VADERS TWEEDE VROUW" S.V. De Koog was kansloos tegen Graftdijk (1-5) Leo Schelfhout redde de eer FEUILLETON: Zaalvoetbal Texel deelde de punten met Zeemacht Puntendeling bij Texelse Boys-JVG Keihard duel tussen Oosterend en Westzaan Zaalvoetbalprogramma Standen zaalvoetbal SS Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 1 februari 1977 De Koog heeft tijdens de zondag middag gespeelde wedstrijd tegen Graftdijk niets in te brengen gehad. Het resultaat van de teleurstellende ontmoeting tegen deze koploper van de derde klasse B was dan ook een (voor De Koog) schamele 5-1. Pas in de slotfase van de wedstrijd kon Leo Schelfhout uit een vrije trap het enige Koger doelpunt maken maar toen was het allemaal al bekeken. De ploeg van aanvoerder Coen Ouweltjes trok aan het langste eind en kon vreugdevol naar Graftdijk terugkeren. De groeiende vorm die juist de laatste weken zo aardig tot uiting begon te ko men heeft zich hiermee niet voortgezet. Hoewel een nederlaag tegen het tech nisch redelijk begaafde Graftdijk geen schande is, geeft de manier waarop dit zondagmiddag gebeurde wel te denken. In de eerste helft speelde De Koog, voor zover het aan de bal was, erg fan tasieloos. De combinaties die Graftdijk op de grasmat legde klopten van het begin af aanzienlijk beter. Het plaatsen liet bij De Koog echter veel te wensen over. Het bezit van de bal was veelal in de nabijheid van de middenlijn alweer te niet gedaan en na 40 minuten spelen in de eerste helft konden de toeschou wei's voor de eerste maal getuige zijn var een redelijke De Koog aanval. Doelpuntenregcn Het eerste tegendoelpunt kwam al na tien minuten, toen Graftdijk voorhoede- speler Kees van Diepen volkomen vrij links voor keeper Jan Dekker verscheen. Hij kon daarop niet anders doen dan de bal uit het net halen omdat hij daarvóór geen schijn van kans had hem nog aan te raken. Evep later trof de bal het zij net. Verdedigend ging het hierna iets beter maar de aanval kwam bij De Koog totaal niet aan bod. Het enige positieve gevolg was, dat de tweede Graftdijkgoal pas een half uur later in het De Koog- doel suisde Johan Hillen kon de maker ervan (André v. d. Hoff) nogal wel enigszins blokkeren maar de 02 stand was een feit. Rond de veertigste minuut troffen de Graftdijkers (via Jan Willem de Haan) nog tweemaal doel, waarna de rust met 04 inging. Fanatieker Dat De Koog echt wel beter kon dan tot nu was getoond bleek bij het begin van de tweede helft toen men er iets fa natieker tegenaan ging. Het plaatsen werd wel beter maar goals leverde het vooralsnog niet op. In tegendeel, want juist toen Graftdijk doelman Kees Bie- rens herhaaldelijk in moeilijkheden be gon te verkeren viel er een doelpunt aan de andere kant waar keeper Jan Dekker voor de vijfde maal mocht vissen. De oorzaak was een kapitale fout in de verdediging die het eigen doel inging. Zoals gezegd redde Leo Schelfhout de eer door uit een vrije trap het enige Ko ger doelpunt te scoren waarmee het 15 was. Een stand die ook trainer-coach Hermes bitter tegen moet zijn gevallen omdat de conditie van de spelers weer aardig op peil begint te komen. Helaas resultaat leverde het zondag niet op. Volgende week is GSV de tegenstan der. Dit team verkeert ook in de onder ste regiones. Het moet daarom een dui delijk minder zware opgave worden als tegen Graftdijk. Uitslagen: Junioren: JKM-'t Swarte Schaep RSG Fiat-Vitaminebron RSG Fiat-Bureau Eelman 't Swarte Schaep-Vitaminebron Senioren: Reizenboetiek-Casino Texelse Boys 1-Rab Brandweer-FC Vergiet 5—4 3—4 1—3 5—2 2—7 7—3 3—3 In een matige wedstrijd waarin over het geheel genomen Texel meer kansen kreeg dan tegenstander Zeemacht, is het tenslotte bij een doelpuntloze pun- tendeling gebleven. Buiten het feit dat beide voorhoedes niet erg op dreef wa ren had ook de scheidsrechter niet zijn beste dag. Dat de wedstrijd niet uit de hand liep was voornamelijk te danken aan de spelers zelf, die het