Cjrom kwartsJexels in het harL, Raadsfracties gaven mening over plan buitengebied 2000 Voor ontwikkelingscursussen verheugend veel animo Hoorzittingen op 6-7okt. Jachtopziener dreigde niet Nieuwe Pastor voor R.K.-parochie Boek ,,'t Lant van Texel" volgende maand in winkel Terschelling stelt autobeperking uit Tips voor herfst-toerist 't Amateurtje komt met „Gevaarlijk snoepgoed" Koger bejaardensoos weer open TAXI (02220) VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9114 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus tl - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry do Graaf, Pelikaanweg 76, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm éxcl.-4% BTW De raadsleden hebben een voorlopig oordeel geveld over het ontwerp be stemmingsplan tfoor het Texelse buitengebied. Alle fracties, behalve de één- mansfractie van J. C. Dros hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om kritische kanttekeningen te plaatsen. Er wordt bezwaar gemaakt tegen details van het plan, maar ook wel tegen hoofdzaken zoals landschapsbe scherming voor het oude deel van Texel. Over het geheel gezien lijken de reakties geen ernstige bedreiging voor het plan als geheel in te houden, zodat de verwachting mag worden gekoesterd dat het op 9 november zonder al te veel problemen kan worden vastgesteld. B. en W. hebben inmiddels naar aanleiding van de bijna 600 ingediende bezwaren tegen het plan en de reakties van de raadsleden hun standpunt bepaald. Aan enkele van de meest geuite bezwaren is tegemoet gekomen; of is toegezegd dat de gegrondheid van de bezwaren nader zal worden onderzocht. In veel andere gevallen houdt het college echter voet bij stuk. Op dit moment is het standpunt van B. en W. nog niet aan de raadsleden ter kennis gebracht. In het weekend zal dat wel het geval zijn; we gaan er daarom in de krant van dinsdag uitvoerig op in. Op 6 en 7 oktober zullen openbare hoorzittingen worden gehouden waarop indieners van bezwaarschiften die nog niet tevreden zijn gelegenheid hebben hun bezwaarschrift mondeling toe te lich ten. Op 21 oktober volgt dan een open bare vergadering van de commissie ruim telijke ordening waarin zal worden gead viseerd over het al dan niet ter vaststel ling aan de raad aanbieden van het plan. De raadsvergadering waarin het besluit moet worden genomen volgt op 9 no vember. Vanaf 30 november ligt het vastgestelde plan een maand lang voor ieder ter inzage. Wie dan constateert dat het plan nog niet naar zijn zin is kan (als hij tenminste hoort tot de 600 indie ners van bezwaarschriften) in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten die het plan uiteindelijk moeten goedkeuren voordat het rechtsgeldig wordt. Ook mensen die niet tot „de 600" horen wordt aangeraden het plan in te zien want zij zijn bevoegd bij G.S. bezwaar te maken tegen wijzigingen die na de tervisieleg- ging van het plan zijn aangebracht. De Samenwerkende Christelijke Frac ties hebben hun mening over het bestem mingsplan neergelegd in een uitgebreid schrijven. De SCF wil de aanduiding gemeentelijk monument in het plan schrappen. Men wil in het plan een ter mijn vastgelegd zien waarbinnen moet worden beslist over een ingediende bouw- aanvraag. Voorgesteld wordt: maximaal twee maanden voor de behandeling door B en W. en nog eens twee maanden voor het geval betrokkene in beroep gaat bij de gemeenteraad. De SCF vindt het „zwaar" beschermde Hogeberg-ge- bied veel te groot, wil de sta-caravan als kampeermiddel (en dus niet als ge bouw) beschouwd zien en vraagt een zodanige planwijziging dat uitbreiding van het aantal