Wie wat méér leert komt op Texel moeilijk aan de slag Provincie houdt hoorzitting over plan Oudeschild A. Maasdam sprak voor Plattelandsvrouwen ~watikzeggenwöu7 Niet alle advertenties worden geplaatst Geslaagde puzzelrit Herdruk Texelse Geslachten gaat door Opmars G. van Es in schaakcompetitie Belangrijke telefoonnummers Verleende bouwvergunningen „Amnesty" houdt stille wacht C.I.V. opent nieuwe loods. VERV0IG VAN PAG. 1 „Excelsior" G.V.T. meisjes turnden in Alkmaar REGENKLEDING Sportshop'Kindershop TINE VLAS UIT DE RAA Amnesty International Iran-aktie Van der Zwaag winterkampioen Visclub Uitgesteld Vernielzucht kost ƒ5000,— „Vooral voor metselaars en timmer lieden is er volop werkgelegenheid op Texel, in de genele kop van Noord- holland is trouwens voldoende em plooi te vinden in de bouw. We kun nen hier op het eiland bijvoorbeeld on middellijk zo'n twintig metselaars plaatsen, als ze er zouden zijn Aldus de directeur van het Arbeids bureau Texel, de heer A. Maasdam tijdens een toelichting op het werk van dit bureau hedenochtend op een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Texel in hotel „De Lindeboom-Texel". De heer Maasdam besprak hier het ontstaan van het instituut Arbeids bureau in Nederland en velerlei aspec ten die met het werk hiervan samen hangen. Hij deelde mee dat de laatste beschikbaar gekomen cijfers betreffen de de werkgelegenheid op Texel laten zien dat er eind januari in totaal 186 mannelijke en 126 vrouwelijke inschrij vingen waren. Bij aanvullend werk wa ren 32 (31 1) mensen ingeschreven. Als reëel werkloos stonden op 31 janu ari 122 mannen genoteerd en 93 vrouwen. Van de overigen waren 27 mannelijke Texelaars en 32 vrouwelijke op positieverbetering uit. Volgens de heer Maasdam zal het voor 80 tot 90 procent van de huidige leerlingen aan de Rijksscholengemeen schap noodzakelijk zijn dat zij het eiland verlaten, willen zij emplooi krij gen op hun niveau. „Het is triest", aldus de directeur van het Arbeids bureau, „te moeten vaststellen dat men sen met HBS-B op dit moment, omdat ze per sé op Texel willen blijven, werkzaam zijn als bloembollensorteer der". Hij voegde er aan toe dat als kinderen méér leren dan MAVO ze zich eigenlijk zelf de verplichting opleggen het eiland te verlaten. Bijzondere bemiddeling Ook bij het plaatsen van oudere of werknemers met een bepaalde me dische indicatie, komt men op het Ar- Het komt steeds vaker voor dat onze advertentiekolommen niet alleen wor den gebruikt voor het aanbieden of te koop vragen van goederen of diensten, maar ook voor het lanceren van grappen of insinuaties. Dat is lang niet altijd on schuldig of leuk. Soms zijn het recht streekse beledigingen of toespelingen op de levenswandel, veelal als uitvloei sel van burenruzies of andere vetes. Dergelijke advertenties worden door ons geweigerd. De opstellers ervan hebben daarvoor niet altijd begrip. „Ik betaal er toch voor?", is vaak hun reaktie. Dat doet echter niet ter zake. Wij kunnen niet toelaten dat de advertenties worden gebruikt als oneerlijk strijdmiddel. Der gelijke advertenties worden dus niet ge plaatst, zonder dat wij de inzender er van op de hoogte stellen. In twijfelge vallen nemen wij wel contact op Als (zoals bij Texelaartjes) de advertentie reeds is betaald, kan betrokkene het geld in de winkel van Langeveld De Rooy afhalen Een groot aantal deelnemers deed zondag mee aan de door het Ruitercen- trum Bornnf georganiseerde puzzelrit. De opdrachten waren niet zo moeilijk, maar de rebus leverde voor sommigen toch problemen op, evenals