Cjrocn jjwartsjexels in het „Schrap alle beperkingen in het oude land van Texel" Appartementen maken van gesaneerde gebouwen UDI greep hoog met blijspel „Oscar" Café „De Slufter" mag worden ontruimd Eis Texels Belang in raadsvergadering HL T jöomküpmJMiel. fleflabopi u m uw bank. /paarbank Van de dijk gestort Nachtelijk handgemeen in Drijverstraat «im Kind getroffen door kogel uit luchtpistool lINSDAG 25 JANUARI 1977 DPLAGE 530(^ TEXELSE 90e JAARGANG No 9147 5 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langevcld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COLIRAN Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank. Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW „Op het oude land van Texel mogen geen beperkingen gelden. Dat is mis schien niet naar de zin van de hogere overheden, maar dat moeten we maar riskeren. Ik wil de barricades bezet houden. Worden we onder de voet ge lopen, dan betaalt de overwinnaar". Krachtige taal van Bert Weijdt, heden middag uitgesproken in zijn zeer uit gebreide algemene beschouwing over het bestemmingsplan. Bij monde van Weijdts fraktiegenoot Daan Schilling werd daarop voorgesteld al het oude land van Texel (in het ont werpplan aangegeven als agrarisch ge bied van landschappelijke en cultuur historische waarde) tot agrarisch pro- duktiegebied te maken, net als Eierland en 't Noorden. Alleen het Hogeberggebied zou een enigszins beschermde status mogen krij gen, maar minder zwaar dan aanvanke lijk was voorgesteld en de begrenzing daarvan zou moeten worden gevormd door de bebouwingsgrens van Den Burg, Schilderweg, Skillepaadje, Pontweg, Doolhof, Westergeest en Schansweg. De agrarische enclaves in de duingebieden, thaps natuurgebieden A of B zouden ook agrarisch produktiegebied moeten worden en het geprojekteerde bos in de noordkop ?ou zodanig moeten worden gespreid dat het mogelijk is de betere gronden t.e ontzien. Deze voorstellen waren vrijwel gelijk aan die van de VVD-fraktie (zie artikel elders in deze krant). Texels Belang wil alle niet be stemde opstallen en zomerwoningen als nog positief bestemmen om de vorm van een zg C-blok (een nieuw begrip); de grenzen van zo'n gebouw vallen sa men met de grenzen van het blok Nooit geschaad Schilling zei te onderkennen dat de drie verschillende graden van bescher ming van het Texelse land zijn bedoeld om de landschappelijke waarden veilig te stellen, maar hij zei dat nooit is aan getoond dat op Texel normaal agrarisch gebruik schade aan het landschap tot ge volg heeft Hij vroeg het college tenmin ste één voorbeeld te noemen. Door het agrarisch gebruik verandert het land schap wel (andere teelten, andere be werkingsmethoden) maar dat betekent tevens doeltreffend onderhoud van dal zelfde landschap. ,,Ook voor de vogels is het van belang dat naast de bescherm de broedgebieden goed onderhouden ak kers liggen die veel voedsel bieden". Geen voorportaal De landschapsparkgedachte voor Texel unaniem afgewezen. Schiling vond dat dan ook geen „voorportaal" voor zo'n landschapspark moet worden toegestaan. Door het „landschappelijke en cultuur historische" van het oude land te schrap pen, is het ook niet nodig financiële steun te geven als er gebouwd wordt Schilling vreesde dat de gemeente uit eindelijk toch voor dergelijke lasten zou opdraaien en er zich door genoodzaakt zou zien het geld via plaatselijke belas tingen op tafel te krijgen. De streng beschermende status van liet Hogeberggebied vond Schilling veel ver gaan. „Hier stokt me de adem in de keel. Het mooiste agrarische gebied van Texel, met voortreffelijke schapen weiden, prima bouwland en onovertrof fen leliegrond, daar wilt u het agrarisch gebruik degraderen tot een derderangs bijbedoeling. U doet mee aan beslissen in de boerenbedrijfsvoering, u wilt een P K. uit Den Burg moest nog even wennen aan zijn nieuwe Renault 16 na dat hij geruime tijd had gereden met een veel lichtere Daf. Dat was er vol gens hem de belangrijkste oorzaak van dat hij vrijdagavond omstreeks 21.20 uur dwars door het schrikhek op de Zaandammerdijk reed en met de wagen naar beneden schoof. De chauffeur kwam met de schrik vrij en zelfs de auto kon na deze escapade nog goed rijden. boer een vergunning laten halen om een stuk land te mogen diepploegen Wij hadden u wijzer geacht. 