Ik wat ik mooi vind" 1 Waddenzeevereniging vindt nota vaag en weinig zeggend Harry Tielemans exposeert in raadhuis „WAT IK ZEGGEN WOU.." „Ik ontdek, bedenk en zal wellicht" Gezamenlijke kerkdienst begint kwartier eerder Basketbalprogramma Activiteiten in 't Asiel Harry de Graaf met vakantie Bijdrage voor omschakeling op melktanks VERVOLG VAN PAG. 1 Rijksbijdrageregeling particuliere woningen Eilandcompetitie volleybal eL_ VERVOLG VAN PAG.l SGI FL W OHEVEN Wl LEZERS-BUTEN VERAWTV^DOBPaUKHElP WN DE BEEAKTTE Velen zullen woensdag 22 december 1976 in ae Helderse Courant hebben ge lezen hoe anderen een smet kunnen werpen op personen In de op 23 decem ber door dezelfde krant geplaatste rec tificatie valt wellicht veel smet weg, doch het geschrevene blijft staan De bronnen van informatie en de schrijver zijn mij bekend en als je dat dan weet en ontdekt, bedenk je plotse ling, dat zwijgen mijnerzijds, bescher ming inhoudt voor degenen, die bezig zijn het verkochte bedrijf „Zeeburg" als „alternatiefje voor alles" te gebruiken. Plotseling hoor je van betrokkenen uit latingen, waarvan ik bedenk, dat zelfs dat niet tegen ieder mag worden gezegd. Ik ontdek, dat zelfs ambtenaren niet kunnen zwijgen over gevoerde corres pondentie Wellicht heb ik het be sluit „Zeeburg" te verkopen, waar af spraken zijn gemaakt, teveel gedacht met „mannen" te maken te hebben Pri mair is „Zeeburg" verkocht voor de rot ganzen en vogelovertijings- en voeder gebied (doch wat blijft hiervan over?). Van de verkoop heb ik totaal geen spijt, dat niet, doch de manier, waarop hier wordt gemarchandeerd, is niet best te noemen; zelfs bedenk ik, dat G.S., Ge meente, Stichting Agrarisch Texel, als Faunabeheer wel eens om de tuin zou den kunnen worden geleid. Hier wordt door sommigen enkel maar gedaan en niet gedacht. En op welk een manier! Het is bijna oud en nieuw. Men peinst, men bedenkt, men ontdekt en wellicht daarom zal ik over „Zeeburg" verder zwijgen. Over enige tijd vertrek ik met mijn gezin van Texel naar de provincie Groningen (Leek). Goede vrienden en kennissen van ons bedachten reeds nu een naam voor onze daar nieuw te bou wen bungalow, en wel „Laséba". Wel licht hebben zij gelijk.of niet? Thijs van der Laan NASCHRIFT: Nadere informatie leverde op dat „Laséba" staat voor: „Laat se barsten" Red. In de tentoonstellingsruimte van het Texelse raadhuis zijn sinds donderdag middag een 25-tal schilderijen te be zichtigen van de hand van Harry Tie lemans. Hij exposeert er een aantal olieverfschilderijen en gouaches die allen Texel als onderwerp hebben. Vooral zijn liefde voor de haven van Oudeschild en de oostelijke kust van het eiland komen er in tot uiting. Harry Tielemans werd in 1929 in Den Helder geboren en was reeds jong nauw betrokken bij het gebeuren aan de Noor der Kunstkring. Hij volgde in Amster dam de tekenacademie en verwierf kort na de oorlog landelijke bekendheid door zijn cartoons in d2g-, week- cn maand bladen. Recent werk Vrijwel alles wat op dit moment op de Tielemans tentoonstelling te zien is be staat uit werken van het afgelopen jaar. Er zijn nogal was neo-realistische ten- denzen in te bespeuren Harry Tiele mans schildert soms vanuit een onge bruikelijke gezichtshoek monumentale Texelse beelden (Brakenstein) geplaatst in een Texels landschap. Er wordt een extra gevoelswaarde aan deze geschil derde monumenten meegegeven door deze werkwijze. Vlug werken Tijdens het inrichten van de exposi tie heeft Harry Tielemans er voor ge zorgd dat de schilderijen die hem erg na aan het hart liggen op een in het oog lopende plaats goed „uit de verf" komen. Dit is bijvoorbeeld het geval met een gezicht op de haven van Oudeschild waarop een tweetal kotters voorkomen. „Het was zaak erg vlug te werken", zegt Tielemans, terwijl hij uitleg geeft bij dit kunstwerk. „Je moet namelijk altijd re kening houden met de invloed van de getijstroom in de Oudeschilder haven De schepen gaan op en neer en je kunt niet zeggen: Ik heb vandaag weer ge noeg gedaan, morgen is er weer een dag. Buiten het feit dat het getij steeds De