Chaplins „City lights „VADERS TWEEDE VROUW Weekendkoopjes bij ijzerhandel b.v. Donderdag in filmganger: FEUILLETON: „WAT IK ZEGGEN WOU.." Voorrangsregeling en regelmatige weekend bezoeker Kadercursussen 14 januari van start Nieuwe schaatsenslijpmachine SKIJACKS Sportshop - Kindershop 49,50 l j» i 34.50 3.95 109.- 176l- 9.95 39.95 35,- BREVEN WN LEZERS-BUTEN VERANTWOOftOOJJKHEt) \*N DE REDAKTE 1 Anders dan achteraf en dus te laat reageren kan helaas niet. De TESO-di- rectie kondigt af en laat een aantal van haar trouwste klanten aan de wal staan. Is dit het „eigen" karakter van TESO? Zo ja, dan behoeft er geen bezwaar meer gemaakt te worden tegen het overnemen door de overheid van deze onderneming. Dan óók bij TESO regelmatige tariefs verhoging tegen even regelmatige ver mindering van dienstbetoon. Laat Texel ons niet kwalijk nemen, dat we een weekendonderkomen op dit en geen ander eiland hebben. Texel werd door ons gekozen, omdat het ons door de voorrangsregeling van TESO mogelijk gemaakt werd om het eiland leid. Gesproken wordt er alleen v,ia de tussentitels en ook hiermee haalt de ma ker nog sarcastisch uit naar de opko mende geluidsfilm. Charles Spencer Chaplin (die later met zijn pathetische werken ,,Mrs Verdoux" en „Limelight" nogal uitgleed) is in Donderdagavond 20.00 uur brengt „filmganger" in het City theater Chap lins „City lights". Met „Goldrush", „Modern times" en „The great dictator" behoort deze uit 1931 stammende film tot Chaplins on vergankelijke meesterwerken. Snorretje, stok en bolhoedje uit de oudere flims zijn nog aanwezig en de kleine zwerver is dan ook weer doorlo pend de schlemiel; als weldoener, bok ser en mensenredder, komt hij keer op keer in aanraking met zijn egoïstische medemens. Al geruime tijd liep Chaplin met het gegeven van de film in zijn hoofd: een stel miljonairs zou een bedelaar dronken voeren en hem een fantastisch maal aan bieden. Daarna zouden ze hem op straat zijn roes laten uitslapen, in de hoop dat hij bij het ontwaken zou denken dat al les een droom was. Vlak voor de opnamen draaide Chap lin het gegeven om. Nu is er de miljonair die tracht zich van het leven te beroven. Hij wordt dronken en wel gered door de kleine zwerver en beschouwt hem als zijn enige vriend. Eenmaal nuchter schopt hij hem het huis weer uit. „City lights" is Chaplins afscheid van de stomme film. De beelden worden (soms overdadig) door zijn muziek bege- City lights nog uniek aanwezig. Als tragi-komisch acteur èn als groot regis seur, die de grimmigheid op onnavolg bare wijze met de grappigheid weet te vermengen. Er schijnt ten opzichte van de „film- ganger'-voorstellingen nog al eens wat misverstand te bestaan, doordat som migen denken dat het besloten voorstel lingen zijn Welnu, hoewel de leden een korting genieten en het met elkaar mo gelijk maken dat ook deze films op Texel een kans krijgen, de voorstellingen zijn openbaar en dus voor ieder toegankelijk. (Ditmaal zelfs voor alle leeftijden). in het weekend te bereiken en te verla ten. Op dit verkregen recht menen wij aanspraak te kunnen maken. Had de TESO-directie dit voornemen niet in een aandeelhoudersvergadering ter sprake behoren te brengen? .Afgezien nog van de waarschijnlijk heid, dat hier ten koste van anderen politiek gemanouvreerd moet worden, bestempel ik de maatregel, in het bij zonder de manier waarop die afgekon digd is, als een daad van onbehoorlijk bestuur. 2. Bij mij rijst nog de verbazing over het feit, dat wij van de zijde van de aan nemers, woninginrichters, de bakker, slager en kruidenier, nog geen enkele steun ontvangen. Van de zijde van de redactie van dit blad wordt in een na schrift over deze kwestie wel denigre rend gesproken over de zegeningen, die de tweede-huisjesbezitters op Texel brengen; de middenstand in het alge meen weet echter wel beter. Zoudt u niet even uit uw winterslaap wakker willen worden? Terwille van uzelf en terwille van ons? Wethouder Zuide- wind liet in de gemeenteraadsvergade ring al een eerste waarschuwing horen! 