Veerdienst mag nietmisbruikt' worden als „kraan" Al een idee voor Ouwe Sunderklaas (t Kamer van Koophandel in brief aan ministerie CJ> Flectrohuis Frank van Lare hervat praktijk Bouwvergunningen Sint z'n kerstplaat in 1976 Inbraak Belangrijke telefoonnummers Ophalen oude kranten verzet TEXELAARTJES ÏT J re a, re In navolging van vele andere instan ties heeft nu ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordhol lands noorderkwartier zich uitgespro ken over de Waddenzeenota van de regering. Men is in hoofdzaak positief, ware het niet dat men aan het geheel toch wel enkele schoonheidsfoutjes vond kleven. Zo heeft men kritische kanttekeningen gezet bij het onder werp landaanwinning en ook enkele bij de met verkeer en vervoer samen hangende problemen. Bovendien maakt de Kamer aanspraak op een zetel in de Waddenaviesraad. In algemene zin acht men het belang van het Waddenbied uit biologisch en natuurwetenschappelijk oogpunt onmis kenbaar. De Kamer kan zich dan ook verenigen met het door de regering voorgestelde beleid; het behoud van de Waddenzee als natuurgebied. Landaanwinning Met betrekking tot eventuele land aanwinning zegt de Kamer haar reeds eerder geformuleerde standpunt te handhaven. Dit houdt in dat onder be paalde voorwaarden ten behoeve van Den Helder een betrekkelijk bescheiden uitbreiding van de haven en het indus trie- en handelsterrein aan de westzijde van het Balgzand aanbeveling verdient. Deze voorwaarden houden in dat aller eerst met een deskundig onderzoek de haveneconomische mogelijkheden en perspectieven dienen te worden door gelicht Duidelijke kritiek heeft men op dat gedeelte van de nota waarin wordt ver wezen naar een op dit moment in gang zijnd onderzoek over de inpoldering van het Balgzand. Op wrevelige toon stelt men vast dat bij voorbaat in de nota de eis gesteld wordt dat uit dit onderzoek moet blijken „dat het maatschappelijk nut van de lutbreiding hoog is en er niet of nauwe lijks een aantasting is te vrezen van de uitgangspunten voor het beleid t.a.v. de Waddenzee". Maatschapelijk werker Frank van La- re heeft na zijn verblijf in het zieken huis zijn praktijk op Texel weer hervat. De eerstvolgende spreekuren die hij in zijn kantoortje (oude bibliotheekge bouw) aan de Burgwal houdt zijn op maandag 6 december en vrijdag 10 de cember van 8 30 - 10 00 uur. Vanaf maandag 13 december zal het oude sche ma weer worden ingevoerd, dus maan dag, woensdag, donderdag en vrijdag van 8 30 tot 10 00 uur. In de week van 27 tot en met 31 de cember houdt Frank van Lare geen spreekuur in verband met vakantie. Ondertussen kunnen mensen contact op nemen met het hoofdkwartier van de Stichting voor Maatschapelijk Werk in Den Helder, telefoon (02230) 15834. De afgelopen maanden verleenden B. en W. aan de navolgende personen, on dernemingen en instellingen de daarbij omschreven bouwvergunning. Daalders Supermarkt, Dorpsstraat 9, De Koog, veranderen van een winkel aan Dorps straat 9, De Koog; de heer J Beumkes, Sommeltjesweg 5. De Waal, veranderen van een gevel aan Sommeltjesweg 5, De Waal; de heer C. Hoogerheide, Kaap straat 15, De Koog, uitbreiden van een woning aan Pijpersdijk, Texel; de heer R J. Verhoeve, Pontweg 183, Texel, uit breiding van een woonhuis aan Pontweg 183, Texel; Bouwbedrijf B. Gieze, Muij- weg 33, Eierland, bouwen van 6 wonin gen plus garages aan het Wintergroen, De Koog; Fa. Veltkamp, Burgwal 13, Den Burg, veranderen en uitbreiden van een opslag-werkplaats aan de Burg wal te Den Burg; de heer H P. Bakker, Bemhardlaan 56, Den Burg, veranderen van een woonhuis aan Bernhardlaan 56, Den Burg; de heer S. de Boer, Kikkert- straat 34, De Cocksdorp, veranderen en uitbreiden van een winkelpand aan Kik- kertstraat 34, De Cocksdorp; de heer D J Koning, De Ruijterstraat 60, Oude- schild, veranderen c.q verbouwen van