de officiële ruitergroet, die men als ruiter toch wel moet kennen. De uitslag was: eerste prijs: het paar Judith en Linda Swaan; tweede prijs: het paar Addy Smit en Linda Veenstra; derde prijs: het paar Hennie Festen en Carolien Schraag; vierde prijs: het paar Saakje Seepma en Esther Hillen. De prijzen (medailles en linten) wer den uitgereikt door M. Koopman, lin tenmeisje was M. Verseput. De herdruk van „Texelse geslachten" gaat door. Nadat velen al positief had den gereageerd op het initiatief van de heer A Wuis, Den Burg, heeft ook de oproep in de Texelse Courant van 18 ja nuari heel wat gegadigden opgeleverd, zodat de kosten van een herdruk van de boeken van de heren Dijt kunnen wor den gedekt. Vooral op Texel zelf heb ben velen uit alle lagen van de bevol king de kans aangegrepen om nog in het bezit van dit werk te komen, maar ook aan de overkant is de belangstelling be vredigend. Wel zal de oplage van de herdruk veel kleiner blijven dan bij de oorspronkelijke uitgaven. Voor hen die het vorige bericht hebben gemist: het nieuwe boek zal beide delen van Texelse Geslachten in één band omvatten en gaat bij voorintekening 59,kosten (excl. kosten van verzending). Belang stellenden kunnen zich wenden tot dr. M. D. Dijt, Ipenrodestraat 8, Haarlem, telefoon (023) 312744 Zij kunnen het boek in de loop van de zomer tegemoet zien. beidsbureau Texel vaak in de proble men terecht. Bij de plaatsing van men sen die lichamelijk niet 100% in orde zijn (de zg. bijzondere bemiddeling), komt men met de „bazen" vaak wel tot overeenstemming, maar het zijn vol gens Maasdam vrijwel altijd de colle ga's in het bedrijf die zich negatief opstellen. „De collega's nemen er geen genoegen mee dat ze, om iemand die op medische gronden niet volledig kan meedraaien in hun bedrijf aan het werk te houden soms een stapje meer moeten lopen". Als voorbeeld noemde hij, dat men tegenwoordig vaak te maken heeft met mensen die rugklachten heb ben en daarom niet kunnen tillen. Aan het verzoek om zo iemand afwisselend zittend, staand en lopend werk te laten verrichten is dikwijls moeilijk te vol doen. Schoolverlaters Op Texel loopt het qua arbeidsbe middeling vaak dood voor HTS-ers, in genieurs en biologen, maar ook zijn er Horeca-mensen (eind januari 42) te over, die 's winters niet aan de slag kunnen komen. De heer Maasdam wees er voorts op dat men vaak met school verlaters in de problemen komt. Hij vertelde dat de meesten er niet zo zwaar aan tillen en bij het behalen van een diploma bijvoorbeeld in de horeca terecht komen. In oktober worden ze dan werkloos en hebben dan de goede Aan minstens vier borden gebeurden tijdens de clubavond van de schaak club opvallende dingen. H. Goslinga liet een poging om de balans tegen H. van Daalen in evenwicht te brengen (door eeuwig schaak uit te lokken) ach terwege. F. Eygenraam verzuimde te gen A. Terpstra zijn aanval af te ron den, waardoor een allermerkwaardigste remisesituatie tot stand kwam. Een kostbaar punt werd door M. Vittali ver speeld via zijn geliefde Boedapester gambiet dat voor de tweede maal (nu door G. van Es) weerlegd werd. Ten slotte won ook junior K. J. de Haan door zonder blikken of blozen de stel ling van W. de Bruin doeltreffend te doorboren. Van de genoemde partijen werd voor al die tussen F. Eygenraam en A. Terp stra met belangstelling gevolgd. De in een remisestand geëindigde partij had door Eygenraam in winst omgezet kun nen worden als hij in plaats van „en passant" te nemen, een paardmanoeu- vre had uitgevoerd. Dit had weliswaar tot