VADERS TWEEDE VROUW" Gewijzigde organisatie bij rechtshulp Donderdag in Filmganger: „Rebel without a cause" FEUILLETON: Verlengen abonnementen openbare bibliotheek Tafeltennisvereniging in oprichting Badhotel- zaalvoetbaltoernooi Instuif op 1 februari Film voor „Voorwaarts Mars" gezocht Zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma - ms 135 De steeds groeiende behoefte aan rechtshulp deed het Ministerie van Justitie encrzijde en de Bureaus van Consultatie en de rechts- en wetswin- kels anderzijds beseffen, dat het pa troon van informatie en advies op het gebied van het recht diende te worden gewijzigd. Daarom worden er, in af wachting van een Wet op de Rechtshulp |(dic dit soort zaken definitief moet re gelen), overal in het land Stichtingen voor Rechtshulp opgericht, die volledig worden gesubsidieerd door het Ministe rie van Justitie. Deze Stichtingen rich ten dan weer Bureaus voor Rechtshulp op. Op 18 januari a.s. opent het Bureau voor Rechtshulp aan het Scharloo 41 te Alkmaar zijn deuren. Het Bureau is ontstaan uit de samenwerking tussen het Bureau van Consultatie en de in het arrondissement Alkmaar werkzame wets- en rechtswinkels. In het Bestuur van de Stichting hebben o.m. zitting vertegenwoordigers van de advocatuur, van de deurwaarders, van de wets- en rechtswinkels, van het algemeen maat schappelijk werk en van het notariaat. Voor alle inwoners van de Kop van B Noordholland en Texel betekent deze B openstelling dat zij vanaf die 18e janu- ari dagelijks bij de bij het Bureau in I dienst zijnde juristen terecht kunnen voor gratis informatie en advies op het B gebied van het recht. De vaste staf van I het Bureau bestaat uit 2 juristen (mr. I Martm van der Jagt en mr. Hans van I Oostrum) en een administratief mede- H werkster (Marjan Kunst). Tevens zal het bureau voorlopig 4 maal per week I spreekuur houden: in Alkmaar zal dat zijn dinsdag 's avonds van 7 tot 9 uur en I vrijdagsmiddags van 2 tot 4 uur; in Den Helder is er woensdagmiddags I tussen 2 en 4 uur en woensdagavonds I tussen 7 en 9 uur spreekuur op het adres Stationsstraat 10. Spreekuren in Hoorn en Purmerend zullen beginnen K zodra daar geschikte ruimte is gevon- De meeste abonnementen van de Openbare bibliotheek moeten in januari verlengd worden. Alle belanghebbenden worden daarom verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. Jeugdabonnementen worden in maart verlengd. De abonnementsprijzen voor 1977 zijn I als volgt B jeugd t/m 17 jaar gratis; I volwassenen 18-64 jaar ƒ8,per jaar I elk tweede abonnement ƒ4,per jaar I volwassenen 65+ ƒ4,per jaar. Bij dit laatste dient nog opgemerkt I te worden dat de ogenschijnlijke verho pt ging van ƒ1, naar ƒ4,berust op een B vergissing die aan het begin van het vo- rig jaar gemaakt werd. Van het minis- I terie van CRM werd toen aanvankelijk I bericht ontvangen dat de 65+ abonne- menten ƒ1,zouden bedragen. Toen B echter enige tijd later schriftelijk werd B meegedeeld dat deze abonnementen g ƒ4,moesten zijn, besloot men voor het B afgelopen jaar het bedrag op ƒ1,te handhaven. Per 1 jan. 1977 is het nu dus I toch op ƒ4,vastgesteld. De openingstijden van de bibliotheek I blijven zoals ze waren namelijk: Maandag 10.00-12.00 uur; 12.00-13.30 uur voor de jeugd, behalve in de schoolvakanties. H- Dinsdag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. g Woensdag 14.00-17.00 uur. I Vrijdag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. den. Op de spreekuren kan men aan de advocaten, deurwaarders, notarissen en deskundigen maatschappelijk werk zijn vraag of probleem voorleggen. Kan het probleem niet met een advies worden opgelost en is het noodzakelijk dat er een gratis raadsman wordt toegewezen, dan wordt ook dit op het Bureau voor Rechtshulp in orde gemaakt. In Alkmaar hield zitting het Bureau van Consultatie. Op de vrijdagmiddag tussen 2 en 4 uur kwam men vanuit het gehele