Marathonuitzending werd een geslaagde operatie Hoe komen de boeren over bij „anderen" Hartstichting geeft voorlichting „De Lichtboei" vierde opening studio VERVOLG VAN PAG. 1 UDI Jaarvergadering Plattelandsvrouwen VERVOLG VAN PAG. 1 Alles agrarisch behalve de Hogeberg Het is gelukt. Een handvol medewer kers van de ziekenomroep „De Licht boei" heeft zaterdag een uitzending verzorgd die maar liefst 12 uur in be slag nam. Dat zou geen kunst zijn ge weest als alleen plaatjes zouden zijn gedraaid, maar „De Lichtboei" greep veel hoger. Het werd een uiterst geva rieerd totaalprogramma vol eigen bij dragen en met medewerking van ve len. Er werd niet alleen geopereerd vanuit de nieuwe studio in de fonoteek van de bibliotheek maar ook vanuit de verschillende complexen bejaarden woningen en de bejaardenhuizen in Den Burg. Zelfs een rechtstreekse re portage vanuit een vliegtuig maakte deel uit van dit spectaculaire gebeu- A1 met al had het enorm veel tech nische voorbereiding gevergd en moes ten de mensen goed op elkaar inge speeld zijn om de hele boel niet in de soep te laten lopen. Aanleiding voor dit alles was de in gebruikname van de zeer modern ge outilleerde studio in de bibliotheek. Oorspronkelijk, vertelde Lichtboei-voor zitter Piet Arensman 's morgens bij de officiële start, zou men slechts een open dag houden. Zo'n rechtstreekse mara thonuitzending was echter een uitdaging waaraan de zeer enthousiaste medewer kers geen weerstand konden bieden. Sponsor Aanvankelijk moest het ambiteuuze plan worden afgelast omdat het huren van de telefoonlünen (verbinding be- jaardencentra-studo) zoveel kostte, dat het geen haalbare kaart was. Gelukkig trad Gerard Roeper van Tessel Air op als sponsor zodat het evenement later toch kon doorgaan. Tessel Air bood ook de rondvlucht aan, waarvan gebruik werd gemaakt door de dames J. Roest- van Noort, T Brouwer-Vlaming en de was achtervolgd. Het was nu eenmaal een stuk dat de krachten van amateurs gauw te boven gaat. Dat wordt pas goed duidelijk als je een dergelijk blijspel door vaklui ziet vertolken Die vergelij king is uiteraard oneerlijk, maar de con clusie dat het met de interpretatie vaak niet helemaal snor zit ligt ook voor de hand. Van het lichtzinnige-sprankelende dat het hele stuk had moeten beheersen viel nu maar enkele momenten te ge nieten Afgezien van wat haperingen werd over het algemeen zeer behoorlijk ge speeld. De acteurs en actrices deden daarbij weinig voor elkaar onder. De zwaarste rollen waren weggelegd voor Aris van Zeijlen en Gert Pansier sr., res pectievelijk als Christian Martin en zijn baas Bertrand Barnier. Ze dwongen veel respect af. Een bijzondere vermelding verdient Greet Pater. Zij voerde de regie maar had te elfder ure ook de lang niet makkelijke rol van de fabrikantsvrouw Germaine Barnier voor haar rekening genomen. Ze deed dit met beweging,in tonatie en rrfimiek die d.e bedoelingen van de schrijver ongetwijfeld zeer nabij kwam Lekker gek deed Gerrie Smit het als Colette de dochter van Barnier, een in de liefde zeer wispelturige dame Een kleinere maar prima gespeelde rol had Ada de Ridder die als het dienst meisje Bernadette helemaal paste in het Franse sfeertje Diepe indruk Puur fysiek bekeken maakte Bert Heerschap diepe indruk als de masseur heer J. Verstegen. Zij waren de uitge lote afgevaardigden van de drie com plexen bepaardenwoningen. (Bij een vo rige vliegtocht waren bewoners van be jaardenhuizen al eens aan bod geweest). Met vlieger Ton Pottinga gingen ze te gen de middag de lucht in en lieten de aardbewoners via de boordradio met overslaande stem van enthousiasme we ten hoe mooi het allemaal wel was. Wandkleed Het officiële openingsgebaar 's mor gens bestond uit het aanbrengen van een handgeweven wandkleed door het echtpaar Sprenger-Pool. Het burgemees tersechtpaar werkt regelmatig aan de Lichtboei-uitzendingen mee In deze