Onkruidbestrijding in grasland .VADERS TWEEDE VROUW De heer J. J. Dogger won aquariumkeuring 7 LAND BOUW FEUILLETON: Uitslagen winkelweek-aktie Geslaagd Feestavond en pnzzelrit Weer naaimachinehandel op Texel Reserveringssysteem per computer is financieel haalbaar Zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma Verkoopdag bracht ƒ8000, Weinig verrassends in bowlingleague Klaverjasclub „De Zwaan" el" Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 30 november 1976 De heer J. J. Dogger (Schilderend, Den Burg) heeft de huiskeuring van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" ge wonnen. Door keurmeester J. D. Kok uit Zaandam werd zijn „bak" gehono reerd met 122 punten, wat de wisselbe ker van de vereniging en de door de ge meente Texel beschikbaar gestelde be ker opleverde. Dogger werd op de hie len gezeten door de heer G. Legierse die met een half punt minder de tweede prijs kreeg. Winnaar van de derde prijs was B. v. d. Berg (121 punten) en de vierde plaats werd ingenomen door Jaap Knol die voor zijn speciaalaquarium 118 punten kreeg. De heren Dogger Le gierse en Van der Berg kregen boven dien het bondsdiploma van de Neder landse Bond Aqua Terra. Aan de keuring werd door negen le den van de vereniging deelgenomen. Keurmeester Kok vond het gemiddelde peil in vergelijking met aquaria elders in het land zeer behoorlijk. Overigens is de competitie niet het belangrijkste as- pekt van zo'n keuring. Van veel meer betekenis is de bespreking van de ge keurde aquaria. Dat gebeurde zaterdag avond in De Witte Burcht. Van alle ge keurde aquaria waren meerdere kleur- dias gemaakt. Met behulp daarvan kon voor de in vrij groten getale opgekomen leden worden toegelicht op welke pun ten verbetering mogelijk was. Naast louter estetische beoordeling speelden daarbij ook de biologische eisen, die aan een aquarium gesteld moeten worden een rol. Jubileum De keuring vrel samen met het 10- jang bestaan van de aquarium vereni ging. In verband daarmee was in De Witte Burcht een kleine aquariumten toonstelling ingericht. Een opmerkelijk onderdeel daarvan was een zeewater aquarium met zelf gekweekte zeepaard jes. Het was een bijdrage van de NIOZ- medewerkers M. Fonds en P. v. d. Puyl. Onderscheiding In de 10-jarige geschiedenis van de vereniging was Harry Ellen uit Den Burg een niet weg te denken figuur. Hij was oprichter en sindsdien voortdurend bestuurslid, waarvan vijf jaar als voor zitter. Ook beheerde hij jarenlang de visbeurs van de vereniging, een aktivi- teit die enorme groei van het aantal le den tot gevolg had. De vele verdiensten van Ellen werden gememoreerd door voorzitter G Legierse, die namens de bond de onderscheiding „de zilveren veer" overhandigde. Mevrouw Ellen wier huishouden menigmaal door het visjesenthousiasme van haar man werd ontwricht, werd in de bloemetjes gezet. In hotel „De Lindeboom-Texel" heeft maandagochtend ten overstaan van no taris Van Wijland de derde trekking plaats gevonden van de Sint Nicolaas- aktie van de Winkeliersvereniging Den Burg. De prijzen (waardebonnen die bij de deelnemende winkeliers kunnen wor den besteed) vilen op de volgende num- 25144 ƒ1.000,— 152889 ƒ500,— 88299 ƒ250,— 154183 ƒ100,— 212447 ƒ25,— 43191 ƒ25,— 136878 ƒ25,— 195674 25,— 5944 extra ƒ1.000,— 77226 ƒ250,— 4437 ƒ100,— 42285 ƒ100,— 20181 ƒ25,— 187900 ƒ25, 177501 ƒ25,— 23743 ƒ25,— Mej. P. D Boon uit Het Noorden slaagde te Amsterdam voor het diploma dierenarts-assistente. Inmiddels zijn van de eerste en twee de trekking nog steeds niet alle prijzen afgehaald. Lotnummer 77721 (eerste trekking) heeft nog steeds recht op 25,Bij de tweede trekking zijn de volgende prijzen beschikbaar gekomen en nog niet afgehaald: 76289 (ƒ500, 863 (ƒ250,—), 121341 (ƒ100,—), 90286 (ƒ100,—), 197027 (ƒ25.