Cjrocn Twartsjexeh in het harL> Genoegelijke spanning in Haags volksdrama y Meisje dood bij aanrijding Sint is er weer! n jïjjdeMelkr^ Vriendenkring tracteerde op appelfiappen /paarbank Magere yoghurt hele liter tijdelijk piek Staatsbosbeheer geeft geen kerstbomen meer Haveningang weer normaal MODESHOW OP TEXEL DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9129 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW DEN HOORN - Hoewel uit de 15- jarige geschiedenis van de Hoornder toneelvereniging wel grotere toppers zijn te melden, heeft „De Vrienden kring" vrijdag toch veel succes gehad met „Hendrik Jacobus Jut". Voor een uitverkochte „De Waldhoorn" werd dit niet zo makkelijke Haagse volks drama (met fel realistische inslag!) tot algemene tevredenheid vertolkt. Het door niemand minder dan Johan Fabricius geschreven stuk is een merk waardige mengeling van tragedie en humor Het is een typisch voorbeeld van een overdaad aan dramatiek-met-moraal waar het toneelminnende gewone pu bliek in de steden zo'n honderd jaar ge leden graag naar keek. Fabricius bleef geheel in stijl en liet elk bedrijf vooraf gaan door het optre den van een stel straatzangers die een voorproefje brachten van wat er aan spanning en nieuwe sensatie op komst was. Een bewust historische aanpak dus, die bij het hedendaagse publiek overkomt als een aardige persiflage van iets waar men vroeger volkomen serieus in opging. Sensatie Wie dat niet in aanmerking neemt kan een stuk als „Hendrik Jacobus Jut" niet anders zien dan een verschrikke lijke draak. Jut is een werkloos geraakte kelner met een slecht karakter. Dat blijkt aldra uit de wijze waarop hij zich uit ernstige moeilijkheden tracht te redden. Als hij genoodzaakt is te trouwen met dienst maagd Christien omdat zij in verwach ting is wil hij de rijke werkgeefster van Christien bestelen en met het geld in Amerika een nieuw bestaan opbouwen. Als het andere dienstmeisje Leentje de boel dreigt te verraden, slaat Jut haar dood. Hetzelfde lot treft vervolgens de weduwe. Mede dank zij een onjuiste ge tuigenverklaring wordt Jut door de po litie niet verdacht. Maar in Amerika blijkt dat op een dergelijke aanpak geen zegen rust. Het slechte geweten kwelt vooral Christien die in de nieuwe we reld geen minuut geluk beleeft Het stel gaat terug naar Holland waar ze met het gestolen kapitaaltje een eigen café be ginnen. Het ziet er even naar uit dat het voor hen goed zal aflopen, maar dan krijgen ze bezoek van hun vroegere Hol landse kennissen en moet Jut zijn schan delijke daden bekennen. Voordat hij ge vankelijk wordt weggevoerd krijgt hij ook nog even te horen dat zijn vrouw destijds zwanger werd van Leentjes ver loofde die de in de put zittende Christien heeft willen „troosten". Er viel dus heel wat te beleven. De woorden die Fabricius zijn personages in de mond had gelegd waren recht voor i'n raap en historisch verantwoord! soms banaal. iiiiuiiiiiiir at 10 g-Te*»l I lillllll'!! ♦♦♦4 uua/t nededond spaarspeciaiisten sinds 1817 Duidelijk is dus dat „De Vrienden kring" bij haar jubileum voorstelling is afgeweken van het gebruikelijke genre en dat is op zichzelf een compliment waard. In het Texelse verenigingsleven zou meer geëxperimenteerd moeten worden en niet altijd moeten worden ge kozen voor het werk waaraan men in ieder geval geen buil kan vallen, maar waarbij het op den duur wel eentonig wordt. De hoofdrol van Hendrik Jut was toe bedeeld aan de grote ster van De Vrien denkring: Willem Kikkert. Hij