kerkdienst van de Hervormde ge meente te Den Burg die op 1 januari samen met de Gereformeerden in de Ge reformeerde kerk wordt gehouden be gint in tegenstelling tot een eerdere aan kondiging in het kerkenblad niet om 10.30 uur maar om 10.15 uur. Het Texelse meisjesjunioren basket balteam „De Mareis" speelt de eerstvol gende wedstrijden tegen Zeemacht en De Hoppers. Beide wedstrijden worden in de Helderse sporthal aan de Sport- laan gespeeld. De ontmoeting tegen Zeemacht is op 4 januari (over met de boot van 6 uur) en tegen het Hoomse De Hoppers A spe len de meisjes op 11 januari verandert kunnen de kotters wel weg zijn. En daar sta je dan met je half af gemaakte schilderij". Perfectionist Harry Tielemans is een perfectionist die erg van landschappen en het natuur- Ome Piet Slik" zoals Harry Tielemans hem vereeuwigde. gebeuren houdt. Hij kwam als kind al regelmatig op Texel en toen hij in 1952 de kans kreeg om aan de ULO in Den Burg als tekenleraar te komen werken is hij daar onmiddellijk op in gegaan. Het is geen opdrachtenman. Hij schil dert wat hij mooi vindt en waar hij door wordt getroffen. Zo ontstaan ook de bes te resultaten. Uit de tentoongestelde werken blijkt duidelijk dat Harry Tielemans dit jaar nogal wat tijd besteed heeft aan het schilderen van enkele huisjes „op Oost". Vooral de kleuren daar heeft hij goed te rug weten te brengen op de doeken. Hij zegt ervan: „Helemaal exact zoals het is krijg je het natuurlijk nooit. Je eigen inbreng blijft duidelijk herken baar, en zo moet het ook natuurlijk, an ders kun je net zo goed een foto maken en die aan de muur hangen" Schilderijen De tijd waarin hij aan de lopende band cartoons produceerde en deze (vooral in het buitenland) wist te ver kopen is verleden tijd geworden. Harry Tielemans heeft zich nu volledig op schilderijen gericht De oogst van dit jaar is tot 8 januari te bewonderen in de ruimte onder het raadhuis. DINSDAG 28 DECEMBER Expositie onbespoten kunstenaars in 't Asiel geopend tot en met 30 december. WOENSDAG 29 DECEMBER Toernooi van schaakclub „En Passant" in hotel „De Zwaan"; aanvang 13 30 uur Klaverjasdrive in Taveerne De Twaalf Balcken; aanvang 20.00 uur. DONDEDDAG 30 DECEMBER Discoavond in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Toegang vanaf 15 jaar. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur FNV van 19.30 tot 21 30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Wegens technische problemen zal de aangekondigde session in 't Asiel aan de Burgwal op nieuwjaarsdag niet door kunnen gaan. Er wordt nu in de mid daguren uitsluitend een fietstocht ge houden waarvoor men om 2 uur van start gaat Op zondag 2 januari geeft Joost Hooij- berg een damsimultaan waaraan geïnte resseerden mee kunnen doen. Men wordt wel verzocht zelf een dambord en stuk ken mee te nemen. Het gebeuren be gint om 2 uur 's middags Om half negen 's avonds begint zondag de film „Glim lach van een zomernacht" van de Zweedse filmer Ingmar Bergman. Redacteur Harry dc Graaf heeft tot 3 januari vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door de tweede redacteur Wessel Post, Oost 34. Telefoon redac tie (02220) 2741, telefoon privé (02223) 896. Melkveehouders, die in aanmerking wensen te komen voor een bijdrage in de kosten van omschakeling van melk bussen naar melktanks, kunnen over de erkende gebieden nadere informatie ver krijgen bij de Hoofdingenieur-Directeur voor de Bedrijfsontwikkeling en bij dc zuivelondernemingen. Van 18 zuivelon dernemingen zijn op hun verzoek gebie den, waaruit zij melk betrekken, aan gewezen tot erkend gebied. Aanvragen voor een bijdrage dienen uiterlijk vóór 1 februari 1977 te worden ingediend bij de Hoofdingenieur-Direc teur voor de Bedrijfsontwikkeling. Aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de districtsbureauhouders. De mogelijkheid voor het geven van geldelijke steun bestaat behalve voor woningen ook voor bejaardenhuizen en andere woongebouwen en voor woon schepen die voor onbepaalde tijd een legale ligplaats hebben en waarvoor volgens de Wet op Woonwagens en Woonschepen