Gouden folklorespeld voor scheidend bestuurslid Albers Aei:NI)4 Voor het weekend Maatregelen door wild bij schade Welk bruidspaar wil in augustus aantekenen Ondanks hitte sterk gestegen belangstelling voor woensdagse activiteiten in Den Burg Garage Nagy wordt Alfa Laval-dealer Zuigelingenbureau jm- - Qf Hpiajgf liwfcui rui -3gW, Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Derde blad Texelse Courant, vrijdag 18 februari 1977 De heer W. Albers is dinsdagavond onderscheiden met de gouden speld van verdienste van de Stichting Foiklo- re Texel. Tevens werd hij benoemd tot -i erelid van de folklore. Met een en an der bracht het bestuur de erkentelijk heid tot uitdrukking voor de vele en langdurige inspanningen die Albers I zich in het belang van de folkloristi- f sche aktiviteiten heeft getroost. Hij I was sedert 1964 in meerdere funkties aan de organisatie verbonden. De huldiging van Albers (die ook nog -I een oadeau kreeg) was een niet op de I agenda vermeld onderdeel van de jaar- I vergadering van de folklore. Men zag I met ongekende tevredenheid terug op m de gang van zaken van het afgelopen I seizoen. Mede dank zij het straffe be- 1 stuursbeleid (die de medewerkers de I schriftelijke belofte had laten doen in I het „pak" te lopen of op een andere I manier aktief te zijn) was over gebrek aan medewerking niet te klagen. In tegenstelling tot de verwachtingen had het voortdurend warme weer geen slechte invloed op de toeloop. In tegen deel, de badgasten wilden wel eens wat anders dan de hele dag op het strand liggen. Omdat er over het algemeen belangrijk meer publiek was, waren de omzetten bij het schandblok, de wol- weegschaal en andere attrakties belang rijk hoger. Nog veel sterker stegen ech ter de uitgaven waardoor hetsaldo aan merkelijk slonk. Hogere bijdragen zijn voor het komende jaar noodzakelijk. Het streefbedrag per weldoener zal van ƒ200,op ƒ250,worden gebracht. Secretaris W. Brugmans vertolkte in zijn jaarverslag de tevredenheid over de grote deelname. Toch zou hij graag zien dat nog veel meer mensen in kos tuum de straat opgaan, want omdat er ook veel meer publiek was gingen de gekostumeerden enigszins in de massa verloren. Hoogtepunt van het afgelopen seizoen was het optreden van de Breton se dans- en muziekgroep, wat mogelijk was door een forse subsidie van de pro vinciale Toer-in organisatie. De verdere I toekomst laat voor de folklore toch wel donkere wolken zien. Het afgelopen jaar overleden de heren Kalis en Rijk, enthousiaste medewerkers. Het ziet er niet naar uit dat anderen staan te trap- I pelen om hun taken over te nemen zo- I dat het medewerkersvraagstuk op wat I langere termijn niet uit de wereld is. Gebrek aan mensen die bereid zijn zich uit te sloven was ook de oorzaak van het stoppen van de zg. stickertjestoch- ten Het huis-aan-huis over heel Texel verkopen van stickers leverde in 1975 bijna ƒ2900,op. Het zag er even naar uit dat er zelfs geen mensen meer zou den zijn die bereid zijn op maandag fol dertjes uit te delen en daarom voor het woensdagse evenement propaganda te i maken. Gelukkig verklaarden de dames Van der Vis en Eijk zich bereid dit werk voortaan te doen. Hoezeer het welslagen van de evene- I menten afhankelijk is van de bijzondere I inzet van enkele personen blijkt ook uit het. feit dat het bakken en verkopen van oliebollen vanuit de waag op de Vis- ■^fondernemers-aktiviteiten Alfa Laval (een bekend merk op het gebied van veehouderijinrichting) heeft op Texel een dealer aangesteld in de persoon van de heer D. Nagy van de ge lijknamige garage aan de Ruigedijk bij De Koog. Nagy wordt een van de vijftig in Nederland aktive zg. ster-dealers. Dat betekent dat hij niet alleen wordt belast met de verkoop, installatie en service van de aparatuur maar ook een uitge breid onderdelenmagazijn in stand moet houden. Nagy wordt blijvend getraind om zijn nieuwe taak naar behoren