torencomplicaties kunnen leiden, maar hierdoor had Terpstra „eeuwig schaak" voor zich gekregen. Toen Ey genraam de toren dan ook niet nam, moest hij zelf schaak blijven geven, waardoor een vreemde remisestelling werd bereikt. In de partij tussen M. Vittali en G. van Es behaalde de laatste zeer waar schijnlijk de overwinning door analyse van de Boedapester opening van Vit tali. Definitieve uitslag van de ontmoe ting Schaakmat-En Passant werd, na beoordeling van een arbitragecommis sie een puntendeling (44). F. Eygenraam-A. Terpstra V*1/s H. van Daalen-H Goslinga 10 W. de Bruin-K. J. den Haan 01 R. Kuip-J. Witte 1—0 G. van Es-M. Vittali 1—0 P. Bergman-A. Bakker 01 Aan het begin van de avond speelde J. Dros simultaan tegen 14 junioren en jeugdleden. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend Lichame lijk letsel) (02220) 2011. B. en W. verleenden de afgelopen t\vee maanden aan de navol gende personen of ondernemingen een bouwvergunning. L. Duyzer te Den Hoorn voor de bouw van een ga rage bij Naalrand 16; J. Sprey te Nijme gen voor de uitbreiding van het zomer huis Bijenkorfweg (De Toes) 25; P Beers te Den Burg voor de uitbreiding van een berging bij de woning Koger- straat 88; Rijksgebouwendienst te Utrecht voor de bouw van een radio- peilstation aan de Smidseweg in Eier- land; D. Bousma te Den Burg voor de bouw van een garage-berging bij Schil derend 49; Fa. Moerbeek te Den Burg voor de verandering van een bedrijfs pand aan de Kogerstraat; Gemeen schapscentrum Eierland voor de uitbrei ding van het handvaardigheidsjokaal van het Eierlandsche Huis; mevrouw Wubbenhorst-Dekker te Halfweg voor de uitbreiding van het woonhuis De Ruijterstraat 45 te Oudeschild. baan, die in juli beschikbaar was, juist gemist". „Winkeltje" De direkteur van het Texelse Ar beidsbureau vergeleek het kantoor op de hoek van Drijverstraat en Thijsse- laan met een „winkeltje", waar men werk koopt en verkoopt. Maasdam: „Ook hier geldt hoe meer er verkocht wordt, hoe gelukkiger men is". Aan sluitend zei hij dat het vaak bij advi seren moet blijven, omdat Texel in veel gevallen weinig te bieden heeft. Hij sprak de hoop uit dat de huidige inzinking in de conjunctuur van tijde lijke aard zal zijn. „Werkloosheid is voor veel mensen een veel grotere straf dan de volksmond denkt". De afdeling Texel van Amnesty Inter national houdt zaterdagavond a.s. op het plein voor de R K. kerk te Den Burg een zg. stille wacht om aandacht te vra gen voor het lot van politieke gevange nen in Perzië. Een uit drie man be staande delegatie (die desgewenst door anderen mag worden uitgebreid) met fakkels zal folders uitreiken, kaarten verkopen en om handtekeningen vra gen. In verband met de Iran-aktie zal vrij dagavond 25 februari op het adres Bernhardlaan 147 een extra schrijf- avond worden gehouden. Ieder die daar toe behoefte heeft kan van deze gele genheid gebruik maken om mee te hel pen met het massaal schrijven van kaar ten en brieven aan Perzische autoritei ten met het verzoek de gevangenen vrij te laten. De Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserij benodigdheden zal zaterdag 12 maart de nieuwe loods op het haven terrein van Oudeschild oficieel in ge bruik nemen. Van 10.30 - 12.00 uur wor den genodigden in de gelegenheid ge steld het kolossale gebouw te bezichti gen. Daarna is er receptie in het haven restaurant van Het Horntje. door toevoeging van een instrument als de lira. Tamboer-maïtre Th. Medema (voor een ogenblik derhalve ook in het geel-zwarte pak gestoken) die vertelde dat de band recentelijk