Cjroen 'ZwarLrJexeU in het harL, Ereburgerschap Tiblisi voor mevrouw Boon-Verberg Uitverkocht huis voor Georgisch ensemble 70 Plechtigheid in ambassade USSR Denkt u aan het opknappen van uw kuis? ftij JeMe% Provincie akkoord met radiobaken /pQQfbonh Vechtpartijtje Palingdiefstal Schade bij aanrijding VVV verwacht grote kerstdrukte Granaten gevonden Proefritje eindigde in de bomen Eerste prijs voor Excelsior Havenrestaurant Texel gesloten wegens vakantie Beker hopjesvla halve liter van 98 voor i et. DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9125 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschat dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Regisseur Tabukasvili toont tie oorkonde die hij zojuist aan mevrouw Boon rechtsheeft overhandigd. Links burgemeester Sprenger. De 72-jarige mevrouw C. C. Boon- Verberg uit De Cocksdorp is gister middag benoemd tot ereburgeres van Tiblisi, hoofdstad van de Sowjetrepu- bliek Georgië. Deze zeldzame eer viel haar te beurt wegens de rol die zij heeft gespeeld in de „Russenoorlog" van april 1945. De onderscheiding was tevens bedoeld als huldeblijk voor de zeer vele andere Texelaars die hun leven in de waagschaal hebben ge steld door Georgiërs verborgen te houden of op een andere manier te helpen. Tijdens een officiële bijeen komst in de Sowjet-ambassade aan de Andries Bickerweg in Den Haag kreeg mevrouw Boon de oorkonde waarin de benoeming was beschreven uit han den van Rezo Tabukasvili, een Geor giër die al meerdere malen op Texel is geweest en naam heeft gemaakt als regisseur van de speelfilm „Het gekrui sigde eiland". it 10 ♦♦♦4 Dit gebeurde in aanwezigheid van ambassadeur A. Romanov, de ambassa deurs van de DDR, Polen en enkele an dere communistische landen. Van de partij was verder oud-wereldkampioen schaken Botwinnik in zijn kwaliteit van voorzitter van de vereniging USSR-Ne- derland, voorzitters en bestuursleden van de vereniging Nederland-USSR, Li- lauwen-Nederland e.d. Ook de muziek-, iaus- en zanggroep van de polytechni sche school van Tiblisi was present en le gemeente Texel werd vertcgenwoor- ligd door de heren Sprenger, Oskam en Van Hoorn. De stad Tiblisi (vroeger Tiflis) heeft log niet zo lang geleden de onderschei- iing van het ereburgerschap ingesteld. Mevrouw Boon was de eerste die ermee verd begiftigd. Ambassadeur Romanov sprak van een loogst gewichtige zaak. Het ereburger- chap van Tiblisi vond hij een terechte «ïderscheiding voor iemand als Cornelia Boon-Verberg die zo duidelijk had mee geholpen de fascistische onderdrukking te weerstaan. Filmregisseur Rezo Tabukasvili sprak woorden van gelijke strekking. Eensge zind hadden de oud-partisanen in Geor gië het initiatief genomen om mevrouw Boon, die zoveel hulp aan Sowjetsolda- ten had geboden, op deze wijze te eren. Ook anderen Mevrouw Boon (,,Ik weet niet waar aan ik dit verdiend heb") vertelde dat zij destijds in het verzet was gegaan om dat haar eigen zoon voor het fascisme zat ondergedoken. „Met het verzet heb ben we ook onszelf geholpen want we haatten het fascisme even hard als de Georgiërs". Mevrouw Boon legde er de nadruk op dat zeer veel andere men sen op Texel hun leven hebben gewaagd door Georgiërs te laten onderduiken en dat zij dankbaar was dat de nu tot haar gerichte hulde ook voor die anderen was bedoeld. De dans-, zang- en muziekgroep gaf daarop een korte uitvoering, waarna de „moeder der Georgiërs" tal van felicita ties in de vorm van hartelijke omhelzin gen te verwerken kreeg. Burgemeester Sprenger maakte in zijn praatje van de gelegenheid gebruik om dank te brengen voor de zeer geslaagde uitvoering die de dans-, muziek- en zanggroep vrijdag in de Burgemeester De Koninghal had gegeven. Voorzitter W Hulst van de Vereniging Nederland-USSR zag mevrouw Boon ook als symbool voor alle andere