Extra werkruimte voor vrije beroepen in buitengebied Nog geen klaarheid over toekomst „Eendracht" VERVOLG VAN PAG. 1 nt' Zomeravondvoetbal 1977 Volleybalprogramma KRUISWOORDPUZZEL bestemmingsplan dus heeft aangepast om de verkoopwaarde voor een dergelijk doel zo hoog mogelijk te maken en dat vond ze niet eerlijk ten opzichte van an deren. Haar voorstel tot inperking van het terrein werd echter niet gesteund. De burgemeester liet blijken dat de ge dachten uitgaan naar een instituut voor gehandicapten, waarbij als regel wordt gewerkt met verschillende, betrekkelijk ver van elkaar gelegen paviljoens. Dat eist veel ruimte. Hetgeen door Bert Weijdt werd bevestigd. Het toch niet zo kleine „Noorderhaven" bij Den Helder blijkt in de praktijk toch nogal krap te zijn. Het aantrekken van een opvolger voor het Maartenhuis is voor de werkge legenheid op Texel zeer belangrijk en hoort tot de geringe reële mogelijkhe den die er voor Texel zijn. Wrakkenbelt Dat ook J. C. Dros begaan is met het lot van het Texelse landschap bleek uit zijn bezwaar tegen de bestemming voor het autokerkhof achter de rioolzuivering bij Den Burg. Hij vond dat de wrakken naar een terrein in Oudeschild moesten, maar daar tekende Bert Weijdt bezwaar tegen aan. De burgemeester vond het een goed idee uit te zien naar een betere plaats, maar de bestemming voor het terrein bij de rioolzuivering moest toch worden gehandhaafd omdat bij toe passing van overgangsrecht er geen mo gelijkheden zijn om bouwsels te maken waarin de wrakken kunnen worden op geslagen. Stolpen B. en W. hechten veel waarde aan het behoud van stolpboerderijen en hebben daarom bij recente wijziging van het ontwerpplan een uitbreidingsregeling ontworpen die bijzonder royaal is. In tegenstelling tot de regeling voor gewo ne huizen, waarbij een vast uitbreidings- percentage geldt dat afhankelijk is van de bestaande grootte, kunnen stolpen op de benedenverdieping helemaal tot woonhuis worden verbouwd, ongeacht de grootte. Het maken van kamers in de kap is dan echter verboden, zodat le lijke dakkapellen overbodig worden. Wie desondanks toch wil uitbreiden naar de bovenverdieping moet wèl aan de eisen voor normale huizen voldoen. Een po ging van Van Asselt om naast het vol bouwen beneden ook de vrije hand op de bovenverdieping te hebben, kreeg on voldoende steun. Vrije beroepen Meer succes had Jan van Asselt met zijn voorstel om de beoefenaars van vrije beroepen (artsen, accountants etc.) die nu in het buitengebied wonen mo gelijkheden te geven voor het maken van kantoor- of praktijkruimte. Na een schorsing van een half uur kwam het colege met de mededeling dat hieraan tegemoet kan worden gekomen. B. en W. kunnen vrijstelling geven voor de bouw van een bedrijfsruimte van ma ximaal 30 m2, waarbij wel zal gelden dat het om het hoofdberoep van betrok kene moet gaan. Olie Het nieuwe bestemmingsplan staat niet toe dat op Texel olie of aardgas wordt gewonnen. Tine Vlas trachtte daarin verandering te brengen: overal op Texel moet exploratie en exploita tie van bodemschatten kunnen plaats vinden. Kees Koom zag aardgaswinning niet zitten. „Stel je voor dat er een grote gasbel onder Texel zit. Als je die leeg haalt zakken we een eind naar bene den". Weijdt was daar niet bang voor. Hij meende dat de techniek van winning zodanig is dat deze overal kan plaatsvin den zonder ernstige nadelen of gevaren voor de omgeving. Fridt Blanken, ver wijzend naar de aardgaskwestie Bergen, voelde niets voor vrijgeven. De burge meester meende dat het