(jrocn Tjwartsjexels in het harL, „Er moet een nieuwe gereorganiseerde visserijorganisatie komen" Mr.Sprenger over wat was, is en komen zal Notities bij de komst van een nieuw jaar BEN DAALDER: v. Diepvrieskisfen nu nog - 25% Electrohuis Kaarsenaktie leverde ƒ400.op - - „Vrijheid" en „gelijkheid" NIEUWE BEHEERDER „DE WALDHOORN" - - Open Texels badmintonkampioenschap Havenrestaurant „Texel" Papierophaaldienst VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9140 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo|J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9.80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Burgemeester IV. H. Sprenger; „Vrij in Texels ruimte?" >nge s te licht n in •ond erde neer, ben Gebondenheid aan ongebondenheid is de ergste vorm van gebondenheid Bertus Aaf jes Vroeger klonk het niet vriendelijk, als je van iemand zei: hij heeft twee lin kerhanden. Maar tegenwoordig weten we dat dit discriminatie was. Want waarom zou dat linkerbeen van een voetballer meer waard zijn dan de lin kerhand die een balpen vasthoudt? Ik kan dus nu rustig van mezelf zeg gen, dat ik twee rechterhanden heb. De ene is niets bijzonders; die zet onlees bare handtekeningen of maakt onlees bare krabbels. Maar de andere is de ge meentesecretaris, zeker wèl iets bijzon ders. Hij schrijft ,,wat anderen zeggen" zo danig neer, dat het nog een heleboel lijkt. En tussendoor doet hij zelf uit spraken, die de moeite van het overden ken waard zijn. Bijvoorbeeld deze: de veerverbinding is Texels aorta Herinnert u zich dat woord nog van de schoolbanken? Aorta, de voornaamste slagader. Als die niet goed werkt, ziet het er slecht uit. Anders gezegd: je kunt niet voorzichtig genoeg wezen met onze veerverbinding. Natuurlijk heeft hij gelijk. Toch zou je ook aan een slokdarm kunnen den ken. Om duidelijk te maken, dat ons eiland zich niet overeten moet. Andere kan het fout gaan met de stofwisseling. De techniek vermag veel; zelfs een dubbele slokdarm aan te brengen. Maar sluit die dan goed aan op de rest? Blijft het organisme gezond draaien? zonder verstoppingen? zonder aantastig van de huid? En hoe financieren we de opera tie? Je kunt ook te wéinig eten, zodat de kracht eruit gaat en de weerstand ver slapt. Je kunt het verkeerde voedsel uit kiezen, zodat je je niet lekker voelt of de gal je overloopt. Dan heb je de hulp van de diëtisten nodig. Maar van welke? De eerste schrijft bieten en rundvlees voor; de tweede kruidenthee en rauwe ;la; en de derde houdt het bij kleikoek, omdat die zo echt-Texels is. Welk advies moet je volgen? Rust en tijd noodzakelijk Deze en dergelijke vragen gaat de gemeenteraad beantwoorden, als hij zich n 1977 buigt over het buitengebied, de •ilandstructuur en de oude dorpsker- ïen. Zoiets vergt eigenlijk rust en tijd. Als o De kaarsenaktie die door Scouting 'exel rond de kerstdagen is gehouden eeft in totaal ƒ400,opgebracht. Het edrag is in het Bouwfonds voor het ïeuwe clubhuis gestort. Vermeidens- aard bij deze opbrengst is dat de kaar- n gratis beschikbaar werden gesteld oor een winkelier die anoniem wenst blijven. die ontbreken, moet je niet te veel over hoop halen; niet te veel onherroepelijk vastleggen. Je kunt wel de koers aange ven, maar je zult de weg moeten open houden voor het experiment. Het zal nodig kunnen zijn, bij te sturen, als je scheef zit. Waar je in 't bijzonder voor moet op passen is: het toestaan van particuliere investeringen, waar ie spijt van kunt krijgen. Een gemeentebestuur zou geen eerlijk spel spelen, als 't verwachtingen zou wekken, die het misschien later on gedaan moet maken. Dit is één van de overwegingen, die dwingen tot terughoudendheid, als het gaat om ,niet-agrarische aktiviteiten in het buitengebied. Althans: zo denk ik er over. Is het u wel eens opgevallen, met hoe veel gemak de begrippen „vrijheid" en „gelijkheid" worden gehanteerd? Rechtsgeleerden hebben er zich eeuwen lang het hoofd over gebroken, wat die begrippen inhouden Tweehonderd jaar geleden verklaarden de Amerikanen, dat alle mensen gelijk geschapen zijn en recht hebben op vrijheid. Sindsdien heb ben oorlogen en revoluties elkaar afge wisseld in en buiten Europa Maar on vrijheid en rechtsongelijkheid zijn ge bleven. Blijkbaar toch niet zulke sim pele zaken Elke maatschappij streeft een zeker evenwicht na; men zoekt naar een pa troon waarin vrijheid en gelijkheid zo goed mogelijk samengaan. Twee dingen zijn duidelijk: