Wordt zoetwaterbeheer op Texel in toekomst beter? Toch bescheiden groei aantal hotelbedden Winternummer Texeltoerist Volle zaal bij G.V.O. jeugd Wijziging volleybaltraining Lezing voor paardenliefhebbers BI De hoeveelheden zoet water op Texel zijn gering, een verschijnsel waar de landbouw vrijwel elk voorjaar de nadelen van ondervindt. Bij extreme droogte zoals die van de algelopen zomer ontstaat al gauw een zeer ern stige toestand. Als kan worden geput uit een flinke voorraad boezemwater zou veel schade te voorkomen zijn. Dat is gebleken in de nieuwe IJsselmeer- polders waar de hele zomer onbeperkt water kon worden betrokken uit de randmeren. Met als gevolg geen slechte maar zelfs opvallend goede oogsten. Wethouder Jan Zuidewind wees hier op toen hij reageerde op de algemene beschouwing bij de begrotingsbehande ling. Hij voegde eraan toe dat een beter beheer van het zoete water op Texel een der doeleinden is van het rioolzuive- ringsplan dat voor Texel in de maak is Als het gezuiverde rioolwater niet meer op de Waddenzee zou worden geloosd maar op een of andere manier op Texel zou kunnen worden vastgehouden zou daarmee veel gewonnen zijn. De wethouder liet de term „tweeslach tig beleid" vallen ten aanzien van de noodzaak tot vangstbeperking bij de vis serij. Enerzijds zijn er de geruchtma kende, moeilijk op naleving te controle ren quoteringsmaatregelen en anderzijds gelden nog steeds investeringsaftrek en andere faciliteiten voor vissers die toch nog schepen zouden willen laten bou wen. Volgens de wethouder is thans 40°/o van de vissersvloot gesaneerd en dat zou goed merkbaar zijn. Het tot „EEG-zee" maken van de Noordzee waardoor het vissen door de Russen zou kunnen worden tegengegaan noem de hij een gunstig perspectief. Sprekende over de werkgelegenheid noemde Zuidewind het bekende feit van de seizoenwerkloosheid, die bestreden kan worden door bevordering van het wintertorisme. De bouwmarkt op Texel is nog overspannen. Een probleem vor men de merendeels uit de Horeca af komstige werklozen die op Texel blijven „hangen" en een beroep doen op de wo ningvoorraad. Eendracht Het is nagenoeg zeker dat de produk- tie van Edammer kaas in de zuivelfa briek De Eendracht over drie jaar wordt gestaakt, zo was gebleken in een ge sprek dat het college van B. en W. had met het bestuur van de CV Noordhol land. Dat de fabriek zal verdwijnen staat daarmee allerminst vast want de afvoer van de melk van Texel naar het vasteland geeft problemen die thans nog onoverkomelijk lijken. Bekeken kan wor den of deze „melkplas" op Texel tot spe- ciaalkaas kan worden gemaakt of ver- poederd waardoor de werkgelegenheid bewaard zou kunnen worden. „Het is nog te vroeg om te huilen", aldus Zui dewind. Wat de tweede woningen betreft zei Zuidewind dat men thans de rekening krijgt gepresenteerd van beleid in het verleden. Van de huizen in de Orchis- mient in De Koog is slechts 10°/o per manent bewoond. In de nieuwe wijkjes van De Cocksdorp en Den Hoorn is het ongeveer vijftig procent Bouwgrond wordt schaars Momenteel is niet zoveel bouwgrond meer beschikbaar, zo bleek uit een overzicht dat was samengesteld op ver zoek van Ate Rienstra. In Den Burg- oost is alles uitverkocht. In Den Burg noord-oost is nog plaats voor veertig woningen in de duurdere sector. De Koog biedt nog ruimte voor vier bun galows, negen vrijstaande woningen en 33 half vrij