Dameskoor Den Burg viert 45-jarig bestaan Texelse Boys-dames door vurig llpendam geklopt Gemeentelijke investeringen nu in 3 jaren-; ■plan Strijdlustige stemming op TVO-vergadering Jubileumuitvoering op 13 november Schipperstruien 19,50 Kinderparka's ƒ67,50 Sportshop - Kindershop Kinderriemen en bretels Sportshop Kindershop l>ingo en verkoping in Zuid-Eierland Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 2 november 1976 Hel dameskoor repeteetl druk voor bet jubileumconcert van li november. Repetitielokaal is elke woensdagavond het centrum bij de Ge- reformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg. „We hebben een goede naam opge bouwd. Op concoursen hebben we in de hoogste afdelingen altijd eerste prijzen behaald", aldus de heer Jan Visser uit Den Burg, trotse dirigent van het Da meskoor Den Burg dat dit jaar 45 jaar bestaat. Het bereiken van deze mijlpaal zal niet ongemerkt voorbij gaan, want het koor geeft zaterdagavond 13 novem ber een feestelijk jubileumconcert in de Hervormde kerk van Den Burg, met medewerking van het kamerorkest Flui- tekruid, de fluitgroep van de muziek school en diverse gast-solisten. De da mes zijn al druk aan het repeteren. Het koor werd in 1931 opgericht door mevrouw H. Visser-Dewald die met de Hervormde meisjesvereniging begon te zingen. Na veen paar maanden kwamen er ook mannen bij en ontstond het ge mengd Hervormd kerkkoor dat tot goe de prestaties kwam, vooral door toedoen van de zangtechnisch zeer begaafde pre dikantsvrouw. Eind 1939 (na de geboorte van haar zoon) was mevrouw Visser niet langer in staat het koor te leiden; een vriendin van haar heeft het toen enige tijd gedaan. Dames hielden vol Op 20 februari 1941 werd de leiding overgenomen door Jan Visser. Het koor groeide uit tot 75 leden. De oorlogsom standigheden waren er waarschijnlijk oorzaak van dat de mannen in de jaren erna wegbleven. De dames gingen onder leiding van Visser (die zelf vanaf de op richting lid is geweest) dapper door. Na de bevrijding werd het koor opnieuw /oor een korte tijd gemengd, maar dat lield geen stand. De dames zetten echter loor, niet meer als kerkkoor maar als lameskoor Den Burg. Dat betekende niet dat de banden met de kerk werden doorgesneden en ook op het overwegend geestelijke repertoire had dat geen in vloed. Visser: „We zingen in kerkdien sten, maar ook in de rusthuizen en na tuurlijk op concoursen. Een hoogtepunt was het toen we in 1968 de hoogste prijs STOER en WARM vanaf maat 92, marine en rood marine, vanaf maat 92 van het hele coucours behaalden plus de dirigentenprijs wat voor mij erg stre lend was". Het koor telt op het ogenblik 24 zan geressen. Enige versterking van de gele deren zou wel gewenst zijn. De heer Vis ser zou met name graag wat jongere krachten toevoegen, die dan wel over enig zangtalent moeten beschikken want de kwaliteitseisen die hij stelt zijn niet gering. Tijdens de donderdagavond gehou den najaarsvergadering van het Texels Verbond van Ondernemers is geruime tijd in strijdlustige stemming gediscus sieerd over de diverse plannen die de toekomst van Texel raken. Zoals be kend is men in de ondernemerswereld daarover ongerust. „We zullen moe ten vechten om te overleven", aldus voorzitter C. N. de Wit in zijn inlei ding. Vechten wilde hij ook voor tenminste 47.000 toeristen in de topperiode. Hier