rwartsjexeh in het harL, Opnieuw vergeefs verzoek om uitstel behandeling J. A. van der Vlis werkte tien jaar lang aan ,'t Lant van Texsel" standaardwerk is Historisch standaardwerk is zijn prijs meer dan waard Bestemmingsplan Buitengebied Oud-Texelaar bij scheepsramp omgekomen? MilÊSMKÈam VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 90e JAARGANG No. 9120 OPLAGE 5200 10 PAGINA'S TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus II - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Verschijnt dlnedege en vrijdags. n lj ii Tl m "W m - Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De X 4 f11 9 M M rn r A m«aAe m ^s a M a ii^ m M Xw X SO eont InroooA- loo dn eont Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW J. A van der VIis Vier leden van de commissie ruimte lijke ordening (mevrouw Vlas, de heren J. Stolk, Van Asselt en Dros) hebben b en w opnieuw verzocht de behande ling van het plan buitengebied zodanig op te schuiven, dat de commissieleden alle stukken die op het plan betrekking hebben, tenminste één maand voor de vaststelling door de raad in hun bezit hebben. De commissieleden vinden dit nodig in verband met de omvangrijkheid van het plan, de vele bezwaarschriften en het verstrekkende karakter van het plan voor de Texelse bevolking. De commissie moet gedegen advies kunnen uitbrengen en daarvoor wordt de tijd nu te kort geacht. Gevraagd wordt met name om het voorlopig standpunt van het college naar aanleiding van de bij de hoorzittingen beschikbaar gekomen gegevens, de antwoorden op de vragen die tijdens de hoorzittingen zijn gesteld, en volledige schriftelijke weergave van het eerste voorlopig standpunt van het college. Informatie over de resultaten van het overleg waarom is gevraagd door het Texelse bedrijfsleven en Re- cron, het voorlopig standpunt van de raadsfracties en opheldering over de door een wethouder gedane mededeling dat hogere overheden op Texel zouden ingrijpen als het buitengebied niet in de huidige vorm zou worden vastgesteld. Antwoord Burgemeester Sprenger, mede na mens de overige leden van het college, heeft per omgaand geantwoord. In zijn brief gaat hij niet op het verzoek om uitstel in. Wel wijst hij er de commis sieleden op, dat zij zich eerst maar eens moeten uitspreken over de voorlopige standpuntbepaling van het college naar aanleiding van de ingekomen bezwaar schriften. Als de commissie dat niet doet, kan geen behoorlijk pré-advies aan de raad worden uitgebracht. Ver der laat mr. Sprenger weten dat de antwoorden van de in de hoorzittingen gestelde vragen in de voorstellen aan commissie en raad zullen worden opge nomen. Ook de aanvullingen en wijzi gingen naar aanleiding van de hoorzit tingen en het overleg in de commissie zullen worden voorgelegd. Met Recron is reeds overleg gepleegd; het verslag daarvan is op komst. Het Texelse be drijfsleven heeft het college nog niet benaderd over datum en uur van de door haar gewenste bespreking. De tekst van de voorlopige reaktie van de raadsfracties is inderdaad nog niet aan de commissie gestuurd. Dat gebeurt daarom direct alsnog, maar de reakties hebben vrijwel letterlijk ook in de Texelse Courant gestaan. „Bekend mag worden verondersteld dat het stand punt van b en w over het ontwerpplan buitengebied weergegeven wordt door het plan dat ter visie heeft gelegen en door de voorlopige standpuntbepaling ten aanzien van de bezwaarschriften", aldus de burgemeester. Naar moet worden gevreesd is de 34-jarige oud-Texelaar Adrie van der Slikke uit Oosterhout omgekomen na dat hij bij Newfoundland het in nood verkerende vrachtschip „Gabriella" had verlaten. Er waren totaal 12 slacht offers. De familie op Texel heeft tot dusver geen bevestiging kunnen krijgen van de dood van Adrie van der Slikke. Alles wijst erop dat de bemanning de „Ga