Als je 'n bijna nieuwe auto kunt overnemen van een goeie kennis, is't handig om een geldvoorraadje te hebben! Met h NMB Service-krediet.* „VADERS TWEEDE VROUW lll.ttXIIIIWS NI FEUILLETON: Kadercursussen van Texelse sportraad spoedig van start Succes voor slagerij Coënga Schietoefeningen Zon, maan en hoog water Mareis verloor van koploper WGW B Succes op konijnententoonstelling Tuitjenhorn Open badminton kampioenschappen n Belangrijke telefoonnummers Stuur een kaart aan een politieke gevangene Dank aan allen! Derde blad Texelse Courant, vrijdag 3 december 1976 Onder auspiciën van de Nederlandse Sportfederatie zal (bij voldoende animo) in januari en april door de Stichting Texelse Sportraad worden begonnen met een tweetal cursussen op sportgebied. Een algemene basisopleiding (voor mensen werkzaam in de sport) zal wor den gegeven in dorpshuis „De Wiele waal" in De Waal. Daarna zal voor men sen die werken in de recreatiesport en zomervakantiebedrijven een cursus re creatiesportleider worden gegeven in de' LTS-kantine en de Burgemeester De Koninghal. Voor beide cursussen kan men zich (uiterlijk) tot 15 december opgeven bij de administrateur van de Stichting Texelse Sportraad (G. Praamstra) op het raadhuis, telefoon (02220) 3041. Algemene basisopleiding De algemene basisopleiding is speciaal bestemd voor mensen die in de sport werkzaam zijn en geen enkele opleiding in deze richting hebben gehad. Zo kun nen verenigingsbestuurders en praktisch leidinggevenden iets van deze algemene basisopleiding opsteken. Dit onderdeel begint op 7 of 14 januari a.s. en wordt gegeven door de heren B. Boetes en J. J. de Kleijn. De cursus omvat 12 lessen op vrijdagavonden en zaterdagochten den. De kosten bedragen ƒ50,per per soon inclusief het cursusboek. Recreatieleider A Ten behoeve van mensen die werk zaam zijn in de recreatiesport en de zo- mervakantieverblijven staat een cursus Recreatiesportleider A op het program ma. Deelnemers hieraan dienen in het bezit te zijn van het diploma algemene basisopleiding of een daarmee gelijk te stellen diploma of certificaat. De cursus Recreatiesportleider A be gint op 1 april 1977 en wordt ook ge geven op vrijdagavonden en zaterdag ochtenden. Tijdens de zomervakantie wordt de serie onderbroken. Deze twee de cursus verzorgt de heer K. J. Koning en omvat 95 lesuren (38 lessen van 2 x/z uur). De kosten bedragen ƒ225,per oursist plus ƒ21,voor studiemateriaal. Het is de bedoeling in aansluiting op deze twee opleidingen enkele sportge- richte cursussen te organiseren. Men dient voor het volgen daarvan echter dan wel minimaal in het bezit te zijn van de algemene basisopleiding. Op de jaarlijks door de Arnhemse sla gersvereniging gehouden presentatie voor vleeswaren heeft een inzending van slagerij Goënga uit Den Hoorn een zeer goed resultaat opgeleverd. Na de win naar van het goud (die 97 punten ver gaarde) behaalde Goënga met 92 pun ten het zilveren kwaliteitscertificaat. In totaal moesten de ingezonden werkstuk ken in de Arnhemse Rijnhal tien beoor delingen ondergaan. Bij de Hoornder in zending dient bovendien te worden aan getekend dat slagerij Goënga de inzen ding opgestuurd had waardoor er waar schijnlijk ook nog enig kwaliteitsverlies is opgetreden. De keuringen in Arnhem werden verricht met medewerking van het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek TNO in Zeist. