Cjroen jjcarL-jftxels in het karL, Nieuwbouw St. Jan komt binnenkort van de grond 2000 Wethouder in de lift Jacht op ontsnapt hert mam ym. mw TAXI (02220) Kaarten Georgische dansgroep Militaire oefening De Texelse bakkers zijn dinsdag 9 november gesloten wegens excursie „Suzanna" loodste Schotse kotter ME 3 naar veilige haven STARFIGHTER STORTTE NEER IN WADDENZEE Binnenbrandje VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 90e JAARGANG No. 9124 10 PAGINA'S Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 38 ct. per mm excl. 4% BTW Ï-M k - f.V' W - - -.ji— "Nv v:' X Maquette van het toekomstige bejaardenhuis Sint Jan. 1. hoofdingang, 2. ontmoetings- en recreatiezaal, 3. dienstruimten, 4. aanleunwo ningen, 3. vergaderzaaltje annex bibliotheek, 6. ziekenkamer en logeerkamer, 7. kapel, 8. liftkoker, 9- keuken, 10. eenpersoonskamers (3.70 x 4 23 meter plus hal, toilet, keukentje en badruimte)11. 2-persoonskamers met af gescheiden slaapverblijf, 12 Beatrixlaan, 13. par keerplaats. Als alles volgens plan blijft verlopen, zal in de zomer van 1978 het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan worden geopend. Het verzorgingstehuis komt aan de Beatrixlaan in het plan noord-west en krijgt een ongeveer even grote capa citeit als het oude Sint Jan aan de Molenstraat nl. 48 personen. Blijkens he/ door architectenbureau Alkema vervaardigde ontwerp wordt het een uiterst modern onderkomen waarin zoveel mogelijk met ieders individuele wensen rekening kan worden gehouden. Er komen 42 éénpersoons kamers (acht méér dan in het oude tehuis) plus een drietal tweepersoons units, op elk van de drie woonlagen één. Aan de noordwest zijde van het gebouw zijn zes „aanleun woningen" geprojecteerd, bedoeld voor bejaarden die niet inwonend zijn maar wel van de faciliteiten van het verzor gingstehuis gebruik kunnen maken. Het oude Sint Jan dateert van 1955 en is volgens de huidige maatstaven ver ouderd: te kleine recreatiezaal, te kleine kamers en onvoldoende sanitaire voor zieningen. Binnen afzienbare tijd zou het oude gebouw daarom gemoderniseerd moeten worden, wilde men althans voor komen dat er een verbod zou komen om bejaarden op te nemen. Plannen om het oude gebouw te renoveren vonden geen genade in de ogen van de goedkeurende instanties, zodat er niets anders opzat dat de bouw van een geheel nieuw ver zorgingstehuis, dat volgens het bestem mingsplan mocht worden geprojecteerd op een terrein dat omsloten wordt door Beatrixlaan, Noordwester en Schoorwal. Op dit plan is inmiddels positief gerea geerd, waarover voorzitter G. Bakker („Avanti") van de Stichting Sint Jan zeer verheugd is. Inzake het kopen van de bouwgrond zijn er nog problemen maar Bakker gelooft dat deze wel uit de weg geruimd zullen worden. De wel standscommissie heeft zich inmiddels ak koord verklaard met het plan. Op het terrein waar het nieuwe Sint Jan komt, staat nu nog De Zwalkers burcht, het onderkomen van de scou- tingsgroep Sint Jeroen. Dat gebouw moet dus verdwijnen. Sint Jeroen heeft in middels een nieuw terrein toegewezen gekregen, gelegen naast jeugdherberg De Eijercoogh aan de Pontweg. Eerste keer Architect C. R. Alkema: „Het is de eerste keer dat ons bureau een dergelijk project aanpakt. We hebben er nogal wat onderzoek voor moeten doen. Onge veer een jaar geleden zijn we met het bestuur van Sint Jan op reis gegaan en MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds hebben ons licht opgestoken in andere nieuwe bejaardentehuizen, voornamelijk in Noordholland". Naar de voorlopige bouwtekeningen werd een kartonnen maquette gemaakt, die vorige week te kijk heeft gestaan in het oude Sint Jan om de toekomstige bewoners een indruk te geven. Bij het bekijken van dit schaalmodel valt het op dat kleine kapgedeeltes zijn afge schuind, waardoor een „schoenendoos- effekt" wordt vermeden en de totaalin druk wat pittiger is geworden. Zonnig De plattegrond van het nieuwe Sint Jan heeft de vorm van een kruis. Het lange gedeelte maakt een hoek van 10 graden met de noord-zuidlijn. Dit ge beurt volgens voorschrift want de zon neschijn wordt nu gelijk over de woon gedeelten verdeeld. In