I Meer duidelijkheid in situatie rotganzen J Oefen-gijzeling hield vliegveld nachtje uit slaap Beroepsbegeleidend onderwijs ook voor Texelse jongeren VERVOLG VAN PAG.l Bestemmingsplan Door gladheid de sloot in TOON SMIDT CULTUREEL WERK ZOEKT LEIDING VOOR B0UWD0RP >Uc) Contactavond tekencursus Belangrijke telefoonnummers De gemoederen van veel Texelaars zijn het afgelopen jaar bezig gehou den door het probleem van de rotgan zen en de aankoop van „Zeeburg" door C.R.M. om er een reservaat voor deze dieren te stichten. Er zal een voedsel- en rustgebied tot stand ko men, waardoor men de vraatschade van deze vogels op andere bedrijven wil beperken. Nu de heer M. H. Eelman de pachter van „Zeeburg" en dus ook de beheer der van het ganzenreservaat wordt, is er meer duidelijkheid in de situatie gekomen. De laatste jaren brengen steeds meer rotganzen op Texel de winterperiode door. Deze vogels broeden in het noor den van Rusland (o.a. op Nova Zembla). Zodra de jonge rotganzen kunnen vlie gen, vertrekken ze met hun ouders naar het zuiden om de vroeg invallende kou de in het broedterrein te ontopen. Een groot deel van de ganzen brengt de winter in Engeland en Frankrijk door, terwijl een kleiner aantal dan in ons land aanwezig is. In het verleden kwamen er grote aan tallen rotganzen op Texel voor, die in hoofdzaak leefden van het zeegras in de Waddenzee Na de afsluiting van de Zuiderzee is een ziekte in het zeegras gekomen, waardoor het praktisch overal is verdwenen. Het aantal rotganzen is door het verdwijnen van het hoofd voed sel in de dertiger jaren sterk teruggelo pen. Een aantal van deze vogels is in deze periode echter overgeschakeld op het eten van vers ingezaaid gras, waar door deze vogelsoort erin slaagde te overleven. Veel schade Met name in de laatste jaren hebben de Texelse boeren die hun bedrijf uit oefenen langs de oostkust van het eiland steeds meer last ondervonden van de rotganzen. De afgelopen jaren zijn dan ook behoorlijke schadevergoedingen uit betaald ter vergoeding van de vraat- schade. Zo is er door het Ministerie van Landbouw voor het seizoen 1975-1976 ruim ƒ160.000,uitbetaald aan dertien Texelse agrariërs. Men heeft steeds er kend dat deze uitkeringen in feite een lapmiddel zijn. Met is met aanvaard baar dat een agrariër alleen dankzij een dergelijke vergoeding een redelijk inko men kan verdienen. Bij Staatsbosbeheer (dat het door CRM aangekochte land op Zeeburg be heert), verwacht men dat door middel van een goed beheer van de aangekochte gronden, de schade bij de andere boeren kan worden beperkt Vanzelfsprekend is het nodig dat in het gebied rust heerst. Kraalboerderij Inmiddels is in overleg met de pach ter en het Consulentschap voor de vee- DÏNSDAG 1 FEBRUARI De heer C. van Trigt spreekt in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg voor de oudere en jongere Doopsgezinde zusterkring over sociale problemen; 20 00 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI In De Raadskelder wordt aanvang 20.00 uur postzegel ruilbeurs gehouden. De bejaardensoos van Oudeschild heeft een gezellige avond met aantrekkelijk programma in 't Skiltje t.g.v. het 20- jang bestaan Alle bejaarden uit Ou deschild en omgeving zijn welkom. De commissie algemene zaken houdt een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 20 00 uur. De vergadering vermeldt o.a. maatregelen tegen de „wildgroei" van reklameborden, ver goeding voor raadsleden en de ge meentelijke verordening op de lozing van afvalwater. DONDERDAG 3 FEBRUARI Adspirant-deelncmers aan de tekencur sus van Nel Koom-Kikkert houden in 't Skiltje een contactavond; 20.00 uur. teelt te Alkmaar een bedrijfsopzet ge maakt. In het pachtcontract dat voor het land werd opgesteld is een bepaling opgenomen dat 50 ha van het totaal 