Cjrom Twartrjexeh in het harL, Géén 10% voor mensen die zelf hun huis opknappen slijp ruNG Vrouw omgekomen op Laagwaalderweg College en raad bleven uiterst verdeeld van het raadhuis van „De Govtsberch"! bezorger(ster) voor de Texelse Courant in De Koog. Meer dan duizend gulden voor Jantje Beton V. Vals geld Wat een gedoe hè, !j zo'n trouwerij. K00GEL tentoonstelling „Op en om Texel" ■wint VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo() Postbus 11 Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Weasel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 90e JAARGANG No. 9126 10 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Met de kleinst mogelijke meerderheid (8-7) heeft de gemeenteraad dins dagavond besloten geen gemeentelijke bijdrage van 10% in de materiaal kosten te geven aan mensen die hun woning eigenhandig rehabiliteren. Zij krijgen uiteraard wel de rijksbijdrage van 35%. Zoals bekend was het col lege over deze zaak verdeeld zodat de raad werd gevraagd een beslissende uitspraak te doen. Tegenstanders van de gemeentelijke 10% voerden aan dat volgens het oor spronkelijke raadsbesluit deze bijdrage is bedoeld voor bevordering van de werkgelegenheid in de bouw. Door de 10% ook aan doe-het-zelvers te geven, zou deze intentie worden ontkend en zou zelfs beunhazerij in de hand worden ge werkt. De voorstanders lieten het belang van het van de grond komen van de re habilitatie wat zwaarder wegen. Zi;j meenden dat veel meer huizen zullen worden gerehabiliteerd als de gemeente de doe-het-zelvers stimuleert. Het over grote deel van de toch wel hoge rehabi- litatiekosten bestaat uit arbeidsloon, wat doe-het-zelvers kunnen uitsparen en daardoor de rehabilitatie voor hen tot haalbare kaart maken. Werkgelegen heid van de bouw vloeit er evengoed uit voort, want vrijwel geen enkele ama teur is in staat élles te doen: ramen zal hij bijvoorbeeld als regel moeten laten maken en met de leverantie van bouw materialen is ook arbeid in de vakwe reld gemoeid. Bepaalde werkzaamheden (aanleg CV, elektra, gas en waterleiding) mógen de doe-het-zelvers niet uitvoeren, zodat ook voor die onderdelen de er kende vakmensen in aktie moeten ko men. Kostbare controle Tine Vlas-van der Vlies van de WD voelde wel iets voor beide redeneringen Feit is dat het steeds de bedoeling is ge weest de 10% alleen toe te kennen als het werk door vaklui wordt uitgevoerd, maar de bevordering van de leefbaar heid was haar ook wel wat waard. Maar het werk van de amateurs zou wel ex tra scherpe controle behoeven, waar voor mogelijk een speciaal apparaat in het leven zou moeten worden geroepen met veel extra kosten. Dit nadeel vond ze niet tegen het voordeel opwegen en Inlichtingen bij Langeveld en De Rooij, Parkstraat 10, Den Burg. Het onlangs in een aantal dorpen ge houden kollekte van het Nationaal Jeugdfonds (het fonds van Jantje Beton) heeft in ieder geval meer dan 1.000, opgebracht. In de dorpen De Waal, Ou- deschild en Den Burg haalde men in to taal ƒ914,26 op terwijl in De Koog /140,61 in de bussen van de kollekte- rende kinderen belandde. De opbrengst is voor de helft bestemd voor het lokale jeugdwerk terwijl het restant zal worden overgemaakt om ook elders bij te dragen in de totstandko ming van jeugdprojekten. ze stemde daarom tegen de 10% waar mee ze zich achter de wethouders Nauta en Zuidewind schaarde. L. J. Weijdt dacht er anders over. Hij wees erop dat ook als rehabilitatie zelf wordt uitgevoerd veel werkgelegenheid voor de vakmensen ontstaat. Namens het Pakt zei Fridt Blanken dat het so ciaal juist is om de man met een kleine portemonnee te stimuleren om tot reha bilitatie over te gaan. Zo'n zelfdoener kan 60% zelf verdienen, waardoor het resterende voor zijn rekening komende bedrag dragelijk wordt. Hierdoor zal de rehabilitatie sterk worden gestimuleerd. Van het gemeentelijk budget wordt slechts een klein deel afgeknabbeld maar voor de man in kwestie kan het 'betekenen of rehabilitatie voor hem kan doorgaan of niet. Ate Rienstra (SCF) echter dacht dat erkende aannemers veel beter zijn te controleren dan amateurs en ook mak kelijker aansprakelijk kunnen worden gesteld als het werk niet goed is. De ge meentelijke 10% komt bovendien uit een pot, die nadrukkelijk is bestemd voor het bevorderen van arbeidsinten sieve werkzaamheden. Zuidewind zag ook problemen bij het controleren van rehabiliterende ama teurs. „Zij werken voornamelijk in de weekenden en dan is er geen toezicht". Hij zag ook niet graag dat de amateurs een deel van het gemeentelijke budget opsouperen en achtte de amateuristische