briella" bij slecht weer en hoge zeeën in paniek heeft verlaten. Het schip is niet gezonken. Reddingsboten en vlot ten sloegen echter om, zodat de redding voor de meesten te laat kwam. Adrie van der Slikke werd met drie anderen door een containerschip van een vlot opgepikt. Op weg naar het ziekenhuis moet hij zijn overleden. DIENST VOOR BELANGSTELLENDEN OUDESCHILD In de Herv. Kerk te Oudeschild zal zondag om 11 uur een „dienst voor belangstellenden" worden gehouden. Het thema is: „Geloven, hoe doe je dat?" Spreker is ds. S. de Roest en er zal muzikale medewerking worden verleend door het koor „Totdat hij komt" uit Amsterdam. overzeesche koopvaardijvloot en de oor logsmarine van de admiraliteit van Amsterdam. Beroepen Bron van grote inkomsten in de 18de eeuw was ook de oesterteelt, voorname lijk beoefend op de plaats waar zich thans de polder Het Noorden bevindt. Bij akkerbouw en veeteelt was zo'n 20% van de bevolking betrokken, zo blijkt uit de tabellen van de bevolkings opbouw die Van der Vlis in zijn boek heeft opgenomen. Uitvoerig beschrijft hij hoe talloze vakmensen in de dorpen werken (al leen in Den Burg waren dertien schoen makers gevestigd), hoe zij onder voort durende controle stonden en ter ver antwoording werden geroepen. Bijvoor beeld als het brood van de bakker te laag van gewicht was of niet voldeed aan de voorgeschreven samenstelling. Schapenteelt Een uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan de schapenteelt. Hij geeft een beschrij ving met authentieke afbeelding van het oorspronkelijke Texelse schaap, de „pielstaart" en zover de gegevens reik ten, gaat hij de kruisingen na. De schapenexport ontstond in Engeland, waar in de 19de eeuw diverse schapen rassen werden gekruisd om te voorzien in de behoefte aan goedkoop vlees in de industriesteden. Hoewel op Texel eeuwenlang gemiddeld steeds zo'n Schout Balthasar Huydecooper 30.000 schapen werden gehouden, begon het veredelen niet hier, maar o.a. in Friesland. De Texelse schapentelers toonden aanvankelijk weerzin tegen het aanschaffen van „kruislingen" die door Alexander Numan waren gefokt met ge bruikmaking van Engelse rammen. Maar toen het zover was, de droog making van Eierland schijnt een be langrijke stimulans tezijn geweest, ont wikkelde zich het schapenras dat uit eindelijk wereldberoemd werd. Van der Vlis beschrijft hoe destijds een ziekte de schapenstapel heeft geteisterd, waar door menige boer de radeloosheid nabij geweest is. Ook de rundveestapel trof een dergelijk lot. Muiters In de „Criminele Procedure" ontdekte Van der Vlis de verslagen' van de pro cessen, die zijn gevoerd tegen de mui ters van De Nijenborch. Tot de opva renden van dit schip behoorde een Texelse jongen: Pieter Smit uit Ooster end.. De uit 16 nationaliteiten samen gestelde bemanning overmeesterde het schip ter hoogte van de Azoren en nam bezit van het zich aan boord bevinden de goud. De Nijenborch zette koers naar Zuid-Amerika, waar Pieter Smit werd gedwongen aan land te gaan. Toen de muiters uiteindelijk werden gepakt, werd ook Pieter voor opstandeling aan gezien. In de boeien geslagen werden de muiters met Portugese schepen via Lissabon naar de rede van Texel ge voerd, waar een commissie van hoog geplaatste marine-officieren maanden lang bezig was de muiters stuk voor (Z&m vervolg pagina 2) Het boek ,,'t Lant van Texsel" is in aantocht. Eindelijk In een Belgische binderij wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan dit 530 pagina's tellende standaardwerk over de Texelse ge schiedenis. Zaterdagmiddag 30 oktober zal uitgever Langeveld De Rooij het eerste exemplaar officieel overhandigen aan de burge meester, tijdens een officiële bijeenkomst in de raadzaal. Vanaf dat ogenblik is het voor ieder te koop. Het werd hoog tijd. Met name het geduld van de bijna 900 