—), 187160 (ƒ25,—), 49086 (ƒ25,—). De gewonnen waardebonnen kunnen op vertoon van het winnende lot worden afgehaald bij G. C. van der Kooi, Ste nenplaats 6, Den Burg. Alle loten bieden winstkansen voor zowel de eerste, de tweede als de derde week van de aktie. Waddenruiters-Kleppertjes De Waddenruiters-Kleppertjes houden vrijdagavond 3 december hun jaarlijkse feestavond voor leden en donateurs. De bijeenkomst wordt gehouden in de kan tine van vakantiecentrum „Dennenoord" lan de Grensweg, aanvang 20.00 uur. Een bekend Texels duo verzorgt de muziek. Het programma vermeldt onder meer een verloting. Snertrit De volgende dag, dus zaterdag 4 de cember wordt een puzzelrit gehouden. Gestart wordt om 11.00 uur bij het ter rein van de Karting (Akenbuurt). Er is een route uitgezet die merendeels door gevarieerd natuurterrein voert. Eind punt is „Het Klepperhuus" aan de Rui- endijk bij De Koog. Gerekend wordt op deelname van alle rijdende leden, zowel paard- als ponyruiters. rondernemers-aktiviteiten Het is nog niet zo lang terug dat Texel er nog als dorre vlakte bij lag. In een korte periode veranderde dat in mooie grazige weiden en nog volop groei van de herfstgewassen. Toch is nog niet ie dere veehouder de zomer van 1976 ver geten. De akkerbouwer wordt er zo nu en dan nog aan herinnerd door afleve ring van akkerbouwgewassen met te genvallende opbrengsten zowel in kilo's als in gehaltes. Grasland Hoewel het grasland er op het oog goed uitziet valt het in het land tegen. Vele percelen hebben een te holle stand OOSTEREND Berkhouts naaima chines heeft een filiaal gevestigd ten uize van de fam v. d. Berg, Schoolstraat te Oosterend Mevrouw v. d. Berg waait er de scepter en zal zich dus be houden met de verkoop van alle nerken naaimachines en leiding geven an servicewerkzaamheden. Machines vorden rechtstreeks geleverd. Ook door ndere geleverde machines komen voor "eparatie (meestal aan huis) in aanmer- :ing. van goede grassen terwijl onkruid welig groeit. Vooral „muur" krijgt op vele percelen grasland een grote kans om zich sterk uit te breiden. Wanneer hier niets tegen gedaan wordt zal de op brengst voor het komende jaar sterk te genvallen. Op zeer veel graslanden is een bespui ting van 2.4. 5. T.P. momenteel noodza kelijk. Wanneer het grasland vrij komt kan meteen tegen muur gespoten wor den. Wachten op het voorjaar is nogal nadelig voor het herstellingsvermogen van goede grassen. Bespoten grasland kan ongeveer 4 weken niet door vee be weid worden en met bestrijding van het onkruid kan niet lang meer gewacht worden. Vreter ij Mede door het mooie weer tijdens de herfst dit jaar komt er in jong grasland vrij veel vreterij voor. Vooral in perce len waarbij de oude zode ondiep is „weg gestopt" is de uitval van de planten het grootst. Uit onderzoek in Wageningen blijkt, dat deze vreterij wordt veroor zaakt door larven van de „fritvlieg" en van de „graanaardvlo". Aan de bestrij ding is nu niets meer te doen. Met een gunstige winter kan de schade in som mige gevallen achteraf meevallen maar op andere percelen zal opnieuw inge zaaid moeten worden. De indruk be staat dat de geploegde percelen minder last van deze vreterij hebben nadat op nieuw