hoofd koel hielden en zelf de moeilijkheden susten. Waar het falen van de scheidsrechter precies aan te wijten was, is niet te ach terhalen. Partijdigheid was het in elk geval niet omdat de Texel spelers na een overtreding soms uitgenodigd werden zelf de vrije trap maar te nemen, en om gekeerd. De arbiter toonde zich echt zwak door niet te fluiten bij natrappen. Volgens toeschouwers zou de man het zelfs kunnen presteren 'n pupillenwed- stnjd uit de hand te laten lopen(!). Gehandicapt Texel kwam gehandicapt aan de start door blessures van Jan de Lugt, Henk Jan Klok en Jan Piersma waardoor Aad Blom in de basisopstelling aantrad. De eilanders begonnen met het initiatief te nemen maar de afwerking liet reeds in de beginfase te wensen over. De achter hoede van Texel was oppermachtig zo dat er voor Zeemacht geen doorkomen aan was. Tactisch speelde Texel een mat te partij voetbal, waarbij men er in vol hardde aanvallen door het centrum op te zetten, terwijl men de vleugels ver waarloosde. Op het middenveld was het Jan van Bennekom die de spelmaker van Zeemacht, Luc Post, volledig uit schakelde. Aandacht Na de rust was het vooral de scheids rechter die de aandacht trok. Elke over treding waarvoor hij floot werd aan de verkeerde ploeg toegekend. Een van deze vreemde beslissingen leidde tot een afgekeurd doelpunt van Texel. Louis Uriot brak op links door, passeerde een man, zette voor en Henk Groen schoot in De scheidsrechter wees daarop eerst naar het midden, maar op advies van de grensrechter keurde hij het doelpunt wegens buitenspel af. Texel probeerde nog door te drukken, maar was niet bij machte deze wedstrijd nog in zijn voor deel te beslissen. Texelse Boys en JVC uit Julianadorp hebben zondagmiddag de punten ge deeld bij een ontmoeting van redelijk niveau. De door JVC, in de eerste helft genomen voorsprong werd na de rust door Rob van der Stap geëlimineerd. Later in de tweede helft ontging Texelse Boys de zege toen een geweldig schot van Pietcr Duin niet goed gekeerd werd en Gerard Legicrse opnieuw een kans kreeg. Hij miste het JVC-doel rakelings en het bleef bij een gelijke stand. Gezien het verloop van de wedstrijd was 11 toch wel een juiste uitslag. Dat er sinds november niet meer gevoetbald werd door dit team was echter wel te merken. Vooral in de eerste helft was nogal rommelig voetbal hiervan het ge volg. Er waren over en weer foutieve passes en er deed zich veel balverlies voor. De Boys waren iets meer in de aanval doch wisten zich weinig reële kansen te scheppen. De JVC-doelman kon dan ook steeds doeltreffend ingrij pen. In de laatste minuut kwam JVC dat gedurende de hele eerste helft het de Boys-doelman helemaal niet lastig wist te maken, nogal gelukkig aan een 10 voorsprong. De bal draaide uit een goed genomen vrije trap verraderlijk in het doel waarna keeper Jos Wessels de bal tegen de doellat sloeg. Terugspringend belandde de bal voor de voeten van een JVC speler die geen moeite had hem over de doellijn te werken. Sneller In de tweede helft ging het spel wat sneller over en weer en hadden de aan vallen wat meer gehalte. Na 20 minuten spelen bracht Rob van der Stap de par tijen weer in evenwicht. Na een onder schepte Boys-aanval werd de bal door de JVC achterhoede niet goed wegge werkt. Gerard Legierse onderschepte en bracht Rob van der Stap in stelling die niet faalde. Even later waren de Boys dicht bij een voorsprong toen Pie- ter Duin fors uithaalde. Zijn harde schot kon de, overigens goed ingrijpende JVC- doelman, niet onder controle krijgen. De terugspringende bal kreeg de goed meegekomen G. Legierse verkeerd op zijn been waardoor de bal rakelings langs ging. Gevaarlijk In de laatste fase kwam JVC nog ge vaarlijk opzetten en moest de Boys ach terhoede een paar keer goed aan de noodrem trekken. Dit leverde JVC ver schillende vrije trappen op waaruit nog hachelijke situaties ontstonden. Doel punten vielen er echter niet