vergunning is verleend. Zolang daarvoor nog geen aparte re geling bestaat geldt deze beschikking ook voor het aanpassen van woningen voor lichamelijk gehandicapten. Tweede woningen komen niet voor een bijdrage in aanmerking. Tijdelijk instandhouden van woningen Soms moeten woningen, die door hun slechte staat eigenlijk zouden moeten worden afgebroken, toch nog enige tijd blijven staan Voor het opheffen van ernstige bouwtechnische gebreken en voor sommige strikt noodzakelijke ver beteringen kan dan een bijdrage ineens worden gegeven van 70% over maxi maal ƒ12.000,Voorwaarde is dat de gemeente aannemelijk maakt dat die woningen binnen tien jaar zullen wor den afgebroken. Huren: zekerheid voor huurder en verhuurder In de nieuwe beschikking wordt dui delijkheid verschaft over de hoogte van de huren na verbetering. Hiermee wordt vooruitgelopen op het wetsontwerp Huurprijzen verbeterde woningen dat ter behandeling bij de Tweede Kamer ligt. Een tabel bij de beschikking geeft het percentage van de verbetenngskosten waarmee de huur maximaal mag wor den verhoogd als de woning met rijks- steun wordt verbeterd. Voor het uitslui tend opheffen van technische gebreken mag geen huurverhoging worden ge vraagd. Dat mag wel voor verbetering van het wooncomfort De huurverho ging na deze verbetering wordt over eengekomen tussen huurder en verhuur der, maar mag niet meer bedragen dan de m de tabel aangegeven percentages. In de tabel is rekening gehouden met technische gebreken. Daarom is de huurverhoging lager dan 5%. Men gaat er daarbij vanuit, dat bij een verbetering van ƒ20.000,de helft van de kosten betrekking heeft op tech nische gebreken. In dat geval mag de huurverhoging dus niet hoger zijn dan 2%%. Bij lagere verbeteringskosten wordt aangenomen, dat het deel dat bestemd is voor echte woningverbetering lager is dan de helft. De huurverhoging zal dan ook mmder zijn dan 2Vfc%. Zijn de kos ten hoger, dan geldt het omgekeerde. Voor verbeteringen tot ƒ65.000, loopt het percentage van de huurverho ging van 2Vz tot 3%%. Geen huurverhoging mag worden be rekend als sprake is van instandhouding. Wanneer alleen aparte voorzieningen zoals een toilet of douche worden aan gebracht geldt niet de tabel, maar wor den vaste bedragen als huurverhoging aangehouden. Tijdelijke huisvesting van dc bewoners Als bewoners voor het uitvoeren van de verbetering tijdelijk worden gehuis vest in andere particuliere huurwonin gen kan aan de eigenaar van de te ver beteren woning die voor die tijdelijke huisvesting zorgt, een bijdrage worden gegeven voor stoffering, aansluiting op gas- en elektrisch net, verwarming e d Bovendien kan een bijdrage worden ver leend voor het verschil tussen de huur van de te verbeteren woning en de tij delijke huisvesting. Een zelfde regeling bestond al voor tijdelijke huisvesting in woningen van gemeenten en woning bouwverenigingen. Gezamenlijke aanpak aantrekkelijk De nieuwe regeling maakt het voor eigenaren aantrekkelijk de koppen bij elkaar te steken om te komen tot een meer projectmatige aanpak van de ver betering. Wanneer zo'n project twintig of meer bij elkaar liggende woningen omvat kan de volgende extra financiële steun wor den verleend voor een soepel verloop van de werkzaamheden. Ten hoogste ƒ250,per woning staat ter beschikking voor voorlichting aan de bewoners of het aanstellen van een pro jectleider. Bovendien kan een bijdrage worden gegeven voor het inrichten van een voorbeeldwoning, en voor het huur- verlies dat met zo'n woning kan worden geleden. Tenslotte kan, zoals dat ook al moge lijk is bij de verbetering van woning wetwoningen, een zogenaamde contact persoon worden ingeschakeld via de Nationale Woningraad of het Neder lands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting. Voor de inschakeling van zo'n contactpersoon, die de bewoners behulpzaam is tijdens de verbetering, staat een bedrag van ten hoogste ƒ500, per woning ter beschikking. Speculatie aan banden gelegd Als voor een door de eigenaar zelf bewoonde woning een jaarlijkse bijdra ge is verstrekt, vervalt deze