Isolatie en ci feestelijk afgesloten 10% 8 6 7 6 4j% 81% 8 71% 7 /paarbank 6f% 51% 5 Leden Woningbouwvereniging zitten er nu warmpjes bij.... VERGELIJK ONZE NIEUWE RENTETARIEVEN 25HEXÏIE2Z2IÏ23 bij alle spaarvormen als extra voordeel 'rente over elke dag' TOON SMIDT Snelheidscontrole Zes overtreders Motorrijder ernstig gewond Dijk wordt duurder GROEISPAARBEWUZEN SPAARDEPOSITO'S SPAARBILJETTEN SELECT PERFEKTREKENING SELEKTREKENING wdpy uuest nederland spaarspecialisten sinds 1817 TERMIJNREKENINGEN NAAIMACHINES ƒ150,— korting Firma Van den Berg BEKENDMAKING Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 18 januari 1977 gif:;:! 6 s fi ms Voorzitter S Kooi van de Woningbouwvereniging Texel overhandigt ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze vereni ging een tweetal couverts aan de heren P. J. Koorn (midden) en Th. Medema (links) vertegenwoordigers van resp. KTF/DEK en de Chr Muziekvereniging Excelsior"De heer Kooi merkte erbij op, dat de Woningbouwvereniging hiermee haar steentje bij wil dragen aan het culturele werk op Texel Tijdens een In hotel „De Llndeboom- Texel" gehouden bijeenkomst werd don derdagmiddag officieel stilgestaan bij het feit, dat de ongeveer 800 woningen, die de nu 30 jaar bestaande Woningbouw vereniging Texel bezit, onlangs zijn ge ïsoleerd en allemaal van centrale verwar ming voorzien. Met de afronding van deze, ruim 4 miljoen gulden kostende, operatie is de woningbouwvereniging waarschijnlijk de eerste organisatie te lande, waarvan alle woningen over der gelijke gerieflijke voorzieningen beschik ken. Van verschillende zijden werd dan ook de loftrompet gestoken tijdens een door een groot aantal genodigden be zochte receptie. Onder hen waren mr. C. M. van den Hoff (direkteur van de Nationale Woningraad); het voltallige gemeentebestuur; de heer P. Arensman (secretaris van de Woonruimte-advies commissie) en verder de heren Dick Graaf (namens CVI Texel), J. P. Nijholt (namens Van Meer Isolatie B.V. uit Oosterhout) en G. Bakker (Stichting Bejaardenzorg). Geschiedenis In zijn openingswoord verwelkomde de heer S. Kooi, voorzitter van de Wo ningbouwvereniging, alle van hun be langstelling blijkgevende aanwezigen en memoreerde vervolgens een groot aan tal bijzonderheden uit de geschiedenis van de nu pas 30 jaar geworden organi satie. Hij wees hierbij op aanmerkelijke groei van de Woningbouwvereniging, die twee jaar na de oprichting in 1948 slechts 58 leden telde en inmiddels (via 277 in 1958) is uitgegroeid tot 1380 leden in 1976. Hij refereerde aan de strijd, die er was in 1974 toen er strubbelingen ontstonden over de vraag of er wel of niet woningen van de vereniging moch ten worden verkocht aan particulieren Kooi herinnerde er aan, dat destijds na heftige discussies de mening van het be stuur werd gevolgd en deze verkopen niet doorgingen. Tachtig houtrijke woningen, die des tijds tonnen aan onderhoud vergden, konden tenslotte ingrijpend veranderd worden in, zoals Kooi het uitdrukte, „de huidige paradepaardjes van de vereni ging". Deze woningen gingen destijds (1965) voor /ll.000,per stuk over van de gemeente naar de Woningbouwver eniging Texel. Vlot werk Terugkomend op het nu tot stand ge komen CV-net in alle woningen van de vereniging zei de heer Kooi dat de ge hele procedure bijzonder vlot in zijn werk is gegaan. Vrijwel direkt nadat er zekerheid over de komst van aardgas was, be sloot de vereniging alle woningen op gas aan te sluiten. Een enquête wees uit dat een zeer ruime meerderheid van de bewoners hiermee instemde. De Natio nale Woningraad die als adviserend li chaam in de arm werd genomen, gaf de wens te kennen naast CV ook isolatie en dubbele ramen aan te brengen. Prompt nadat van de overheid in de cember 1975 mondeling was vernomen dat men hier positief tegenover stond werd in januari 1976 met de realisatie begonnen. Pas enige tijd later, toen CVI Texel (voor de CV-installaties) en Van Meer Isolatie (aanbevolen door de Nat. Woningraad) al lang en breed aan de slag waren, werd een schriftelijke be vestiging ontvangen. Kooi erkende, dat men risico had gelopen, maar achteraf kon gezegd worden, dat de vereniging hier zeer goed aan gedaan heeft. Lijd zaam afwachten tot de schriftelijke be vestiging binnen was, had een vertra ging van maanden opgeleverd en daar door meer kosten en ongerief. Woningmarkt onderzoek Tenslotte ging de heer Kooi nog wat dieper in op de huidige woon- en leef situaties, waarbij hij concludeerde, dat op dit moment een woningmarktonder zoek voor