Aardappelteelt op volkstuinen \SSM Grandioze Sint Nicolaas winkelweekaktie Let op! Extra kansen! LAND BOUW De Winkeliersvereniging „Den Burg" presenteert Gedurende drie weken iedere week f 2500,- kadobonnen 1e prijs f 1000,- 2e prijs f 500,- 3-4e prijs f 250,- 5-7e prijs f 100,- 8-15e prijs f 25,- De aktie loopt van maandag 8 nov. t.e.m. zaterdag 27 november Maa,t:^trker „WAT !KZEGGEN WOU.. Subsidie suikerbietenkoppen Woorden van dank Christelijk mannenkoor werkt mee aan avonddienst - - IKAflS: U krijgt kadobonnen t.w.v. 25,zodat 11 extra veel mogelijkheden heeft om uw prijs te besteden. Dit dient echter te gebeuren 1. Bij de aan de aktie deelnemende winkeliers. 2. Vóór 31 januari 1977. Bij iedere contante aankoop van ƒ5,— krijgt U één lot. Loten in de EERSTE week verkregen trekken DRIE maal mee. Loten in de TWEEDE week verkregen TWEE maal. Derde blad Texelse Courant, vrijdag 12 november 1976 EHEVEN V\N LEZERS-BUTEN VERANTWOOfiDEUJKHEO NttN 06 REOAKTK Het ziet er naar uit dat naast de fikse prijs die betaald moet worden voor con sumptieaardappelen ook de prijs van de poters aan de hoge kant zal zijn. Boven dien loopt men bij sommige rassen de kans dat ze uitverkocht raken. Het is daarom gewenst het pootgoed voor het komend jaar zo snel mogelijk te bestel len. Dit betekent uiteraard niet dat het pootgoed op korte termijn ontvangen kan (of zal) worden omdat de mogelijk heden voor opslag bij de verkoper nu eenmaal beter is. In dit artikeltje volgen enige wijzi gingen over de meest gewenste rassen en de benodigde hoeveelheid pootgoed. In een vorig artikeltje is er al op gewe zen, dat het verplicht is ieder jaar .nieuw" (d.w.z. goedgekeurd pootgoed) aan te schaffen. Vroege rassen Als de oppervlakte van de tuin wat groter is kiest men meestal twee rassen. In de eerste plaats een ras, dat omstreeks begin juli al voldoende behoorlijk be schot heeft en bovendien dat de kwali teit op dit vroege tijdstip al goed is. De laatste jaren kiest men als vroeg ras in het algemeen de Doré. Deze soort heeft in een aantal jaren het (vroeger algemeen gebruikte) ras Eersteling voor al op de eigen tuinen vervangen. Door de tuinders in de gebieden, waar veel vroege aardappelen worden geteeld ge bruikt men Eersteling nog veel. Naar men zegt, omdat dit ras het in vroeg heid nog wint van Doré. Een bezwaar van Eersteling is het vatbaar zijn voor kringerigheid. Soms zorgt deze afwij king er voor, dat de knollen niet voor consumptie geschikt zijn. De kwaliteit van het ras Doré is vroeg in het jaar al heel goed. Een middenvrocg ras Vanouds is als middenvroeg ras de Eigenheimer erg bekend. De kwaliteit is prima en wordt door geen enkel ras overtroffen. Vooral later in het jaar is de kwaliteit van de Eigenheimer beslist beter dan die van Doré. De Eigenheimer heeft echter een paar bezwaren. De soort is erg vatbaar voor de aardappelziekte. Vooral in een natte zomer en herfst kunnen hierdoor nog al wat knollen ongeschikt voor de con sumptie worden. Bovendien is Eigen heimer (net als Eersteling) vatbaar voor kringerigheid. Op Texel komt dit nogal regelmatig voor. Ook de vorm van de knollen is hier nog al eens minder goed. Als middenvroeg ras wordt ook de Lekkerlander wel gebruikt. Dit ras kan ook wel tot de vroege rassen gerekend worden. Voor de meeste tuinders is het onnodig drie rassen te telen. In het alge meen kan worden volstaan met een vroeg ras, en een laat of middellaat ras. Late