Geen kraanfunctie in belang van bewegingsvrijheid Amateurtje trok volle zaal met blijspel Felle uithaal naar CDA Caravan in vuurzee Kamerlid mw. N. Smit-Kroes op VVD-bijeenkomst W VERVOLG VAN PAG. 1 Winterconcert Vandalisme lOI J DE WAAL - Met een volle zaal als getuige voerde de nu 20 jaar oude to neelvereniging 't Amateurtje zaterdag avond het olijspel „Zo heeft meu Ger- re het gewild" van D. J. Eggengoor op. Het was opnieuw een klucht en vandaar: lachen geblazen. Zoals bij het bezien van de rolbezetting al ge constateerd kon worden waren het in hoofdzaak de acteertalenten van Arie Kager en Tjits Luiken-Ketelaar die het stuk „droegen". Een andere opvallen de rol werd vertolkt door Jo Zoetelief. „Zo heeft meu Gerre het gewild" werd geregisseerd door oud-vormingsleider Lex Kaper. Het was een taak die hem goed afgegaan is. Vooral de keus van de acteurs en actrices voor de verschillende rollen was gelukkig. Er moet echter aan worden toege voegd dat de aard van het stuk (de der de klucht van het seizoen) niet bij ie dereen zo positief overkwam. Hopelijk brengt 't Amateurtje volgend seizoen ook eens een serieus toneelstuk. Succes en bijval is er met de keuze van een lol lig stuk altijd wel, maar de acteerta lenten komen er lang niet allemaal in tot uiting. Sommigen Ligt de serieuze trant meer. Ria van Egmond en H. Tjep- kema behoren bijvoorbeeld tot deze groep. Helder moment De op de boerderij „Garbershof" woonachtige bejaarde meu Gerre is overleden en heeft op een helder mo ment, drie jaar voor haar overlijden, haar laatste wil testamentair vast laten leggen. We treffen in de huiskamer van de „Garbershof" de nabestaande fami lieleden bijeen. Huishoudster Gre de Vos en bedrijfsleider Bernard Dolfing van meu Gerre hebben zich bij hen ge voegd als notaris Van Haaf ten het tes tament voorleest. Alle familieleden moeten vier weken op de boerderij door brengen en dan onder couvert de notaris hun wensen inzake de nalatenschap be kend maken. Wiens brief het meest overeenkomt met de wens van meu Ger re krijgt de erfenis Nicht Meini Kou- dewaay („Mijn man zit op 't ministerie van Justitie"), het echtpaar Kleverkamp (Teun en Pleun) en Aloisius Muilepad (soms erg doof, maar soms ook niet) vliegen elkaar in de haren Meini doet dit op zeer bekakte Haagse wijze maar valt in de derde acte, wanneer ze iets te veel gedronken heeft, duidelijk en fa- likant door de mand. Het echtpaar Teun en Pleun, van huis uit bekend op de boerderij (ze hebben er zelf één) uiten zich op de verwachte boerse wijze. Aloi sius Muilepad tenslotte is allerminst doof als hij over geld hoort praten en begint zich hoe langer hoe jeugdiger voor te doen als blijkt dat er nog een ex tra erfgenaam op de proppen komt in de gedaante van de Amerikaanse Milfred Oomen. Scheermes Omdat behalve Milfred alle erfgena men de wens te kennen geven de „Gar bershof" voor zoveel mogelijk geld te verkopen en dan de opbrengst te verde len gaat de hele erfenis hun neus voor bij. De in het stuk figurerende Dolly Ouwehand wordt door haar vriend Ber nard Dolfing aan de kant gezet en gaat hem nog met een scheermes te lijf. Aloi sius, toevallig ook binnen krijgt het nog nog wat „liever" hebben doen klinken, maar dat is een kwestie van smaak en van gewenning waarover moeilijk valt te twisten. Mulder heeft alle reden om trots te zijn op zijn korps. Het is van uit stekende sterkte met een goede bezet ting van alle sectoren. Jeugdorkest Angst voor de toekomst heeft KTF- DEK ook niet te hebben want het jeugd orkest is van een verblijdend grote om vang. Onder leiding van Klaas Modder die de zaken vaderlijk en tactisch aan pakt, werd voor de pauze een zestal nummers van uiteenlopende zwaarte ten gehore gebracht Uiteraard was het kwaliteitspeil lang niet zo hoog als van het veel meer ervaren „oudere" orkest, maar het zou niet aardig zijn daarover te mokken. Er is een tijd geweest dat de kern oudere KTF-spelers het minder goed deed dan wat nu door het jeugd orkest wordt