I Cjroen kwartsJ~exels in het harL, Raad wil meer Texelse invloed in vereniging Waddencontact BenW komen met gewijzigde rehabilitatieregeling VERZET W. KALK TEGEN PACHTSYSTEEM i SPORTHALKANTINE Echtpaar Boon dinsdag 60 jaar getrouwd Ook ruime bijdrage voor doe het zeivers? Hulde voor Ben W-commentaar op regeringsnota 0.1 Schade op T-splitsing Contactgroep komt bijeen 1,29 VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9118 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Even aarzelend als B. en W. is de raad er dinsdagavond mee akkoord gegaan dat Texel lid wordt van de Vereniging contact Waddenzeegemeenten. Zoals be kend is het doel van deze vereniging (opgericht op initiatief van de Stuur groep Waddengemeenten) de bevorde ring en instandhouding van een be- stuurs- en beheersvorm voor het Wad denzeegebied. In de vereniging zullen de Waddeneilanden nogal schaars zijn vertegenwoordigd. De raad drong er daarop op voorstel van het college op aan dat 2 bestuurszetels voor Wadden eilanden beschikbaar komen, waarbij men het niet meer dan logisch zou vin den dat een van die zetels door het grootste Waddeneiland Texel zou worden ingenomen. Op voorstel van Fridt Blanken werd tevens de wens uitgesproken dat de al gemene ledenvergaderingen van de ver eniging openbaar zullen zijn. Het werd onverstandig geacht beide wenselijkhe den als voorwaarden voor toetreding te stellen. Tine Vlas had zich wel wat har der willen opstellen, maar ging na over leg tijdens schorsing, met de rest van de raad mee. Als vertegenwoordiger van Texel in het Waddencontact had het college Ate Rienstra aanbevolen en als plaatsver vangend vertegenwoordiger Tine Vlas Laatstgenoemde stelde voor ook L. J. Weijdt in de aanbeveling op te nemen, wegens zijn betrokkenheid bij de Wad- denproblematiek en zijn deskundigheid als waterstaatsman. Dat leidde er (na herhaald stemmen) toe dat Weijdt de rtegenwoordiger werd en Tine Vlas de plaatsvervangend vertegenwoordiger. Hulde De gemeenteraad waardeerde unaniem le wijze waarop B. en W. stelling hebben genomen tegen de regeringsnota ,,De Waddenzee", een belangrijke stap op weg naar de veelbesproken planologi sche kernbeslissing. Hulde werd ook gebracht aan de burgemeester die op de in Groningen gehouden studiedag over dit onderwerp de mening van Texel uit wekend en indringend had vertolkt. De mening van Texel was blijkens een ont- iverp-reaktie overgenomen door de Stuurgroep Waddengemeenten zodat nen ook daarover zeer tevreden was. De essentie van de reaktie was dat bij iet afwegen van de verschillende belan- ;en in het waddengebied de natuur niet •ij voorbaat altijd doorslaggevend moest :ijn. Ook de belangen van werkende en vonende en recreërende mensen moeten n de planologische kernbeslissing wor- ien gediend. Ate Rienstra memoreerde 0,98 lat in de afgelopen tien jaar veel in de 0,91 meningsvorming is gewijzigd. Destijds 0,91 verd nog gedacht aan inpoldering van 0,91 Ie Waddenzee en voortgaande uitbrei- 0.91 ling van de recreatie, maar nu dreigt 2,98 Ie schaal naar de andere kant door te 1,- laan. Blanken liet zich weinig vleiend lit over de ook in Groningen weer naar oven gebrachte pleidooien van Wad- 2,91 enbeschermers over de onvervangbare 3,4f/aarden etc. Hij noemde dat „slaapver wekkende idealistische rim-ram' en in vergelijkmg daarmee het betoog van Mr. Sprenger een verademing Blanken, ook sprekend namens de andere Pakt- leden, liet er geen twijfel over bestaan dat hij geen andere mening had dan de overige raadsleden. Hij liet zich met na me positief uit over de pleziervaart op de Waddenzee. De sfeer van eensgezind heid werd verstoord door Cor Ellen die stelling nam tegen de bewering van Weijdt dat de aanwezigheid van mensen helemaal niet storend is voor zeehon den. In tegendeel, de beesten tonen zich nieuwsgierig en belangstellend. Cor El len wilde dan wel eens weten waarom hij vroeger