Ruiterfeest kampte met slecht weer OMA Creativiteitscursussen veel belangstelling Grote schade bij brand Ongeluk bij geluk - Kollekte Prinses Beatrixfomls Schietoefeningen Botsing met verkeerszuil VERVOLG VAN PAG. 1 Arbeidsbureau verhuist EHBO vervolgcursus Schade Auto's vernield bij frontale botsing Oude Texelfilm in NRC Om gehandicapten in staat te stel len financiële problemen op te lossen gaf het Prinses Beatrix Fonds vorig jaar byna l'/a miljoen gulden uit voor aanpassingen, vervoermiddelen, tech nische voorzieningen, vakantie en re creatie. Ook niet-individuele hulp zo als financiële bijdragen in weten schappelijk onderzoek, investeringsbij dragen, voorzieningen in zwembaden en sporthallen, worden in ruime mate door dit fonds verstrekt. In 1975 beliep dit ruim 1,3 miljoen gulden. Om in staat te zijn ook in het komen de jaar met dit werk door te kunnen gaan zal deze week op Texel een huis- aan-huis kollekte worden gehouden. De ze inzameling zal tegelijkertijd in geheel Nederland plaatsvinden en uitgevoerd worden door talrijke vrijwilligers die hiervoor hun vrije tijd beschikbaar stel len. Deze landelijke kollekte is een onmis baar onderdeel in het werk van het Prinses Beatrixfonds dat er op ingesteld is snel en doelmatig te werken onder het motto: snelle hulp is dubbele hulp. Aanvankelijk was het fonds uitslui tend bestemd voor de slachtoffers van kinderverlamming (Prinses Beatrix Po liofonds) maar in 1963 werden de sta tuten gewijzigd opdat andere, aan kin derverlamming verwante ziekten onder de doelstelling van het fonds te betrek ken. Het fonds zet zich sinds 1963 in voor die gehandicapte medemensen die vallen onder de volgende categoriën: polio, aangeboren spasticiteit, multiple sclerose, spina bifida, spierdystrofie en diverse andere spierziekten. Mocht de kollektant u niet thuis tref fen dan bestaat altijd de mogelijkheid financiële bijdragen over te maken op het gironummer van het Prinses Bea- troxfonds te Den Haag nummer 969. Op 6 oktober wordt te Breezanddijk van 10.00 tot 18 00 uur geschoten met 120 mm. Vanmorgen tegen acht uur botste C. P. van H. uit Den Burg (22) met zijn Capri tegen de verkeerszuil op het kruis punt Hoornderweg-Pontweg. Waar schijnlijk als gevolg van te hoge snel heid had hij bij het nemen van de bocht de macht over het stuur verloren. Ongeveer 40 paarden namen zater dag deel aan veelzijdigheidswedstrij den die, georganiseerd door de 'Wad- denruiters-Kleppertjes' gehouden wer den aan de Ploegelanderweg in de Dennen. Deze wedstrijden voor ruiters uit de kring Noord-Holland-Noord be stond uit een dressuurproef, crossrij den en een springconcours. In tegen stelling tot wat verwacht mocht wor den viel de publieke belangstelling voor dit enerverende gebeuren enigs zins tegen omdat het weer niet mee werkte. Ondanks dat kan toch van een geslaagde dag gesproken worden met veel aantrekkelijke paardensport. Onder de 40 deelnemers bevond zich een zestal Texelaars waarvan er vier in de prijzen vielen. Programma In de ochtenduren werden de dres- suurproeven afgewerkt en 's middags werd gestart met het crossrijden over een bosparcours dat in samenwerking met Staatsbosbeheer was uitgezet. De baan, omstreeks 3200 meter lang, telde ongeveer vijftien hindemissen en was gebouwd door de heren H. B. Dijksen en J Schoorl Het hierna gehouden springconcours werd verreden op een baan die was uitgezet door D. de Boer. Bij de prijsuitreiking toonde bonds- vertegenwoordiger C. Schenk zich erg tevreden over het verloop van de dag en dankte met name de organiserende vereniging ,,De Waddenruiters" en ,,De Kleppertjes" Ook Staatsbosbeheer deel de in de hulde. Uitslagen paarden De uitslagen bij de paarden waren als volgt: rijbaan 1 rubriek A dressuur- cross-springen: 1. M. C. Wilhelm 191% punten. Rijbaan 2 rubriek B dressuur-cross- springen: 1 mej. A. Zon 275% p 2 mej A. Vries 268% p., 3. W. Spaan 254 p., 4. DONDERDAG 30 SEPTEMBER De klaverjasclub houdt vanaf 20.00 uur ledenvergadering in hotel De Zwaan. Om 20.00 uur begint in de Raadskelder een postzegelbeurs VASTE DATA In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend. De uitleenuren zijn van 15.30 - 16.30 uur en donderdagavonds van 19.00 - 19.45 uur. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in de .Witte Burcht", aanvang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in het voormalige bi bliotheekgebouw (Burgwal 32) elke maandag en vrijdag van 8.30 - 10.00 uur. Telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15834. fllke woensdagavond om 19.00 uur wordt op de Hogeberg een trainingsrit ge houden van de Wielervereniging Texel. Ook door toeristen kan werden deelgenomen. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9 00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat S, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere maandagavond klaverjassen in hotel „De Zwaan", aanvang 20.00 uur. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesatraat 42 in Den Burg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardt aan 112 U Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. W. v. d. Linde 237% p. (Texel), 5, mej. C. de Feijter 232% p. Rijbaan 3: 1. L. Onderwater 310 p., 2. S. Bakker 286% p., 3. P. Vries 279% p., 4. G. Grouwstra 273% p., 5. J. Giebstra 266 p. Rijbaan 4 rubriek c dressuur-cross: 1 mej. L. Heetveld 182 p. (Texel), 2. P. Pranger 143% p., 3. mej. E. Zon 129 p., 4. mej W. Spanjer 128 p., 5. mej. A v. d. Sluis 126 p. Rijbaan 5 rubriek c dressuur-cross: 1. R. Alkema 139 p. (Texel), 2. M. W. Brak 122% p., 3 R van Scheijen 117% p., 4. H. Elzinga 117 p. (Texel), 5. mej. A. Pölle 116% p Uitslagen pony's Bij de pony wedstrijden die op 18 sep tember op Texel werden gehouden kwa men de volgende resultaten uit de bus- rijbaan 1: 3. Jeannette Zuidewind met Santos, rijbaan 5: 3. Yolande van der Meer met Vlibo; rijbaan 6: 3. Lyke Heetveld met Snowy, 4. Joke Dros met Dan Juan; njbaan 7: 3. Henk Broekman met Alex. OOSTEREND Vlak voordat me vrouw Van der Molen (Oesterstraat 19) te Oosterend in gezelschap van familie leden zou vieren dat zij ƒ5.000,had ge wonnen in de staatsloterij ontstond brand, waarbij voor tienduizenden gul dens schade werd aangericht. Een bij keuken brandde geheel en de keuken gedeeltelijk uit, waarbij ijskast, vrieskist wasmachine en andere waardevolle in boedel werden vernietigd. Het lukte de brandweer nog juist om het opdringen van het vuur naar de eigenlijke woning te stuiten, maar hier ontstond wel aan zienlijke schade door rook en hitte. De bewoonster en haar 90-jarige moe der konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Een drietal ingesloten geraakte katten kwam jammerlijk om. Sluiting Oorzaak van de brand was zo goed als zeker een in de bijkeuken staande diepvrieskist. De aansluitkabel daarvan lag over een scherpe metalen rand waar door de isolatie kapot was geraakt en vonken of grote warmte moeten zijn ontstaan. Toen mevrouw Van der Molen rook onder de keukendeur zag uitko men, was al sprake van een uitslaande brand die bij verdere uitbreiding een rechtstreekse bedreiging zou zijn ge weest voor de dicht opeen staande en zeer brandbare huizen van de Oester- straat. Na eerst enkele emmers water zon der merkbaar resultaat in de vlammen te hebben geworpen, bracht de bewoon ster haar hoogbejaarde moeder en een hond bij de buren in veiligheid. Op het alarm kwam de brandweer snel in aktie, juist op tijd om de woning (een monu ment) te redden. met de gewone reinigingswagen meege nomen. Daan Welboren constateerde dat het aandeel van de toeristenbelasting dat in de pot voor toeristische reserve terecht komt, nog steeds geen 25% is, zelfs