Jan Daalder nam afscheid van PTT E 6E Aannemerscombinatie wil rehabilitatie uitvoeren 't Lant van Texsel Maar Van Wijnen doet ook mee Kerkeveiling leverde Ouderavond Thijsseschool over niveau-werk Opbrengst vluchteling '76 Geslaagde bazaar Bedrijfsongeval f 7000.op VERVOLG VAN PAG. 1 Filmganger brengt „The Marx Brothers" Sporttassen met clubnaam SP0RTSH0P 1 De heer J. Tichelman had als afscheidsgeschenk voor de heer Daalder het boek Lant van Texsel" meegebracht. Na dertig jaar heeft Jan Daalder uit Oosterend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen van de PTT. Ter gelegenheid daarvan werd zaterdagmiddag in „De Bijenkorf" een receptie gehouden die grote belangstelling trok. Directeur J Tichelman van het post kantoor Den Helder stelde vast dat ve len Jan Daalder node zien vertrekken. Hij verrichtte zijn taak uitstekend en betekende veel voor zijn omgeving, niet in de laatste plaats door zijn wijsheid en jovialiteit ..Een collega uit duizenden die in het dienen van de gemeenschap voor 150° is geslaagd" Tichelman ver telde dat het zelden voorkomt dat be stellers tot hun 65e werken. Meestal móeten ze om gezondheidsredenen vóór die tijd afhaken Wijzend op zijn waar nemend burgemeesterschap en het feit dat Daalder enkele jaren geleden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd, betitelde Tichelman Daalder als „het paradepaardje van de PTT". Buiten zijn werkkring gaf Daal der blijk van bestuurlijke capaciteiten De PTT had daar ook wel van willen profiteren, maar Daalder wou niet an ders en is „gewoon" besteller gebleven. Als geschenk overhandigde de directeur het boek,,t Lant van Texsel". Namens het personeel werd gesproken door de heer Bert Buisman. Hij haalde herinneringen op waaruit bleek dat Daalder voor heel wat extra plezier in het PTT-werk heeft gezorgd. Daalder zelf bracht naar voren dat hij inderdaad zijn best had gedaan, maar er voor was betaald, zodat huldebetoon overbodig was. Hij had zijn werk altijd met plezier gedaan, waardoor het hem niet zwaar was gevallen. Tijdens zijn laatste postronde door Oosterend en om geving had hij af en toe een traan moe ten wegpinken. Al die jaren had hij dienst gedaan in dezelfde wijk waardoor bijzondere banden waren ontstaan met de mensen, waar hij zowel tijdingen van vreugde als verdriet bracht. DINSDAG 2 NOVEMBER Theater Wim Zomer brengt in de Bur gemeester De Koninghal het stuk „Hebbes"; 20.00 uur. WOENSDAG 3 NOVEMBER In het gebouw naast de Hervormde kerk van De Cocksclorp wordt een interker kelijke leesavond gehouden; 20.00 uur. DONDERDAG 1 NOVEMBER Om 20.30 uur begint in het bondsgebouw acher de R.K kerk van Oudeschild een interkerkelijke leesavond Op een zeer goed bezochte avond sprak de heer Nijman van de School begeleidingsdienst Den Helder voor de ouders van de Thijsseschool-leerlingen. In zijn toelichting behandelde hij o.a. het zg. Niveauwerk wat aanleiding gaf tot levendige discusies. Onder niveauwerk wordt verstaan, 't op een zodanige manier aanbieden van de leerstof dat deze overeenkomt met aanleg tempo en karakter van elk afzonderlijk kind. Volgens de heer Nijman werd de leerstof aan elke leerling tot voor kort op dezelfde manier en in dezelfde tijd onderwezen. Dat hierdoor grote proble men konden en kunnen ontstaan is ie dereen maar al te goed bekend, aldus de heer Nijman Door de leerlingen vol gens deze meer efficiënte wijze op te leiden hoopt men de kinderen die moei- e hebben met bepaalde leerstof, deze toch goed te laten verwerken. Volgens