arrondissement voor de toewij zing van een advocaat of deurwaarder, die dan aan de betrokkene in een pro ces gratis rechtsbijstand kon verlenen. Met ingang van 18 januari a.s. zullen deze zittingen tot het verleden behoren. Daarnaast hebben vele Alkmaarders de afgelopen jaren de weg weten te vinden naar de Rechtswinkel in de Diggelaars- steeg, waar zij hun rechtsprobleem kon den voorleggen aan een rechtswinke lier. Zo wisten ook velen in Den Helder en omgeving de weg te vinden naar de Wetswinkel in de Sluisdijkstraat, die gedreven werd door een aantal vrijwil ligers. Door de oprichting van het Bureau voor Rechtshulp zal vanaf 18 januari alle rechtshulp geconcentreerd worden binnen het Bureau. Het Bureau van Consultatie en de rechtswinkels te Alk maar en Den Helder zullen hun zelf standige spreekuren beëindigen. De Wetswinkel in Hoorn zal ook stoppen, zodra er door het Bureau zittingen in Hoorn gehouden zullen worden. Onder het motto „bij ons staat de deur voor U open" is het Bureau voor Rechtshulp vanaf 18 januari gaarne be reid om samen met U Uw rechtspro bleem op te lossen. Omdat het vermoeden bestaat dat er nogal wat Texelaars zijn die (binnens kamers) aan tafeltennissen doen hebben Max Hagedoorn en Martin Janssen uit Den Burg een plan ontworpen om te ko men tot een Texelse tafeltennisvereni ging. Deze club (bestemd voor zowel da mes als heren) zal vanaf 28 januari gaan proefdraaien, als onderdeel van de meersportenvereniging Tevoko. Iedere vrijdagavond zal er van 21.00 tot 22.30 uur clubavond zijn in sporthal „Ons Ge noegen". Iedere tafeltennisser (of ping-ponger) is hier van harte welkom. Voorlopig is het de bedoeling (om de animo te peilen) een viertal avonden te organiseren, waarop iedereen kosteloos en zonder verdere verplichtingen kan komen spe len. Daarna kan men bepalen wel of niet lid van de vereniging te worden. Beginners kunnen eventueel begelei ding krijgen waarmee hoofdzakelijk Martin Janssen zich zal gaan belasten. Hij is in het dagelijks leven sportleraar aan de LTS. Voor de meer gevorderden zal bij vol doende belangstelling in de toekomst de mogelijkheid worden geschapen in wedstrijdverband uit te komen. Verdere inlichtingen zijn te verkrij gen bij Max Hagedoorn, Wilsterstraat 56, Den Burg, telefoon (02220) 3556 (na 17.00 uur) en bij Martin Janssen, Noord wester 19, Den Burg, telefoon (02220) 3361. KOERSEN VREEMDE VALUTA Franse francs Westduitse marken Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Oostenrijkse schilling Italiaanse lires 100 49,25 100 ƒ103,25 100 6,59 100 99,75 100 57,75 1 2,46 1= 4,20 100 14,6 OP 26 JANUARI Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van het Badhotel in De Koog zal op woensdag 26 januari in Sporthal „Ons Genoegen" een zaalvoet baltoernooi worden gespeeld waar voor e enzestal teams is uitgenodigd. Dit zijn (in pouze A) FC Vergiet, JKM en 't Galjoen en (in poule B) FC Badhotel, ZDH en Oosterend 2. Teneinde de beschikbare tijd zo effi cient mogelijk te benutten zullen de wedstrijden tweemaal een kwartier du ren. Bij gelijke eindstand telt het doel saldo. Is de stand dan nog gelijk, dan worden er om de beurt door ieder team 5 penalties genomen. Mocht er dan nog geen beslissing gevallen zijn, worden om de beurt penalties genomen en die gene die mist, valt af. De winnaars van poule A en B spelen de finale; nummer 2 van poule A en B spelen om de 3e en 4e plaats en de laatsten van beide poules om de 5e en 6e plaats. De prijsuitreiking van de „Badhotel- Wisselbeker" zal om omstreeks 23.00 uur in de kantine plaatsvinden. Deze beker is welwillend door de heer en mevrouw Kikkert ter beschikking ge steld. Voorts heeft de heer G .Bakker (Groeneplaats) ook een beker uitge loofd. De speeltijden zijn als volgt 18.00 uur J.K.M.-F.C. Vergiet 18.30 uur Badhotel-Oosterend 2 19.00 uur 't Galjoen-F.C. Vergiet 19.30 uur ZDH-Oosterend 2 20.00 uur J.K.M.