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 24 december 1976 zullen, op werkdagen van 8 00 tot 18.00 uur, van bovenge noemd terrein schietofeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. Vrijdag en zaterdag kan er in het City theater worden gelachen om „Mother, jugs and speed", een film waarin de gal genhumor hoog ligt opgetast. Ambu lancerijders, die voor een klein parti culier bedrijf gewonden, zieken en lijken moeten vervoeren, hebben te kampen met felle concurrentie. Zo moeten er steekpenningen worden betaald aan de politie, om als eerste getipt te worden, wordt de collega gesaboteerd en is er de slopende haast, altijd als eerste bij een ongeval te moeten zijn. Nu en dan doet de film zeer authentiek aan, terwijl dat eigenlijk de momenten zijn dat je tege lijkertijd denkt: „dus toch geen kome die?" Regisseur Peter Yates springt na melijk nog al eens heen en weer. De el lende van de slachtoffers (zelfmoorden, miskramen enz.) vormt geen geslaagd decor voor een komedie. Tenminste niet op de manier van Yates. Dat Robert Altman zich het in „Mash" wel kon per- miteren, vond zijn basis in een dijk van een scenario, dat hier geheel afwijzend schijnt. Jammer, want Raquel Welch zo wel als haar bijrijders acteren dat de vonken er vanaf vliegen. (14 jaar). In verband met Sint Nicolaasavond is er zondag de gehele dag geen voorstel ling. Maandag (20.00 uur) „Bloodmoney". Deze Western die zich afspeelt in Ame rika en China, geproduceerd werd van- De zon komt 5 december op om 8.31 uur en gaat onder om 16.30 uur; 8 de cember od om 8.35 uur en onder om 16.29 uur. Maan: 6 dec. V.M.; 14 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 3 december 5.36 en 17.53 Zaterdag 4 december 6.32 en 18.48 Zondag 5 december 7.19 en 19.35 Maandag 6 december 8.01 en 20.19 Dinsdag 7 december 8.41 en 20.56 Woensdag 8 december 9.20 en 21.33 Donderdag 9 december 9.59 en 22.06 Vrijdag 10 december 10.38 en 22.39 Zaterdag 11 december 11.16 en 23.13 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. uit Hong Kong en gemaakt is door een Italiaan, mikt op een publiek dat geen hoge eisen stelt. Lee van Cleef krijgt als bankrover in het Wilde Westen te maken met het gestolen fortuin van een Chinees. Een envelop met een serie blote schoonheden is het enige wat er in de bankkluis te vinden is. Via de tatouenn- gen op de achtersten dezer dames kan het goud worden achterhaald. Daar de meisjes onbekend zijn moeten er heel wat billen worden bekeken. Tussendoor is er dan nog flink wat aktie te zien. Simpel vermaak voor 14 jaar. De dinsdagavond in de Helderse sport hal gespeelde ontmoeting tussen het Texelse meisjes basketbalteam De Ma reis en de koploper in de afd. Noord holland WGW B is met groot verschil door De Mareis verloren. De uitslag werd tenslotte 14-97 na een 7-46 rust stand. Punten werden aan de Texelse kant gescoord door de verdedigers Saskia de Veij, Hillian Koning en Marjo van Sta veren. Van de toch wel falende De Ma reis voorhoede was het alleen Saskia Veldwisch die een paar punten wist te realiseren. Dit treffer! zal beslist niet al» een voorbeeld van sportiviteit de geschiede nis ingaan. Er werd nogal veel gepraat wat de sfeer ook niet zo ten goede kwam. Vrijwel de gehele ontmoeting werd door WGW B het man-to-man systeem toegepast waardoor De Mareis niet erg uit de verdediging konden komen. Ook een vorige ontmoeting met dit sterke team was al gebleken dat men er bij WGW B goed voor zorgt de dekking niet te verliezen. (Het werd toen 70-5). Door deze overwinning blijft WGW B leider in de competitie maar De Mareis (juist de laatste tijd goed op dreef) zak ken nu van een tweede naar een derde plaats op de ranglijst. Op de kringtentoonstelling voor dui ven, hoenders en konijnen die dit week end in het Noordhollandse Tuitjenhorn werd gehouden is het bij de afdeling Franse hangoren een volledig Texelse aangelegenheid geworden. Prijzen gingen hier naar inzendingen van de Texelaars G. Festen en P. v. d. Molen. De tentoonstelling was georga niseerd door de plaatselijke konijnen- sportvereniging „Nut en Sport" te Tuit jenhorn. Bij de jonge Franse hangoren behaal de de door G. Festen ingezonden konijn- grijze ram het predikaat Zeer Goed en werd dit dier tevens tot beste in zijn kleur genoemd. Bij de inzending van een zevental die ren dat deel uitmaakt