'Boeren ver krachten het landschap niet; ze gebrui ken het land om er hun brood op te ver dienen". Geen goed woord had Schilling ook voor het stelsel van aanlegvergunnin- gen. „Werkzaamheden behoren óf tot het normale agrarische gebruik of ze zijn algeregeld in de boswet of ont- grondingswet". DAAN SCHILLING Agrarisch gebruik schaadt niet" JAN VAN ASSELT Geen overgangsplari' De Alkmaarse rechtbank heeft uitge sproken dat G. van der Star uit Eier land gerechtigd in het café De Slufter te laten ontruimen om het te kunnen verbouwen en in gebruik nemen. Op dit moment wordt het pand nog steeds bewoond door Kees van der Werf, de oorspronkelijke eigenaar. Desgevraagd zei de heer Van der Star dat Van der Werf er nu wel spoedig uitmoet, maar wanneer dat precies zal zijn, kon hij nog niet zeggen. Hij wil trachten een zodanige regeling te treffen, dat de be jaarde „weerman" niet letterlijk op straat komt te staan. Tot dusver heeft Van der Werf ge weigerd vrijwillig te vertTekken, zodat voor de zoveelste maal in deze af faire opnieuw de rechtbank moest worden ingeschakeld. Zoals bekend verkocht Van der Werf zijn café destijds aan de B.V. Karting, maar kreeg daar spijt van en weigerde aan de overdracht mee te werken. Dat leidde tot het opleggen van een dwang som door de rechtbank, die tenslotte zo hoog opliep, dat de Karting het bedrijf bij executie kon laten veilen, waarbij Van der Star eigenaar werd. Dat ge beurde in juli, maar ook Van der Star slaagde er niet in met de weerman tot overeenstemming te komen en deze bleef zitten waar hij zat. Daaraan zal nu spoedig een eind komen Van der Star heeft inmiddels een verbouwplan laten ontwerpen en zal direct met het werk beginnen als Van der Werf eruit is. Van der Star gaat ermee akkoord, dat de weerman tot de zomer in een van zijn bungalows woont, maar een definitieve oplossing is nog niet in zicht. Van ge meentewege is men niet van plan voor dit geval direct woonruimte beschik baar te stellen, maar Van der Star wordt onderhand gedwongen erop te speculeren, dat dit wel zal gebeuren als Van der Werf letterlijk de straat opgaat. De vertraging (er zijn vele ton nen geïnvesteerd) heef nu al een zeer aanmerkelijke schadepost opgeleverd. Door de agrarische enclaves in de dui nen als agrarisch gebied te beschouwen, blijven de boeren hier aktief en blijft de karakteristieke schoonheid van deze stukken groen gehandhaafd. Alles bestemmen Schilling wilde alle bestaande bedrij ven in het buitengebied als een gegeven beschouwen en vroeg daarom in de ge vallen, waarin dat niet is gebeurd (door het niet geven van een bestemming) de bezwaren daartegen alsnog gegrond te verklaren. Ook de agrarische loonbe drijven moeten allemaal worden be stemd, zo nodig door een zg. dubbelbe- stemming die zowel agrarische gebruik als ambachtelijk gebruik mogelijk maakt. Over het overgangsrecht (waaronder alle niet bestemde gebouwen vallen) is Texels Belang verre van gerust. Feit is dat dat een bestemming de grootste ze kerheid biedt. Schilling: „Wc zijn teleurgesteld dat u niet weet wat er moet gebeuren met bedrijfsgebouwen die doelloos overblij ven als een boerenbedrijf is gesaneerd. We stellen voor toe te staan dat in der gelijke gebouwen inpandige recreatie eenheden worden gemaakt, zonder dat deze gebouwen aanmerkelijk worden vergroot". Jan van Asselt van dezelfde fraktie had kritiek op de gang van zaken bij de procedure die aan de vaststellmgsverga- dering is vooraf gegaan. Met name de wijze waarop het college de 600 be zwaarschriften heeft samengevat, stond hem niet aan. Er zijn fouten bij gemaakt en sommige belangrijke passages zijn weggelaten „Onjuist en onzorgvuldig" Van Arselt had er verder bezwaar tegen dat diverse delen van het plan (kam- peer-recreatieterreinen, dagrecreatiege bied met bos etc.) door B en W. nader moeten worden uitgewerkt. Hij vindt de ze gebieden daarvoor veel te groot en vroeg daarom deze gebieden direkt uit gewerkt ter visie te leggen en dus in normale bestemmingsplanprocedure te brengen. Alleen op deze wijze hebben (omwonende) belanghebbenden de mo gelijkheid tot verweer. Uitbreiding van (zie vervolg pagina 2) Bij een burenruzie in de Drijverstraat vielen in de nacht van vrijdag op zater dag enkele flinke klappen. De moeilijk heden ontstonden toen twee bewoners samen met enkele familieleden na een avondje uit op het huisadres arriveer den en dat aan de buurt bekend maak ten door claxonneren. Een buurman liet blijken