marathonuitzending verzorgde mevrouw Sprenger een quiz ,,Geen ja, geen nee". Het wandkleed, voorstellende het vignet van de Lichtboei, was gemaakt door me vrouw Wieten. De marathon begon met uitzendingen vanuit de verschillende bejaardencom plexen waarbij ieder zich officieel meld de. Het daarop volgende'onderdeel be stond uit een van de „echte" radio over genomen nieuwsuitzending gevolgd door Texels nieuws. Verder intervieuws met bekende Texelaars, het voorlezen van verhalen en gedichten, Texelse land- en tumbouwrubrieken, lunchmuziek etc. Ook was er een gesprek met mevrouw Gerda Arensman (medewerkster van de Lichtboei) die in het ziekenhuis van Den Helder ligt. Muzikale bijdragen werden geleverd door leerlingen van de muziek school. Vanuit de Hervormde kerk gaf Dyo Wassink een orgelconcert en er was historisch Texels nieuws van 1945 - 1960 Door de Nederlandse stichting tot bestrijding van hart- en vaatziekten (Hartstichting) zal op maandag 31 ja nuari in de LTS te Den Burg een uitge breide voorlichtingsavond worden ge houden. Op het programma staan o.a. een medische voordracht door dokter Seegers, de vertoning van een aantal informatieve films en een toelichting op de doelstellingen en aktiviteiten van de Nederlandse Hartstichting door de hoofdpromotor van de vereniging de heer H. Kloosterman van Wijck. Deze avond is speciaal georganiseerd om ook de bewoners van Texel bekend te maken met de problematiek die sa menhangt met de bestrijding van hart en vaatziekten Het aantal hart- en vaat ziekten is de laatste jaren onrustbarend toegenomen Er zijn weinig Nederlan ders, die niet in hun naaste omgeving slachtoffers kennen of hebben gekend van hartinfarct, angina pectoris, hoge bloeddruk, herenbloeding, vaatkramp, enz. Onderzoek Er moet daarom nog veel onderzoek geschieden naar de diepe oorzaken van deze ziekten, doch vaststaat, dat een aantal nsicofaktoren is aan te wijzen, die de mens tot een mogelijk slachtoffer maken Tot die risicofaktoren behoren sigaretten roken, te veel en te vet eten, te weinig beweging en te veel zorgen en spanningen. Hoe die faktoren zich tot elkaar verhouden, hoe ze elkaar be ïnvloeden en dergelijke staat niet vast, wel echter dat van de mensen met dui delijke risicofaktoren 10 tot 20% inder daad een hartinfarct krijgt, van die zonder risicofaktoren praktisch nie mand. Dat betekent dat hart- en vaat ziekten zeker bij jonge mensen in een Philippe maar hij speelde ook nog zeer behoorlijk. Het predikaat ..goed" gaat ook naar Judith Brusselaars vpor de wij ze waarop zij gestalte gaf aan Jacqueline Bouillotte, die zich aan het slot van dit enigszins pikante stuk toch als de bio logische dochter van Barnier ontpopt. Nettie Jongejan deed het heel aanvaard baar als moeder Bouillotte die hoe logisch bij de ontknoping een oude jeugdliefde van Barnier blijkt te zijn geweest. De jongste tonelist van zaterdagavond was ongetwijfeld Dick Rozenboom die leuk acteerde als de verliefde chauffeur Oscar en hopelijk van UDI de gelegen heid krijgt in de naaste toekomst nog wat meer plankenervaring op te doen Als souffleuse fungeerde Ans Bonne. De grime werd verzorgd door Suze Reij Het staat nog niet vast of het 70-jarige jubileum van UDI nog op andere wijze wordt gevierd. De boel is inmiddels zo danig vertraagd dat het wellicht beter is te wachten tot het 75-jarig bestaan. groot aantal gevallen te voorkomen zijn. Preventie De preventie is hier uiteraard moei lijker dan die van ziekten waartegen inenting mogelijk is. Wil zij goed op gang komen, dan is veel research en bevolkingsonderzoek nodig en de Ne derlandse Hartstichting zal dit moeten stimuleren. Het kan voor een ieder van groot be lang zijn iets meer te weten over de mogelijkheden om het hartinfarct te voorkomen en over de methoden die zijn en worden ontwikkeld om lijders aan hart- en vaatziekten te revalideren en te helpen handicaps te