112 ha grote reservaat als voedselgebied ten dienste van de ganzen zal staan. Van deze oppervlakte grasland zal jaarlijks 10 ha worden gescheurd en opnieuw inge zaaid Daardoor is er steeds vers gras voor de vogels aanwezig. Op het gepachte land zal Eelman een schapenbednjf stichten. Interessant is daarbij dat het een experimentele „kraalboerderij" tot stand kan komen met een afgeperkte ruimte voor de scha pen. Er komt dus een boerderij met een uitloop, waar de dieren in de winter periode zullen verblijven. Het geheel is zodanig opgezet dat Eelman in z'n een tje voor 600 schapen kan zorgen. Dit is voor een bednjf met een dergelijke gro te oppervlakte een laag aantal. De be richten dat op Zeeburg het grootste schapenbedrijf van Noordholland tot stand zal komen, zijn dan ook, zeker wat het aantal schapen betreft, onjuist. Doordat de schapen in de winterperio de binnen deze kraal zullen worden ge houden, blijft de rust op het bedrijf en de hoeveelheid gras voor de ganzen zo groot mogelijk. Aantrekkelijk Bij Staatsbosbeheer is men er van overtuigd dat door dit beheer Zeeburg voor de rotganzen een aantrekkelijk ge bied zal worden. Daardoor zullen er meer mogelijkheden zijn om de ganzen op andere boerenbedrijven te verjagen, waardoor de vraatschade kan worden beperkt. De eendenkooien met hun kooi recht zijn er een goed bewijs van dat vogels (o.a. eenden) de rustgebieden op zoeken als ze elders verjaagd worden. Overigens is Zeeburg, in vergelijking met andere ganzenreservaten in ons land, een gebied met een kleine opper vlakte. Het zal zeker niet mogelijk zijn hier alle „Texelse" ganzen te concentre ren Er zal dus ook in de toekomst reke ning gehouden moeten worden met vraatschade door rotganzen Om de si tuatie verder te kunnen verbeteren heeft men bij Staatsbosbeheer plannen ook het 17 ha grote poldertje Wassenaar, dat al eerder door CRM is aangekocht, als ganzenreservaat in te richten. Er vinden nog besprekingen plaats met D. Quartel uit De Cocksdorp, die belang stelling heeft om voor dit gebied als pachter en beheerder op te treden Tenslotte zijn er natuurlijk ook nog bestaande gebieden van Natuurmonu menten, de Schorren en de Bol, die door rotganzen al vele jaren worden gebruikt als voedsel- en rustgebied. Het beroepsbegeleidend onderwijs heeft tot doel jongeren die niet meer leerplichtig zijn en werkzaam in loon dienst één of twee dagen per week ver dere vakbekwaamheid bij te brengen en algemeen te ontwikkeien. In Heer- hugowaard wordt binnenkort de Streek school Noordholland-noord geopend, waar dergelijk begeleidend onderwijs wordt gegeven. De school is al ruim een jaar voor een gedeelte in gebruik en is een aanwinst gebleken. De school, ge legen dicht bij het station aan de spoorlijn is zonder veel problemen ook door Texelse jongeren te bezoeken. Beroepsbegeleidend onderwijs werd vroeger gegeven aan de technische avondscholen, op Texel in het Ulo-ge- bouw en later in de LTS. De laatste di recteur was de heer W B. Boersma, hoofd van de school in Eierland. Lang zamerhand werden deze avondscholen vervangen door dagonderwijs, maar voor de Texelse jongeren betekende dat een tijdrovende reis naar Zaandam of Amsterdam wat uiteraard niet stimule rend werkte, De scholen van Zaandam en Heerhu- gowaard staan onder één bestuur. De dagelijkse leiding berust bij een hoofd directeur, geholpen door enkele adjunct- directeuren. De scholen trachten elkaar waar nodig met hun programma aan te vullen Naast de vakopleiding omvat het lesprogramma lichamelijke oefening, maatschappelijke begeleiding, studie vaardigheid en beroepenorientering. Ge kozen kan worden uit 28 a 29 vakken. zin niet. Het intekenen van zo'n klein terreintje was onmogelijk en boven dien was het terreintje automatisch be stemd omdat