[ettelijke belangstelling voor veehouderijdag 1977 JAN AGTER JAN AGTER f LAND BOUW -- v MOHt BLAHC Geef het grasland nog wat rust TEXELAARTJES EXPERT: RAZEND VOORDELIG! landbouwgrond, bos- of bouwgrond i Ons assortiment wasautomaten wéér uitgebreid! de Philips en Candy automaten Voor al uw KANTOORMEUBELEN B.V. v'h Langeveld de Rooij KOSTHUIS Nederlandsche Middenstandsbank. EXPERT: razend voordelig! KLOK-RADIO BEKENDMAKING provinciaal bestuur van noord-holland 1 1 -O.'-. Onder een redelijke belangstelling is veehouderij dag op Texel gehouden, drie organiserende verenigingen die arüjks minder bedrijven krijgen, kun- n zich goed handhaven omdat het ntal stuks rundvee nog steeds toe- emt. De Vereniging tot Bestrijding van JC onder het rundvee en van andere eziekten heeft zich in het afgelopen ar nogal bezig gehouden met de vraag het i.v.m. de uitbreidende IBR-IPV smetting (Amerikaanse griep) moge- k was de oude gemeentelijke TBC- ;rordening, die de invoer van vee re lde, toegepast zou kunnen worden, istgesteld moest worden dat IBR geen ïkte is, die zo maar uitgeroeid kan irden, het is een ziekte onder het ndvee waarmee „geleefd" dient te Drden Besmetting van IBR vindt eestal plaats door aanraking met be lette dieren die de ziekte nog hebben het reeds gehad hebben. Dieren die ziekte gehad hebben kunnen smet- ifdragers blijven. Wat kan de veehou- doen om de ziekte buiten de deur aar ook buiten Texel te houden? Aan- »pen beperken, vooral vanaf markten onbekende bedrijven. De heer B. van der Beek, thans reeds jorzitter, werd met algemene stern en herkozen. KI-vereniging Het was ruim half twaalf tojn J. P. erweijer, voorzitter van de KI-vereni- ng het wel en wee van deze coopera te vereniging aan de orde stelde. Er an worden teruggezien op een goed ar, met als klap op de vuurpijl, de pre- rentschapskeuring van Keimpe 33 van Beukenhof Het was jammer dat het ?£erentschap niet werd toegekend aan ;ze zeer goed fokkende stier. Maar, al- de voorzitter, het predikaat Keur- ier is ook zeer goed Volgens Herweijer moet in Noordhol- nd een duidelijk fokbeleid komen, ierbij dient een betere regeling te ko- vioor de beste melkkoeien die als iermoeder worden aangewezen en ge nikt. Nu lopen 3 verschillende com- issies uit dezelfde provincie achter el- aar aan om de beste Stiermoeders te >eken. Na enig overleg is hier verande- ng in aan te brengen. Computerfout Spreker zette enige vraagtekens bij verwerking van gegevens met een imputer. De stier Alex 249 heeft door in onjuiste weergave van de beschik- ire cijfers een te lage waardering met dochterbednjfsvergelijking gekre- en Bij narekening met de „hand" ijkt dat deze stier wel als 3 plussen- ier kan worden aangemerkt. Financieel was het een vrij gunstig lar door de verkoop van sperma naar ïrenigingen op de vaste wal maar ook oor export naar het buitenland. Voor leden op Texel zal per insemi- atie ƒ10,als reduktie worden terug stort Binnen het bestuur komt ver- ïdering doordat de heer H. Tjepkema inodiek aftrad. Als opvolger werd be- oemd de heer C. J. Witte van De Nes. Tegenvallende bevruchtingsresultaten Na de pauze, met snert en broodjes, irak dierenarts A. C. Bestebroer over: egeleiding veehouderijbedrijven in ïrband met voortplantingsmoeilijkhe- en Mede door de schaalvergroting, ont wikkelingen binnen de veehouderijbe drijven komen op een aantal bedrijven problemen voor waardoor de bevruch- tingsresultaten tegenvallen. Volgens de spreker zijn deze problemen