café's wordt voorkomen. Er worden vraagtekens geplaatst bij de bestemming „waterwingebied" voor zo ver dit agrarische grond overlapt. De SCF wil veel ruimere kampeerge legenheid bieden op erven van wonin gen en boerderijen in het buitengebied: 5 tenten of toercaravans, ook als op het betreffende erf al een zomerwoning staat. De SCF acht het overgangsrecht in het plan strijdig met de rechtszeker heid die een bestemmingsplan hoort te geven. De zin „het overgangsrecht is ge richt op de uiteindelijke opheffing van deze vorm van wonen" heeft begrijpe lijkerwijs veel onrust veroorzaakt Be zwaar wordt tenslotte gemaakt tegen de welstandseisen die volgens de SCF ten onrechte in het bestemmingsplan zijn opgenomen. Geen voorwaarden achteraf De VVD-fractie verlangt dat het sy steem van vrijstellingen en aanlegver- gunningen in het plan door deskundigen zo moet worden uitgewerkt, dat het stellen van voorwaarden achteraf of het uitbreiden van die voorwaarden onmo gelijk wordt. De VVD wil verder via artikel 19 mo gelijkheden openen om op een B-blok een dienstwoning te bouwen en op een A-blok een tweede dienstwoning. Meer In het bericht over de bedreiging van schrijver Jan Wolkers in de duinen bij De Cocksdorp kwam een fout voor. Niet jachtopziener Jac. Bol (die tot ergernis van Wolkers met de auto door het ter rein reed) sprak het dreigement uit, maar de tot zijn gezelschap behorende M.P.R Tegen hem is dan ook de aan klacht wegens bedreiging tegen het le ven ingediend Het boek ,,'t Lant van Texel" door J. A. van der Vlis komt de volgende maand in de handel. Op zaterdag 30 oktober zal het eerste exemplaar aan de gemeente worden aangeboden tijdens een officiële bijeenkomst in hetraadhuis. Op hetzelf de moment is het boek uit voorraad le verbaar. De zeer rigoreuze autobeperkende maatregelen op Terschelling zullen nog minstens een jaar worden uitgesteld. Het Terschellinger college van B. en W. heeft de raad voorgesteld uitvoering van het vorig jaar genomen principebesluit te verschuiven naar 1 juni 1978. Het uitstel hangt samen met onderzoe kingen die nog moeten worden verricht. Zoals bekend kwamen de maatregelen erop neer dat de toeristen hun auto op Terschelling alleen nog zouden mogen gebruiken op de dag van aankomst en vertrek. In hoeverre het openbaar ver voer, fietsmogelijkheden e.d. aan de nieuwe situatie kunnen worden aange past is nog onderwerp van studie. Pas tegen april volgend jaar zullen de be langrijkste gegevens beschikbaar zijn. De R.K. Parochie Texel blijft beschik ken over een tweekoppige bemanning. Als opvolger van de onlangs vertrokken pastor Loos is benoemd pater A. Groot (55), uit Beverwijk. Pater Groot heeft 23 jaar in de Afrikaanse missie gewerkt maar is sedert 6 jaar bij het gewone pas toraat in Beverwijk. De benoeming is of ficieel per 1 oktober. Op 9 of 10 oktober zal hij op Texel arriveren en gaan wo nen in de pastorie te De Cocksdorp. Conditietraining begint zaterdag Zaterdag a.s. begint in de Dennen de wekelijkse conditietraining in het kader van de aktie Sportreal. Ieder die er be hoefte aan heeft zijn lichaam door ste vige oefeningen op beter peil te brengen is om 10.00 uur welkom bij de kantine van „Dennenoord" aan de Grensweg. Er wordt getraind tot 11.00 uur. De kosten bedragen ƒ1,per persoon per keer. De beweeggroep (bedoeld voor mensen die hun lichaam wat minder hard willen beproeven en ook belang hechten aan het gezeligheidselement) begint dinsdag middag a.s., van 14.00 - 15.00 uur. Deze groep verzamelt zich aan de Dwarsweg (een zijweg van de Rozendijk ongeveer tegenover de burgemeesterswoning). Ook