overwinnen. Programma Tijdens het 'maandagavond gegeven programma zal ondermeer een defibn- lator gedemonstreerd worden. Dit is een instrument, waarmee men een hart weer op gang brengt. Naast de reeds genoemde toelichtingen door de heren Seegers en Kloosterman van Wijck zal na de pauze gelegenheid worden gebo den tot het schriftelijk stellen van vra gen De bijeenkomst begint om 20.00 DE COCKSDORP Tijdens de jaar- vergadering die de Plattclandsvrou- wenvereniging De Coeksdorp-Eierland op 19 januari gehouden heeft, nam mevr. T. v.d. Bcek-de Roo afscheid als penningmeesteresse. Als nieuw be stuurslid werd gekozen mevr. T. Reu- vers-Koorn (Dorpzicht). Uit het jaar verslag bleek een lichte daling van het ledental terwijl na het financieel over zicht duidelijk werd dat het batig saldo van de vereniging ƒ119,01 bedraagt. In haar afscheidswoord zei mevr. v.d. Beek, dat bij haar intrede in het be stuur het aanvankelijk nogal moeilijk viel mee te draaien. „Je durft niets als je in een bestuur komt, maar je leert veel. Wat je niet kunt, vult een ander wel aan. Het geeft je veel voldoening". Tenslotte wenste mevr v.d. Beek haar opvolgster veel succes toe. Mevr. Reuvers-Koorn van „Dorp- zicht" werd met 67 van de 83 uitge brachte geldige stemmen gekozen. Na de pauze begon de verkoop van de meer dan 200 artikelen, waaronder veel zelfgemaakt materiaal. Eronder bevond zich Hindelooper schilderwerk, brei- en haakwerk, eigen gebakken brood en koek, zelfgemaakte jam, gelei en potten honing en verder veel luxe en toilet artikelen. De verkoop bracht ruim ƒ500,op wat een welkome aanvuling voor de kas betekende. De volgende avond is op woensdag 16 februari, wanneer de heer J. de Graaf de avond zal verzorgen. Op de middagvergadering van de Be drijfsvereniging sprak de heer A. van Dijk, secretaris van de Nederlandse Ver eniging van Landbouwjournalisten en medewerker van de Stichting Public- Relations Land- en Tuinbouw. De doel stelling van deze stichting kan populair worden omschreven als een poging om bij de nict-agrarische bevolking meer begrip te kweken voor de plaats van de agrariërs in het geheel van onze samen leving. Uit de inleiding van de heer Van Dijk kwam naar voren, dat hierbij zeker resultaten worden bereikt. De heer Van Dijk begon met een re sumé uit het nieuwe woordenboek van Van Dale bij de aanduiding „boer". Daaruit bleek, dat de waardering uit eenliep van „baas van een boerderij" tot „lomperd, ongemanierd persoon". Het aantal zegswijzen, waarin het be grip boer voorkomt is zeer groot. In een boekje vond de heer Van Dijk er 86, ter wijl de predikant slechts driemaal ver tegenwoordigd was. De heer Van Dijk was van oordeel, dat de kennis omtrent de boer en zijn bedrijf de laatste 30 jaar sterk is terug gelopen Op de lagere scholen werd voorheen veel meer aandacht besteed aan allerlei facetten van het landbouw bedrijf dan op het moment. Daarbij moet ook rekening gehouden worden met het feit, dat de boerenbevolking van zo'n 20% direkt na de 2e wereldoorlog terug gelopen is tot 7 - 8% op dit moment. Ook in de politiek heeft dit z'n beteke nis. Met een bevolkingsgroep van 20% moeten de partijen, die op stemmen uit zijn rekening houden. De stemmen van de agrarische bevolking tellen op het moment lang zo sterk niet meer. Agrarische bevolking zelf een taak De heer Van Dijk besteedde in zijn inleiding vooral aandacht aan de taak van de agrarische bevolking om aan de „buitenwacht" duidelijk te maken wat de waarde is van het agrarische bedrijf Dat dit nodig is bleek heel duidelijk uit een in 1959 gehouden enquête, waaruit in grote lijnen als de mening van de met-agrariërs naar voren kwam dat er „slechte" en „heel slechte" boeren wa ren. Op de vraag of men bereid zou zijn zijn dochter te laten trouwen met een boer bleek, dat men de straaljagerpiloot nog eerder zou aanvaarden dan de boer In een enquête, die enige jaren gele