Cjroen ^warLrJexels in het harL, Ouwe Sunderklaas 1976: veel deelname en goede kwaliteit Kotter TX 99 had aanvaring y On-Texelse uitbeeldingen worden steeds zeldzamer Tweemaal C.V.-brand B en W tegen beperking voorrangsregeling Teso Bibliotheek automatiseert /paarbank Kruising Amaliaweg-Pontweg wordt beveiligd 35 mille voor herstel oude bomen DINSDAG 14 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9135 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Weasel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9.80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank. Rabobank Advert. 38 cL per mm excl. 4% BTW Ouwe Sunderklaas 1976 is achter de rug en er is alle reden om met tevre denheid op dit oer-Texelse evenement terug te zien. Het aantal deelnemers was bijna overal hoger dan in vorige jaren en wanklanken van betekenis bleven uit. De politie, versterkt met vier extra krachten van de Verkeers- groep en de marechaussee, had wei nig te doen. De kwaliteit van de uit beeldingen vertoonde ook een stij gende trent. Enkele jaren geleden leek het nog een wensdroom dat alle Ouwe Sunderklaas-voorstellingen van zuiver Texelse en aktuele origine zouden zijn, nu is het toch bijna zover. Zelfs bij de jeugd zijn de clowntjes, feeën en ka bouters op snelle terugtocht ten gunste van de plaatselijke realiteit van alle dag die bij nadere beschouwing toch ook wel erg sprookjesachtig is, zeker als wat ruimte wordt gelaten bij het precies weergeven van de werkelijk heid en bij een flinke portie overdrij ving die door de toeschouwers in har telijke dank wordt afgenomen. Inspiratie voor de meest uitgebeelde voorstelling leverde de actualiteit van het laatste moment: er waren tientallen walrussen, bijna allemaal in conflict met Gerrit de Haan van het Natuurrecre- atiecentrum. De les die de NRC-direc- teur kreeg was eensluidend: laat zwem men dat beest. Tenslotte kon niemand weten dat het De Haan er niet om te doen was de walrus te vangen om als trekpleister voor „zijn" centrum te die nen, maar om het kennelijk in slechte conditie verkerende dier op te peppen en naar de noordpool terug te laten brengen Barbecue Wie van Ouwe Sunderklaas gebruik /il maken om met de beschuldigende vin ger te wijzen hoeft niet te beschikken over het wettig en overtuigend bewijs. Zodat minstens 20 voorstellingen be trekking hadden op de beruchte barbe cue-party in de Dennen die uitliep op chandelijk vandalisme met voorbedach te rade. De speulers lieten in uiteen lopende toonaarden blijken dat bij ie dereen bekende horecamensen de hoofd daders waren en geloofden blijkbaar niet in de machteloosheid van de politie tegenover dit verschijnsel. Ouwe kost van vorige, jaren kwam ook weer uitge breid aan de orde. Bestemmingsplan, andschapspark, controverse natuurbe- ichermers-zakenlui etc. Dankbaar werd gebruik gemaakt van een nieuw element n deze nog steeds- voortgaande discus- :ie: de rotganzenvoerplaats van „Zee- )urg" waarin geen der speulers vertrou wen bleek te hebben. Dinky Toys Dat de derde boot van TESO een uit jebuit onderwerp zou worden was nau- velijks een verrassing. Met name de esearch met behulp van Dinky Toys- lutootjes door de nijvere dinecteur Hoo gheide was voor de zich suf pieke- ende adspirant-speulers een welkom ïieuwtje geweest. Zoals gezegd: meer speulers dan vori- ;e jaren. Niet overal betekende dat ook neer voorstellingen. Met name in Den Surg werd een verschuiving gezien van le individuele spelers naar paren en [roepen, zodat toch heel wat meer ge- maskerden op straat verschenen. Er was zelfs sprake van overvloed. De toeschou wers slaagden er niet in alles te bekij ken, te lezen en te beluisteren. Erg jam mer, want menige fijne nuanoe ging daardoor verloren. Het wordt hoog tijd dat de dorpsoommissde betere speelfaci- liteiten schept. Op de Groeneplaats of een ander centraal punt zou een goed verlichte ruimte moeten worden open gehouden, eventueel overdekt, waar alle speulers in volgorde hun nummer zou den kunnen brengen zonder concurren tie van te snel volgende andere