gepresteerd. Belangrijk beneden het gemiddelde kwaliteitspeil dat het jeugdorkest liet horen was „The Beatles in concert" dat niet zo best uit de verf kwam en misschien beter ach terwege had kunnen blijven. Modders uitgesproken bescheiden verwachting dat „het wel was uit te zitten" werd evenwel ruimschoots bewaarheid. Het was ook goed dat hij erop wees dat de bezetting van het jeugdorkest vrij in grijpend is gewijzigd, het Lot van vrij wel elke uit zeer jeugdigen samenge stelde formatie. Enig verloop is onver mijdelijk en daardoor kén eenvoudig niet worden gevergd wat van ouderen wordt verwacht. Voorzitter Koorn bracht aan het slot van de avond een bloemenhulde voor de dirigenten Modder en Mulder. Tevens wees hij erop dat het fanfare geen kol- lekte wilde houden (de toegang was gra tis) maar slechts een ieder in de gele genheid wilde stellen om iets te geven. KORREKTIE Het in ons bericht over de zomer- crèche genoemde telefoonnummer van Rita Huizinga was fout. Het moet zijn: 2756. even moeilijk maar weet het vege lijf te redden. Milfred Oomen blijkt de doch ter van een Amerikaanse rijkaard te zijn en dus haar deel graag over te wil len dragen aan de begunstigden; te we ten Gré de Vos en Bernard Dolfing. Zij vmden elkaar en gaan samen verder op de boerderij. Ook Milfred Oomen vindt een echtgenoot in de persoon van nota ris Van Haaf ten. Zo loopt alles toch nog goed af, zoals meu Gerre dat heeft gewild. Rolvastheid Behalve voor Arie Kager (Muilepad) en Tjits Luiken-Ketelaar (Pleun Klever kamp) was er een hoofdrol weggelegd voor Jo Zoetelief (Teun Kleverkamp), Hetty Beijert-Bakker (Meini Koude- waay) en Ria van Egmond (Gré de Vos). Hiervan was vooral Jo Zoetelief (die zich met behulp van een kussen van een bezadigde dikke buik had voorzien) erg goed. Hetty Beijert-B akker, die lange tijd weer op het toneel stond, deed dit als de hautaine Meini Koudewaay bui tengewoon Ria van Egmond zorgde voor een goed rustgevend tegenwicht bij de allemaal op veel geld uit zijnde erfgena men. Zij heeft acteertalent maar kampte met haar zwakke stemvolume, dat haar achter in de zaal soms onverstaanbaar maakte. De kleinere rollen waren van Dirk Roeper (Bernard Dolfing), H. Tjepkema (notaris Van Haaf ten), Ria Betsema- Zoetelief (Dolly Ouwehand) en Tineke Kooiman-Flokstra (Milfred Oomen). Tekstbeheersing Opvallend was de uitstekende tekst beheersing van alle spelers, een bewijs van de goede regie Jammer was alleen bij H. Tjepkema dat hij soms de indruk gaf het tekstboekje voor te lezen, maar misschien was dit wel zo bedoeld om het publiek een goede boekenwurm-no taris voor te schotelen Tineke Kooi man-Flokstra trad voor de eerste maal bij 't Amateurtje voor het voetlicht, na dat tijdens de vorige voorstelling van 't Amateurtje een oproep om jonge actri ces was gedaan. Het ging haar goed af zonder dat het publiek ook maar iets van plankenkoorts merkte. Ria Betse- ma-Zoetelief en Dirk Roeper waren ook erg rolvast maar misten helaas de soe pelheid waarmee meer ervaren ama teuracteurs op het toneel staan. Al met al betekende „Zo heeft meu Gerre het gewild" voor de gehele zaal een avond vol ontspanning waaraan iedereen met genoegen zal terugdenken. Voor het grimeerwerk zorgden zater dag mevrouw Beumkes en Jeanette Kla ver en de souffleuse was mevrouw D. Plaatsman-van Til. NIEUWE KANTINE VOOR S.V. DE KOOG Op de jaarlykse feestavond van S.V. De Koog maakte voorzitter Sieb Keijser zaterdagavond bekend dat onlangs de bouwtekening van de nieuwe kantine goedgekeurd is en dat binnenkort met het realiseren van het geheel begonnen zal worden. Tevens deelde hij mee dat S.V. De Koog in het nieuwe seizoen weer met een tweede seniorenelftal zal gaan draaien. Er komt bovendien een jeugdelftal bij. De feestavond werd gevuld met op tredens van de conferencier-parodisl Mr. Gastoni en de Westfriese humorist Jo de Leeuw. Tussen de verschillende acts werd bingo gespeeld en na afloop was er gelegenheid tot dansen waarvar druk gebruik werd gemaakt. De