't Amateurtje maakte er een vrolijke boel van Zeldzame „U"-prijs voor Texelse duif GROENE KRUIS-VERGADERING STRANDDE OP FINANCIËLE ONMIN In december nieuwe bijeenkomst Tweede NlOZ-excursie voor bejaarden Voor PLATEN ELECTR0HUIS O Kwestie bouwblok Ran opgelost Atletiekclub op Texel? Gymnastiekvereniging tijdelijk naar RSG-zaal Marathon-uitzending „De Lichtboei" wordt uitgesteld Bejaarde bromfietser gevallen door rukwind Diavertoning over Indonesië v H< DE WAAL - Het is in het verleden wel voorgekomen dat de leden van de Waalder toneelvereniging ,/t Ama teurtje" de plank missloegen door te hoog te grijpen. Evenzo greep men (vorig jaar) wel eens te laag. Deze keer heeft men met de opvoering van het carnavaleske blijspel „Gevaarlijk snoepgoed" van Max Andrea precies de roos geraakt. Het podium van dorpshuis „De Wiele waal" is hiermee zaterdagavond naar behoren benut. Menige toeschouwer ap- plaudiseerde zich (terecht) na afloop van dit drie bedrijven tellende toneelstuk de handen zeer. De hulde kwam vooral Kees Zoetelief toe die van regisseur Koos van Splunter een werkelijk op het lijf geschreven rol toegewezen had ge kregen. Op Zoeteliefs aanpak van de hoofdrol steunde de voorstelling en hier door kwamen ook de minder getalen teerde medespelers tot een goede presta tie. Een reeds lang tevoren totaal uit verkochte zaal was er getuige van. Mo gelijk is dit, tesamen met het succes een reden om een reprise te geven voor hen die één van de 200 plaatskaarten mis liepen. Wirwar van personages Johan Latour komt (als zeerover ver kleed) na een gemaskerd bal thuis met als een zigeunerin verklede vrouw, waarvan hij vermoedt dat het zijn echt genote is. Achteraf blijkt het de doch ter van een van zijn hoogste bazen te zijn. Als later de wettige mevrouw La- tour (ook als zigeunerin verkleed) einde lijk van een lange wandeling thuis komt, wordt allengs duidelijk dat hier van een misverstand sprake is. Het is de eerste van een reeks vergis singen en verrassingen waarbij achter eenvolgens nog opduiken' een als Na poleon verklede opa (Nappie), de als ha remdame verklede „Handige Ans", die opa wel aardig schijnt te vinden; een als Pierrot verklede dochter (Terry); haar als Sinterklaas verklede verloofde Gas ton en tenslotte een als gevangenisboef verklede politieinspecteur. Uit deze wirwar van personen en per sonages, gebeurtenissen en missstanden wordt de toeschouwers tenslotte duide lijk dat het hier om een vernuftig in el kaar gezette ontvoering gaat Alle ingrediënten om te komen tot verdachtmakende, spannende, humoris tische en lieftallige taferelen dienen zich dus aan. De grootste kunst is in dit geval aan de toeschouwer duidelijk te maken hoe de vork in de steel zit en daarmee ook de spanning er in te houden. Dit lukte echter wonderwel. Tot de laatste scenes trekt „Gevaarlijk snoepgoed" de volle aandacht en tenslotte wordt alles opge lost. „Handige Ans" wordt in de boeien ge slagen. De bijna qntvoerde Lorna Borani komt met de schrik vrij. Opa ziet zijn vriendin (Handige Ans) door een poli tieinspecteur naar de cel gebracht wor den. Johan Latour maakt het weer goed met zijn vrouw Elly en, eind goed al goed, Gaston en Terry vinden elkaar Gastrol Zoals gezegd was de hoofdrol (Johan Voor de ongeveer 50 bejaarden die niet konden deelnemen aan de onlangs gehouden excursie naar het NIOZ zal op dinsdag 30 november een tweede be zoek worden georganiseerd. De leiding van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee heeft op verzoek van de Algemene Bejaarden- bond afdeling Den Burg zijn medewer king verleend om voor de tweede maal een aantal belangstellende bejaarden te ontvangen. Het bezoek op 30 november is in eer ste instantie bedoeld voor hen die vori ge maal teleurgesteld moesten worden. Voor een goede organisatie is het echter noodzakelijk dat zij die vorige keer af gewezen werden zich opnieuw aanmel den. Dit kan geschieden bij mevrouw D. Kooy-Kuyper, Beatrixlaan 74, tele foon 3767 voor 28 november a.s. De excursie is kosteloos. Men vertrekt op 30 november om 14.30 uur per bus van de Elemert. iiiiiüuu.