tijdens het zeilen in hef Waddengebied massa's zeehonden zag en de afgelopen zondag slechts één. Weijdt wees op een complex van factoren die de zeehond op de terugtocht hebben kun nen dringen. De afsluiting van de Zui derzee, de toegenomen mosselteelt, het verdwijnen van de platvis etc. Hij sloot ook niet uit dat jonge zeehonden die van een merkteken worden voorzien, niet meer door de moeder worden geaccep teerd. Henk Beumkes: „Weijdt vergeet de in vloed van de vuile Rijn!" Daan Welboren raadde aan het zeer fraaie, uitstekend gedocumenteerde boek te lezen dat onlangs over de Waddenzee is uitgekomen. Vooral de inleiding door Jan Terlouw was hem uit het hart ge grepen. De raad ging akkoord met de verkoop van de woning Buurtje 4 in Oudeschild aan de heer W. Zegel, waardoor deze zijn te kleine woning Buurtje 2 kan uit breiden. Henk Beumkes had echter wel bedenkingen. Feit is dat door samen voeging van twee huizen één kleine wo ning aan de voorraad wordt onttrokken. En juist kleine woningen kunnen niet worden gemist omdat er veel woning zoekende alleenstaanden zijn. Wethouder Zuidewind sloot echter niet uit dat zoiets nog wel eens zal gebeuren, echter uitsluitend met huisjes die qua inhoud niet aan de minimumeisen vol doen. Zegel had zijn woning oorspron kelijk willen uitbreiden door er aan de andere kant een stuk aan te zetten, maar dat werd uit welstandsoverwegingen niet aanvaardbaar geacht. De nu geko zen oplossing is ook voor het dorpsbeeld beter. Toeristenbelasting De toeristenbelasting werd verhoogd van 55 tot 60 cent per nacht De jaar lijkse opbrengst aan toeristenbelasting is lang niet voldoende om de kosten te dek ken die de gemeente in verband met het toerisme moet maken. Een bedrag van ongeveer ƒ1,6 miljoen gulden komt voor rekening van de eigen bevolking, wat neerkomt op ƒ131,40 per inwoner. L. J. Weijdt vond dat alle perken te buiten gaan en zei dat het tarief per nacht op ƒ1,moet worden gesteld. Die suggestie vond geen weerklank. Een der gelijke drastische verhoging zou wel eens een erg slechte indruk kunnen ma ken. Zonder stemming werd dan ook tot het voorgestelde tarief besloten. Daan Welboren zou bij een in de toe komst sterk gestegen tarief onderscheid naar draagkracht willen maken. Afhan kelijk van zijn inkomen zou een vakan tieganger dus een hoog of een laag be drag moeten betalen. Die gedachte vond geen weerklank. „Moeten de vakantie gangers dan een belastingbriefje laten zien?" Dinsdag is het precies 60 jaar gele den dat de 23-jarige Pieter Boon uit Den Burg en de 21-jarige Boukje Smit van Terschelling elkaar het jawoord gaven. Ter gelegenheid van dit dia manten huwelijksfeest recipiëert het echtpaar Boon-Smit dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur in de koffiezaal van het C. E. Gollards Rustoord. Vermeldenswaard is dat op 3 mei 1952 de Texelse Courant kon melden dat de ouders van de heer Boon (W. Boon Jzn. en J. Boon-Bruin) zestig jaar De gemeenteraad heeft dinsdag nog geen regeling vastgesteld voor de ver lening van bijdragen aan eigenaars van gerehabiliteerde woningen. Tij dens de discussie kwam binnen het college van B. en W. verschil van op vatting naar voren in hoeverre de bij dragen ook gelden voor mensen die geen aannemer laten komen maar het rehabilitatiewerk eigenhandig uitvoe ren. De raadsvergadering werd ge schorst voor collegeberaad, maar dat bracht geen oplossing zodat de zaak naar een volgende raadsvergadering werd verschoven. Mensen die hun woning laten opknap pen binnen de aangegeven rehabilita- tiegebieden (thans delen van Den Burg, Oosterend, Den Hoorn en Oudeschild) krijgen boven de rijksbijdrage van 35°/o ook nog een gemeenelijke bijdrage van 10%>, onder voorwaarde dat een erkende aannemer het werk uitvoert. Want het gaat niet alleen om het verbeteren van woningen, maar ook bevordering van de werkgelegenheid. Niettemin wilden B. en W, de doe-het-zelvers