uitslag van de verloting, waarvoor de prijzen (na telefonische melding) door de winnaars afgehaald kunnen worden bij restaurant Capri, telefoon (02228) 497 b.g.g. 637, is als volgt: le prijs (5-daagse reis voor 2 personen naar Parijs) viel op nr. 5779; 2e prijs (fiets) nr. 8682; 3e prijs (grill) nr. 7336; 4e 8545; 5e 2068; 6e 4694; 7e 6758; 8e 1630; 9e 1159; 10e 3733; 11e 2402; 12e 8760-; 13e 1427; 14e 2509; 15e 9522; 16e 9154; 17e 7234; 18e 8006; 19e 99 20e 9273; 21e 10183; 22e 613; 23e 8617; 24e 2877; 25e 9927; 26e 2921, 27e 3110; 28e 6188; 29e 8272; 30e 2558; 31e 5334; 32e 9603; 33e 4223; 34e 9236; 35e 5388 Indien gewenst kunnen de gewonnen prijzen ook thuisbezorgd worden. Donderdag en vrijdag draait in het City theater „Als de Tirolers stoeien, gaan de Alpen gloeien". Het blijkt de ingehouden vertaling van „Beim jodeln juckt die Lederhose" En inderdaad, dat in de originele titel genoemde kleding stuk, is nog steeds in de mode. Merk waardig, in deze tijd van soepele vrije- tijdskleding om die Beierse knapen daar nog steeds in rond te zien springen. Grijsgrauwe, stugge en vormeloze le ren zakken, met een vreemd hek er bo venop. Een broek die je zo een-twee drie met uit hebt. En dat blijkt ook weer in deze Tiroler sexfilm, want de vrou wen gaan vlot uit de kleren, maar de Buben zelden. „Der Sepp" is skileraar en hij pro beert zijn tijd en energie te verdelen tussen zijn verloofde en een bus vol vrouwelijke toeristen. Voor de liefheb bers van het genre is er het gebruikelij ke gebeuren en de film onderscheidt zich dan ook nauwelijks van eerder ver toonde soortgenoten. Stoeien op maat van de dorpsfanfare. (18 jaar). Onbekenden hebben in de Wezentuin te Den Burg enkele lantaarnpalen ver nield. Door erin te klimmen en de mas ten heen en weer te slingeren knapten ze af. DE KOOG - Vrijdagmiddag giri op de camping De Luwe Boshoek j De Koog een stacaravan door brarj verloren. De schade bedraagt ri /8.000,-. Eigenaar H. M. Verheul Arnhem was niet verzekerd. PTT-ambtenaar Verheul had op Te: drie caravans: twee op De Luwe B( hoek en één bij P. Maas. Een van de ravans op De Luwe Boshoek was waardoor kussens, matrassen e.d. wan nat geworden. Met een kennis was heul naar Texel gekomen om de lekkaj te herstellen. De natgeworden spulli werden in de andere caravan rond brandende gaskachel gezet om deze drogenEnkele uren later zagi voorbijgangers dat de vlammen uit caravan sloegen. Er viel niets meer redden Na een kwartier was van he aluminium bouwsel (in 1972 gek voor ƒ7.000,niets meer over. brandweer beperkte zich tot het nathot] den van een andere vlakbij staande ravan (eigendom van de heer Hamei die door de hitte echter al aanmerkelij ke schade had opgelopen. Omdat het ei naar uitzag dat ook dit kampeermidde in vlammen zou opgaan brachten toegf schoten Kogers de inboedel in veilig! heid. Op de foto de brandende carav; vlak voordat de brandweer in joude iche s eten ive p loloeh pier ;out ob al d ;cmee in is c pol leze leien |che i n en .aagd |ve r< op fouifc een rteke Stads De WD is als uitvloeisel van haar principe dat elk individu een zo groot mogelijke vrijheid moet hebben voor een op zijn taak berekende veerdienst tussen Texel en Den Helder. Als de veerdienst wordt gebruikt als middel om de ontwikkelingen op Texel af te remmen is dat verwerpelijk. Aldus be toogde mevrouw N. Smit-Kroes, lid van de tweede kamer voor de WD tij dens de gisteravond in „Het Wapen van Texel" gehouden openbare verga dering, georganiseerd door de plaat selijke WD-afdeling. Voor de bijeen komst bestond behoorlijke belangstel ling, voor het merendeel echter be staande uit mensen die niet meer voor de liberale visie gewonnen hoefden te worden. Mevrouw Smit had een compliment voor het gemeentebestur van Texel dat er volgens haar blijk van had gegeven zich verantwoordelijk te voelen voor het behoud van natuurschoon en zich in de ze had verzet tegen ingrijpen van de ho ger overheid. Ze doelde daarbij op de nog altijd aktuele