niet als het voor de VVV subsidie bedoelde bedrag erbij wordt opgeteld. L J. Weijdt herinnerde aan zijn eer der geuite bezwaren tegen het systeem: zolang nog een groot deel van de alge mene middelen wordt uitgegeven voor toeristische voorzieningen is er feitelijk geen reserve. Weijdt stelde dat wellicht een toeristenbelasting van een gulden nodig zal zijn om de werkelijke toeris tische uitgaven van de gemeente te dek ken. De heer Blankevoort beloofde een overzicht waaruit zal blijken wat de ge meente jaarlijks aan het toerisme uit geeft. Welboren zou bij een sterk optrekken van de toeristenbelasting iets voelen voor verschillende tarieven: naar draag kracht. Maar hij zag wel in dat dit tech nisch moeilijk is te verwezenlijken. L. J. Weijdt tilde met zo zwaar aan de draagkracht van vakantiegangers met een laag inkomen. De gemiddelde kam peerder geeft per dag zo'n ƒ40,uit. „Een pilsje kost belangrijk meer dan de toeristenbelasting maar daarop bezuini gen ze bepaald niet". Jan Witte waarschuwde echter dat Texel zich met een hoge toeristenbelas ting uit de markt zou kunnen prijzen. Dezelfde spreker vond dat de gemeente de marktgelden voor eigen rekening zou moeten nemen. Hij vond de markt een folkloristisch gebeuren dat in stand moet worden gehouden. Woensdag 29 september zal het ar beidsbureau wegens verhuizing gesloten zijn. Vanaf donderdag 31 sept is het ge huisvest op het adres Thijsselaan 2 (naast de biliotheek). Het telefoonnum mer blijft ongewijzigd. Donderdag a.s. start in 't Skiltje te Oudeschild de vervolgcursus EHBO. Zij die in het bezit zijn van het eenheids diploma en dit willen verlengen, kunnen deelnemen. Een beginnerscursus wordt met ingang van het volgende seizoen weer gegeven. Voor de onlangs aangekondigde cursussen in het kader van de creativi- teitsbevordering heeft een groot aan tal gegadigden zich aangemeld. In het bijzonder Indisch koken, haken en fo tografie zijn vele malen overtekend zo dat hierin meerdere cursussen gehou den zullen worden. Hieronder volgt een overzicht van de verschillende cur sussen zoals die door de commissie creativiteitsbevordering werd vastge steld. Nadere inlichtingen zijn altijd te verkrijgen bij de afdeling culturele za ken op het raadhuis, telefoon (02220) 3041. Indisch koken. De cursus Indisch ko ken voor beginners is vele malen over tekend. Voor deze cursus hebben zich 80 cursisten aangemeld. Om al deze cur sisten aan bod te laten komen zijn een vijftal cursussen noodzakelijk. Deze cur sussen kunnen niet allemaal gelijktijdig van start zodat er dit jaar een aantal en na januari een aantal cursussen zullen worden georganiseerd Om een en ander nader te bespreken zal hierover op dins dag 5 oktober a.s. een contactbijeen komst worden belegd om 20 00 uur in de kantine van de LTS te Den Burg. De mensen die zich voor deze cursus hebben aangemeld zullen voor deze bijeenkomst een uitnodiging ontvangen. Nieuwe aan meldingen voor deze cursus zijn voor dit seizoen niet meer mogelijk Indisch koken voor gevorderden. Ook deze cursus is volledig volgeboekt en zijn nieuwe aanmeldingen niet meer mogelijk. De mensen die zich hebben aangemeld voor deze cursus zullen na der bericht ontvangen over de cursus- plaats, cursustijd en dag. DEN BURG Huidverzorging. De avondcursus huid verzorging van mevrouw H. Westerla- ken gaat in begin oktober van start. Over de cursusplaats, cursusdag en tijd zal nader contact worden opgenomen met de mensen die zich tot dusver heb ben aangemeld. Over de cursus die in januari van start zal gaan zal t.z.t. na der mededeling worden gedaan. Voor beide cursussen zijn nog aanmeldingen mogelijk bij mevrouw C. Bakelaar-Bre mer, Vloedlijn 51 te Den Burg, telefoon (02220) 3843. Edelsmeden. De cursus edelsmeden, te verzorgen door mevrouw A. v. d. Meent is eveneens volgeboekt en zal in