üiiuiiiiiiinimuiuHiiiiiiiiiiiiuiuniiiiiaiJiiffmiufluiiiuuiiiimiitiii platenkoffers platenrekken K Tel Disc O selector K Tel cassette selector cassettekoffers en cassettecarrousels Natuurlijk llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllflllllllllllllllllllll Latour) er een die Kees Zoetelief op het lijf geschreven was en de paar keer dat hij gesouffleerd moest worden tijdens ziin spel zijn op de vingers van één hand te tellen. Misschien, omdat het tweede bedrijf ongekostumeerd gespeeld werd leek hij hier toen iets meer moeite mee te hebben. Het derde bedrijf echter mocht hij zich weer als zeerover ver kleed uitleven en dat deed hij dan ook. Tot genoegen van iedereen. Karin Didden (van de Koger toneel vereniging De Duinkanters) speelde een gastrol als Lorna Borani, de bijna ont voerde rijkeluisdochter die zich aan het eind van het stuk een paar maal flink boos mocht maken. Dat deed ze dan ook en degeen op wie ze zich boos mocht ma ken was ook zeer op dreef. Piet-Wim Roeper als de politieinspecteur Beijaert Blessie kon zich eerst in zijn creatie als vermomde gevangenisboef uitleven en toen nóg eens, toen hij als politiein specteur tot de ontdekking was gekomen wie er achter het hele complot zat: „Handige Ans", natuurlijk. Van beiden, zowel Karin Didden als Piet-Wim Roeper kan gezegd worden dat ze rolvast waren, tenminste éls ze dan gesouffleerd moesten worden was het in ieder geval in de zaal niet te ho- Patent De rol van „Handige Ans" werd ge speeld door mevrouw T. Luiken-Kete laar die een patent heeft op dit soort rollen. (Venijnige vrouwen, viswijftypes etc.). Helaas moet gezegd worden dat ze vooral in de eerste akte nogal last van plankenkoorts had. Ze kwam later beter op dreef; vooral de mimiek is een sterke kant in haar spel. Iemand die ook de show stal was Arie Kager. Hij zette ditmaal Opa La tour op het toneel en had er een dank bare rol aan. Hoewel het misschien een beetje scheve vergelijking is deed het duo Kees Zoetelief, Arie Kager denken aan dé twee komieken (resp.) Rijk de Gooyer en Johnny Kraaikamp of René van Vooren en Piet Bambergen. Naar goeddunken in te vullen. Zoetelief mocht de voorzet geven en Kager sco ren. En dat veelal voor open doel met lachsalvo's als gevolg. Volume te kort Ineke Timmer-Betsema kwam in haar spel nogal eens volume te kort, waar door ze soms moeilijk verstaanbaar was. Zij had een van de kleinere rollen als de echtgenote van Johan Latour. Dochter Terry Latour werd gespeeld door Ria van Egmond, ook een kleinere rol die ze iets te statisch speelde. Piet Kooiman was Gaston, de aanvankelijk afgewezen aanstaande verloofde van Terry, maar later (toen Pa Latour er achter kwam dat Gaston de zoon was van de politie commissaris) in genade aangenomen. Hij kwam als Sinterklaas vermomd op het toneel compleet met staf en was in deze rol goed op dreef. Toen hij echter in de tweede akte als Gaston en niet als een goedheiligman op het toneel mocht staan bleef hij dezelfde houterige intonatie in zijn stem houden. Mevrouw D. Plaatsman-van Til was souffleuse. Mevrouw H. Kooger-Heerin- ga