plannen voor natio nale parken en nationale landschaps parken, waar Texel zoals bekend niets van moet hebben. Spreekster vond dat de overheid moet inzien dat de mensen in de betreffende gebieden zoveel mo gelijk zelf hun zaken moeten regelen en dat bij alle bescherming van natuur en milieu niet uit het oog mag worden ver loren dat de mensen ook nog moeten leven. Ze kondigde aan dat de VVD in ieder geval tegenstander zal zijn van dwangmatig overheidsoptreden in deze. Wat betreft de planologische kernbe slissing voor de Wadden meende zij dat de voorgenomen maatregelen in de eer ste plaats betrekking hebben op de Waddenzee maar er zullen wel „uitstra- lingseffekten" zijn voor de eilandbewo ners die dan ook volop de gelegenheid moeten krijgen zich te laten horen Het is in ieder geval onjuist om de Wad denzeevereniging de dienst te laten uit maken. „Texel heeft tot dusver bewezen dat het mogelijk is de zaken aan de meest betrokken inwoners van het Wad dengebied over te laten". Regelzucht Zoals kon worden verwacht had het kamerlid weinig goede woorden voor het beleid van het kabinet Den Uyl. Het zou haar niet verbazen als een kraan- funktie van de Texelse veerdienst past in de regel- en bemoeizucht van de so cialisten, net zoals het optreden tegen het autogebruik. Mevrouw Smit wees er op dat er duizenden zijn waarvoor de auto een nog maar juist bevochten ver worvenheid is. Het getuigt van een eli taire houding door „vanuit ivoren to rens" te bepalen dat je maar van het openbaar vervoer gebruik moet maken zodat je zelf niet meer kunt uitmaken wanneer en waar je heenwilt. „De zwaarste straf die wij kennen is het be nemen van iemands vrijheid", aldus mevrouw Smit, die op deze wijze wilde aangeven hoe zwaar zij tilde aan be perking van het autogebruik en aan een kraanfunktie van de Texelse veerdienst. Kleine scholen Het kamerlid toonde zich voorstander van het behoud van de kleine scholen op het platteland Het hier hanteren van de gebruikelijke getalscriteria achtte zij uit den boze, omdat juist op het platte land de scholen van essentieel belang zijn voor de leefbaarheid. Als de regering konsekwent zou zijn in haar streven de bevolking niet op te sluiten in giganti sche steden, moet het platteland aan trekkelijk blijven. Kleuter- en basis scholen moeten daar in stand blijven, ook al omdat deze daar méér zijn dan onderwijsinstituten maar centra van so ciaal maatschappelijke aktiviteit. Mevrouw Smit had een opmerkelijke visie over de schoolbegeleiding. Ze con stateerde dat de regering deze op zich zelf zeer belangrijke aktiviteit bepleit, maar de gemeenten voor de financiële konsekvventies laat opdraaien. Gemeen ten zoals Amsterdam, die zich een groot begrotingstekort kunnen veroorloven, voelen zich daardoor niet gehinderd, maar in andere plaatsen zou zo'n bege leidingsdienst wegens de kosten niet van de grond kunnen komen, wat discrimi natie inhoudt. „Een minne streek!". Spreekster zag veel eer in de zg. reme dial teachers; onderwijzers behorende tot het eigen schoolteam, die zich heb ben gespecialiseerd in het bijwerken van kinderen met bepaalde leerproble- Psychologisch is het niet zo gelukkig een instituut van buiten als deskundig en reddend orgaan te laten optreden. Beter dan het uitbreiden van een derge lijke „eerste hulp organisatie" vond ze veranderingen aan de pedagogische aca demies waardoor deze de vereiste kwa liteit kunnen leveren. Mevrouw Smit haalde enkele malen fel uit naar het CDA dat ze als een ern stige bedreiging van de duidelijkheid en eerlijkheid in de politiek zag De Christelijke partijen wekken af en toe de schijn dat ze het lang niet eens zijn met de lijn Den Uyl, maar hebben zich de afgelopen kabinetsperiode toch tel kens weer in het gelid geschaard. Er werd wel gemopperd en soms zag het er naar uit dat er een breuk zou komen, maar als het puntje bij het paaltje kwam deed men toch weer mee. „Alles wat Den Uyl deed, gebeurde met steun van de Christelijke partijen. Mensen die het niet