weer eens naar concours is geweest, na een pauze van een jaar of zes. In de ere-divisie (een eigenlijk wat erg hoge afdeling na zo'n periode) werd een „dikke" eerste prijs in de wacht gesleept. Dat heeft zoveel zelfvertrouwen gegeven, dat zij best wat kritiek kunnen verduren: het showelement lijdt onder nog onervaren bewegingen van de majorettes. Ze kij ken nog te gespannen naar elkaar in plaats van lachend en ontspannen in de zaal. Het publiek schrok wel even van Medema's onthulling dat de nieuwe uniformen voor de band maar liefst ƒ12.000,hebben gekost. „En ze zijn nog lang niet betaald!" Waaruit een ieder zijn conclusie kon trekken en al vast zijn portemonnee klaar houden Veel kosten heeft de band ook aan het tegenbezoek dat de band aan het Duitse Rijnsburg gaat brengen: de voorlopige begroting vermeldt ƒ2500,Na de pauze werd meegedeeld, dat de verkoop van pennen en kaarten ruim ƒ400, had opgeleverd Routine „Musique la carte", „Golden line" en „Bahama-blues" werden door Ex celsior zeer geroutineerd gebracht. Vooral de twee laatstgenoemden gingen er door hun aanstekend ritme in als koek. Bijzonder goed was de swingbe werking van de vaderlandse „Zilver vloot", gevolgd door Josua Choral- dixieland. Traditiegetrouw had Excel sior een toegift in de vorm van „Bugiers Holiday" dat bij de vorige uitvoering eclatant succes oogstte. Ook nu weer werd de griezelig-moeilijke bugelpartij vlekkeloos gebracht door het trio Betty Bakker, Jacqueline Stark en Janny Dros. Met trots werd vermeld dat een van de drie (Betty) met 39 gra den koorts op de planken stond, waar door de staande ovatie na afloop nog spontaner werd. Over het concert als geheel kan nog worden gezegd dat de bugels opnieuw lieten merken dat zij een stabiele kern van het korps vormen. De bassen ver dienen een bijzonder compliment omdat hier van duidelijke verbetering bij vo rig jaar sprake is. De saxgroep, bari tons, tuba en alten manifesteerden zich ook zeer bevredigend. Bij de pistons en trompetten zat het ook wel snor, hoewel een paar onvaste aanzetten bij een trompet wel merkbaar waren. Dou- we Medema levert slagwerk van con servatoriumkwaliteit. Mevrouw Guurtje Roeper-Eelman vertolkte spontaan de trots van Ooster end door na afloop voorzitter en diri gent van een verrassing te voorzien: een met schelpen versierde fles met droogboeket. Beide heren kregen te vens een van oeroude pijpekoppen en pijpestelen gemaakte ketting omgehan gen. Ze werd er rijkelijk voor beloond: een stevige kus Zaterdag werd in Alkmaar door de GVT meisjes A als de meisjes B ploeg deelgenomen aan jeugdcompetitiewed- strijden. Beide zijn hierbij op een derde plaats geëindigd. GVT meisjes A deed dit tijdens wedstrijden bij de vereniging Turnlust Alkmaar terwijl GVT meisjes B in dezelfde plaats bij De Halter in ak- tie kwam. In de persoonlijke klassementen werd wat de Texelse meisjes van GVT A be treft de beste klassering bereikt door Gerty Praamstra (26,70 punten). Bij GVT B was dit Ria Grisnigt (26,10 pun ten). Slechte organisatie Vooral de wedstrijden bij het Alk- maarse Turnlust waren slecht georgani seerd en, omdat de jury hier volgens de reglementen van de wedstrijdsport te werk ging, kwamen de meeste ploegen niet tot goede resultaten. De oorzaak van de mistasting bij Turnlust bleek het afwezig zijn van deze vereniging bij een KNGV-verenigingsvergadermg. Het gevolg was dat te zware reglementen werden toegepast en dat de organise rende vereniging zelf als overwinnaar uit de bus kwam. Als daar nog bijge voegd wordt dat in de ploeg van