Groen ZwarL- Texels m het harL, a<ei~ni>\ „Gemeente heeft verkeerde voorstelling van kabelhaan" Gratis controle verlichting bij ANWB-station Bijdrage voor oplossing verkeersproblemen Bruining en Langeveld /poorbonh het Citizen horloge op zonne-energie Schaap veroorzaakt botsing enkele parttime krachten (mnl. of vrl.) MODESHOW OP TEXEL Brandje tijdig ontdekt Aangespoelde vaten niet aanraken Granaat gevonden DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 I90e JAARGANG No. 9131 OPLAGE 5300 8 PAGINA'S T E X E LS EWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J postbus 11 - Don Burg, Texel - Telefoon 2741 Verschijnt dinsdags en vrUdags. ReUkUi: Hany d. Giul, PeUkdanweg 75 O. >- /-y J 1 7„~X Ros',.O PO. .bonnen,. «...IJ, '9.80 p. k. 1 w a Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW In deze donkere dagen een zonnig horloge. Als eerste bij MARTIN TROMP, Spaart zomers energie voor de winter, Afwijking: minder dan 1 minuut per jaa Vanaf 585,—. L.J.P. uit Den Burg moest zondagmid dag op de Pontweg plotseling remmen en uitwijken voor een schaap dat vanuit de rechterberm de Pontweg wilde over steken. Als gevolg daarvan werd hij door de achteropkomende C.V. (32) uit Den Burg met zijn Fiat 128 aangereden. Beide auto's werden beschadigd. Het schaap werd nog juist aangereden en raakte licht gewond. DINSDAG 30 NOVEMBER Bloembollencultuur houdt ledenverga dering in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Voor het Nutsdepartement Texel wordt in De Schakel (bij de Hervormde kerk van Den Burg) een lezing gehouwen over de schilder Renoir; 20.00 uur. WOENSDAG 1 DECEMBER De bejaarden van Den Hoorn en omge ving hebben een Sint Nicolaasmiddag in De Waldhoorn, aanvang 14.30 uur. VRIJDAG 3 DECEMBER De Waddenruiters-Kleppertjes houden hun feestavond in de kantine van va kantiecentrum Dennenoord aan de Grensweg; aanvang 20.00 uur. VASTE DATA: In de expositieruimte van 't raadhuis is de tentoonstelling over diverse grafi sche technieken te zien. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kunnen dagelijks oude kranten in de daar opgestelde container gede poneerd worden. Wij zoeken vnl. voor de Texelse Courant die op afroep beschikbaar willen zijn voor insteekwerk enz. in onze drukkerij. vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Het Bonthuis van Alkmaar en De Bruidssalon presenteren u een komplete show, waarin worden getoond de gehele kollektie van Het Bonthuis, avondkleding en bruidskleding, op woensdag 1 december a.s., 's middags om 2.30 en 's avonds om 8.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel". Entreeprijs ƒ5,inclusief koffie en aperitief. Medewerking wordt verleend door HELEN SHEPERD en RUUD JANSEN, Europees kampioen op orgel. Kaartverkoop: Huizinga, Schil derend 61, tel. (02220) 2962, Den Burg. Verkeersfunctie Bij de familie Hin (Westergeest 2) ont stond gisteravond even na acht uur brand. Oorzaak was het in brand raken van een plafondbalk die door de schoor steen stak. Daardoor begon het hout werk rond de schoorsteen te smeulen, wat gelukkig op tijd werd ontdekt. De brandweer verwijderde het houtwerk en bracht de kachel naar buiten. In het vertrek kan pas weer worden gestookt als een minder gevaarlijke constructie wordt gemaakt. Bij oudere huizen komt het meer voor dat de koppen van balken in het metselwerk van de schoorsteen zijn opgenomen. Op den duur laat de specie waarmee de kop aan de binnen zijde is afgewerkt los en als de kachel dan (bij harde wind) stevig trekt, kan het hout in brand vliegen. Wie meent dat bij hem thuis ook een dergelijk ge