staande woningen. Den Hoorn zuid heeft nog plaats voor 8 bungalows. In Oosterend-oost kunnen 2 halfvrij- staande huizen, vier bungalows en een vrijstaande woning komen Oudeschild biedt ruimte voor slechts één bungalow en één half vrij staande woning De Cocksdorp heeft mogelijkheden in twee fasen. De eerste fase omvat 2 halfvrij- staande woningen, 10 vrijstaande wo ningen en 8 bungalows en de tweede fase 6 half vrijstaande woningen, 10 rijenwomngen en 16 bungalows. Het Homtje tenslotte biedt plaats aan 3 bun galows, 4 vrijstaande woningen en 12 halfvrijstaande woningen. Kleine percelen Bij het aanwijzen van bouwgrond wordt gestreefd naar voldoende moge lijkheden voor dubbele en rij en wonin gen op kleine en daardoor goedkope ka vels. Wat betreft de verdeling Den Burg- buitendorpen tracht men zodanig toe te wijzen dat het voorzieningenniveau in de kleinere dorpen zoveel mogelijk te handhaven of iets uit te breiden. Moge lijk zal het in verband met de schaal vergroting nodig zijn de groei van het inwonertal van de buitendorpen nog meer te stimuleren zodat een groter draagvlak ontstaat Een en ander zal uitvoerig aan de orde komen en moeten worden uitgewerkt in het structuurplan voor Texel Op dit ogenblik komen geen nieuwe be stemmingsplannen voor woningbouw in aanmerking. Beschutte woningen Het reaLiseren van woningwetwonin gen tegen een dragelijke huur is haast onmogelijk geworden, wat voor de wo ningbouwvereniging Texel na het vol tooien van de 48 woningen in noord west reden was om pas op de plaats te maken. Overigens is thans wel overleg gaande tussen gemeente, woningbouw vereniging en stichting bejaardenzorg over een complex van 38 woningen, be staande uit huurwoningen, bejaarden woningen en 12 zg. woningen in de be schutte sfeer. Laatstgenoemde wonin gen zijn koopwoningen die door extra subsidieregeling kunnen worden ge kocht door minder draagkrachtigen. Bouw daarvan is op Texel alleen moge lijk m combinatie met andere huizen omdat ze anders te duur worden. Het blijkt echter bijzonder moeilijk te zijn een en ander van de grond te krijgen. Mosselcultuur Toen wethouder J Zuidewind vorig jaar in een interview in de Texelse Cou rant omvangrijke werkgelegenheid aan kondigde voor Oudeschild, doelde hij op de mosseleultuur. De wethouder moest nu meedelen dat de kans op vestiging daarvan als uitgesloten moet worden be schouwd. Hetzelfde geldt trouwens voor Wieringen en Den Helder. Omdat de Oosterschelde met volledig wordt afge sloten kunnen de verwaterplaatsen al daar blijven bestaan en is de belangrijk ste reden om te verhuizen weggevallen. Aardgas Bij het maken van aansluitingen op het aardgasnet is een flinke achterstand ontstaan. Volgens wethouder Zuidewind was dat veroorzaakt door de slechte on derlinge samenwerking van de Texelse installateurs. Deze hadden zich aanvan kelijk als éénheid gepresenteerd en de garantie gegeven 80 aansluitingen per week tot stand te brengen. Dat hebben zij niet kunnen waarmaken en Zuide wind vond dat een trieste zaak. Of de door de gemeente gegarandeer de 2820 aansLuitingen per 1 januari a s. gehaald zullen worden is nog onzeker. Zuidewind was met pessimistisch, maar dat er nog heel wat moet gebeuren bleek uit zijn mededeling dat op dit ogenblik 1300 percelen zijn aangesloten terwijl er nog 300 in voorbereiding zijn. Nader vernamen wij dat de gemeente plannen heeft om de mensen