wanneer de woning wordt verkocht. Bij een huur woning gaat de jaarlijkse bijdrage over naar de nieuwe eigenaar, omdat de huur voor de bewoners natuurlijk gelijk moet blijven. De betrekkelijk grote bedragen die ineens worden uitbetaald voor in standhouding of restauratie van een mo nument kunnen binnen respectievelijk tien en twintig jaar geheel of ten dele worden teruggevorderd bij verkoop. Hierdoor is het eigenaren niet meer mogelijk ongerechtvaardigde winsten te halen uit woningen die met subsidie worden verbeterd. Monumenten Restauratie van woonhuismonumen ten komt, voorzover dat in het belang is van de volkshuisvesting, in aanmerking voor subsidiëring. Andere, op historische waarden gerichte maatregelen kunnen worden gesubsidieerd door het mini sterie van CRM en de gemeenten. De bijdrage ineens is 30% van hoog stens ƒ150.000,Dit staat gelijk aan ongeveer 40% van de kosten die in het belang van de volkshuisvesting worden besteed. Wie kiest voor een jaarlijkse bijdrage ontvangt jaarlijks bijdragen over 65% van de verbeteringskosten van maxi maal ƒ150.000,Voor eigen woningen loopt deze bijdrage weer tien jaar en voor huurwoningen twintig jaar. Als het om een huurwoning gaat wordt boven de jaarlijkse bijdragen nog een bijdrage ineens van 5% gegeven. Doe-het-zelf verbeteringen Eigenaren en huurders mogen zelf verbeteringen uitvoeren. De bijdragen van het Rijk worden dan echter bere kend over uitsluitend de materiaalkos ten. Huurders zullen een regeling met de eigenaars moeten treffen. De eigenaar vraagt de subsidie aan, maar verleent tegelijkertijd machtiging de bijdrage over te maken op een door de huurder opgegeven bank- of girorekening. Verbouwingen Onder verbouwing wordt verstaan het splitsen of samenvoegen van wonin gen en het maken van woningen in een bestaand gebouw, bijvoorbeeld een kan toor. De steun die aan dit soort verbou wingen wordt gegeven zal van geval tot geval worden beoordeeld. De woonomgeving Gemeenten kunnen plannen opstellen voor verbetering van de woonomgeving in niet al te grote woongebieden. Wan neer zo'n gebied tenminste 25 jaar le vensvatbaar is en er voornamelijk te verbeteren woningen staan kan het Rijk steun aan de gemeenten geven voor za ken als het opruimen van binnenterrei nen, het verbeteren van de straten, het aanleggen van open ruimten en het scheppen van parkeerplaatsen voor buurtbewoners. De bijdrage bedraagt ƒ2.250,per verbeterde of te verbeteren woning in het gebied. Voor panden die in het belang van de woonomgeving moeten worden afge broken kan op basis van een andere subsidieregeling een bijdrage van 80% in de verwervings- en sloopkosten wor den gegeven. Voorbereidingskosten en kosten van voorlichting aan de bewoners komt in aanmerking voor een bijdrage van ƒ250,per woning. Overgangsmaatregel De nieuwe maatregel gaat op 1 ja nuari 1977 in. Aanvragen die voor die datum worden ingediend en waarover op 1 januari nog geen beslissing is ge nomen vallen nog onder de oude rege lingen. Gemeente en eigenaar kunnen echter overeenkomen voor werkzaam heden die op 1 januari nog niet zijn be gonnen een aanvraag op grond van de nieuwe regeling in te dienen Waar aanvragen Eigenaren van particuliere woningen vragen, voordat de werkzaamheden zijn begonnen, subsidie aan bij de gemeente (afd. bouw- en woningtoezicht). De gemeenten op hun beurt dienen dc aanvragen in bij de Directie van de Volkshuisvesting in de provincie. Bij deze aanvraag moeten tenminste aan wezig zijn een technische omschrijving, bestektekeningen en een gespecificeerde raming van de kosten. Na het afsluiten van de eerste periode bij de dames konden de volgende klas sen worden opgemaakt: Dames le klasse: Koffiebar, Fam. Wit te, WGD Expert, Lois, De Rog 1, Vopoda Schoorl, Gyvo 1, Molenkoog, Tevoko ju nioren, Grooten Slock en De Koogel. Dames 2e klasse: Gyvo 2, Modehuis Beekman, Sportshop, Timmers Bakkerij, Strendsend, Dros' Bakkerij, Smash 2, Casino, Tevoko A, FC Beerebar en Dc Rog 2. Bij de heren werd in de eerste klasse Koffiebar periodekampioen, Grooten Slock 1 in de 2e klasse en Tevoko