de ochtend heefti de oostelijke gevel de zon in de ramen en 's middags is dat het geval met de westkant; de zon schijnt dan ook op de voorgevels van de zes „aanleunwonin gen" die aan de westkant in twee woon lagen van 3 woningen zijn aangebouwd Deze woningen zijn bedoeld voor bejaar den die liever „op zichzelf" blijven wo nen. Vanuit hun woning kunnen zij di- rekt in het centrale deel van het ver zorgingstehuis komen. Niemand van het personeel zal intern zijn; het merendeel van het huidige per soneel stelt daarop geen prijs. Huisves- Kaarten voor het optreden van de Georgische dans-, muziek- en zanggroep op vrijdagavond 5 november 20 00 uur in de Burgemeester De Koninghal zijn ook aan de zaal verkrijgbaar. Verder zijn nog abonnementen voor de hele evene mentenserie t.g.v. het 10-jarig bestaan van de Burgemeester De Koninghal, beschikbaar. Scholieren en houders van een Pas 65 betalen half geld. In het kader van voorgenomen oefe ningen door militairen van het Amfi bisch Oefenkamp Texel vanaf de zuid oostkust van het eiland Texel zal ge bruik worden gemaakt van seinpatronen kleuren wit-geel-groen in combinaties op 10 november 1976 van 15.00 - 16 00 uur en 11 november 1976 van 7 00 - 8.00 uur. In dit verband is het nuttig op te merken dat een rode seinpatroon immer dient te worden opgevat als een noodsig naal. tingsmogelijkheden voor personeel ko men wel in de direkte omgeving van het nieuwe bejaardenhuis want er zijn plan nen voor de bouw van een aantal kleine woningen. Ontmoetingscentrum De hoofdingang is uitsluitend te voet bereikbaar vanaf de Beatrixlaan en de Schoorwal. Aan deze laatste straat komt voor bezoekers van het nieuwe gebouw, een parkeerplaats. Direkt naast de hoofdingang bevindt zich een ontmoetingscentrum waar kof fie verkrijgbaar zal zijn en waar ook andere bejaarden die in de buurt wonen hun vrije uurtjes kunnen doorbrengen. Er staat o.a. een biljart, er is een open haard en er zijn een tiental zitjes. Deze ontmoetingsruimte (oppervlakte 13 x 11 meter) grenst aan een kleiner vertrek dat eventueel met een vouwwand afge scheiden kan worden en dat ook als to neel zou kunnen dienen. C. R. Alkema „Links van, en direkt ach ter de aan de ingang grenzende ontmoe tingsruimte bevindt zich het verzor gingsgedeelte. Hier zijn ondermeer de keuken en de dienstruimtes De admini stratie wordt daar gedaan; het directie- k kantoor is er gevestigd alsmede het dag verblijf voor het personeel. Voorts de cv-ruimte, de strijk- en linnenkamer, een kapsalon, een winkeltje en een telefoon cel. Tussen het hoofdgebouw en de zes aanleunwoningen bevindt zich een mor tuarium dat door auto's bereikbaar is vanaf de Schoorwal. Op de derde woon laag is een huiskapel. Aan de noordkant van het gebouw ligt aan het eind van de dienstgang een ongeveer 25 vierkante meter groot af gescheiden terrasje voor het personeel" Persé geen ziekenhuis Huize Sint Jan zoals dat hopelijk in de zomer van 1978 gerealiseerd is, zal weinig aandacht besteden aan een echte ziekenafdeling. Het streven is er géén ziekenhuis van te maken. Er bevindt zich op de tweede woonlaag een klein ziakenzaaltje voor urgente gevallen maar daar blijft het bij DE KOOG Een uit Montrose aan de Schotse oostkust afkomstige kotter ver keerde dinsdag ter hoogte van De Koog in moeilijkheden. Het omstreeks 12 me ter lange vissersvaartuig was onderweg naar IJmuiden in moeilijkheden geraakt en te dicht onder de Texelse kust geko men. Dwars van De Koog was de kotter (gemerkt ME 3) in de loop van de nacht voor anker gegaan na vanaf de wal met een seinlam te zijn gewaarschuwd dat men een gevaarlijke koers volgde Radiocontact bleek onmogelijk De Helderse motorreddingboot Suzanna die niet gealarmeerd was maar een oefen tocht maakte heeft om ongeveer half elf de ME 3 tussen de banken door naar Den Helder geloodsd waar beide schepen in de loop van de middag aankwamen. De wipperploeg van De Koog heeft in de loop van de dag een van de kotter afkomstige dingy geborgen. Van per soonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Tientallen mensen hebben woensdag vreemd opgekeken toen ze in de buurt van De Koog, bij de