Raad akkoord met „driedeling" van Texelse buitengebied Hogeberg-gebied ingeperkt longweekendkoopjes bij ijzerhandel b.v Landschapsbeschermende maatregelen gehandhaafd E „Play-in" op 29 januari 5.75 [Onze prijs 47.50I 4.50 Onze prijs 5450I 4.95 39.50 voor 19l95 37.50 15.95 37.50 Derde blad Texelse Courant, vrijdag 28 januari 1977 Met vijf stemmen tegen is de gemeenteraad dinsdagavond akkoord ge- aan met de zg. driedeling van Texel. Driedeling is het onderscheid dat in iet bestemmingsplan wordt gemaakt tussen kwetsbare en minder kwetsbare gebieden. De |onge polders zoals Eierland, Noorden, Eendracht en Prins Hendrikpolder zijn agrarisch produktiegebied met de grootste vrijheid van handelen voor de agrariërs. Dan is er het oude land van Texel waar zekere beperkingen gelden, o.a. in de vorm van de plicht om voor bepaalde aktivi- teiten vergunning te vragen aan B. en W. En tenslotte is er het zwaarst be schermde gebied van de Hogeberg met direkte omgeving. Zoals bekend was vooral de status van het oude land twistappel. Zowel Texels Belang als de VVD stel len voor het oude land gelijk te stellen aan de polders. Het Hogeberggebied zou één „beschermingsrang" moeten worden gedegradeerd en bovendien verkleind. Het was een belangrijke overwinning voor B. en W. toen de raad om half ne- jen 's avonds in meerderheid het colle gevoorstel accepteerde en daarmee het irincipe van een (bescheiden) land- ichapsbescherming van het boerenland inderschreef. Aan het begin van de discussie had jurgemeester Sprenger laten voelen dat le driedeling in het bestemmingsplan tls essentieel en onmisbaar diende te vorden beschouwd en dat afwijzing er- ran konsekwenties zou hebben. Maar >ok zonder dit dreigende geluid zou het roorstel er wel zijn doorgekomen. De taarten waren na het voorlezen van de lgemene beschouwingen (zie vorige :rant) geschud. Twijfel bestond nog in iet SCF-kamp, maar ook daar werd de [riedeling ondersteund nadat de verze iling was gegeven dat het systeem Heen zal worden toegepast als vergoe- ling van onevenredig financieel na- leel voor de boeren vast zou staan. Scheuren vrij Naast dit wapenfeit moest het college linsdagavond ook enkele verliezen oeken. Met ruime meerderheid werd esloten het scheuren van grasland in et Hogeberggebied vrij te laten. Vol- ens het oorspronkelijke voorstel van I. en W. zou voor het scheuren vergun ing nodig zijn, maar dat werd onnodig eacht. De meeste raadsleden (zoals Jan Witte ie het voorstel tot schrappen indiende) nden 't ongewenst zich te bemoeien met e bedrijfsvoering van de betrokken oeren en anderen beschouwden het wart maken van grasland niet als een igreep waar het landschap onder lijdt, fa veel discussie en verwarring (als ge- olg van o.a. stakende stemmen en mis- erstanden) werd besloten het zwaar eschermde Hogeberggebied wat in te erken. De zuidelijke grens die oor- aronkelijk tot aan de Waddendijk liep Ddat ook de laaggelegen mielanden er- innen vielen, werd verlegd naar de >chtsloot even ten zuiden van het Dool- of De mielanden vallen nu in het zg. artikel 4 gebied (het oude land van Texel agrarisch gebied van land schappelijke waarde). Betekenis Aan het begin van de 's middags be gonnen vergadering benadrukte voor zitter Mr. Sprenger de grote betekenis van de vaststelling van het bestem mingsplan. Het is een beslissing die voor Texel belangrijk is en daarom veel ei- landelijke belangstelling trekt, maar ook de interesse van de hogere overheden is groot. „Het gaat om een unieke beslis sing; men kijkt naar ons!" De voorzitter herhaalde nog eens de doelstelling van het bestemmingsplan: behoud van een hoogwaardig landbouwbedrijf, hoog waardig recreatiebedrijf en hoogwaar dig landschap. Alles is eraan gedaan om eerlijk af te wegen voor zover de belan gen strijdig waren en daardoor zo wei nig mogelijk brokken te maken. „En als er toch nog brokjes komen, zal daar fi nanciële en andere steun tegenover staan". De voorzitter bracht dank aan de zeer velen die de afgelopen jaren bij de voorbereidingen voor het plan be trokken zijn geweest, tot en met de cri- tische lezers en kijkers". Het grootste deel van de middagver gadering ging zitten in de algemene be schouwingen (zie vorige krant) en de eerste reakties daarop van het college. Tegen De meest beknopte