personen, die het boek inmiddels hebben besteld, is zwaar op de proef gesteld. Tot hun troost kan worden gezegd, dat zij het boek nog voor de oude prijs krijgen, terwijl an deren ƒ89,50 zullen moeten neertellen. Dat mag veel geld lijken (vooral in ver gelijking met het boek „Texel", dat in 1949 verscheen en ƒ8,90 kostte) maar wie dit nieuwe werk doorbladert en leest, moet wel tot de conclusie komen dat het niet te veel is. Het nieuwe werk is niet te vergelij ken met het oude. Het is veel uitgebrei der en veel rijker en fraaier geïllu streerd. Met het gevolg dat het twee maal zoveel pagina's telt, drie keer zo zwaar weegt en daardoor in menige boekenkast een nogal dominerende in druk zal maken. De uitvoering is verre van sober: Papier, opmaak en band zijn van hoge kwaliteit. Er zijn maar liefst 270 zwart-wit illustraties alsmede tien pagina's in kleur. Deze kleuren platen zijn uitklapbaar; er is onder an dere een fraai gereproduceerde kaart van Texel uit 1595 bij. Dat het boek toch betaalbaar is ge bleven, is niet alleen te danken aan de subsidies van gemeente, provincie, Gra vin van Byllandtstiching en Anjerfonds maar ook aan het feit, dat verschillende medewerkers gratis bijdragen leverden of met een geringe honerering genoegen namen, omdat zij plezier hadden in het projekt of bijzondere bindingen voelden met de schrijver, de uitgever of het eiland Texel. Eén van hen is de ontwer per Jan Roest uit Hoogwoud. De zeer goede indruk die het boek al direct maakt, is in de eerste plaats zijn ver dienste. Maandenlang is hij uiterst mi- nitieus en kritisch aan het werk ge weest. Een goed deel van zijn vrije tijd bracht Van der Vlis door in archieven (in het boek wordt een opsomming ge geven van de archieven die hij raad pleegde), noteerde duizenden feiten, die mogelijk belangwekkend genoeg waren om in het nieuwe boek verwerkt te worden. Daarnaast raadpleegde hij et telijke publikaties uit particulier bezit en had het enorme geluk puur toeval lig aan te lopen tegen het archief van Balthazar Huydecooper, die lange tijd op Texel schout is geweest. Dit archief, dat zowat een eeuw op de zolder van een verwaarloosd buitenhuis in het Gooi had gelegen, vormde de basis van wat Van der Vlis zelf een der belangrijkste hoofdstukken uit zijn boek noemt: „Ogendienaars van de Amsterdamse regenten" Buitenwereld Van der Vlis: „Wat in mijn boek her haaldelijk naar voren komt, zijn de vele relaties, die de Texelaars in de loop der jaren hebben gehad met de buitenwe reld. De Texelse gemeenschap is nooit echt besloten geweest. Met name de contacten met Amsterdam en de afhan kelijkheid van die stad hebben veroor zaakt dat de eilandbewoners altijd open hebben gestaan voor invloeden van buiten. Levenswerk ^'l! De nu 76-jarige Jan van der Vlis heeft een jaar of tien werk in het boek zitten. Hij begon er destijds mee op aan- 7,95 drang van burgemeester C. de Koning, 2,61 die het betreurde dat het eerste boek 3,4f (oplaag 1800 exemplaren) al in 1955 was uitverkocht. Voor herdruk zonder meer voelde Van der Vlis weinig. Het moest iets anders, veel beters worden. Sinds 0.9' het eerste boek waren veel meer gege- 1,9» t'ens over de geschiedenis van het eiland jj'9j lekend geworden. 1,25 Een paar honderd jaar geleden was de zeevaart voor Texel belangrijker dan het toerisme thans. Van der Vlis schrijft dat in 1742 maar liefst 48% van de ge zinshoofden op het eiland in hun be staan van de zeevaart afhankelijk wa ren. Er waren 160 loodsen (niet alleen in Den Hoorn, maar vooral ook in Oudeschild en Oosterend), 25 beurt schippers op Amsterdam, postschippers en andere beoefenaars van zeevarende beroepen. Veel Texelse mannen hebben in verschillende functies gevaren bij de Het oorspronkelijke Texelse schaap, \de pijlstaart.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1