de zelfde stelregel krijgen kinderen die iets gemakkelijk leren, opdrachten van wat moeilijker of ingewikkelder aard Ieder leert dus op zijn eigen niveau. Op deze wijze gaat men binnenkort aan de slag met het technisch lezen. De voorberei dingen zijn hiervoor al in volle gang en het oude klassensysteem wordt hiermee dan geheel doorbroken. De heer Nijman toonde aan dat in heel Nederland al resultaten met deze werk methode zijn behaald. Ds. De Roest ging voor de pauze nog even in op het godsdienstonderwijs op de Thijsseschool Hierbij deelde hij mee dat het de bedoeling is deze onderwijs tak in de klassen 5 en 6 voortaan in de vorm van bijbelkennis te geven. De landelijke aktie „Vluchteling '76" die vorige week gehouden is, werd op Texel evenals in de rest van Nederland een redelijk succes. Er kon een totaal bedrag van ƒ26.250,90 naar de organi satoren van de aktie worden overge maakt, wat op Texel ingezameld werd door circa 140 vrijwilligers. Het landelijk verwachte gemiddelde 1,25) werd met dit bedrag ruimschoots overschreden. Texel behaalde ongeveer ƒ2,10 terwijl de rest van Nederland ƒ1,75 scoorde. Het was opvallend dat alom het platteland goedgeefser bleek dan de ge middelde bewoner van de grote steden. Gespecificeerd naar de verschillende dorpen geeft Texel het navolgende beeld De Cocksdorp ƒ818,85; Den Burg ƒ12.461,22; Oudeschild ƒ1.866,72; Ooster end 4.322,Den Hoorn 1.453,86Ei- erland 431,46P H. Polder 't Horntje 682,89; De Waal 476,—; De Koog ƒ1.563,—; Buitengebied ƒ2.151,85; Bui tenlands geld ƒ23,05. Omdat enkele gedeelten van het eiland niet door de kollektanten konden worden bezocht bestaat voor deze Texe laars nog de mogelijkheid hun bijdrage te storten op giro 999, Den Haag t n.v „Vluchteling *76". DE WAAL De in De Waal gehou den bazaar ten bate van de Hervormde kerk is geslaagd. De opbrengst was to taal 3.900,Op het adres Hogereind 19 kunnen nog twee prijzen van de ver loting worden afgehaald: de pop viel op lot 346 blauw en het kussen op 746 groen. De organisatie verzocht ons dank te willen overbrengen aan allen die aan het slagen hebben meegewerkt. OUDESCHILD De heer G. Koegel- berg werd donderdagmiddag in het zie kenhuis opgenomen, nadat hij bij werk zaamheden op het bedrijf van M. Koorn aan het Nieland was getroffen door een houten paal tegen de borst. Dit gebeurde bij pogingen om een jacobsladder in de schuur te krijgen Met behulp van een paal moest het ge vaarte over de drempel worden ge wrikt. Daarbij ging iets mis, waardoor de jacobsladder wat achteruit schoot en Koegelberg door de paal werd geraakt. Hij klaagde over pijn in borst en rug. Na opname in het ziekenhuis bleek van fracturen geen sprake te zijn, mogelijk wel van licht inwendig letsel of kneu zingen. OUDESCHILD De vrijdagavond in 't Skiltje gehouden veiling ten bate van de Katholieke en Hervormde kerkgebou wen van Oudeschild heeft ongeveer ƒ7.000,opgebracht Onder zeer grote belangstelling werden honderden goede ren en ook een aantal diensten geveild Dat gebeurde ten overstaan van notaris Van Wijland met als bekwame veiling meesters Niek Witte en Alfons Boom. Verschillende artikelen moesten in één koop worden samengevoegd omdat het anders veel te laat zou zijn geworden. Het veilingcomite verzocht ons dank te willen overbrengen aan de zeer velen die op een of andere manier aan het wel slagen van de veiling hebben meege werkt. Een groep van 16 Texelse aannemers bedrijven heeft zich bereid verklaard de woning-rehabilitaite op Texel uit te voe