januari van start gaan. Nadere informatie inza ke cursusplaats, cursustijd en dag zal t.z.t. aan de deelnemers worden ver strekt. Frivolité. Deze cursus, te verzorgen door mevrouw G. Boersma, zal doorgang kunnen vinden. Over de cursustijden, cursusplaats en dag zal mevrouw Boer sma contact opnemen met de personen die zich tot dusver hebben aangemeld. Nieuwe aanmeldingen zijn nog mogelijk bij mevrouw Boersma, Postweg 60, Ei- erland, telefoon (02225) 227. Tekenen. De cursus tekenen van de heer F. Voskuil is volledig volgeboekt zodat nieuwe aanmeldingen niet meer mogelijk zijn. Over de cursustijden, cur susplaats en dag zal de heer Voskuil contact opnemen met de personen die zich hebben aangemeld. Boetseren. De cursus boetseren van de heer F. Voskuil kan ook van start gaan. Over de cursustijden, cursusplaats en dag zal de heer Voskuil contact op nemen met de personen die zich tot dus ver hebben aangemeld Nieuwe aanmel dingen zijn nog mogelijk bij de heer Voskuil, Pontweg 118, De Koog, telefoon (02220) 3296 Macramé cursussen worden verzorgd door mevrouw Bakker-de Grave. Hier voor zijh voldoende aanmeldingen bin nen gekomen om zowel een cursus voor beginners als voor gevorderden van start te doen gaan. Over de cursustijden, cur susplaats en dag zal mevrouw Bakker contact opnemen met de personen die zich tot dusver hebben aangemeld. Nieu we aanmeldingen zijn nog mogelijk bij mevrouw Bakker-de Grave, Beatrix- laan 21, Den Burg, telefoon (02220) 2765. Haken. Het aantal aanmeldingen voor de cursus haken is zodanig dat hiervoor een drietal cursussen moeten worden georganiseerd Om een en ander te re gelen zal hierover op dinsdag 5 oktober een contactbijeenkomst worden belegd om 21.00 uur in de kantine van de LTS te Den Burg. De mensen die zich voor deze cursus hebben aangemeld zullen voor deze bijeenkomst een uitnodiging ontvangen. Nieuwe aanmeldingen voor deze cursus zijn voor dit seizoen niet meer mogelijk Fotografie. Het aantal aanmeldingen voor de cursus fotografie is zodanig dat het hiervoor noodzakelijk is een drietal cursussen te organiseren. Om zaken met betrekking tot de inhoud van deze cur sussen, cursusplaats, cursusdag en tijd nader te regelen zal de heer Haag nader contact opnemen met de mensen die zich hiervoor hebben aangemeld. Nieuwe aanmeldingen zijn voor dit seizoen niet meer mogelijk. Kantklossen. Bij voldoende belang stelling zal in Dén Burg een cursus kantklossen worden gehouden. Inlich tingen hierover zijn te verkrijgen bij de leidster, mevrouw Laan-Kistemaker, Bernhardlaan 164, Den Burg, telefoon (02220) 2126. Op hetzelfde adres kan men zich ook aanmelden voor deze cur sus. DE KOOG Macramécursus voor gevorderden wordt gegeven door mevrouw A. Kam- stra. Het is nog niet volgeboekt maar zal wel van start gaan. Over de cursustij- den, cursusplaats en dag zal mevrouw Kamstra contact opnemen met de per sonen die zich tot dusver hebben aan gemeld. Nieuwe aanmeldingen zijn nog mogelijk bij mevrouw Kamstra, Rand weg 3, De Koog, telefoon (02228) 339. Raamweven. In De Koog gaat een cur sus raamweven van start in januari 1977. Het aantal aanmeldingen voor deze cur sus is zodanig dat er 2 cursussen moeten worden verzorgd te weten in De Koog en Den Hoorn. De personen die in aan merking komen voor de cursus in De Koog zullen door mevrouw Kamstra worden genaderd over de cursustijden, cursusplaats en dag. Nieuwe aanmel dingen zijn nog mogelijk bij mevrouw Kamstra, Randweg 3, De Koog, tele foon (02228) 339. DEN HOORN Haken. Het aantal aanmeldingen uit Den Hoorn en omgeving voor de cursus haken is zodanig dat het in de bedoeling ligt om in januari a.s met een cursus haken van start te gaan in Den Hoorn. 