ingezaaid is. Kweekbcstrijding Alle jaren zijn er nog weer verrassin gen bij de kweekbezetting in de cultuur gewassen. Deze ongewenste verrassin gen komen dan vooral uit een graszaad stoppel. Wanneer de belanghebbende nu al weet dat de kweekbezetting te hoog zal zijn voor een volgend gewas, kan de bestrijding ook nu plaats vinden. Een goed middel tegen kweek (maar ook graszaadopbrengst) is TCA. Grondmonsters De laatste paar jaar is er op Texel niet zoveel aan grondonderzoek gedaan. Allerlei verklaringen kunnen daarvoor worden genoemd. Het staat echter wel vast dat een „grondanalyse" een duide lijke lijn geeft bij de bemestingstoestand van de grond. Een grondmonster dat nu genomen wordt geeft straks een analyse waarop de bemesting kan worden ge geven. J. Koolhof J. Kikkert aan G.S.: In een brief aan Gedeputeerde Staten van Noordholland en aan het gemeente bestuur van Texel heeft de heer J. Kik kert uit Den Burg gewezen op de moge lijkheid om voor de veerdienst een re serveringssysteem met behulp van een computer in het leven te roepen. Bij in voering van het systeem, waarbij ge bruik zou moeten worden gemaakt van de geboortedata van de betrokken auto mobilisten, zou TESO het aanschaffen van dubbeldekkers achterwege kunnen laten TESO heeft een reserveringssysteem herhaaldelijk van de hand gewezen als praktisch onbruikbaar. Kikkert bestrijdt het argument van hoge kosten door erop te wijzen dat computerreservering ƒ2.500,per maand kost, zijnde de huur van de computer met bijkomende kos ten. Hij had dit vernomen van IBM in Amsterdam. Eén meisje, schrijft Kik kert, is makkelijk in staat deze compu ter te bedienen en de aanvragers-auto mobilisten hun codenummer (met datum en uur) direkt te geven. Voor het pro grammeren moet éénmalig ƒ20.000, worden betaald. Volgens Kikkert is men bij TESO best in staat het systeem zodanig toe te passen dat er ruimte overblijft voor niet-gereserveerde auto's: door inzetten van extra vroege of extra late boten, door pendelen of door naar doorgaans weinig bezette boten te verwijzen. „De leegloop" wordt minder en er ontstaan nauwelijks wachttijden waardoor ook voorrangskaarten en grote parkeerter reinen overbodig worden. Dubbeldekkers brengen geen oplos sing, vindt Kikkert, want de capaciteit daarvan zou voor een groot deel in be slag genomen worden door dagjesmen sen. Bovendien zou men vroeger of later ook bij dubbeldekkers tot reservering genoodzaakt zijn. Juist door het sprei den van de vreemde autos wordt het mogelijk voor de Texelaars die regelma tig meemoeten gaatjes open te houden. Het systeem zou uitstekend functioneren bij een derde (enkeldeks) boot en reser vefuiken. Uitslagen: le klasse: Casino-J KM 2—3 Dubbeldik-Reizenboetiek 21 De Zwaan-'t Galjoen 53 2e klasse: Rab-ZDH 1 2—6 Texelse Boys 1-FC Knudde 41 Nioz-Topido 41 Jelleboog-Badhotel 30 3e klasse: Texelse Boys 2-FC Vergiet 12 Texel-Oosterend 2 20 Brandweer-Amro 01 Woensdag 1 december: 18.30 uur: Topido-Rab 19 15 uur: Dubbeldik-Casino 20.00 uur: FC Knudde-ZDH 1 20.45 uur: JKM-Reizenboetiek 21.30 uur: Nioz-Badhotel Tijdwaarneming: De Zwaan. Commissiedienst: H. J. Pennings. Loting le bekerronde 19.30 uur. Donderdag 2 december: 18.30 uur: 2 juniorenwedstrijden 19.30 uur: ZDH 2-SV Amro 20.15 uur: Oosterend 2-Tex. Boys 2 21.00 uur: Oosterend l-'t Galjoen 21.45 uur: Texel-FC Vergiet Tijdwaarneming: Casino. Commissiedienst: P. v. d Gracht. De door de Doopsgezinde Zusterkrin- gen georganiseerde verkoopdag is een eclatant