rassen In deze groep winteraardappelen ko men rassenvoor, die voor consumptie ge schikt zijn in de periode van oktober tot juni. Eén van de beste rassen is het ras Irene. Het is een roodschillige aardap pel. De kwaliteit en de opbrengst zijn goed. Verder is ook de vorm van de knollen goed. Het ras is weinig vatbaar voor kringerigheid. Dit is een goed ras voor verbouw op lichte kleigrond en goede zandgrond. Een ras, dat we ook veel tegenkomen in volkstuinen is Woudster. De kwali teit wordt iets minder geoordeerd dan van Irene. Op droogtegevoelige gronden laat Woudster het iets gauwer zitten. Bovendien bestaat de indruk, dat bij kaligebrek nog al eens „blauw worden" optreedt. Toch is Woudster een goed te gebruiken ras. Een derde laat ras is Pimpernel. Net als de twee vorige rassen een roodschil- lig ras. De kwaliteit benadert die van Irene. Pimpernel is duidelijk minder ge voelig voor droogte dan Woudster. Een bezwaar is, dat het een zeer laat ras is. Daarnaast zitten de knollen erg ver spreid aan de stam. Aanaarden is hier in ieder geval nodig. Hoeveel pootgoed? Het is duidelijk, dat bij de vraag hoe veel pootgoed nodig is, in de eerste plaats bekend moet zijn welke maat pootgoed wordt gebruikt. Gangbaar zijn de maten 28/35 mm, 35/45 mm en 45/55 mm. Voor de tuinder is maat 35/45 mm het meest geschikt. Vooral voor vroege aardappelen is maat 28/35 mm minder geschikt, omdat de ontwikkeling van het gewas bij een grote poter nogal snel verloopt. Bij de vraag hoeveel pootgoed nodig Maatschappelijk werker Frank van Lare kan in tegenstelling tot de ver wachting zijn werk nog niet op 15 no vember hervatten. Hij heeft een kleine operatie (spataderen) ondergaan, maar daarbij heeft zich een complicatie voor gedaan waardoor het verblijf in het zie kenhuis wat langer moet duren. Tot na der aankondiging zal men zich voor hulp moeten wenden tot het bureau van de Stichting Maatschappelijk Werk in Den Helder, telefoon (02230) 15834. Voor een subsidieaanvraag is altijd een hele papierwinkel nodig. Soms zie je door de bomen het bos niet meer. Vol komen begrijpelijk dat sommige veehou ders, die bietenkoppen van de overkant hebben gekocht, nog niet geheel correct hebben gehandeld. Er stond in het pers bericht van verleden week vrijdag: „Veehouders op de Waddeneilanden, speciaal geregistreerd bij de Gewestelij ke Raad van het Landbouwschap kun nen aanvraagformulieren krijgen vanaf 15 november 1976. Dit betekent dat men op 15 november speciaal geregisteerd moet zijn. De allerlaatste mogelijkheid is maandag bij de heer De Haan die dan zitting houdt in hotel „De Lindeboom- Texel". Het is dus kort dag. Wanneer u dit leest en u hebt nog geen oranje for mulier ingevuld doe dit dan zo spoedig mogelijk. Deze oranje formulieren heb ik ook in mijn bezit. Het adres is: Otter- saat 5, Oudeschild. De moeilijkheid is nu nog dat ook de teler van het blad geregistreerd moet zijn. Bel deteler of tussenhandelaar even op of dat ook is gebeurd. Tot slot: Bovenstaande geldt alleen voor suikerbietenkoppen. Voor hooi en stro zijn de termijnen wat langer, maar daarover gaat Theo Witte, Genteweg 2, Oosterend. C. W. Hin Uit oprechte dankbaarheid gevoel ik mij geroepen enkele woorden van er kentelijkheid te schrijven voor de zeer velen uit de Texelse bevolking, die mij, mijn vrouw en kinderen, op zaterdag middag 30 oktober zo'n welgemeende en toegewijde ontvangst op het gemeen tehuis hebben bereid. Ik