kiest voor Service, waar u ook gaat Q VVD veroordeelt BenW Afmeren mogeIijk in bestaande fuikhavens Beleid gericht op voorkomen van overcapaciteit Sint Jan gaf herhaling van klucht „De huistiran" Zwembad gaat over op aardgas /paarbank „Stienepikkers" huldigden echtpaar Witte - J SASSENHFIHy TEXEL ƒ800,— gestolen uit Timmers Tearoom Geen spreekuur maatschappelijk werker Maatschappelijk werker beter bereikbaar Vernielzucht M.A.B.-elub had moeilijke puzzelrit Automobilist de sloot in Politie controleert kentekenbewijzen B. en W. vinden dat zo spoedig mogelijk een dubbeldekker voor 130 auto's in de vaart moet worden gebracht, die gebruik kan ma ken van de bestaande fuiken. Op korte termijn moeten de bruggen van de fuiken worden vervangen door „dubbeldeks" bruggen. Zo lang dat laatste niet is gebeurd kan slechts een rijdek van de boot worden gebruikt. Aanpassing van de capaciteit op langere termijn zal kunnen plaatshebben door het in de vaart brengen van een twee de dubbeldeksboot. Dit standpunt komt vrijwel overeen met het voorstel dat TESO onlangs deed in het door haar uitgebrachte rapport over de veerverbinding. Het verschil is echter dat de door TESO gewenste dubbeldekker een grotere capaciteit had: 160 auto's. Het lang verbeide standpunt dat nu door B. en W. is onderschreven is uit gewerkt door het raadgevend Inge nieursbureau Hajcma uit Assen en is neergelegd in een uitvoerig rapport „Be leidsuitgangspunten veerverbinding Texel-Den Helder". Dit rapport zal don derdagavond a.s. tijdens een openbare vergadering door de commissie ruimte lijke ordening worden besproken. TESO-directeur Th Hoogerheide had het rapport in verband met zijn vakan tie nog niet gezien, maar was wel blij met de keus van het college. Aanvanke lijk waren B en W. van mening dat het beleid gericht moest worden op een derde boot van het huidige type alsmede de aanleg van extra fuiken in beide veerhavens. Een en ander had vooral tot doel de kwetsbaarheid van de verbin ding te verminderen. Snel werk Het laten afmeren van een dubbel dekker in de bestaande havens maakt het mogelijk op korte termijn de ver voerscapaciteit te vergroten. De even eens noodzakelijk geachte tweede fuik mag wat het college betreft direkt ge schikt worden gemaakt voor dubbeldeks- boten. Het B en W.-standpunt is gefor muleerd na afweging van een aantal technische mogelijkheden, waarop in het rapport uitvoerig wordt ingegaan. Veiligheid Als uitgangspunt wordt in het rapport genoemd dat de kontinuiteit en veiligheid van de verbinding ook in de toekomst gewaarborgd moet zijn. Onder „veiligheid" wordt verstaan het zowel veilig varen (en binnenlopen) als het hebben van voldoende reservermoge- lijkheden. Voortdurend pendelen of het varen met drie schepen wordt in dat opzicht ongunstig geacht Het aanbren gen van een tweede fuik is een van de belangrijkste maatregelen om de kwets baarheid van de verbinding te vermin deren. De extra fuiken op Texel en in DEN HOORN Prins en raad van elf van de Hoornder carnavalsvereniging De Sticnenpikers (voor het derde jaar aktief!) hebben zaterdag het echtpaar Nel en Ben Witte gehuldigd. Dat was als dank voor de wijze waarop zij jaren lang de scepter hebben gezwaaid in dorpshuis De Waldhoorn. Zoals bekend zijn Ben en Nel in januari met dit werk gestopt. Traditiegetrouw bezochten de prins en zijn gevolg ook de oudste inwoon ster mevronuw Cupido. De jongste inge zetene van Den Hoorn, de enkele weken oude Iwen Bruin ontving een soortgelij ke blijk van belangstelling. In het kader van carnaval werd 's middags voor de jeugd in het dorpshuis een feestelijke middag met film en trac- tatie gegeven. Zo'n tachtig jongens en meisjes hadden zich carnavalesk uitge dost. Samen met de drumband werd een rondgang door het dorp gemaakt Cen trum van de avondviering was café Het Kompas. Aan dat horecabedrijf was bij stemming op 11 november vorig jaar de voorkeur