Vergadering recreatie en natuurbehoud Voortaan op donderdag Filmganger 6,90 1,90 2,40 1,09 1,29 1,90 Slagerij Fam. P. Kossen De Firato is Wij kunnen dus beginnen! 7 VEkVOLG VAN PAG. 1 Mini-concert-toer groot succes Koersen vreemde valuta Volksfeest in De Waal Filmcamera uit auto gestolen Malse riblappen Blanke schnitzels Malse biefstuk Katenspek Hamworst Gekookte ham Gebraden runderrollade, 150 gram, 1,70 En let op onze kwaliteit! Wij showera U het elektronische GRUNDIG-programma in Nederland exclusief bij Gebr. Schoorl B.V. Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 24 september 1976 mm si, alle root iinimifl ger dan 1.50 meter boven het maaiveld moeten uitsteken. Ook hier moet het gaan om zakelijke mededelingen of na men. Uitgesproken reklame blijft ver boden, zeker als het gaat om reklame voor anderen. Verwijspalen Tenslotte zal paal en perk moeten worden gesteld aan de bordjeschaos in de bebouwde kommen, met name in De Cocksdorp en De Koog. Commissielid Daan Welboren had in Drente verwijs palen gezien waaraan bordjes zijn be vestigd. Bij wijze van proef (om vast te stellen of ze niet al te snel ten prooi vallen aan het vandalisme waar de po litie blijkens recente gebeurtenissen machteloos tegenover staat) zouden een of meer van dergelijke palen moeten worden opgesteld. Strandpaviljoens De commissie vindt dat de strandpa viljoens ook 's winters moeten kunnen blijven staan. Zoals bekend had Staats bosbeheer naleving gevraagd van de be paling dat de paviljoens na het zomer seizoen moeten worden afgebroken. De exploitanten protesteerden daartegen, in verband met de ko9ten en moeite die met het afbreken gepaard gaan en het feit dat enkele paviljoens de laatste ja ren ook 's winters worden geëxploiteerd. Het (afbreken was vroeger nooit een pro bleem, want toen stonden ze op het strand. Ze moesten dan weg, wilden de eigenaars tenminste voorkomen dat ze bij een storm wegspoelden. Sinds en kele paviljoens op het duin werden ge zet werd dat anders. De houten gebou wen bleven staan en Staatsbosbeheer deed blijkbaar een oogje dicht. De touwtjes worden nu strakker aan gehaald omdat gevreesd wordt dat de paviljoens feitelijk veranderen in per manente horecagelegenheiden, wat nooit de bedoeling is geweest. Met uitzondering van L. J. Dijksen vonden de commissieleden het 's winters laten staan van de paviljoens niet erg en zelfs gewenst omdat het toerisme in het winterhalfjaar toeneemt. Dijksen zei dat de paviljoens weg moesten, maar zou eventueel een uitzondering gemaakt wil len zien voor de paviljoens die ook wer kelijk worden geëxploiteerd in de win ter De verplichting tot afbreken vond hij niet onbillijk want de exploitanten zijn daarvan altijd op de hoogte geweest en hadden er in hun financieel beleid rekening mee kunnen houden. Voorzitter J. Nauta wees op het ge woonterecht dat feitelijk is ontstaan doordat Staatsbosbeheer het 's winters laten staan jarenlang door de vingers heeft gezien. Daan Welboren zei dat Staatsbosbeheer spijkers op laag water zoekt en Jan Witte noemde het 's win ters laten staan van strandpaviljoens minder erg dan 's zomers omdat er 's winters veel minder toeristen zijn die er zich aan zouden kunnen ergeren. Met wethouder Nauta's stelling dat de hui dige situatie gestabiliseerd moet wor den (dus geen toelating van nieuwe pa viljoens die 's winters open blijven) kon men het wel eens zijn. Bordjes genoeg De bewegwijzering van fietsroutes door middel van bordjes op paaltjes met gekleurde koppen vond de commissie niet nodig. Men was het erover eens dat er onderhand bordjes genoeg zijn op Texel en dat de mensen zelf ook nog iets moeten kunnen uitzoeken. Welboren: „Je haalt het avontuurlijke element uit de fietsroutes". Dijksen wees erop dat er voldoende wordt geattendeerd (o.a. door de nieuwe landkaarten van VW en SBB) op de fietsmogelijkheden. Molen De commissie vond het ook onnodig de molen