Cjroen '^wffltsjexels in het hart-, Waddenzeenota is lang niet volmaakt Nieuwe regeling voor verbetering alle particuliere woningen Lama's op Texel.... Bekijk het in kleur Olympic" over in andere handen Beperkte rehabilitatie van de baan Nieuwe aanwinst bij kinderboerderij „De Mient" Waddenvereniging reageert: /paarbank VW-mededelingen Toto en lotto S.V. Texel „Toffe Tony" Oliebollenverkoop Havenrestaurant „Texel" MITRAILLEUR GEVONDEN Diefstal uit verongelukte auto Sleutels zoek door hulpvaardigheid Winterbosloop 1 januari DINSDAG 28 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 90e JAARGANG No. 9139 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Vanaf donderdag zal hotel-café-restau- rant „Olympic" aan dc Weverstraat in Den Burg bewoond en beheerd worden door nieuwe eigenaars. Het zijn de hui dige exploitant-eigenaars van visrestau rant-bar „De Coogh", familie C. Slui ters, die het bekende etablissement via Bureau Eelman hebben overgenomen van de Firma Jellema, welke laatste zich nu volledig zal gaan richten op de ex ploitatie van de „J'EIleboog". Na het officiële tekenen van het koop contract maandagmiddag deelde de heer Sluiter mee van plan te zijn „Olympic" vooral intern een ander uiterlijk te ge ven. In tegenstelling tot „De Coogh" wil hij er een zg „niet-seizoengericht"-be- drijf van maken, gericht op een breder publiek dan tot dusver het geval was. Kees Sluiter is er van overtuigd dat hij door een, op de nostalgische toer gerich te verbouwing, met het nieuwe „Olym pic" in een duidelijke behoefte voor de plaatselijke bevolking zal voorzien. Het visrestaurant in De Koog wordt voortaan beheerd door Peter Nowak. Firma Jellema heeft ongeveer 5 jaar de scepter over „Olympic" gezwaaid. De leden van de VVV Texel worden dringend verzocht de beschikbare ak- kommodatie indien mogelijk vóór 5 ja nuari telefonisch te melden aan het kan toor in Den Burg. Strookjes zullen op een later tijdstip worden toegezonden. In verband met de komende jaarswis seling worden de toto-, lotto en maand- formulieren deze week niet op donder dag maar op woensdag opgehaald. OUDESCHILD De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft onlangs opnieuw een blijspel in studie genomen. Ditmaal heeft men zich gewaagd aan „Toffe To ny" van James Breamley. Het is de be doeling deze drie bedrijven tellende ko medie tweemaal voor publiek te spelen. Dit zal gebeuren op 15 en 22 januari in 't Skiltje. DEN HOORN In Den Hoorn zullen op oudejaarsdag vanaf 4 uur 's middags oliebollen te koop worden aangeboden. De opbrengst van deze aktie is bestemd voor de bejaarden. Eind januari zal hiervan een avond voor hen van worden bekostigd. De verkopers worden vrijdag middag vooraf gegaan door de meisjes drumband DEK. steld van gemeentelijke herindeling van de kustgemeenten. Het is de Waddenvereniging niet dui delijk wat de plaats is van de Wadden zeenota en andere (reeds gepubliceerde of in voorbereiding zijnde) PKB's. Men vraagt zich af hoe coördinatie plaats vindt tussen de diverse PKB's. Om alles in een helder daglicht te stellen dient de PKB op korte termijn een wettelijke status te krijgen, vindt de vereniging. Bestuurlijk-organisatorische mogelijk heden die mede garanties bieden t.a.v. het realiseren van de doelstelling (zoals een Waddenraad) moeten met voorrang onderzocht en zo mogelijk gerealiseerd worden. Vaag en weinig zeggend Met betrekking tot de centrale doel- (zie vervolg pagina 2) Koude schotels voor de jaarwisseling. Gaarne tijdige bestelling. (02226) 310. Eén regeling De nieuwe regeling gaat 1 januari a s. in. Daarmee vervallen dus de bestaande 111111 regelingen waarin verschil werd ge- maakt tussen woningen in een aangewe- zen rehabilitatiegebied en daarbuiten Vooral voor laatstgenoemde categorie betekent de nieuwe regeling een belang rijke verbetering. De beschikbare bijdra gen voor die woningen waren nogal bescheiden. Een uit de tweede wereldoorlog da terende mitrailleur werd maandagmid dag gevonden nabij paal 28. Doordat er door de forse wind van de laatste dagen