aan te sporen tot aansluiting over te gaan. Half december verschijnt de winter editie van de toeristenkrant „Texeltoe rist". Bijdragen voor dit nummer moe ten uiterlijk donderdag a.s. bij de druk ker zijn. Derhalve wordt een beroep ge daan op verenigingen, bedrijven etc. die attracties of aktiviteiten hebben te bie den in de winter en het vroege voorjaar. Daarvan wordt gaarne (gratis) melding gemaakt in de agenda of in een speciaal artikel. Ook andere informatie die zou kunnen bijdragen tot verdere verbete ring van de inhoud wordt op prijs ge steld. Men neme contact op met redac teur Harry de Graaf, p.a. Texelse Cou rant, Postbus 11, Den Burg. uitvoering In tegenstelling tot de oorspronkelijke voornemens zullen hotelbedrijven in het nieuwe bestemmingsplan uitbreidingen gepaard kunnen laten gaan met vergro ting van het aantal bedden. Hoewel ie der geval op zich zal worden bekeken zijn vergrotingen tot 25°/o mogelijk. Hoe wel de gemeente uiterst terughoudend blijft staan tegenover de vergroting van het aantal toeristische slaapplaatsen op het eiland, is ook ingezien dat kwali teitsverbetering van de bedrijven niet in alle gevallen mogelijk is zonder schaal vergroting. Het was wethouder Jook Nauta die in zijn reakties op de algemene beschou wing in de raadsvergadering van vorige week op het bovenstaande zinspeelde Toeristenbelasting Rigoreuze verhoging van de toeristen belasting, zoals door L. J. Weijdt wordt gewenst, is onaanvaardbaar. Het is waar dat hethuidige tarief bij lange na niet de door het toerisme veroorzaakte lasten (ƒ131,per inwoner) dekt, maar niet vergeten moet worden dat de recreatie in vrijwel alle sectoren van de Texelse gemeenschap zijn gunstige weerslag heeft. Verhoging van het tarief is bo vendien ongewenst omdat Texel nu al aan de top zit in vergelijking met an dere gemeenten waar toeristenbelasting wordt geheven. Voor zover sprake is van scheefgegroeidoe verhoudingen kunnen deze beter via de Onroerend Goedbelas- fcing worden hersteld. De bezwaren tegen het gebied voor recreatieve voorzieningen ten oosten van De Koog (zoals naar voren gebracht door Tine Vlas-van der Vlies) berusten op een vergissing Het gaat niet om een nieuw te ontwikkelen gebied, maar om uitwerking van een bestaand en ge accepteerd plan direkt aan de Nikadel. Cultuurgrond valt daaraan niet ten of fer. In de uitvoering van het fietspaden plan komt schot. Begonnen is met de Rozendijk. Ruigendijk en Nieuwlan- derweg volgen volgen spoedig. Pogingen worden gedaan om de Oosterenderweg tot terbiare weg gepromoveerd te krij gen zodat ook daar het dringend nood zakelijke niet-toeristische fietspad een haalbare kaart wordt. De uitvoering van laatstgenoemd pad wordt in ieder ge val niet door de aanleg van de toeristi sche paden opgehouden. NRC Nauta onderschreef de klachten over de overtrokken voorstelling die in het Natuurrecreatiecentrum wordt gegeven van de schade aan het milieu door mo derne landbouw en recreatie. De com missie voor recreatie en natuurbehoud zal zich ter plaatse op de hoogte stellen en mogelijk aanbevelingen tot wijziging van de presentatie doen. De teruggang van de gevarieerdheid in de vogel- en plantenwereld heeft een veel ingewik kelder oorzaak die goeddeels buiten Texel moet worden gezocht. Nauta vond het ongewenst-elitair om zich zo af te zetten tegen de „massarecreatie" waar van het sociale belang toch ook