algemene beschou wing had éénmansfraktie J. C. Dros. Dros vond dat alleen al uit de 600 be zwaarschriften bleek dat er een groot gat is tussen bestuurders en bestuurden. Hij veroordeelde de volgens hem sub jectieve wijze waarop de indeling van Texel in gebieden van verschillende landschappelijke waarde tot stand is ge komen en noemde het een groot nadeel dat het bestemmingsplan niet is ge plaatst in de totale beschouwing van Texel; er had allang een struktuurplan moeten zijn. „Nu protesteren slechts de direkt betrokkenen omdat de gevolgen van dit plan voor geheel Texel niet naar voren komen. De betekenis strekt veel verder en raakt feitelijk op langere ter mijn de hele Texelse bevolking". Dros zei dat het college de schijn wekt deze gang van zaken bewust te volgen. Als een van zijn grootste bezwaren tegen het plan noemde Dros het feit „dat ve len door het vergunningensysteem af hankelijk worden gemaakt van een vrij willekeurig samengesteld college van B. en W.". Veel zou aanvaardbaar zijn ge weest als in het plan de bestaande toe stand zou zijn aangenomen temeer daar deze toestand over het algemeen met goedkeuring van de gemeente tot stand kwam. Onaanvaardbaar vond Dros het ook dat er geen financiële garantie van de overheid is dat de uit de beperkingen voortvloeiende schade vergoed zal wor den. Zodat de Texelse gemeenschap de kans loopt voor de kosten te moeten op draaien, wat ten koste van andere ge meenschapszaken gaat. Dros kondigde aan dat hij het totale bestemmingsplan zal afwijzen als er niet een zeer groot aantal wijzigingen in wordt aange bracht. „Met de aanvaarding van dit plan neemt de raad een niet te dragen verantwoordelijkheid op zich". Hoekstenen Direkt na afloop van de beschouwin gen maakte de burgemeester bekend dat het college de driedeling van het agra rische gebied (gekoppeld aan de bijdra geregeling) en het Recreatiebasisplan (waarin de 47.000 slaapplaatsen zijn vastgelegd alsmede de plicht om 60 ha bos aan te planten) de hoekstenen zijn van het plan en dat daaraan bijzonder zwaar zou worden getild. Reagerend op de beschouwing van Bert Weijdt van Texels Belang stelde Mr. Sprenger vast dat hij zich met zeer veel daarvan kon verenigen. Met name het afwegen van belangen (dus de afwij zing van een overheersend belang) on derschreef hij graag, al waren de con clusies uiteraard anders. In tegenstel ling tot Weijdt meende de voorzitter dat „de Texelse levende ruimte" wel dege lijk als belangrijk element is onderkend. Dat de samenstellers van het plan niet allemaal Texelaars zijn, deed aan de kwaliteit van 't plan niet af want betrok kenen weten waarover zij praten en zelfs zouden mensen die van wat verder komen de kwaliteiten wel eens scherper kunnen zien. Dat B. en W. teveel te ver tellen hebben (bij aanlegvergunningen e.d.) ontkende de voorzitter. Tenslotte worden B. en W. door de raad gekozen en het college is gebonden aan door de raad gegeven regels. Bovendien kun nen betrokkenen in beroep gaan bij de raad als ze het met een collegebeslissing niet eens zijn. Ook ontkende Mr. Spren ger dat het bestemmingsplan teveel de tails regelt en daardoor in de praktijk problemen geeft. Met nog meer instemming had de voorzitter het betoog van Ate Rienstra van de Samenwerkende Christelijke Fracties beluisterd, waarin was gepleit voor optimale agrarische ontplooiing in een herkenbaar Texels landschap. Risico In tegenstelling tot de Texels Belang- mening achtte de burgemeester land- schapsbederf een reëel risico. Door de ongewoon snelle veranderingen op agra risch gebied is de kans groot dat de zo gewaardeerde variatie verdwijnt. „Ik heb nooit gezegd dat de individuele boer het landschap verknoeit. Veel agrariërs geven er juist blijk van veel voor het landschap te voelen, o.a. bij het herstel van schapenboeten en tuin wallen". Als er geen geld zou zijn om de uit land schapswaarde voortkomende extra kosten te vergoeden vervallen de landschap pelijke eisen zonder meer. Plan wijziging is daarvoor zelfs niet nodig. De voor schriften zijn bedoeld voor de kwaad willenden die wel geneigd zijn schade aan te richten. Het door Schilling gevraagde voor beeld wilde de voorzitter wel noemen: er zijn tuinwallen gesloopt en niet pas sende gebouwen en beplantingen ge plaatst. Met de boeren over