Texel dringend gewenst is. In de woorden van de heer Kooi: „We zullen ons in de toekomst nog meer moeten aanpassen aan nieuwe leefsitu aties zoals alleenstaanden, gebroken ge zinnen en dergelijke. Je kunt nu een maal geen eenlingen in een eensgezins woning met 5 slaapkamers zetten. Een ander punt is de hoogte van de huren. Het heeft geen zin woningen te bouwen die een huur moeten opbrengen van 400,Minder draagkrachtigen, die zo'n woning toegewezen krijgen, maken weer aanspraak op huursubsidie, dus in feite schiet je er niets mee op". Kritiek Ernstige kritiek had de voorzitter op het Gasbedrijf De Liefde, dat volgens hem afspraken niet of te laat nakomt en slechte service geeft. Met het gevolg dat in Oosterend ettelijke huurders wel over een cv-installatie beschikken, maar deze niet kunnen gebruiken om dat de meters nog niet zijn aangebracht. Naast deze enigszins bittere woorden dankte S. Kooi alle betrokkenen voor de hulp en de steun bij het realiseren van het project. In het bijzonder bracht hij de gemeente een woord van dank. Mr. C. M. van den Hoff, die sprak als direkteur van de Nationale Woningraad complimenteerde de jubilerende Wo ningbouwvereniging Texel met de vlot te en goede afronding van de werk zaamheden. Hij zei in de vereniging een erg fijne opdrachtgever getroffen te hebben en was er trots op ails adviseur aan het project te hebben mogen mee werken. Van den Hoff zei het belangrijk te vin den, dat de bewoners niet alleen be schikken over technische voorzieningen zoals nu in de huizen zijn aangebracht, maar er ook op de juiste wijze mee moeten leren omgaan. Dit aspect heeft de aandacht van de onlangs door de ministers Gruyters en Lubbers inge stelde commissie, waarin ook de wo ningraad vertegenwoordigd is) die ad vies uitbrengt inzake energiebesparing in woningen en andere gebouwen. Op aandringen van de woningraad zijn in deze commissie niet alleen technici op genomen, maar ook deskundigen op het gebied van „menswetenschap". Bij deze „gebruikersproblematiek" gaat het niet alleen om technische, maar ook om on derwijskundige vraagstukken. Een voorstel voor een programma van on derzoek wordt binnen veertien dagen aan genoemde bewindslieden overhan digd. Energiebesparing De direkteur van de Nationale Wo ningraad rondde zijn rede af met te stellen dat de Woningbouwvereniging Texel het niet moeilijk behoeft te heb ben de boodschap „energiebesparing" aan de leden over te brengen. Het is zaak de bewoners alleen maar de be hoefte over te brengen dat men het ge meenschapsbelang energiebesparing het beste dient, door het eigen belang goed in de gaten te houden. Volgens de heer Van den Hoff gaat het in wezen om niets andters dan te zorgen jezelf en je gezin behaaglijk te laten wonen bij lage stookkosten. En tenslotte: „Ik denk dat er velen zijn, in deze gecompliceer de maatschappij, die u benijden dat uw opdracht in de kern zo simpel is". Onjuiste afspiegeling De heer J. P. Nijholt, sprekend na mens het isolatiebedrijf Van Meer uit Oosterhout maakte er melding van dat de regering de subsidiemaatregelen voor isolatie verlaagd heeft. Bij zijn kritische opmerkingen betreffende het regelings beleid inzake energiebesparing, zei hij dat bijvoorbeeld tv-reclames over „het eerder sluiten van gordijnen" en derge lijke een onjuiste afspiegeling geven van het werkelijke energiebesparen. Het nu op Texel voltooide project heeft vol gens de heer Nijholt forse hoeveelheden isolatiemateriaal gevergd. Hij noemde 27 kilometer tochtstrip, 16.000 m2 dak isolatie en 6000 m2 dubbele beglazing. Krachttoer Burgemeester W. H. Sprenger felici teerde namens het gemeentebestuur de woningbouwvereniging Texel met dit „volvoeren van een krachttoer'. Hij vond dat men zich (5 jaar pa het vorige jubileum) als het ware ontworsteld heeft aan het „puzzelritsysteem" en dat er nu vrijuit feest gevierd kan worden zonder de „bijsmaak" dat er nog een belangrijk onderdeel aan het woning bestand mist. Ook mr. Sprenger liet zich verleiden tot het noemen van een aantal cijfers hetgeen uitmondde in de constatering dat de vereniging gedurende 25 jaar van haar bestaan er gemiddeld 20 25 woningen per jaar bij kreeg. De laatste 5 jaar zijn dit er gemiddeld 12 geweest. De vereniging beschikt hiermee over 17% van alle Texelse woningen en geeft daardoor de toon aan op dit gebied. n(T)HIIIII!llllllllllllliyilllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllllllllllllllllllllllllllllll (02220) 2323 I Voor al Uw vervoer per taxi. j Speciaal zittend