-'t Galjoen 20.30 uur Badhotel-ZDH 21.00 uur 5e en 6e plaats 21.30 uur 3e en 4e plaats 22.00 uur le en 2e plaats De afd. Texel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen organi seert op 1 februari 's middags een in stuif in de vergaderzaal van de Doops gezinde kerk. Tijdens deze bijeenkomst kunnen cursisten en oud-cursisten van mevr. Licht Hindelooper schilderwerk van elkaar bezichtigen. Ook belangstel lenden zijn welkom, nooi) en Frank Drost, een speler die zich reeds meerdere malen klasseerde voor de finale. DE KOOG Telneide de begin april te houden feestavond van Voorwaarts Mars een beetje op te fleuren zijn de organisatoren doende amateurfilms te verzamelen, waarop optredens van deze Koger drumband vastgelegd zijn. Men heeft inmiddels al op enkele 5 minuten filmpjes de hand kunnen leggen, maar zou graag over wat meer materiaal de beschikking krijgen. Informatie hier over kan men kwijt bij mevr A. Paag- man-Bakker, (02225) 473. Uitslagen: Junioren: Reizenboetiek-Hot Dog 62 Lelytrappers-Texel BI 03 Bureau Eelman-Vitaminebron 14 RSG-Fiat-JKM 1—6 Senioren le klasse: Dubbeldik-Reizenboetiek 40 De Zwaan-JKM 21 Casino-'t Galjoen 53 Senioren 2e klasse: ZDH 1-Jelleboog 45 FC Knudde-Badhotel 21 Woensdag 26 januari: Toumooi Badhotel: 18.00 u.: JKM-FC Vergiet 18 30 u Badhotel-Oosterend 2 19.00 u.: 't Galjoen-FC Vergiet 19.30 u ZDH 1-Oosterend 2 20.00 u.: JKM-'t Galjoen 20.30 u.: Badhotel-ZDH 1 21.00 u.: 5e en 6e plaats 21.30 u.: 4e en 3e plaats 22.00 u.: 2e en le plaats 22.30 u.: prijsuitreiking Donderdag 27 januari. Junioren: 18.30 u.: RSG Fiat-Bureau Eelman 19 00 u.: 't Swarte Schaep-Vitaminebron Senioren: 19.30 u.: Brandweer-FC Vergiet 20.15 u.: Reizenboetiek-Casino 21.00 u.: Texelse Boys 1-Rab 21.45 u.: Topido-Dubbeldik Tijdwaarneming: Dubbeldik Commissiedienst: H. J. Pennings Maandag 31 januari: Junioren: 18 00 u.: FC Hot Dog-Lelytrappers 18.30 u.: Reizenboetiek-Texel BI Commissiedienst: L. Heerschap. Elke dinsdag 14.00 uur en elke zaterdag 15.00 uur in de Dennen. Senioren 8e klasse: SV Am ro-B rand weer Oosterend 2-ZDH 2 FC Vergiet-Texel 1—1 7—3 6—2 Donderdagavond (20.00 uur) draait in het City theater in de serie „filmgan ger": „Rebel without a cause" van de Amerikaan Nicholas Ray. De film werd gemaakt in het midden van de jaren vijftig en geeft een aardig beeld van dit tijd, hoewel Nicholas Ray beslist geen gemiddelde regisseur uit die periode kan worden genoemd. Weinigen hadden in die jaren bij de Hollywoodproduktie, als regisseur nog enige persoonlijke of ar tistieke inbreng. Ray mag gelden als een uitzondering en kon werken met scena riomateriaal en mensen naar eigen keu ze. 10.000 25,— „Rebel. is een ook nu nog uiterst boeiende film over het verschijnsel ado lescentie. Opgroeien in de eerste helft van de jaren vijftig; in Amerika noemden ze het „beatniks", in Duitsland „Halgstar- ken" en bij ons „nozems". Vet haar, dat met een steeds-bij-de-handkam, aan de zijkanten schuin omhoog werd geplakt. Vóór hing dan een soort nestje en op het achterhoofd bevond zich de zogenaamde „kippekont". Bleke jongens, vaak in zwart leer, rij dend in tweede hands Dodges, Packards of DeSoto's voorzien van banden met witte zijvlakken Zij zouden smalend lachen om hun leeftijdgenoten van nu (lang, droog en pluizig haar, de houten steel van hun haarborstel zichtbaar in de linkerboven- Botsende jeugd anno 1955 in „Rebel without a cause" (fames Dean met wit overhemd) zak van het jeanjack, een hangertje in het oor). James Dean, voor miljoenen jongeren of Eden" waanzinnig populair, speelt de hoofdrol van Jim Stark. Hij is de zoon van een slome, ingepakte vader die thuis een schort draagt als hij kookt. Ouders die steeds verhuizen omdat de nieuwe buurt voor Jim beter zou zijn, maar ondertussen niet door hebben dat de jongen op deze manier nooit vrien den maakt. „Botsende jeugd" heette de film twin tig jaar geleden en botsingen zijn dan