het alge meen heeft men geen slechte ervarin gen. Zwarte Piet ongewenst De voorzitter zei er niets voor te voe len het probleem op te lossen dat is ont- saan bij sanering van boerderijen. Het rijk heeft nagelaten vast te stellen wat met de resterende bedrijfsgebouwen moet gebeuren. De gemeente voelt er niets voor zich de zwarte Piet te laten toespelen. Het rijk moet de regeling ver anderen. Mr. Sprenger, reagerend op het betoog van Jan van Asselt, zei weinig te voelen voor het uit het plan lichten van de zg. uitwerkingsgebieden. Deze uitwerking door B. en W. staat wel degelijk onder democratische controle omdat er een be zwarenprocedure aan is verbonden en er is ook toezicht van hogerhand. Aan SW is terecht grond bij de Pontweg toegewezen als vervangende ruimte voor de terreinen aan de Bosrandweg waar de bouwaktiviteit veel minder is ge wenst. Tussen de te bouwen huisjes en de weg blijft een afstand van 70 meter. De vele bezwaren die zijn geuit tegen het overgangsrecht waaronder diverse gebouwen vallen zei Mr. Sprenger niet helemaal te kunnen begrijpen. In het oude plan zat veel meer overgangsrecht en daarover is nooit geklaagd. Speciale konsekwenties Tot mevrouw Vlas zei de burgemees ter dat niet alleen de gemeenteraad maar ook het college verantwoordelijk is voor het nu vast te stellen bestem mingsplan. „Dat kan zelfs zeer speciale konsekwenties met zich meebrengen", aldus Mr. Sprenger, met de kennelijke bedoeling te laten blijken dat niet zomaar zou worden toegelaten dat aan de essenties van het plan zou worden getornd. Spreker zei niet te kunnen be wijzen dat dit bestemmingsplan geen voorportaal is voor een landschapspark om de simpele reden dat nog helemaal niet bekend is, wat een landschapspark precies inhoudt. Voor zover valt na te gaan, staan bij een landschapspark de landschapsbelangen bij voorbaat voorop en wegen het zwaarst. Dat is bij het Texelse bestemmingsplan nu juist niet het geval géén voorportaal dus. Het Texelse plan is vooral opgezet om een goede agrarische struktuur te waarbor gen. De burgemeester wilde best erken nen dat het aanvankelijk voornemen om een deel van de woningen in het buiten gebied geen bestemming te geven on juist is geweest, maar hij voegde eraan toe dat de rechtszekerheid bij bestem men èn bij overgangsrecht (dus zonder bestemming) even groot is. Het verschil is dat bestaande woonbebouwing in het buitengebied thans wordt erkend met de daaraan verbonden en andere om schreven uitbreidingsrechten. Het be waren van een mooi landschap is niet een hobby van natuurbeschermers, maar voor Texel ook van zakelijk belang. Een aantrekkelijk landschap trekt recrean ten en daarmee is de werkgelegenheid weer gediend. Hardnekkig Van de avondvergadering maakten de raadsleden gebruik om te reageren op de replieken van het college. Bert Weijdt zei door de woorden van de burgemees ter lang niet gerustgesteld te zijn. Hij bleef van mening dat het plan te veel conserverend is en zelfs dat het de klok wil terugdraaien. Hij wilde de boeren vrij laten en meende door het verleden OOSTEREND In dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend wordt zaterdag a.s. weer een zg. play-in gehouden, waaraan zal worden meegedaan door het Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK en de Christelijke Muziekvereniging Excel sior. Begonnen wordt om 10.00 uur; het slot valt rond 16.00 uur. Een play-in behelst gezamenlijk spe len met een instructief karakter. De lei ding berust bij de in muziekkringen zeer bekende Piebe Bakker. De werken die in de loop van de dag zijn ingestudeerd worden tegen het eind compleet uitge voerd. Publiek is de hele dag welkom; toegang gratis. bevestigt te zien, dat Texel dan toch Texel zal blijven. Hij was boos op Fridt Blanken die had gesteld dat de boeren het landschap niet bewust hebben ge maakt maar dat het toevallig zo is ge lopen. Weijdt was van mening dat de boeren wel degelijk veelal uit liefde voor het landschap hebben gehandeld. Waarom anders die karakateristieke bo men op het erf? En waarom dat spe ciale boerderijtype? Weijdt achtte de ga rantie dat het landschap op Texel be trekkelijk kleinschalig zal blijven aan wezig als gevolg van de eilandpositie; de Texelse boeren hebben een beperkt gebied tot hun beschikking. Balnken