3. De onwaarachtigheid van de TESO- maatregel moet dacht ik beantwoordt worden met een „nee" van onze zijde tegen het kopen van een kaart. Met die kaart mogen we van TESO tijdig het eiland op, maar we mogen er niet tijdig af, waarmee TESO een dure illusie ver koopt. Nep kun je het ook noemen! De TESO-kassa moet echter blijven rinke len, al was het maar terwille van de aanschaf in de verre toekomst van de alle problemen oplossende dubbeldek ker. Voor TESO althans! Welke proble men voor Texel in het algemeen komen ervoor in de plaats? Wat denkt u van het percentage dagrecreatie? Fijn voor TESO, fijn óók voor de frites- en ijsco boer! Maar voor Texel? 4. Regelmatige weekendbezoekers van Texel verenigt u. Meldt u aan bij de heer J. H. Keijser, Frans van Mieris straat 128 te Amsterdam - 1007. H Broekman, Hilversum De onlangs aangekondigde sportka- dercursussen waar aanvankelijk niet zo veel animo voor bestond zijn inmiddels vrijwel volgeboekt. De Algemene Basis opleiding (ABO) gaat op 14 januari van start. Een gering aantal mensen kan eventueel nog geplaatst worden. Aan melden: raadhuis, G. Praamstra, tele foon (02220) 3041. ondernemers-aktiviteiten De Sportshop aan de Weverstraat heeft sinds enkele dagen de beschikking over een omstreeks ƒ2.500,kostende schaatsenslijpmachine die bekend staat als de modernste op dit gebied. Het is met dit uit IJmuiden afkomstige appa raat mogelijk de schaatsen in de leng terichting te slijpen. Bovendien kan men er „rechte schaatsen" mee behandelen langs een verstelbare geleider. Het toestel is nauwelijks een jaar op de markt en Jan Dogger, werkzaam in de Sportshop, signaleerde het onlangs op ijsbaan „De Meent" in Alkmaar waarop men op het idee kwam dit ook voor Texel aan te schaffen. Er wordt met twee verschillende ste nen geslepen; zowel voor „rechte" als voor „holle" schaatsen is een aparte steen aanwezig. Bij de „rechte" schaat sen kan men door middel van een meet- klok de diverse standen instellen. Zoals de stand voor metalen Noren, voor Frie se schaatsen en voor kinderschaatsen. Om van de stenen op de goede wijze te profiteren wordt gewerkt met twee verschillende diamantjes. Deze stenen zijn van een zacht materiaal gemaakt waardoor de behandelde schaatsen min der warm worden bij het slijpen. Wat betreft de hoge investeringskos ten voor het apparaat deelde men in de Sportshop mee dat voor dit toestel winst eigenlijk uitgesloten is maar dat men het eens nodig vond dat ook op dit ge bied goed materiaal op Texel voorhan den is. van ƒ62,50, alleen dit jaar nog DOOR GERRIT FRANSSEN 7. Gedurende de hele morgen veegde, boende en schrobde ze, zodat het zweet haar over het gezicht liep. Maar tot haar verbazing deerde het haar nauwelijks. Doordat ze het grote woonvertrek on der haar handen zag veranderen van een morsige, vuile kamer ineens helder en leefbaar vertrek, groeide bij haar een zekere voldoening. Ik maak me tenmin ste op deze manier nuttig. De grote gele hond was een paar keer binnengekomen, maar bleef niet ver van de deuropening staan, verbaasd vanwe ge de aktiviteiten, die deze vrouw tot ontwikkeling bracht. Het amuseerde haar de hond zo te zien kijken. Dat is hij helemaal niet gewend, maar hij be schouwt me tenminste niet meer als een vreemde en dat is al heel wat. Ze had het dier een paar keer over zijn kop ge aaid, wat beloond werd met een hevige lik van een monsterlange tong. Ze vond het eng, maar wist, dat het goed bedoeld was. Intussen had ze niet de minste idee van de tijd; haar horloge was in de nacht blijven staan en in het hele huis was geen uurwerk te bekennen. Even min een transistor radio of iets derge lijks. Als ze maar een beetje muziek had, dan was het niet zo stil en eentonig. Toen ze zo ongeveer met de kamer klaar was, voelde ze, dat ze weer trek had gekregen. Met kunst- en vliegwerk maakte ze het nagenoeg uitgegane vuur in het fornuis weer aan en zette een ketel met water