van Oudeschild in de schijnwer pers te zetten. Dit uit de dorpscommis sie van Oudeschild afkomstige idee vond dus geen genade. Jan Witte: „Er zijn dingen op Texel die veel dringender om verlichting vragen, zoals het Mienter- glop en de bij nacht slecht leesbare ANWB-borden". De commissie vreesde bovendien dat het eind zoek zou zijn. Straks kan Oosterend met evenveel recht verlangen dat de kerktoren aldaar in floodlight wordt gezet. Het advies luidde derhalve om het verlichten van mooie of historische gebouwen op Texel te beperken tot de Hervormde kerk van Den Burg. Honden Het ging de commissie te ver om te verlangen dat de Texelse stranden voor taan voor honden verboden zullen zijn. In tegenstelling tot het gewone buiten gebied van Texel (waar honden aange lijnd of onder appèl moeten zijn) is het Texelse strand voor honden volkomen vrij. De laatste tijd zijn er steeds meer klachten( volgens mededelingen van de VVV) van mensen vooral Duitsers die zich ergeren aan de op het strand achterblijvende stront. De commissie voelde het meest voor een verplichting om op de drukste, bewaakte stranden de honden aangelijnd te houden. L. J. Dijksen zou graag zien dat in het overige buitengebied scherper werd ge let op ten onrechte loslopende honden. Veel mensen weten niet dat zij hun die ren onder controle moeten houden of trekken er zich niets van aan, met o.a. slachtingen onder de schapen als gevolg. Naaktstrand De commissie staat gereserveerd te genover verplaatsing van het naakt strand van paal 9 naar paal 12. L. J. Dijksen meende dat verplaatsing naar paal 12 tot gevolg zou hebben dat het parkeerterrein ook daar ontoerei kend is, temeer daar steeds meer mensen overgaan tot naaktrecreatie. Hij zei te weten dat er plannen zijn voor aanleg van een parkeerterrein bij paal 10. Mo gelijk ontstaat daardoor voldoende re serve om handhaving van het naakt strand op de huidige plaats verantwoord te maken. Voor de toekomst leek hem het geconcentreerd houden van de naaktrecreanten een onmogelijke zaak. Hij voorzag dat het binnen enkele jaren noodzakelijk zal zijn om bij elk strand- slag flinke stukken naaktstrand aan te wijzen. Daan Welboren noemde het belache lijk dat naaktrecreatie niet op het hele strand kan worden toegestaan. Zolang het nog niet zover is, voelde hij voor een regeling om de naakten overal op het strand toe te laten met uitzondering van de drukste gedeelten. Nadat Nauta hem eraan had herinnerd dat de gemeenteraad nu eenmaal anders heeft beslist zei hij zich met een ver plaatsing naar een stuk tussen paal 9 en 12 te kunnen verenigen, zodat het vanaf beide strandslagen bereikbaar is waardoor ook beide parkeerterreinen worden gebruikt. Daar was Witte („Ik heb tegen een naaktstrand nooit prin cipiële bezwaren gehad") het mee eens Een heel ander geluid liet commissielid W. Timmer horen. Hij zag het gebrek aan parkeerruimte slechts als een smoes je om het naaktstrand naar een voor de naaktrecreanten aantrekkelijker stuk strand te kunnen laten verhuizen, als onderdeel van sluipend opdringen. Daan Welboren riep op om tot bewa king van het naaktstrand over te gaan. Het is te gek dat op dit thans zeer druk ke standgedeelte thans geen badmees ters aktief zijn. De afgelopen zomer is op het Hoomder naaktstrand bijna ie mand verdronken. Kermis niet verplaatsen Ook het idee om de kermis te ver plaatsen van Den Burg naar (bijvoor beeld) de Nikadel in De Koog, had niet de instemming van de commissie. Het mag waar zijn dat het lawaai voor de omwonenden erg is en dat het konse- kwenties geeft voor de reconstructie van de Groeneplaats in het kader van het verder autovrij maken van het centrum, maar de traditie spreekt ook een woordje mee. De kermis hoort m Den Burg en de overlast is voor die paar dagen wel te dragen. Verplaatsing is bovendien ris kant omdat de pachtopbrengst wel eens zou kunnen teruglopen. En dat zou jam mer zijn voor