Texe laars die Georgiërs hebben geholpen. Belangrijk was echter dat het alleen me vrouw Boon was die na de oorlog het owjet-ambassadeur Romanov aan het woord. Van links naar rechts: Botwinnik, Roma- ov, Air. Sprenger, Tabukasvili en mevrouw Boon. Een nieuwe keuken? Centrale verwarming? Geld geen bezwaar. Met een Persoonlijke Lening r an de DEN HOORN In de nacht van vrij dag op zaterdag ontstond in café Het Kompas te Den Hoorn een vechtpartij tje. Enkele glazen en planten sneuvelden alsmede de ruit van de toegangsdeur. Toen de politie arriveerde was de strijd al achter de rug; de schade werd onder ling geregeld. contact met de partisanen levend heeft gehouden Film Na afloop van het officiële gedeelte ging het gezelschap naar het naburige perscentrum van de ambassade. Hier vertoonde Tabukasvili een film die hij voor het grootste deel op Texel had op genomen. De ruim een uur durende rol prent was bedoeld om de mensen in Georgië een indruk te geven van Neder land en van de wijze waarop de herden king van de gevallenen daar gestalte krijgt. Uiteraard was de aandacht vooral gericht op het aandeel dat de sowjet- soldaten en in het bijzonder de Georgiërs in de strijd tegen de bezetter hebben gehad. De film bevatte reportages van de bezoeken van delegaties van Georgi sche oud-strijders aan het eiland. Er wa ren veel beelden van ontmoetingen met Texelaars o.a. bij de kranslegging op de Georgische begraafplaats, bij de onthul ling van het monument op de begraaf plaats aan de Kogerstraat en bij de men sen thuis. Tesamen met opnamen van krantenkoppen, naambordjes en inter- vieuws werd duidelijk gemaakt hoe sterk op Texel nog de herinnering aan de „Russenoorlog" leeft. Het.is niet uitge sloten dat de film (die slechts voorlopig was gemonteerd en nog zal worden uit gebreid met beelden van het optreden van de Georgische dansgroep op Texel en van de plechtigheid in de ambassade) te zijner tijd ook op Texel zal worden gedraaid. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit een viskaar van de heer C. Visman alle paling gestolen. Het gaat om 30 a 35 pond. De heer Visman heeft aangifte gedaan bij de politie. Twee auto's werden vrij zwaar be schadigd toen zij op het kruispunt Geor- giëweg-Spinbaan in botsing kwamen. Op de Georgiëweg kwam uit de richtmg van De Waal een door C.D. uit Den Burg bestuurde Mercedes. D. wilde lmksaf slaan om de Spinbaan op te rij den en zag daarbij de uit tegengestelde richting naderende Chrysler, bestuurd door J.K. uit Oosterend, te laat. Het scherpe zonlicht speelde hem parten. Het ziet er naar uit dat rond Kerstmis grote toeristendrukte zal zijn op Texel. Nu al stromen vele aanvragen bij de VVV binnen. Om tijdig een goede bezet- tingslijst te kunnen samenstellen worden alle logiesverstrekkers verzocht zo spoe dig mogelijk contact met de VVV op te nemen. Het gaat om alle akkommodatie- vormen met uitzondering van kamperen. EIERLAND Bij „Oud Breda" wer den vrijdag vier granaten gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst zal ze binnenkort afhalen en tegelijk met an der recentelijk op Texel gevonden oor logstuig vernietigen. Mevrouw V. uit Alkmaar was voorne mens van een automobielbedrijf in Den Burg een tweedehands auto te kopen. Tijdens een proefritje drukte ze inplaats van op de rem op het gaspedaal, waar door de wagen óp het kruispunt Polder weg-De Staart bij De Waal uit de bocht schoot en in de struiken tot stilstand kwam. De wagen werd beschadigd. De onfortuinlijke bestuurster klaagde over pijn in de rug en stelde zich onder dok tersbehandeling. Gedeputeerde Staten hebben de bouw van een radiopeilstation (VDF-installa- tie) bij het vliegveld goedgekeurd. Zoals bekend waren tegen het bouwplan 12 bezwaarschriften ingediend omdat door omwonende agrariërs werd gevreesd dat het peilstation beperking van bouw