op. De koffie wist ze te staan. Nu keek ze in de kast naar iets eetbaars. Brood was er voldoende, alleen oud: zowel het ene stuk als het andere Hoe kwam de man m deze eenzaamheid aan brood? En alle andere voedingsmid delen? Een SRV-wagen zou er wel niet langs komen. Ze lachte bij deze gedach te. Toch maar iets klaarmaken, want ik heb trek. Dat komt door dit ongewone gezwoeg. Maar terwijl ze een boterham smeerde en een stuk kaas afsneed, dat ze in een hoek van de kast had gevon den, keek ze om zich heen met een te vreden gezicht. Nu blonk alles weer, voor zover ze het had kunnen reinigen. Als ik aan de wanden begin, heb ik ze ker een week nodig, als het niet langer is. Om van de zoldering maar te zwij gen. Ze keek omhoog naar de dikke bal ken Alles was donker berookt. Komt natuurlijk van dat fornuis, begreep ze nu Toen het water kookte, zette ze op een ouderwetse manier koffie, want een fil ter kon ze niet vinden. Dan maar weer op grootmoeders manier, dacht ze gela ten. Maar met suiker en verse melk uit de kelder smaakte 't tot haar grote ver bazing. Zelfs het oude brood met de stukken kaas vond ze lekker. Wat kan een mens, als dat zo uitkomt, toch met weinig tevreden zijn en zelfs blij. On gemerkt zijn we door de jaren heen zo geciviliseerd geworden, dat we niet meer weten hoe het is met weinig toe te komen. Neem mij nu: ik heb de hele morgen hard gewerkt; misschien is het zelfs al middag. En dit oude brood smaakt me als tulband. Ze at meer dan ze gewoon was, schonk zich nog een derde kop koffie in en zette de vaat op de plank bij de pomp. Doe ik straks wel, besloot ze. Nu eerst maar eens een luchtje scheppen, want een half uurtje pauze mag ik mezelf wel gunnen Buiten gekomen zag ze de hond in de zon liggen. Dicht bij de buitendeur, zijn ogen gericht naar het bos. Het was warm. De zon had zo ongeveer zijn hoogste punt bereikt. Dan zal het wel in de buurt van een uur of één zijn, ver onderstelde ze. Omdat ze naar de wc moest, liep ze om het huis heen en daarna besloot ze verder op onderzoek uit te gaan. Achter haar aan kwam de hond, langzaam op zijn logge poten. Hij keek naar de vrouw. Ze wist: instinctmatig houdt hij me in het oog. Het gaf haar een prettig en een veilig idee. Aan de andere kant van het huis was een groot grasveld; daar liep een rood bonte koe te grazen. Het beest keek even om naar de vreemde verschijning en loeide, maar ging toen verder grazen. De hond volgde haar nog altijd op de hielen. Er was aan de achterkant van het huis een grote schuur. Ze opende een der deuren. Doordat er nu voldoende licht binnenviel, zag ze een tractor staan. Daarnaast een personenauto, niet be paald de nieuwste en ook helemaal niet schoon. Naar het kenteken te oordelen een jaar of acht oud. Verder in de schuur zag ze diverse landbouwgereed schappen, een eg en een platte wagen. De auto bekeek ze met meer interesse; het was een Ford, maar ze kon niet zien welk type. Het portier openende, voor zover de ruimte tussen auto en tractor dat toeliet, keek ze op de kilometertel ler. Die stond op 31.000, maar ze nam aan, dat er wel een 1 voor zou moeten. Ze liep terug naar buiten, keek nog eens in het interieur en sloot daarna de deur weer. Een auto en een tractor, dacht ze, maar niet eens een transistor van acht tientjes. Waar leeft die man van? Van dat ontginnen? Is daar geld mee te ver dienen? Ze kon er geen antwoord op geven. Terug in de woning, besloot ze de slaapkamer van de man onderhanden te nemen. Het vuile goed maar eens in de week zetten. Buiten had ze een houten teil ontdekt. De ketel vullend, zette ze die weer op het fornuis en rakele het vuur op, wat hout bijgooiend. Met een paar emmers aan de pomp vulde ze de teil en deed al het vuile goed, dat ze kon vinden, er in. Als ik voldoende tijd over houd, was ik het nog, besloot ze. In de kast zocht ze naar schone lakens. Er was er maar één. De minst vuile liet ze als onderlaken op het bed; de ander ging eveneens in de houten teil. De