met mag worden onderschat. Doorbraak Sprekende over de wenselijkheid de doorbraak Groenepiaats-Elemert aan te leggen om aldus het verkeerscircu latieplan goed te laten functioneren, merkte Nauta op dat vertraagd uitvoe ren van de doorbraak ook betekent dat men een belangrijke subsidie van Eco nomische Zaken zal mislopen. De centen zijn mogelijk op als men eindelijk aan uitvoering toe is. De opmerkelijke druk te op de wegen buiten het centrum (zo als de Beatrixlaan) is in feite het bewijs dat het circulatieplan nu al aan zijn doel beantwoordt: weghouden van het ver keer uit het centrum De aanleg van een Donderdagavond (20.00 uur) brengt „filmganger" de Engelse regisseur John Schlesinger onder de aandacht. „Sunday, bloody Sunday" (die afschu welijke zondag) is opnieuw een bijzon dere film van de man die o a. „Billy Liar", „Darling" en „Midnight cowboy" maakte. Een jonge, gescheiden vrouw en een huisarts van middelbare leeftijd, zijn beiden hopeloos verliefd op één en de zelfde jongeman Hoewel hun driehoeks verhouding op zijn minst ongebruikelijk is te noemen, is deze toch tegelijkertijd levensecht. Schlesinger behandelt de sexuele ele menten terloops en vanzelfsprekend. Voor de personages in de film is het slechts hun manier ven liefhebben en verder wordt er niet op ingegaan. Behalve prachtig gevonden beelden (een telefooncentrale in Londen speelt een belangrijke en fotogenieke rol) is het talent van Glenda Jackson te bewonde ren. Een van die echt Britse actrices (be kend van o.a. „Woman in love", „Mary Queen of Scots", Triple echo" en de TV- serie „Elisabeth R."), die zonder mooi te zijn een enorme uitstraling hebben. Evenals haar tegenspeler Peter Finch is zij afkomstig van de vermaarde Royal Shakespeare Company. Haar rol in deze film beschrijft zij achteraf als haar meest favoriete. „Ik krijg wat te vaak konin ginnen te spelen naar mijn smaak. Ik herkende in deze rol meer van mezelf". Ook Peter Finch ontroert in zijn rol van de eenzame, ouder wordende homo fiel. Mensen en hun hunkering naar iets méér dan enkel een vluchtig contact Het moment van ontmoeten, tussen Glenda Jackson en Peter Finch, die hun liefde voor de vlinderachtige jongen met elkaar gedeeld weten, is zonder dat er veel wordt gezegd, schitterend en in tens. „Sunday" is een warmbloedige pracht film, die filmganger nog juist kon pak ken, voordat op 1 januari a.s. de verto ningsrechten voor Nederland vervallen. Wees er dus bij! De training van de Tevoko-dames- teams (eilandcompetitie) die op donder dag 2 december gepland is, komt te ver vallen. Er wordt nu getraind op vrijdag 3 december van 9 00 tot 10.00 uur in de sporthal „Ons Genoegen" Woensdagavond (morgen) aanvang 20.00 uur wordt in „De Zwaan" een le zing gehouden door generaal Bartels, schrijver van het boek „Het aangespan nen paard". Hij zal spreken over het onderwerp waaraan ook zijn boek is ge wijd en over de wereldkampioenschap pen vierspannen. Iedere serieuze belang stellende is welkom De avond wordt gegeven in het kader van de mencursus van Jan Kil jan jr. OOSTEREND In tegenstelling tot vorig jaar hebben de jeugdleden van de jeugdleden van de gymnastiekvereni ging Oosterend ditmaal wel een uitvoe ring gegeven. De zaterdagmiddag ge houden uitvoering werd opgeluisterd door het bezoek van Sint Nicolaas. De kindervriend verscheen in de pauze van het vrijwel de gehele middag durende