Pontweg en later in het bos een indrukwekkend damhert za gen rondstappen. Het is een ongeveer vijf jaar oude reebok, met fraai gewei, die dinsdagavond is weggelopen uit kin derboerderij De Mient bij Den Hoorn. Het beest kon ontsnappen door een hek te vernielen. Er is geen sprake van dat het hert zich vrijwillig zal laten vangen zodat is besloten het dier met behulp van een verdovingspatroon neer te schie ten. De politie is voornemens deze ope ratie vandaag uit te voeren. Om te we ten waar het hert zich bevindt worden tips (telefoon (02220) 2644) op prijs ge steld. Onder geen beding moet het pu bliek zelf op speurtocht gaan of gaan drijven. Op blijvende aanwezigheid van dit grootwild in de Dennen stelt Staatsbos beheer geen prijs omdat herten bij voor keur eten van jonge aanplant. Boven dien vormen ze door het herhaaldelijk oversteken van wegen een gevaar voor het verkeer. Maar eigenaar Willem Kik kert heeft de bok ook liever niet terug omdat het beest zo goed als zeker weer moeilijkheden zal veroorzaken. De ont snapping van het hert is nl. het gevolg van een gezagscrisis. Op de kinderboer derij is een andere jongere bok die sinds kort geen genoegen meer neemt met zijn ondergeschikte positie. In hun sexuele leven zijn herten bijzonder onstuimig en egoïstisch Het meest dominerende dier bezit alle vrouwtjes. Nu het bronstijd is, zijn de spanningen gevaarlijk hoog op gelopen waardoor vooral het oude hert onhandelbaar werd. In zijn streven naar alles of niets heeft hij blijkbaar voor het laatste gekozen. DE COCKSDORP Vermoedelijk als gevolg van een technisch mankement verongelukte dinsdagmiddag boven de Waddenzee om drie uur een F-104 Star- fighter van de luchtmacht. Het toestel kwam terecht op een zestal kilometers noord-oostelijk van De Cocksdorp in de nabijheid van het Engelse vaarwater of het Jack IJst. De vlieger (B. J. M. Duiveman) kon het toestel met de schietstoel verlaten en werd binnen een kwartier cloor een van Terschelling afkomstige marineheli- copter gered. Hij werd vervolgens onge deerd naar de luchtmachtbasis Leeu warden overgebracht. De verongelukte Starfighter was in gezelschap van drie identieke vliegtui gen onderweg naar de thuisbasis Volkel in Brabant na boven de Vliehors aan schietoefeningen te hebben deelgeno men. Voordat de strandreddingboot van De Cocksdorp ter plaatse verscheen was de vlieger die in een rubbervlot ronddob berde reeds door de helicopter opgepikt. De brokstukken van de Starfighter zijn bij laag water zichtbaar vanaf de Texel se zeedijk. In de nacht van maandag op dinsdag ontstond ten huize van KI. Grootjen faan de Postweg brand. Toen er niemand thuis was heeft waarschijnlijk de hond een kussen van de bank getrokken en naar de kachel gesleept. Het kussen be gon te schroeien; door de rookontwikke ling raakten zowel de hond als een kat bedwelmd. Toen de vrouw des huizes thuiskwam maakte ze de ramen open en haalde hulp. Maar door de inmiddels toegetreden zuustof begon het juist te branden. De heer Grootjen was er tijdig bij om de vlammen te doven. Voortaan is het raadhuis ook voor in validen en slecht ter been zijnden ge makkelijk te betreden. Bij de achterin gang is een invalidenlift met zelfbedie ning aangebracht, waardoor het moge lijk is zich eventueel met invalidenwa- gen de trap te laten optrekken. De lift heeft een hefvermogen van 160 kg. Wie van deze voorziening gebruik wil maken moet op de deurbel drukken, waarna de bode via de intercom infor meert wie er is en daarna de deur open maakt. Dit is gedaan om misbruik tegen te gaan. Nadat de deur is ontsloten kan de invalide raadhuisbezoeker zich ver der zelf redden. Inclusief bijkomende kosten (zoals het aanpassen van de stoep, het aanbrengen van de bel e.d heeft de lift bijna ƒ19.000,gekost. We maakten de foto toen wethouder van sociale zaken Jaap Westdorp de lift gisteren persoonlijk probeerde. Vanuit de gemeenteraad is herhaaldelijk aan gedrongen op het aanbrengen van een invalidentoegang in het raadhuis, in het kader van het streven om alle openbare gebouwen voor iedereen makkelijk toe gankelijk te maken.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1