rest van de middag was ze bezig met de slaapkamer Bij gebrek aan een vuilnisemmer gooide ze alle ongerech tigheden uit het huis op de mestvaalt, die ze naast de grote schuur had gezien. Haar voeten waren intussen vaalgrijs geworden door het smerige werk, maar die was ik straks wel, dacht ze. Nog altijd had ze geen idee van de tijd, maar op een gegeven ogenblik rea liseerde ze zich, dat het killer werd en het licht begon te minderen. Eigenlijk moet ik eten koken, maar ik weet niet, waar alles staat. En ik ben helemaal niet aan de was toegekomen. Dat moet ik morgen dan maar doen, want ik kan die man niet met al die kleren in het water zo achterlaten. Ze ging naar binnen en keek in de kelder. Daar zag ze aardappelen; die dan eerst maar schillen. Dat scheelt wat. Warm water heb ik. O ja. dat for nuis! Ze zette de bak met aardappelen neer en rende naar de rechthoekige kookkachel. Er gloeide nog wat vuur. Ze brokkelde een zachte turf in stukken en legde die op de gloeispaantjes Geluk kig pakte de droge brandstof al spoedig. Een zucht van verlichting slakend, keer de ze terug naar de tafel, waar de bak met aardappelen op stond. Nu eerst maar schillen, besloot ze. Als hij dan thuiskomt, kunnen we des te gauwer eten. Een nieuw probleem deed zich voor: een mes. Gisteravond had ze met zijn grote zakmes de aardappelen geschild, maar dat had hij nu bij zich Waar haal ik een mes vandaan? Behalve het brood mes, heb ik er geen enkele. Wacht. gisteravond bij het eten was er bestek. We hebben het vanmorgen afgewassen. Waar liet hij het? Ze liep naar de kast en zocht in een lade Ze vond enkel een paar bestekmes sen. Worden blijkbaar door hem nooit gebruikt Maar eens proberen of het hiermee gaat. Daarmee was ze bezig, toen de man binnenkwam. De hond had hem blijk baar al horen aankomen, want die was een paar minuten tevoren opeens naar buiten gegaan. Wellicht is het dier hem tegemoet gelopen, veronderstelde ze. De man was vroeger dan de vorige avond; het begon nu eigenlijk pas te schemeren, maar er kwam nog daglicht in het vertrek. Na een paar passen in het vertrek bleef hij staan en keek rond Van onder haar oogleden bespioneerde ze hem. Ze zag, dat hij snoof. Ja meneer, het ruikt nu heel wat frisser en dat ben je natuurlijk niet gewend. (wordt vervolgd) J kra sla] kie: de var Z VOO =5la; omi mo< D n 1 'ila: ïen Z< Sigarenbandjes weg gooien? Joop Kramer, Wilsterstraat 16, telefoon 2464, Den Burg, komt ze graag afhalen (op zoek naar een vrien delijk dorpsplein). Een fraai boekje over de Groeneplaats met oude foto's, reconstructieteke ningen en een plannetje. Voor maar 8,50 te koop in HET OPEN BOEK (tel. 3657). Geldig t/m zaterdag Hand/staaf mixer met 3 snelheden. Motor dubbel geïsoleerd, dus absoluut veilig. Met speciaal mix-glas en staaf voor b.v. cock tails enz. Van 39.75 voor Foto album met zelf klevende bladen. Biedt volop ruimte aan kerst en wintersportopnamen' Keuze uit diverse fraaie omslagen. Per stuk Tefal espresso koffie- automaat, voor 4 ver rukkelijke kopjes es- presso-koffie. Met schenkkan, schepje en 1 jaar garantie. Tefal prijs 149. Onze prijs 40% KORTING Gero Zilmeta cassette voor 6 personen.Perfekte vervolmaking van uw tafel. Rijk gegraveerd met een stijlvol motief. Samengesteld uit: 6 tafel- en 6 dessertcouverts, 6 tafel- en 6 dessertmessen, 1 soep-, 1 saus-, 1 groente-, en 1 aardappellepel, 1 vla (pudding) schep en 1 broodmes. Kompleet met waardevolle cassette, totaal 42- dig. Gero prijs 293.80 Onze prijs Caravelle glasservies met zware ziel. Opge bouwd uit: 6 bitter-, 6 sherry-, 6 wijn- en 6 whiskeybekers. Als 24-dlg. set Sparklets slagroom- syphon met fleurig bloemdessin. Versiert met minder kalorieën uw gebak. Sparklets prijs 58.50 Teakhouten vleesplank 8.95 Tefal elektrisch mes, snijdt vlees, groente, brood enz. Messen makkelijk uitneembaar. Tefal prijs 49.90 Onze prijs Onze prijs De 'exe eeft edró ïeuv aar in oor bli

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 6