junio ren in de 3e klasse. ZDH MEDEDELING De traditionele vrijdagavondtraining zal wegens oudejaar deze keer op don derdagavond worden gehouden. Junio ren van 6 tot 7 uur en senioren van 7 tot 9 uur. bal bal tel. ma olie Da: nie tar L ifhi 5ch !8^_ IV :ieb rij 3ur B >ij ten 197) Bc naa I8.01 3.3i lerc 1 01 ot 1 O] ius eed 'ate Za teu Vitt W »edr iw b anb este idri 'oek 1 ontl inds ijn i 0% >aar iran oge! dors ntig 0! &isge ne) stelling vindt de Waddenvereniging de beleidslijnen in de nota vaag en weinig zeggend. Men zegt dat zij zoveel hiaten vertonen dat de hoofddoelstelling ver laagd kan worden tot een randvoor waarde bij het uitvoeren van tal van het gebied bedreigende aktiviteiten. De gebiedsomschrijving is volgens de reaktie op de Waddenzeenota weinig doordacht en vrij willekeurig. Zij houdt, zegt men, geen rekening met de natuur lijke samenhang van de onderdelen van het gebied. Dit maakt het op zijn minst twijfelachtig of men er in zal kunnen slagen de aktiviteiten die het gebied be dreigen (zowel in- als extern) op afdoen de wijze onder controle te krijgen. Afvalstoffen De Waddenzeenota zit getuige het commentaar van de Waddenvereniging vol tegenstrijdigheden wat betreft indu strialisatie en lozing van afvalstoffen. „Het stand-still principle zegt niets wan neer dit niet ontkoppeld wordt aan dui delijke normen, waarbij tevens rekening is gehouden met effecten samenhangend met de verhoogde werking door com binatie van verschillende middelen" Men vindt dat op geen enkele manier rekening is gehouden met industrialisa tieinvloeden van buitenaf. (Duitse deel Eems-Dollardestuarium). Toetsing aan de centrale doelstelling kan volgens de Waddenvereniging tot geen andere con clusie leiden dan dat het Balgzand on gerept dient te blijven en voor de invul ling van de Eemshaven andere wegen moeten worden ingeslagen Nul cn generlei waarde De beleidsvoornemens t a.v, delfstof winning vindt men van „nul en generlei waarde", en winning van het Wadden- gas zegt de vereniging niet verantwoord te vinden. Het hoofdstuk „lozing van af valstoffen" moet het ook nogal ontgel den. „De gegevens waarop de beleids voornemens zijn gebaseerd zijn verou derd, onvoldoende en voorzover aanwe zig vaag en onduidelijk". In de beleids voornemens dienen volgens de Wadden- vereniging maatregelen te worden opge nomen om tot een snelle sanering van de bestaande directe lozingen te komen, gesteld aan de lozingen op openbare wa teren die uiteindelijk naar de Wadden zee stromen, aldus de reaktie. Eveneens moeten de eisen er in staan Hinderwet voorwaarden Positief uit de Waddenvereniging zich waar het de beleidsvoornemens over sta bilisatie en vermindering van de mili taire aktiviteiten betreft. Er wordt aan toegevoegd dat er op korte termijn meer onderzoek nodig is naar de gevolgen van militaire aktiviteiten op de natuur wetenschappelijke waarden van het ge bied Hinder, schade en gevaar moeten op zo kort mogelijke termijn in een nieuwe Hinderwetvergunning tot een minimum worden beperkt. Daarbij die nen er maatregelen genomen te worden om naleving van de vergunningvoor waarden te garanderen, er aan toe. Tenslotte is de Waddenvereniging van mening dat dc gemeentelijke indeling van de Waddenzee pas op lange termijn plaats moet hebben. „Zodat het juri disch instrumentarium pas zeer laat (te laat?) te beschikking komt", voegt men Het Waddenschap wordt door de ver eniging verworpen als ondemocratisch en ondoelmatig. Een aparte instantie voor de verticale coördinatie en het ge ven van advies is volgens de uitgebreide reaktie op de Waddenzeenota overbodig. W rkrij C. J Hoe De te] TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief BTW. Koi lllllllllllllll Heeft U al een zomer vakantieprogramma bi; de RABOBANK gehaald' Tex. Boys - Lotto. Maandlotto inlevering woensdag 29 december Gezocht verlichte ruimte om 's avonds te I timmeren. Tel. 3909 - Te koop gevraagd Efei kachel, niet ouder dar vijf jaar. (02220) 3952 Bestel vroegtijdig Uw oliebollen Ba «IIIIIIIIUIIIII

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2