verzorgde de grime. Het ziet ernaar uit dat de problemen rond het door agrariër S. Ran in het Hogeberggebied gevraagd bouwblok is opgelost. De heer Ran heeft laten weten dat hij zal ingaan op het aanbod om van Staatsbosbeheer het bedrijf „Klein Zwitserland" te kopen. Hij heeft echter wel gesteld dat als verbouwingswerk zaamheden op het bedrijf duurder uit vallen als gevolg van de landschappelijk kwestbare omgeving, hij de meerkosten vergoed wil hebben. Bovenstaande werd door de burge meester bekend gemaakt tijdens de don derdagavond in het raadhuis gehouden vergadering van de commissie ruimte lijke ordening. Kabelbaan De commissieleden toonden geen spoor van enthousiasme voor de aanleg van een ruim 600 meter lange kabel baan tussen de Nikadel en het strand te De Koog. Het niet aanwezige com missielid Fridt Blanken had per brief laten weten dit een ongewenste ontwik keling te vinden, zelfs in het reeds ver knoeide De Koog. Hij meende dat alleen de exploitanten belang kunnen hebben bij een dergelijk projekt wat niet op weegt tegen het blijvend-storende ka rakter van zo'n baan. Ate Rienstra had een soortgelijke ka belbaan in werking gezien in De Beekse Bergen en was er niet enthousiast van, mede in verband met papier en ander afval, dat uit de gondels werd gegooid. J. C. Dros voelde nog wel iets voor een kabelbaan, maar dan op een ander punt van de Texelse kust. Tine Vlas-van der Vlies achtte de kabelbaan niet passend in het kleinschalige Texelse landschap. Jan van Asselt zag zo'n baan ook niet zitten. Een dergelijke attractie kan al leen maar meer drukte trekken in het topseizoen en daaraan is nu juist geen behoefte. Door de afwijzende houding van de RO-commissie is de kans dat b. en w. aan het kabelbaanprojekt zullen meewerken nog kleiner geworden. De twee initiatiefnemers uit De Koog wil den eerst de gevoelens van de gemeente peilen alvorens verdere stappen (zoals onderhandelingen met grondeigenaars) te nemen. Veerdienst Ook de veerdienst kwam uitvoerig ter sprake in de vergadering. Dit naar aan leiding van het niet goedkeuren door GS van een gedeelte van het bestem mingsplan voor Het Horntje. In beroep gaan tegen het besluit van GS werd niet gewenst geacht; wel werd met kracht aangedrongen op het zo spoedig moge lijk innemen van een definitief stand punt inzake de toekomst van de veer dienst. Het bedrijfsleven, in niet geringe mate afhankelijk van de capaciteit en de kwaliteit van de bootverbinding, wil nu wel eens weten waaraan zij toe is. Het college heeft de raad inmiddels schriftelijk laten weten inderdaad op korte termijn met voorstellen te zullen komen. Bolwerk Akkoord ging de commissie met wij zigingen van het bestemmingsplan Ou- deschild, waardoor het mogelijk wordt het Bolwerk te voorzien van parkeer havens. Wim Helder wilde zich niet bij voorbaat verenigen met de gewenste wegbreedte (6 meter) en wilde eerst af wachten wat het bureau Hajema (die de verkeerstechnische aspecten in onder zoek heeft) ervan zegt. De breedte van het Bolwerk is niet los te zien van de plannen met de Westdijksweg. De ter gelegenheid van de Kotex-ten- toonstelling gehouden keuringen is bij zonder gelukkig verlopen voor de heer S. Tjepkema uit de Prins Hendrikpolder. Een door hem ingezonden duif, een Brunner Kropper, kreeg het predikaat „U" (Uitmuntend) wat hoogst zelden voorkomt. Een dergelijke onderschei ding werd in de 35-jarige geschiedenis van de kleindiercnsportvereniging slechts drie maal eerder toegekend. Om zulke hoge ogen te gooien moest de duif er niet alleen volmaakt uitzien, maar zich jegens de jury ook