opeisers van de aandacht. Veel ging nu in het ge woel verloren. Kabelbaan De „Toekomst"-ige kabelbaan in De Koog werd door de speulers niet onver deeld gewaardeerd. In dat opzicht vorm den ze een getrouwe afspiegeling van de houding van onze meer officiële volks vertegenwoordigers. Menige voorstelling legde zelfs verband tussen het beruchte bomenhakken en deze kabelbaan door te verondestellen dat het hier ging om het scheppen van ruimte voor de baan, met het oog op de „Toekomst" zogezegd. Dat TESO heel wat anders kan betekenen dan Texels Eigen Stoomboot Onderne ming is overduidelijk aangetoond. Wat te denken van „Theo's Eigen Stoomboot Onderneming"? En „Tijd En Snelheid Onbekend"? Of: „Theo's Eigen Speel goed Onderneming"? Een zeer fraai mo del van de nieuwe dubbeldekker „Th. Hoogerheide" werd rondgedragen zo dat in ieder geval duidelijk werd dat TESO en zijn directie sterk zijn verwe ven, een gevoel dat reeds geruime tijd bij de soms lichtelijk geïrriteerde plaat selijke overheid bestond. Badmeesters Niet iedereen gelooft dat de Utrechtse studenten 's zomers in de eerste plaats naar Texel komen om daar over het le ven van badende toeristen te waken. Het bleek uit voorstellingen die fijntjes aanduidden dat drank en vrouwen hun verblijf op het eiland tamelijk dragelijk maken, met soms een vervelend incident als het uit de bocht vliegen van een busje als de feestende redders zich van het ene naar het andere horecabedrijf begeven. „De zee is te bedwingen maar de alcohol niet". Verschilende speulers veroordeelden de bemoeizucht van niet-Texelaars met de gang van zaken op het eiland. Heel aardig was de voorstelling van de man die verbetering van de mentaliteit be oogde door het toedienen van Texels bloed. De Texelse bejaarden zijn met hun halfgeldregeling voor de veerboot nog niet tevreden. „De auto moet ook nog mee voor dat tarief", vond een groep die zich de „Heli's 65 plus" noemde. Twee man op fiets waren druk bezig met het uitdelen van gasmeters. Om dui delijk te maken dat het met de aardgas- aansluitingen op Texel nog niet erg hard gaat. „Samen aan het gas met de ge meente - De Liefde zet ons het mes op de keel". Privélevcn Het veelal onstuimige privé-leven van sommige raadsleden bleek zaterdag avond ook een dankbaar onderwerp te zijn. Sommigen pakten het fijntjes aan; anderen uitgesproken grof en pornogra fisch. Voor de gezagsdragers die in onze cultuurbehoeften voorzien viel ook wat te leren, „Waarom wèl tien voetbalvel- (zie vervolg pagina 2) Volgens B. en W. heeft het onaan vaardbare economische gevolgen als aan de TESO-voorrangsregeling ver der wordt getornd. Het college ver telt dit standpunt in een brief aan het ministerie van Economisch Zaken, dat een antwoord is op het verzoek van het ministerie om een mening te ge ven over deze kwestie. Dit naar aan leiding van het verzoek van TESO om de voorrangsregeling verder te mogen inperken. Goedkeuring van Economische Zaken was daarbij nodig omdat het in feite gaat om waardedaling van een te ver kopen produkt: de voorrangskaart. Het college stelt dat het eind zoek zou zijn als de minister aan de TESO-wens tege moet zou komen. Het zou een eerste stap kunnen zijn tot verdere beperking of algehele afschaffing van de voor rangsregeling. Zoals bekend is de dis cussie inmiddels gedeeltelijk door de fei ten achterhaald. TESO heeft per 1 de cember reeds een ingeperkte voorrangs regeling van kracht laten worden door het voorrangsrecht voor niet-Texelaars op zondagen te laten vervallen. Dit is gebeurd met goedkeuring van Economi sche Zaken. Het standpunt van het college is dui delijk: wijzigingen zijn uit den boze. Men wijst er in de brief bovendien nog op dat de gehele problematiek buiten de De kotter TX 99 „Johannes Maria" schipper Sjef Boom uit Oudeschild) liep rijdagavond schade op bij een aanva- ing. De kotter botste om 19.30 uur tij- ens het vissen (30 mijl ten noordwesten an Den Helder) tegen een bak, die werd oortgetrokken door de Duitse sleepboot Bugsier 8". In de voorsteven ontston- en drie gaten. Door