te verrichten. Tot het leveringsprogramma van Alfa Laval behoren melkmachines met aan verwante apparatuur, apparatuur voor koeling, stalinrichting en mestverwer king. Een belangrijk artikel is de koel tank waarvan men op Texel nog een flmk aantal wil plaatsen al is een aan merkelijk deel van de markt inmiddels door een ander merk veroverd. Alfa Laval meent een sterke troef in handen te hebben in de vorm van de zg kom- pakttank die is voorzien van ingebouw de koeling en reinigingsappartuur waar door deze zeer eenvoudig is te installe ren. Een nieuw type melkmachine van Alfa Laval maakt de zg. voorbehande ling van de koeien overbodig. Ter introduktie van het Alfa Laval- dealerschap wordt donderdag, vrijdag en zaterdag in het bedrijf van Nagy (Ruigedijk 2) een show gegeven. Op eerstgenoemde dagen van 10.00 - 22.00 uur en zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. markt helemaal van de baan dreigde te raken, alleen omdat de „motor" (me vrouw Grisnigt) er in verband met haar leeftijd (76) mee wilde sloppen. Het fol- klorebestuur heeft getracht een nieuwe organisatie te vinden die bereid is deze aktiviteit (niet zonder eigenbelang!) over te nemen. Als enige meldde zich de gymnastiekvereniging Texel, zodat het er naar uitziet dat er van de zomer toch weer oliebollen kunnen worden gegeten. Uit het financieel overzicht bleek dat de folklore het afgelopen jaar ƒ22.585,77 heeft uitgegeven (het jaar ervoor ƒ18.000,waa r ƒ21.730,95 inkomsten tegenover stonden. Dat er toch geen te kort was, was te danken aan het nog aanwezige saldo. Het begon met ruzie De berichten dat Albers voor diverse funkties (waaronder het bestuurslid maatschap van de folklore) heeft be dankt om „gezondheidsredenen" heeft de indruk gewekt dat hij zwaar ziek is. Albers vertelde dat ongerustheid mis plaatst is; voornaamste reden om er een punt achter te zetten is dat hij het na zoveel jaren welletjes vindt. ,,Ik wil ak tief blijven in het verenigingsleven maar wil nu wel eens vóór de bestuurs tafel zitten inplaats van erachter". Al bers bracht in herinnering dat zijn kon- takt met de folklore in 1964 begon met een fikse ruzie. Albers was destijds voorzitter van de stadsfeestorganisatie. In het kader van het evenement zou een delegatie met onder meer meisjes in Texels kostuum van Texel naar Am sterdam vliegen om daar lammetjes te schenken. Zeer boos was de folklore toen de keus viel op meisjes die met de folklore niets van doen hadden. De con frontatie had uiteindelijk echter tot ge volg dat Albers in het folklorebestuur terecht kwam. Nieuw seizoen Het folklorescizoen 1977 zal volgens het inmiddels beproefde schema worden afgewerkt. Spectaculaire variaties op het programma zijn er (nog) niet. Er komen acht folklorewoensdagcn, te be ginnen op 6 juli. Op de laatste dag (24 augustus) zal alleen een avondprogram ma worden gegeven. Op de eerste dag treedt de Pinksterbruid op; op 27 juli is er ringsteken en op 10 augustus een boe renbruiloft. Als het even kan wil men op laatstgenoemde dag een „echt" paar in ondertrouw laten gaan. Trouwlusti gen die overwegen in die periode te gaan aantekenen voelen er misschien voor dit op oud-Texelse wijze te doen; zij worden verzocht kontakt op te ne men met het bestuur. De orgelshow blijft dit jaar achter wege. Wie suggesties heeft voor iets an ders, mag het zeggen. De gedachten gaan uit naar een ringrijderij op pony's door kinderen; de mogelijkheden wor den bestudeerd. De folklore heeft problemen met de opslag van materiaal. De ideaal gelegen schuur aan de Kantoorstraat is niet meer beschikbaar. Noodgedwongen heeft men de meeste spullen moeten op bergen in het pakhuis bij de molen van Oudeschild. Frans Pieterse bood de bo venverdieping van een andere schuur aan de Kantoorstraat in bruikleen aan, maar het probleem is daarmee niet uit de wereld. Wie over een geschikte schuur (liefst omstreeks 50 