nog prettig gedragen. Dat laatste kan worden be reikt door langdurig trainen. Het dier had ook voor de tentoonstelling drie weken in een speciale trainingskooi doorgebracht waar het dagelijks kon re kenen op langdurige belangstelling van zijn baas. Kotex-voorzitter K. van der Veen maakte tijdens de officiële opening met trots melding van dit resultaat. De top per bij de afdeling konijnen was een Alaska van Boe ij en die het predikaat F kreeg. Dezelfde waardering ging naar een inzending van mevrouw Kikkert- Tjepkema bij de hoenders. De beste bij de vogels was een Mozambique sijs van M. Heijmans die in de open klasse num mer een werd. Het bondskruis ging naar Bram Pool voor een kwartel en de bondsmedaille werd eigendom van Bert Buijsman voor zijn oranje-roodbrons schimmelkanarie. Veel inzendingen Het aantal inzendingen op de tentoon stelling was groter dan vorig jaar. De zaal van De Witte Burcht was eigenlijk te klein om alle kooien behoorlijk tot zijn recht te laten komen. De kooien wa ren noodgedwongen in twee „etages" opgesteld, waardoor de dieren op de be nedenverdieping niet behoorlijk tot hun recht konden komen Kotex is een van de verenigingen die slachtoffer zijn van het verdwijnen van „De Oranjeboom". Wethouder Jaap Westdorp die bij de opening het woord voerde zei dat het gemeentebestuur zich daar terdege re kenschap van geeft bij de thans gaande studie naar de behoefte aan zaalakkom- modatie in Den Burg. Zoals bekend is het de bedoeling het oude Ulo-gebouw aan het Schilderend geschikt te maken voor dergelijke aktiviteiten. Over de mogelijkheden verschijnt bimen drie we ken een rapport. Of de volgende Kotex- tentoonstelling in de nieuwe akkommo- datie kan worden gehouden is uiteraard nog zeer de vraag. In ieder geval heeft men volgend jaar een grote ruimte nodig want ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging wil men dan een bijzonder groot opgezette dieren- show organiseren. Er zijn vergevorderde plannen voor de oprichting van een Texelse atletiekclub. Het is de bedoeling de club van start te laten gaan als afdeling van de Helderse meersportenvereniging „Noordkop". De ervaring zal uitwijzen of de afdeling na enkele jaren zelfstandig kan verder gaan. Belangstelling voor atletiek is er. Met name onder degenen die wekelijks deel nemen aan trimmen en trainen in de Dennen. Zowel dames als heren kunnen zich aansluiten. Coördinator is de heer W. Braam, Heemkerckstraat 5 te Oude- schild, telefonisch bereikbaar op de Al gemene Bank Nederland im Den Burg. Hij geeft nadere inlichtingen. Geïnte resseerden kunnen zich ook melden op het wekelijkse trimuur (zaterdagochtend om kwart voor tien op camping Dennen oord aan de Grensweg) voor een eerste kennismaking. Omdat op 25 november en 2 december de Burgemeester De Koninghal niet be schikbaar is worden de gymnastiekles sen voor de groepen 17.30 - 19.30 uur en 18.30 - 19.30 uur nu gehouden in het gymlokaal van de RSG aan de Elemert. Voor deze groepen is op de genoemde donderdagen gezamenlijk plaats be schikbaar van 18.00 - 19.00 uur. De groep die anders les heeft van 19.30 - 20.30 uur kan van 20.00 - 21.00 uur gebruik van de RSG-zaal maken. De ziekenomroep „De Lichtboei" was van plan zaterdag a.s. een open dag te organiseren met voortdurende uitzen dingen vanuit de studio aan de Drijver straat en vanuit de aangesloten bejaar denhuizen en bejaardenwoningen. Ver schillende mensen ontvingen een uitno diging om deze dag van nabij mee te maken of de uitzendingen te gaan be luisteren. Nadien bleken echter ernstige belemmeringen. Zo moest maar liefst ƒ810,worden