Gemeente handhaaft relatie Amro-bank Dit jaar 6 teams méér bowlingcompetitie in is spijt over gedane zaken" Burgemeester over aktie tegen noodgebouw: Burgerlijke stand Standen zaalvoetbal na 4 november 1976 Koersen vreemde valuta Jeroengroep haalt oud papier op Schietoefeningen NI0Z excursie was groot succes „Robbedoes" wil nu bestaande school uitbreiden TX 71 zwemt in Den Helder „Vogels en vogels" Vrije keus architect 99 VERVOLG VAN PAG. 1 In de raadsvergadering van dinsdag avond werd besloten tot verlenging van rekening courant-overeenkomsten met diverse banken. Deze keer was het geen hamerstuk, want Cor Ellen van het Pakt bracht naar voren dat de gemeente de relatie met de Amrobank zou behoren te verbreken. Op het „Waarom?" van wethouder Zuidewind, legde Ellen uit dat de Amro bank het apartheidsregiem in Zuid-Afri- ka steunt. Zuidewind meende dat men met een dergelijke benadering wel met alle banken zou kunnen kappen. De bur gemeester zei dat het geval in het col lege geen aanleiding is geweest voor be denkingen; het leek hem wat ver gaan om ter bestrijding van de apartheid de relaties met een plaatselijk bankkantoor te verbreken. Ellen dacht daar duide lijk anders over, maar blijkbaar zat het geval hem niet zo erg hoog want hij deed geen voorstel om van verlenging van de overeenkomst met de Amrobank Texel af te zien. SVV-caravans Jan van Asselt was niet tevreden met de mededeling van B. en W. dat de Stichtng Vakantie Verblijven niet bezig is zijn caravanterrein illegaal uit te brei den of te verplaatsen naar de Pontweg. Er was volgens hem wel degelijk iets aan de hand, want op het terrein aan de Pontweg wordt graafwerk uitgevoerd dat doet denken aan wegaanleg, in ieder geval aan permanente voorzieningen. Op zijn minst zou daarvoor een aanleg- vergunning nodig zijn. Wethouder Nau- ta zei dat hem niets laakbaars was ge bleken, maar hij was bereid nog eens te kijken. Jan Witte drong erop aan in ie der geval verslag uit te brengen over de bevindingen bij SW Als daar wer kelijk niets aan de hand is vond hij de opmerkingen van Van Asselt onaanvaar- baar. Ook Henk Beumkes van het Pakt liet zich in die zin uit Het had hem ge griefd dat de SW (nauw verbonden met het NW) in een slecht daglicht was komen te staan. Veegmachine J. C. Dros had ernstige bezwaren te gen de aanschaf door de gemeente van een bepaald type straatveegmachine. Hij meende dat de keus is gevallen op een kleine, naar verhouding veel te dure machine met een te geringe snelheid Hij noemde een ander, volgens hem be ter type en vroeg zich af waarom daar van geen offerte is gevraagd. Wethouder Zuidewind herinnerde eraan dat de aan schaf van de veegmachine uitgebreid is besproken in de commissie openbare werken en dat de keus weloverwogen op de betrekkelijk kleine machine is ge vallen. Deze machine is zeer wendbaar, wat gunstig is in verband met de altijd wel geparkeerde auto's. van 3 tot en met 10 november 1976 Geboren: Jolanda, dv. Hendrik M Leijen en Jetske C. de Ridder; Wilhel- mina Cornelia, dv. Willem Timmer en Cornelia G, Prins; Johannes Cornells Bernardus, zv. Cornells J. N. Hoedjes en Reinetta M. Gudde; Wendy, dv. Mari- nus van Elk en Saskia M. Dogger; David zv. Roel de Zwart en Margaretha J. B. van der Laar. Ondertrouwd: Petrus J Beerling en Mathilda J. Schoo. Overleden: Engeltje Kalis, ev Van Liere, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Dirk Eelman, oud 67 jaar, wonen de te De Koog; Johanna M Bakker, ev. Hin, oud 56 jaar, wonende te Spang. le klasse: Cor Dubbeldik De Zwaan Reizenboetiek JKM 't Galjoen Casino Oosterend 1 2e klasse: Texelse Boys 1 FC Knudde ZDH 1 Topido Nioz Badhotel Jelleboog Rab 3e klasse: Amro Brandweer Texelse Boys 2 Oosterend 2 FC Vergiet Texel ZDH 2 0 10 17 16 7 5 3 17 14 12 11 9 6 5 2 16 12 10 Franse francs 100 49,50 Westduitse marken 100 ƒ102,75 Belgische francs 100 6,60 Zwitserse francs 100 ƒ102, Zweedse kronen 100 57,75 Amerikaanse dollar 1 2,47 Engels pond 1 4,01 Oostenrijkse