gegeven. Den Helder moeten zowel voor de be staande als voor de toekomstige schepen geschikt zijn. Beperkte capaciteit Bij het bepalen van de capaciteit die de veerdienst in de toekomst moet heb ben, is niet uitgegaan van ongeremde groei van het vervoersaanbod, maar van de wenselijke ontwikkelin gen op Texel zoals deze wordert neerge legd in het Texelse structuurplan. Reke ning is gehouden met de groei van het met-recreatieve verkeer (vooral door toename van het autobezit), met de uit breiding van het aantal slaapplaatsen tot 47.000, met verdere seizoenverbreding en met een daling van de gemiddelde verblijfsduur van de verblijfsrecrean- ten. In het rapport bedient men zich van de term „maatgevend vervoersaanbod" waaronder wordt volstaan het vervoers aanbod dat nog juist zonder wachttijden verwerkt kan worden in een halfuur- dienst. Bij het bepalen van het aanbod zijn de weekenden in de zomermaanden en de drukste weken in juli buiten be schouwing gelaten. Het vervoer zal dan door pendelen moeten worden verwerkt en daarbij zullen wachttijden aanvaard moeten worden. Blijkens een prognose in het rapport zal TESO in 1985 850.000 auto's in beide richtingen moeten vervoeren en op wat langere termijn een miljoen. (Het afge lopen jaar werden 647.000 auto's ver voerd). Geen lange wachttijden Wachttijden van 8-10 uren of meer mogen niet voorkomen. Maar wachttij den van enkele uren zijn voor verblijfs- recreanten acceptabel. Voor het overige vervoer zullen volgens het rapport vrij wel geen wachttijden mogen voorko men. Omdat te bereiken gaat het colle ge akkoord met een voorrangsregeling voor Texelaars en voor vrachtauto's, maar een reserveringssysteem wordt af gewezen omdat dit een te grote beper king van de mobiliteit zou betekenen. Een reserveringssysteem zou boven dien niet van invloed zijn op het gelijk tijdig op Texel aanwezige aan tal auto's Een reserveringssy steem bij handhaving van de huidige capaciteit van de veerdienst zelfs bij een volstrekt gelijkmatige ver- Voor u zi jn er lussen Texel en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. -uuc/t ncdcrland deling van het aanbod moeilijk zou zijn. In juli 1976 was de bezettingsgraad van de schepen reeds opgelopen tot 73,4% bij herhaaldelijk pendelen. Altijd halfuurdienst Het maatgevend vervoersaanbod moet volgens het college verwerkt kun nen worden binnen het schema van de dienstregeling. Pendelen mag alleen no dig zijn in de drukste weekenden in de zomer en enkele weken in juli. Uit gangspunt is ook dat gedurende het hele jaar een halfuursdienst wordt onder houden. Dat betekent wel dat het aantal vaar- ploegen bij TESO moet worden uitge breid, wat kostenverhogend is. Mocht daaruit een meer dan aanvaardbare ta riefsverhoging voortvloeien, dan zal het punt van de halfuursdienst nader moe ten worden bekeken. B. en W vinden dat een tariefsverhoging beperkt moet blijven tot ongeveer 15%, bij voortzet ting van de huidige tariefspolitiek. Het college rekent er wel op dat de rijks overheid de kosten van de bruggen en fuiken op zich neemt, zodat deze geen invloed hebben op de tarieven. Voort zetting van de tariefspolitiek betekent onder meer dat de reduktie op de tarie ven voor Texels vervoer van kracht blijft. Geen overcapaciteit Het beleid is er op gericht overcapaciteit zoveel mogelijk te voorkomen. Ondercapaciteit als mid del om de ontwikkelingen op Texel te beïnvloeden (de kraanfunktie) wordt af gewezen, maar het is wel een feit dat ondercapaciteit past in het gemeente lijke beleid om het dagtoerisme te rem men. De overcapaciteit moet daarom zo klein mogelijk zijn, wat ook gunstig is voor de exploitatie. De kwestie van de overcapaciteit zal echter pas op langere termijn spelen omdat men voorlopig voor de opgave staat de ondercapa citeit weg te nemen. VORMINGSCENTRUM WORDT OPGEHEVEN Het bestuur van het Vormingscen trum voor jonge volwassenen (Tex- tant, later