betaald voor het treffen van technische voorzieningen voor deze ene dag zodat men moest besluiten van de marathonuitzending af te zien. Later werd vanuit het Texelse bedrijfsleven echter het aanbod gedaan om deze kos ten te vergoeden, maar er was toen te weinig tijd over om de voorbereidingen voort te zetten. Daarom is besloten de open dag met marathonuitzending op een nader te bepalen datum in januari te houden. Het geplande optreden van The Messengere om 16.30 uur in het bejaar denhuis Irene gaat wel door. De 72-jarige bromfietser O. van Hou- te uit Oost maakte gisteren rond het middaguur een ongelukkige val met zijn bromfiets op de Oosterenderweg. Het gebeurde vlak bij De Waal, waarschijn lijk als gevolg van een rukwind, ver oorzaakt door een juist gepasseerde vrachtauto. Van Houte liep hoofdwon den en vermoedelijk een hersenschud ding op. Hij werd per ambulance naar „Parkzicht" vervoerd OOSTEREND Mevrouw A. van der Eijk-Bierens uit Den Burg vertoont vrij dagmiddag a.s. aanvang 15.00 uur dia's over Indonesië in dorpshuis De Bijen korf te Oosterend. De voorstelling i.' gratis toegankelijk voor alle belang stellenden. In ieder geval wordt gere kend op de leden van de Oosterender bejaardensoos. Rif DINSDAG 23 NOVEMBER De hedenmiddag begonnen begrotings vergadering van de gemeenteraad wordt vanavond voortgezet. De Doopsgezinde zusterkringen houden verkoping in de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat. Om 20.00 uur begint in het Eierlandsche Huis een „artiestengala" ten bate van SVC. In Het Kompas in Den Hoorn wordt een klaverjasdrive gehouden; 20.00 uur. WOENSDAG 24 NOVEMBER De oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool houdt de jaarverga dering in De Lindeboom-Texel, aan vang 20.00 uur. Om 21.00 uur spreekt K. de Jong uit Hoofddorp over grond bewerking. IJsclub Oudeschild houdt algemene le denvergadering in 't Skiltje. Aanvang 20.00 uur. VASTE DATA Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt dagelijks spreekuur van 8.30 tot 10.00 uur behalve op dinsdag en de eerste woensdag van de maand. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 - 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2,— per keer. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal te Den Burg. [La t c it i d en en len De ft Zijl va; ler h el e ied ber ek ler k: dc na a [oe lak ens in g en lie"; u erif ouc 'ede t z nd th lSt€ C Z d k g. :kig gez idal n er eid an e o] Kritische opmerkingen van de heer Piet Arensman hadden donderdag tot gevolg dat de in het medisch centrum gehouden algemene ledenvergadering van het Groene Kruis Texel een „onbe slist" slot kreeg. Enkele voorstellen wer den aangehouden tot een buitengewone ledenvergadering die in december zal worden gehouden. Essentie van de problemen waren de gevolgen van de automatisering van het ledenbestand van het Groene Kruis en het daardoor grotendeels wegvallen van de taak van secretaresse mevrouw Ger- da Arensman, waardoor zij per 1 januari afscheid kan nemen en haar salaris van ongeveer ƒ12.000,niet langer op de begroting drukt. De begroting vermeld de echter wel een post van ƒ1.800,ter dekking van door bestuursleden te ma ken onkosten. Secretaris Hans de Porto legde uit dat dit geld ook dient ter com pensatie als bestuursleden voor Groene Kruis-werkzaamheden bijvoorbeeld een dag vrij moeten nemen. De veranderingen bleken weliswaar uit de voorgelegde begroting maar wa ren niet als aparte agendapunten aan de orde gesteld. Dat had volgens Arensman wel moeten gebeuren want het betrof hier principiële beslissingen, waarover de