schilling 100 14,56 Italiaanse lires 10.000 26,50 Ten behoeve van het vormings- en ontwikkelingswerk op Texel wordt een part time begeleidingsfunctionaris aan gesteld. Ten hoogste twee dagen per week zal hij zich met dit werk bezig houden. Tot dusver gebeurde dit door personeel van de afdeling culturele za ken van het raadhuis maar het werk is zoveelomvattend geworden dat dit niet meer mogelijk is. Het experimentele cursusprogramma van vorig jaar trok al veel belangstelling; dit jaar kwamen maar liefst 561 aanmeldingen binnen voor diverse cursussen. De kosten van de part time functionaris komen voor rekening van CRM. Tine Vlas-van der Vlies en J. C. Dros stemden tegen. Jan Witte vond het bedenkelijk dat door de cursussen in feite wordt gecon curreerd met particuliere instellingen die (schriftelijke) cursussen geven, maar had geep overwegend bezwaar. Tme Vlas stelde dat de part time functiona ris een inwoner van Texel zou moeten zijn. Bij een niet-ingezetene kost het mogelijk een woning Wethouder West dorp wilde dat voorbehoud echter niet maken. De persoon in kwestie zal niet op zijn herkomst, maar op de kwaliteit van zijn werk worden beoordeeld Shovel J. C. Dros riep weer eens de gram schap van de raad op door terug te ko men op de voorgenomen aanschaf van vier nieuwe wielen voor de shovel die wordt gebruikt op de vuilstortplaats. De kosten van de aanschaf belopen ƒ22.430,Dros was van mening dat best kon worden volstaan met het op lassen van nieuwe hardstalen punten op de bestaande wielen. Dit zou totaal slechts ƒ6.000,kosten en omdat dit karwei op Texel zou kunnen gebeuren, zou de plaatselijke economie er ook nog mee gediend zijn. Wethouder Zuidewind herinnerde eraan dat dit geval al uitge breid is besproken, onder andere in de commissie openbare werken waar Dros zonder kennisgeving niet aanwezig was. Men was tot de conclusie gekomen dat het oplassen van nieuwe punten geen afdoende oplossing zou zijn. Vooral Weijdt maakte zich er boos over dat Dros blijkbaar geen vertrouwen had in de dienst gemeentewerken en in de com missie openbare werken. Ook andere raadsleden toonden zich gebelgd; Dros stemde als enige tegen de aanschaf van de nieuwe wielen. De Jeroengroep is begonnen met het volgens een vast systeem regelmatig ophalen van oud papier. Telkens zal worden aangekondigd welk deel van Den Burg aan de beurt is, zodat men het papier kan klaarzetten. Maandag avond a.s. komt Den Burg noord-west aan bod. 38- 8 48-17 19-30 17-27 18-29 13-20 10-29 33- 8 37-15 36-22 27-31 29-27 14-24 13-13 9-48 21-13 24-15 28-21 22-19 24-19 17-28 20-41 Aan de eerste wedstrijd van de bow lingcompetitie in Den Helder werd door drie teams van De Koogel deelgenomen. Hierbij wist het derde team zich in de rangschikking hoger te klasseren dan het tweede. Met een aantal pins van precies 4.000 waren zij aanmerkelijk beter dan De Koogel 2 dat op een totaal van 3.955 pins uitkwam. Er spelen dit jaar in competitiever band bij de Bowlingbond Texel 24 trio's tegen vorig jaar 18. Het team Alylia is bij de aanvang van het seizoen 1976-'77 afgevallen. Het team King Corn en Mil- lionairs ondergingen een naamsveran dering. Ze heten nu respectievelijk Strandplevier en Kockys kapsalon. Er vonden ook onderling in de teams ver schillende mutaties plaats. De volgende teams kwamen erbij: Bouwbedrijf Tim mer, Garage Grisnigt, Vitro Bantiks, Hartog Vleeswaren en Brandsen. Boven dien voegden zich er twee teams bij met wel erg uitzonderlijke namen te weten Team 85 (85 is de gezamenlijke leeftijd van de drie spelers) en TZN (team zon der naam). Eilandcompetitie Na vier weken competitie zijn op dit moment de volgende resultaten behaald' Gré Koorn boekte alle vier weken de hoogste serie (3 games) nl. 498, 495, 478 en 452. De hoogste game behaalde zij de eerste drie weken. Ze boekte totalen van 181, 174 en 172. In de vierde week was het Irma van Zeijlen die het hoogst gooide (171). Bij de heren boekte Huib Dros de le week de hoogste