'Over deze cursus volgt nader bericht. Nieuwe aanmeldingen zijn mogelijk aan De Kuil 1, Den Hoorn, telefoon (02226) 311. Raamweven. In Den Hoorn gaat een cursus raamweven van start in oktober a s. Het aantal aanmeldingen voor deze cursus is zodanig dat er 2 cursussen moeten worden verzorgd te weten in Den Hoorn en in De Koog. De personen die in aanmerking komen voor de cursus in Den Hoorn zullen worden uitgenodigd voor een contactbijeenkomst op 30 sep tember a.s. om 8 uur aan De Kuil 1. Nieuwe aanmeldingen zijn nog mogelijk op het bovenstaande adres in Den Hoorn telefoon (02226) 311 DE WAAL Tekenen. De cursus tekenen van me vrouw N. Koorn-Kikkert zal van start gaan in De Waal. Inzake de cursustijden, cursusplaats en dag is een contactavond belegd op woensdag 6 oktober om 20.00 uud in 't dorpshuis De Wielewaal te De Waal Nieuwe aanmeldingen zijn nog mogelijk bij mevrouw Koom, Drijver straat 3, Den Burg, telefoon (02220) 2668. OOSTEREND Macramé voor beginners. Bij voldoen de belangstelling zal in Oosterend een cursus macramé voor beginners worden georganiseerd te verzorgen door me vrouw A. Kamstra. Voor nadere infor matie en aanmelding kan men zich wen den tot mevrouw C. de Visser, Peper straat 30, Oosterend, telefoon (02223) 893. OUDESCHILD Naaien. Bij voldoende belangstelling zal in Oudeschild een cursus naaien wor den georganiseerd te verzorgen door mevrouw A. Kikkert. Voor nadere infor matie en aanmelding kan men zich wen den tot mevrouw C. Dros-Telman, De Ruijterstraat 62, Oudeschild, telefoon (02220) 4013. Informatie over de andere cursussen zal binnenkort worden verstrekt. Vrijdagavond deed zich op de Pont- weg bij kruising 13 (Californiëweg) een aanrijding voor. De Duitser R.K reed in de richting van De Koog en wilde linksaf slaan om de Califomiëweg op te rijden. Een ach teropkomende Citroën 2cv, bestuurd door M.A.v.d.W. (19) uit De Waal wilde rechts voorbijrijden maar had te weinig ruimte. De Mercedes werd beschadigd; de „eend" niet. De 24-jarige Duitse automobilist P.K. W. wilde gisterochtend op de Postweg linksaf slaan om de Slufterweg op te rij den. Hij verleende geen voorrang aan de uit tegengestelde richting naderende J. J. Ran (25) zodat een frontale botsing volgde. Beide auto's, resp. een Simca en een Peugeot werden vernield en moes ten door Kaczor en Reij worden wegge sleept. Het geweld van de botsing in aanmer king nemende, liep het voor de inzitten den vrij goed af. Ran liep een hoofd wond op die plaatselijk kon worden be handeld. De vier inzittenden van de Duitse wagen werden naar het zieken huis gebracht maar konden na behande ling direkt weer worden ontslagen. On der hen was een 71-jarige vrouw die een gebroken pols opliep. Beide chauf feurs sloegen met het hoofd door de voorruit, wat bij het dragen van veilig heidsgordels niet gebeurd zou zijn. Zaterdag a.s. zal in de filmzaal van het Natuurrecreatiecentrum de oude Texelfilm van Herman van der Horst doorlopend worden vertoond. Veel Texe laars bewaren goede herinneringen aan deze in de oorlog opgenomen film, die jarenlang op de vrijdagavonden in het seizoen in de bioscoop werd gedraaid. De filmvertoning is er ter gelegenheid van een „goedkope dag", bedoeld om de Texelaars te stimuleren eens een bezoek aan „het nieuwe Texels Museum" te brengen. De entree die zaterdag wordt geheven bedraagt ƒ1,voor volwasse nen (gewoonlijk ƒ3,en ƒ0,50 voor kin deren. Trekpleisters van het natuurrecreatie centrum zijn thans nog de vier zeehon den die hier de afgelopen zomer zijn geboren en binnenkort in de Waddenzee zullen worden vrijgelaten. In het NRC is ook nog te zien de expositie „Verbin dingen", voor het grootste deel gewijd aan de veerdienst in de loop der jaren. Gaal strek Ieuri| live i lomer iet zc jd ka >gero De 1 unve; aswo De d ijven. eur v e mo ensté hteru n vo< in. A oot d en zal oplos Bestr ver is zou sand Het c ïtrec Wel el zor i in djn t iade i *1- ei

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2