Cjrorn (2warL-Jexels in het harL> Artikel 11-gebied 't Horntje door GS afgekeurd Uw uitgaven op Raad nu in beroep bij de Kroon Dr. Roderkerk spreekt voor Nutsdepartement Groot feest rond jubilerende onderwijzeres /paarbank Bijzondere visie natuur en recreatie nd Snelheidscontrole Extra dia-avond in N.H. kerk De Koog Concert Den Hoorn Feestrit per Landrover Bejaarden doen beroep op G.R.M.-ministerie ;;JBV Jf» -MmI Postkantoor De Koog kreeg invalidentoegang DINSDAG 19 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 TEXELSE 90e JAARGANG No 9119 8 PAGINA'S COURANT Uitgavo: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelfkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het opnemen van een zg. artikel 11-gebied in het nieuwe bestemmingsplan voor Het Horntje afgewezen. Het artikel 11-gebied was het belangrijkste onderdeel van het plan: de haven met directe omgeving. B. en W. hadden aan dit stuk een globale bestemming willen geven in afwachting van nadere uitwerking. Van deze uitwerking zou het mede afhangen of en in hoeverre de veerdienstcapaciteit zou worden vergroot. Zoals bekend was tegen het artikel 11-gebied van veel kanten bezwaar ge maakt, zowel door natuurbcscher- mings- als meer op de plaatselijke eco nomie gerichte organisaties. De natuur beschermingsorganisaties willen directe zekerheid dat er geen capaciteitsver groting komt; hun opponenten willen zekerheid over het tegenovergestelde. GS hebben geoordeeld dat de bezwa ren mede aanleiding zijn geweest om te besluiten het plan 't Horntje goed te keuren met uitzondering van het be- Ook in het winterhalfjaar houdt de politie regelmatig snelheidscontroles. Bij een vrijdag gehouden controle met behulp van radar vielen vijftien bekeu ringen. De maximale snelheid werd in Oudeschild (op de Heemskerckstraat) door vier automobilisten overschreden, in Den Burg (Schilderend) door 10 per sonen en op de Dorpsstraat in De Koog door vijf personen. De hoogst gemeten snelheid was 111 kilometer in de be bouwde kom. Kerk was te klein. De dia-avond over Texel, die mevr. A. Tiessen-Spaans gisteren te De Koog verzorgde, trok zoveel belangstelling dat De Schuilhut te klein bleek. Daar op werd verhuisd naar de kerk, maar ook deze was niet groot genoeg om de toeloop te verwerken. Men heeft meer dere mensen moeten terugsturen. In verband daarmee zal dinsdagavond (heden) nog een dia-avond in de kerk worden gegeven. Toegang ƒ1,kinde ren ƒ0,50. Aanvang 20.00 uur. De Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken organiseert dinsdag, 19 oktober (heden) een concert in de Her vormde kerk van Den Hoorn. Het Scheuer-orgel zal worden bespeeld door Peter Zwart Op het programma staan werken van Albinoni, Bach, Buxtehude, Stanley, Meek en Dubois. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gra tis Wel wordt na afloop een collecte ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Raad voor het Zomerwerk. De vlotste manier \an modern betalen \an huur, gas, licht, abonnementen enz. Automatisch natuurlijk \an uw spaargiro. langrijkste deel van het door b. en w. gewenste artikel 11-gebied. Wat nu B en W beraden zich thans over te nemen stappen. Zij hebben (evenals de genen die bezwaren hebben ingediend tegen het ontwerpplan) de mogelijkheid om bij de Kroon in beroep te gaan. Maar ook kunnen zij het plan wijzigen door het artikel 11-gebied te schrappen en de uitgewerkte bestemming van de veerhaven erin opnemen. Maar dan moeten zij eerst een definitief stand punt innemen inzake de veerdienstca paciteit. Dit definitieve standpunt is onderdeel van het struktuurplan voor Texel, dat dit komende voorjaar gereed moet zijn. Maar ook voor die tijd zou het bestemmingplan van 't Horntje „kompleet" gemaakt kunnen worden en er zou dan op vooruitgelopen kunnen worden door toepassing van artikel 19. Deze artikel 19-procedure zal vrijwel zeker de organisaties in aktie brengen, die ook thans hebben geprotesteerd, zo dat het laatste woord over de veer haven voorlopig niet is gesproken. Met de rest van het' plan gaat GS wel akkoord, met uitzondering van enige onderdelen waarop aanmerkingen zijn gemaakt door de Werkgroep Land- schapszorg Texel en Contact Milieu bescherming Noordholland. Noodzaak niet aangetoond GS is nog steeds van mening dat on danks het bestaan van verschillende rapporten nog onvoldoende duidelijk is of uitbreiding van de veerhaven nood zakelijk is. Als de uitwerking van de nadere studies daartoe aanleiding geeft kan het plan altijd nog worden gewij zigd. Intussen moet TESO het doen met de huidige veerhaven. De door TESO naar voren gebrachte bewering dat het bestemmingsplan ingrijpt in het zake lijk beleid van de