van de zg. „grote rassen", (te weten: Vlaamse reuzen, Lotharingers en Franse hangoren) be haalde een jonge bonte Franse hangoor- ram van P. v. d. Molen het kampioen schap. Ook werd deze inzending gewaar deerd met de aanduiding 1ste F (fraai). Met een witte Franse hangoorvoedster behaalde dezelfde P. v. d. Molen even eens het predikaat F. Dit laatste dier kreeg een tweede prijs bij de Franse hangoren. Afhankelijk van het aantal inschrij vingen zal de Badmintonclub Texel op zondag 16 en/of maandag 17 januari de Texelse badmintonkampioenschappen gaan organiseren. De deelname hiervoor is opengesteld voor iedere belangstel lende inwoner van Texel. Er kan inge schreven worden voor het heren- en dames enkelspel, dubbelspel en gemengd dubbelspel. Het inschrijfgeld voor deze wedstrijden bedraagt ƒ2,50 per inge schreven onderdeel. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men zich (vóór 1 januari) richten tot Margriet Rey, tele foon (02220) 2345 of Gerard Witte, tele foon (02220) 2664. BRIEVEN VAN LEZERS BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. In vele landen zijn politieke gevan genen. Dat zijn mensen die gevangen zitten omdat ze een andere mening heb ben, om hun godsdienstige overtuiging, of omdat ze tot een bepaalde bevol kingsgroep behoren. Ze worden verge ten. Velen van hen worden slecht be handeld. Stuur hen een kaart, een Am- nesty-kaart of uw eigen kaart. Dit geeft hen weer moed. De gevangenen merken dat iemand zich om hen bekommert. Ook de andere gevangenen in de gevan genis horen hiervan. Ook zij voelen de kaarten als morele steun. De gevange nisautoriteiten merken dat de gevange nen internationaal aandacht krijgen. Dit leidt vaak tot verbetering van behan deling, soms zelfs tot vervroegde vrijla ting. Schrijf een korte persoonlijke groet, liefst in een vreemde taal, maar ook Nederlands is goed; de gevangene be- me(umee. NEDERLANDSCHE MDDENSTANDS8ANK B4£ 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadj'e hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u't nodig hebt.U betaalt alleen rente U Un/I.tn TT urn r*nn nisf nnn.nnm.n nnnpmen. u spreeKi een Keer n oeurag ar cu u vasic auuüuig yci uidduu, j_.u uttmi over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. grijpt de bedoeling wel. Bedenk wel dat Kerstmis niet in alle landen wordt ge vierd. Een geschikte dag om kaarten te sturen is bijvoorbeeld 10 december: de dag van de rechten van de mens, of een feestdag van het land. Kaarten en/of adressen verkrijgbaar bij de Amnesty-werkgroep, secr. me vrouw J. Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon (02220) 4109. Zo'n 12 jaar na mijn pensionering was het een buitengewoon voorrecht het her nieuwde „Jan Ligtharthuis" in Amster dam te mogen openen Aan dit „Buurt huis van de Jordaan" kon (dankzij een subsidie bijdrage van ƒ750.000,voor rond een miljoen gulden van alles ver spijkerd worden. Er reed op de dag van de opening een geluidswagen door de Jordaan waarmee werd rondgebazuind dat wij (mijn vrouw en ik) de „tent" gin gen openen. We hebben dat dan ook met veel genoegen gedaan. In het nieuwe ge bouw is nogal wat tot stand gekomen. Er is een geheel nieuwe verdieping bo venop gezet en het is een ware doolhof van lokaliteiten en vertrekken gewor den. Er zijn inmiddels 4 cultureel wer kers aan verbonden alsmede een tweetal maatschappelijk werkers. Het tiener werk neemt er een centrale plaats in maar ook het werk voor en met volwas senen en bejaarden. Ook de postduiven vereniging komt er recreatief bijeen. Wat dit nu allemaal met Texelaars te maken heeft? Heel veel! Ik dacht dat het nog eenmaal mijn plicht was (bij het avondrood mijns le vens) daarop de aandacht te vestigen; voor de ouderen, maar ook de jongere generatie. Dank aan allen die zovele ja ren voordien aan de adoptie van zo'n belangrijk onderdeel van het