Turn lust vier meisjes deelnamen die aan de centrale training van het KNGV mee doen is duidelijk dat de andere forma- tien geen schijn van kans hadden. Overmacht De GVT B meisjes troffen het bij De Halter al niet veel beter. Ook hier zorg de de organiserende vereniging voor een veel te grote overmacht Bovendien de den de B-meisjes voor het eerst aan de jeugdcompetitie mee Uitgaande van de resultaten is het volgens enkele leiders van deelnemende verenigingen daarom veel beter dat bij voorbeeld de opzet gaat veranderen, en dat er een A, B en C klasse gaat ont staan Uitslagen De in de Turnlust akkommodatie ge houden wedstrijden waaraan GVT A deelnam werd zoals reeds gemeld een zege voor Turnlust zelf met 151,90 pun ten. DOS werd tweede met 140,00 pun ten en GVT A derde met 128,00 punten. Als vierde en laatste eindigde Tavenu met 127,35 punten. In het persoonlijk klassement eindig de Gerty Praamstra als eerste bij de Texelse meisjes (26.70 punten). Marja Vlaming behaalde 26,25 punten en de andere GVT-deelneemsters besloten de wedstrijd in de volgorde: Carin Scher mer (25,40 punten), Monique Schermer, Cynthia Zadeits en Marjan Coevert. Bij De Halter werden de GVT B meis jes derde, met 132,70 punten De Halter werd eerste (154,20 punten), Turnlust Middenmeer tweede (140,10 punten) en vierde en laatste GV Petten (118,75 pun ten). RLa Grisnigt werd de beste Texelse (26,10 punten) De andere GVT B meis jes eindigden met de volgende scores. Lilian van Heerwaarden (26,05 punten), Hanna Wendnch (26,50 punten), Regma Grisnigt (26,25 punten), Mirjam Bonne (24,50 punten) en Anke Coutinho (23,00 punten). Het bestemmingsplan maakt de bouw van ongeveer 30 woningen mogelijk als mede de uitwerking van het havenge bied en het op deltahoogte brengen van de zeewering. Landschapszorg heeft onder meer be zwaren tegen de toegestane bouwhoog ten in het industiegebied en tegen de in het havengebied geplande appartemen ten. Ook met het veranderende gezicht van het dorp, gezien vanaf de Hogeberg, is de werkgroep niet blij. Het bezwaar van Rijkswaterstaat heeft nog slechts formele betekenis om dat het was gericht tegen de wegbreed- te van slechts vier meter van het Bol werk, een bezwaar waaraan inmiddels via een artikel 19 procedure tegemoet wordt gekomen. Het bezwaar van Bruin is gericht te gen het niet mogen bouwen van een woning in de buurt van de rioolzuivering. Van de zijde van het gemeentebestuur zou (door de bereidheid een artikel 19 procedure te voeren) de indruk zijn ge wekt dat de woning er zou mogen ko men, maar bij nader inzien kwam het colege tot de conclusie dat er geen mo gelijkheden waren. De hoorzitting in Haarlem is openbaar en derhalve voor ieder toegankelijk. in lichtgewicht nylon of zware pvc op katoenbasis. Wij hebben het in voorraad. Mevrouw Tine Vlas-van der Vlies v de VVD heelt bedankt als lid van de g meenteraad. Ze heelt het college va b en w laten weten haar periode niet willen uitzitten. Aanleiding tot dit beslui was de gang van zaken in de bestem mlngsplanvergaderlng, waarbij wetho der Zuidewind door het „zwaaien met portefeuille" de raad dwong het stan punt over het kamperen bij de boer ov te nemen. BfGTVEN LflM LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VUN D€ ROUXTf In Iran, zo blijkt uit informatie van Amnesty International, zijn tussen 25.000 en 100.000 politieke gevangenen. Ieder, die maar enigszins de indruk wekt het oneens te zijn met het bewind van de Sjah, wordt gearresteerd door'de SAVAK, een veiligheidsdienst, die tus sen de 40.000 en 60.000 