Centrum 147) heeft besloten het centrum op te heffen. De liquida tiedatum zal nog nader worden be paald. Zoals bekend was voor het centrum geen emplooi meer wegens de zeer ge ringe belangstelling van de Texelse jon geren. Binnenkort komt een vertegen woordiger van de landelijke vormings organisatie naar Texel om met het be stuur te bespreken hoe de opheffing zijn beslag moet krijgen. De bezittingen van het centrum zullen worden verkocht. Vormingsleider Lex Kaper uit De Waal die dit werk de laatste tijd als volledige dagtaak uitoefende zal worden ontsla gen evenals Jeanette Klaver die een part time funktie had. DE KOOG In de nacht van donder dag op vrijdag werd ingebroken in Timmers Tearoom aan de Dorpsstraat in De Koog De dader kon binnendrin gen nadat hij het glas van de terrasdeur aan de achterzijde van het gebouw had ingeslagen Uit twee kassa's werd tus sen de ƒ700,en ƒ800,weggenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Maatschappelijk werker Frank van Lare heeft vrijdag a.s. geen spreekuur. Hetzelfde geldt voor het avondspreek uur van donderdag 3 maart a.s. De VVD Texel heeft na de vergade ring van vorige week haar officiële mening bekend gemaakt over de ver wikkelingen rond het kamperen bij de boer, die geleid hebben tot het aftreden als raadslid van Tine Vlas-van der Vlies. Gisteren werd het volgende com muniqué verstrekt: „Het bestuur van de WD afdeling Texel stelt er prijs op te verklaren, dat zij met betrekking tot: 1 Het kamperen bij de boer in het ont werpplan Buitengebied a. De voorlichting met betrekking tot de reserve in het aantal slaap plaatsen onzorgvuldig vond. b. De handelswijze van B. en W. met name het zwaaien met portefeuil les zonder voorafgaand fractiebe- raad bij de behandeling verwerpe lijk vindt. 2. Het beschikbaar stellen van haar raadszetel door mevrouw T. C. Vlas van der Vlies a. De uitermate serieuze opvatting van het raadslidmaatschap door mevrouw Vlas, en al het werk dat zij hierdoor in dienst van de ge meenschap heeft verricht, bijzon der hoog waardeert. b. Het daarom zeer betreurt, dat me vrouw Vlas heeft gemeend deze stap te moeten nemen". spaarspecialisten sinds 1817 W' Toneelvereniging Sint Jan heef» za terdagavond met veel succes in hotel „De Lindeboom-Texel" het stuk „De Huistiran" van Godfried Bomans op gevoerd. Precies een jaar eerder was deze klucht op verzoek van de Ge meenschap Oudeschild in Skiltje ge speeld maar toen waren er nog geen honderd belangstellenden. Dat vond men zonde van de moeite en de kwa liteit van dit briljant geschreven stuk, zodat het plan rijpte om het de vol gende vastenavond te herhalen, maar dan in Den Burg. Zaterdag was er heel wat meer pu bliek. De zaal was nagenoeg vol. Alle rollen waren in dezelfde handen als de vorige keer en we hoeven slechts naar de recensie in de krant van 2 maart 1976 te verwijzen om te zeggen hoe men 1 het er vanaf gebracht heeft. Die opvoe ring was echter lang genoeg geleden om het noodzakelijk te maken dat de rollen weer helemaal moesten worden ingestu deerd. Een verschil met vorig jaar was dat er wat aarzelender werd gespeeld. Volgens voorzitter Kees Witte waren de pauzes die soms tussen de dialogen vielen ge heel volgens voorschrift van de schrij ver, maar dan was de trant van voor- Sinds 21 februari 1977 is het rayon kantoor en de maatschappelijk werker Frank van Lare weer te bereiken via zijn eigen telefoonnummer (02220) 4185. Het is dus nu niet meer nodig vla de telefoon van het Groene Kruisgebouw doorverbonden te worden. Mensen die opbellen krijgen de maatschappelijk werker rechtstreeks aan de telefoon. Als de maatschappelijk werker kort afwezig is of in gesprek is, is op de tele foon een bandje aangesloten waarop op bellers een korte boodschap kunnen in spreken (tijdsduur 30 seconden). Bij langduriger afwezigheid (bijvoor beeld vakantie) wordt een ander bandje ingeschakeld, dat het