seismisch on derzoek en de proefboringen niet zoda nige resultaten hebben opgeleverd dat op exploitabele hoeveelheden olie of aardgas moet worden gerekend. Als het toch tot exploitatieaanvragen komt, kan het bestemmingsplan worden veranderd volgens de gebruikelijke procedure met inspraak. Ate Rienstra wilde exploitatie wel mogelijk maken. Dros eveneens, met als argument dat aan exploratie dit auto matisch is verbonden. Het aantreffen van olie of aardgas zou hij een zege vin den, o.a. voor de werkgelegenheid Bert Weijdt maakte nog van de gelegenheid gebruik te betreuren dat Texel er niet in is geslaagd offshore-aktivitei- ten aan te trekken (service voor de booraktiviteit in de Noordzee) en ver weet Zuidewind dat hij van hem in deze meer initiatief had verwacht. Nu heb ben de maatschappijen zich in Den Hel der gevestigd en zijn daar een welkome bron van werkgelegenheid. Agrarische enclaves Texel kent verschillende door duinen omsloten stukken weiland. Deze agra rische enclaves hebben in het ontwerp plan echter de bestemming natuurge bied gekregen. Iloewel het voortgezet agrarisch gebruik is gegarandeerd en zelfs nadrukkelijk op prijs wordt ge steld, is van agrarische zijde toch alge meen verzet gerezen tegen de natuurbe- stemming. Het voorstel van Daan Schil ling om de bestemming van de enclaves te wijzigen in „agrarisch gebied van landschappelijke, cultuurhistorische en natuurlijke waarde" werd in stemming gebracht. De stemmen staakten (7 - 7) waarop Mr. Sprenger concludeerde dat het voorstel dus was verworpen. Nader, zeer langdurig beraad, bracht echter aan het licht dat over het voor stel helemaal niet gestemd had mogen worden omdat de enclaves op de plan kaart niet staan ingetekend. En zonder kaartaanduiding kan een bestemmings affaire niet ter discussie gesteld worden, althans niet met rechtsgeldige gevolgen. Er zou dus eerst een kaart moeten wor den getekend, alvorens de zaak op nieuw aan de orde kon komen. Cor Ellen keurde het feit dat de si tuatie ten aanzien van de enclaves niet vast ligt ernstig af. Aan de hand van de pachtovereenkomsten die de betrok ken agrariërs met Staatsbosbeheer heb ben zouden de benodigde gegevens mak kelijk zijn vast te stellen. Door het col lege werd erop gewezen dat het hele duingebied met de daarin liggende wei den als natuurgebied zijn voorgesteld, zodat er geen aanleiding is geweest om de enclaves apart aan te geven. Men be perkt zich over het algemeen tot het aangeven van bestemmingsgrenzen. De burgemeester stelde voor uit impasse te komen door de natuurt stemming ongewijzigd te laten met nadrukkelijke toevoeging dat het agr risch gebruik van de enclaves wordt waarborgd. Dit voorstel haalde het ra &v0" de vijf bekende stemmen tegen. Bos tsda vee rde lat •ffe: do iooI De situering van het (nader door en W. uit te werken) „agrarisch gebieftike recreatief opvanggebied met bebossinj b in de noordkop werd gewijzigd. De zu s z delijke grens werd verlegd waarda o.a. het gebied van de Hanenplas era; n werd toegevoegd. De noordgrens ble i e ongewijzigd, hoewel van de zijde v< j\v£ agrariërs was voorgesteld ook daar :ec< verschuiving toen te passen. Het college is van mening dat nu vo doende ruimte aanwezig is om het zodanig te kunnen situeren dat wa; devolle agrarische grond wordt spaard. Hoe het uiteindelijk uitpakt, mede afhankelijk van de vraag of grond aan de zuidkant (gedeeltelijk laA p duinen bij Rio Grande) kan worden gi ira kocht. Weijdt vond het beplanten van c litï duintjes wel een aantrekkelijk ide