enig duinzand verloren was gegaan kwam het wapen tevoorschijn en werd door een voorbijganger opgemerkt toen deze een loop uit het duin zag steken. De mitrailleur is door de politie opge haald en zal aan de mijnopruimings- dienst ter vernietiging worden overge dragen Het wapen bevatte patronen, maar de mogelijkheid bestaat dat in de omge ving nog meer oorlogstuig in de grond zit zodat oplettendheid vereist is. Vrijdagochtend werd ontdekt dat uit de op 21 december bij een spectaculair ongeluk betrokken Peugeot van S. W. de Porto enkele zaken waren ontvreemd. Het betreft een 12-Volts accu, een auto radio en een antenne. Bovendien heb ben de onverlaten bij hun escapades ook het dashbord verder vernield. De auto stond geparkeerd achter de garage van Grisnigt op het industrieter rein aan de Bernhardlaan. Vermoedt wordt dat de diefstal gepleegd werd tus sen donderdagavond en vrijdagochtend. Meer geld Voor woningverbetering op grond van de nieuwe beschikking kan een bijdrage ineens van 40°/o (was 35%) van de kos ten of een jaarlijkse bijdrage worden erleend. Voor eigen woningen beloopt de jaar- iikse bijdrage tien jaar, beginnend bij 10°/o (was 8M»°/o) van de kosten. Eigenaren van huurwoningen kunnen ïedurende tien dan wel twintig jaar (af- ïankelijk van de kosten) een bijdrage mtvangen, beginnend met 10 resp. 7% an de kosten. Verbeteringskosten van 1.500,of ninder worden niet gesubsidieerd. De bijdrage ineens wordt aan een genaar-bc-woner gegeven als de kosten liet meer bedragen dan ƒ15.000, Daarboven wordt een jaarlijkse bijdrage oegekend. Verhuurders ontvangen de bijdrage neens voor kosten van ten hoogste 5.000,Liggen de kosten tussen 5 000,en ƒ15 000,dan kan de eige- Ze 2Ïjn nog maar kort op het eiland, maar beide lama's van kinderboerderij „De Mienteten al uit de hand. Texel, en met name kinderboerderij „De Mient" heeft er sinds enkele dagen twee vreemde kostgangers bij. Het zijn twee lama's (of schaapkamelen) die gewoonlijk plegen te grazen op de berghellingen van de Andes en met name in Peru en Chili. De nu op Texel verschenen dieren zijn afkomstig van een dierenhandelaar uit Nijverdal, die de schaapkamelen eerst voor export naar Frankrijk bestemd had. Juist voordat de zaak rond was trof hij in één van de plaatselijke dag bladen een advertentie aan waarin Willem Kikkert van de Texelse kinderboerderij contact zocht met iemand die hem aan een tweetal lama's kon helpen. Vrijdag jongstleden kwamen beide dieren (een mannetje en een vrouwtje) op Texel aan. Deze twee lama's zijn van een betrekkelijk klein ras. Ze zijn momenteel twee jaar oud. Vermoed wordt dat het vrouwtje drachtig is zodat binnenkort een blijde gebeurtenis verwacht kan worden. Tot er voor hen een apart onderko men is gebouwd zijn deze twee exemplaren bij de herten van de kinderboerderij ondergebracht. Doordat mevrouw K. uit Den Hoorn maandagochtend een onbekende auto mobiliste behulpzaam was bij het weg rijden van haar nieuwe groene BMW van de parkeerplaats achter Modehuis Moerbeek zit ze nu zelf zonder auto- en huissleutels. In der haast liet ze haar eigendommen in de BMW achter zodat ze danig gedupeerd op het politiebureau verscheen De bestuurster van de groene BMW 1602 heeft waarschijnlijk de sleu telbos nog niet opgemerkt maar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de Texelse politie. Mevrouw K zou er erg mee geholpen zijn. Belangstellenden voor de winterbos loop die op 1 januari gehouden wordt worden verzocht zich op nieuwjaarsdag om 14.30 uur te verzamelen bij de kan tine van camping Dennenoord aan de Grensweg. Voor de recreatieve lopers is een afstand van 4 km uitgezet en voor de deelnemers aan de wedstrijd 8 km. Om in aanmerking te komen voor een herinneringsvaantje moeten de recrea tieve lopers de 4 km in 45 minuten af gelegd hebben. Aanmelden is nog mogelijk bij de or ganisatie tot een kwartier voor de start. In een betrekkelijk lijvig boekwerk heeft de Waddenzeevereniging com mentaar geleverd op de „Wadaenzee- nota" waarbij het zwaartepunt ge vormd wordt door een