vaar dreigt kan de brandweer een on derzoek laten instellen. De kans is groot dat de vaten met zeer gevaarlijke inhoud die langs de hele Nederlandse en Belgische kust aanspoe len ook op het Texelse strand zullen worden gevonden. De politie waar schuwt dat zelfs aanraken van de vaten gevaarlijk kan zijn. Bij aantreffen dient de politie te worden gewaarschuwd. DEN HOORN Op het strand van paal 9 werd een granaat gevonden. De politie heeft er zich over ontfermd. genlijk wèl wil. Er zijn mensen die met leuke plannen rondlopen. Het zou zonde zijn als zij deze gaan uitwerken en kos ten maken als de kans op inwilliging bij voorbaat is uitgesloten". Bruining en Langeveld willen met de f 10.000,-? f20.000,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: uua/t nsdarlond - spaarspecialisten sinds 1817 De ANWB zal dit jaar een verlich- tingsaktie houden in Den Burg. Het team dat gratis voor iedereen de afstel ling van de autoverlichting controleert en zonodig afstelt zal worden gestatio neerd van 7 tot en met 10 december op het parkeerterein aan de Kcsomlaan naast Garage Kaczor. Het mobiele verlichtingscontrolesta- tion is geopend op: dinsdag van 12.00 tot 19.30 uur, op woensdag van 9.30 tot 19.30 uur, op donderdag van 9.00 tot 19.30 uur, op vrijdag van 9.00 tot 19.30 uur. Het doel van de aktie is automobilis ten te overtuigen van het grote belang van een goede autoverlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral in de herfst en de winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te wor den. Gebleken is dat vele aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan onjuist gebruik van of gebreken aan de autoverlichting. De ANWB heeft in de afgelopen 12 jaar reeds van bijna een half miljoen auto's tijdens de verlichtingsakties de koplampen afgesteld. Tesamen met de afstellingen binnen het kader van de Technokeuringen heeft de Bond in die periode al bij ruim 1,2 miljoen auto's de verlichting gecorrigeerd. Vorig seizoen bezochten 3 ANWB- equipes 72 plaatsen in Nederland en controleerden daarbij van 34.603 auto's de verlichting. De resultaten daarvan spreken voor zich Bij 32.151 auto's (93%) moesten 1 of 2 koplampen worden afgesteld. Bij 17,223 auto's (50%) stonden 1 of 2 koplampen te hoog. Bij 8.359 auto's (24%) werden manke menten geconstateerd. Bij 9.703 auto's (28%) moesten eerst gebleken dat de passagiers ook muisstil zijn, want die genieten van een prachtig uitzicht. We garanderen dat het weg gooien van rommel vanuit de gondels •niet zal gebeuren". Capaciteit De vervoerscapaciteit van de kabel baan die ongeveer één miljoen gulden zal kosten, hangt af van de omloopsnel heid. Bij een rustig gangetje van één meter per seconde, waardoor de tocht naar het strand ongeveer zeven minuten duurt, kunnen 650 passagiers per uur worden vervoerd. Bewust is de start plaats aan de Nikadel geprojecteerd in de buurt van het toekomstige busstation. Ook voor slecht ter been zijnden en in validen die naar het strand willen is de kabelbaan een oplossing. Andere barrières Langeveld en Bruining onderkennen dat de kabelbaan er ook met gemeente lijke medewerking nog lang niet is. Met de eigenaars van de grond waarover de kabel loopt denken zij wel tot overeen stemming te kunnen komen. Moeilijker ligt het waarschijnlijk met Staatsbosbe heer. Het wordt weinig zinvol geacht om met deze en mogelijk andere betrok ken instanties te gaan praten als de ge meente het project niet steunt. Langeveld: „Als de gemeente zo'n ka belbaan niet wil, wordt het hoog tijd dat eens wordt gezegd wat men nu ei- de duplolampen op