tegemoet komen, door hen een bijdrage te geven in de subsidiabele kosten van het mate riaal, maar de door hen ingebrachte ar beid zou buiten beschouwing moeten blijven. Toen Fridt Blanken hierop in- 0,1 In een brief aan de Stichting Cultu- el Werk Texel heeft de assistent-be- eerder van de Sporthal, W. Kalk, zijn isnoegen geuit over de toepassing 1.4 jn het zogenaamde Staffelsysteem ij de pacht van de kantine van „Ons enoegen". Dit systeem (dat met terugwerkende acht vanaf 1 augustus In werking is etreden) houdt in, dat als de omzet >n de sporthalkantine zou stijgen ook e pachtprijs hoger wordt. Hij zegt erover: „Ik vind het een rakkig, bekrompen en kortzichtig sy- *em. Als de omzet hoger wordt, moet meer pacht gaan betalen, maar dat >udt in dat ik dan ook meer werk oet verrichten. Kort en goed komt >1 er dan op neer, dat ik harder moet erken en dat daar eigenlijk niets te- nover staat". Niettegenstaande deze mening van de heer Kalk zijn de leden van het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk woensdagavond toch akkoord ge gaan met het voorstel van het dagelijks bestuur dit systeem te handhaven. De pachtsom bedraagt dan (indien een omzet van ƒ100.000,per seizoen wordt gehaald) 20°/o. Bij de huidige omzetver- wachtingen (zo'n ƒ70.000,bedraagt de pacht 12,5°/o. In zijn brief aan het dage lijks bestuur zegt Kalk te vinden dat dit percentage ook bij verhoging van de om zet (wat er volgens hem vrijwel niet in zit) 12,5°/o dient te blijven. Ook in een eerder onderhoud met het zelfde bestuur bracht W. Kalk al te ber de dat hij moeite had met het aantal uren (91) dat hij en zijn echtgenote to taal per week in het bedrijf moeten ma ken. Daarnaast geeft het beheer een aanzienlijk aantal extra uren naast het vaste takenpakket. Dit moet naar zijn mening gecompenseerd worden. „Ik heb", aldus Kalk, „ook het vorige sei zoen toen ik hier in gekomen ben al aan merkelijk meer omzet gehad dan mijn voorganger. Die kwam in 2 maanden op ongeveer ƒ7 000,terwijl ik in de 6% maand erna zo'n ƒ62.000,draaide". Eigenbaat Volgens hem rekent het dagelijks be stuur door dit staffelsysteem te veel naar zichzelf toe. Kalk heeft uitgerekend dat hij (de uren werk in aanmerking geno men) ruwweg slechts ƒ5,netto per uur overhoudt aan zijn werkzaamheden, wat naar de huidige maatstaven gerekend veel te weinig is. Als bovendien de trend m acht genomen wordt en de prijzen moeten dientengevolge hoger worden gaat hij er zelfs op achteruit want dan wordt een hoger percentage van kracht. „Er moet wel verandering in komen an ders is het natuurlijk niet vol te hou den". Hij denkt hierbij aan een vaste pachtprijs van zo'n 7 Vz a 8 mille per sei zoen. Desondanks heeft Kalk geen bezwaar tegen het op dit moment voortzetten van zijn functie, omdat hij het werk in de sporthal op zich erg prettig vindt. ging, bleken burgemeester en wethou ders het niet eens te zijn over de inter pretatie van de desbetreffende artike len van de regeling, met het genoemde gevolg. Te kort Blanken brak een lans voor de doe-het- zelvers (op Texel werden reeds twee drukbezochte metselcursussen gegeven Rad.) door zich te verzetten tegen de termijn van zes maanden waarin het werk voltooid moet zijn. Voor mensen die in hun vrije tijd het rehabilitatie- werk uitvoeren is dat te kort en het geeft ook problemen omdat de bijdrage pas na oplevering van het werk wordt uitgekeerd. L. J. Weijdt verzocht een regeling te treffen voor de gevallen waarin een aannemer het grove werk uitvoert en de eigenaars voor de afwer king zorgen, zoals ook wel bij de casco (nieuw)bouw gebeurt. Overigens bleek geen fundamenteel bezwaar tegen de bijdrageregeling, zo dat het Texelse rehabilitatieproject daar op zeker niet zal stranden. Het hangt meer af van de belangstelling. Op dit ogenblik hebben 88 woningeigenaars la ten blijken van de rehabilitatieregeling gebruik te willen maken. De gemeente