Cjroen 'T^wartrjexels het harL, Veel kritiek Ben W op regeringsnota Organisaties kruisten degens over plan buitengebied Oosterender lindebomen worden „gerestaureerd" Hoort Texel wel of niet bij „Waddenzee" PHILIPS STOFZUIGERS ƒ50,- ƒ100,- inruil „Kommitee Belangenbewaking" wil tegenwicht vormen Macramé voor beginners Huisvrouwengym in de sporthal Districtsbureauhouder jerk jr< ift Ploegwedstrijden op „Padang" Electrohuis CJ VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 90e JAARGANG No. 9116 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koeg, tel. (02228) 266, en Weseel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschynt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl, 4% BTW In een brief aan de stuurgroep Waddengemeenten hebban B. en W. van Texel een voorlopig standpunt gegeven over de „Wadden zee-nota". Het college somt hierin e*an aantal reakties op met be trekking tot wat in officiële bewoordingen de Planologische Kern beslissing (PKB) Waddenzee wordt genoemd. In de eerste plaats vinden B. en W. het opvallend dat zonder nadere motivering wordt vastgesteld dat de Oriënteringsnota „nu het definitieve karakter van een planologische kernbeslissing" heeft gekregen. Bovendien zegt het college dat het afwisselend gebruik van de benamingen Waddenzee en Waddengebied verwarrend werkt. Het is namelijk essentieel te weten of de Waddeneilanden (en dus ook Texel) tot de Waddenzee worden gerekend of niet. B. en W. vinden dat de nota getuigt van een zekere onevenwichtigheid. „Dit blijkt enerzijds uit onbewezen stellingen, terwijl daarentegen min of meer vaststaande feiten onbewezen worden geacht". Wisselwerking Wat betreft het belang dat gehecht wordt aan natuur en landschap van de Wadden wordt gezegd dat het te ver gaat het natuurbelang (hoe belangrijk ook) bij voorbaat te stellen boven ande re belangen. Niet vergeten mag worden, dat Texel een veelzijdiger structuur heeft dan de overige Waddeneilanden. „Terecht wordt in de nota betoogd dat de aktiviteiten op de eilanden en het vasteland invloed hebben op de Wad- Mensen die bezwaar hebben gemaakt tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor het buitengebied hebben een brief ontvangen van het ,,Kommitee Belan genbewaking". Zij worden daarin opge wekt de hoorzittingen bij te wonen en daar hun bezwaarschrift voor te lezen en toe te lichten. Een der initiatiefnemers („We treden op dit ogenblik liever nog niet met onze namen in de openbaarheid omdat wij I daardoor ernstige schade kunnen lij- 55 len") vertelde ons dat dit 'Kommitee' nog maar een begin is. Het moet uitgroeien tot een forse organisatie die is bedoeld om te reageren op allerlei plannen en initiatieven van overheden en aktiegroe- pen, vooral als daaruit onvoldoende aan dacht blijkt voor plaatselijke economie werkgelegenheid. Tot dusver werd dit gedaan door enkele individuele men sen, maar deze hebben daar in feite geen tijd voor. Er moet daarom een organi satie komen die over geld beschikt en daardoor deskundigen (juristen, plano- logen e.d.) aan het werk kan zetten De 24! organisatie zal mogelijk niet alleen een 151 instrument worden voor het Texelse be drijfsleven, maar ook ven vele kleine particulieren die de nog nader bekend te maken doelstellingen kunnen onder- -Ai schrijven De organisatievorm staat nog liet vast. Het huidige „kommitee" zal 25' mogelijk worden omgezet in een stich- 421 ting of vereniging. 