game (191), Louis de Lussanet gooide toen de hoog ste serie (499). Peter Ipenburg gooide de tweede week formidabel. Een hoogste game van 223 en een serie van 546. Dit komt neer op een gemiddelde van 182. De derde week voerde Wim Koorn de lijst aan met een game van 200 en een serie van 496. De vierde week kreeg Rick Nichols het op zijn heupen. Een serie van 509 met als hoogste game 207 mag heel goed genoemd worden. Na vier weken bowlen staan The Dogs bovenaan met 14 gewonnen en 2 verlo ren games. Het team Toyota (met Aris van Zeijlen) staat op het ogenblik twee de (13 gewonnen games en 3 verloren) JKM neemt de derde plaats in met 12% tegen 3%. In de lijst voor het beste gemiddelde staat Gré Koorn (gemiddelde van 160) op de eerste plaats. Louis de Lussanet staat tweede met 158. De derde plaats is voor Wim Koorn met 151 pins. Nationale competitie Naast de plaatselijke competitie ne men 3 teams (vijf personen 1 reserve) deel aan de nationale competitie, onder Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak tot en met 30 november zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op 17 november wordt van 10.00 tot 17.00 uur te Breezanddijk geschoten met 105 lang 30. de namen De Koogel 1, 2 en 3. Deze teams spelen (met 2 teams uit Den Hel der en 3 teams uit Heemstede) in de der de klasse A Zondag 31 oktober was de eerste competitiedag in Den Helder. De Koogel 1 gooide in 3 wedstrijden van 2 games totaal 4412 pins. In de eerste wed strijd 1537, in de tweede 1422 en in de derde 1345. De Koogel 2 gooide deze 3 wedstrijden resp. 1266, 1368 en 1321. Hun totaal kwam hierdoor op 3955. Het derde De Koogel team klasseerde zich hoger dan De Koogel 2. Zij gooiden op de kop af 4.000 pins om. Gré Koorn was ook hier meteen serie van 955 de beste De Koogel speelster. Han Brusselaars gooide 934. Hij had tevens de hoogste game met 208. Sylvia van Beckum kwam met 909 ook heel goed uit de bus. Zondag 21 november is de tweede competitiedag in Heiloo. „Goudse kaas tournooi" Afgelopen zondag hebben Team 85 en team De Koogel 1 deelgenomen aan het „Goudse kaas tournooi". Door de Texe laars werd zeer verdienstelijk gegooid. Irma van Zeijlen gooide in haar serie het hoogst. Ze verdiende er een grote Goudse kaas mee. Nini Beumkes kwam voor deze prijs in haar serie 3 pins te kort. Het door de Bejaardenbond afdeling Den Burg dinsdag gehouden bezoek aan het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee in 't Horntje mocht zich verheugen in een overweldigende be langstelling: 136 personen. Helaas moesten nogal wat mensen te leurgesteld worden omdat door het NIOZ als voorwaarde was gesteld dat niet meer dan 80 bejaarden per keer deelnamen. De kans op een herhaling van deze excursie is daarom niet uitge sloten. De deelnemers werden in de filmzaal van het instituut ontvangen door de heer J. H. Vos jan die een uiteenzetting gaf van de verschillende aspecten en werkzaamheden van het NIOZ. Een en ander werd vervolgens aan de hand van dia's toegelicht. De bejaarden namen verder kennis van het wel en wee van het NIOZ via een boeiende film waarin een overzicht werd gegeven van wat er zoal leeft on der het wateroppervlak. In zijn dankwoord sprak de heer S. de Waard zijn bewondering uit voor het belangrijke werk dat het instituut ten behoeve van de natuurwetenschap ver richt. Het bestuur van de Algemeen Chris telijke kleuterschool „De Robbedoes" van Oosterend heeft de gemeente om medewerking gevraagd bij de uitbrei ding van de bestaande houten nood- school. Men wil een derde lokaal aan het nu tweeklassige gebouwtje toevoe gen. Zoals bekend was het plan om een stenen schoolgebouw te stichten op het terrein bij De Bijenkorf door B. en W. en de gemeenteraad van de hand gewe zen Gevreesd werd dat een dergelijke permanente voorziening problemen zou opleveren als over enige jaren het kleu ter- en basisonderwijs wordt samenge voegd tot één school voor 4-12 jarigen. Nadien hebben zich verwikkelingen en misverstanden