hoogte zou voortvloeien. Deze bezwaren waren door B. en W. al uit de weg ge ruimd door de verklaring dat in het nieuwe bestemmingsplan in ieder geval geen bijzondere beperkingen in de buurt van het peilstation zouden worden op genomen. Rijksluchtvaartdienst en Rijksgebouwendienst hebben toegezegd daartegen geen bezwaar te zullen ma ken. Wel is overeengekomen dat bouw- aanvragen uit de „invloedsfeer" van het peilstation naar de Rijksluchtvaartdienst ter beoordeling zullen worden gestuurd. Mocht blijken dat het om objecten gaat die de werking yan de VDF-installatie zullen storen, dan zal in overleg met be trokkenen worden gestreefd naar ander soortige bouw. Dit zal geheel op vrij willige basis geschieden. Als uit aange paste bouw extra kosten voortvloeien zullen deze door Rijksgebouwendienst en/of Rijksluchtvaartdienst worden ver goed. OOSTEREND De christelijke mu ziekvereniging „Excelsior" behaalde vrijdag een eerste prijs in de afdeling Uitmuntendheid op het concours van de Bond van Christelijke Muziekverenigin gen in Nederland. Het concours werd gehouden in „De Speeldoos" te Zaan dam. Onder leiding van de heer A. Kuik verwierven de Oosterenders 292% pun ten. Als verplicht nummer werd ge bracht de ouverture „Roodkapje" van De Roeck en als vrij werk „Sunday out" van Gerard Boedijn. Naar aanleiding van dit succes is „Excelsior" door haar bond aangewezen om deel te nemen aan het Sonmo-festival in Berkhout. van 3 t/m 26 november ujo/t nederland spaarspecialisten sinds 1817 De voorstelling die vrijdagavond het begin vormde van een korte Neder landse toernee van het Georgische Culturele Ensemble van de Polytech nische school uit Tiblisi USSR kan zon der overdrijving bijzonder succesvol genoemd worden. De uit 32 personen bestaande muziek-, dans- en zang groep is in ons land ter gelegenheid van de herdenking van de Russische revolutie op 7 november. Een stamp volle Burgemeester De Koninghal was getuige van het optreden van deze Georgiërs. „Kelili ikos tkvem tchamosvla teksel- ze" (welkom op Texel) waren de woord den waarmee administrateur van de Stichting Cultureel Werk Texel G. Os kam, de Georgiërs welkom heette. Een groet die door een van de leiders van hetensemble, de mime-speler Carlos Casradze, in het Nederlands beantwoord werd In enkele zinnen gaf hij bovendien ten beste op welke wijze de Nederlandse cultuur bekendheid geniet in de Sow jet- Unie. De heer Casradze vertelde hierop in het kort een Georgische legende waarin verhaald wordt dat de godin van de schoonheid haar diamanten ring verloor in wat nu Georgië heet. Dit wordt de oorzaak van de schoonheid van dit ge bied genoemd. Hij zei nu tot de conclusie te zijn gekomen dat deze schoonheids godin waarschijnlijk twee ringen verlo ren moest hebben. De ander moest op Texel beland zijn Sabeldans Het optreden van het ensemble gaf een gevarieerd beeld van de muzikale en de choreografische kunstvormen in verle den en heden in het gebied van waaruit de Georgiërs afkomstig zijn. Men bracht voor de pauze een programma van klas sieke Georgische volksmuziek en dans met begeleiding van een trommel en een accordeon. Het Texelse publiek was on dermeer getuige van een aantal ca- pella gezongen volksliedjes; een lyrisch lied over een soldaat die aan het front achterbleef en een dans die in vroeger dagen gedanst werd als de strijders te rugkeerden van het slagveld. Een man die zeer exelleerde in het programma was de fluitist Sjotah Bregadze die kans zag (met begeleiding van drie balalai ka's) op twee fluiten tegelijkertijd te spelen. Verreweg het meest sensationele on derdeel van het programma was het (zie vervolg pagina 2) Geldig van donderdag II november t/m zaterdag 13 november ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PROOUKTEN

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1