hier zijn de kosten ƒ1,per keer. Volgeboekt De belangstelling voor de ook in het kader van Sportreal te houden tennis- instructie is enorm. Zoveel deelnemers hebben zich aangemeld, dat men de in schrijvingsmogelijkheid heeft moeten sluiten. kosten van agrarische bouw als gevolg van landschappelijke eisen moeten door de gemeenschap worden gedragen. De agrarische enclaves in natuur- en duin gebied moeten door de betrokken agra riërs in alle vrijheid en naar eigen in zicht kunnen worden gebruikt. De nieuwe kampeerwet schrijft „uit dunning" van de kampeerterreinen voor. Omdat dit een bedreiging is van de ren tabiliteit van vooral kleinere terreinen, vraagt de VVD het de eigenaars van kleine terreinen mogelijk te maken uit te breiden op de aangrenzende grond. Om te voorkomen dat het vliegveld door teruglopende aktiviteit steeds duurder wordt, vraagt de VVD het luchtverkeer te stimuleren. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het niet bestemmen van een groot aantal woningen. Tenslotte wordt gevraagd 1200 slaapplaatsen be schikbaar te stellen voor kamperen bij de boer; maximaal vijf eenheden per boerderij, waarvan 1 sta-caravan en één toercaravan. Bij het uitreiken van vergunningen zouden degenen die be zwaar hebben gemaakt tegen de beper king van het kamperen bij de boer het eerste jaar voorrang moeten hebben, maar wel moeten voldoen aan voorwaar den zoals het hebben van windsingels en goede sanitaire voorzieningen. De Pakt-fractie laat weten dat de uit gangspunten van het plan worden on derschreven en dat de uitwerking ervan redelijk tegemoet komt aan de belangen van bewoners en natuur. Tegen het niet bestemd zijn van een groot aantal wo ningen maakt ook het Pakt bezwaar. De huizen moeten allemaal een woonbe stemming krijgen; het principe van het plan wordt hierdoor niet aangepast. Texels Belang vraagt de bijzondere bescherming van het oude land van Texel ongedaan te maken en er dezelfde bedrijfsvoering toe te laten als in de jonge polders, zoals Eierland. Dit wordt ook in het belang van het landschap genoemd. Het nog meer beschermde Ho- geberggebied wil Texels Belang verklei nen zodat het alleen de eigenlijke Hoge- berg en andere keileemopduikingen om vat. De agrarische gebruiksmogelijkhe den van dit gebied moeten worden ver ruimd „zodat ook hier het huidige land schap een kans op voortbestaan zal be houden". Ook de agrarische enclaves in het duingebied moeten een agrarische be stemming krijgen en niet als natuurge bied worden beschouwd. Texels Belang neemt ook geen genoegen met het niet bestemmen van een groot aantal wonin gen. Als de raad van mening zou zijn dat een aantal woningen niet bestemd kan worden, dan moet dat berusten op duidelijke reële gronden. Tenslotte verzet Texels Belang zich tegen uitsluiting vap stacaravans op de bestaande kampeer- en caravanterrei nen. De fractie vindt 47.000 recreanten op Texel geen maximum maar een mini mum dat zeker moet worden bereikt. Door uitdunning (krachtens de nieuwe kampeerwet) van de kampeerterreinen zou het totaal aantal bezoekers wel eens kunnen teruglopen, wat fnuikend is voor o.a. de middenstand die zich op een gro ter aantal heeft ingesteld. Óm ervan verzekerd te zijn dat het vereiste aantal mensen verblijfplaats kan vinden op Texel zouden in ieder geval mogelijk heden voor kamperen bij de boer gebo den moeten worden; ook aan sta-cara- vans moet soulaas worden geboden. GEZAMENLIJKE DIENST RK KERK OUDESCHILD In de R.K. kerk van Oudeschild zal zondag een gezamen lijke dienst gehouden worden van de R K.-parochie en de Hervormde gemeen te Medewerking wordt verleend door het R.K.