zei geschrokken te zijn van de ingrijpende wijzigingen die WD en Texels Belang in het plan wilden aan brengen op dit beslissende moment en na ruim vijf jaar overleg. „Zo'n vernie tigend voorstel komt nu aan het licht. Schilling antwoordde dat zijn fraktie er nooit anders over heeft gedacht en nooit iets anders heeft gezegd. Gevaarlek Blanken meende dat de Texels Be lang - WD voorstellen er blijk van ga ven dat men niet heeft willen afwegen en dat hierdoor ingrijpen van hogerhand wordt uitgelokt. Schilling voelde zich op zijn ziel getrapt door Blankens opmer king dat de moderne agrarische produk- tiemethoden een barbaars landschap kunnen veroorzaken. „Wie dat zégt heeft de boeren nooit begrepen en zal ze ook nooit begrijpen". Ook Tine Vlas en Jan van Asselt ble ken niet overtuigd te zijn door het col lege, wat leide tot nadere meest ver geefse toelichting van de burgemees ter. 47.000 Omdat een meerderheid van de raad voorstander was van ruimere kam peer- mogelijkheden op boerenerven en ook omdat Texels Belang had gevraagd om gesaneerde agrarische gebouwen tot re creatieverblijven te maken, liet wet houder Jook Nauta nog even weten dat het college het maximum van 47.000 re creatieve slaapplaatsen nog niet ter dis cussie wil stellen. Het cijfer is geen op telsom geweest, maar hangt samen met de draagkracht van de natuurterreinen. Ook het 60 ha bosgebied is iets waar men niet omheen kan, hoewel de situe ring zodanig kan worden gewijzigd dat agrarische waardevolle grond er niet voor wordt gebruikt. Nauta was niet ongerust over de bereidwilligheid van de Rijksoverheid om financieel over de brug te komen. Men heeft goede erva ringen, Als er maar een goed plan is, wil men vlot betalen (zoals gebleken is bij het tot het recreatiebasisplan beho rende fietspadenplan). VRIJDAG, ZATERDAG EN MAANDAG ORANJE s voor prettig en royaal parkeren. eigen parkeerterrein Ingang wllhelminalau) Lichtgewicht alumini um fluitketel, inhoud 1 3/4 Itr. voorzien van koel blijvende hand greep. Speciaal bodem profiel voor snelle warmteopname Rowenta stoomstrijk ijzer. Zowel met als zonder stoom te ge bruiken en voorzien van stelknop, snoer en stekker. Rowenta prijs 73,25 Schoenrek.Nu twéé te gelijk voor één uniek lage prijs. Wit geplas tificeerd en eenvou dig op te hangen. Biedt plaats aan 3 paar schoenen per element. Philips prijs 74,50 per g slechts Philips koffiezetmachi ne. Kapaciteit: ca. 5 kopjes. Koffie blijft op warmhoudplaat op juiste temperatuur. Dupol Rubbermaid zelfklevende badbloe- men in klein en groot formaat. Voorkomen glijpartijen in bad of douche. Keuze uit diverse kleuren. Isoleerflessen gevat in oranje kunststof huls met lekvrije schroefsluiting. Beker donkerbruin. Inhoud 1 Itr. 8,50 3/4 Itr. 7,50 Keukentafel met grijs formica blad en chroom frame. 60 x 90 cm. 45,- 50 x 80 cm Chroom ttoel met bekleding in oran je of zwa t22-50 Metalen hobbylamp met schakelaar. Ideaal boven bureau of werk hoek. Overal te beves tigen en geheel instel baar. Keuze uit diverse kleuren. Van 22,95 Florida elektrische citruspers, laat geen druppel sap achter. Door de halve vrucht op de kegel te druk ken start de motor. Kompleet met stof- kapen garantie. Leifheit vloerwisser Uitgevoerd met handig uitwring mechanisme en sterke viscose spons. Trap met geel kunst stof plateau en bruin metalen frame. Blank houten treden anti slip. Inkl.emmerhaak. 5-treeds inkl.platform Elektrische oierkoker voor 6 eieren. Kookt uw eieren nu op precies de gewenste hardheid, door het nauwkeurig instelbare minuten- Strijktafel met vierde lig bruin metalen frame, meervoudig verstelbaar. Overtrek gedessineerd, Strijkdeken, 25.- Leifheit prijs Moulinex prijs 87,50 Onze prijs 62.50 Stapel bare soepkop Compöte schaaltje Leifheit prijs 58.95 Onze prijs 39.95 Onze prijs Moulinex Moulinette: nieuwste model snijdt vlees, groente, fruit enz, zo fijn u maar wilt. Wanddrooglijn-auto- maat.Biedt op 4 uit- trekbare lijnen, tot max. 3,70, een drooglengte van ca. 14 meter. Inkl. op- hangsjabloon. Van 9,95 Leifheit Roto rolveger met twee mechanisch aangedreven front borstels. Afgewerkt met zwalre stootrand. Borsteliinstelbaar. Hittebestendig, stoot vast 'duralex' glas werk. Carreevormige compöteschaal 22 cm.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9