inbreng niet passend in de strakke or ganisatie die voor het goed laten verlo- lopen van het rehabilitatieproject nood zakelijk is. De burgemeester zag geen bezwaar in het toekennen van de gemeentelijke 10%. Controle is er evengoed nodig en de controle kan gericht zijn omdat be kend is waar de beunhazerij dreigt. Als in de praktijk blijkt dat er problemen zijn, kan men de regeling altijd nog te rugdraaien. Het is onjuist er bij voor baat vanuit te gaan dat de gang van za ken niet bona fide zal zijn Bouwkwaliteit Weijdt had wel vertrouwen in de kwaliteit van het werk dat doe-het- zelvers afleveren. „Wie zelf zijn huis opknapt heeft er belang bij dat het nogal goed gebeurt, ook zonder controle", waaraan hij toevoegde niet onder de in druk te zijn van het vakmanschap van de officieel als zodanig te boek staande bouwvakkers Ate Rienstra wilde wel eens weten wat nu precies onder beun hazen moet worden verstaan. Mr Spren- ger gokte. „Mensen die doen alsof ze het kunnen, maar het in werkelijkheid niet kunnen". Deze definitie werd algemeen van de hand gewezen. Nee, het zijn vak lui die in hun vrije tijd hun vak uitoefe nen en dat kunnen doen voor een aan merkelijk lager tarief omdat loonbelas ting en sociale lasten niet worden bere kend Het deed overigens niet zoveel terza ke. De standpunten bleven ongewijzigd wat bleek bij de stemming. Vóór het verstrekken van de gemeentelijke bij drage aan doe-het-zelvers waren Weijdt, Westdorp, Schilling, Welboren, Blanken, Beumkes en Ellen. Overkanter Tine Vlas liet Zuidewind weten niet erg ingenomen te zijn met de inschake ling van de overkantse aannemer Van Wijnen naast de combinatie van Texelse aannemers. Het ging toch om bevorde ring van de plaatselijke werkgelegen heid? De wethouder wees erop dat Van Wijnen zich al in een vroeg stadium heeft aangediend, veel ervaring heeft en door zijn betrokkenheid de vlotte af wikkeling van het rehabilitatiewerk helpt bevorderen. De principaal (op drachtgever) is vrij in de keus van zijn aannemer De plaats van Van Wijnen in het bouwteam is gelijkwaardig aan die van de Texelse combinatie. Er staan thans zes rehabilitatiegevallen als proef op stapel. Zowel Van Wijnen en de Texelse combinatie zullen de betreffen de huizen opnemen en begroten. De goedkoopste bouwt als de opdrachtgever daarmee akkoord gaat. Gemeentelijke stichting? Lang niet alle voor rehabilitatie op gegeven huizen zullen in aanmerking komen. Velen zijn te slecht en daardoor feitelijk alleen geschikt om te worden gesloopt om ruimte te maken voor ver vangende nieuwbouw, passend in de stijl van de straat. Zuidewind zei dat wordt gedacht aan een gemeentelijke stichting voor woningverbetering die vooral in zulke gevallen de helpende hand kan bieden. Binnenkort zullen de huizen van de Warmoesstraat worden voorgeselecteerd, om een indruk te krij gen hoe groot het aantal niet voor reha bilitatie in aanmerking komende huizen zal zijn. Als het om een „beeldbepalend mo nument" gaat, liggen de zaken niet zo moeilijk want de gemeente heeft reeds de verzekering dat Monumentenzorg voor zeker 10 van zulke panden per jaar de hoge rijkspremie beschikbaar zal stellen. Desgevraagd kreeg Kees Koorn (SCF) te horen dat de niet voor rehabili tatie in aanmerkingen komende panden als „krotten" zullen worden gekwalifi ceerd. Cor Ellen waarschuwde dat niet te snel tot slopen moet worden overge gaan, want de gemeente heeft mogelijk belang bij een zo groot mogelijke lijst krotten met het oog op aantrekkelijke maatregelen die het ministerie van Volkshuisvesting in de pen heeft. Zuide wind deelde tenslotte mee dat het niet „DER VOGELHANDLER" UITVERKOCHT De voorstelling van de operette „Der Vogelhandler" door de Hoofdstadope rette met Jacco van Renesse en Marga de Boer die op dinsdag 16 november in de Helderse schouwburg wordt gegeven, is uitverkocht. Kaarthouders die op het laatste moment niet in de gelegenheid zijn het optreden bij te wonen, worden verzocht dit te melden bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Andere belangstellenden kunnen dan worden geholpen. Telefoon (02220) 3041 De aanvang van de voorstelling is om 20.15 uur en na afloop vaart een extra boot. GYMNASTIEK VERVALT In verband met Sint Maarten komt de gymnastiekvereniging Texel niet bijeen. Naast de gymlessen van 4 tot 7 uur ver valt ook de Jazz-gymnastiek die oor spronkelijk van half 6 tot half 7 op het programma stond. is uitgesloten dat de gemeente bij het vrijkomen van krotten geen woonver gunning voor de opvolgende bewoners zal afgeven, zolang niet tot opknappen is overgegaan. Hinder