een hotel-café aan De Ruijterstraat 60, Oudeschild; de heer C. G. J van Empel, Houtweg 2, Den Burg, uitbreiden van een garage-berging aan Houtweg 2, Den Burg. Thijs van Leer Rogier van Otterloo Louis van Dijk spelen in de grote kerk van Monnikendam de allermooiste kerstliederen. Nu bij Het zou volgens de Kamer van Koop handel een evenwichtige beoordeling van de belangrijke factoren in de prak tijk wel eens kunnen bemoeilijken. De Kamer meent dgn ook dat een re delijke afweging van de resultaten van het uitgebreide onderzoek zonder be zwaar in een ruimer kader mag plaats vanden. Verkeer en vervoer In haar brief wijst de Kamer van Koophandel ook op het onderdeel ver keer en vervoer van de Waddenzeenota waarbij de problemen van TESO met name worden genoemd. Men herinnert aan het feit dat de veerverbinding tus sen Den Helder en Texel te kampen heeft met een ernstig capaciteitstekort. Dit heeft, zegt men, tot gevolg dat zo wel het recreatieve- als het economische verkeer in hun ontwikeling beperkt worden, hetgeen direkt en indirekt van invloed is op de gang van zaken op Texel. Naar de mening van de Kamer zal het natuurlijk milieu van de Waddenzee niet of nauwelijks geschaad worden door een uitbreiding van de veerdien sten. De Kamer kan zich ook niet vereni gen met een beleid dat gericht is tegen de intensivering van het vervoer over de Waddenzee, voorzover dit Texel be treft. Men verzet zich dan ook tegen een beleid dat tracht door middel van veer diensten het planologisch beleid op de Waddeneilanden te beïnvloeden. Zij meent dat welk planologisch beleid dan ook met betrekking tot de Waddenei landen primair zou dienen te worden bevorderd door een afdoend beleid ten aanzien van bestemming en inrichting van deze eilanden. De Kamer vindt dat een veerdienst niet als „kraan" voor het bereiken van planologische doeleinden (beperking van de drukte) mag worden „misbruikt". Tenslotte acht de Kamer van Koop handel het in haar brief aan de minis- Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2006 Ambulance (in geval Van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Een jaar of zes achtereen hebben wij kort voor Ouwe Sunderklaas een over zicht gegeven van allerlei nieuwsfeiten uit het afgelopen jaar. Met de bedoeling de fantasie te prikkelen en het deelne men aan dit oeroude Texelse feest (met een aktueel plaatselijke voorstelling) te stimuleren. Blijkens reakties werd dat op prijs gesteld en er werd dankbaar ge bruik van gemaakt. De enige klacht was dat een dergelijk overzicht veel te kort voor het grote feest werd gegeven. Er was dan geen tijd genoeg meer om be hoorlijke voorbereidingen te treffen. Om de mensen dit argument om niet te „speulen" uit handen te nemen, komen we daarom nu al met een greep van klein en groot nieuws uit de afgelopen 11 maanden. Traditiegetrouw wijzen we er op dat een goede voorstelling niet alleen moet „slaanv op een eilandelijke gebeurtenis of situatie maar dat deze ook zoveel mogelijk voor zichzelf moet spreken De tekst op de borden moet summier zijn. De toeschouwers gunnen zich trouwens de tijd niet om alles te lezen. Dat met Ouwe Sunderklaas „alles" mag is een misverstand. De voorstellingen mogen duidelijk, hard en zelfs een beetje grof zijn maar ze moeten toch wel voldoen aan een minimum van gaede smaak. Overdrijven en met halve waarheden werken is niet erg, maar het insinueren van aperte onwaarheden van persoon lijke aard is (bijvoorbeeld) uit den boze en tekent de betrokken speuler als een laf persoon Het is te wensen dat de juries in de verschillende dorpen dat ook nu weer een beetje in de gaten houden. Ouwe Sunderklaas wordt dit jaar op 11 december gehouden. Een uitstekende avond omdat de volgende dag uitgebreid kan worden uitgeslapen zodat onze toch al zo op proef gestelde plaatselijke eco nomie er geen