ren. Ze hebben de Combinatie van Texelse Aannemersbedrijven (CTA) ge vormd, die in het bouwteam zal worden vertegenwoordigd door de heer H. Vee- nema uit Den Burg. Van gemeentewege is men met de CTA akkoord gegaan, maar tot teleurstelling van de betrok ken Texelse bedrijven is ook het aanne mersbedrijf Van Wijnen uit Den Helder ingeschakeld. Volgens wethouder J. Zui- dewind is dit gedaan wegens de grote ervaring die het Helderse bedrijf met re habilitatie heeft. Ook speelde een rol dat nog moet blijken of de gecombineer de Texelaars werkelijk kunnen functio- prestatie van landelijke betekenis. Als persoon die nauwe bindingen onder houdt met Texel voldeed hij daarmee aan de voorwaarden die, Cultureel Werk heeft gesteld om in aanmerking te ko men voor een individuele „Dubbele Von Sion". Wethouder J. J Westdorp maak te dit bekend en overhandigde de trofee Van der Vlis is de vijfde persoon die in de loop der jaren een Sion heeft gekre gen. Verleden belangrijk In sommige kringen wordt wel eens beweerd dat het verleden niet belang rijk is en dat het slechts gaat om de realiteit van nu. Deze opvatting werd verfoeilijk genoemd door de heer P. J. Kölker, inspecteur van de provinciale archieven. Het heden bestaat trouwens niet; het is slechts het snijpunt tussen verleden en toekomst, die niet los van elkaar kunnen worden beschouwd. Ken nis van het verleden is belangrijk voor de eigen identiteit van een volk: terug blikken is noodzakelijk. Wat Texel be treft maakt het nieuwe boek dat terug blikken beter mogelijk. Mr. M D. Dijt uit Haarlem vertelde dat hij Van der Vlis al 55 jaar kent. Bei de mannen hadden een uiteenlopende maatschappijvisie maar hadden elkaar altijd gewaardeerd en van polarisatie afgezien. De heer Dijt stelde zelfs vast dat hij en Van der Vlis zelfs uit hetzelf de hout waren gesneden wat betreft hun kijk op de westerse cultuur en in hun streven om alles te onderzoeken en het goede te behouden. De heer Dijt had met zijn genealogische Texel-kennis Van der Vlis menige dienst kunnen bewijzen en omgekeerd. Spreker noemde het opmer kelijk dat een oud-onderwijzer als Van der Vlis zich in de geschiedenis van Texel heeft verdiept. Juist omdat hij geen eng-gespeciali- seerde vakhistoricus is maar algemeen belangstellend is, kon hij een boek schrijven als „t Lant van Texsel". Van der Vlis heeft zelfs eens gezegd dat hij zich na het schrijven van het boek „een leeggelopen ballon" voelde, maar Dijt hoopte dat dit tijdelijk zou zijn en dat Van der Vlis zou doorgaan met zijn his torische studie en de resultaten daarvan zou publiceren in de Texelse Courant. Dat zou niet alleen goed zijn voor de lezers, maar ook voor de vaardigheid van de ouder wordende geest van Van der Vlis. Na muzikaal intermezzo en aperitief werd nog gesproken door de heer C. J. van der Kooi namens TESO, S Bakker namens de Stichting Texels Museum en J. Kikkert namens de WV Laatstge noemde bood als geschenk een fles wijn uit 1918 aan, maar bleek toch niet hele maal gerust te zijn over de rol die Van der Vlis mogelijk onbewust speelt in de huidige discussie over de Texelse toe komst Het feit dat het nieuwe boek van Van der Vlis over het „lant" van Texel gaat terwijl het vorige nog de ondertitel „land en volk in de loop der eeuwen" had gaf hem te denken. Verder werd nog gesproken door en kele persoonlijke vrienden van de fa milie Van der Vlis. Namens een van hen (de 83-jarige kunstenaar August Kulche uit Vlezenbeek in België) kreeg hij een glas waarin met diamant een