met het huidige kabinet eens zijn moeten stemmen op de WD en niet op het CDA omdat zij dan niet de minste zekerheid hebben welke kant het straks opgaat Dat het CDA gewenst zou zijn om de socialisten in toom te houden is een illussie gebleken". Overigens liggen er nog enkele hang ijzers in het vuur voor de verkiezing: de VAD, de grondpolitiek, de investe ringsregeling en ondernemingsraden De spreekster was van mening dat het ka binet deze zaken er vóór 25 mei wil doordrukken onder het motto „Slikken of stikken". Als de overheid grond ont eigent moet daarvoor niet alleen de waarde worden vergoed, maar moet de eigenaar een extfa schadeloosstelling krijgen om opnieuw te kunnen begin nen, vindt de WD Men is benieuwd naar de houding van de confessionelen in deze Stoelen Als de Nederlandse samenleving wordt beschouwd als een eettafel met veertien stoelen, worden verreweg de meeste stoelen ingenomen door de niet- produktieven en slechts drie door het bedrijfsleven, dat de kost voor allen moet verdienen. Mevrouw Smit zei dat Den Uyl de poten onder deze stoelen wegzaagt waardoor de welvoorziene dis voor iedereen in gevaar komt. De maat regelen om het ondernemerskliifiaat te verbeteren zijn onvoldoende en te laat De kans op verdubbeling van het huidi ge aantal (225.000) werklozen zit erin. Mevrouw Smit zei dat het „niet libe raal" is om te stellen dat veel mensen niet willen werken. Haast iedere werk loze snakt naar werk en de werkloos heid is dan ook een afschuwelijk drama waaraan alles moet worden gedaan. Maar verbetering lijkt er (in tegenstel ling tot het buitenland waar men door het dieptepunt heen is) niet in te zitten. De investeringsdrang is nog nooit zo gering geweest. Vragen Verschillende aanwezigen maakten van de mogelijkheid gebruik vragen te stellen. Mevrouw Smit kreeg daarbij onder meer het verwijt te horen dat de VVD de polarisatie in de hand werkt door zich zo tegen het CDA af te zetten. Spreekster antwoordde echter dat het in deze gaat om duidelijkheid. De kans dat het CDA opmeuw met de socialisten in zee gaat is overigens groter, dan dat zij een andere partner kiest. In dat ge val zou men net zo goed op de socialis ten kunnen stemmen, maar zekerheid blijft ontbreken. Het kamerlid gaf ech ter toe dat als het uiteindelijk op kabi netsformatie aankomt er toch een vorm van samenwerking nodig is. Dat houdt echter niet in dat de zaken al bij de ver kiezing versluierd moeten worden. Met het raadslid Fndt Blanken had mevrouw Smit een discussie over de .partiële leerplicht. Deze vorm van on derwijs is een flop omdat de jongelui er niets voor voelen en bovendien minder makkelijk aan het werk kunnen komen als zij twee dagen per week naar school moeten. Het kamerlid voelde meer voor aanvullend gericht technisch onderwijs met een minder zware nadruk op vor ming, te geven aan jongeren die gemo tiveerd zijn, dus op vrijwillige basis. Op de vraag of B. en W. (eventueel persoonlijk!) moeten opdraaien voor de kosten die zijn ontstaan door het niet snel besluiten tot capaciteitsvergroting van de veerdienst, antwoordde me vrouw Smit ontkennendHet zich remmend bemoeien met de inves teringen van een vervoersbedrijf keurde zij af, maar als middel om daar veran dering in te brengen achtte zij alleen politieke druk aanvaardbaar. Met nadruk zei mevrouw Smit dat de WD niet tegen ontwikkelingshulp is. Het is zelfs liberale plicht zich iets aan te trekken van het ^ot van mensen ver over onze grens. Maar alleen bij een gezonde eigen economie kan effectief iets aan het probleem worden gedaan o.a. door in die landen te investeren. Tegen de hulp aan Cuba heeft de VVD wegens de militaire interventie in Afrika be zwaar, maar ook en om soortgelijke re denen tegen hulp aan het „rechtse" In donesië. ram DUd •ft .de DE ret 00 nir DA ude tpr jtta 'ex< li opj )e 1' ak E itlS E) na ref la a litl yol es 2,! id Ige Ir nd 1 en IVÏ ih< D2: >r ie 1 (ai tnj Bl U oj Pe Be sief

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2