schade door lijdt. Mededelingen met betrekking tot de Sunderklaasviering in de verschillende dorpen willen wij graag in de volgende krant opnemen. Dorpscommissies en an dere organiserende instanties verzoeken wij bij deze ons de gegevens zo snel mo gelijk te verschaffen. En daar komt dan de beloofde greep uit de feiten en feitjes. Ook dit jaar zijn mensen die voor het natrekken van aan vullende gegevens van ons archief ge bruik willen maken van harte welkom Daar gaat ie dan: Vliegtuiglawaai bleef plaag voor noordelijk Texel; J. C Dros terug in gemeenteraad; veel kritiek op verkeerscirculatieplan in Den Burg; controverse bóeren-natuurminnaars 10.30 en 10 30 per keer. 11.30 uur. Kosten ƒ2, ter gewenst dat de in te stellen Wad denadviesraad onder andere moet be staan uit vertegenwoordigers van orga nisaties van het bedrijfsleven. Het wordt gewenst geacht dat voor de benoeming van deze vertegenwoordigers de be trokken Kamers van Koophandels en Fabrieken worden ingeschakeld. De padvinders van de scoutinggroep St. Jeroen zijn afgelopen maandag door de slechte weersomstandigheden niet in staat geweest de aangekondigde ophaal- tocht uit te voeren. IJs en weder dienende zal dit nu aan staande maandag gebeuren. De route is weer Beatrixlaan, Witte Kruislaan, Schoonoordsingel, Burgerhoutstraat, Wagemakerstraat en Waalderstraat Alle oud papier is welkom, indien mo gelijk gebundeld. De opbrengst is be stemd voor de inrichting van het nieu we clubhuis in plan noord-west. Dinsdagmiddag ontdekte exploitant J. Goudsblom dat was ingebroken in het Torenpaviljoen bij de Vuurtoren. Een ruit van de achterdeur was ingeslagen. Binnen waren sporen van de indringers te zien, maar tot dusver is niets vermist. KORREKTIE In het bericht over de zeer geslaagde verkoopdag van de Doopsgezinde Zus- terkringen is een fout geslopen Bij het noemen van lotnummers waarop prijzen zijn gevallen schreven wij „blanco" ter wijl blauw was bedoeld. Het daarbij ge noemde nummer 2978 bestaat niet; be doeld was 297. VRIJDAG 3 DECEMBER De Waddenruiters-Kleppertjes houden hun feestavond in de kantine van va kantiecentrum Dennenoord aan de Grensweg; aanvang 20.00 uur. Om 19 30 uur begint in Centrum 147 aan de Bernhardlaan een schrijfavond voor politieke gevangenen, georgani seerd door de plaatselijke afdeling van Amnesty International. Model brieven en luchtpostpapier zijn aan wezig. In het Fanfaregebouwtje aan de Witte Kruislaan begint om 20.30 uur een feestavond van de speeltuinvereni ging 't Groentje (fondue, spelletjes w o. bingo met prijzen etc.). Bedoeld voor jeugd van 8 tot 17 jaar. ZATERDAG 4 DECEMBER Speeltuinvereniging 't Groentje houdt in het fanfaregebouwtje aan de Witte Kruislaan een kindermiddag met pop penkast, aanvang 15.30 uur. Om 11.00 uur vertrekt bij het Karting- terrein (Akenbuurt) de puzzel(snert)- rit van de Waddenruiters-Kleppertjes. DINSDAG 7 DECEMBER De commissie voor recreatie en natuur behoud heeft om 17.00 uur een open bare vergadering in het Natuurrecrea- tiecentrum. Enig agendapunt: de ka belbaan in De Koog. De oudere Doopsgezinde zusterkring heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk. VASTE DATA: In de expositieruimte van 't raadhuis is de tentoonstelling over diverse grafi sche technieken te zien. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix laan kunnen dagelijks oude kranten in de daar opgestelde container gede poneerd worden. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt dagelijks spreekuur van 8.30 tot 10.00 uur behalve op dinsdag en de eerste woensdag van de maand. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in ,,De Zwaan". Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan dc Burgwal te Den Burg. Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 - Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in de „Witte Burcht", aanvang half acht. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur. In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend, De uitleenuren zijn van 15.30 - 16.30 uur en donderdagavonds van 19.00 - 19.45 uur. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en vdn 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in •en Bucg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worcfën bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 U Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.3<) uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-geoouw aan de Jonkerstraat Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en rnet 13 jaar. Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Texelaars niet erg gretig bij aansluiten op aardgas; installateurs laten het afwe ten; Texel zat door stroomstoring lange tijd in het donker, demonstratie in Den Haag' natuurbeschermers krijgen schuld van vertraging dijkverzwaring; steeds meer echtscheidingen op Texel; niet ie dereen blij met bos op noorden van ons eiland; VVV krijgt meer geld van de ge meente; Texel krijgt „eigen" maatschap pelijk werker om relatiestoringen op te heffen; Zeeburg wordt voerplaats voor rotganzen; nieuwe VW-voorzitter; Ou deschild met succes in verzet tegen ver- keersdoorbraak Soortgelijke strijd in Den Burg vergeefs; honden richten slachtingen aan onder schapen; G.S. te gen grotere capaciteit veerdienst; voor rangsregeling TESO steeds beperkter; De Eendracht weg of niet?; ongerust heid over eoonomische toekomst; Texe laars zijn leergierig: volgeboekte cur sussen en veel animo voor avond-mavo; mooiste meisje van Noord holland woont op Texel; Sandershuus gekraakt; Texel se ondernemers bestudeerden toerisme op Schouwen-Duiveland, Ooievaars ge signaleerd' De Toes verkocht; veel on gelukken als gevolg van drank; rumoer rond slopen woningen ten behoeve van Rabo-bank: Jan Witte liep weg uit de raad; Zuidewind ontvouwt „noodplan" voor visserij; kort na vertoning „Jaws" ook bij Texel grote haai gezien; Walrus bezocht Texel; onbekende steelt overal dames(onder)kleding; D ET V-voorzitter Daalder berispt minister; gemeenteraad op bezoek in landschapspark; TESO wil uiterlijk in 1980 dubbeldekkers; rumoer rond kleiduivenmachines; Jan Hennink koopt De Strooppot; kamperen bij de boer in discussie; veel koninklijk bezoek: Claus officieel en koningin in stilte; ille gale radio-omroep opgerold; toch rond- vaartvergunmng voor Hutjes; onderne mers vernietigen letterlijk streekplan; geharrewar rond tervisielegging bestem mingsplan; B en W. lezen provincie de les; taxies blokkeren haven als protest tegen intrekken voorrangsrecht; ge meente treedt, hard op bij clandestiene bouw, politiewagen total loss; Texelaars gebruiken steeds meer stroom; baatbe- lasting'onroerend goed-belasting; naakt strand veroorzaakt tekort aan parkeer ruimte; booreilanden rond Texel; TESO reoord' 4580 auto's op een dag vervoerd; 600 bezwaarschriften tegen plan bui tengebied; politie zocht vergeefs naar bomen hakkende vandalisten; droogte; feestende badmeesters uit de bocht; wordt rehabilitatie succes?; De Oran jeboom weer donker; volgt hotel Texel?; letterlijke notulering van woorden Dros; Jan Wolkers door jager met dood be dreigd, herrie rond onbestemde wonin gen; geen extra subsidie voor rehabilita tie beunhazen; TESO lanceert plan voor dubbeldekker in bestaande haven; steeds meer Texélse jagers gediplomeerd; in- validenlift in raadhuis; kabelbaan. Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1. 