Texels zeevaarttafereel werd gegrafeerd. Direkt na de gebeurtenissen in het raadhuis begon in de drie boekhandels van Den Burg de verkoop van „t Lant van Texsel". De boeken gingen in snel tempo „als broodjes" over de toonbank, soms met twee, drie of vier exemplaren tegelijk. Gisteravond waren reeds meer dan 1400 exemplaren verkocht, meer dan de helft van de totale oplaag. neren als eenheid en in staat zullen zijn de rehabilitatie strikt planmatig uit te voeren. Niet onbelangrijk was ook de over weging dat door de aanwezigheid van een overkantse aannemer een competi tiesfeer ontstaat waardoor de Texelaars extra zullen worden geprikkeld om zo goed mogelijk te werken voor een zo laag mogelijke prijs. Geen vrees CTA-coördinator Veenema noemt deze gang van zaken weinig elegant en getui gen van wantrouwen in de Texelse aan nemers, maar aan het enthousiasme van de Texelse bedrijven om de rehabilita tie daadwerkelijk aan te pakken doet het weinig afbreuk. „We vrezen de con currentie niet, maar we hopen wel dat de Texelaars bij het geven van hun reha bilitatieopdracht aan ons de voorkeur zullen geven. Door voorlichting en pro paganda willen we op de voordelen daarvan wijzen. Juist de Texelse aanne mersbedrijven hebben veel ervaring met opknappen en repareren wat rehabili tatie in feite is. Wat de prijzen betreft hoeft het publiek niet bang te zijn. Er wordt geen cent meer in rekening ge bracht dan nodig is; bovendien moeten de prijzen voldoen aan de ministeriële normen". Architecten De groep van 16 Texelse aannemers is nog voor uitbreiding vatbaar. In prin cipe kan elke erkende aannemer zich aansluiten. Inmiddels hebben ook de Texelse architectenbureaus Alkema en Visser een vorm van samenwerking ge vonden om het tekenwerk voor het re- habüitatieproject uit te voeren. Beide architecten voelen er weinig voor hun gewone werk onder het rehabilitatie- werk te laten lijden en hebben daarom een gezamenlijk bureau in het leven ge roepen dat zal worden ondergebracht in het voormalige Kosmetiek-pand, Wever straat 36. Dit huis is voor een jaar ge huurd van de dames Stolk en Reij. Na mens elk der betrokken architectenbu reaus zal hier een tekenaar aan het werk gaan. Tevens zullen voorlichtingsaktivi- teiten worden ontplooid. Donderdagavond (20.00 uur) rukt „Filmganger" een drietal bezeten clowns uit de vergetelheid. Groucho, Chico en Harpo Marx maakten tussen 1929 en 1946 dertien films Tot 1933 was er ook nog Zeppo, maar die hield zich later nog uitsluitend met de zakelijke kant van hun onderneming bezig. Na de tweede wereldoorlog raakten ze wat in de vergetelheid, tot er onge veer 10 jaar terug in Amerika opnieuw een soort rage ontstond. Ook in ons land is er sinds enkele jaren een stijgende belangstelling en worden de oude suc cessen, vooral bij de jongeren een „rrrust". Hun humor is waarschijnlijk de meest complete combinatie van slapstick, mu zikaliteit en cynische dialogen. Ook kin deren die de dialogen nog maar nau welijks kunnen volgen, zijn gek op de Marx Brothers „Geen wonder", zegt Groucho Marx, „kinderen verzetten zich tegen alles wat autoriteit is en wat doen wij anders in onze films dat dat?" Met nietsontziende humor, vallen zij als een groep rugbyspelers de vijandige wereld aan. Ook buiten de film werden zij gevreesd om hun onverwachte en nogal slopende opmerkingen Toen Chico eens per ongeluk in een lift stapte waar in Greta Garbó (toen op het toppunt van haar roem) zich' bevond, keek hij haar van korte afstand onderzoekend in het