succes geworden. De bruto-op- brengst van dit evenement was maar liefst ƒ8.000,Het bestuur verzocht ons dank te willen doorgeven aan de velen die aan dit welslagen hebben meege werkt. Er is veel werk verzet maar het resultaat heeft de moeite meer dan be loond Enkele prijzen zijn nog niet afge haald: fruitmand (lot groen 2), 10 rol be hang (oranje 482). Verder vielen prij zen op de nummers blanco 28, 376, 205, 415, 87, 300, 308, 132, 224, 184, 200, 61, 237, 2978j 242 en 176. Deze prijzen kun nen worden afgehaald bij mevrouw Van der Kooi, Binnenburg 15, ingang Kan toorstraat. Er viel tijdens de 24 en 25 november gehouden league wedstrijden van de Bowling Bond niet erg veel verrassends te beleven. Een van de weinige verras singen was eigenlijk de kapitale 40 overwinning die Cross boekte op een tegenvallend De Koogel 1. The Dogs en JKM streden tegen el kaar om de bovenste plaats. Deze wed strijd werd heel gemakkelijk en ver diend door The Dogs gewonnen, dat nu de bovenste plaats vast in handen heeft. The Pins en Ran Motoren maakten wei nig fouten. Ze wonnen beide met 31 van resp. Garage Grisnigt en Kockys kapsalon. Door deze overwinnig nestel den The Pins en Ran Motoren zich op de 3e en 4e plaats met 20 gewonnen games en 8 verloren. Uitblinker Bij de heren was Huib Dros deze week de uitblinker. Een game van 221 en een serie van 539 bracht hem deze week aan de top van de individuele ranglijst. Bij de dames gooide Rita Wilner de hoogste game (179), terwijl Nini Beum- kes de hoogste serie op haar naam liet schrijven (444). Echtpaar bowling Na het traditionele bezoek van Sint Nicolaas aan de Bowling Bond werd vrijdagavond een echtpaar-bowling ge houden. De wedstrijd ging over slechts 1 game, en met een game van 157 kwa men Aly en Harry van Splunter als eer ste uit de bus. De poedelprijs was voor het echtpaar Hennink. Zij eindigden op een totaal van 75. Programma 1 december: 8 15 u Pioniers-De Koogel 8.15 u.: Cross-Garage Grisnigt 8.15 u.: Pins-Sommeltjes 10.00 u.: Wielewaal-JKM 10.00 u.: Strandplevier-Ran Motoren 10.00 u.: Dogs-Juliana 2 december: 8.15 u.: Rentenaar-Hartog vleesw. 8.15 u.: Bouwbedr. Timmer-TZN 8.15 u.: Bremer-Brandhout 10 00 u.: Old Timers-Toyota 10.00 u.: Kockys kapsalon-Team 85 10.00 u.: Bistro-Vitro bantiks Tijdens de clubavond van klaverjas club De Zwaan hebben drie paren zich duidelijk afgescheiden van de overigen. Het waren Th. van Hoorn-H. Lek, echt paar A. Huisman en echtpaar L. Ofrein. In de totaalstand is evenwel niet veel verandering gekomen en staan P. Har- tog-H. Snoek nog steeds met meer dan 1500 punten voorsprong op de eerste plaats. Uitslagen: pnt. m. Th. van Hoorn-H. Lek 7.197 3 Echtpaar A. Huisman 7.142 3 Echtpaar L. Ofrein 7.130 4 J. Wiersma-L. Eelman 6.800 4 P. Veeken-D. Witte 6.716 4 Totaalstand: pnt m. P. Hartog-H. Snoek 53.364 17 Gebr. Th. en J. Witte 51.871 20 Echtpaar Spaans 51.811 21 Echtp. P. van Heerwaarden 51.261 25 P Veeken-D. Witte 50.719 20 C. Dros-C Merckx 50.178 11 des aan" itueel rvoe- f het i 2375 SJ DOOR GERRIT FRANSSEN Het scheen haar toe veel langer an een kwartier geduurd te hebben, >en ze een open plek bereikte. Een >ort laar. Aan de kant stond een klein uis met laag dak. De man liep er recht 5 toe en pas toen hij de deur genaderd as, keek hij om. Hun blikken ontmoetten elkaar voor et eerst wederzijds onderzoekend. Maar vrouw zag geen flikkering in zijn /erigens koele, grijze ogen. Nog altijd ad de vrouw met geen woord tot hem :sproken. De man maakte de