op Tex- nog niet zo groot als in andere delen van het land. Gemiddeld wordt 60% van de behandelde dieren na de eerste inse minatie drachtig. Op Texel blijkt dit re sultaat ruimschoots gehaald te worden. Het is gewoon wanneer de tussenkalftij den 105 dagen per koe zijn. Volgens de spreker is het heel normaal dat de koeien na 385 dagen weer afkalven. De oorzaken van het niet op tijd drachtig kunnen krijgen van het rund vee kan worden veroorzaakt door: Stie renkeuze, kwaliteit sperma, leeftijdsop bouw, verloop voorgaande geboortes etc. De voeding wordt nog te vaak als oorzaak genoemd voor het niet drachtig kunnen krijgen van het rundvee. Bij een goede melkgift is dat zeker niet in het geding Hygiëne De hygiëne tijdens de geboorte laat bij de melkkoeien nog te wensen over. Het is lang niet altijd voldoende dat alleen schoon stro bij de geboorte van het jonge kalf wordt gebruikt Afwassen van de achterstellen van het moederdier met het uit de koppel halen zijn nood zakelijke handelingen Een afkalfstal met een afkalfbox is geen luxe maar een noodzaak. Als de koe gekalfd heeft dient het dier er zo lang te blijven staan tot dat de nageboorte er af is. Na iedere geboorte de afkalfstal cq. box goed ontsmetten. Mochten er toch wit- vuilers in de stal voorkomen dan moe ten deze dieren tijdens hun tochtigheid door de veearts schoongemaakt worden Ontsmetten van de achterranden van de boxen is zeker noodzakelijk nadat alle mestdelen verwijderd zijn. Mest besmet niet maar kan wel een sterke uitbrei ding van de narigheden geven. Bedrijfsadministratie In verband met de vele vragen die ge steld worden bij de bedrijfsbegeleiding is een administratie van iedere koe no dig. Het is voor de meeste veehouders ondoenlijk om alle gegevens in het hoofd te hebben De kosten voor de be drijfsbegeleiding bedragen ƒ12,per dier waarbij de behandelingen en ge neesmiddelen niet zijn inbegrepen Op Texel blijken van de 171 bedrij ven er vijf per twee jaar te zijn die minder dan 60% van hun aangeboden dieren in 1 keer drachtig krijgen Wan neer de tussenkalf tijd rond de 365 lagen ligt, dan is dit het meest economisch. 400 dagen is te lang. Het blijkt voor het drachtig krijgen van de aangeboden die ren zeer belangrijk te zijn dat de toch tigheidsdiagnose goed gesteld wordt. Hier worden in de praktijk nogal eens vergissmgen gemaakt. Het is ook niet altijd even gemakkelijk omdat de toch tigheid door ieder dier verschillend wordt geopenbaard. Vergadering Fok- en Controlcvercniging Voorzitter H Tjepkema noemde in zijn openingswoord dat de vereniging in 1976 een rustig jaar achter de rug heeft. De melkproduktie van het afgelopen boekjaar was gemiddeld 5.617 kg met 4.14 vet in 308 dagen en 3.41 eiwit. On danks afname van het aantal bedrijven is het aantal melkkoeien bij de vereni ging niet veel verminderd. De omscha keling van melkbussen naar melktank kan nog wel wat leden gaan kosten. De vaststelling van contributie en om slag per dier blijft onveranderd. De he ren Tjepkema en P Kooiman werden beiden met algemene stemmen herko zen. J. Koolhof Antieke meubelen NU in de Twee Paardjes Bouwinformatiecentrum J. C. R Geopend van maandag t/m vrijdag, van 08.