vliegtuigen De pogingen om een eind te maken aan de hinder die wordt veroorzaakt door de sehietinrichting op de Vliehors zijn tot dusver niet erg succesvol ge weest Het gemeentelijke verzoek om de sehietinrichting te sluiten is afgewezen, zo bleek uit een bij de gemeente bin nengekomen brief van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Ook politieke interventies hebben in het ver leden geen resultaat gehad. Overigens is wel van enige verbetering sprake, omdat de vliegtuigen minder vaak van hun voorgeschreven route afwijken dan vroeger het geval was. Juist bij het af wijken van de route (het maken van een grotere draaicirkel) komen de straalja gers boven noordelijk Texel. Cor Ellen toonde zich nogal ongerust over de feitelijke situatie op de Vlie hors. In tegenstelling tot officiële mede delingen lijkt van het terugdringen van oefeningen helemaal geen sprake te zijn. Volgens Mr Sprenger klopte dat, want blijkens het beleidsplan van de rege ring met betrekking tot de Waddenzee is er alleen een voornemen om het be proeven van munitie en 't werpen van oefenbommen te beperken. Volgens Ellen wordt het kaliber van de bommen steeds groter. Er worden zelfs grote bom men aan parachutes afgeworpen (model len van kernbommen Red.). Rabo-bank De families De Vries en Höhner uit Den Burg hebben aktie gevoerd tegen de sloop- en bouwplannen aan de War moesstraat ten behoeve van de Rabo bank. Zoals bekend zal hier een woning worden gesloopt om ruimte te maken voor een achteringang. Het reeds be staande gat in de bebouwing zal worden ingevuld door een garage, die er uiterlijk zal uitzien als een oud-Hollandse wo ning. Door een en ander werd leefbaar heid en woonfunctie van de Warmoes- straat in gevaar gebracht. Al eerder hadden Höhner en De Vries, gesteund door andere mensen uit de buurt, aktie gevoerd tegen het noodgebouw van de Rabo-bank aan de Zwaanstraat, met de bedoeling de uitbreidingsplannen van de Rabo ter discussie te stellen Met de af wijzende reaktie daarop van B. en W. waren zij niet tevreden; zij vonden dat de zaak te oppervlakkig was behandeld en beklaagden zich daarover schriftelijk bij de gemeenteraad In een toelichting aan de raad ont kenden B. enW dat zij de behandeling van het bezwaarschrift zouden hebben opgehouden en wezen erop dat zij daar (zie vervolg pagina 2) De 56-jarige mevrouw J. M. Hin-Bakker uit De Nes, moeder van veertien kinderen, is woens dagmiddag even na vier uur bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Mevrouw Hin had boodschappen gedaan in Den Burg en was op haar bromfiets op weg naar huis. Toen zij, komende uit de Kadijks- weg, de Laagwaaldcrweg wilde Maandag wisselden twee tot dusver onbekend gebleven jongens in het nood gebouw van de Rabobank 20 biljetten van 100 Franse francs in, waarvoor zij ongeveer ƒ1.000,aan Nederlandse va luta incasseerden. Later bleek dat de in geleverde biljetten vals waren. Het wa termerk was niet echt en verschillende biljetten hadden identieke nummers. De politie is op zoek naar de jongens. Zij waren langharig, spraken Engels en droegen India-kleding. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Vergunning ingevolge de Hinderwet is aangevraagd door: N.V. Texelstroom, Schilderend 70, Den Burg voor: a. het uitbreiden van een elektriciteits centrale b. het uitbreiden van een inrichting met een vertikale verdamper c.q. ontzil- tingsinstallatie, aan de IJsdijk te Ou- deschild. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunningen kan een ie der gedurende 4 weken na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar de verzoeken ter inzage liggen. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op de openbare zitting te houden op 30 november 1976 om 14.00 uur in het ge meentehuis te Den Burg. Zomaar een tip Dorpsstraat, De Koog telefoon (02228) 672. oversteken heeft zij waarschijnlijk een uit de richting Oudeschild na derende vrachtauto, bestuurd door J. van M. niet gezien. De vracht wagenchauffeur werd door de plotseling overstekende vrouw volkomen verrast. Hij remde krachtig maar kon niet vermijden dat zij werd geschept en vrijwel onmiddellijk overleed. Op de foto de langs de weg achtergebleven resten van de Solex bromfiets. Naam Geen Sinterklaasinkopen zonder een bezoek aan de in het Raadhuis van Den Burg. Win een van de drie aantrekkelijke PRIJZEN* door het aan vullen van de volgende regel, die U op de tentoonstelling kunt inleveren DE GOVTSBERCH Adres 1 paar antieke kandelaars, 1 antiek imaribord, 1 ets van Texel. -»f> -! -«pat

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1