deur open, :n gebaar makend. „Ga vast naar bin- en; ik moet nog melken", legde hij uit. Zonder af te wachten of ze zijn raad >u opvolgen, liep de man om het huis *n. Ze hoorde zijn voetstappen weg erven. Even later was het helemaal Besluiteloos bleef ze nog even staan i keek naar de deuropening. Ze pro- erde, of ze iets kon zien, maar het was het huis zo goed als duister, omdat er aar twee kleine ramen waren, waar tor het snel afnemende schemerlicht >g kon doordringen. Terwijl ze met zichzelf dubde wat te >en, kwam uit het huisje een hond, ngzaam stappend. De vrouw op enkele eters afstand van de entree, verstrak- Het dier was vrij groot, geel gevlekt zijn lichaam rustte op vier brede po- u Hij kwam voorzichtig naar de vrouw toe, zijn blik op haar gezicht ge richt. Ze was bang voor honden, al van jongsaf. Ze vond ze vaak wel lief, maar durfde ze nooit aan te raken uit angst gebeten te worden. Daarom bleef ze nu bewegingloos staan Niet zozeer van sohrik, dan wel in een zekere vorm van gelatenheid. De hond was de vrouw nu genaderd en begon aan haar te snuffelen, rustig en systematisch, geleidelijk aan om haar heen lopend, af en toe zijn blik omhoog richtend naar haar gezicht. Maar ze rea geerde op geen enkele wijze, nog altijd niet wetend, wat de hond zou kunnen doen. Het dier snoof nog een paar keer nadrukkelijk alsof hij daarmee wilde zeggen: niet veel soeps, draaide haar zijn grote rug toe en liep kalm om het huis heen, uit het oog verdwijnend. De vrouw slaakte een zucht van op luchting. Nieuwsgierig geworden liep ze nu door naar de deuropening. Ze moest bukken om haar hoofd niet te stoten, want de opening was laag. In het vertrek, waar ze terecht kwam, was het nu bijna donker. Ze zocht aan de wand naar een lichtknopje, maar vond het niet. Pas toen haar ogen enigs zins aan het duister gewend waren, ont waarde ze boven de tafel een hanglamp. Uit haar tas diepte ze een aansteker, knipte die open, zodat ze iets kon zien en zag op een kastje een kaars in een blaker. Erheen lopend ontstak ze de kaars en zette de blaker op tafel. In de hoek bij een der ramen kon ze nu vaag jes een leunstoel zien. Een ouderwetse, wellicht van riet, dacht ze, net als oma indertijd had. Verder zag ze bij de tafel nog een tweetal houten stoelen. Ze be sloot op een dezer stoelen te gaan zitten, in afwachting van de terugkeer van de man. Na enige minuten kwam de hond weer binnen, liep nog eens naar de vrouw en begon opnieuw aan haar te snuffelen, maar daar had hij al gauw genoeg van. Tenslotte legde hij zijn kop op haar knieën en keek de vrouw aan. Ze kon het niet zien, maar voelde zijn ogen op haar gericht. Schuchter legde ze haar hand op zijn kop en begon te aaien. De hond ging nu op zijn achterste zitten, maar verroerde nauwelijks zijn kop. Ze bleef hem aaien. De kaars verspreidde een spookachtig licht; er kwam iets wind door de deur opening, zodat de vlam enigszins wap perde. Haar ogen waren nu ingesteld op de donkerte rond het kaarslicht. Ze nam de situatie in het vertrek op; er was een hoge schouw, waarschijnlijk met een open haard, dacht ze. Ergens aan de wand hingen twee geweren. In een hoek, niet ver van de deur, zag ze een fornuis; er naast een grote, houten bak. Ze kende zoiets, want in een antiekzaak had ze er indertijd een ontdekt; vroeger werden ze gebruikt om hout en andere brandbare stoffen in te bewaren. Maar hier was de bak dus als zodanig nog in gebruik, be greep ze. De lamp boven de tafel bekeek ze nu ook wat