werk in de Amsterdamse Jordaan, financieel en materieel, hebben willen bijdragen. Dank aan de vroede vaad'ren van Texel, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, de TEM, de TESO, het Texels Museum (waar zovele Jordanertjes gratis toegang hadden), middenstanders en de vele par ticuliere donateurs van de Hervormde Gemeente en alle onbekende gevers- (sters). En mocht er onder u geachte lezers zijn, die nog eens wat meer wil weten, vragen is vrij! Joh. K. A. Schreuder, Jan Ligtharthuis, P H. Polder tel. (02226) 324 jj 3. Nu keek hij naar de vrouw, die nog zat te schillen. Hij liep naar de tafel en keek in de emmer en toen in de bak. Even rommelde hij er met zijn hand in. „Genoeg", besliste hij op korte toon en voegde er aan toe: „Eet u veel?" Ze haalde haar schouders op. Ik heb wel honger, dacht ze. Ik kan me niet eens herinneren hoe laat ik vandaag voor het laatst heb gegeten. „Gewoon", antwoordde ze. Het was de tweede keer, dat hij haar stem hoorde. Ze klonk vlak en toonloos. Als van iemand, die nergens meer interesse voor heeft. Hij nam de emmer bij haar weg en veegde het zakmes, dat ze gebruikt had, aan zijn broek af, waarna hij het sloot en in de zak stopte. De geschilde aard appelen waste hij een keer bij de pomp en deed ze toen met vers water in een pan, die ook al op het fornuis werd ge zet. Het water in de ketel bereikte lang zaam het kookpunt. De man had intus sen een pot te voorschijn gehaald en deed er een paar scheppen koffie in. Zonder te wachten tot het water hele maal gekookt was, goot hij de koffie op en deed de rest van het warme water in de pan met aardappelen. Daarna strooi de hij er wat zout overheen en deed het deksel toe. Met de pot koffie liep hij DOOR GERRIT FRANSSEN naar de tafel en zette die neer. Hij wees naar de kast en zei: „Daar staat alles, wat u nodig hebt: kopjes, suiker, melk en lepeltjes. Als u warme melk wilt, die staat op het fornuis. Let op, dat de aard appelen niet overkoken. In de bak ligt brandhout; met een kwartiertje ben ik weer terug". Zonder haar commentaar af te wach ten, pakte de man een lamp, ontstak die en liep ermee naar buiten. Door het raam zag ze het licht langzaam verdwij nen. Zou hij nu dat enge bos ingaan? Hoe durft-ie het. Waarom neemt hij die hond niet mee? Het dier had de man nagekeken, toen deze het vertrek verliet, maar bepaalde zijn aandacht nu weer bij de vrouw. Ze liep naar de kast en keek, wat daar al lemaal in stond. Een kopje, de suikerpot en een lepeltje pakkend, liep ze terug naar de tafel en schonk zich de kop vol, waarna ze er suiker bij deed. De pot was van metaal, dus zette ze hem weer op het fornuis. Even deed ze het deurtje open, maar het vuur brandde vol op. En omdat de pan met vlees en vet begon te koken, zette ze die een eindje naar ach teren. Met een schep warme melk kwam ze terug naar de tafel en deed die in haar kopje. Toen dronk ze. Tot haar grote verwondering smaakte het. Het was in ieder geval warm en zoet. En ze proefde duidelijk, dat het vers gezette koffie was. Al was het zon der filter gezet. Maar ze vond het wer kelijk lekker. Gedurende de minuten, dat de man weg was, hield ze het vuur bij en deed het deksel van de pan aardappelen half los, toen het water begon te koken. Ze keek rond, maar zag geen groenten. Wel in de juspan grote stukken vlees. Of was het spek? Ze wist het niet. De man kwam terug met een paar kroppen sla. Naar het fornuis lopend, keek hij in de pannen en daarna naar het vuur. Het begon nu warm te worden in het lage vertrek. De hond was ook al teruggegaan tot het midden van de ka mer. Daar lag hij nu, met de voorpoten gekruist, naar de man te kijken, die de koffiekan meenam naar de tafel en zich een kop inschonk. Naar de vrouw aan de andere kant van de tafel kijkend, vroeg hij: „Nog één?" „Graag", antwoordde ze en ditmaal lag er iets van spontaniteit