een dicht boven waterlijn zittend gat stroomde de oorpiek vol, maar dank zij het water- ichte schot waarmee deze ruimte van e rest van de kotter is gescheiden heeft een ogenblik gevaar voor zinken be- pan. De „Bugsier 8" uit Hamburg (betrek en bij werkzaamheden ten dienste van lieexploiratie) trok twee bakken. De veede was onbemand en voerde geen erlichting. De stuurman van de Texelse kotter dacht daarom, dat er maar een bak was en meende na het passeren van de van rechts komende sleep, er achter langs te kunnen varen. Even later klonk een daverende klap: de „Johannes Ma ria" had de tweede bak in de flank ge ramd. De sleep voer gewoon door; men had niets van de aanvaring gemerkt. De in de buurt vissende TX 2 met schipper Wim Vonk ging achter de sleep aan en stelde de naam vast. Daardoor kon Sjef Boom even later via Scheveningen Ra- dwio contact opnemen met de Duitser. De Texelse kotter kon op eigen kracht Oudeschild bereiken en zal daar deze week worden gerepareerd door Booms Scheepsreparatiebedrijf. Verwacht wordt dat de verzekering de schade zal dekken. De raad voor de Scheepvaart zal zich te zijner tijd uitspreken over de schuldvraag. zomermaanden voor een groot deel een voudig opgelost kan worden: TESO zou tijdiger en/of vaker de dan in de haven afgemeerde tweede boot moeten inzet ten. Het is de eerste maal dat het gemeen tebestuur een oordeel geeft over dit on derwerp. Het betreft hier een particu liere onderneming die haar vervoers- politiek zelfstandig kan regelen. Zono dig kunnen aandeelhouders corrigerend optreden B. en W beseffen echter dat het hier om een voorziening van alge meen belang gaat. In hetzelfde kader vraagt het college zich af of het ministerie zich eigenlijk wel met een dergelijke voorrangsrege ling moet inlaten. (Met betrekking tot de toepassing van de prijzenwet en de op grond hiervan vastgestelde uitvoerings maatregelen). Logisch Dat eilandbewoners voorrang moeten krijgen boven een mogelijk groot (vaak niet zakelijk) vervoersaanbod bij de boot vindt het college niet meer dan logisch. De Texelaars zouden anders in een te sterk afwijkende positie komen dan de overige inwoners van Nederland. Ver volgens zou het onthouden van voorrang aan het ziekenvervoer een „onzinnige" zaak zijn. Eveneens stipt men de belan gen aan die het economische en zakelijke leven hebben bij een voorkeursbehande ling „Dit zou bij enige beperking der mate kwetsbaar worden, dat dit uit dien hoofde reeds onaanvaardbaar is". Men voegt er aan toe dat de kosten, verbonden aan lange wachttijden, onge twijfeld hun terugslag vinden op de prij zen. B. en W.: „Hieruit voortvloeiende kostenverhogingen kunnen wij niet ac cepteren". Bestaanszekerheid Het college is tenslotte de mening toegedaan dat men wat betreft perso nenauto's van niet-Texelse inwoners met enigszins vergelijkbare aspecten te n heeft. Op het eerste het sche overwegingen) de voorrang van de ze categorie op te heffen. Dit zou echter verstrekkende gevolgen kunnen hebben Zij die nu nog van een voorrangsrege ling gebruik kunnen maken leveren im mers (zakelijk interessante) bijdragen. Het gaat om bestaanszekerheid van di verse bedrijven en een dringend noodza kelijke spreiding van het aantal toeris- tisten en overnachtingen buiten het zg. hoogseizoen. B. en W. vinden daarom dat het mini sterie geen toestemming moet geven voor wijziging van de regeling. DEN HOORN Vanmorgen om half negen ontstond brand in het woonhuis van hoeve „Spyk" bij Den Hoorn. Buur jongen Kees Bakker zag rook en vlam men op het platte dak waaronder zich de CV-ketel bevindt. De heer Wilhelm Bakker doofde de vlammen met behulp van een tuinslang, maar het bleek dat de gloeiende resten zich over een vrij grote oppervlakte bevonden tussen de twee lagen waaruit hetmastiekdag be stond. De brandweer kwam erbij en zag zich genoodzaakt een deel van het dak weg te breken. Oorzaak van het brandje was onvoldoende isolatie tussen dak hout en rookafvoer van de CV-ketel. Als gevolg van de vrieskou was de ketel lan ger in werking dan gewoonlijk