parkeertereinen blijkens de voorschriften voor het duingebied ter plaatse zijn toegestaan. Achtergrond van de vraag van Schilling was dat hij de Horsmeertjes voor het publiek toe gankelijk wil houden, een gedachte die niet schijnt te leven bij Staatsbosbeheer Van Asselt en Schilling namen geen genoegen met het weigeren van een bouwblok of bestemming in gevallen, die zij persoonlijk kenden en waarvan zij stellig meenden dat daar wèl sprake was van een levensvatbaar land- of tuinbouwbedrijf In enkele gevallen werd een bestemming alsnog toegekend; in andere gevallen werd door B en W nader onderzoek toegezegd In een ge val (de gebroeders Bakelaar) werd de afzender van het bezwaarschrift opge roepen voor het geven van nadere infor matie. Ruzie Groot tumult veroorzaakte Jan van Asselt met beschuldigingen aan het adres van de ambtenaren Johan van Dijk van Ruimtelijke Ordening en Job van Hoorn van Gemeentewerken De heer D. Bakker (Pontweg) zou aan het lijntje zijn gehouden nadat hij had ge vraagd om officiële stukken met betrek king tot de rioolzun eringsinstallatie aan de Pontweg. Bakker heeft last van deze installatie en heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de in het bestemmings plan neergelegde uitbreidingsmogelijk heid. Bakker, die eraan twijfelt of de installatie wel legaal tot stand is geko men, heeft een raadsman in de arm ge nomen die zijn belangen in deze behar tigt Deze had papieren nodig van het raadhuis. Van Asselt vertelde dat on danks herhaalde beloften en de medede ling van wethouder Zuidewind dat het raadhuis in deze niets te verbergen heeft, Bakker zijn informatie nog steeds met had ontvangen. Illegale zuivering? In een eerder gesprek bij Bakker thuis zou de directeur van gemeentewerken hebben verondersteld dat de zuivering is gebouwd met toepassing van artikel 19 of 20 van de wet op de ruimtelijke orde ning. Naderhand zou R.O.-ambtenaar Van Dijk tegen Bakker hebben gezegd dat géén procedures waren gevoerd. Van Asselt concludeerde dat door het „zo maar", dus zonder procedure, bouwen van de zuivering, Bakker nooit in de gelegenheid is geweest een bezwaar schrift im te dienen. Van Asselt sprak hier in krasse termen zijn afkeuring over uit en ook over het zo lang uitblij ven van de gevraagde gegevens Van Asselt kondigde aan dat hem „nog en- Tijdens een tweedaags verblijf op Texel hield een uit 50 man bestaande Mobiele Eenheid van de Amsterdamse Gemeentepolitie donderdag en vrij dag oefeningen, waarvan onder meer een „gijzelingsaktie" op het vliegveld deel uitmaakte. In de loop van donder dag verkende dit parate peloton per fiets het eiland waarna donderdag avond om tien uur met een van De Mok afkomstig amfibie-voertuig bij het Jan Ayeslag werd geoefend. De gijzeling stond voor ongeveer 3 uur 's nachts op het programma. Er was in scène gezet dat een ploeg van 6 he- roinesmokkelaars per boot aan land kwam en onderschept werd. Op het laat ste moment was één van de 6 mannen echter aan de haal gegaan en wist zich op het Eierlandse vliegveld te verschan sen. Hij dreef Ed de Bruyn (zoon van de havenmeester van het vliegveld) in een vliegtuigje en hield hem daar enige uren met een revolver onder schot. Intussen werden via een portofoon onderhande lingen gevoerd met het crisiscentrum dat de politiemannen in de omgeving hadden ingericht. Het vliegtuig werd in de zoeklichten gezet en tegen het och tendgloren was men tot een compromis gekomen, waarbij werd geregeld dat de politie de 5 gearresteerde heroïnesmok- kelaars zou vrijlaten in ruil voor de ge gijzelde Ed de Bruyn en het vliegtuigje In een ter beschikking gestelde perso nenauto verdween het zestal vervolgens in de richting van de vuurtoren waar ze in een bunker dekking zochten. De oefening eindigde toen de Amster damse