voor zijn ongeveer 60.000 slaapplaatsen nodig. Op die 47.000 toeristen, destijds vastgelegd in het Recreatiebasisplan, hebben de ondernemers hun investerin gen gebaseerd. Inperken van dit aantal zal op grote schaal leiden tot kapitaals vernietiging en werkeloosheid Ook zal gevochten moeten worden tegen de landschapsparkgedachte waardoor wer ken, leven en recreëren verder zal wor den beperkt. Ook het vechten voor een veerverbinding die het vervoersaanbod van vandaag en morgen zal kunnen ver werken is dringende eis. Nieuwe burgemeester Over enkele jaren krijgt Texel een nieuwe burgemeester. De heer De Wit zei dat het TVO een „landschapspark- burgemeester" afwijst. De nieuwe bur gemeester moet in staat zijn alle belan gen tegen elkaar of te wegen, zowel die van natuurbehoud en milieu als van de economie. Zijn politieke gezindheid is daarbij voor het TVO van geen enkel belang. Omdat het tegenwoordig gebrui kelijk is dat de gemeenteraad zijn wen sen ten aanzien van een nieuwe burge meester op tafel legt, achten de onder nemers het wenselijk dat te zijner tijd de raadsfracties worden benaderd. Ten slotte brak De Wit een lans voor regel matig overleg tussen het Texelse be drijfsleven en de plaatselijke, eventueel provinciale overheid. Zoals bekend was het TVO nauw be trokken bij het uitbrengen van het rap port „Texel tot 1985". Rechtstreekse aanleiding daarvoor was de verontrus ting over de teneur van het ontwerp streekplan voor de kop van Noordhol land en Texel. De voornaamste beden kingen tegen het ontwerp waren dat er geen visie uitsprak en dat geen aandacht aan de werkgelegenheid werd geschon ken. Ook de koppeling van Texel aan Noordholland-noord werd niet juist ge acht. Bij de totstandkoming van het rap port werd onder TVO-leiding samenge werkt door alle sectoren van het Texelse bedrijfsleven (landbouw, visserij, bouw, bovag, horeca etc.) die bij de inspraak procedure ook de werkgroep economie vormden Doel van het rapport was de provinciale overheid ervan te door dringen dat men op de verkeerde weg is omdat er op Texel ook nog mensen leven en werken. Het samenwerkend verzet gaat voort te trachten ook de voor de economie kwalijke richting van het plan buitengebied bij te sturen. Veerdienst Omdat de vervoerscapaciteit van TESO ontoereikend is, is te verwachten dat de voorrangsregeling voor vracht auto's en personenauto's moet worden ingeperkt. Dit wordt als een voor de middenstand ernstige zaak gezien, zodat het TVO er zich tegen zal verzetten. Te vens is men van mening dat TESO snel de mogelijkheid moet krijgen de ver voerscapaciteit te vergroten. Van omzet- derving als gevolg van vertragingen door oponthoud bij de boot is nu reeds sprake. EIERLAND De Vrouwenclub van Zuid-Eierland houdt vrijdagavond 5 no vember in de voormalige kapel een ver koping van sokken, kinderwanten en an dere zelfgemaakte nuttige artikelen. Om 20.00 uur volgt een bingo spel. Gehoopt wordt op veel belangstellenden want de baten van een en ander zijn bestemd voor het opknappen van het interieur van het gebouw. Het eerste damesteam van Texelse Boys was zondag niet opgewassen te gen llpendam 1. Ondanks vurige aan moedigingen werd het op het terrein achter de sporthal 1-2. De toevoeging „onverdiend" zou van misplaatst chau vinisme getuigen omdat vooral in tech nisch opzicht de elf van