in haar stem. Hij schonk ook de andere kop vol en keerde daarna met de kan terug naar het fornuis. Na koffie gedronken te heb ben, kwam hij met borden en bestek. „Tafellaken heb ik niet", zei hij. „Ser vetten evenmin. Ik ben niet ingesteld op damesbezoek". Ze knikte ten antwoord, alsof ze zeg gen wilde: ik begrijp het. De tafel was van ongeverfd hout. Ze had de neiging om een borstel, heet wa ter en een bus schuurpoeder te nemert' en het blad schoon te maken. De man kwam met de pannen naar de tafel en zette er alles neer. De deksels er af ne mend, maakte hij een uitnodigend ge baar. Zelf nam hij een groot stuk vlees uit de pan en schepte zich aardappelen op. Op een soort schaaltje had hij de sla gelegd, met ertussen schijfjes augurk of komkommer. Het vlees rook geurig. Ze voelde de honger in haar lichaam en stak de vork in de juspan om er ook een stuk vlees uit te halen. Het was vet en heet, maar wel mals. Ze sneed het in stukjes en proefde ervan. Dit heb ik nooit zo gegeten, wist ze; maar het smaakt geweldig. Geruime tijd aten ze. De stilte was haast voelbaar, dacht de vrouw, nu we geen van beiden spreken. De man schep te zich nog een tweede keer op en nam ook nog een stuk vlees. Maar de vrouw schoof haar bord, nadat ze het leegge geten had, van zich af Na deze maaltijd haalde de man een andere pan van het fornuis; er bleek pap in te zitten. Ze had met bemerkt, dat hij ermee bezig was geweest Zonder verdere plichtplegingen zette hij haar bord weer terug en begon er pap in te scheppen. Ze protesteerde al na de tweede schep: „Dat kan ik alle maal niet meer op!" Hij keek naar haar figuur met een ge ringschattende blik. „Daar kan anders best nog wat bij", zei hij, maar vulde toen zijn eigen bord. De vrouw kreeg met veel moeite ook nog de dikke pap naar binnen. Ik krijg er straks een he vige indigestie van, dacht ze bij zichzelf. Kan mijn maag zo'n enorme hoeveelheid voedsel ineens verdragen? Na het eten zei hij, borden en pannen wegzettend op een plank bij de pomp: „Morgenochtend wassen we wel af; het is nu te laat geworden. We drinken nog een kop koffie en gaan dan naar bed". Ze keek verschrikt op. De man bij het fornuis schepte de etensbak van de hond vol, waarna hij deze voor het dier neer zette. Daarna kwam hij met de koffie kan naar de tafel en schonk nogmaals beide koppen vol. De vrouw begon nu echt bang te worden. Terwijl ze uit de kop dronk, klapperden haar tanden er tegen. Misschien voelde de man nu haar vrees aan. Hij zei, wijzend op de kaars in de blaker: „Neem dat licht maar mee; boven is een opgemaakt bed. Een enkele keer heb ik hier wel vaker een slaper. Maar wees voorzichtig met het licht. Steek de boel niet in brand". Enkele minuten later liep ze naar de open trap en begon die te beklimmen. Ze voelde zijn blikken op haar gevestigd. Zich omdraaiende, voorzover dat moge lijk was, zei ze: „Dank u wel voor alles". Ik zal u er morgenochtend wat voor ge ven". Maar terwijl ze sprak, liep de man naar een ander vertrek, gevolgd door de hond. Hij reageerde helemaal niet meer; het leek alsof hij de vrouw al vergeten was. Boven was enkel een zolder, die in twee delen was afgeschut met een por taaltje ertussen. Er was een deur; in een der beide vertrekken zag ze een ledikant staan met een stoel en een kleine tafel. Toen ze het vertrek betrad, zag ze even eens een dakraam, dat iets open stond. Het bed leek schoon; het rook in elk ge val fris. Terwijl ze de blaker op het tafeltje zette, keek ze naar de deuropening. Ze liep erheen en deed de deur toe, maar op slot kon hij niet. Ze zag geen sleutel, evenmin een knip. Besluiteloos liep ze terug naar het bed. Ik heb natuurlijk geen nachtgoed bij me; ik heb er im mers niet op gerekend? En veel geld zal ik ook niet bij me hebben, daar let ik immers ook nooit op? (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 9