gezicht. Toen dit de godin van het witte doek begon te vervelen en zij op hoge toon opheldering vroeg, draaide hij zich achteloos van haar af en zei: „Excuseer me, ik dacht even dat je de knaap was die ik in Pittsburgh gekend heb". Ook Groucho kon in restaurants ver schrikkelijk toeslaan, vooral wanneer hij merkte dat men hem herkende en dan (op fooien azend) met speciale eer ging behandelen. Het opera&ebeuren, met de daarbij behorende „ambiance" van opgeblazen heid, leent zich bijzonder voor (vraagt zelfs om) deze slopersfamilie. Ook wie de flitsende dialooggrappen van vooral Groucho, wat moeilijk kan bijhouden, zal zich kostelijk vermaken. Harpo, de niet-sprekende maar voortdurend-bezige potsenmaker met het engelengezicht laat niet af! Eén voorbeeld nog van wat de toeschouwer kan verwachten. Als een taxichauffeur Groucho vertelt dat La Scala de moeder is van alle operathea-, ters vraag Groucho: „Wie is de vader7" De stilte die daarop volgt wordt verbro ken door Groucho's hardop gemijmer: „denk eens aan al die kleine operathea tertjes overal ter wereld, die niet eens weten wie hun vader is" Margaret Dumont is de deftige dame in het verhaal. Zij laat zich (evenals in de andere films waarin ze met „the brothers" speelt) weer gruwelijk beledi gen. „A night at the opera" is een avondje Marx brothers Alles wordt op z'n kop gezet door deze onvermoeibare, inventieve en slopende saters, voor wie niets heilig is. Zelfs Verdi's prachti ge operamuziek niet! (Alle leeftijden). Weer volop in voorraad. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1.50 meer. Alles inclu- cipf 4n/n BTW Met de TAXI-BUS op ziekenbezoek, ma, wo. en I Hudson steun- en mas- vnj. Vertrek vanaf Den sagepanty's. Ook m grote Burg. Inl. (02220) 2000 j Bouwinformatiecentrum J. C. R. Geopend van Volop handappels eT handperen. M. Huisma* De Veen, tel. 2203 Lompen en metalen; afhalen autowrakken. J. Schagen, Wagemakerstr. 28, Den Burg, tel. 2470 I zompen- en metalen- haDdel Cobus Spirt TDi#»r- i land. telefoon (02225) 297 1 maten. Boetiek 22 - Pullies v a. ƒ17,50. Boetiek 22 Te koop 1 paar jonge dwerggeiten en gecastr jonge bok. Tel. (02220) 345 Verhuisd naar Schil- derweg 204 Riekie vat Dijk en Jan Meedendorp Platenspeler (nieuw) er 2 Celestion Ditton luid- spr., voor de spotprijs van ƒ650,E. von Hager, Brink 15, De Koog, tel. 556 maandag tlm vrijdag, van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdags 09.00 tot 12 00 uur Te koop Fiat 128, 66.000 km., 1970. Tel. 1 (02220) 3276, na 5 uur - Burgemeester Sprenger ontvangt het eerste exemplaar van het historische werk uit handen van mevrouw A. van Wijk-Lodder. Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4. Den Burg, telef. (02220) 3320 PPRIMA SLOOP MATERIALEN, o.a. en kel en dubb. wand. hou ten schotten, ideaal voor schuurtjes en garages. Deuren, ramen, aanrech ten, lavetten, wastafels en closetpotten. Ook nog enige partijen waterv. multip. platen ƒ30,p.st. Dekawal wandpl. 25, p.st., baddinghout ƒ4,30 p.m., pr. inc. btw. BAR- HORST, Maricoweg 2a. Den Burg, tel. (02220) 2684 of 3055 tel, 1 Wie komt met leg^ vrachtwagen of bestel terug uit Amstredam. en wil wat voor mij mee ornd( nemen tegen vergoeding Tel. (02220) 2622 Te koop gevr bureau en butagaskachel. Mevr. v.d Werdt, Krimweg 10, De Cocksdorp I Te koop consumptie winterwortelen. J. Stoop, Vuurtoren weg 1, Cocksdorp, tel. (02222) 209 let U )rte i neem delijk toert k da Cc atten het n thi

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2