llpendam be ter waren. Alleen Willeke Arensman zag kans eenmaal te scoren. Daarte genover stonden evenwel twee doel punten van llpendam-rechtsvoor Yvon ne Molenaar. De reden dat zij en haar zuster Gré (linksvoor) geen kans zagen nog meer goals voor de ploeg uit de Purmer te maken stond in het Boys- doel. Keepster Els Boogaard verhin derde een veelvoud aan tegendoel punten. f 1.163.825,—; ƒ125.000,—. vervanging kolkenzuiger B. cn W. hebben de gemeenteraad een eeks investeringen voorgesteld die zich ïitstrekt over drie jaar, dus van 1977 lot en met 1979. Van de vijfjarenplan- ïen is afgestapt omdat deze in de prak- ijk weinig zinvol zijn gebleken. Afhan kelijk van de financiën van de gemeen- maatschappelijke veranderingen enz. kijn de inzichten na drie jaar als regel :oveel gewijzigd dat in het vierde en rijfde jaar vaak grote verschuivingen 'ebben plaatsgevonden. Hieronder volgl een overzicht van de liverse projekten die B. en W. in de komende drie jaar willen uitvoeren, échter de betreffende posten is steeds iet investeringsbedrag genoemd, dus liet de kapitaalslasten die op de ge meentebegrotingen van de komende ja- en gaat drukken. Een van de opmerkelijkste projekten het plan om het zwembad te over dekken. Het staat voor 1979 op het pro- iramma en zal minstens ƒ1.587 000, ergen. Wegen Aanleggen rijwielpad langs Wester ing door Waalenburg 1.521.000,aan eggen rijwielpad Den Burg-Oosterend 1 653 000,aanleggen toeristisch rij wielpad langs de binnendijk van de rins Hendrikpolder ƒ595.125,Aan leggen rijwielpad langs Krimweg en Langeveldstraat te De Cocksdorp ƒ395.000,verbetering Oosterweg ƒ383.500,aanleg rijwielpad langs Le- mietweg ƒ198.500,toeristisch rijwiel pad Westdijksweg (Pontweg-Oudeschild) ƒ330.000,Krimpenerwaardkruising Pelikaanweg ƒ182.505,idem Califor- niëweg ƒ182 505,voorzieningen krui sing Pijpersdijk ƒ136.850,aanleggen toeristisch rijwielpad langs Grensweg, Tempel iersweg en Bosrandweg ƒ747.500,toeristisch rijwielpad Bak- kenweg ƒ264.500,verbeteren Water molenweg, alsmede aanleg rijwielpad p.m.; toeristisch rijwielpad Eierlandse dijk - Noorderdijk ƒ978.750,aanleg rijwielpad Oost - Zaandammerdijk ƒ661.250,aanleg rijwielpad langs het Molwerk bij de Mokbaai ƒ52 900,ver vanging kantonnierswagen ƒ27.500, Straten Herinrichting Weverstraat, Binnen- burg, Stenenplaats, Hogerstraat (voet gangersdomein) ƒ231 450,inrichting Dorpsstraat De Koog tot voetgangers domein ƒ145.500,herbestratingspro- gramma dorpskernen Den Burg, De Koog, Den Hoorn, Oosterend (in 1977 tot en met 1979 telkens 1/3 gedeelte) ƒ189.750,— Riolering Reconstructie van de riolering Den Burg (in 6 fasen; waarvan le en 2e in 1977) ƒ3.235.000,riolering Gerritslan- derdwarsweg, Pelikaanweg, gedeelte Rozendijk ƒ370.300,verbetering riole ring Oudeschild (3e tot en met 5e fase) Reiniging Vervanging shovel ƒ178.550, Openbare werken Inrichten aula en andere voorzienin gen Doopsgezinde kerk te Oosterend ƒ360.800,vervanging vrachtauto's ƒ103.500,vervanging bestelauto's ƒ65.500,vervanging personenauto's ƒ28.000,—. Basisonderwijs Uitbreiding lagere school te De Koog p.p. Cultuur Stichting buurthuis te Den Burg (c.q verbouw voormalige ulo-school) ƒ747 500,—. Sportvelden Aanleg 5e sportveld te Den Burg ƒ119.000,aanleg van een verhard trai ningsveld te Den Burg ƒ135.000,ver betering sportvelden Den Burg