m2) beschikt, wordt verzocht dit te laten weten. Bin nenkort zijn voor de toeristische tips op de televisie enkele goede kleurdia's no dig van Texelse folkloristische aktivi teiten. Het bestuur ontvangt graag goe de plaatjes in bruikleen met de garantie dat ze onbeschadigd worden geretour neerd. DONDERDAG 17 FEBRUARI De afdeling De Cocksdorp van de Be- jaardenbond houdt in het Eierland- sche Huis een bonte avond voor alle 65-plussers uit De Cocksdorp en om geving. In „Ons Huis" te Den Hoorn wordt een interkerkelijke gespreksavond gehou den, die om 20.15 uur begint. VRIJDAG 18 FEBRUARI KTF-DEK geeft de winteruitvoering in dorpshuis De Waldhoorn; 20.00 uur. In de LTS-kantine vertoont cineast Jo van Dijk voor de Plattelandsvrouwen afdelmg Texel zijn film over het II- perveld alsmede een op Texel opge nomen film. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt aanvang 20.15 uur een inter kerkelijke gespreksavond gehouden. ZATERDAG 19 FEBRUARI Scouting Texel haalt op verzoek oud papier en vodden op. Wie wat heeft af te geven wordt verzocht vrij dagavond nummer (02220) 2484 te bel len. Toneelvereniging Sint Jan voert in hotel De Lindeboom-Texel het stuk De Huistiran op van Godfried Bomans; 20.00 uur. Om 17.00 uur begint in de sporthal de halve finale van de bekerronde van Tevoko. ZONDAG 20 FEBRUARI Voor de jeugd wordt aanvang 15.00 uur het stuk „Ijzerlijm" opgevoerd in 't Skiltje. MAANDAG 21 FEBRUARI In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk is een interkerkelijke gespreksavond, aanvang 20.00 uur. Door zachte winters en mogelijk an dere oorzaken neemt de wildstand van enkele wildsoorten in ons land de laat ste jaren aanmerkelijk toe. Dit heeft tot gevolg dat steeds meer schade aan te velde staande gewassen wordt toege bracht, zoals sommige grondgebruikers terdege hebben ondervonden. Wat te doen als men wildschade aan zijn gewassen constateert? Men dient altijd direkt kontakt op te nemen met de jachthouder (jager of jagersvereni ging). Deze zal onmiddellijk door af- weermaatregelen in overleg met de grondgebruiker of door afschot, de oor zaak van de schade moeten wegnemen. Als er schade van enig belang is, moet de vergoeding daarvoor rechtstreeks met de jachthouder worden geregeld. Het behoeft geen betoog, dat, als een eigenaar zelf geen gebruik maakt van zijn jachtrecht, het belangrijk is dat het genot van de jacht wordt verhuurd en dat daarvoor een rechtsgeldig kontrakt wofdt opgemaakt. Het adres van de jachthouder moet men bij de hand heb ben. Als men niet tot overeenstemming kan komen over de hoogte van de schadevergoeding, kan de provinciale Wildschadecommissie worden verzocht advies uit te brengen. Deze commissie stelt een onderzoek in en als schade van enig belang wordt gekonstateerd, wor den taxateurs benoemd die over de schade aan de genoemde commissie rapporteren. Naar aanleiding van dit rapport wordt door de commissie aan partijen advies uitgebracht. Als blijkt dat de jachthouder aansprakelijk is voor de schade en er wordt geen over eenstemming bereikt, dan kan men de zaak aan de kantonrechter voorleggen. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Coutinho, dinsdag 22 februari om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 23 februari om 13.30 uur. De Sint Jeroengroep haalt vanaf 19.00 uur oud papier op in de Molenstraat, Pieter van Cucykstraat, Elemert en Ada van Hollandstraat. Men wordt verzocht het papier gebundeld op de stoep klaar te zetten. VASTE DATA Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainings wedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur van van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15 30 uur en donderdags van 18 30 - 19.30 uur. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal te Den Burg. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekken op de adressen Bernhardlaan 112 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Mén Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Iedere donderdagochtend, aanvang 9 30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix laan kunnen dagelijks oude kranten in de daar opgestelde container gede poneerd worden Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9 30 - 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2, per keer. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. Iedere maandavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur. In sommige gevallen b.v. als de schade door trekwild wordt veroor zaakt, staat de jager machteloos. Ook in dit geval moet de Wildschadecommis sie worden gewaarschuwd. De schade wordt eveneens getaxeerd en er kan kan dan een beroep worden gedaan op het jachtfonds om een tegemoetkoming in de schade. Ook in dit geval dient eerst de jager te worden gewaar schuwd. De jacht op sommige wildsoorten, zo als hazen, fazanten en eenden is gebon den aan bepaalde perioden. In gesloten tijd kan echter bij het optreden van schade aan de jachtgerechtigden ver gunning tot afschot worden verstrekt. Op schadelijk wild, zoals houtduiven, kraaien en konijnen, mag in het alge meen het gehele jaar worden gejaagd. Het is zeer gewenst, dat de grondge bruikers en de jachthouder overeen ko men dat intensief op schadelijk wild wordt gejaagd, afgesproken dat men zelf op schadelijk wild zal jagen. Een grondgebruiker kan onder bepaalde voorwaarden voor dit doel een vergun ning krijgen, waarbij uitsluitend op eigen grond mag worden gejaagd. Deze vergunning dient te worden aange vraagd bij de plaatselijke politie. Beschermd Op beschermde vogels, zoals zwanen, mag niet worden gejaagd. Omdat er toch nog wel wat aan kan worden ge daan, dient men, als er schade van deze vogels wordt ondervonden, kontakt op te nemen met de Districtsambtenaar Natuurbehoud. Voor Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is dit de heer H. Uytdehage, telefoon 072-14470. Voor schade door beschermde vogels ten zui den van dit kanaal kan de heer R. van Nunen worden gebeld onder nummer 023-240360. Tevens dient kontakt te worden opgenomen met het secretari aat van de Wildschadecommissie, post bus 3005 te Haarlem, telefoon 023- 319021. Bij wildschade waar dus geen sprake is van schade door beschermde vogels en nadat de bovenbeschreven procedure is gevolgd, dient men zich voor wat Noord-Holland betreft, uit sluitend te wenden tot het secretariaat van de Wildschadecommissie te Haar lem. V-'-.: - Mm Hfc ^s*9 jaa Voorzitster Doortje van Sambeek-Scbrama voorziet het scheidende bestuurslid Albers van de gouden speld, na in een op rijm gestelde beschouwing zijn verdiensten te hebben ge memoreerd. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Zondag 20 februari 1977 Den Burg 10 uur ds. De Roest (Wordt om 19.00 uur uitgezon den via „De Lichtboei") De Cocksdorp 10 uur eerw. heer. E. Loerakker, maandcollecte. Den Hoorn 11 uur dhr. Veldhuis De Koog 19.30 uur ds. Loerakker De Waal 9.30 uur dhr. Veldhuis Oosterend 9.30 uur cand. Van Zijll Langhout, kindernevendienst Collecte voor de kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur Cand. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Nevendienst voor de oudere kinderen. 19.00 uur dhr. Fuijkschot uit Zaandijk. Oosterend 9.45 u. dhr. Fuijkschot uit Zaandijk. Voorbereiding H. Avondmaal. 17.00 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Postema uit Arnhem. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzendoing via „De Lichtboei" Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. JEHOVAH S GETUIGEN 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie: ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 19 en 20 februari 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur. Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Oosterend zondag 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9