meer. Het bleek ook nu weer dat de tegenstander meestal wat meer „body" hebben dan het zeer jonge Boys-team. Om dat te overbruggen zullen de Boys vinniger en sneller moeten gaan spelen. MEDEDELINGEN Texelse Boys Vrijdag a.s. de maandelijkse contact avond. Deze keer met bingo. Ook de da mes zijn van harte welkom. Tevens inle veren van kopie voor de Boyskrant. A.W. In een keihard duel is Oostcrend er (uit) in geslaagd in de wedstrijd tegen Westzaan een punt te bemachtigen. SVO heeft heel lang een 10 voorsprong gehad door een mooie goal van Johan de Waard. Westzaan wist evenwel via een (omstreden) penalty langszij te komen. Opmerkelijk was verder dat Oosterend aanvoerder Klaas de Vries van het veld werd gezonden wegens aanmerkingen op de leiding. Geheel volgens de verwachting oefen de Westzaan in de openingsfase grote druk uit op het Oosterend doel. Doelrij- pe kansen onstonden echter niet omdat de SVO defensie één van haar betere wedstrijden speelde. Vooral Klaas de Vries en Frits Bakker verdedigden zeer konsekwent. De beste kansen waren in deze beginfase zelfs voor Oosterend dat zodra het mogelijk was enthousiast de aanval zocht. Succes Na ongeveer 10 minuten spelen had Johan de Waard succes. Uit een knappe aanval, opgezet door Henk Vedder en Wim van Heeringen wist de hard wer kende Oosterendspits onhoudbaar te scoren. De druk van Westzaan op het SVO doel werd groter. Maar de aanval len waren te chaotisch opgezet om wer kelijk gevaarlijk te worden. De rust ging dan ook in met een verdiende 10 voor sprong voor Oosterend. Incident Na de rust aanvankelijk eenzelfde spelbeeld, totdat na zo'n 15 minuten spelen het eerste incident plaatsvond. Linksachter Frits Bakker kwam in bot sing met aanvaller Boning van West zaan en beide spelers kwamen ten val. De Westzaan speler verloor zijn zelfbe heersing en sloeg Bakker onder ogen van scheidsrechter Wezel keihard op de rug. Toen deze geen aanstalten maakte handelend op te treden protesteerde aanvoerder Klaas de Vries heftig en werd onmiddellijk naar de kleedkamer gezonden. Penalty Nauwelijks was de Oosterend ploeg van de schrik bekomen of er werd een penalty toegekend aan Westzaan. Nota bene voor een overtreding buiten het strafschopgebied. Na de nodige protes ten werd de trafschop genomen en tegen de paal geschoten. De terugspringende bal werd ingeknald door de toegesnelde Westzaan linksbuiten. Ook na dit doel punt waren er weer hevige protesten omdat duidelijk sprake was van een buitenspel situatie. Het doelpunt werd echter door scheidsrechter Wezel goed gekeurd en 't was duidelijk dat het een zeer moeilijke tweede helft zou worden voor Oosterend. Ontketend Een ontketend Westzaan probeerde met alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen de winnende treffer te scoren. Het pleit voor Oosterend dat de rust in het spel spoedig weer teruggevonden werd en vooral door keihard werken werd aanval na aanval afgeslagen. En kele keren was Westzaan dicht bij een treffer maar doelman Koning speelde een goede partij al moesten De Vries, Beuving en Bakker hem enkele keren op de doellijn assisteren. Woensdag 2 februari, 2e bekerronde: 18.30 u.: Brandweer-De Zwaan 19.15 u.: FC Knudde-Topido 20.00 u.: Oosterend 1-Reizenboetiek 20.45 u Dubbeldik-Nioz 21.30 u.: 't Galjoen-JKM Tijdwaarneming: Oosterend 1. Commissiedienst: W. Witte. Donderdag 3 februari, junioren: 18.30 u.: RSG Fiat-'t Swarte Schaep 19.00 u.: JKM-Bureau Eelman Senioren, 2e bekerronde: 19.30 u.: Jelleboog-Texel 20.15 u.: ZDH 1-Casino 21.00 u.: Tex. Boys 1-Badhotel 21.45 u.: Rab-Amro 21.45 u.: loting voor beker kwartfi nales. Tijdwaarneming: De Zwaan. Commissiedienst: F. Schellingen Maandag 7 februari, junioren: 18.00 u.: JKM-Vitaminebron 18.30 u.: 't S. Schaap-Bur. Eelman Commissiedienst: L. Heerschap. Senioren le klasse: Dubbeldik 17 15 1 1 31 62-18 De Zwaan 17 13 2 2 28 72-28 Casino 17 8 3 6 19 50-42 JKM 16 5 3 8 13 38-49 Reizenboetiek 17 