gaat ervan uit dat zij per geval een bij drage van gemiddeld ƒ6.000,zal moe ten betalen (dus naast de veel hogere bijdrage van rijkswege) en heeft voor dit doel voor het komende jaar ƒ70.000, gereserveerd. Welke aannemers bij de rehabilitatie betrokken zullen zijn en in welk verband zij zullen samenwerken met ekaar en met het gemeentelijke toe zicht, is op dit ogenblik nog punt van onderhandeling. Van de zijde van de aannemers zijn inmiddels voorstellen gedaan waarover B. en W. uiterlijk dins dag zullen beslissen. Fietspad De gemeente kent de hoogst mogelijke urgentie toe aan een fietspad langs de Oosterenderweg, vooral in het belang van de veiligheid van de schoolgaande jeugd. Maar omdat de Oosterenderweg een zg. kwartaire weg is, komt de aan leg van een fietspad niet voor subsidie in aanmerking. De gemeente kan onmo gelijk de totale kosten (ca ƒ2 miljoen) voor eigen rekening nemen. Het probleem kwam in de raadsverga dering aan de orde naar aanleiding van een brief van mevrouw E. A. Boot-Ja- getrouwd waren. Een sterk soort men sen dus. De heer Boon (83) woont, samen met zijn nu 81-jarige echtgenote, sinds 3Vz jaar in „de Gollards". Ervoor waren ze meer dan 50 jaar woonachtig op het adres Kogerstraat 79, waar de heer Boon een schildersbedrijf had dat hij, direkt na 't beëindigen van zijn dienst tijd in 1917 begon Pieter Boon werd in Den Burg ge boren aan de Witte Kruislaan, die bij de eeuwwisseling nog Oranjesingel heette. Mevrouw Boon komt uit For- merum op Terschelling. In 1913 kwam zij met haar ouders naar Texel, waar het gezin Smit ging wonen in hoeve Tubantia aan de Kogerweg. De jeugdige Pieter Boon leerde zijn toekomstige echtgenote kennen toen hij in Den Helder zijn dienstplicht ver vulde. De dienst duurde wegens oor logsomstandigheden vier jaar, van 1913 tot 1917 Eénmansbedrijf Uit dienst gekomen begon de heer Boon zijn eigen schildersbedrijfje, dat hij tot zijn 65ste heeft gedreven. Vrij wel de gehele 42 jaar was het een een manszaakje. Alleen als er extra veel werk was, had hij er wel eens hulp bij, maar hij prefereerde toch het vooral op zijn eentje te doen. Na zijn pensionering heeft de heer Boon hier en daar nog wel wat gewerkt, maar dat was meer „om wat te doen te hebben". Mevrouw Boon-Smit is sinds haar hu welijk nog wel enkele malen op haar geboorte-eiland Terschelling geweest, maar zegt zich helemaal Texelse te voe len. Het echtpaar Boon heeft 6 dochters. Eén ervan woont op Texel, de anderen bijna allemaal op het vasteland. Hun derde dochter emigreerde in 1960 met haar gezin naar Sydney in Australië. Er zijn 8 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen Het staat wel vast dat het merendeel van hen dinsdag bij dit niet alledaagse gebeuren aanwezig zal zijn. Doordat de Beverwijker A G. zich op de T-splitsing Oosterenderweg-Vliestraat te Oosterend wilde oriënteren en hiertoe zijn auto in de bocht tot stilstand bracht, ontstond dinsdagmorgen een aanrijding met geringe schade Het voertuig van de ter plaatse onbekende A.G. werd van achteren aangereden door Texelaar F.S. uit Den Burg, die met zijn tankwagen de bocht wilde nemen en G. te laat op merkte. De tankauto had alleen lichte lakschade. De personenauto liep een deuk op in de achterbumper. (Zie verrol* pagina 2) Voor de in oprichting zijnde contact groep voor onvolledige gezinnen en al leenstaanden heeft zich een twintigtal belangstellenden gemeld Zaterdag a.s. komt de groep bijoen voor een oriënte rende bijeenkomst in Centrum 147 aan de Bernhardlaan, aanvang 20.00 uur. Ook mensen die nog niet eerder van in teresse hebben laten blijken zijn daar welkom. Wie problemen heeft met ver voer kan zich in verbinding stellen met mevrouw Retsema, telefoon (02220) 3465 of mevrouw De Vries, telefoon (02220) 487 of met de afdeling Culturele Zaken van het raadhuis, telefoon (02220) 3041.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1