speelde vlot en schijnbaar moeiteloos, maar hij had zijn rol wat te goedig geïnterpre teerd. In dit stuk vol overdrijving had Jut een type moeten zijn waar de sluwe misdadigheid van afdroop en in die be hoefte kon de nogal gemoedelijk over komende Kikkert niet voorzien. Als Juts verloofde, later zijn vrouw, deed me vrouw M. Kikkert-Kuiper het uitste kend. Ze straalde overtuigend veel el lende uit zodat ieder zich zeer met haar lot begaan voelde. Buitengewoon goed was ook mevrouw A Eijk-Bonté als de koopvrouw Mie Slap, een gehaaide flap uit die Jut uiteindelijk weet te ontmas keren. Intonatie, mimiek en pauzering waren voortreffelijk en andermaal het bewijs dat mevrouw Eijk een natuurta lent is waaraan De Vriendenkring een groot deel van zijn reputatie dankt. Die reputatie krijgt overigens een steeds bredere basis want de dames G. Gra- bowski-Lap en B. van Duin-Rodenburg speelden ook met een voorbeeldige rou tine en inzet. De eerste zagen we als het pittige dienstertje Leentje Beeloo die doo,r Jut als in een vrij vroeg sta dium wordt doodgeknuppeld, zodat het publiek maar korte tijd van haar spel kon genieten. Bep van Duin blonk uit door spontaan, genuanceerd spel met een opvallend goede uitspraak en dus ver staanbaarheid. Kleinere, redelijk goed gebrachte rol len hadden mevrouw A. Boon-Haker als de rijke weduwe, Jaap Lap als kappers bediende-charmeur Pieter Dat, Bert Bruijn als de drinkgrage politieman Ti- nus, Cor van Heerwaarden als de harde zakenman Sam Gbldsmith en A. Scher- penhuizen-Kikkert als 't (wel erg roet zwarte) New Yorkse dienstmeisje Judy. Het straatzangersduo bestond uit me vrouw N. Goënga-Vinke en W. J. Bak ker Eerstgenoemde declameerde terwijl Bakker zong en zichzelf op accordeon begeleidde. Helemaal uit de verf kwam het niet, want Bakker zong te zacht en met te weinig pathos. De regie was in handen van Gommert Witvliet die te vens souffleerde. De fa. Polman en Zn verzorgde de grime. „De Vriendenkring" maakte een ori gineel en gewaardeerd gebaar door het publiek in de pauze te tracteren op ap pelflappen, ter gelegenheid van het ju bileum. Staatsbosbeheer heeft besloten dit jaar geen sparren uit het Texelse dennenbos meer beschikbaar te stellen als kerstbo men. Daarmee komt een eind aan een traditie waarvan vooral kerken en ver enigingen jarenlang hebben geprofi teerd. Het wordt echter niet meer ver antwoord geacht sparren te kappen. Het gaat om de zg. Sitka-spar die vroeger in groten getale in het Texelse bos is aangeplant. Bij dunningswerk- zaamheden bleven ieder jaar wel wat Sitka's over, maar dat is nu niet meer het geval omdat deze soort om bosbouw kundige reden niet meer wordt aange plant. Staatsbosbeheer zal wel doorgaan met het beschikbaar stellen van los kerst- groen aan particulieren. Waar en wan neer dit kan worden afgehaald wordt nog bekend gemaakt. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordhol land te Haarlem laat namens de minister van Verfkeer en Waterstaat weten, dat de versmalling van de doorvaart in de mond van de haven van Oudeschild is opgeheven. De zandzuiger die daar heeft gelegen i.v.m. de dijkverzwaring is ver trokken. DE WAAL De 16-jarige Edith Bins- bergen uit De Waal is gisteravond op het kruispunt Westerboersweg-De Staart in Waalenburg om het leven gekomen, toen zij daar werd geschept door een auto mobilist. Het ongeluk gebeurde om 18.50 uur. Het meisje was op de fiets op weg van De Waal naar manege Elzenhof, waar zij zou gaan paardrijden. Bij het kruis punt