-kerkkoor en het thema van de ze dienst is „God en de Mensen". De dienst begint om 19.00 uur. De herfstuitgave van de Texeltoerist komt binnenkort van de pers. De ter mijn waarbinnen nog bijdragen voor de inhoud kunnen worden verwerkt, sluit vrijdag a.s.. De redactie wil dan gaarne op de hoogte zijn van alle aktiviteiten, tentoonstellingen, wedstrijden en andere evenementen die (ook) voor toeristen interessant kunnen zijn. Op deze aktivi teiten wordt in de agenda of op andere wijze de aandacht gevestigd zonder dat daaraan kosten zijn verbonden. Men wende zich tot de redactie van de Texel se Courant. De beschikbare advertentie ruimte in de Herfsttoerist is inmiddels vrijwel geheel gereserveerd. DE WAAL De toneelvereniging 't Amateurtje heeft de drie bedrijven tel lende klucht „Gevaarlijk Snoepgoed" in studie genomen. Het stuk is geschreven door Max Andrea en zal worden geregis seerd door J. M. v.an Splunter. „Gevaar lijk Snoepgoed" wordt opgevoerd op za terdag 20 november a.s. De bejaardensoos van De Koog zal op donderdag 7 oktober om half drie des middags opnieuw van start gaan. Men komt samen in de Kaaps-nol aan het Ko- gerstrand. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds Uit de bij de afdeling Culturele Za ken op het raadhuis ontvangen enquê teformulieren is gebleken dat voor veel cursussen van het eerdaags van start gaande cursuswerk voor volwas senen grote belangsteling bestaat. Voor deze cursussen zijn kennisma kingsbijeenkomsten gepand die voor iedere belangstellende vrij toeganke lijk zijn. Culturele Zaken deelde mee dat bij „te veel" animo voor een be paalde cursus geprobeerd zal worden een tweede cursus te organiseren. Als dit niet mocht lukken zal over de plaatsing beslist worden door middel van loting. De cursussen behelzen moderne ta len, muziek, verantwoorde voeding en kinderlektuur, wegwijs in het lezen en in de bibliotheek, gespreks- en discus sietraining en moderne wiskunde. Aangaande deze onderwerpen vol gen hier nadere wenken en toelichtin gen met in veel gevallen de plaats en het tijdstip van de diverse kennisma kingsbijeenkomsten. Duits voor gevorderden Onder leiding van docent P. van Brug gen zal worden getracht de cursisten in 20 lessen tot een redelijk conversatieni veau op te leiden. Deze cursus is een vervolg op de serie van 20 lessen die vorig jaar gegeven is. Bovendien wordt in dit geval gemikt op mensen die enke le jaren Duits hebben gehad en nu hun kennis van deze taal willen opfrissen. De duur van deze cursus Duits voor ge vorderden is 20 weken waarbij iedere maandag een lesuur van l3/4 ijur ge volgd kan worden. De kennismakings bijeenkomst is op maandag 11 oktober om 20.00 uur in de Rijksscholengemeen schap aan de Elemert. Engels Er zal hierbij voor de eerste-, twee de- en derdejaars groepen gebruik wor den gemaakt van een talenpracticum. Ook zal veel aandacht worden besteed aan de Engelse zinspatronen. Hét is de bedoeling om vooral in de derde jaars- groep te komen tot eenvoudige gesprek ken in deze taal De zg. „English conver- sation"-groep zal uitsluitend in de ge spreksvorm werken. Er wordt bij deze cursus gebruik gemaakt van de metho des „Look" en „Situational Dialogues". Docent is A. van Veen en de duur van de cursus bedraagt 20 weken De lesuren hebben een lengte van 1 uur. Kennisma kingsbijeenkomsten worden gehouden in de kantine van de LTS; voor begin ners op dinsdag 5 oktober (19.00 uur) en voor tweedejaars, derdejaars en de En gelse conversatie op dezelfde datum (20.00 uur). Frans Het is de bedoeling wat betreft Frans met een convepsatiecursus