Ook het bestaande Texelse dennenbos voor een groot deel op de duinen geplat en heeft er een specifiek karakter doo gekregen De door Ate Rienstra voorge stelde en door het college overgenome bosbegrenzing werd met 9-5 aange nomen. Een van de vele schorsingen. HeI college wendt zich tol adviseurs en ambtenaren (op de foto Blokzijl van het bureau Hajema en Van Dijk van de afdeling Ruimtelijke Ordening) om zich te beraden over een door een raadslid ingediend wijzigingsvoorstel De contactcommissie voor het zomer avondvoetbal zal op maandag 31 janu ari in „De Fuik" te De Waal haar jaai lijkse contactavond houden waarvoo alle geïnteresseerde verenigingen uitge nodigd zijn. De bedoeling van dez avond is een gesprek te hebben tusse: de verenigingen, scheidsrechters en con tactcommissie over het afgelopen en he komende zomeravond voetbalseizoen Maandag zal tevens de Fair-play va: de afgesloten competitie worden uitge reikt Eventuele nieuwe belangstellen den voor deze tak van de voetbalspor kunnen zich ook op deze avond aanme! ere den. Programma van de zaterdag 29 janu ari in sporthal „Ons Genoegen" te speler jarr wedstrijden: 14.30 uur: Tevoko 3-Tevoko 4 (d) 14 30 u.- Tevoko 6-Noordkop 4 (d) 14.30 u Mitra-Harpoen (h) 15.30 u.: Tevoko 2-Braaf Seahawks 3 (h) IgU ide r r irtt Belangrijkste sprekers op de leden vergadering die de kring Texel van Zul- velcombinatie Noordholland dinsdag be legde, waren de heer J. P. Herweyer (voorzitter) en Ir. Aardema (Adj.-dir. C.V. Noordholland). Omdat van beide heren wellicht nadere aankondigingen te ver wachten waren over het te voeren be leid inzake de eventuele voortzetting of sluiting van de Texelse Zuivelfabriek „De Eendracht" bestond er een zeer goede belangstelling voor deze bijeen komst. Men Is er echter weinig wijzer ge worden want, In tegenstelling tot de heer Herweyer, die er nog wel Iets over zei, wilde Ir. Aardema heelmaal niets over dit onderwerp loslaten. Voorzitter Herweyer ging alleen summier in op het lopende onderzoek betreffende een mo gelijke opheffing. Ir. Aardema begon zijn betoog met overzicht van de ontwikkelingen bij de CV Noordholland. Hij deelde mee, dat het aantal melkleveranties bij dit be drijf in zes jaar (van 1970 tot 1976) van 2800 naar 2165 is teruggelopen. Aan het eind van 1976 leverden 850 bedrijven melk via de tank. De heer Aardema vond het opvallend dat het percentage wintermeik op de tankbedrijven aan zienlijk hoger is dan op de bussenbe- d rij ven. Extra kosten Alvorens de „Noordholland"-direc- teur het woord nam, richtte voorzitter J. P. Herweyer zich in het kort tot de aanwezigen. Hij zei het een verrassing te vinden, dat, ondanks de droge zomer de melkplas bij de „Noordholland" in 1976 nog met 1,2% steeg. De heer Her weyer zei er wel van overtuigd te zijn dat er flink wat extra kosten gemaakt zijn om tot dit resultaat te komen, zo dat vooralsnog van winst geen sprake is. Een minpunt noemde Herweyer het feit, dat als gevolg van het vrij grote aantal herfstkuilen de kwaliteit van het kuilgras op veel bedrijven te wensen overlaat. In diverse gevallen heeft dit tot gevolg gehad, dat de melk nog al wat boterzuur bevatte. Het resultaat van de aanwezigheid van deze boter- zuurbacteriën werd geïllustreerd door een kaas met grote „gaten". Gelukkig is de toestand op de Texelse bedrijven beter dan die op het vasteland. Feiten Het aantal leden van de kring Texel is in het afgelopen jaar gedaald met 5,8%. Er zijn in 1976 op de bedrijven 103 nieuwe tanks geplaatst. Op het mo ment wordt 