kan een aanwij zing zijn, dat we met een zure grond hebben te maken. We kunnen uit de aanwezigheid van bepaalde onkruiden vooral een conclu sie trekken als deze onkruiden op be paalde plaatsen veel meer aanwezig zijn dan op een andere plek. Als we dit com bineren met ervaringen over een goede of minder goede groei van bepaalde groentesoorten, dan geeft de onkruid bezetting ons een vrij goede aanwijzing. Willen we met zekerheid iets weten over de zuurgraad van de grond dan kunnen we ook een grondmonster laten nemen. Het onderzoek naar de zuur graad is erg eenvoudig en kan eventueel op Texel worden verricht. Vooral als men zowel een grondmonster van een goede plek als van een slechte plek neemt geeft zo'n eenvoudig onderzoek goede aanwijzingen. Wat cr aan te doen? Hiervoor zei ik al, dat er voor zure grond een kalkbemesting nodig is. Wat de soort kalk betreft kunnen we wel stellen, dat iedere kalksoort geschikt is om grond in een goede kalktoestand te brengen. Persoonlijk heb ik nog wel voorkeur. Ik loop heel hoog met schuimaarde. Voor de meeste tuinders zal het onmo gelijk zijn om schuimaarde te gebruiken, omdat het alleen in grote hoeveelheden tegelijk wordt afgeleverd. Mogelijk, dat tuinders, die een goede relatie met een boer hebben er in slagen om een kleine hoeveelheid af te nemen. Maar zoals gezegd: Met iedere kalk soort is een goed resultaat te bereiken. Ik wil er nog wel eens op wijzen, dat het een misverstand is om te denken, dat men een te „zure" grond op peil kan brengen door gebruik van slakkenmeel. Slakkenmeel is een uitstekende meststof maar in de eerste plaats een „fosfaat meststof". Als kalkmeststof is slakken meel te duur. Dezer dagen kreeg ik van iemand, die een volkstuin heeft te horen' „Ik gebruik mengmestkorrels en daar zit toch van alles in?" Hij meende hiermee ver schoond te zijn van gebruik van kalk- meststoffen Dit is een groot misver stand. De meeste mengmestsoorten wer ken nl. ontkalkend d.w.z. dat bij uitslui tend gebruik van mengmeststoffen de grond ieder jaar zuurder wordt. Meng mestkorrels zijn uitstekend te gebruiken op moestuinen, maar men moet er in de eerste plaats voor zorgen, dat de kalk toestand in orde is en door regelmatig gebruik ook in orde blijft. Hoeveel en wanneer? Als de grond flink zuur is kan het wel nodig zijn om van de gebruikelijke kalkmeststoffen 50 kg per are (100 m2) te gebruiken. Voor schuimaarde komt men dan wel op 125 kg per are. In min der ernstige gevallen kan met 25 kg land- bouwkalk per are worden volstaan. Kalk is een zeer langzaam werkende meststof. Als de grond erg zuur is be reikt men met een in het voorjaar gege ven kalkbemesting voor het lopende jaar veel te weinig De voorjaarsgroei profiteert dan nog helemaal niet van de kalkbemesting. De beste tijd om een kalkbemesting te geven is de nazomer. Zodra de grond „leeg" komt moet de kalk worden ge strooid. Het is zaak dit te doen bij droog weer en op een zo droog mogelijke grond. Wil men m het volgende voorjaar direkt het volle profijt van de kalkbe mesting hebben, dan is het verder nodig om de kalk goed door de grond te wer ken. Dit kan door licht spitten of hak ken gebeuren. De kalk heeft dan de mo gelijkheid om in de wintermaanden de hele bouwvoor door te trekken. Op erge kalkarme grond is het gewenst na het spitten nog een lichte kalkbemesting van bijvoorbeeld 10 - 15 kg per are te geven. Wil men daarnaast ook nog een gift slakkenmeel van bijvoorbeeld 8-10 kg per are geven, dan is dit meegeno men, maar persoonlijk lijkt het me ge makkelijker om eerst te zorgen voor een