voorgedaan, die vorige week in een gesprek tussen schoolbe stuur en de burgemeester goeddeels uit de weg zijn geruimd. Burgemeester Sprenger vertelde in de raadsvergade ring van dinsdag dat de gemeente alter natieve voorstellen had gedaan. De schetsen daarvan waren verstuurd naar zowel openbare school, kleuterschool als School met de Bijbel, maar door onver klaarbare oorzaak waren ze uitgerekend niet aangekomen bij de kleuterschool, de meest belanghebbende. De Texelse zwemvereniging TX 71 zal op zondag 14 november voor de eerste maal in dit winterseizoen zwemmen in het Helderse zwembad „De Schots". Om het besproken volle uur (van 5 tot 6) te kunnen benutten wordt vertrokken met de boot van 4 uur en komt men om 7 uur gezamenlijk terug. In het zwembad bestaat de mogelijk heid te oefenen voor de diploma's B tot en met F. De bezitters van reeds be taalde kaarten wordt verzocht deze mee te nemen. Voor de overige belang stellenden bedragen de kosten ƒ3,50 (in clusief de buskosten). De bootkosten zijn niet inbegrepen Ongeveer 175 vogels van diverse plui mage zyn te zien op de tentoonstelling „Vogels en vogels" die dit weekend door de vogelvereniging „Op eigen wieken" in „De Witte Burcht" wordt gehouden. Deze expositie van de dit jaar voor het eerst bij de Algemene Bond van Vogel liefhebbers aangesloten vereniging wordt gecombineerd met een tweede tentoonstelling. In „De Witte Burcht" zullen namelijk ook zweefvliegtuigen van de modelbouwclub Texel worden tentoongesteld. Onder de tropische vogels die men zal kunnen bewonderen bevinden zich o.a. kanaries (kleur en postuur), vinken (zebra en vuur), parkieten (Engelse en gras) en blauwfazanten. Er zullen even eens moeilijk te kweken Astrilde soorten te zien zijn. Tijdens de tentoonstelling wordt een Tombola gehouden waarvoor ongeveer 250 prijzen beschikbaar zijn. Nadere inlichtingen over deze exposi tie zijn te verkrijgen bij de bestuursle den tijdens de tentoonstelling. Men kan zich bovendien wenden tot de voorzit ter van „Op Eigen Wieken", de heer Noorlander, Thijsselaan 97, telefoon 3661. De tentoonstelling is geopend vanaf vrijdagavond 12 november om 20.00 uur. De openingstijden zijn: vrijdag van 20.00 - 22.00 uur, zaterdag van 10.00 - 22.00 uur en zondag van 10.00 - 20 00 uur. Toegang is gratis. Wie zijn huis wil laten rehabiliteren is vrij in de keus van een aannemer maar ook van architect Een andere in druk is blijkbaar gewekt door ons be richt over de twee Texelse architecten die ten behoeve van rehabilitatiewerken een kantoor hebben ingericht in de We verstraat. Elke dinsdagmiddag van 14 00 - 15.00 uur lichte oefeningen. Verzamelen aan de Rozendijk t.o. de burgemeesterswo ning. Elke zaterdagochtend van 9.45 - 11.00 uur conditietraining, verzamelen op camping „Dennenoord" aan de Grens- weg. geen enkel voordeel bij zouden hebben gehad. De rekestranten hadden hun be zwaren ook ter kennis gebracht van ge deputeerde staten vergeefs, want GS hebben per 12 oktober laten weten geen bezwaar tegen de Rabo-plannen te heb ben. Het college hermnerde de raad er aan dat de al jaren oude plannen van de Rabo zowel in het oude als het nieu we bestemmingsplan passen en met gun stig advies de welstandscommissie zijn gepasseerd. Er was geen enkele reden om de zaak tegen te houden. „Het wil len behouden van het karakter van de Warmoesstraat is een streven waarvoor wij waardering hebben. Daarbij mag echter de realiteit mede bepaald door het verleden (afspraken), heden (moge lijkheden) en toekomst (behoefte) niet uit het oog worden cerloren", aldus het college dat er zijn verbazing over uitte dat de families Höhner en De Vries in hun laatste brief hebben voorgesteld het toekomstige gat in de huizenrij in te vullen door een gevel met wagendeu ren, zodat het een soort huis zou lijken. „Afgezien van de vraag of dergelijke eisen gesteld kunnen worden, geven wij de voorkeur aan oprechtheid, ook in het straatbeeld". Voorgesteld werd het schrijven van Höhner en