4 4 9 12 32-60 't Galjoen 16 3 2 11 8 36-56 Oosterend 1 16 2 1 13 5 18-55 Seniroen 2e klasse: Tex. Boys 1 18 14 2 2 30 59-20 FC Knudde 19 11 3 5 25 58-35 Nioz 18 10 2 6 22 55-38 ZDH 1 18 10 1 7 21 61-45 Topido 17 7 3 7 17 46-40 Jelleboog 18 6 2 10 14 29-51 Badhotel 16 4 2 10 10 22-40 Rab 18 1 1 16 3 21-82 Senioren 3e klasse: FC Vergiet 18 11 4 3 26 52-32 SV Amro 17 10 5 2 25 29-19 Brandweer 16 9 5 2 23 44-26 Tex. Boys 2 18 7 4 7 18 54-46 Oosterend 2 17 6 1 10 13 42-48 Texel 18 6 1 11 13 33-49 ZDH 2 18 0 4 14 4 34-68 DOOR GERRIT FRANSSEN 13. Ze wilde antwoorden, dat ze er heel vroeger nog niet was, maar besloot het niet te doen. Ze vroeg enkel verder: „Wat doe je nu met het ontgonnen Land?" „Morgen leg ik het los en dan poot ik er aardappelen. Ik heb nu bijna een hectare bouwgrond". Er klonk enige ftrots in zijn stem. Ze wist: het is zwaar '\verk, zelfs voor deze grote, sterke man. Maar hij vond 't blijkbaar prettig. Of i misschien moest hij het wel doen om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Wat ■>ezielde een man als Dirk om zich zo i ongeveer van de wereld af te zonderen door hier te gaan wonen en de heide- i grond te ontginnen? Bouwrijp te maken om er aardappelen in te kunnen poten? Kun je zoveel aan een hectare aardap pelen verdienen, dat je er een heel jaar Hang van kunt leven? O ja, hij heeft ook ïiog een koe, dus de melk heeft hij vrij. Koe veel geeft zo'n koe eigenlijk per dag? ,Jleb je er genoeg aan met z'n tweeën voor de koffie en de pap? Eigenlijk met z'n drieën, nu zij er bij was. Ze had er geen idee van. Wat wist ze van een der gelijk leven af? Maar ze vond het wel interessant. Ik heb nimmer een hekel aan werken gehad, maar ik kreeg er ei genlijk nooit de gelegenheid voor. Ten minste, wat zelfstandig huiswerk be treft. Altijd was er wel iemand om me heen, die het meeste uit de handen nam. „Pacht je die grond, daar bij de bos weg?" vroeg ze, omdat ze enige belang stelling begon te krijgen. Misschien enigszins aangestoken door zijn enthou siasme. De man schudde 't hoofd. „Het is mijn eigendom: vijf hectare hei en drie hec tare bos. Van de hei mag ik drie hectare ontginnen. Te zijner tijd mag het restant misschien ook wel afgegraven worden". „Vijf hectare heidegrond en drie hec tare bos", herhaalde ze. Samen acht hectare: tachtigduizend vierkante me ter. In aanmerking nemende, dat tegen woordig bouwgrond zo ongeveer vijftig tot zestig gulden de meter kost, moet ik constateren, dat je zo ongeveer miljonair ben, nietwaar?" Hij lachte. „Deze grond is niet zo duur, Els. Er mogen geen huizen op worden gebouwd. Het heeft, zoals men dat noemt, gedeeltelijk een agrarische bestemming, en voor het overige een re creatieve. Mijn vader kocht indertijd een aantal kavels voor vijftig cent de meter. Dat was in de crisisjaren. Mijn vader verdiende desondanks goed en be legde zijn geld in grond. Menigeen ver klaarde hem voor gek, want wat heb je aan hei en bos, als je er toch niets mee mag doen? Het bos bijvoorbeeld moet ik openstellen voor iedereen, die er in wil wandelen. Dat werd indertijd zo be schreven. Weggegooid geld, zei men, want je krijgt er niet eens rente voor. Wie geeft er nu vijftig cent de meter voor bos, als je er geen boom mag kap pen zonder toestemming van Staatsbos beheer? En er niet eens een tent mag plaatsen voor een week?" „M^g dat echt niet?", vroeg de vrouw. „Officieel niet. Maar als men indivi dueel af en toe eens voor enkele dagen een tent neerzet, onzichtbaar vanaf de wegen, zal niemand er zich hier druk over maken. De politie zeer zeker niet. Maar mijn vader had een vooruitziende blik, want de grond is nu twintig keer zoveel waard als voor de oorlog". „Jawel, maar het geld daarentegen is in waarde gedaald". „Toegegeven. Maar wie zegt mij, dat er in de naaste toekomst helemaal niet op gebouwd zal worden? Of dat er een weg dwars doorheen wordt gepland? Deze laatste mogelijkheid is zelfs zeer groot, want