Westerbocrsweg heeft zij de uit de richting van Ongeren komende Datsun personenauto gestuurd door de Texelaar Z. die De Staart wilde kruisen om naar hoeve „De Arend" te rijden kennelijk niet gezien. De automobilist zag de fiets pas op het laatste moment. Remmen had toen geen effekt meer. Het fietsen de meisje werd geschept en tientallen meters meegesleurd. Edith Binsbergen moet op slag dood zijn geweest. De auto raakte uiteindelijk van de weg en kwam onherstelbaar vernield in de sloot tot stilstand. Z. bleef ongedeerd. Het ver schrikkelijke ongeluk, kort na het soort gelijke geval op de Laagwaalderweg, heeft vooral in De Waal diepe versla genheid gewekt. Volgens verklaring van Z. werd het kruispunt vlak voor het ongeluk gepas seerd door een uit de richting De Waal afkomstige auto. Deze moet het meisje dus voorbij zijn gereden. De politie zoekt kontakt met deze automobilist in de hoop antwoord te krijgen op nog en kele vragen inzake details van de toe dracht. V-s 'v. 5* „T LANT VAN TEXSEL" UITVERKOCHT Het boek „t Lant van Texsel" is uit verkocht, veel sneller dan de grootste optimisten ooit hebben gedacht. Bij uit gever Langeveld De Rooij wordt op het ogenblik nagegaan of een herdruk van beperkte oplaag mogelijk is. In ver band daarmee wil men graag weten hoeveel mensen er zijn die het boek nog willen hebben. Verder wordt een beroep gedaan op degenen die het boek geruime tijd geleden hebben besteld maar het tot dusver niet hebben afgehaald. Zij wor den verzocht het boek voor 1 december a.s. af te halen of om toezending te ver zoeken. Daarna wordt aangenomen dat zij er geen prijs meer op stellen en kun- (nen er andere geïnteresseerden mee worden geholpen. Zaterdagmiddag om twee uur was het dan weer zover. In gezelschap van een tiental roetzwarte Pieten zette Sint Nicolaas eindelijk voet op Texelse bo dem. Enkele honderden kinderen wa ren er op het Oudeschilder haventer rein de zenuwachtige getuigen van. Traditioneel kwam de Goedheilighan met de kotter „Spanje" (exact volgens draaiboek) in hun midden. De Sint ver toefde daarop ruim een half uur tus sen de kinderen. Kort daarop vertrok Sinterklaas naar Den Burg waar te paard een rijtoer volgde die tenslotte eindigde bij de Burgemeester De Ko ninghal. De Sint werd er door burge meester Sprenger officieel ontvangen en wethouder Nauta gpf er van zijn belangstelling blijk. Ook de grote kin dervriend zelf hield een kort toe spraakje voor de bomvolle zaal. Hij vroeg de enthousiaste kinderen toch vooral 's avonds autopeds en fietsen binnen te zetten. Dit zou anders on gelukken veroorzaken bij het wegbren gen van de cadeautjes. Alle kinderen beloofden dat te zul len doen en zongen de Sint in velerlei toonaarden een hartelijk welkom toe. Dit jaar had dc Sint kans gezien de reis (vanuit „Madrid") vijf minuten vlugger te maken dan de vorige maal. Om 5 minuten voor twee kwam de „Spanje" de haven van Oudeschild in en onder het oog van alle kleuters van de eilandelijke kleuterscholen, peuters en kinderen van lagere scholen werd hij verwelkomd door Kees Timmer (secr. van de Winkeliersvereniging Den Burg). Er kon aan dc Goedheiligman worden meegedeeld dat er dit jaar weliswaar flink wat kattekwaad is uitgehaald maar toch niet in die mate dat kinderen op het grote feest van 5 december overge slagen zullen moeten worden. Het kon mede beaamd worden door een drietal overige bestuursleden die in vol ornaat (in rok en hoge hoed) acte de presènee gaven. Rondgang Terwijl een aantal Pieten met peper noten