goede kalktoestand en daarna normaal de gekorrelde mengmeststoffen te ge bruiken. C. van Groningen Men noemt de argumenten technisch, algemeen en niet zonder meer van toe passing op alle kampeerterreinen. Het opnemen ervan in een bestemmingsplan wordt onwenselijk gevonden. Het resul taat is een op een dambord lijkend to taalbeeld. De normen horen niet thuis in een langdurig geldend bestemmingsplan maar in verordeningen die het kampe ren regelen. In het bestemmingsplan moeten alleen kampeerterreinen voorko men zonder onderscheid in de daar toe te laten kampeermiddelen. „Een sta caravan is een kampeermiddel en geen zomerhuisje". Tegen advies Er zijn overigens meer gemeenten in Nederland die een stacaravan beschou wen als een bouwwerk, maar volgens Recron is dit strijdig met de adviezen die uitgebracht zijn door de Nederlandse Kampeerraad, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Ook in de kampeerwet ziet Recron zijn mening over de stacaravan bevestigd. Aan het slot van de brief wordt geïn formeerd waarom in het ontwerpplan niet alle in het buitengebied gelegen kampeerterreinen zijn opgenomen. „Wat staat daar te gebeuren? Moeten bestaan de bedrijven gesaneerd worden?" Ern stig bezwaar heeft Recron tegen het feit dat bestaande kleinere kampeerterrei nen niet mogen uitbreiden, maar dat wel nieuwe bedrijven worden toegelaten. De rentabiliteit van kleine bedrijven is nu en zeker in de toekomst onvoldoende. „Een onderzoek van het Ministerie van Economische Zaken bevestigt dit". Zonder dat het hem één cent kostte kwam Jan Raven uit Oudeschild in het bezit van een nieuwe serviceauto voor zijn radio- en televisiebedrijf. Het gebeurde op de Firato in Amster dam waar Raven meedeed aan een op de handelaars gerichte aktie van Koelrad b.v. een importeur van audio- en video apparatuur. De deelnemers mochten uit een bak met sleutels er één kiezen. Als de sleutel paste m de op twee tv-kasten gemonteerde contactsloten, waardoor de toestellen werden ingeschakeld, werd de op het beeld geprojecteerde prijs gewon nen. Jan Raven zag tot zijn vreugde een Renault 4 servicewagen op het beeld verschijnen Het kwam prachtig uit want de bij Raven in gebruik zijnde wa gen heeft zijn beste tijd gehad. Dinsdag j 1 werd de auto officieel overgedragen aan het echtpaar Raven door adjunctdirecteur Heemskerk van Koelrad b.v. Op de foto het moment waarop de heer en mevrouw Raven de autosleutels in ontvangst nemen. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Voor de NVSH-afdeling spreekt Goos Westerlaken over andere opvoedings mogelijkheden; 20.15 uur in Centrum 147 aan de Bernhardlaan. VRIJDAG 24 SEPTEMBER Om 19.30 uur gaat in de kantine van Texelse Boys de scheisrechtercursus van start. ZATERDAG 25 SEPTEMBER Volksfeest in De Waal zie programma elders in deze krant. Op de speelweide aan de Ploegelander- weg worden streekwedstrijden van Noordhollandse ruiters gehouden. ZONDAG 26 SEPTEMBER De MAB-club Texel houdt een kam- pioensrit, start om 14.00 uur op het Wezenland; inschrijven vanaf 13.30 uur. Bij De Kaap wordt van 8 00 - 10.00 uur een sportvis wedstrijd gehouden. MAANDAG 27 SEPTEMBER De raadscommissie voor financien komt in het raadhuis in openbare vergade ring bijeen, onder meer om zich te be raden over de verhoging van de plaat selijke belastingen voor 1977. Mevrouw Ronday houdt voor de platte landsvrouwen afdeling De Cocksdorp- Eierland een praatje over „ziekenver pleging thuis". VASTE DATA Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen ln de „Witte Burcht", aanvang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in