De Vries voor kennisgeving aan te nemen. Verwarring Dat deed de gemeenteraad, maar er ontstond nog wel verwarring omdat het op schrift gestelde standpunt van B. en W. niet in het bezit bleek van de raads leden maar wel van pers en sommige mensen op de publieke tribune. Deze fout werd ter plaatse goedgemaakt en ieder kreeg tijdens de schorsing van de vergadering gelegenheid het stuk te be studeren. Fridt Blanken merkte op dat de buurtbewoners (afgezien van hun niet ter zake doende argumenten) in ieder geval oprechte zorg hebben over de woonfunctie van Den Burg. Door de Rabo-bouw gaat de buurt inderdaad achteruit. Het argument van B. en W. dat de behoefte in de toekomst ook een rol moest spelen ging hem wat te ver, maar hij sloot zich bij het collegestand punt aan. Fopgcvel Bedenkingen had hij tegen de „topge vel" waarbij hij doelde op het als oud- Texels huisje uitgevoerde garage, die hij haast even onoprecht vond als de door de rekestranten voorgestelde ge vel wand. Het deed hem denken aan de fraaie kartonnen gevels die in het Tsa ristische Rusland voor schamele wo ningen werden gezet om op keizerlijke bezoekers een welvarende indruk te ma ken. Voor Ate Rienstra was het vooral be langrijk dat afspraken met de bank na gekomen moesten worden. Het bestrij den van de bouw door bezwaar te ma ken tegen het noodgebouw leek hem niet zo'n fraaie methode. Discussie hier over vond hij echter zinloos en vertra gend. Kees Koorn (SCF) betreurde het dat als gevolg van de Rabo-bouw huizen aan de woningvoorraad zijn onttrokken. De bewoners mogen dan ergens anders zijn ondergebracht; scheppen van nieuwe vervangende woonruimte is iets anders. Koorn had graag gezien dat de bank in- plaats van de garage een kleine wonmg voor een alleenstaande had verwezen lijkt. De burgemeester herinnerde eraan dat de bouwplannen van de Rabo in behan deling zijn genomen op een moment dat er geen enkel argument was om niet mee te werken. Om iets af te wijzen moet er tenminste een bepaald beleids voornemen zijn waarin het plan niet past en dat was toen niet het geval. „Deze aktie is feitelijk niets anders dan het betuigen van spijt over gedane za ken die geen keer kunnen nemen en waarbij men het noodgebouw heeft wil len aangrijpen om het hoofdgebouw te bestrijden". Postkantoor Wethouder Zuidewind zei dat het noodgebouw een zinvolle bestemming heeft. Als de Rabo-bank het over een half jaar kan afdanken, wordt het in gebruik genomen door de PTT die er het postkantoor (dat wordt uitgebreid) tijdelijk in zal onderbrengen. Dat in de naaste toekomst nog wel wat woningen zullen moeten plaatsmaken voor winkels en uitbreidingen van winkels sloot hij niet bij voorbaat uit. Hij wees daarbij op het in het CIMK-rapport gebaseerde beleid om buiten de ringen van Den Burg geen winkelbebouwing toe te la ten, waardoor in de toekomst de vraag naar winkelruimte in het centrum van Den Burg zal blijven gericht. Volgens de wethouder wordt door de gemeente veelal van ondernemers verlangd dat zij vervangende woonruimte bouwen als uit breiding van hun zaak bestaande woon ruimte opslokt, maar in dit geval zou de bank daartoe moeilijk te verplichten zijn geweest. )ON )m Ski ove kee Rui RIJ n de Der tree Kor Lar ran 1 Bur tooi ope hel ker: 14.0 deli koo ATE n de uur mes van amcl een Aan ussei steil te E ïede: i het tenti oper an'af vans de sr OND abij 1 't Nc uur lissen stelh te B iedei AAN edure raad) •Op tigen ken, king INSD De I 20.00 Ned. de s word Voge an afloo] ASTE ke m, ver ja: iere gymn 10 30 per k< ke zo voor den ii Den E ankeli bijeen half a< De C van d tend o leend. 16.30 19.00 - ce woe op de houde; Texel. Stich Bejaai TEX inimaa ce regi xelaar oruitb n void bevra fi 11 i ndel) e 50 m< f 4°/o )e Wi make ki 1 i in zv ersen e ushoef g )pleidi >ewijze flengin Rij sc H. Bo te] [elboet tko Mi tterstri 'tiek o t/m 50 tot is van en 's tot 1 iraak. oor ra stige f jkhede ironie; Burg •gerhei

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2