de juiste wijze wor den gemonteerd. Naar aanleiding van bovenstaande gegevens en mede door de vele aanvra gen van gemeenten en van automobilis ten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, de ak tie „Zicht op Licht" ook dit jaar her haald moet worden. De heren Frits Langveld en Hielke Bruining uit De Koog zijn teleurgesteld door de afwijzende houding van de com missie ruimtelijke ordening jegens de kabelbaan die zij in De Koog willen aanleggen. Zij menen dat de commissie leden hun afwijzend oordeel op onjuiste voorstellingen hebben gebaseerd en on voldoende oog hebben getoond voor de voordelen die de verkeerssituatie in De Koog bij een dergelijKe baan zou kunnen hebben. Zezullen daarom deze week een brief schrijven aan B. en W. waarin zij op een en ander de aandacht zullen vestigen. Zij hopen dat de com missie ruimtelijke ordening haar oordeel zal herzien en dat ook de commissie voor recreatie en natuurbehoud (die nog over de aanvraag moet vergaderen) tot een gunstig oordeel zal komen. Hielke Bruining, die de bespreking in de commisie ruimtelijke ordening als toehoorder meemaakte heeft gemerkt dat men een totaal onjuiste voorstelling van zo'n kabelbaan heeft. „Het is mis schien wel onze eigen schuld want van onze kant is er feitelijk alleen maar technische informatie gekomen, waar van de ledén van de commissie alleen maar een vluchtige indruk hebben ge had". Onopvallend Het grootste misverstand vinden Brui ning en Langeveld dat de kabelbaan van grote afstand te zien zou zijn. Wie ech ter de door het ingenieursbureau Mors- bach gemaakte tekeningen bekijkt moet tot een andere conclusie komen. De mas ten waar aan de kabelbaan is opgehan gen zijn gemiddeld niet Langer dan een meter of vijf De gondels hangen lager dan de daken van de meeste huizen, zo dat de passagiers slechts enkele meters boven de grond zitten. Slechts één van de tien peilers is 12 meter hoog, maar deze staat ook in het diepe duindal van de camping Kogerstrand. Het komt erop leer dat de baan meer doet denken aan ïen waslijn dan aan de inderdaad im- x>sante constructies die bij de kabelba- len in het hooggebergte van Zwitser- and en Oostenrijk worden gebruikt. De Texelse kabelbaan is alleen te zien van- lit de direkte omgeving, in ieder geval liet vanaf het Texelse binnenland. In iet oog springend is de kabelbaan alleen >p de plaatsen waar deze de Dorpsstraat in de Ruijslaan kruist, maar dat kan noeilijk als landschapsbederf worden jezien. kabelbaan in de eerste plaats zaken doen. Dit eigenbelang ontkennen zij niet, maar ze zouden willen dat de bestuur ders het algemene belang van het ding niet verontachtzamen. De exploitanten zijn voornemens per rit een bedrag van slechts ƒ2,50 te berekenen, zodat mag worden verwacht dat de mensen er mas saal en bij harhaling gebruik van zul len maken. Langeveld: „Het parkeerterrein aan de Nikadel wordt nog steeds niet volle dig gebruikt. Ook deze zomer werd het parkeerverbod op plaatsen die dichter bij het strand liggen, telkens overtre den en ontstonden zelfs opstoppingen waar de politie de handen aan vol had. Door de kabelbaan van de Nikadel naar strand, wordt het voor de strandbezoe- kers juist aantrekkelijk om de auto daar te stallen. Mensen die dagelijks naar het strand gaan, kunnen een knipkaart ko pen zodat het nog voordeliger wordt. Van de kabelbaan beeft niemand last. De kabel zelf is nauwelijks te zien en de peilers zijn mooie slanke palen, geen lelijke staalconstructies. De installatie werkt geruisloos en in de praktijk is

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1