programma. Aan de uitvoering werd deelgenomen door kinderen uit de leef tijdsgroepen 6 tot en met 14 jaar. De lei ding was in handen van Han en Judith Brusselaars en de middag werd gepre senteerd door de voorzitter van GVO, Gert de Jong. fietspad langs de Emmalaan, vooral van belang voor de scholieren, is in voorbe reiding. Goudkust Het bezwaar tegen de „goudkust" die mogelijk in plan noord-west zal komen noemde Nauta te laat. Bij de behande ling van het plan is nooit bezwaar ver nomen tegen het voornemen om naast de hier reeds gebouwde woningwet- en premiewoningen ook nog huizen van een wat meer exclusieve klasse te bouwen. Bij het bepalen van de grondprijs is daarmee rekening gehouden Zou men de klok alsnog terugdraaien door op deze grond „sociale" woningbouw toe te laten, dan zou de grondprijs omlaag moeten en levert het hele bestemmings plan een tekort op, 'dat uit de algemene middelen zou moeten worden vergoed. Nauta achtte nieuwe bestemmingsplan nen voor woningbouw in Den Burg ur gent Den Burg-oost zal uitgebreid moe ten worden en Oosterend moet ook mo gelijkheden krijgen. In Den Burg is geen industrieterrein meer uit te geven en in Oudeschild is nog geen industrieter rein in ontwikkeling genomen De daar beschikbaar te stellen oppervlakte is overigens van acht naar zes hectare ge bracht. Het is de bedoeling niet langer bouw grond te verkopen aan mensen die met Texel geen economische binding heb ben, met uitzondering van een beschei den aantal gepensioneerden. Dit heeft het college moeten beloven aan Gedepu teerde Staten. Het Grondbedrijf heeft bij het voorbereiden van grondtrans- akties de laatste tijd oponthoud, omdat de werkzaamheden voor de onroerend goed-belasting alle mankracht hebben opgeëist. Bij de aankoop van gronden in noordelijk Texel voor bosaanplant aat de gemeente selectief te werk. Over leg met de Stichting Agrarisch Texel in deze wordt op prijs gesteld. Nauta stelde aan het slot van zijn re pliek vast dat inderdaad kan worden te- ruggezien op „het jaar van de polarisa tie". Er is grote druk uitgeoefend op het college maar de goede verhoudingen hebben daaronder niet geleden. „In te gendeel", aldus de wethouder, die ten slotte de wens uitsprak dat de proble men in 1977 constructief zullen worden aangepakt. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4% BTW. Met de TAXI-BUS op ziekenbezoek, ma, wo. en vrij. Vertrek vanaf Den Burg. Inl. (02220) 2000 Bouwinformatiecentrum J. C. R. Geopend van maandag t/m vrijdag, van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdags 09 00 tot 12.00 uur Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4 Den Burg, telef. (02220) 3320 Open haardenbezitters Husqvarna kettingzagen reeds vanaf ƒ475,Fa. Tatenhove, Oosterend, tel. (02223) 202 Bruining en Agter voor aardleidingen. Tel. 02228 482 of 283 Bromfietsbanden 2.75 x 17 va. ƒ29,90. Dat kan al- leen bij Ran tweewielers Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt. Eier- land. telefoon f022251 297 Volop handappels e^ handperen. M. Huisma' De Veen, tel. 2203 Lompen en metalen; afhalen autowrakken. J. Schagen, Wagemakerstr. 