ook onvermijdelijk als Jim in verzet komt tegen de schijnheiligheid en in we zen onverschilligheid van ouders en le raren. De regisseur toont het in heldere film taal, dikwijls knap gebruik makend van de brede rechthoek van het cinema- scopebeeld. Soms met symboliserende beelden rechtstreeks verwijzend naar het Griekse drama. James Dean, voor miljoenen joneren duidelijk de verpersoonlijking van hun verwarde oprechtheid, speelt zichzelf en blijkt (op een enkele „schmier" na) een voortreffelijk acteur. Van de drie films die hij maakte, voor hij door een motor ongeluk om het leven kwam, is „Rebel without a cause" de belangrijkste. En dat is de verdienste van Nicholas Ray. DOOR GERRIT FRANSSEN 11Ze stak een sigaret op en keek wat rond in de kamer. De hond kwam bin- Inen en liep meteen op haar toe. Hij I sprong op en legde zijn poten op haar I knieën. Er klonk iets van gejank in zijn I keel. Hij sprong weer op de grond en liep naar de deuropening. Daar keerde hij zijn kop om en keek haar veelbete- I kenend aan. Nu begreep ze: er is iets niet in orde. I Ongerust sprong ze op en liep naar bui- ten. Toen de hond zag, dat ze naar hem Itoe kwam, liep hij vierder om het huis I heen. Ze volgde hem en zag, dat het dier Ide koe probeerde weg te jagen. Even I stond ze verschrikt toe te kijken, want I het dier had een kledingstuk in zijn bek, I dat ze een kwartier geleden daar te dro- Igen had gelegd. En met zijn poten ver- I trapte hij andere stukken wasgoed. Ze gaf een gil en schreeuwde: „Vort naar beest! Schiet op!" De koe draaide haar kop om, onver stoorbaar kauwend op de boezeroen, die ze in haar bek had. Met een paar sprongen was ze bij het dier en wrong het kledingstuk tussen zijn tanden weg. Daardoor schrok het dier, want opeens zette ze het op een lopen. Ze bekeek zuchtend de ravage. Het was niet meer te gebruiken, een stuk van het werkhemd ontbrak en de rafels toonde aan, waar het beest zijn maaltijd onverwacht had moeten onderbreken. Dit kan ook al niet, wist ze nu Ze bukte zich en begon het goed stuk voor stuk op te rapen. Met haar arm vol liep ze een eindje terug. Er was een klein stuk je gras afgepaald, dat eigenlijk bij de moestuin behoorde. Hier kon de koe on mogelijk komen. Dan hier maar op leg gen. Het moet toch op de een of andere wijze drogen. Die man heeft hier niks: geen wasmachine, niet eens knijpers om wat op te hangen. Moet-ie een volgende keer maar meenemen. Op haar klokje was het kwart voor één, toen ze de auto weer hoorde aanko men. De hond had waarschijnlijk op zijn geheimzinnige wijze ontdekt, dat de wa gen en dus zijn baas in aantocht was, want die had ze, vóór ze zelf wat hoor de, al naar buiten zien gaan. Het water op het fornuis was bijna aan de kook, dus hij zou meteen koffie kunnen drin ken, als hij zin had. Ze zag hem binnenkomen, met rood hoofd, haar woedend aankijkend. „Hebt u dat stuk ijzerdraad gespannen?", vroeg hij. Geschrokken kwram ze overeind. „Ja, om de was te drogen". „Er hing niets aan!" „Ik eh. ik kon geen knijpers vin den". Hij kalmeerde enigszins. „Als u weer zoiets van plan bent, vraagt u het mij dan, ja? Dan kunnen er geen ongelukken meer gebeuren. Komt u maar eens mee". Ze volgde hem naar buiten, om het huis heen. De wagen stond er nog; het ijzerdraad was los en hing half over de auto. Aan het eind, waar ze het draad aan de dakrand had vastgemaakt aan een haak, zag ze nu een stuk hout, dat met haak en al afgerukt was. „Kijk nu eens, wat u veroorzaakt hebt!" riep hij verstoord uit. De vrouw trilde op haar blote voeten, toen ze de beschadiging van de houten windveer zag. „Ik wist niet, dat u hier langs kwamantwoordde ze klein tjes. „O. Hoe denkt u dan met de auto de schuur in te rijden? Nou? Door de moes tuin soms?" Hij wees er naar, maar zijn hand bleef opeens gestrekt. Zijn mond viel wijd open. „Nee. prevelde hij. „Wat is dat? Wie heeft dit gedaan?" vroeg hij, wijzend