dat hij het wakker maken van zijn kinderen niet op prijs stelde. Er ontstond een woordenwisseling. Een vrouwelijke feestganger wilde de buur man in zijn huis terugduwen, waarop deze reageerde door haar een draai om de oren te geven. Er werd teruggesla gen en de anderen van het gezelschap lieten zich evenmin onbetuigd. De po litie maakte proces verbaal op en de dokter ontfermde zich over de vrouw, die klaagde over oorpijn. ÉÉjy^i y Scène uit Oscar": Masseur Philippe (Bertus Heerschap) behandelt Batnier (Gert Pan sier sr.)Links Ada de Kidder als het dienstmeisje Bernadette, die verslingerd raakt aan een baron Een van de positieve gevolgen voor deze adellijke heer is dat deze zijn puistjes kwijtraakt Bij de UDI-uitvoering van zaterdag is niemand onwel geworden, er is geen brand uitgebroken en ook het plafond is keurig blijven zitten. Bij een normale toneelavond is dat allemaal vanzelf sprekend, maar de Rederijkerskamer UDI is bij de voorbereidingen voor het blijspel „Oscar" ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, door zoveel pech achtervolgd dat ook de verschrikke lijkste dingen geen verbazing meer zouden hebben gewekt. Met een va riant op een beroemde Churchill-uit- spraak zei voorzitter G. Pansier: „Nooit hadden zovelen, zóveel pech in zó weinig tijd". De eerste pech bestond uit het nood gedwongen verdagen van de reeds voor november geplande voorstellingen we gens ernstige ziekte van een hoofdrol speler en het laatste pechgeval was op nieuw ziekte, zodat tien dagen tevoren iemand nog een rol moest overnemen. Maar zaterdag werd „Oscar" dan toch gespeeld. Het was een bijzonder moeilijk stuk waaraan UDI zich bijna vertilde, maar het werd over het algemeen toch zeer behoorlijk gebracht. Men kan vooral gezien de rol van het, pechdui- veltje, tevreden zijn. Deze recensie wijkt af van het gebruikelijk patroon. We moeten afzien van zelfs een summiere inhoudsbeschrijving omdat de geschie denis dermate ingewikkeld is dat daar aan niet valt te beginnen, tenzij het ten koste zou mogen gaan van de algemene beschouwingen over het bestemmings plan voor het buitengebied. En dat kun nen we niet maken. Het zou best kunnen dat lang niet alle toeschouwers de ge compliceerde story van begin tot eind hebben kunnen volgen. Dat nam niet weg dat het een uitstekend stuk was, uiterst geraffineerd bedacht en origi neel van strekking. Wat te denken van de volgende greep feiten uit het tumul- teuze gebeuren? Christian Martyn OUDESCHILD De 9-jarige Leon Kees Eelman uit de Trompstraat in Oudeschild werd zondag in het gezicht getroffen door een kogeltje uit een luchtdrukpistool. Het kogeltje was af geschoten door de 12-jarige scholier J. A. S., die achteraf, verklaarde, dat hij alleen maar op de ramen had willen richten. Voor het geopende venster stond echter Leon Eelman die het ko geltje tussen wenkbrauw en oog kreeg. De verwonding was betrekkelijk on schuldig, maar het is duidelijk dat het kind op een haartje na aan ernstig oog letsel is ontsnapt. Het bezit van een luchtdrukpistool is evenals een luchtbuks niet verboden. Gebruik is echter alleen toegestaan binnenshuis en op eigen erf. Het pistool is door de politie in beslag genomen. vraagt zijn baas om enorme salarisver hoging. Want hij wil trouwen met de dochter van de baas en tegenover haar heeft hij zich voorgedaan als een hoog betaald procuratiehouder. Maar de doch ter is in werkelijkheid een zeer eenvou dig meisje die maar gezégd heeft dat ze de dochter van de baas was om tegen over de rijke „procuratiehouder" een goede indruk te maken. Ook zij vraagt opslag. Intussen lijkt het huwelijk spoedeisend te worden want de echte dochter verklaart tegenover haar vader dat zij in verwachting is. Ze liegt, want ze doet het om te kunnen trouwen met Oscar, de chauffeur. Deze situatie op zichzelf biedt al meer dan voldoende mogelijkheden voor uitgebreide misver standen, maar de schrijver heeft er nog meerdere schepjes opgedaan. Vlot spel noodzakelijk Om dit alles behoorlijk tot zijn recht te laten komen moest er uiterst vlot en „flitsend" gespeeld worden Dat lukte niet helemaal want het tempo lag over het algemeen toch wat te laag waardoor een uitgesproken praatstuk ontstond. Het is de vraag of dat zoveel beter ge weest zou zijn, als UDI niet door pech (zie vervolg pagina 2) -uia/I nedsrlond spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1