35 8 14 Q Zowel voor rondgaande als voor wen- 14 elploegcn zijn zaterdag a.s. de jaarlijk- 141 e ploegwedstrijden, die deze keer ge- louden zullen worden op het land bij ioeve Padang van H. de Lugt aan de loofdweg in Eierland. Begonnen wordt »m 13.00 uur. De jury zal uit vijf personen bestaan: Stark, K. Timmer, J. v. d Geest, K. helman (Noordwijk) en H. Flens. Naast de eer die aan het behalen van le eerste plaatsen vastzit is er een aan- al prijzen, beschikbaar gesteld door Texelse bedrijven. In beide categoriën is er een eerste, weede en derde prijs. Voor de algemeen ümpioen is er 750 liter gasolie (be- chikbaar gesteld door de firma J C. »b) en in de tweede categorie is dit 500 ter gasolie (besohikbaar gesteld door e TOC). De twee tweede prijzen zijn: ■'n vetspuit, een doos vetpatronen en en complete looplamp (Dros' Smederij) een gereedschapkist met inhoud (Aan- oopcentrale Cebeco). Als derde prij- in zijn twee waardebonnen van 25, —Schikbaar (A. Bakker Azn., Oudeschild n Keijser Co, De Waal). De best geklasseerden kunnen deelne- 'en aan de landelijke ploegkampioen- ehappen die gehouden worden op 13 en 4 oktober in Lelystad. denzee". B. en W. zouden toch liever spreken van een wisselwerking. In dit verband wordt verwezen naar het voor ontwerp streekplan Kop van Noordhol land en Texel, het in voorbereiding zijn de struktuurplan voor Texel en het ont- werpbestemmingsplan voor het buiten gebied. B. en W. zeggen voorts het onjuist te vinden dat de mossel visserij, de garna len- en de waddenzeevisserij in de nota niet onder de aangewezen waarden en onder de doelstellingen worden ge noemd. Immers van oudsher heeft de Waddenzeevisserij hier een rol gespeeld. Wrevel Enige wrevel blijkt als wordt opge merkt dat het college niet inziet waar om deze visserij aktiviteiten nu ineens niet meer als waarden en doelstellingen zouden mogen worden gewaardeerd. Ook betwijfelen B. en W. of het huidige vliegen met kleine sport- en reklame- vliegtuigen en het maken van rond vluchten een grote verstoring van broe dende, rustende en fouragerende vogels tot gevolg heeft. Maar over de nadelige invloed van defensieaktiviteiten op de zeehondenstand wordt alleen maar ge zegd dat daarvan nog weinig bekend is. „Dan ineens staat de invloed naar maat en getal niet vast hoewel de heer Pnl- lewitz van CRM onlangs op Texel nog wees op het teruglopen van de zeehon denstand, mede als gevolg van de straal jagers". B. en W zeggen het bestaande ge bruik van het vliegveld Texel niet als zodanig hinderlijk voor het natuurlijk (Zie vervolg pagina 2) OOSTEREND - De 27 lindebomen, in leeftijd variërend van 80 tot 100 jaar die rond de historische Hervorm* de kerk van Oosterend staan, krijgen een drastische opknapbeurt. Sinds maandag zijn vier by de „Bomen- dienst" van de Nederlandse Heide maatschappij werkzame deskundigen bezig met het herstelwerk. Sommige bomen moeten zulke ingrijpende be handelingen ondergaan, dat ze een to taal andere stand gaan innemen. Voorlopig zijn twee weken uitgetrok ken voor het werk maar gezien de pro blemen en de tegenwerkende weers omstandigheden is het niet denkbeeel- dig dat het langer duurt. De jongste bomen, die voor de huizen aan de Blazerstraat staan, worden in hoofdzaak alleen gesnoeid. De wonden worden ingesmeerd met „Lacbalsam" dat een positieve werking heeft op de groei. Vooral in lindebomen aan de Oes terstraat en de Kerkstraat zijn er ern stig aan toe. Sommigen staan er al meer dan een eeuw en de tand des tijds en ook het verkeer heeft danig huis gehouden. De holle stammen staan zichtbaar te schudden op hun grondvesten. Het bin nenste wordt ontdaan van grote hoe veelheden molm die er in opgehoopt is en daarna geïmpregneerd met een car- boleumachtige vloeistof, genaamd Xy- lamon. In sommige gevallen waarbij de bast gevaarlijk dun geworden is wordt kool- teer in plaats van het nogal scherpe Xy- lamon gebruikt. Het zogenaamde cam bium van de bomen wordt door koolteer minder goed beschermd maar wegens de geringe dikte van de bast kan men ge deeltelijk verbranden ervan door Xyla in on niet riskeren. Bomen met grote gaten worden met draadstangen of draadeind gehecht en/of verankerd. Voor de gaten wordt be schermend gaas aangebracht. Als de ga ten op geringe hoogte komen, komt er bovendien grind in. Eventueel overtollig water dat in de stam terechtkomt kan hierdoor sneller afgevoerd worden. De bomen krijgen door het grind ook een steviger ondergrond. Voorlopig