ben daarheen gegaan niet meer verwachtend dan een officiële aanbieding van mijn boek vol gens het patroon dat bij zulke gelegen heden min of meer plichtmatig wordt gevolgd. Vóórdat wij echter de treden van de stoep voor het raadhuis opgingen bleek al dat mijn kritische verwachtin gen onjuist waren geweest. In een tot de laatste plaats gevulde raadszaal waar goede vrienden uit het Gooi zich ge mengd hadden onder vrouwen en man nen uit alle Texelse dorpen troffen wij een sfeer van verwachting en toewijding aan waarvoor ik nauwelijks woorden kan vinden, maar die zonder meer hart verwarmend was. Burgemeester Spren- ger sprak namens u allen en verwoord de een dialoog tussen Balthazar Huyde- cooper en Ada van Holland ontleend aan twee hoofdstukken van mijn werk. Het waren woorden van wijsheid over de be trekkelijkheid van alle menselijk gebeu ren. Terwijl een robuste Huydecooper en een lieflijke Ada rondgingen een wa re vondst werd een niveau bereikt ver boven mijn verwachtingen. Velen hebben toen zó gesproken dat ik er be duusd onder was, ja, enige keren ben ik zeer ontroerd geweest.Waar had ik dit alles aan te danken? Waar had ik dit aan verdiend? Ik ben maar een gewoon mens, een vat vol gebreken en in een tijdvak van vijf en twintig jaren ben ik allerminst een heilige geweest. U be reidde mij een feest zoals ik nog nooit in mijn leven had meegemaakt. Texel toonde mij zijn gevoelens en toonde zijn hoogste deugd: die van verdraagzaam heid. Dank, herhaalde dank, mede namens mijn vrouw en kinderen aan u allen voor de gelukige uren ons bezorgd. Jan van der Vlis Blaricum, 10 oktober 1976. Aan de avonddienst van de Doopsge zinde gemeente, zondag 14 november, aanvang 19 30 uur, zal het Texels Chris telijk Mannenkoor meewerken. Het the ma van deze dienst is: „Tussen macht en recht". Ieder is welkom. De dienst zal worden uitgezonden via omroep „De Lichtboei". is speelt uiteraard ook de plantafstand mee. De meest gewenste afstand is 50 bij 50 cm. Dus zowel de rijen 50 cm uit elkaar als de afstand in de rij 50 cm. Voorts hangt de benodigde hoeveel heid ervan af of men met een „rond- knollig" of „langknollig" ras te maken heeft. Bij de laatste is meer pootgoed nodig. Het best kan worden uitgegaan van de volgende hoeveelheden per 100 m2: van de maat 28/35 mm 10 - 12 kg van de maat 35/45 mm 20 - 22 kg van de maat 45/55 mm 34 - 38 kg C. van Groningen „One flew over the cuckoo's nest" heeft ook op Texel niet over belangstel ling te klagen. Het is ondermeer een aanklacht tegen wantoestanden in psy chiatrische klinieken, al is deze om schrijving nogal sumier. Toegankelijk en uiterst boeiend, vooral door het ac teerwerk van in de eerste plaats Jack Nicholson. De vonken spatten er af! De kans om deze grote film alsnog te zien is er nog op donderdag en vrijdag. Van zaterdag tot en met maandag kan worden gekeken naar „The streetfigh- ter" waarin het doorploegde gelaat van Charles Bronson weer eens te zien is. Hoewel hoofdrolspeler zowel als de titel op een goedkoop aktiefilmpje lijken te duiden, is dit debuut van Walter Hill echt niet zo slecht. In een sober gehou den en goed verteld verhaal stappen we het New Orleans van 1936 binnen. Crisistijd; gokkers, knokers, gangsters, kaarters, biljarters. Ieder probeert op een manier aan de kost te komen, waarin hij een beetje gehaaider is dan een stel an deren. Speed (James Coburn) is een gokker die weddenschappen afsluit op de