aandachtiger en zag, dat het een olielamp was. Elektriciteit was hier dus niet en gas evenmin. Vandaar de primitieve verlichtingsmiddelen. De hond richtte zijn kop naar de deur en luisterde. Even later hoorde ze de man aankomen en naar binnen stappen. Hij keek naar de vrouw en de hond. Een emmer, die hij droeg naast zich neerzet tend, sloot hij de deur en liep naar de tafel. Hij nam het glas uit de hanglamp, ontstak een lucifer en deed de lamp aan Het glas er weer op plaatsend, stelde hij de pit bij, zodat een gelijkmatig schijn sel het vertrek beter verlichtte. De vrouw keek nog eens rond. Er lag niets op de vloer, enkel wat wit zand. In de open haard resten van verbrand hout. Ze zag de man naar het fornuis gaan. Onder een pomp, die ze nog niet had gezien, omdat hij in het donkerste hoek je van het vertrek was, vulde de man een keteltje, dat hij op het fornuis plaat ste. Daama opende hij het deurtje en sprokkelde wat takjes onder de kook plaat, die hij aanstak. Ze rook geur van dennen, toen het vuur begon te branden. Uit de bak pakte de man een turf, brak die in stukken en legde de brokken op het vuur, waarna hij het deurtje weer sloot. De hond was intussen bij het for nuis gaan liggen. Het dier keek naar de man en volgde al zijn bewegingen. Uit de emmer waarmee de man binnen gekomen was, schepte hij melk en deed die in een pannetje, dat hij ook op het fornuis plaatste. Daarna liep hij naar een deur en opende die. Ze hoorde hem traptreden lopen en begreep, dat het een kelder was. Even later kwam hij te rug in het vertrek met een bak aardap pelen. En passant ook een emmer pak kend, liep hij met dit alles naar de tafel, zette de bak met aardappelen voor haar op tafel en de emmer naast haar voeten op de grond. Een mes uit zijn zak ha lend, knipte hij open en legde dat op de aardappelen. „Als u ze schilt, ga ik me wassen; des te vlugger is het eten klaar". Zonder antwoord af te wachten, liep hij weer naar buiten. De vrouw keek naar de houten bak met vuilbruine aard appelen, grote en kleine. Het mes had een groot heft en 't lemmet glom. Blijk baar werd het dagelijks vele malen ge bruikt. In de emmer was een bodempje water. Ze zag nauwelijks het komische van de situatie in, maar dacht: als ik mee wil eten, zal ik er ook wat voor moeten doen. Daarom begon ze te schillen. Het is jaren geleden, dacht ze, dat ik dit voor het laatst heb gedaan. Misschien wel tien, twaalf jaar; ik weet het niet. En met een groot zakmes heb ik ze nog nooit geschild. Ze was nog bezig, toen de man terug keerde in het vertrek. Zijn bovenlichaam was nu bloot. Ze zag zijn brede, begroei de borst en zijn zware, gespierde armen, waarvan een deel bruin verbrand was. De man lette niet op haar, maar liep door naar een ander vertrek. Even later kwam hij terug en had een schoon boe zeroen aan. Nog altijd scheen de aan wezigheid van de vrouw hem nauwelijks te interesseren Van de zoldering pakte hij een ham en wilde er een stuk afsnij den, maar realiseerde zich, dat hij zijn mes niet bij zich had Maar tegen de wand stond een kapmes. Zonder veel plichtplegingen sloeg hij hiermee een stuk van de ham af, hakte dat nog in enkele kleinere stukjes en deed die in een pan, die hij uit de kast haalde. De rest van de ham ging terug naar de zol dering. De man vulde de vuurhaard bij, ditmaal met grotere stukken hout, pook te even in het vuur en sloot opnieuw de deur. Het water in de ketel begon te zin gen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5