62,4% van de melk via de tank geleverd. De opbrengst van de melk ligt in 1976 plm. 3 ct. per kg. hoger dan in het voorgaande jaar. De kaasprijs was in 1976 zo'n 17 ct. per kg. hoger dan in 1975 en bij de bo ter was er een stijging van 57 ct. per kg. In 1976 stegen de lonen met 10% de sociale lasten met 12%, de olieprijs lag 18% hoger en de elektriciteit kostte 10% meer. Mede dank zij de samenwer king met de CMC hoopt men de ver werkingskosten in 1977 iets omlaag te kunnen brengen, aldus J. P. Herweyer. Texel is opgenomen in het project tankmelken, waarbij door de overheid een premie wordt gegeven bij aanschaf fing van een melktank. Eis is dat op 1 november a.s. het hele gebied moet zijn overgeschakeld op het tankmelken. Bij het tot stand komen van de samenwer king met de CMC is de naam van het 14-daags orgaan „NH-kaas" vervallen en is men overgegaan op de naam van het CMC-blad „Melk". De heer Herweijer ging kort in op het onderzoek, betreffende een mogelijke opheffing van Zuivelfabriek „De Een dracht". Indruk maakte zijn medede ling, dat (bij een moderne verwerking van de melk tot kaas) voor de verwer king van de geleverde dubbele portie melk, slechts de helft van het huidige aantal personeelsleden nodig is. Hoewel hij het nogal betreurde, dat door deze zg. „diepte-investeringen" de werkloosheid toeneemt, meende Her weyer toch, dat het belangrijk is zoveel mogelijk te bezuinigen. Tankmelken Ir. Aardema van CV Noordholland gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkelingen bij dit bedrijf. Na te hebben stilgestaan bij een aantal cijfers waarmee hij de teruggang van het aan tal melkleveranciers in de laatste jaren illustreerde, deelde hij mee dat eind 1976 in totaal 850 bedrijven van melk- tanken gebruik maakten. Als gevolg van dit toenemend aantal tankmelkbedrij- ven moeten voor het ophalen van de bussenmelk lange ritten worden ge maakt wat resulteert in een late ont vangst op de verwerkende fabrieken. Het volledig overgaan op tankmelken is voor hoe langer hoe meer bedrijven aanleiding met de melkveehouderij te stoppen. Als voorbeeld noemde de heer Aardema 'n geval in Callantsoog, waarbij op de 13 bedrijven, die op één dag wer den bezocht 8 bedrijfsleiders mee deelden te zullen stoppen met de melke- rij. De kosten voor het overgaan op tank melken worden enigszins verlicht door een subsidie van ƒ2.400,van de zui velfabriek en voor de gebieden, die zijn opgenomen in het tankmelkproject komt daar voor tanks met een inhoud van 700 - 1.700 liter nog een overheidssubsidie van ƒ1.500,bij. Subidie Op een vraag van één der aanwezigen deelde de heer Aardema mee, dat hij niet „weg" was van de subsidieregeling. Hij was van mening, dat het juister zou zijn meer aandacht te geven aan de „S" (sanering) van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds dan aan de „O" (ontwik keling). Op een vraag over het merk van de tank deelde de heer Aardema mee, dat het naar zijn mening voor de service beter was zich te houden aan één van de drie door de fabriek geadviseerde tanks. Van de daling van de prijs van de melktanks kunnen de bedrijven profite ren die na 1 januari 1977 een tank heb ben aangeschaft. Na het tot stand komen van de samen werking met de CMC krijgt 32% van de totaal aangevoerde melk de bestemming consumptiemelk. Landelijk is dit 19%. Ir. Aardema deelde bovendien mee dat landelijk 35% van de melk tot kaas wordt verwerkt. Voor de nieuwe combi natie „Noord-Holland CMC" is dit 45%. Een poging om de heer Aardema tot (een uitspraak te