vormen de 27 lindebomen rond de kerk van Oosterend nog een groot aantal hoofdbrekens voor de vier „bomendokters" maar na dit herstel werk kunen deze oude pronkstukken er weer tientallen jaren tegen. Het behoud van de lindebomen stemt overeen met de bepalingen in het Ontwerp Bestem mingsplan Beschermd Dorpsgezicht, waarin deze bomen als waardevol voor het totale beeld worden aangemerkt. OOSTEREND Omdat gebleken is dat er voldoende belangstelling voor be staat gaat te Oosterend op maandag 25 oktober een macramécursus van start m dorpshuis „De Bijenkorf". Er kunnen zich bij mevrouw Visser eventueel nog cursisten opgeven. Het adres is Peper straat 30, telefoon (02223) 893. Ongeveer 50 dames hebben deelgeno men aan de dinsdagochtend begonnen huisvrouwengymnastiek in sporthal „Ons Genoegen". Er is nog ruimschoots plaats voor meer belangstellenden. Men kan zich tijdens de gymnastieklessen opgeven bij de leider van de groep Han Brusselaars. De lesuren zijn iedere dins dag van 9.30 - 10.30 uur en 10.30 - 11.30 uur. Deelname kost 2,per keer. Op de marktdagen 11 en 18 oktober heeft de districtsbureauhouder zitting in de Rabobank omdat hotel „De Lin- deboom-Texel" dat wegens vakantie ge sloten is. Aanvraagformulieren voor de R.Z. zijn daar dan verkrijgbaar en inge vulde formulieren kunnen ingeleverd worden. Bij de gemeente kunnen even eens aanvraagformulieren gehaald en ingevuld teruggebracht worden. Diverse vertegenwoordigers van orga nisaties en officiële instanties hebben woensdagmiddag in de LTS-kantine van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun bezwaarschriften toe te lichten tegen het ontwerp bestemmingsplan voor het bui tengebied. Dat gebeurde ten overstaan van B. en W., de leden van de commissie ruimtelijke ordening, mensen van het stedebouwkundig bureau Hajcma, amb tenaren en enkele leden van de gemeen teraad. Ook nu weer kwamen funda mentele verschillen van inzicht naar vo- Nadat burgemeester Sprenger een overzicht had gegeven van de wijzigin gen die door B. en W. in het ontwerp zullen worden aangebracht (zie vorige krant) kwam allereerst het bezwaar schrift aan de orde dat het ministerie van defensie tegen het plan had inge diend. Defensie vindt dat de militaire belangen van De Mok in het plan niet voldoende recht wordt gedaan. Ter toe lichting werd nu verklaard dat militaire belangen helemaal niet met natuurbe- langen hoeven te botsen. Als regel lig gen oefenterreinen in Nederland temid den van natuurgebieden en over het al gemeen levert dat geen problemen op. In het ontwerpplan heeft het eigenlijke kampement van De Mok wel een mili taire bestemming met behoorlijke uit breidingsmogelijkheden, maar het eigen lijke oefengebied er omheen heeft dat niet. Gesteld werd dat Defensie het mi litaire gebied beslist niet wil vergroten, maar wel het huidige gebruik van dit gedeelte van Texel gecontinueerd en planologisch bevestigd wil zien. Dit zou het beste kunnen door het leggen van een zg. dubbelbestemming: natuurge bied, tevens militair gebied. Waterschap Dijkgraaf M. Roeper kwam ter toe lichting van het zeer omvangrijke be zwaarschrift van het Waterschap Texel vertellen dat het bestemmingsplan het behoorlijk besturen van het Waterschap dreigt te belemmeren. Hij meende dat het niet de bedoeling van de wet op de ruimtelijke ordening kan zijn de be voegdheden van het waterschap te be perken. Roeper: „Dit plan gaat zo ver en is zo ingrijpend dat het waterschaps bestuur erdoor buitenspel dreigt te wor den gezet, zónder werkelijke noodzaak". Roeper doelde daarbij in het bijzonder op het systeem van vrijstellingen en aanlegvergunningen voor bijv. water bouwkundige werken die in het polder gebied herhaaldelijk moeten worden uitgevoerd. In het belang van de wa terhuishouding moet bijv. het wijzigen van het peil vlot kunnen worden uitge voerd Maandenlang op een vergunning moeten wachten is onaanvaardbaar. Ook de mens „Het gaat niet alleen