en een be ginnerscursus van start te gaan. Belang stellenden voor Franse conversatie die nen minimaal te beschikken over een Mulo-Mavo achtergrond of enige jaren middelbare opleiding. Voor de begin nerscursus Frans zal nog nader overleg worden gepleegd met de avond-mavo. Over beide cursussen in deze taal zullen nog nadere berichten volgen. Muziek Deze cursus die de officiële naam „Muzikale vorming voor Volwassenen" heeft meegekregen bestaat uit 15 les sen. Ze zullen worden gegeven in de pe riode oktober - februari. Het leerplan om vat elementaire muziekleer, praktisch musiceren (en vandaaruit het aanleren van maat, ritme, noten enz.) en het on derdeel muziek en creativiteit. Om met „Muziek voor beginners" te kunnen starten wordt uitgegaan van een minimum aantal deelnemers van 12. De kennismakingsbijeenkomst is op donder dag 14 oktober (20.00 uur) in de Muziek school aan de Parkstraat te Den Burg. Er zal dan een voorproefje worden ge geven van een les en docent H. Mulder zal nadere informatie verstrekken. Ge gadigden voor deze cursus kunnen zich nog opgeven. Het telefoonnummer van de heer Mulder is (02220) 3159. De cur susduur bedraagt 15 weken en de les uren hebben een lengte van 1 uur. Verantwoorde voeding en kinderlektuur Deze cursussen zullen pas na 1 ja nuari 1977 beginnen en informatie hier over zal tezijnertijd nog worden ver strekt. Wegwijs in lezen en bibliotheek De kennismakingsbijeenkomst van dit onderdeel van het cursuspakket wordt gehouden op woensdag 13 oktober (20.00 uur) in de kleine zaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De cursus zelf begint op een nader te bepa len datum in januari. Ook het tijdstip zal nog worden vastgesteld. Deze be helst: een praatje van de heer A. Rom- bout over het onderwerp „Lektuur en Literatuur", een toelichting over het beter gebruikmaken van de bibliotheek met behulp van mevrouw I. Rombout en het bespreken van enkele boeken om te komen tot meer bewust lezen. Wat betreft dit laatste onderdeel zullen de dames A. Bruin-Over, telefoon (02220) 2125 en P. C. Harting-Duvekot, telefoon (02220) 3147 de cursisten be hulpzaam zijn. Als belangstelling bestaat voor andere onderwerpen op dit gebied worden de aanwezigen op de kennisma kingsbijeenkomst uitgenodigd dit daar mee te delen. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de genoemde telefoonnummers. Gespreks- en discussietraining Omdat gebleken is dat veel mensen het moeilijk vinden om aan een discus sie deel te nemen wordt een cursus „Ge spreks- en discussietraining" gehouden. Het eerste doel hiervan is de onzeker heid (bijv. de angst zich niet duidelijk uit te drukken of verkeerde argumen ten te gebruiken) een beetje te overwin nen. Ermee verband houdende zaken als het leren vermijden van discussie- fouten, het kunnen weerleggen van on juiste argumenten, het leiden van ge sprekken enz. zullen hierbij ook aan de orde komen. Het uiteindelijke programma wordt in overleg met de deelnemers bepaald. Do cent van deze cursus is G. Westelaken, telefoon (02220) 3131. De cursusduur bedraagt 12 weken met cursussen van 2 uur. De kennismakingsbijeenkomst van deze Gespreks- en discussietraining wordt gehouden op maandag 4 oktober in Centrum 147, Bemhardlaan 147 te Den Burg. Aanvang 20 00 uur. Moderne wiskunde Over een cursus moderne wiskunde zal nog nader overleg worden gepleegd met de avond-mavo. Bijzonderheden hierover volgen later. Inlichtingen kunnen ook worden inge wonnen bij de afdeling Culturele Zaken op het raadhuis te Den Burg, telefoon (02220) 3041.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1