politiemannen er in slaagden met behulp van rookbommen de zes mannen naar buiten te jagen om ze daar in „verzekerde bewaring" te stellen. OUDESCHILD De heer J Th. Boom uit Oudeschild slipte zondagavond met zijn auto op de Schansweg toen hij in de richting van zijn woonplaats reed De wagen (Ford Taunus) botste tegen de bomen en kwam uiteindelijk op zijn kant in de sloot terecht. Er was sprake van veel schade. De heer Boom liep een onschuldige bloedneus op en zijn vrouw klaagde over pijn in de rug Dat het niet slechter afliep was te danken aan de veiligheidsgordels. kele zaken" bekend zijn, die hij zal uit zoeken. „Maar zodra een van de be stuurders een misstap begaat, zal ik deze in het openbaar aan de orde stellen". Van Asselt herinnerde aan zijn achteraf juist gebleken beschuldigingen aan de SVV, en zei dergelijke kwesties voor- toon ook bij de hogere overheden aan de kaak te zullen stellen, desnoods in hoog ste instantie. „Het recht zal zegevieren. Ik dank u!". Wethouder Zuidewind attendeerde erop dat het hier om een hinderwet kwestie gaat. Bakker heeft vooral be zwaren tegen de overlast van de zuive ring Fridt Blanken distancieerde zich van het optreden van Van Asselt dat hij „on smakelijk" noemde Met zijn optreden als „officier van justitie" achtte hij de belangen van de betrokkene niet ge diend. Het aanvallen van ambtenaren die zich niet kunnen verdedigen, vond hij misplaatst. Wethouder Jook Nauta: „Een knap eindje beneden peil Niet de ambtenaren maar de bestuurders zijn verantwoorde lijk; hen moet u aanvallen". De burgemeester onderstreepte een en ander en zag er principieel vanaf de (wel aanwezige) genoemde ambtenaren in de gelegenheid te stellen weerwoord te geven. De burgemeester deelde mee dat Bakker de gevraagde stukken in ieder geval inmiddels heeft gehad. Al eerder op de avond was Van Asselt middelpunt van een rel door in aktie te komen tegen ambtenaar Van Dijk. Laatstgenoemde liet zich naar aanlei ding van een discussie over een der be zwaarschriften ontvallen dat Van Asselt de originele (dus niet de door B, en W gemaakte samenvattingen, waarop Van Asselt ook kritiek had) nooit had opge haald Toen Van Dijk ontkende dat hij dat had gezegd, ontstak Van Asselt in grote woede en eiste dat de bandopname zou worden teruggedraaid Het bleek dat Van Asselt naar de letter van de wet ge lijk had, maar dat de toon van Van Dijks woorden zonder twijfel wees op een heel andere betekenis Daan Welboren ver weet Van Asselt dat deze door zijn hou ding en intenties de zaken verkeerd beoordeelde en dergelijke botsingen uit lokte. De kwestie van de paardenhouder en -fokker is uit de wereld. De raad be sloot dat de heer Jac. P. Schoorl voor zijn „Vrijdaghoeve" een speciale bestem ming „paardenfokbedrijf' krijgt en dat de heer J. P. Rijkaart een verdwenen schapenboet aan de Kogerweg mag her bouwen en als paardenstal in gebruik nemen. Gebruik van het omliggende land voor het weiden van paarden blijft formeel echter verboden omdat het niet als agrarisch gebruik kan wor den aangemerkt. Bijdrageregeling De bijdrageregeling (bedoeld om scha de te vergoeden die voortvloeit uit de landschappelijk waardevolle status van 0°/o vl >rdt bil ig hetl hpt HV' het oude Texel) werd met 9 tegen stemmen geaccepteerd. Fridt Blanki was het meest enthousiast Hij vond <L door deze regeling de agrariër het oJ derste uit de kan krijgt, nl. 100% de extra kosten terwijl 35% wor gepast als betrokkene zelf belang bij de fraaiere uitvoering van het bl treffende gebouw. Belangrijk is, dat regeling snel is toe te passen. Jan Witte ging ook akkoord maar hL moest nog zien of de regeling in A praktijk goed functioneert. Hij en zrïji fraktiegenoten zijn van mening dat ^ir landschappelijke bescherming van fy oude Texel onmiddellijk moet