de verenigingen die met dit geld investeringen doen. Advies com missie: als het enigszins kan, kermis op de Groeneplaats houden. NRC eenzijdig De voor de agrariërs nogal negatieve voorlichting die in het Natuurrecreatie- centrum wordt gegeven werd in de rondvraag ter sprake gebracht door de heer Timmer. „Eenzijdig en onjuist", zo was zijn oordeel over de wijze waarop in het centrum is uiteengezet dat door de grootschalige en gemechaniseerde land bouw landschappen zijn verknoeid en vogelsoorten verdwenen. „Door dit zo zwart-wit te stellen jaag je de boeren tegen je in het harnas waardoor het NRC het tegengestelde bereikt van wat zij beoogt", aldus Timmer. Dijksen daarentegen zei dat het nu eenmaal een feit is dat de natuur heeft geleden van landbouw en recreatie. „Dat is niet de schuld van de boeren persoon lijk maar van de samenlevingsstructuur die hen dwingt aldus te handelen om te kunnen voortbestaan". Voorzitter Nauta vond echter ook dat de grenzen in het NRC waren overschre den. Landbouw en recreatie zijn te ne gatief benaderd. (Ter vermijding van misverstand: de commissieuitspraken zijn geen beslissin gen doch adviezen aan B. en W. en ge meenteraad die er niet aan gebonden zijn. Red.). De mini-concerttour, afgelopen zater dag door het Koninklijke Texels Fanfa rekorps in plan Noord-West gehouden, is een groot succes geworden. De leiding van KTF-DEK deelde mee dat er een flink aantal nieuwe donateurs bij is ge komen. Aangemoedigd door dit succes trekt KTF-DEK zaterdagmiddag a.s. in de richting Wilsterstraat, Tjakkerstraat en Lieuwstraat Hier zullen gelijktijdig donateurskaarten worden aangeboden. De minimumdonatie is ƒ2,50 maar ook hogere bedragen zijn welkom. Ook de donateurs in de andere wijken van Den Burg en van Oudeschild kun nen binnenkort een nieuwe donateurs- kaart in ontvangst nemen. Westduitse marken 100 ƒ103,25 Franse francs 100 51,75 Belgische francs 100 6,45 Zwitserse francs 100 ƒ103,75 Zweedse kronen 100 58,25 Amerikaanse dollar 1 2,55 Engelse pond 1 4,36 Oostenrijkse schilling 100 f 14,68 Italiaanse lires 10.000 =r 28,50 Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van dorpshuis „De Wielewaal" is voor zaterdag a.s. een uitgebreid volks feest in De Waal op touw gezet. Op het programma staat een groot aantal festi viteiten die 's avonds besloten worden met een groot bal in „De.Wielewaal". Om 10.00 uur 's morgens wordt be gonnen met kinderspelen voor kinderen van De Waal en omstreken. Ze zullen duren tot ongeveer 12.00 uur en gehou den worden op het sportveld, 's Middags is er op hetzelfde sportveld een zes kamp, voorafgegaan door een optocht vanaf de Bomendiek. Alle ploegen stel len zich hier omstreeks half twee op en gaan dan met trekkers en wagens naar het sportveld waar de zeskamp om 2 uur begint. Het „Texels Mannenkoor" en „Excel sior" uit Oosterend geven 's avonds om 8 uur een concert in het dorpshuis. In de pauze is er een grote verloting met als hoofdprijs een fiets en hierna is er groot bal met begeleiding van het duo Siko. Iedereen (ook niet-Waalders) is hier welkom. De toegang bedraagt ƒ3, per persoon. DEN HOORN De 28-jarige arts C. J. Pleiter uit Dieren reed zaterdagavond laat naar het Hoomder strand. Daar raakte de wagen vast in 't zand. Omdat gezien het late uur moeilijk op direkte hulp kon worden gerekend liet de heer Pleiter de wagen (Renault 4) achter en ging met zijn gezinsleden te voet terug naar zijn vakantieadres. Toen hij de vol gende ochtend terugkwam bleek zijn Canon filmcamera ter waarde van 750,uit de auto te zijn weggehaald. Het rechter portier was los; waarschijn lijk was verzuimd dat de avond tevoren af te sluiten. De arts had de camera van een kennis geleend. Het aantal keuzelijsten dat tenslotte is ingeleverd met daarop ingevuld de gewenste programma's voor het Film- gangersseizoen is met 70 beneden de verwachte hoeveelheid gebleven. Er sprak echter duidelijk