de provincie heeft plannen om de weg van Hoog Heksel naar Vrie- zenveen door te trekken naar Langveen en zo verder naar de Duitse grens. Aan de andere kant is er al een nieuwe weg, waar deze dan op aan kan sluiten. Dan zit ik goed, Els en kan ik zeker dertig gulden de meter bedingen. Vooral als ik de hei omgetoverd heb in aardappel land". Ze begon nu iets te begrijpen. „Dus daarom ben je elke dag aan het plaggen afsteken?" Zonder daarop een rechtstreeks ant woord te geven, zei hij: „Morgen leg ik alles los en poot de aardappelen. Het weer is er prima voor, want er zit wer king in de lucht. Voor 't weekend heb ben we wel regen, denk ik". „Je vindt het wel fijn, hè? Hier te wo nen", meende ze op te moeten maken uit zijn relaas. „Och, wat is fijn, Els? Hoe kan een mens gelukig of tevreden zijn? Met een huis op stand, een nieuwe auto, alle mo gelijke comfort, een vrouw, kinderen. Is dat geluk? Of een flat in de stad, dicht bij alles, wat de mens tegenwoordig no dig denkt te hebben: openbaar vervoer, schouwburg, bioscopen, concertzaal, een gezellige kroeg, winkels en warenhui zen, zelfbedieningszaken en patat met een frikandelletje? Zomers drie weken Spanje, de Costa Brava of Mallorca en 's winters drie weken wintersport? Is dat geluk? Ben je dan volop tevreden? Onthoud, dat een mens nooit alles in zijn leven krijgt, wat hij diep in zijn hart graag wil. Zodoende houd hij idealen, maar naarmate je teleurgesteld wordt of misgokt, devalueren je idealen gelijk mee en dan kun je twee kanten uit: een sleur maken van je leven met nauwe lijks nog hoogtepunten, zonder verder meer eisen te stellen. Of er radicaal uit breken en ergens anders, misschien ver van de bewoonde en beschaafde wereld opnieuw en enkel voor jezelf beginnen. Dat wat achter je ligt proberen te ver geten en enkel voldoening zoeken in het heden, dat je dan zelf van de grond af aan kunt opbouwen. Naar je eigen zin, dus zonder dat je rekening moet houden met anderen. Is die mogelijkheid niet het beste?" Ze knikte en begon iets van hem te begrijpen. Hij heeft ongetwijfeld grote teleurstellingen te verwerken gehad, an ders spreek je p> niet. Daarom heeft hij zich teruggetrokken in dit deel van het land, op eigen grond en die grond ont gint hij en bewerkt die, zodat hij er wat meer aan heeft. Geeft dat zoveel vol doening, dat je alles, wat achter je ligt, kunt vergeten? Zonder dat je er hart zeer van overhoudt? Ze maakte onwillekeurig een verge lijking met zichzelf. Waarom ging ik er opeens vandoor? Toch ook, omdat ik het niet meer zag en de toekomst, zoals die voor me gepland was, me hoe langer hoe meer afschrikt? Geen enkele andere uitweg meer ziende, ging ik er vandoor. Hoe ben ik eigenlijk in deze uithoek van het land tercht gekomen? Ze winst het zich niet te herinneren. Maar de hele voorgeschiendenis zag ze nu nog klaar voor zich. Voor het naar bed gaan zei de man: „Morgen rijd ik al vroeg weg. Loopt je horloge nu weer? Ja? Mooi, dan blijf je maar zo lang liggen als je wilt". Ze knikte. „Dank je. En goede nacht". „Welterusten". Op haar slaapkamer, bij het licht van de kaars ontkleedde ze zich en probeer de het gekochte ondergoed. Het zat pret tig. Die man praat helemaal niet over geld. In aanmerking nemende, dat hij eigenaar is van acht hectare bos- en hei degrond, zal het financieel met hem wel goed zitten, veronderstel ik. En dom is hij evenmin. Anders heb je niet zo'n aantal goede boeken. Maar waarom haalt hij ze niet naar beneden? Morgen eens kijken, of ik daar niet iets op kan vinden. Men zei vroeger thuis, dat ik eigenlijk een jongen had moeten zijn, omdat ik graag timmerde. Ze was bijna in slaap, toen ze de hond op haar bed voelde. Eigenaardig, dat het dier elke avond haar opzocht en niet zijn baas. (wordt vervolgd) fan Willem de Haan zet keeper fan Dekker op het verkeerde heen en scoort het vierde Graftdijk doelpunt.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5