0 Bloembollen, o.a. tul pen, narcissen, hyacin then en vele andere soor ten. Exportkwaliteit. A. van Strien, Schilder- end 45B, tel. 2904 De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef. telef (02279) Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C van ter Maden. Limawstr 4 Den Burg telef (02220) 3320 - Bromfietsbanden 2.75 x 17 va. ƒ29,90. Dat kan al- leen bij Ran tweewielers Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt. Eier land, telefoon (02225) 287 Tegelboetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9. Oosterend Boetiek open: van maan dag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur; vrij dags van 13.30 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 9 30 tot 12.30 uur en na afspraak, tel (02223) 666 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot. eig. K H Boon. Vamor ge- dipl., tel (02230) H252. De Bolder, Wezenland no 1, Den Burg, telefoon (02220) 3141. Wij kunnen voer u tegen aantrekke lijke prijzen de hieronder genoemde werkzaamhe den verzorgen: het bekleden van meu belen (antiek, klassiek en modern) alsmede het op maat maken van buiten zonwering, (Markiezen) de reparatie van uw tuinmeubelen, tenten, windschermen, zodat u in het komende voorjaar hierover direkt kunt be schikken. het opnieuw bekleden van autokussens of repa ratie hiervan, machinale houtbewer king, zagen slijpen, inbinden van boeken en tijdschriften, inlijsten van platen, schilderstuk ken, borduurwerk, diplo ma's enz. Wij zijn u gaarne van dienst en doen u vrijblij vend. indien gewenst, schriftelijk prijsopgave. Alle soorten van (TOP)- LENINGEN met en zon der onderpand. Agent schap Rijkspostspaarbank hypotheken. Jan Dekker, Assurantiën, Bernhard laan 89, (02220) 2833 Voor radio en TV met gunstige financieringsmo gelijkheden naar HOTEX electronica, Vloedlijn 36, Den Burg 02220-3398 (Piet Volop handappels e* handperen. M. Huisma De Veen, tel. 2203 Lompen en metalen; afhalen autowrakken. J. Schagen, Wagemakerstr. 28. Den Burg, tel. 2470 Timex horloges min 25°/o korting. Electrohuis Ook Sinterklaas leerde op 't Ruitercentrum paardrijden, 10 lessen ƒ100,—. Tel. (02228) 289 Kerstbooraaktie. Vijf gulden fruit 1 waarde bon, 10 waardebonnen 1 kerstboom van ƒ10,95 voor ƒ6,95. Van der Meer, Den Burg - De Koog Roger Dean kalender 1977 ƒ22,50. Boutique Déja-Vu, Weverstraat 5, Den Burg Dit weekend voor een lekker berd zuurkool met spek op naar 't Kompas in Den Hoorn, (02226) 438 Te koop keukenmachine z.g.a.n. Tel. (02226) 312 Te koop gevraagd win terwortelen voor de po- ny. Tel. (02223) 459 Te koop partijtje radia toren CV, roestvrij, prima staat .Diverse ma ten. Wagemakerstr. 28, tel. 2470 Te koop wegens ruim tegebrek Miele elektr. droogautomaat, slechts enkele malen gebruikt tegen redelijk bod. Nika- del 16, De Koog, (02228! 706 Houten keuken- er wc-rolhouder. Boutique Déja-vu, Weverstraat 5, Den Burg Te koop brommer. singel 29 Peugeot 103 Schoonoord- Amarillesbollen in 6 kleuren. A. van Strien, Schilderend 45b, Den Burg, tel. 2904 i Dit weekend voor eeri lekker bord zuurkool mei spek op naar 't Kompas ïr Den Hoorn, (02226) 438. 01 Hiermede geven wij U kennis, dat heden in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar van ons is heengegaan onze lieve tante Trijntje Kooiman, op de leeftijd van 77 jaar. Namens de familie S. van Leeuwen Den Burg, Texel, 1 december 1976, Jan Dirkszoord 14. De rouwkdienst zal worden gehouden zater dag, 4 december n.m. 1.30 uur in de verga derzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene Begraafplaats zal plaatshebben Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Na een kortstondige ziekte is heden, 1 de cember 1976, in Alkmaar overleden, onze lieve nicht en tante Trijntje Kooiman. Rustzacht lieve nicht en tante. G. Kooiman-v.d. Wulp Piet Jan en Nel van Boven Jan en Yvonne Benno en Geertje Ronald en verdere familie. 22: Cr :1e r 1. rei M; aal 90 00_ Te hi on ir, dc g Vo ind iff( 1L. Boi ere >rsi :pv ere ',5( :n >ssr bbe ts. jar V Ph V e ükt 10 en 3 Pie per 41 Wij leli bel iarij

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2