als ik mij te veel vrijheid veroorloof tegenover de anderen, moet de maatschappij mij „aan banden" leggen; maar als het maat schappelijke systeem te weinig verschei denheid toelaat (zodat u zich niet ont plooien kunt) dan voelt u zich gerech tigd, „uit de band" te springen. DEN HOORN De heer A. Hin van café ,,'t Kompas" zal vanaf 1 januari de nieuwe beheerder zijn van „De Wald hoorn". Hij neemt dit werk over van het echtpaar Witte-Bakker dat sinds 1 januari 1971 de exploitatie van dit Hoornder dorpshuis heeft gevoerd. Over een jaar zal definitief worden besloten of Hin het beheer zal voortzetten, door het pachten van de bar. Ben en Nel Witte-Bakker namen 6 jaar geleden het beheer van „De Wald hoorn" over van mevrouw Heerschap- Hoep (tante Pietje), en gaven onlangs te kennen er liever mee te willen stoppen. Vooral door hun gemoedelijkheid en be reidwilligheid altijd klaar te staan bij de talrijke samenkomsten, hebben zij gedurende lange tijd voor een belangrijk deel de sfeer in het dorpshuis bepaald. Hoewel vele Hoornders het jammer vin den dat het echtpaar Witte er uit stapt heeft men er wel begrip voor dat deze populaire beheerders van „De Wald hoorn" het voortaan wat kalmer aan ■willen gaan doen. 400 JAAR OUDE KAART VAN TEXEL IN KLEUR UITGEGEVEN DOOR HET OPEN BOEK. BALLADE VAN TEXEL. Tussen deze twee uitersten liggen al lerlei mogelijkheden. Meestal is in rede lijkheid en billijkheid een oplossing te vinden. Moeilijk wordt het als iemand „op zijn recht gaat staan" (d.w.z. zich vast klampt aan een voorschrift, alsof dit een doel op zichzelf is). Nóg moeilijker wordt het, als iemand probeert „tussen de ma zen door te kruipen" (alsof de wet is be doeld als een net, waarin de burger moet worden gevangen). In beide gevallen wordt het patroon scheef getrokken en dan trekt gewoon lijk de minst bedeelde aan het kortste end. Laten we niet denken, dat alleen „de anderen" scheeftrekken. We doen er al lemaal aan mee, u cn ik; de een iets meer, de ander iets minder. Wie de kersttoespraak van onze koningin heeft beluisterd of gelezen, zal geen verdere uitleg nodig hebben. Geen engelen Wij zijn geen engelen; als 't andere was, hadden we geen wetten nodig en geen politie. Een voorschrift (en met name een strafbepaling) is doorgaans ge richt tegen overschrijding van de mini mum-grenzen. Wie zich daar niet aan houdt, doet het verkeerd; maar doet de rest het goed? U weet wel beter. Wie wetten maakt (d.w.z. wie zijn me demensen bindende regels oplegt) moet zich bewust zijn van het menselijk te kort. Wetgeven is in oorsprong geen idealistische bezigheid. Alleen al daarom behoort een bestuurder over zelfkennis te beschikken. Maar hij mag het niet bij deze be schouwing laten. Integendeel: hij heeft de plicht, ruimte te scheppen. De wet mag geen keurslijf zijn. Een bestemmingsplan is in feite een soort wet; het geeft grondregels, het probeert te voorkomen dat je elkaar hindert of benadeelt; maar het moet te gelijkertijd bewegingsvrijheid geven. Sportveld Texel is net een enorm sportveld. Het wordt aangelegd en ingericht en het wordt zorgvuldig onderhouden. Je mag er niet op paardrijden en motorcrossen. Er worden witte strepen getrokken langs de randen; daar mag je niet buiten komen (of juist niet binnen). Verder worden er spelregels afgesproken. Maar daarna heb je spelers nodig, die (met anderen samen) zichzelf geven; in de vrijheid van spel en tegenspel; in aanval en verdediging; eventueel hard, maar niet kéihard; en zonder gele kaar ten. De wedstrijd is pas goed, als ze er iets fijns van maken. Iets soortgelijks vraagt de gemeen schap van de burgers; samenspel in vrij heid van beweging en tegenbeweging. Vrijheid voor het gevecht tussen positief en negatief; tussen licht cn donker; tus- (zie vervolg pagina 2) De inschrijvingstermijn voor de enige tijd geleden aangekondigde open Texelse badmintonkampioenschappen is ver lengd tot cn met 10 januari. De wedstrij den zelf worden op maandagavond 17 januari in sporthal „Ons Genoegen" ge houden. Vooral voor niet-leden is dit dè gelegenheid kennis te maken met deze boeiende en in opkomst zijnde sport. Belangstellende niet-leden worden op de eerstvolgende maandagavonden (3 en 10 januari) in de gelegenheid gesteld in de sporthal te komen oefenen. In ver band met de verwachte animo zal hier toe vooral na 21.00 uur de gelegenheid zijn. Men wordt verzocht zoveel moge lijk zelf rackets mee te nemen De ande re attributen worden door de vereni ging verstrekt. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50 per persoon voor niet-leden. Belangstellen den kunnen zich aanmeden bij Gerard Witte, telefoon (02220) 2664 en Margriet Rey-Witte, telefoon (02220) 2345 of op de genoemde maandagavonden in de sport hal. Koude schotels voor de jaarwisseling. Gaarne tijdige bestelling. (02226) 310. IJs en weder dienende zullen de pad vinders van de Jeroengroep op maandag 3 januari in enkele straten van Den Burg weer de huizen langs gaan om oud papier op te halen. De route is ditmaal: Schilderend, Haffelderweg en Emma- laan. Zoals gebruikelijk blikt Ben Daalder ook in de laatste Texelse Courant van 1976 terug op het achter ons liggende jaar. Hij doet dit als voorzitter van de vissersvereniging DETV Texel, en eveneens als de voormalige aktieleider van de visserijdemonstratie in Den Haag. Hij verweet minister Van der Stee „to taal niets te snappen van de visserij Enkele citaten uit zijn hieronder volgende terugblik: „Het was een rumoerig jaar" en „We hebben een massaal en waardig protest laten horen" en tenslotte „Het zal voortdurend geven en nemen wor den tussen de EEG-iidstaten onderling". ling voor tong en schol. Een verdeling die voornamelijk was opgebouwd uit de vangstgegevens van een drietal histo rische jaren. De Texelse vloot die in de zg. basisjaren minder visserij inspanning dan de meeste andere plaatsen heeft ge leverd werd hierdoor ernstig gedupeerd. De individuele toegewezen contingenten bleken geen basis om het jaar redelijker wijs uit te vissen, laat staan uit te ko men op de nullijn „wat daar ook onder verstaan moge worden". Voeg daar nog het afschaffen van de veilplicht bij, en de chaos is compleet. Manifestatie Tijdens de nationale visserijmanifes tatie in Den Haag hebben wij een mas saal en waardig protest laten horen, te gen het huidige overheidsbeleid. Veel en intensief is er daarna onderhandeld tus sen overheid en georganiseerd bedrijfs leven. Dit heeft geresulteerd in het in stellen van een tong- en scholfonds, naast de reeds bestaande ontwikkelings- en saneringsfonds. Eind 1976 was er 60.000 pk gesa neerd van de Nederlandse kottervloot. Ook op Texel zijn er enkele die deze moeilijke beslissing hebben moeten ne- Ben Daalder, voorzitter DETV men. Ook na sanering van 60.000 pk blijft het voor de vloot een moeilijke zaak zich aan de quotering te houden, zonder een gerichte begeleiding van de overheid. Haringvisserij De haringvisserij is dit jaar nauwe lijks rendabel geweest. Het staat er met de haringstand weing rooskleurig voor. Een ingrijpende vangstbeperking zal hier ook doorgevoerd dienen te wor den, teneinde een rendabele haring vangst voor de toekomst veilig te stellen. Garnalenvisserij De Texelse garnalenvissers die het voornamelijk van de Waddenzee moeten hebben beleefden een moeilijk jaar. Wa ren de vangsten tijdens de lange en hete zomer schraal, de prijzen van de garna len waren ook zeer onstabiel. Dit kwam voornamelijk door de aanvoer van Duit se garnalen, die voor afbraakprijzen de Nederlandse markt overspoelden. Perspectief Het zal in 1977 voor de kottervisserij een hard gevecht worden teneinde haar concurrentiepositie binnen de EEG te handhaven De 200-mijls zone is per 1 januari 1977 oen feit, ogenschijnlijk een gunstige ontwikkeling. Groot zijn nog de verschillen van me ning inzake het zg. interne beleid. Nog altijd is er de claim van Engeland en Ierland voor het instellen van een exclu sieve visserij zone van 50 mijl Wat voor Nederlandse vissers onaanvaardbaar is. Veel zal er in Brussel beslist gaan wor- (zie vervolg pagina 2) „Aan de vooravond van kerst, mijme rend over het bijna voorbije jaar, tracht je de traditie getrouw een aantal zinni ge opmerkingen te maken. We hebben een rumoerig jaar achter ons. De tongvisserij is redelijk tot goed ge weest, dit in tegenstelling tot de som bere verwachtingen der biologen. Contingenteringsregeling Het jaar begon met een door de over heid uitgedachte contingenteringsrege- lllilllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiHitiiiiiHiiiiiniiiiiTirniiirnniiiinniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Zaterdagmiddag van 12 tot 8 uur, nieuwjaarsdag „easy listening music by candlelight" in BAR 'T KOMPAS te Den Hoorn, van 3 tot 5 uur: 2 consumpties voor de prijs van 1. ■a—inimnmmnmnn.1.1111mmmiuillllllllllllllll.Illlllltïï

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1