den is gehouden komen veel gunstiger geluiden naar voren. Van de onder vraagden zou nu 94% een boer als schoonzoon aanvaarden. Een zeer hard nekkig bestaan heeft de mening, dat boeren „altijd klagen". Ook in de laat ste gehouden enquête was dit de me ning van 70% van de niet-agrarische bevolking. Juist om die reden vond de heer Van Dijk, dat de agrariërs zelf veel Een jns< vr lart n h mai ,t si eltf jliti1 pc ca meer met de positieve kanten van hui beroep naar voren moesten komen. Verkeerde indrukken voorkomen De heer Van Dijk wees ook op het ge- vaar, dat door ondoordachte maatrege len van een enkele boer de hele boeren stand in een verkeerd daglicht komt tJ staan. Spreker noemde in dit verbanc] het onnodig vernietigen van vogels ei het couperen van paardenstaarten hiervoor geen enkele noodzaak is. We moeten het cle niet-agrariërs duiJ delijk maken, dat verandering van hol landschap als gevolg van een betere ver kaveling, het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen, een andere huisvesting van varkens en melkvee niet één of an dere hobby zijn, maar noodzaak om tol een aanvaardbaar inkomen te gerakenl Spreker was er van overtuigd, dat dit in het verleden veel te weinig was ge-L beurd. Jarenlang is de presentatie var. qj de agrarische bevolking ten opzichte van de niet-agrariërs afgedaan met „eer. hap en een snap" Spreker waarschuw de er voor mee te doen met de in deze tijd veel toegepaste polarisatie door de tegenstelling tussen de agrariërs en de stedeling breed uit te meten Public Relations werkt er aan De heer Van Dijk was van oordeel, dat het werk, dat Public Relations 12 jaar geleden begonnen is om de plaats van de agrariërs aan de anderen duidelijk te maken niet zonder succes is geweest. Hoe'men dit bereikt? Het royaal uitgevoerde blad „19 NU" verschijnt 6x per jaar. Het wordt toege zonden aan kamerleden, ministers, bur gemeesters van grote steden, enz. Men is begonnen met de uitgifte van een losbladige map voor de scholen voor voortgezet onderwijs. Deze losbladige map is nu vervangen door het blad „Het kleine Loo". dat eveneens 6x per jaar verschijnt Voor de basisscholen is er een serie knipplaten, die eveneens be trekking hebben op het agrarisch be drijf. Deze knipplaten zullen binnenkort door samenwerkig met een coöperatie in kleur worden uitgegeven. Door middel van advertenties heeft men oen beroep gedaan op de agrariërs hun bedrijf beschikbaar te stellen voor het bezoek van stedelingen. Een flink aantal bedrijven heeft zich aange meld en vooral bedrijven in de omge ving van de grote steden worden bijna overlopen met bezoek. Binnenkort zal worden begonnen met het plaatsen van bulletins over cle agra rische bedrijven in streekbladen, die speciaal door de stedelijke bevolking worden gelezen. Discussie Eén van de aanwezigen vond, dat de boer er toch weer slecht afkwam. Hij (Zie vervolg voorkant 2e blad) AS ÏTet- d TEXEIS BELANG: het SVV-terem in de richting van de Pontweg bleef Van Asselt onaanvaard baar vinden. Het is geen gezicht en het kost landbouwgrond. „Het zou beter zijn in de onderhandelingen met SVV het feit te betrekken dat deze onderneming 8 jaar geleden het Schumakersbos van 1% ha heeft gekapt en daar een kam peerterrein heeft gemaakt. Het ophef fen van bebouwingsmogelijkheden tus sen Waddenparel en Tatenhove is steeds bedoeld geweest als verweer te gen hoogbouw. Recreatieve laagbouw is op dit terein wel te accepteren. (B en W. voelen voor uitbreiding van het SVV-terrein in de richting Pontweg om te bereiken dat SVV van zijn rechten aan de Bosrandweg afziet. Red Van Asselt wilde tevens weten hoe het met' Drebo zit. Ook deze onderneming zou bouwen aan de Bosrandweg terwijl de gemeente graag ziet dat van die plannen wordt afgezien en dat wordt gebouwd in De Koog. Van Asselt vroeg verder ruimere uitbreidingsmogelijkheden voor het café De Slufter van G. van der Star. Hij