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21.00 uur Zaterdags 09.00 tot 12 00 uur Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstraat 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 Nieuwe voorraac spijkerbroeken. NU in de Twee Paardjes Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Bruining en Agter voor lardleidmgen. Tel. 02228 482 of 283 Volop handappels en handperen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Am. Looycr tapijt. Merktapijten tegen zeer voordelige prijzen. Kom eens kijken. Spinbaan 1, tel. (02220) 3179, Den Burg Afvalcontainers, voor het afvoeren van puin, bouwafval, vuilnis, hout, e.d. Fa. Tatenhove. tel. (02220) 3809 H.H. Helmplanters Helm heeft U genoeg maar de Twee Paardjes zorgt voor thermosfles, pukkel, overall, werk schoen, laars, klomp en als u verder dan 25 meter van de keet werkt, ook voor een slaapzak Voor Uw tuin nieuwe gebruikte bielzen; eiken en vuren schouw- ielen; diverse beton- tegels; watervaste multi- plexplaten, diverse af metingen vanaf ƒ30, per stuk. Fa. Barhorst, Maricoweg 2a, Den Burg, tel. (02220) 2684 of 3055 Met de te kleine voorraden ruwvoer het dit voorjaar niet gemakkelijk jjn om het gras nog een tijd rust te ge en. Het valt nu reeds overal op: daar aar geen dieren op het grasland lopen [>mt de grasgroei al enigszins op gang. fanneer deze jonge grasknopen afge- eten worden duurt het straks langer lordat er gras staat. Vooral in een jaar het komende is het zeer belangrijk it er vroeg veel ruwvoer gewonnen in worden. We hebben de weersom- andigheden niet in de hand, maar we innen wel helpen. Laten we alles af- eiden dan zal bij een droog voorjaar e groei moeilijk tot slecht op gang ko en. Denk nog maar eens aan het voor- lar van 1976. Schapen dienen nu toch bijgevoerd te orden Geef deze dieren dan een klei- i oppervlakte en laat ze niet over het ihele bedrijf lopen. Wat u nu wint int u in het voorjaar nog wel eens tbbel en dwars verliezen. Voorjaars iwvoer is niet te vervangen probeer larom hier zo veel mogelijk van te rijgen Bemesting grasland bemesting van grasland met tho- assiakkenmeel en koperslakkenbloem reeds aangebroken. Voor deze mest- offen is het nodig dat het grasland Sen tijd rust krijgt en niet beweid mag orden met schapen. Voor koperslak- .nbloem dient per ha tussen 250 en A kg gestrooid te worden. de analyseuitslagen blijkt ook dit weer dat de fosfaat- en kalibemes- '6 op grasland niet vergeten mag >rden. Naast enkelvoudige meststof- n kan bij de eerste bemesting ook een De 1 Uit aar hg zowel stikstof, fosfaat en kali in de sa menstelling voorkomen. Muurbestrijding Voor zover het nog niet is gebeurd kan muur nu best bestreden worden. Wordt er te lang mee gewacht dan lijdt het gras er alleen maar van. Een bespuiting met 2.4.5 T.P. geeft zeer goe de resultaten. Bemesting wintertarwe De laatste jaren zijn veel proeven genomen met een gedeelte stikstofgift op wintertarwe. De resultaten hiervan zijn gunstig. Bij de eenmalige grote stik stofgift m het voorjaar loopt men het gevaar de plant bij de beginontwikke- ling te veel stikstof te geven. Het gewas kan dan te lang en te slap worden met een grotere kans op legering en blad- ziekten. met voor Texel een grotere wa terverdamping. Tekort in het voorjaar aan stikstof kan de beginontwikkeling tegengaan waardoor de plant niet meer toekomt aan een goede aar- en korrel ontwikkeling. Tijdens het schieten kan een tweede gift van 40 tot 60 kg stik stof worden gegeven. Kweekbestrijding Er zijn nog mogelijkheden om kweek in het voorjaar te bestrijden. Voor bie ten en raapzaad kan T.C.A worden ge bruikt. Om zo weinig mogelijk schade van dit middel te hebben dient een be strijding zo snel mogelijk uitgevoerd te worden. Naarmate dat er