onderneming, wordt van de hand gewezen. Slechts het ruim telijk kader wordt bepaald waarbinnen de bedrijfsactiviteiten kunnen plaats vinden. Een drietal blijkbaar in feeststem ming verkerende personen maakte in de nacht van woensdag op donderdag een ritje met een Landrover. Ze reden onder andere vanaf De Waal via de Polderweg en de Laagwaalderweg naar de Zaandammerdijk. Op deze route bot sten ze tegen meerdere verkeersborden, die daarbij werden vernield. Ook een aantal afrasteringspaaltjes werd tegen de grond gereden. Op de Zaandammer- dijk raakte de Landrover van de weg en kwam uiteindelijk in de sloot te recht. Proces verbaal (onder andere wegens doorrijden na een aanrijding) werd opgemaakt tegen de 20-jarige be stuurder P.T. uit Limburg. REDUKTIE BOOTVERVOER Het bestuur van de federatie Texel van de algemene bond van bejaarden heeft een beroep gedaan op de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om te bereiken, dat de bejaarden tegen gereduceerd tarief gebruik kun nen maken van de veerboot. Houders van een zg. Pas 65 kunnen bij veel vervoersbedrijven voor half geld reizen. De 1200 leden van de Texel se bejaardenbonden hebben dat van hun eigen TESO niet gedaan kunnen krijgen, wèl van de AOT. De federatie- voorzitter S. de Waard kreeg van de TESO-directie te horen dat andere ver voersbedrijven makkelijk tot een derge lijke reductie kunnen besluiten, omdat hun tekorten voor rekening van de overheid komen. Bij TESO is dat niet het geval. „Gelet op de omstandigheid dat de Texelse bejaarden bij het bezoe ken van het vasteland (o.a. voor zieken huis, poliklinieken, familieleden, vrien den, culturele aktiviteiten etc.) geen andere mogelijkheden hebben dan ge bruik te maken van relatief duur ver voer met een van de boten van TESO, verzoeken wij u beleefd het daarheen te willen leiden, dat de Pas 65 voor de bejaarden van Texel ook bij het vervoer per TESO-boten ten volle tot zijn recht kan komen", aldus federatievoorzitter S. de Waard in zijn brief aan minister Van Doorn. Desgevraagd verklaarde de heer De Waard dat het niet de bedoe ling is te bereiken, dat CRM druk op TESO uitoefent om toch reductie te ge ven, maar dat het ministerie een bij drage of subsidie verstrekt, waardoor TESO in staat is dit gebaar wel te ma ken. TESO-directeur Th Hoogerheide: „Wij willen best aan een reductierege- ling meewerken, als ze maar zeggen waar we aan het eind van het jaar de rekening moeten heensturen". Dr. E. C. M. Roderkerk uit Overveen geeft maandagavond a.s. voor het Nuts departement Texel een dia-lezing onder het motto Natuurbescherming en re creatie. Dr. Roderkerk heeft als direc teur van de Stichting Nationale Park De Kennemerduinen jarenlang te ma ken gehad met het gedrag van mensen in de natuur. Op basis van zijn obser vatie kwam hij tot meningen, die vrij sterk afwijken van, wat over het alge meen wordt beweerd in de natuurbe- schcrmingswereld. In die wereld is Roderkerk dan ook een omstreden per soonlijkheid, niet in de laatste plaats JB - ..I Schoolhoofd J. Heethuis was een der velen, die de jubilerende onderwijzeres met een geschenk verblijdde- uue/t nederlond - spaarspeciahsten sinds 1817 Op feestelijke en officiële wijze is vrijdag het 30-jarige jubileum gevierd van juffrouw S. Hazewinkel (59) als onderwijzeres aan de o.l. Thijsseschool te Den Burg. De kinderen werkten van harte mee aan de huldiging en ook tijdens de officiële receptie, die 's mid dags in de aula van de school werd ge houden werd in vele toonaarden duide lijk gemaakt, dat juffrouw Hazewinkel zo ongeveer voldoet aan het beeld van de ideale onderwijzeres. Vooral de enorme liefde voor kinderen, ook voor de meest moeilijken onder hen, was kenmerkend voor haar aanpak. Schoolhoofd J. Heethuis memoreerde tijdens de receptie dat juffrouw Haze winkel ongeveer 1000 kinderen heeft leren lezen en vooral zingen. Om hen te motiveren het geleerde tot zich te ne men, maakte ze gebruik van typische „slimmigheidjes", waarvan het uitdelen van pepermuntjes er één was. Maar het belangrijkste was dat de zich altijd be scheiden en onopvallend gedragende juf de kinderen aanvoelde. En de kinderen voelden zich bij haar veilig en gebor gen. De heer Heethuis stelde vast dat de jubilerende onderwijzeres zich ook positief tegenover de onderwijsvernieu wing had opgesteld. Als geschenk van de school overhandigde hij het onlangs verschenen standaardwerk over de Waddenzee en hij had ook een felici tatiebrief van inspecteur Turkstra, die zelf niet van de partij kon zijn. Feestkrant De kinderen hadden een extra editie gemaakt van de schoolkrant De Thijsselaar. Dit nummer had de onder titel De Hazekrant gekregen en bevatte