verzette zich tegen de aanleg van fietspaden op de dijken of langs water keringen Fietspaden langs hoofdwegen veroorzaken minder last en kunnen ook nog door de schooljeugd worden ge bruikt. Terugkomend op de wens om zoveel mogelijk gebouwen en landerijen te be stemmen, stelde Van Asselt dat Texels Belang wil meewerken aan een bestem mingsplan en niet aan een overgangs plan. Overgangsrecht is in het huidige ontwerp meer regel dan uitzondering Ontactisch vond Van Asselt het „niet passend in het landschap" dat als oor deel over heel wat woningen is uitge sproken, toen nog ter discussie stond of deze wel of niet bestemd moesten wor den De huizen zijn toch met vergunning van B cn W en met advies van de wel- standscommisie tot stand gekomen? Stolpen In het ontwerpplan komt een regeling voor die het behoud van voormalige stolpboerderijen beoogt. De hele be schikbare begane grondoppervlakte mag worden gebruikt voor uitbreiding van de woning. Van Asselt vond dat onvol doende, want als de bovenverdieping niet mag worden gebruikt is niet meer ruimte beschikbaar dan in een gewoon woonhuis: ca 400 m3. De verbouw (res tauratie) kosten zijn echter veel hoger. Van Asselt had cle indruk dat het col-1 lege alles aangrijpt om het kamperen fï op erven tegen te gaan. Hij vroeg zich af of men destijds bij het bepalen van 1 het maximum van 17.000 slaapplaatsen wel over alle benodigde gegevens heeft 1 beschikt. Thans is duidelijk dat dit cii-1 fer herzien moet worden, zodat op dc R boerenerven ruimere mogelijkheden ont-1 staan. Daarbij moet er niet van worden I uitgegaan dat een eenheid automatisch j vijf recreanten betekent; het aantal per- j sonen moet bepalen zijn. Weinig waardering I Weijdt was het met het college eens I dat bij de voorbereiding van het plan op het gebied van inspraak erg veel is ge organiseerd. Weinig waardering had hij echter voor de informatie aan de raad in de afgelopen maanden. Weliswaar kon men ten gemeentehuize alles te weten komen, maar de raadsleden moeten hun taak in hun vrije tijd uitvoeren Weijdt betwijfelde of alles in het plan wel zo is afgewogen als door het college is gezegd. .Dikwijls waren éénzijdige belangen de j basis. Naar onze mening is het even- wicht er niet". Levende ruimte Bij het beschouwen van de kwalitei ten van Texel is van alles bekeken, maar volgens Weijdt had men een zeer typisch en waardevol Texels kenmerk over het hoofd gezien: de ruimte Andere Wad deneilanden zijn veel kleinschaliger. De vrije ruimte daar wordt meer bepaald door „verstilde" gebieden zoals Vlie- hors en Boschplaat terwijl Texel wordt gekenmerkt door levende ruimte. Dat levend houden van die ruimte zou in het plan voorop hebben moeten staan. Dan zou men het ook niet hebben gezocht in het onderscheid van landschappelijk waardevolle en minder waardevolle ge bieden, maar de totaliteit hebben beke ken die als geheel aantrekkelijk is en niet heeft te lijden onder moderne agra rische bedrijfsvoering Regels die elders misschien-van toepassing zijn, zijn hier onbruikbaar. Dat leidt tot ingrepen waar het landschap juist niet mee is ge diend Ook de ruilverkaveling had op advies van mensen van elders ge volgen die een aantasting van het land schap zijn geworden. Waarbij Weijdt doelde op de grote rode niet passende boerderijefi en de aanplant van dichte windsingels rond gebouwen en langs wegen. Weijdt stelde dat beperkende be palingen, al dan niet met financiële ver goeding, onjuiste middelen zijn Eigen tijdse bedrijfsvoering is niet tegen te houden Wie vergoedt overigens de be drijfsschade als een boer niet kan bou wen, zoals hij dat het meest economisch acht? Besturen en begeleiden tot in de kleinste details vond Weijdt verwerpe lijk. „Door een net met te kleine mazen, wordt het water doodgevist". wandkleedRechts Lichtboei-voorzitter P Arensman wn aan

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2