in die tijd op straat plaatsvindende knokpar tijen. Chaney (Bronson) is een van die uit het niets opduikende beroepsknok kers en hij biedt zijn diensten aan bij Speed. Samen trekken ze langs stad en land om op die manier flink wat geld bij elkaar te krijgen. Dat lukt aardig want Chaney wint alles. Dit prijst hem echter ook weer snel uit de markt en omdat Speed ondertussen de nodige speelschul den heeft gemaakt komt het tweetal in moeilijkheden. Ernstige moeilijkheden. Wat „The streetfighter" boeiend maakt is behalve de gevechten, het bijna docu mentaire beeld van de crisistijd. Ook Bronson krijgt ditmaal geen kans een van zijn vervelende one-manshows op te voeren. Opmerkelijke fotografie en het ingehouden gebruik van muziek zijn er verder de oorzaak van dat de film duidelijk meer is dan „een lekker knok- filmpje". Toegang 14 jaar. „Tarzan in New York" is de film in de jeugdmatinee (zondagmiddag 3 uur) en de aapmens trekt er ditmaal een knap kostuum bij aan. Johnny Weismuller met zijn familie en de aap Cheetah tussen de wolkenkrabbers van New York. (Alle leeftijden). 0 mdeur, Bosco", Jerd 9 lild. 2990. jken bij Dopste Nederlai e en lac l nog wi ;e, betai Het geldl W »ew. ki gelijk >E BON rstreek tig), Lee 1. 051Ö >p reisge ïzine). De trekkingen vinden plaats op de maandagen 15, 22 en 29 november om 9.00 uur in Hotel „De Lindeboom-Texel" door notaris J. R. van Wijland. Bekendmaking van de winnende nummers in de Texelse Courant van dinsdag 16, 23 «n 30 november. De onderstaande winkeliers doen aan de aktie mee „Artima", Gravenstraat 2-4-7, Molenstraat 7 Bakker B.V., Groencplaats 6 „Electrohuis", Weverstraat 13 Bakkers Ijzerhandel, Weverstraat 17 Modehuis Beekman, Gravenstraat 13 „Boetiek 22", Weverstraat 22 Kunstnijverheidsboetiek „Déja-Vu", Weverstraat 5 Dros' Magazijnen B.V., Stenenplaats 6, Weverstraat 1-3 Fa. Z. Graaf, Hogerstraat 9 J. de Graaf, Julianastraat 2-4 Sigarenmagazijn „Centrum", Stcnenplaats 10 (niet op rookartikelen) Gebroeders Hoogerheide, Weverstraat 21 Langeveld De Rooij B.V., Parkstraat 10 D. Lemstra, Weverstraat 45 C. J. Leijdekkers, Warmoesstraat 2 Fa. Lunter, Warmoesstraat 12 Mantje Schoenen B.V., Hogerstraat 6 „All In Shop", Hogerstraat 7 ,,'t Korfje", Stenenplaats 1 Van der Meer B.V., Binnenburg 10 Meubelhuis Texel, Molenstraat 2 Moerbeek Interieurverzorging, Hogerstraat 10 Modehuis Moerbeek, Parkstraat 4-8 J. Nauta, Weverstraat 78 Salon „Henri", Weverstraat 48 D. van Sambeek-Schrama, Stenenplaats 5 Gebr. Schoorl B.V., Waalderstraat 30 Drogisterij Van der Slikke, Parkstraat 20 „Het Open Boek", Binnenburg 3 Martin Tromp, Weverstraat 34 „Sportshop", Weverstraat 9 Fruithandel „De Banaan", Weverstraat 72 - 74 „Vispaleis", Stenenplaats 8 D. Visser Topslagerij, Hogerstraat 16 Bloemisterij „Vespertina", Kogerstraat 57 J. de Waal, Binnenburg 23 C. de Waal, Binnenburg 12 Slijterij De Wit, Weverstraat 18 J. van Wijngaarden, Weverstraat 68 Slijterij „De Steenenplaats", Weverstraat 4 Fa. Zegel Rijwielhandel, Parkstraat 12 Fa. Frans Zegel Kzn., Parkstraat 26 - 30 Textielhuis Zegel, Binnenburg 1 Zegel heren- en jongenskleding, Weverstraat 32 De Vitaminebron, Kogerstraat 6 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft voor deze aktie vergunning verleend onder beschikking 37/76/35 d.d. 1 november 1976. Aantal loten 200.000. Inlichtingen G. C. van der Kooi, telefoon (02220) 2421.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 9