strooide maakte Sint Nicolaas, bijgestaan door één van zijn hoogste Pieten een rondgang tussen de kinderen. De kleuters van de Texelse kleuterscho len waren voor de gelegenheid allen voorzien van papieren mutsen en/of co- cardes met hun namen er op. Dit om het geheugen van de bejaarde Sint bijtijds op te frissen. Ook hadden ze allemaal een tas of een bakje bij zich om de hoeveelheid peper noten in te bergen die hen werd toege stopt. Na een half uur van handjes geven en toespreken van de kinderen vertrok de Goedheiligman per taxi naar Den Burg waar zijn trouwe schimmel op hem wachtte voor de rondrit door de straten van Texels hoofdplaats. Voorafgegaan door het KTF-DEK fanfarekorps, de meisjesdrumband van DEK en de pony club „De Kleppertjes" maakte de Sint zijn rentree. Vermeldenswaard hierbij is dat de kindervriend op zijn intocht voor de 20ste maal bijgestaan werd door Willy Zijm die het paard begeleidde Voor waar een bijzondere gebeurtenis! De feestelijke stoet werd gesloten door de antieke Ford van Jan Geus (de pepernotenauto) en de „Margaretha Sinciair"-drumband Uitbundig Inmiddels werden de kinderen, die met vijf bussen van het haventerrein naar Den Burg waren overgebracht, in de Burgemeester De Koninghal bezig gehouden. Ze zongen uit volle borst, met begeleiding van de Friese accordeoniste Anna Kemper, een groot aantal wel komstliederen en keken naar een op treden van het „Strender Poppenthea ter". Toen na lang wachten en een stijgende spanning Sint Nicolaas eindelijk de zaal betrad klonk er een uitbundig gejuich op. Nadat de Sint in een speciaal voor hem op het toneel geplaatste antieke Mechelse stoel had plaats genomen weerklonken (na de toespraken van bur gemeester Sprenger, Sint Nicolaas zelf en wethouder Nauta) opnieuw een aan tal liederen. Nu werden de kinderen met verwe gedirigeerd door „Ere Piet" van der Wulp. De kinderen verlieten tenslotte de zaal, rijkelijk voorzien van pepernoten en mandarijntjes. Volledig naar wens Het gehele gebeuren verliep dit jaar volledig naar wens, alhoewel het weer dermate dreigend was dat een fikse re genbui verwacht mocht worden. Die kwam echter niet: tot vreugde van allen. Iets waar iedereen ook erg blij mee was, was het voor de gelegenheid keu rig gereinigde haventerrein van Oude schild. Juist tijdens de suikerbietencam pagne was er nogal een hoeveelheid modder blijven liggen. Het was allemaal in de loop van vrijdag en zaterdagoch tend schoongemaakt. Dat de Sint hier erg mee in zijn nopjes was blijkt wel uit het feit dat hij de Texelse Courant ver zocht hier speciaal melding van te ma ken. Dank aan: Fa. De Vries en Van de Wiel, Fa. P. Daalder en Loonbedrijf Kikkert, namens Sint Nicolaas! Geldig t/m 23terdaq 21 november ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN Het Bonthuis van Alkmaar cn De Bruidssalon presenteren u een komplete show, waarin worden getoond de gehele kollektie van Het Bonthuis, avondkleding en bruidskleding, op woensdag 1 december a.s., 's middags om 2.30 en 's avonds om 8.00 uur in hotel „De Lindeboom- 'ï'exel". Entreeprijs ƒ5,inclusief koffie en aperitief. Medewerking wordt verleend door HELEN SHEPERD en RUUD JANSEN, Europees kampioen op orgel. Kaartverkoop: Huizinga, Schil derend 61, tel. (02220) 2962, Den Burg. gpU*CK£y;wr,/. Laai het overschrijven naar een Spaarselektrekening die een /eer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. I betaalt slechts Vr van opgenomen bedragen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1