op het veldje, waar ze de gewassen kleding te drogen had ge legd. „Ik heb al het vuile goed gewassen en uitgewrongen en wilde het ophangen, maar ik had geen knijpers", legde ze uit. „Toen legde ik het daar, op het gras, maar de koe liep er overeen en stond te vreten aan een van uw werkhemden. Daarom moest ik het weghalen en heb het tenslotte daar, op dat omheinde grasveldje gelegd. Daar kan de koe toch niet bijkomen, wel?" Hij keek de vrouw aan en begon hoofdschuddend te lachen Eerst lang zaam, toen steeds harder en luider, zo dat het schalde in de stilte van de laar. Zijn geluid werd door het bos weer kaatst. De vrouw voelde zich beledigd. Heb ik daar zo mijn best voor gedaan? Om al dat smerige, stinkende goed met provi sorische middelen proberen schoon te krijgen? Ze keek naar haar handen, die nog rood waren van het boenen. Geleidelijk aan bedaarde de man. Nogmaals het hoofd schuddend, zei hij op kalme toon: „Haal het er alsjeblieft voorzichtig weer af; het is geen gras, maar spinazie, die ik er een poosje gele den op gezaaid heb Het komt net zo'n beetje op. Gelukkig kan het een stootje velen Een half uui; later zaten ze in de grote kamer te eten. Hij had vers brood en een paar worsten meegenomen. Na het ongewone werk van deze ochtend smaakte deze lunch haar opperbest. Ter wijl ze aten, keek hij de vrouw af en toe even aan. „Waar komt u eigenlijk vandaan? Zeker uit een stad, niet?" „Geen stad", antwoordde ze kort. Ze voelde zich belachelijk gemaakt. Wist zij veel hoe spinazie er uit zag als het pas opkwam! Het leek net als gras. En om dat de man haar had uitgelachen, voelde ze zich gekrenkt. Hij is een onbehouwen boer zonder manieren, vond ze. Hij had kunnen begrijpen, dat ik van zoiets geen verstand heb. Hij trok aan zijn pijp, gemakkelijk tegen de tafel leunend. „Ik ben niet nieuwsgierig en ook niet van plan u uit te horen, als u dat soms denkt. U bent natuurlijk ergens voor op de loop. Als u maar geen moord of iets derge lijks op uw geweten hebt en ik geen gedonder kan krijgen met uw man, mag u net zo lang en zo kort hier blijven als u zelf wilt. Mij zit u niet in de weg. U bent in elk geval een vrouw, die van aanpakken weet". Hij maakte een om trekkend gebaar in het vertrek. „Dit is het bewijs. En vanmorgen het wasgoed". Hij schoot weer in de lach, haar af en toe aankijkend. „Nu ja, zie er maar de hu mor van in, mevrouw, juffrouw.ja, wat bent u eigenlijk?" „Ongetrouwd", antwoordde ze op af gemeten toon. „Ik heb memand ver moord en zelfs niet mishandeld, als u dat gerust kan stellen En niemand zal zich waarschijnlijk druk maken over mijn verdwijning". „Kijk eens aan, dan berokkenen we niemand overlast. Laten we dan dat u en zo maar weglaten. Ik heet Dirk. En zo lang u bij mij in huis bent, kunt u er op rekenen net zo veilig te zijn als vroeger bij uw moeder en vader thuis, begrepen? U blijft daar slapen hij wees naar bo ven en ik in mijn kamer. In dit op zicht zult u nooit over me te klagen of te vrezen hebben". „Dank u wel, ehDirk", antwoord de de vrouw, enigszins getroffen door de hartelijke toon, die eensklaps in zijn stem klonk. „Ik heet Els. Van Elizalina. Elizalina Petronella" „E. P. dus. Doet me aan een grammo foonplaat denken". Hij kwam overeind. Dat is waar ook, ik heb een radiootje meegenomen. U zult wel van muziek houden, niet? Alle jongelui van uw leef tijd houden er immers van?" Met een grote tas kwam hij terug naar de tafel en nam er een aantal pakjes uit, die hij voor de vrouw neerlegde „Zo", zei hij tenslotte. „Ik denk, dat ik niets heb vergeten? Nee, alles is er". Zelf liep hij met de rest naar de kast en borg daar het een en ónder in op. Door het raam zag hij het gewassen goed, dat nu weer op een stapeltje lag „Ik zal een draad voor het wasgoed spannen", zei hij, „maar dan ergens an ders, waar niemand er last van zal heb ben". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 7