naast huldigingsstukjes van het huidige en het voormalige schoolhoofd allerlei bijdragen van de kinderen zelf. Op de achterkant was door middel van een grafiek de staat van dienst van de juf frouw duidelijk gemaakt. Daaruit bleek onder meer dat de overige acht leer krachten van de Thijsseschool samen evenveel dienstjaren hebben als juf Hazewinkel. De heer D. Zegel, voorzitter van de oudercommissie van de Thijsseschool, kon ook alleen maar positieve woorden laten horen. Als geschenk bood hij een album aan dat zou worden gevuld met een fotoreportage, die een van de leerkrachten van de jubileumdag had gemaakt alsmede het receptieboek. Oud-schoolhoofd S. Bakker („Een moordenaar komt altijd terug op de plaats van het misdrijf") noemde de jubilerende juffrouw een van de parels in de kroon van de Thijsseschool. Hij was altijd orider de indruk geweest van het formidabele geheugen van de juf frouw, die er dan ook voor zorgde dat nooit een verjaardag of ander gedenk waardig feit werd vergeten. Juffrouw Hazewinkel geloofde onvoorwaardelijk in het goede. „Wat haar betreft zouden de gevangenissen gesloten mogen wor den maar pepermuntfabrieken zouden moeten worden uitgebreid". De heer Bakker gaf als geschenk een platenbon. Dat deed ook mevrouw Oskam, die het woord voerde namens de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs. Tenslotte spraken W. Loning, namens de Algemene Bond van Onderwijzend personeel en Pelgrim nhmens de colle ga's. Ook zij hadden geschenken mee genomen, waarvan de jubilerende juf zich zeer onder de indruk toonde. „Ik had wel gemerkt dat er iets gaande was, maar dit nee!" Mej. Hazewinkel heeft de gewoonte om op feestdagen van haarzelf aan an deren cadeautjes te geven. Dat deed zé ook nu: alle collega's kregen een boe kenbom om de nogal harde wijze waarop hij zijn opponenten de les leest. Zijn credo is dat de mensen zoveel mogelijk van de natuur moeten kunnen genieten. „Wie zijn wij dat wij dat ge luk aan anderen mogen onthouden?" Hij is een fel tegenstander van prikkel draad, dat hij niet alleen als een me chanische, maar vooral ook als een geestelijke prikkeling ziet. Hetzelfde geldt voor bordjes verboden toegang en in het algemeen de (volgens hem op onvoldoende basis genomen) andere maatregelen die erop zijn gericht men sen ergens weg te houden. Enquêtes onbetrouwbaar Bezwaren heeft hij tegen enquêtes, zoals die o.a. door drs. Heidze van Staatsbosbeheer op Texel zijn gehou den en waarvan gebruik is gemaakt bij het maken van het recreatiebasisplan. Bij zijn observaties van het publieks- gedrag stelde Roderkerk de afgelopen 26 jaar vast, dat mensen zich heel an ders gedragen dan zij zeggen. Het weg houden van mensen, die zich in de na tuur slecht gedragen, vindt hij asociaal. Hij aarzelt niet er de politiek bij te halen en vast te stellen dat dit opmer kelijk is voor de Nederlandse natuur beschermers die merendeels linkse sym- pathiën hebben. Informatie „Van slechte mensen moeten we goede maken, niet door opvoeding (want in Nederland wil iedereen juist een ander opvoeden) maar door infor matie, waarvoor de gewone man ont vankelijk is. Dat is moeilijker dan het zetten van prikkeldraad en bordjes, maar het is wel beter". Dr. Roderkerk kwam voor het eerst in 1928 op Texel toen hij het eiland be zocht als lid van de NJN en hij kent het eiland ook van meer recente be zoeken. Na zijn lezingen treedt hij graag en strijdvaardig in discussie met mensen die er anders over denken. Het door Dr. Roderkerk te bespreken thema is vooral voor Texel van grote actuele betekenis. Het is daarom jam mer dat het Nutsdepartement geen gro tere zaal heeft afgehuurd dan „De Scha kel", zodat alleen Nutsleden (men kan zich als zodanig dezelfde avond opge ven) kunnen worden toegelaten. De afgelopen week is de toegang van het postkantoor te De Koog zodanig aangepast dat nu ook invaliden met hun wagentje naar binnen kunnen. De verbouwing was van vrij ingrij pende aard, vandaar dat de bezoekers van het postkantoor de laatste weken enig ongemak voor lief hebben moeten nemen. Het beleid van PTT is er op gericht zoveel mogelijk de postkantoren ook voor invaliden toegankelijk te maken. Bij nieuw te bouwen kantoren of bij verbouwingen is het tegenwoordig een vanzelfsprekende zaak dat het kantoor voor iedereen bereikbaar moet zijn. Ontwerpers van openbare gebouwen van enige decennia terug, stonden daar niet altijd zo bij stil, misschien ook om dat invaliden vroeger meer dan thans aangewezen waren op hulp van ande ren. Het volgend jaar zal bij de verbou wing van het postkantoor te Den Burg eenzelfde voorziening voor invaliden worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1