brengen over de kansen van het voortbestaan van „De Eendracht" mislukte. Hij wilde zich hierover niet uitlaten. Boterzuurkuilen Evenals de heer Herweijer maakte Ir Aardema zich zorgen over de toename van boterzuurbacteriën in het kuilgras. Afgezien van de moeilijkheden die er zijn met de herfstkuilen van 1976 is er de laatste jaren een toename te zien van besmetting met de boterzuurbacterie. Hij dacht hierbij ook aan het aantal loop stallen. „Slordigheid" wordt in dit geval nog eerder gestraft dan bij de grupstal. Verder wees de heer Aardema er op, dat het voor het tegengaan van boter- zuurbesmetting van belang is, dat de graskuilen niet uitsluitend met plastic worden afgedekt, maar dat over het plastic een laag grond komt. Gebeurt dit niet, dan wordt de bovenlaag van het kuilgras nat en schept men een mi lieu, dat gunstig is voor de ontwikkeling van de boterzuurbacterie. Als verdere mogelijkheden om be smetting van de melk te voorkomen noemde de heer Aardema achtereenvol gens: koeien schoonhouden, melkstal schoonhouden, spenen vóór het melken wassen met schoon water en na het af wassen drogen met een droge, schone doek. Loonconflict? De heer Aardema hoopte, dat de vast gelopen besprekingen met de vakbonden niet zouden uitlopen op een staking. Op een vraag wat de fabriek zou doen als het inderdaad tot staking kwam wil de de heer Aardema niet te veel ingaan, omdat hij nog altijd hoopt, dat een con flict kan worden voorkomen. Hij reken de er op, dat wanneer bepaalde fabrie ken in moeilijkheden zouden komen door zg. „prikakties" de fabrieken el kaar de helpende hand zouden bieden. Uitdeling prijzen Aan het eind van de vergadering werd een zeer groot aantal wandbordjes uit gereikt voor het één of meer jaren leve ren van le klas melk. Een viertal bedrij ven (van de veehouders Ph. Bas, P. C. Hin, A v. d. Star en P. Slot) wist het klaar te spelen vijf jaar aaneen le klas melk te leveren. Ze werden daarvoor beloond met een prachtige barometer. C. van Groningen Bde Horizontaal: 1. reeds 3. planeet gewicht (afk.) afgelegen driekante draagdoek verhoogde toon deel van een vliegtuigvleugel waterplant onderricht tot nader order (afk.) metaal spoedig opening indien lopend touw meisjesnaam maanstand (afk.) deel van de week kleur optocht deel van het hoofd deel van een fiets kleurnuance misnoegd Frans onbep. vnw. Europese Econ. Gem. (afk.) ter attentie van (afk.) inhoudsmaat reptiel steen koeienmaag hemellichaam deel van het dak borstharnas 10 12. 14. 15. 16. 17. 19. 21. 23. 25. 26. 28. 29. 31. 32. 34. 35. 37. 38. 39. 40. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 50. 52 55. 57. 60. 61. 63. 65. 66. 67. vonnis ligplaats voor schepen voorwaarts deel van het lichaam godsdienst (afk.) hoeveelheid vee titel (afk.) Verticaal: 1. als volgt (afk.) 2. bijbelse naam 3 houding 4. koraaleiland 5. appel 6. inhoudsmaat (afk.) 7. kostbare stof 8. vogel 9. Gedeputeerde Staten (afk., 11. vrolijk en bekoorlijk 12. snij werktuig 13. berg 14. werelddeel 18 genotmiddel 19. manier waarop men te werk gaat 20. groente 22. zelfkant 24. bloem 25. gebaar 26. wilde haver 27. opscheppen 30. strijdperk 32. voorzetsel 33. onverstandig 34. zwaardwalvis 36. ramp 38. niet grof 40. bitter vocht 41. pret 46. zuivelprodukt 49. deel van een overhemd 51. naar aanleiding van (afk.) 53. zeer fris 54. verdelgingsmiddel (afk.) 55. etenbereider 56. kledingstuk 58. meisjesnaam 59 vadsig 60. titel (afk.) 62. dubbelklank 64. gewicht (afk.)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2