waar door de temperatuur van de pijp hoog opliep. De installatie was enkele maan den geleden aangelegd. De schade bleef De gemeenteraad is voorgesteld ter beveiliging van de kruising Pontweg- Amaliaweg goedkeuring te hechten aan het toekennen van een bedrag van ƒ153.300,—. Men wil hiermee een zogenaamd „linksafvak" op de Pontweg aanbren gen. Dit vak bestaat uit een passeer- strook voor het doorgaande verkeer en een opstelstrook voor het van de veerha ven komende linksafslaande verkeer beperkt tot enkele honderden guldens. Op de foto is de brandweer doende met het breekwerk. Nog geen twee uur later deed zich een soortgelijk geval voor in Oosterend. De rookafvoer van de CV-ketel achter de woning Oesterstraat 13 (pastorie) van de familie Van Zij 11 Langhout was ge scheurd, waardoor hevige roetontwik- keling ontstond en het hout van het pla fond gevaar liep te gaan branden. De brandweer kwam ook hier in aktie, maar hoefde niet te spuiten. Om het bomenbestand in de centra van Oosterend en Den Burg in een be tere staat te krijgen heeft het college de gemeenteraad voorgesteld 35 mille be schikbaar te stellen. Het gaat om de behandeling van een aantal „monumentale" bomen zoals een negental leilinden te Oosterend en 3 kastanjebomen en een wilg in Den Burg. Na overleg met de Ned. Heidemij is men op een totale kostenpost van ƒ35.100, uitgekomen. Aan minister Van Doom van CRM is gevraagd een zo hoog moge- lijge subsidie in deze kosten te verstrek ken. Omdat op dit moment uiteraard niet bekend is hoe hoog een dergelijke subsidie wordt is men voorlopig uitge gaan van de brutokosten. De bomen zullen niet eerder worden behandeld dan dat het eventuele subsidiebedrag bekend is. Verwacht wordt dat het jaarlijks aan tal uitleningen in de openbare biblio theek te Den Burg het komende jaar de 100.000 zal passeren. Daarom zal de uit leenadministratie geautomatiseerd wor den. De eerste stappen daartoe worden binnenkort genomen zodat in het eerste halfjaar van 1977 definitieve beslissin gen genomen zullen worden. Het bovenstaande kwam aan de orde op de onlangs gehouden bestuursverga dering van de Stichting Openbare Bi bliotheek. Daar heeft men zich ook be raden over een bijzonder vervelend ver schijnsel: steeds vaker komt het voor dat mensen hun boeken te laat of helemaal niet terugbezorgen. Als herinnering of aanmaning niets oplevert wordt soms zelfs ontkend* dat men nog boeken in huis heeft In niet alle gevallen kan dat waar zijn. In de administratie kan een enkel foutje voorkomen maar geen tien tallen. Op alle betrokkenen wordt der halve het beroep gedaan zijn boekenkast nog eens goed na te kijken op aanwezig heid van bibliotheekboeken die vóór 1 oktober j 1. ingeleverd hadden moeten zijn. De verdwenen boeken vertegen woordigen een groot bedrag want de waarde is gemiddeld ƒ20,per boek. Wie zijn boeken alsnog in de brieven bus deponeert of bij het personeel af geeft, hoeft niet bang te zijn voor vér- maning of boete. Het gaat erom dat de doen heeft. Op het eerste gezicht lijkt boeken terugkomen. Als deze oproep geen aanvaardbaar (uit vervoerstechni- resultaat heeft, moet worden overgegaan op een strenger en daardoor minder prettig uitleensysteem. worden voorzien. De heer A. Weibonen blijft waarnemend voorzitter. Wat de medewerksters betreft kan worden gemeld dat mevrouw Wolters- Bruijn haar werk.heeft neergelegd; zij is opgevolgd door Bas Huisman. Sinds 1 november werkt in de bibliotheek ook mej. Anita Bakker. Bestuur In de vacature mevrouw Koolhaas is overeenkomstig de aanbeveling van het Nutsdepartement Texel mevrouw Har- ting-Duvekot benoemd. In de vacature mevrouw Van Wolferen is voorzien door mevrouw Rijkaart-Menkveld. Per 1 ja nuari wordt de heer Dros voorzitter; hij is thans penningmeester. In de op 10 ja nuari te houden bestuursvergadering zal in de penningmeestersvacature moeten Uw salaris, pensioen of A.OAV. komt binnen op een spaargirorekening, ook te gebruiken \oor al uw betalingen (kosteloos). umA nadarlond spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1