betaalde mede werkers heeft en ontelbare verklikkers. Met weinig uitzonderingen worden alle politieke gevangenen gemarteld. Naar verluidt zijn velen gestorven als gevolg van martelingen; anderen zijn blijvend invalide geworden. De Sjah oefent te vens invloed uit op de tegenstanders van zijn bewind in 't buitenland. De afgelopen twee jaar werd het plot selinge overlijden bericht van diverse vooraanstaande figuren. De werkgroep Texel van Amnesty In ternational roept iedereen op de lande lijke aktie te steunen, d.m.v. het verstu ren van kaarten en het zetten van hand tekeningen. Voor nadere inlichtingen: J. Wassink- Altena, Vloedlijn 31, tel. 4109. Amnesty International werkgroep Texel M. J. van der Zwaag is de uiteinde lijke winnaar geworden van de serie viswedstrijden die in de afgelopen maanden werd gehouden. Hij behaal de een totaal van 167 cm - 48 punten, terwijl nummer twee in het klassement (T. Buren) tot 148 cm - 50'/» punten kwam. De laatste viswedstrijd van de win- terserie werd zondagochtend een overwinning voor H. Martens die hier door na C. J. Huisman (139 cm - 41% punten) met 125 cm - 40 punten vierde werd. Bij de jeugd werd de titel behaald door A. Huisman met 47 cm - 9Vt pun ten. De prijzen zullen op 18 februari tij dens de jaarvergadering van de organi serende sportvissersclub Texel worden uitgereikt. De eindrangschikking ziet er verder als volgt uit: 5. P Verhagen 111 cm - 41 punten; 6. A Banda 85 cm - 41 punten; 7. G. van Kranenburg 60 cm - 37^ pun ten; 8. W. Verhagen 33 cm - 26 punten, 9. S. J Feenstra 26 cm - 34 punten; 10 F. Bos 0 cm - 29 punten. Eindstand jeugdafdeling: 1. A. Huis man 47 cm -9% punten, 2. E Bos 38 cm - 8% punten; 3. S. J. Rijk 35 cm - 10 punten. In verband met de crocusvakantie be gint de cursus jeugdliteratuur niet op maandag 21 februari maar op maandag 28 februari om 8 uur m de bibliotheek. Men kan zich tot 19 februari opgeven bij Joke de Vlas in de biliotheek (telefoon 2743). DE KOOG Onbekende vandalen hebben in het weekend voor meer dan ƒ5.000,schade aangericht in het in aanbouw zijnde appartementenhotel aan de Nikadel in De Koog. Gisterochtend werd ontdekt dat juist gestelde kozijnen uit hun voegen waren getrokken en dat metselwerk was stuk geslagen. In het rookkanaal van de cen trale verwarming was een bus verf om gekeerd; de verf was tot in de ketel ge drongen. Losse stenen waren naar bene den gegooid, een U-balk eveneens. Scheidingswanden werden weggeslagen en een muurtje van betonklinkers on derging hetzelfde lot. Het trapgat werd volgegooid met metselkuipen, kruiwa gens en hout. De daders hebben nog ge luk gehad want het is hen niet gelukt een polynorm kozijn weg te trekken; als dat wel was gebeurd zouden zij een zware U-balk op het hoofd hebben ge kregen. De vernielingen moeten zijn aange richt tussen vrijdagavond en zondag avond. Het bouwterrein was afgezet, maar het was niet moeilijk binnen te dringen. De politie is van mening dat meerdere personen in aktie zijn geweest, waarschijnlijk kinderen. Het is waar schijnlijk dat voorbijgangers iets heb ben gezien; tips zijn welkom. Op vrijdag 4 maart, aanvang 9.30 uur, wordt in het provinciehuis te Haarlem een hoorzitting gehouden over het nieuwe bestemmingsplan van Oudeschild. Degenen die tegen het bestemmingsplan bezwaar hebben ingediend kunnen van de gelegenheid gebruik maken de grieven toe te lichten. Bezwaren tegen het ontwerpplan zijn gekomen van de Werkgroep Land schapszorg Texel, Rijkswaterstaat en de heer J. Bruin uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2