het voormalige bi bliotheekgebouw (Burgwal 32) elke maandag en vrijdag van 8.30 - 10.00 uur. Telefoon (02220) 4185 b.g.g (02230) 15834. üke woensdagavond om 19.00 uur wordt op de Hogeberg een trainingarit ge houden van de Wielervereniging Texel. Ook door toeristen kan worden deelgenomen. Tot half augustus houdt de Zusterkring van De Cocksdorp verkoop van zelf gemaakte artikelen. Dinsdagavonden 19.30 - 20.30 uur en woensdagochten den 10.00 - 11.00 uur. Plaats: gebouw tje naast de Hervormde kerk. De Stichting voor Gezinsverzorging an Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere maandagavond klaverjassen in hotel „De Zwaan", aanvang 20.00 uur. De bibliotheek in 't verenigingsgebouw bij de Hervormde kerk van De Cocks dorp is open op maandag-, woensdag en vrijdagochtend van 10.00 - 11.00 uur en dinsdag-, donderdag- en vrij dagavond van 19.00 - 20.00 uur. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekke op de adressen Bernhardlaan 112 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Kruidenier Piet Dam („PéDé") sluit per 18 december zyn winkel voorgoed. Daarmee zal na 42 jaar de laatste ech te ouderwetse kruidenierszaak van Den Burg ophouden te bestaan. Er is niemand die het bedrijfje in de Waal- derstraat wil voortzetten. Piet Dam wordt binnenkort 70 en vindt het wel letjes. „PéDé" kwam 45 jaar geleden uit Schagen. Hij begon in 1934 een eigen zaak op Texel, na enkele jaren (eerst in Schagen) en later bij kruidenier Kees Huisman in de Weverstraat te hebben gewerkt. vanaf maat 86 Piet Dam had het op Texel al direkt veel meer naar zijn zin als in zijn boortestreek. „Hetviel me al direkt op dat de Texelaars erg vriendelijk zijn. Iedereen groet iedereen als je maar enigszins bekend bent. In Schagen kwam het 's winters wel voor dat ik ergens aan de deur kwam en dat er werd gezegd: Ik doe de deur even dicht hoor, want anders sneeuwt het zo in, en daar stond ik dan buiten op de stoep met m'n bood schappen. Dat is me hier nog nooit over komen". Piet Dam werd vooral bekend omdat hij zijn klanten thuis opzocht, eerst met een trapbakfiets, later met een motor bakfiets, en nog later met de auto. „Slo ten" koffie heeft hij in de loop der jaren naar binnen gewerkt „De tijdwinst die de auto opleverde ging meestal wel weer een beetje verloren door de extra tijd die je uittrok om ergens wat te buurten". Momenteel heeft hij nog zo'n twintig klanten waar hij de boodschap penboekjes ophaalt. „PD" Het was vooral het eigen thee- en kof- fiemerk „PD" dat Piet Dam verkocht. Dam kocht de losse koffie in balen van 100 pond bij Niemeyer en verkocht die in de dertiger jaren voor 20 cent per half pond De PD-thee kostte 20 cent per pakje. „In 1934 kostte de koffie dus 20 cent per half pond en nu is dat al opgelopen tot ƒ4,08. Bij de laatste prijsverhogingen alleen al kwam er 20 cent bovenop de prijs. De familie Dam blijft voorlopig op het adres Waalderstraat 17 wonen. De ramen van de winkel worden geblin deerd Als er een kansje bestaat zouden ze wel willen verhuizen naar een iets rustiger plekje, „maar wel op Texel!" Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. d< be h< tv m „d Al br da da me is lijl W€ 1 de en zoi zie! Ze len var wu lijk ze stel Zou V Maf ston deu: „I huis M de t Ze 1 haai gezie haar Y resei „H Maai zeild II zijn" toch ,W huis? scher Stam ten h „Ik jan ,Ni per, me n Ai kan si ,Ai lachte niet fi met c wel toe had", ten u niet g Mas ;trak loze s< me laar n ,En' jaat D Jenr Dal Uroord lesj Dai OTEvai ww lezers-butten vawfrwooftDELumt>o van de reqaxtte Uw verslag van de discussie in de raadsvergadering van 20 september j.l. over een nieuwbouwaanvrage van de kleuterschool te Oosterend maakt het zeer gewenst, dat het bestuur van deze school wat dingen recht zet. De kop van uw artikel („onenigheid in Oosterend torpedeert kleuterschool") is een onjuiste constatering en ruikt wat naar vooroordeel en sensatie. Overigens moesten de discussies in de raad uw verslaggever wel verwarren, want als een deel der raadsleden al niet gehinderd wordt door teveel kennis van zaken en B. en W. de dingen scheef voorstelt, worden misverstanden snel geboren. In de besprekingen werden allerlei besturen en plannen door elkaar aan gehaald, zodat uiteindelijk onduidelijk werd wat in feite voor de raad aan de orde was. Welk bestuur: De stichting voor alg. christelijk kleuteronderwijs te Ooster end geeft onderdak aan alle kleuters ter plaatse, heeft geen bijzondere ban den met één der scholen, beschikt over een te klein, semi-permanent gebouw met tal van grotere en kleinere gebre ken. Welk plan- De raad werd medewer king gevraagd om te komen tot de bouw van een nieuw schoolgebouw (3 werklo kalen èn 1 speellokaal) op een terrein achter „De Bijenkorf", zo gesitueerd dat afstanden een intensieve samenwerking met de lagere scholen niet verhinderen. Voorgeschiedenis: In mei 1975 behan delde deze raad onze aanvraag van een uitbreiding en aanpassing van het be staande schooltje. B. en W. adviseerde positief, maar de raad droeg hen op te onderzoeken of nieuwbouw niet verkie selijker was. Wij hebben hierop ingehaakt en een plan ontworpen, waarbij overleg werd gepleegd met de inspectie, de wethouder en andere betrokkenen. Eind 1975, als ons plan vrijwel gereed is, vraagt B. en W. aan de schoolinspec ties na te gaan welke andere mogelijk heden er in Oosterend liggen. Na geruime tijd komt een voor alle betrokkenen verrassend alternatief van de inspectie: De bouw van een nieuwe kleuterschool èn een nieuwe openbare lagere school op het terrein achter de School met de Bijbel (dus niet alléén een kleuterschool, zoals B. en W. in het pre advies vermeldden). Ondanks het tijdverlies moesten we dit plan wel bespreken met het school bestuur c.q. oudercommissie van de la gere scholen en andere betrokkenen. Zoals te verwachten was werd dit plar. van de inspectie door de besturen nie' >egrijpt wenselijk geacht, éénparig vond rneE,nzoze dit niet de weg om in Oosterend het on- lebben derwijs op te zetten (dus in deze géén j 20u<jt onenigheid). Vervolgens diende ons kleuterschool bestuur haar eigen plan in, in de mi :ennen' Maarf '3 aar bu ning dat we zo de Oosterender kleuter aa^ de beste mogelijkheden konden bieden. Over dit plan vroegen we een beslis laar sing, maar een niet-ingediend of ge aar on wenst plan hielden de gemoederen val ,ers aj de raad bezig. Zo werd de kleuterschoo niet „getorpedeerd door onenigheid' maar gehavend na een aanvaring met d< (aartje r n ton rrr\,rnl «a aam raad ten gevolge van een navigatiefou van ons gemeentebestuur. Overigens blijft het bestuur wegel zoeken om de Oosterender kleuters ee: ruim en goed onderdak te verschafte: dat menwerking met de lagere scholen. Het bestuur van „De Robbedoes' Oosterend 'SfUÉJP dsn burg wat. voor di Hij tenen" liet ov •Op ner m< iou al, net nie zou illeen 1 Met neende Waa zoi loo tiaar z noeten en, ien rattinge e nacht „Ik: roge ke Stans aar de 1 „Hebt aar dat Daar Una m'i bijna ..Tja", omen. iet. Mac fléén en r eigen tor elke o niet i ellerig I Maartj< •nd wat „Dus u

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2