28. Den Burg, tel. 2470 Timex horloges min 25°/o korting. Electrohuis Ook Sinterklaas leerde op 't Ruitercentrum paardrijden, 10 lessen ƒ100,—. Tel. (02228) 289 Kerstboomaktie. Vijf gulden fruit 1 waarde bon; 10 waardebonnen 1 kerstboom van ƒ10,95 voor ƒ6,95. Van der Meer, Den Burg - De Koog Alle mensen OP EN OM TEXEL kunnen tot 5 december profiteren van onze St. Nicolaas- aktie. Tot dan 2 broeken naar keuze ƒ50,in de Twee Paardj es Een waardevast ge schenk? Een stukje an tiek uit de Twee Paard- jes Te koop cv-oliekachel 1200 liter olietank /400.-. Tel 3133— Te koop spruiten voor de diepvries. Th. Timmer man, P.H. Polder, telefoon 02226-364 Amarillesbollen in 6 kleuren. A. van Strien, Schilderend 45b, Den Burg, tel. 2904 Te koop meisjesfiets. Gravenstraat 14 De Mallenmolen is deze hele week geopend, ook 's avonds Molenstraat 21 Te koop poppenhuis en groene leren damesjas mt. 42. Tel. 02220-3035 Blokfluit verloren. Thijsseschool - muziek school. Mark Roeper, Hoomderweg 20, tel. 2987 Te koop gevr. eenvou dige breimachine. Tel. 02220-3065 (na 6 uur) K-Tel vismes Sport- shop Oerdegelijke monty coats, echte zeeduffel. Sportshop-Kindershop Te koop 4 eiken bielsen. M Verseput, Vaargeul 21, Den Burg, na 16.30 uur Te k. z.g.a.n. gasgeyser. C. J. v. Dam, J. Dirksz- oord 32, tel. 0491 Te koop Welsh pony 4 j. oud en een lei imitatie le ren jasje m 158 t b.v. bij F. v, d. Meer, De Ruijter- str. 92, Oudeschild Te koop elektr. orgel. Bernhardlaan 116, tel 02220-3854 na 6 uur Te koop z.g.o h. motor fiets Honda 500/4. Telef. 02220-3960 Te koop gevraagd 2 ton voerbieten. Tel. 02220- 2135 Den Burg Hiermede geven wij U kennis, dat nog onver wachts in het Ziekenhuis Parkzicht van ons is weggenomen onze lieve vader en groot vader Klaas Kikkert, weduwnaar van Adriana Paulina Kuyper, op de leeftijd van 80 jaar. U.S.A. E. Kool-Kikkert Jb. Kool Mariene en Doug Paula Conny Texel P. Kikkert M. A. Kikkert-Kos Klaas Martin Adrie Nico Den Burg, Texel, 30 november 1976, Gasthuisstraat 21. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag, 3 december n.m. 2 uur in Huize Irene, waar na de begrafenis op de Ned. Herv. begraaf plaats te De Cocksdorp zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in Huize „Irene". Correspondentie-adres: Waalderstraat 52, Den Burg, Texel. Met droefheid geven wij U kennis, dat heden in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar van ons is heengegaan mijn innig geliefde man en onze zorgzame vader, opa en huis genoot Dirk Hemelrijk, echtgenoot van Bertha M. Domevscek, in de leeftijd van 70 jaar. B. M, Hemelrijk-Domevscek S. Hemelrijk J. Hemelrijk-Lagerveld Bea en Chris Simon en Jos K. Vlas Oudeschild, Texel, 25 november 1976, De Ruyterstraat 110. De crematie heeft inmiddels plaatsgehad. Hiermede geven wij U kennis, dat heden nog onverwachts van ons is heengegaan mijn zorgzame man en onze lieve vader, groot- en overgrootvader Willem Abraham van der Linde, echtgenoot van Catharina Moens, op de leeftijd van 77 jaar. C. van der Linde-Moens kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. De Cocksdorp, Texel, 28 november 1976, Klimpstraat 21. De crematie zal plaatshebben donderdag, 2 december v.m. 10 uur in het Crematorium, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7 tot 8 uur in de vergaderzaal naast de kerk. T idii ïen iog Ti am !6J T< oet T( iet evr 1, Te .uil. rui unc De /ij :e 'OSt< 1 n( 3ar ark ver 11 00 hui k: in 1 R Jrg, 'ij ies :rnl •n E per Ter s lude itel tere i 1 J. P. )e L Kc Wij ze 1 rget maa deai arte danl Ja ina Hier i iei vel jjste t n or JA Ni idesc VE nov rur >oom or a int 5

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2