ƒ57.500,— Recreatie Centrum voor recreatie en slecht weer voorzieningen te De Koog (1978 tot en met 1980 telkens 1/3 gedeelte) ƒ836.650,aanleg ijsbaan te Oosterend p.m aanleg spelgelegenheid te De Cocksdorp ƒ10.650,aanleg van een oefenterrein voor de paardensport p.m. Sociale zorg cn maatschappelijk werk Aanschaf bedrijfsmiddelen t.b.v. de werkplaats De Bolder ƒ46 000,ver vanging grote bedrijfsmiddelen van de werkplaats De Bolder ƒ46.000,aan passing v.an huize Irene p.m. De eerste helft ging aanvankelijk ge lijk op. Er deden zich enkele doelrijpe kansen voor bij het Ilpendam-doel maar omdat deze niet dïrekt benut werden kreeg de Boys achterhoede het zwaar te verduren. In hoofdzaak was het de rech terhelft van de Boys defensie die over belast wer-d. Anneke Terpstra die als linkshalf opgesteld stond probeerde te assisteren maar ging hierbij door haar enkel. Ze moest door trainer-coach Wil lem Bakker uit het veld worden gedra gen omdat ze tot lopen niet meer in staat bleek. Gery Commandeur loste haar af op de linkervleugel. Stomverbaasd Nauwelijks een minuut na deze wis sel brak Willeke Arensman door de ll pendam achterhoede. Met behulp van aanvoerster Jetty Roedema en Ingrid Veeger bracht zij de bal voor het vijan delijke doel. Na doelvrouwe Gerda Oud huis op het verkeerde been gezet te hebben rondde zij de aanval vakkundig af. Deze 10 voorsprong was van korte duur omdat nauwelijks een minuut la ter Yvonne Molenaar kans zag llpendam op gelijke hoogte te brengen. De Boys dames waren klaarblijkelijk zo stomver baasd van hun eigen goal dat ze geen been uitstaken toen de Purmer-dames een flitsende uitval deden. Met het sco ren van deze twee doelpunten vlak ach ter elkaar waren de spannendste mo menten voorbij. De overige tijd van de 35 minuten durende eerste helft werd in de nabijheid van de middencirkel ver speeld. Na de rust duurde het ongeveer een kwartier voordat opnieuw een doel punt werd gescoord. Het kwam tot stand na enkele gevaarlijke situaties voor het Boys-doel. De goal die keepster Els Boogaard tenslotte toe moest staan was het resultaat van een rush door (op nieuw) Yvonne Molenaar. Ze omzeilde drie aohterhoedespeelsters en scoorde zonder Texelse Boys een schijn van kans te geven, „Dizzy" Bij een niet lang hierna genomen doel trap van Els Boogaard kwam de bal zo ongelukkig terecht dat deze het achter hoofd van de alomtegenwaardige Jetty Roedema raakte. Ze viel volkomen „diz zy" plat op het veld. Jetty Roedema had ongeveer vijf minuten nodig om weer helemaal in staat te zijn haar aandeel in de ontmoeting te hervatten. Het ge tuigde van een goede mentaliteit dat ze hierna zonder mankeren weer in het veld verscheen om (zo goed en zo kwaad als het ging) de wedstrijd te hervatten. Helaas kon zij in samenwerking met vooral Nicolien Keijzer en Gery Com mandeur er niet meer voor zorgen dat de stand gelijk werd. Deze in de hoofdklasse A gespeelde ontmoeting werd zodoende tenslotte 12 voor het bezoekende llpendam. Op de ranglijst staan beide teams nu halver wege vrijwel gelijk geklasseerd; met dien verstande dat llpendam één wed- strijdpunt voordeel heeft. De Texelse Boys-speelsters Gery Commandeur, Ina Hin en Mary Bakker-Zijm zien doel vrouwe Els Boogaard voor de zoveelste maal een uitstekende redding verrichten.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5