telefoonnummer van het hoofdkantoor in Den Helder op geeft. Opbellers zijn nu niet meer gebonden aan de tijden van het spreekuur! Zij kunnen er zeker van zijn, dat hun bood schap binnen redelijke tijd de maat schappelijk werker bereikt. dracht blijkbaar niet juist want die on derbrekingen droegen niet aan de kwa liteit bij en wekten zelfs de indruk dat het met de rolkennis maar zo-zo was, Dat neemt niet weg dat „Sint Jan" met voldoening op deze carnavalsavond kan terugzien. „De Huistiran" vormde het bewijs dat het best mogelijk is een gewoon publiek kostelijk te amuseren met een kwaliteitsstuk De aan het Schilderend geparkeerde Toyota personenauto van M. van Ben- thum werd in de nacht van zaterdag op zondag beschadigd. Iemand heeft over de wagen gelopen, waardoor deuken in het plaatwerk ontstonden. De eveneens aan het Schilderend geparkeerde Volks wagen 1200 van de Duitse mevrouw Barbara W. was blijkens de vernielde antenne en beschadigde spiegel ook slachtoffer van vernielzucht geweest. Dezelfde nacht werd het glas van de benzinepomp van Van der Linde aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp door on bekenden ingeslagen. De motor-, auto- en bromfietsclub Texel had zondag een bijzonder moei lijke puzzelrit. De aantallen strafpunten die de veertig deelnemende automibilis- ten en drie motorrijders kregen, waren dan ook groot. De lange rit was uitgezet door de heren Jaap Westdorp en Ben Dros. Bij de automobilisten werd Th. Dogger eerste met 26 strafpunten. Hij kreeg tevens het uitgeloofde molentje. Tweede werd J. Grisnigt (36 strafpun ten); derde P Kikkert (37); vierde H Gieze (40); vijfde J. Schagen (80) en zes de L. den Braven (89). Er was ook een prijsje voor de man met de meeste straf punten: N. Westerlaken, die 150 straf punten liet noteren en een miniatuur benzinepompje kreeg. Automobilist M. de Maesschalck uit 't Horntje raakte vrijdagavond als gevolg van harde wind en regen de macht over het stuur kwijt. Nabij het kruispunt Amaliaweg schoot hij de berm in, botste tegen een lichtmast (die afknapte) en kwam uiteindelijk in de sloot terecht. De wagen werd zwaar beschadigd; de bestuurder liep een hoofdwond op. De oliekctel waarmee het zwembad Molenkoog in Den Burg wordt ver warmd, wordt vervangen door een dub bel uitgevoerde aardgasinstallatie van aanmerkelijk groter vermogen. De ver warmingscapaciteit stijgt daardoor van 320.000 kilokaloriën naar 436.000 kilo- kaloriën. Van de twee gasketels zal er bij minder koud weer maar één werken waardoor het rendement veel gunstiger wordt. De bestaande verwarmingscapaciteit was aan de krappe kant. In voor- en na jaar duurde het te lang voordat het wa ter op de gewenste temperatuur was. Verder zullen de twee bestaande filters van een zg. kathodische bescherming worden voorzien, omdat de wanden thans door de agressieve werking van de in het water opgeloste stoffen wor den aangetast. Op grond van strengere veiligheids eisen zullen tevens nieuwe opslagmoge lijkheden worden gemaakt voor chloor- bleekloog (twee maal 1500 liter) en zout zuur. Voor een en ander moet de be staande technische ruimte van het zwembad worden uitgebreid. De werk zaamheden zullen binnen twee weken beginnen en worden uitgevoerd door de Gebroeders Blom met Keijzer. Uiterlijk 1 april moet alles klaar zijn; de kosten van een en ander bedragen ƒ120.000, waarbij de kosten van de reeds aange brachte coating van de betonnen zwem badbodem zijn inbegrepen. De politie is begonnen er scherp op te letten of de automobilisten deel III van 1977 van het kentekenbewijs op de voor geschreven wijze op de ruit van hun au to hebben bevestigd. Nalatigheid is strafbaar. Over de kentekenbewijsrege ling blijken enige misverstanden te heersen. Zo is niet algemeen bekend dat de kopie van deel III zijn geldigheid niet verliest en thuis bewaard moet worden.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1