leden hun oordeel moeten geven. In het verleden hebben de leden wel eens afwijzend gereageerd op bezoldiging van bestuursleden. Arensman meende dat het reglement met voeten was getre den. Dat was voor voorzitter dokter L. Bar nard aanleiding om aan de 21 aanwezige leden te vragen of zij vonden dat het be stuur dan maar af moest treden. Voor zo'n motie van wantrouwen voelde nie mand iets, maar na enig heen en weer gepraat viel het besluit de zaken in,een nieuwe buitengewone vergadering aan de orde te stellen Dan zal ook de hoogte van de oontributie voor 1977 worden be paald. Deze is nu ƒ27,50 en zou 30, moeten worden, maar ook daarvan was geen agendapunt gemaakt. Grondverkoop Er was nog meer financieel gehakke tak. Van Rijkswaterstaat was bericht ont vangen dat men om de dijkverhoging bij de Jacobshoeve (Dijkmanshuizen) te kunnen realiseren aldaar tot de aankoop van een perceel grond van 0,7 ha over wilde gaan. Men had de waarde hiervan getaxeerd op ƒ9.400,en verzocht het Dagelijks Bestuur hiermee in te stem men. De ledenvergadering was over dit punt verdeeld. Sommigen waren ervoor uit te gaan van een ha-prijs van ƒ15.000,anderen vonden dat het hier slechtse grond betrof waarvoor ƒ9.400, een heel reëel aanbod was. Voorzitter Barnard vond dat het algemeen belang in dit geval voorgaat en het „geharre war" over de prijs in geen geval tot ge volg mag hebben dat er vertraging in de dijkaanleg optreedt. Door de nieuwe subsidietoewijzingen van de gemeente Texel aan het Groene Kruis is het mogelijk geworden een slui tende exploitatie van de vereniging te krijgen. Penningmeester M. Kempenaar deelde mee dat men door deze regeling eigenlijk aanspraak kon maken op een bedrag van ƒ129.503,Het nadelig sal do bedroeg echter ƒ104.738,gelijk aan de som die ook ontvangen werd, zodat kon worden geconcludeerd dat de finan ciële positie van het Groene Kruis ge zond is. Tijdens de bestuursverkiezing werden L. Barnard, E. Bakker-Boerhorst en me vrouw D. Maas-Diemer herkozen. In de vaoatures die ontstonden door het af treden van J. Th. Boom, G Kikkert en H. J. Douwes werden de volgende heren benoemd: G. J. v. d. Meent, J. v. d. Geest en A. Lap. Koppeling vervalt De sedert jaren bestaande koppeling van lidmaatschap van het Groene Kruis met dat van het aanvullingsfonds van het algemeen Ziekenfonds Texel zal ver vallen Zoals bekend werd de contributie van het Groene Kruis door het Zieken fonds geïnd, gelijk met de premie van het aanvullingsfonds. Mede door deze koppeling is het aantal Groene Kruis leden op Texel naar verhouding buiten gewoon hoog. Van hogerhand is echter bepaald dat hieraan een eind moet ko men in verband met een andere verde ling van het budget. De fondsleden krij gen daarom binnenkort een acceptgiro kaart waarmee ze hun lidmaatschap voor het Groene Kruis kunnen betalen Gehoopt wordt dat allen dat zullen doen waardoor het hoge ledental in stand blijft. De leden vonden dat propaganda gevoerd moest worden. Het idee om ver schillende tarieven te hanteren bleek op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. J. de Winter pleitte voor reduktie, voor 65- plussere. P. Arensman voelde voor beta- lingsmogelijkheid in termijnen, maar voorziter Barnard zei dat het totaalbe drag dan belangrijk hoger zou worden. •ert i00 tol r n c •an bla na st ge de B d erz< n v do I i sc tke g' ïm. erg; hel ubli it err et T ma i sc mm< mo irs slijk 'ersc inkt oor ren da hen KEL lal gel irtje beta daai •agei uu: en i neer BI de 1 ezoe irtre 0 al iwer den, nba Jc itraa in B hale

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2