zieken- vervoer. ui" Op een ongebruikelijk tijdstip (zon dagochtend) hield de politie op de Pontweg snelheidscontrole. Zes overtre ders werden geverbaliseerd. De hoogst gemeten snelheid was 107 km. De 19-jarige motorrijder L. van Koo- ten liep zaterdagochtend om half twaalf een gecompliceerde beenbreuk op. Op de Wilhelminalaan botste hij tegen de BMW personenauto van S. C. H., die linksaf wilde slaan om een inrit op te rijden. De achteropkomende motorrijder ramde de wagen in de flank. Van Koo- ten werd per ambulance naar het zie kenhuis Parkzicht vervoerd. Een fout sloop in ons artikel over de verzwaring van het dijkvak De Hornt- Oostkaap. Dit werk kost geen vijf mil joen, maar ongeveer vijftien miljoen gulden. Evenals de heer S. Kooi vond de bur gemeester dat een periode van onder zoek naar de woningbehoefte noodza kelijk is. Hij noemde als nader te on derzoeken aspecten ondermeer de bouwprijzen en de toekomst van de huurwoning. Mr. Sprenger besloot met er op te wijzen dat de nu enige jaren durende „koopwoningroes" naar een verzadigingspunt is gegaan en dat de functie van de Woningbouwvereniging hierdoor in de nabijgelegen toekomst nog belangrijker zal worden. Tenslotte wenste mr. Sprenger namens het gemeentebestuur de Woningbouw vereniging samen met de leden een juiste koers toe. Thermometers Aan het eind van de officiële receptie dankte de heer S. Kooi alle sprekers voor hun lovende woorden, alsmede de heer P. Arensman die het bestuur na mens de woonruimte-adviescommissie een gift onder couvert aanbood. De voorzitter van de Woningbouw vereniging overhandigde tenslotte ter gelegenheid van de bereikte mijlpaal aan afgevaardigden van het Kon. Texels Fapfarecorps/D.E.K. en de Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" een enve lop met inhoud. Alle andere aanwezi gen, ook die van de aansluitende open bare receptie, werden in het bezit ge steld van een (zeer toepasselijke) ther mometer. rente in vijf jaar oplopend tot 10% (gemiddeld 7% per jaar) zonder opzeg termijn blijft uw geld ieder moment beschikbaar voor 5 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 4 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 3 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 2 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis aan toonder 5 jaar vast (rente op rente) per biljet stortu f681- naafloop van de termijn ontvangt u f1.000,- aan toonder 2 jaar vast (rente op rente) per biljet stort u f 878.- na afloop van de termijn ontvangt u f1.000,- 6 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis ontvangt u over de bedragen die op de rekening blijven staan; u betaalt 2% van de bedragen die u opneemt. ontvangt u over de bedragen die op de rekening blijven staan, u betaalt 1% van de bedragen die u opneemt 24 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis 12 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis f2.500,- per kalender maand vrij. Vrij voor de aankoop van een eigen huis; aankoop van effekten via de spaarbank, betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank, betaling van belasting ook met dagafschriften Wegens enorm succes nu tot 28 februari op alle merken en molellen Wij bieden U reeds een zig-zag-naai- machine vanaf ƒ249, Inruil oude machine mogelijk. Alle reparaties, ook al zijn deze elders gekocht. Schoolstraat 18, Oosterend, tel. (02223) 243 (ook 's avonds). De burgemeester van Texel maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het besluit van gedeputeerde staten van Noord-Holland d.d. 12 ok tober 1976 nr. 72 waarbij is goedgekeurd het be stemmingsplan ,,'t Horntje", vastgesteld bij raads besluit van 10 juni 1975, nr. 6, thans onherroepelijk is geworden. Het bestemmingsplan is goedgekeurd met uitzon dering van het met rood aangegeven gedeelte van de plankaart en artikel 11 van de planvoorschrif ten, betreffende de bestemming „Veerhaven met bijbehorende voorzieningen, waterkering, duin gebied. agrarisch gebied, slikken en schorren en water, uit te werken ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening" en de artikelen 3, lid 6, sub e2 en 4, lid 6, sub f2, betreffende de vrijstel ling voor het gebruik van eengezinshuizen als tweede woning. Het bestemmingsplan ligt met bijbehorende stuk ken vanaf 19 januari 1977 voor een ieder ter inzage op de afdeling Ruimtelijke Ordening en Planning van de gemeentesecretarie, kamer 303. Texel, 10 januari 1977. De burgemeester van Texel, mr. W. H. Sprenger

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5