om dat bepaalde plantje of vogeltje maar om het totale leefmilieu voor de mens", aldus Adriaan J. Dijksen namens de Werkgroep Land- schapszorg, inzender van het meest om vangrijke bezwaarschrift dat tegen het bestemmmgsplan is ingebracht. Dijksen ging op dat bezwaarschrift niet in, maar benadrukte dat het de landschapszorgers ook is te doen om de mensen die deel uitmaken van de natuur „In vijftien jaar is op Texel meer verloren gegaan dan in twee eeuwen ervoor. Er is sprake van devaluatie en nivellering alom en er zijn steeds meer excessen". Dijksen merkte op dat met name een halt moet worden toegeroepen aan de toeristenin- distrie. In tegenstelling tot de gemeente (waar men onlangs heeft becijferd dat er thans 38.000 recreatieve slaapplaatsen zijn) kwam Landschapszorg tot de con clusie dat er in feite al 42.000 slaapplaat sen zijn, zodat er alle kans is dat het maximum van 47.000 dat de gemeente heeft gesteld, wordt overschreden Op verzoek van Tine Vlas-van der Vlies beloofde Dijksen een overzicht te zullen geven waarin de aanwezigheid van 42.000 bedden wordt aangetoond. Des gevraagd zei Dijksen ervan overtuigd te zijn dat ook onder het nieuwe bestem mingsplan de toestand op Texel nog aan zienlijk verder achteruit zal gaan. Mo menteel is een boek in de maak (De nieuwe „Avifauna" van Texel) waarin wordt aangetoond dat het aantal vogel soorten sterk is afgenomen en het Rijks herbarium te Leiden beschikt over ge gevens waaruit de nivellering van de plantengemeenschap naar voren komt. Raadslid J. C Dros wees erop dat de achteruitgang van het aantal mensen op Texel (als gevolg van teruglopende werkgelegenheid) hem nog meer aan het hart ging Dijksen wilde wel erkennen dat in het bestemmingsplan veel posi tieve punten zitten, maar dat er toch te weinig maatregelen in verwerkt waren om de door hem geschetste ongunstige ontwikkeling tegen te gaan. Met name vond hij dat B en W. veel te veel vrij heid hebben, waardoor het milieube houd afhankelijk is van een door de ach terban of omstandigheden beïnvloed baar college. Recron „Met dit plan kunnen de recreatie- ondernemers niet verder", aldus het heel andere geluid dat werd vertolkt namens de afdeling Texel van de Re cron (vereniging voor recreatieondeme- mers in Nederland). Naar voren werd gebracht dat er veel onduidelijkheden en onzekerheden in het plan zitten en dat sprake is van „een sfeer van sanering" die de rechtszekerheid aantast. Er zijn veel statische en technische normen die feitelijk thuishoren in verordeningen waarin de exploitatievergunningen wor den geregeld. „Al te grote bemoeizucht leidt tot steriele kampeerterreinen met weinig diversiteit", aldus de Recron- woordvoerder, die overigens liet blijken tegenstander te zijn van kamperen bij de boer omdat de uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen beter kan gebeuren op de bestaande terreinen. Bovendien is het landschappelijk beter dat op één terrein tweehonderd tenten of caravans bij komen dan dat die tweehonderd zijn verspreid over het totale buitengebied. Verzocht werd de op de recreatie be trekking hebbende artikelen in het plan terug te nemen en nader te bestuderen, samen met deskundigen op recreatiege bied. Recron vindt dat de voorschriften in het plan zich meer tot de hoofdzaken moet beperken. Zodat de hele boel niet via ingewikkelde procedures moet wor den gewijzigd als in de praktijk nood zaak tpt aanpassing of het treffen van bepaalde voorzieningen blijkt. Artikel 11 Vooral in de recreatiegedeelten van het bestemmingsplan wordt veel ge werkt met zg. artikel 11-gebieden, wat betekent dat hier sprake is van een glo bale bestemming die later door B. en W in detail wordt uitgewerkt Nauta her innerde eraan dat het college verplicht is bij die uitwerking de betrokken be drijven te betrekken: het moet in over leg gebeuren. (Zie vervolg pagina 2) voor uw oude stofzuiger

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1