compleet voor stel voor verbetering van de door de regering geformuleerde planologische kernbeslissing. Een begeleidende brief aan minister Hans Gruijters verklaart dat het geheel gezien moet worden als de neerslag van 10 jaar denken en werken van de vereniging, tot stand gekomen met me dewerking van ongeveer 250 aktieve leden. De Waddenzeevereniging voegt er aan toe niet zo hoogmoedig te zijn te menen de wijsheid in pacht te hebben. Men wil slechts een bijdrage leveren aan de dis cussie over dit onderwerp. PKB niet wettelijk Men heeft nogal wat aanmerkingen op deze Planologische Kernbeslissing. In een samenvatting somt men er zeven op. Om te beginnen stelt men dat een PKB, en derhalve ook de Waddenzee nota, niet wettelijk geregeld is, geen bindende werking heeft en daardoor de macht van een beleidsinstrument mist. Uitvoering dient te geschieden op basis van vrijwillige medewerking van de la gere overheidsorganen. Zij beschikken namelijk over het instrumentarium de centrale doelstelling te realiseren. Er is daarvoor een snelle gemeentelijke inde ling vereist, zegt de Waddenvereniging. Als gevolg van deze twee factoren biedt de PKB, waar deze uitvoeringsge- richt is, weinig garanties voor het reali seren van de gekozen doelstelling. Zij het op een beperkt terrein (dat van de bestemmingsplannen) kan de PKB een coördinatieinstrument vormen. Dit wordt ernstig afgezwakt doordat de ge meentelijke indeling (o.a. nodig voor het functioneren van de Wet op de Ruim telijke Ordening) afhankelijk wordt ge- Van rijkswege is de bijdragenregeling voor opknappen van woningen die niet meer aan behoorlijke eisen voldoen ingrijpend veranderd en verbeterd. Dat heeft met zich meegebracht dat het gemeentelijk rehabilitatieplan zoals het nu ter tafel lag en waaraan maanden is gewerkt, van de baan is. De nieuwe regeling is niet meer gebonden aan speciale daartoe aangewezen gebieden maai geldt voor alle particuliere woningen, ook.in het buitenge bied. De financiële steun bij het opknappen daarvan is ruimer, er is duidelijkheid over de huren na de verbetering en de gemeente heeft geen aandeel meer in de subsidie. Voor een gezamenlijke aanpak van een complex woningen worden ex tra middelen beschikbaar gesteld en er zijn maatregelen getroffen om het ma ken van onredelijke winst bij het verko pen van aldus opgeknapte woningen te voorkomen. Een en ander is onlangs door staatssecretaris Jan Schaeffer open baar gemaakt. Aan de zeer vele stukken omvattende nieuwe regeling ontleenden we het volgende overzicht. Het is van belang voor ieder die in een wat oudere woning woont en het is dan ook zaak er goede nota van te nemen. Aanvul lende informatie wordt graag verstrekt op de rehabilitatieafdeling van het ge meentehuis. naar kiezen tussen de bijdrage ineens en de tien jaar durende jaarlijkse bij drage Daarboven wordt uitsluitend een jaarlijkse bijdrage gedurende twintig jaar gegeven. In de nu vervallen rehabilitatie-rege ling kwam geen maximum bedrag voor, waarover nog subsidie werd verleend. De nieuwe regeling kent zo'n maximum wel. Verbeteringen die duurder zijn dan ƒ65.000,mogen wel worden doorge voerd, maar voor het deel van de kosten dat boven dat bedrag uitgaat wordt geen bijdrage meer gegeven. De oude regeling kende voor wonin gen buiten een aangewezen gebied een maximum van 35%> over ƒ14.000,plus enkele met name genoemde voorzienin gen Aparte voorzieningen Behalve de bijdrage ineens van 40% en de jaarlijkse bijdragen bestaat de mo gelijkheid vaste bedragen te ontvangen voor een aantal met name genoemde voorzieningen, zoals het maken van een toilet, een douche, een keuken, een bergruimte buiten de woning en het ver vangen of uitbreiden van de elektrische installatie. De hiervoor beschikbare bedragen va riëren van ƒ1.150,voor een toilet tot 2.900,voor een keukenruimte met in richting. (zie vervolg pagina 2) ,<k u>«/t nadarland spaarspecialisten sinds 1817 Ook op uw TA Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening \an de

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1