langer wordt gewacht is de kans op schade groter in het cultuurgewas. Bij kweekbestrijding voor aardappe len is Eptam het aangewezen middel. De heer Stroo heeft goede resultaten be reikt met Eptam door vlak voor het po ten de grond te injecteren met het mid del. J. Koolhof Minimaal (3 regels) ƒ3,15 elke regel meer ƒ1,05. Texelaartj es dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe Iaartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4% BTW. Jongeman zoekt met spoed gem. zomerhuisje of kamer voor 1 a 3 mnd. in zuiden van Texel. Inl (02208) 3450 Te koop prima aard appelen. Nic Dros, Har- kebuurt, tel. (02223) 383 Te koop 2 brommers (1 Puch en 1 Kaptein Mobylette). Tel. (02226) 323, na zes uur Te koop gevr. accor deon, 80-basser en voet balschoenen, mt. 39 Berny Boom, De Ruyter- straat 126, Oudeschild, tel. 2704 Te koop wegens over kompleet Zanussi was machine, 2Ve jaar ge- bruikt. Tel. (02220) 3493 Voor visvoeders en aquarium-artikelen. Weikoop De RABOBANK heeft voor iedereen de juiste hypotheekvorm pgeejAag jai;jod ajajag Weggelopen: klein zwart katertje, 5 mnd. Vermist sinds zaterdag middag. Vloedlijn 37. Fam. Broekman, tel. 2924 Vermist roodwit kater tje, naam Vlekkie. Haven 5, Oudeschild Winteruitvoering D.E.K.-K.T.F. op vrijdag 18 februari a.s. in „De Waldhoorn". Aanvang 20.00 uur. Bal na. Voor stalschoppen en mestvorken. Weikoop Winteruitvoering D.E.K.-K.T.F. op vrijdag 18 februari a.s. in „De Waldhoorn". Aanvang 20.00 uur. Bal na. Te koop damesbrom mer, i.z.g.st. Smit, Heide- hof, (02226) 269 Te koop polyester zeil boot, Tabur jak III, z.g.a.n. Kotterstraat 11 Oosterend, (02223) 665 I Ruitercentrum Bornrif heeft nog enkele plaatsen vrij op dinsdag- en za terdagmiddag voor lessen voor beginners. Tel. (02228) 289 pracht kado- ideeën in elke prijsklasse. vulpen balpen vulpootlood viltstift luxe sets enz. vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Onze laatste BONTMANTELS bonthoeden. Bijv. van 795,nu te geef slechts ƒ349,bijv. van ƒ1075,-, nu te geef slechts ƒ598,-, enz. Div. bontmantels v. halve prijzen! De grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland De Bontkoning, Voor streek 71 (één en zeven- tig), Leeuwarden-C. Extra: bij koop reisgeld terug (ook benzine auto). Aut. strijkijzer 19,95 Krultang 13,95 Broodrooster 39,50 Tosti-rooster 39,50 Flessenwarmer 38,50 Eierkoker aut. 39,50 Waterkoker 45, Koffiezetapparaat 6-kops 46,50 Koffiezetapparaat 10-kops 63,50 Elektr. Friteuse 89,50 Te koop gevraagd door particulier voor belegging. Gebrui ker kan eventueel pach ter blijven. Brieven onder no. 148 aan bureau van dit blad. Hoogtczon Hanau 99,- Omega stofzuiger 99,- Radiatorkachel 109,- Ccntrifuge 2,8 kg. 129,- Koelkast 140 Itr. 298,- Wasdroger 348,- Wasautomaat, Indesit 399,- telefoon (02220) 2114 Blij zijn wij met de ge boorte van onze dochter en zusje Wendy Willem, Greet en Linda Moor Den Burg, Texel, 12 februari 1977, Burdetstraat 28. Naast AEG, Indesit, Matura, Miele en Zanker, toegevoegd. Zo'n collectie alleen bij Op dinsdag 22 februari 1977 begeven zij zich in vol ornaat en voorzien van een bruidsboeket naar het raadhuis in Den Burg, waar hun huwelijk om 15.00 uur wordt voltrokken. Ook Gerrit Rovers en Nel Willems zullen de dans niet ontspringen. Daarna openen zij hun huwelijks receptie in „Het Kompas" in Den Hoorn. Tussen 17.00 en 18.30 uur bent u daar van harte welkom Diep bedroefd, maar dankbaar voor zijn grote liefde en zorg, delen wij u mede dat heden van ons is heengegaan onze lieve vader, groot- en overgrootvader Maarten de Smit, weduwnaar van Stijntje Timmer, op de leeftijd van bijna 93 jaar. W. van der Zwaag-de Smit H. van der Zwaag R. Kikkert-de Smit S. Kikkert P. Eelman-de Smit J. Eelman klein- en achterkleinkinderen Texel, 11 februari 1977, Vierhuizen 3, Oosterend. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de Ned. Herv. begraafplaats te Oosterend. ZWAALDERSTRAAT □EN BURG Voor een bij ons in dienst tredende medewerker van 24 jaar, oud-Texe laar, uit de kop van NH, zoeken wij per 1 MAART a.s. een net van maandag t/m vrijdag, liefst in Den Burg of omgeving. Reakties gaarne aan ons adres Binnenburg 11, tel. 2791, Nieuw tel. nummer D. Roeper, „De Fenne" Rozendijk 3, Den Burg, tel. (02220) 2157. M. Roeper, „De Kamp" Hoornderweg 20, Den Burg, tel. (02220) 2332 Te koop 6-pers. toer- caravan, merk „The European", verwarming en koelkast, tel. (02222) 256 Ben weer thuis. Ieder een hartelijk bedankt, die me heeft geschreven of aan me heeft gedacht. André Keesom Jacht-, boot-, rij-, kinder- of gewone laar- zen. Sportshop HUIS VERKOPEN gratis prijsadvies AARTS FRANKEN architect/makelaar o.g. de koog, plevierstraat 21 tel. 492 de waal, j. beumkes, tel. 3938 Vervuld van diepe droefheid om haar heen gaan, maar in grote dankbaarheid, voor alles wat zij voor ons betekend heeft, geven wij kennis, dat na een kortstondige ziekte is overleden, onze lieve moeder, oma, huis genote en tante Agnes Spigt-Lensen, weduwe van Frederik Hendrik Spigt, in de leeftijd van 52 jaar. De Koog Heemskerk Doesburg T. Gieles-Spigt T. Gieles Y vette M. Pierlo-Spigt N. Pierlo Esther J. Pirovano en kinderen Doesburg, 11 februari 1977. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de R.K. begraafplaats te Den Burg. Corr,-adres: Dorpsstraat 26, De Koog, Texel. AM - FM, 24-uurs weksysteem met zoemer. Expertprijs 79§— telefoon (02220) 2114 Tot ons verdriet is 5 februari 1977 van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en moeder Jannetje Antonia Beerman, echtgenote van wijlen Mr D. C. Lap. „Ruytersplaats", Texel M. E. Keijser-Beerman en kinderen Doorn G. M. Hoogendoorn-Beerman 's Gravenhage :G. A. Beerman Doorn J. R. Beerman Almen Alblasserdam Rozendaal C. M. Lap A. Lap-van Kleeff en kinderen B. C. W. Lap A. Lap-de Bruyn Kops en kinderen J. R. Lap D. Lap-Eiffinger en kinderen De begrafenis heeft woensdag 9 februari '77 plaatsgevonden op de Nieuwe Algemene Be graafplaats te Zeist. Instellingen die van plan zijn voor 1978 een provinciaal subsidie aan te vragen, moeien dat beslist vóór 1 april 1977 gedaan hebben Aanvragen die later bij het provinciaal bestuur binnenkomen, worden met m behandeling genomen. Over voorwaarden waaronder de provincie subsidies verstrekt en over de wijze waarop ze moeten worden aangevraagd, kunt u telefonisch inlichtingen krijgen bij de betreffende griffieafdeling, tel. 023 - 319010 - tst. 429 en 430. De provincie wil van instellingen die nog met eerder een provinciaal subsidie ontvingen voor de beoordeling van hun subsidieverzoek de beschikking hebben over: 1. een exemplaar van de stichtingsacte of statuten; 2. de door het bestuur van de instelling gewaarmerkt-- rekeningen over 1974,1975 en 1976, vergezeld van een toelichting en een accountants rapport; 3. de jaarverslagen van 1974,1975 en 1976 over de werkzaamheden die de instelling in die jaren heeft verricht.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 3