vervall» als de gelden voor de schadevergoedJK gen ontbreken. Het zal spoedig blijk» want bij hoeve „De Voorzorg" wor* thans een ligboxenstal gebouwd die aV gevolg van landschappelijke eisen duuA der zal uitvallen. Te weinig K Weijdt geloofde niet in de praktilt van de regeling. Blijkens de gemeentS. begroting is voor dit doel slechB ƒ25.000,uitgetrokken voor dit ja» Weijdt verwachtte dat de claims vèj groter zullen zijn. Of de hogere ove heid in deze zal bijspringen achtte l«r( twijfelachtig. Aankloppen aldaar bju schouwde hij als het „rammelen met ejf spaarpot waarvan de sleutel weg is, dat alleen de kleinste muntjes eruit val len". Schilling had weinig hoop omdl ook geen geld is gekomen in het gevï van Martin Eelman die in het HogeberJ gebied een speciaal aangepaste schuil moest bouwen. De burgemeester zei d: T een beslissing in deze niet is genomAi omdat het geval Eelman door de feitAi is achterhaald Betrokkene is naar ter Eendracht verhuisd zodat de schuur zei het Hogeberggebied niet meer nodig jor Wethouder Jook Nauta had wel vertroA wen in het rijk. Tot dusver is geblekeflr (bij tuinwallen en fietspaden) dat hA rijk best over de brug wil komen, als Al maar een behoorlijk plan is Bij incidejk tele bijdragen ligt het moeilijker. rpc K. mii:ill|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j|||||||||||i||||||||||||||||||||!||||||||||||||||i;fWiC' (02220) 2323 Voor al Uw vervoer per taxi. >01 Speciaal zittend zieken- E vervoer. f Van 1 tot en met 12 augustus zal voor Texelse kinderen van ongeveer 8 - 12 jaar weer een bouwdorp worden ge organiseerd. Een dergelijk evenement was de afgelopen zomer een succes. Op het terrein bij de gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan zullen de kinderen van 9.00 - 17.00 uur aktief bezig worden gehouden met huttenbouw, feestmarkt, sport, spel etc. Totaal zal door ongeveer 180 kinderen kunnen worden meege daan die voor één of twee weken kun nen inschrijven. Kosten ƒ12,50 per week. De Stichting Cultureel Werk zoekt nog naar mensen die zich met de leiding van het bouwdorp willen bezig houden. Nodig zijn ongeveer tien groepslei ders die bereid moeten zijn beide we ken mee te doen en een instructieweek end bij te wonen. Elke groepsleider krijgt ongeveer acht kinderen onder zijn (of haar) hoede De leiders krijgen een vergoeding van ƒ140,per week. Wie er belangstelling voor heeft wordt ver zocht zich met spoed aan te melden bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Minimum leeftijd 18 jaar. Er worden geen bijzondere eisen gesteld; ieder die met kinderen meent om te kunnen gaan is welkom De opperste leiding van het bouwdorp berust bij Lex Kaper, geassisteerd door Bas Huisman en Jeannette Klaver Het afgelopen jaar waren mensen van het expressiecentrum uit Den Helder bij het projekt betrok ken; dit wordt thans niet meer noodza kelijk geacht. Hutten bouwen was een van de aardigste <An tiviteiten van het bou wdorp van de afgelopMfë' zon/er. Ook deze keer zal weer een beroM worden gedaan op aannemers en anderen oAr afgedankte krattenplaatmateriaal en bruikbaar hout voor dit doel beschikbaar stellen. Is; ït Ho Donderdagavond a.s. zal in 't Skilt;et te Oudeschild een bijeenkomst wordefpl gehouden van de mensen die zullen deegpt nemen aan de door Nel Koom-Kikkeun, te geven tekencursus. Naast degenesdo die zich reeds voor deze acht lessen të-'n. lende cursus hebben aangemeld, zij|k< ook nieuwe gegadigden welkom. Op hujrd: opkomst wordt zelfs gehoopt want hAl« aantal deelnemers is tot dusver aan c»Tzj bescheiden kant. Het is een cursus vck-T, beginners. Bijzondere aanleg en voofiR opleiding is niet nodig. fcti Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Ui t< A all tb i

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2