uit voortaan in plaats van dinsdag- de donderdag avond voor deze serie te bestemmen. Ruim driekwart van de inzenders koos voor de donderdagavond. Uit de keuze is gebleken dat oude be roemde rolprenten de voorkeur hebben en dat films uit bijvoorbeeld Rusland, Polen en West-Duitsland geen enkele kans maken op veel belangstelling. Als eerste kwam Juste avant la nuit" van Chabrol uit de bus terwijl ook de 'Marx Brothers' en 'Greenwich Village' op een grote schare supporters kunnen rekenen. Bert Haanstra's „Dr. Pulder zaait pa pavers" eindigde (samen met „Profes sion reporter") op de twaalfde plaats. Omdat eerstgenoemde door de filmver huurder niet voor één enkele voorstel ling kon worden vrijgegeven, zal deze Het definitieve programma voor het komende seizoen luidt dan als volgt: 21 oktober: „A clockwork orange" 4 november: „A night at the opera" 18 november: „The candidate" 2 december: „Sunday, bloody Sunday" 16 december: „Profession reporter" 30 december: „City lights" 13 januari: „Persona" 27 januari: „Rebel without a cause" 10 februari: „Sleeper" 24 februari: Juste avant la nuit" 10 maart: „Notorious" 24 maart: „Next stop Greenwich village" Stanley Kubrick USA The Marx Brothers USA Michael Ritchie USA John Schlesinger Engeland Michelangelo Antonioni It.-USA Charles Chaplin Engeland Ingmar Bergman Zweden Nicolas Ray USA Woody Allen USA Claude Chabrol Frankrijk Alfred Hitchcock Engeland Paul Mazurski USA film deze winter voor drie dagen op het normale bioscoopprogramma voorkomen. De korting-regeling is dan echter niet van toepassing. Hitchcocks „Spellbound" werd, eveneens door leveringsmoeilijk heden, „Notorious". Ingrid Bergman, Gary Grant en Claude Raines in wat door Truffaut wordt genoemd: „het bes te van alles wat Hitch op zwart-wit maakte". De prijs van het lidmaatschap blijft gelijk aan die van vorig jaar (ƒ7,50). De bij inschrijving ontvangen kaart geeft weer recht op een korting van twee gul den per voorstelling, terwijl leden bo vendien van alle films een gestencilde inhoudsbeschrijving ontvangen. Deze worden enkele dagen voor de vertoning van de betreffende film toegestuurd. Be jaarden en de houders van een Cultureel Jongeren Paspoort zijn lid voor half geld. Kort na de voltooiing van het bo venstaand programma vindt de extra en gratis voorstelling plaats, die uitstui- tend toegankelijk is op vertoon van de kaart. Lidmaatschapskaarten zijn met ingang van heden verkrijgbaar bij: Douwe Bakker, Kogerstraat 110, Den Burg; Lex Kaper, „Centrum 147", Bemhardlaan 147, Den Burg; City theater, Graven straat 21, Den Burg; Wop Rienks, Wil- helminalaan 21, Den Burg; Ton Rom- bout, Polderweg 12, De Waal; Cor van Heerwaarden, Bar „De Spyker", Heren straat 12, Den Hoorn. Bij de start der voorstellingenreeks op 21 oktober, bestaat vooraf tevens de ge legenheid tot inschrijving. WEEKENDRECLAME T/M DONDERDAG 30 SEPTEMBER 500 gram voor 100 gram 100 gram voor voor VLEESWAREN 100 gram voor 150 gram voor 150 gram voor WARMOESSTRAAT 15 - DEN BURG illlluiflmmniltiluajnimiiimliiiH hiiuiiiiiBuitKiiiiiuiitiuiuiiiiHtiifliiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiniianHiiiiMiiiiiMmHiHiiiiiniiininiiiinnHiiiiiniiiiiiiiv Nieuwer dan nieuw, in onze speciaal hiervoor ingerichte showroom. U zult er de allernieuwste modellen TV-apparaten aan treffen in zwart/wit en kleur, in alle maten en uitvoerin gen. Keus uit, in elk geval, meer dan 150 apparaten. De prijzen Hetzelfde geldt voor alle andere Grundig elektronische apparatuur, bestaande uitradio's, stereo-, comby- en Natuurlijk de laagste afspeelapparatuur, meubels enz. en zeker niet minder Je in getal dan bij de TV s het geval is. BiiuiuiwiHHiwumiuHKMBiieiutnnjmiiujiiniiifljuuittiiuiuiiiuHiiniiittiiiuiiiimui, ZI WAALDERSTRAAT 30-3S DEN BURG TEXEL TELEFOON 022S0 S55Q I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiaii

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5