Volgend jaar sportuitwisseling met Drentse gemeente Borger UDI braeht „En ik dan Nadelig saldo Sportraad 3 mille hoger Is TOON SMIDT GEVAARLIJK BRANDJE LIEP MET SISSER AF Boomfeestdag Inenting tegen „rode hond" Denksportvijfkamp in „De Zwaan" Tweede interkerkelijke lijdensmeditatiedienst Wandtegels gestolen VERVOLG VAN PAG. 1 Nieuwe CIV-loods Zoals uit het jaarverslag en de begro ting voor 1977 van de Stichting Texelse Sportraad blijkt zal pas in 1978 weer een sportuitwisseling gehouden worden. De eerste contacten hiertoe zijn reeds ge legd met de Drentse gemeente Borger. In een toelichting op de begroting van dit jaar geeft men te kennen het wat betreft de soort sportuitwisseling voort aan over een andere boeg te willen gooien. Gedacht wordt aan een frequen tie van 1 maal per 4 jaar een sport uitwisseling en ook eenmaal per 4 jaar een meer op prestatiesport gerichte wedstrijd of eventueel een toernooi met een andere gemeente. Dit betekent dus dat met uitzondering van het lopende jaar de uitwisselingen gewoon door zullen gaan, zij het in een ander jasje gestoken. Het totaaloverzicht van de begroting geeft aan dat er voor 1977 een bedrag van in totaal ƒ17.710,uit de algemene dekkingsmiddelen van de gemeente zal moeten worden gesuppleerd. In de begroting voor 1977 zijn een aantal nieuwe activiteiten opgenomen. Ze moeten volgens de Sportraad wor den gezien als een eerste aanzet tot een verdere stimulering van de sport op het eiland. Daarom werd het nadelig saldo in verhouding tot 1976 met ƒ3410, verhoogd. Sportieve recreatie Het overzicht geeft verder aan dat verreweg de meeste kosten (maar ook de inkomsten) op het onderwerp spor tieve rekreatie slaan. Aan uitgaven noteerde men ƒ22.100,terwijl er ƒ12.240,aan baten voor deze post bin nenkwam. De overige uitgaven behel zen evenementen, georganiseerde sport beoefening, invalidensport en kader vorming. Inkomsten werden verkregen uit contributies (ƒ1200,en winter- bosloop (ƒ600,TESO suppleerde 7500,als bijdrage in de vervoerskos ten van de verenigingen. De balans is sluitend gemaakt op een totaalbedrag van 39.250, Sportreal Als voortzetting van de vorig jaar gelanceerde aktie „Sport-real" zijn in 1977 wederom aktiviteiten gepland. De niii:iliiliiilllillilllllllillllll!lllliillllllllllilllllilllllllllllllllllliillllllllllllllllllllHllllllUl[ Sportraad treedt in deze op als het zg. Plaatselijke Aktiecomité voor Texel. Deze zomerse activiteiten kunnen in twee perioden worden verdeeld, name lijk 6 weken in het zomerseizoen, ge richt op de gasten en eigen inwoners en vervolgens 30 weken, bedoeld voor de eigen inwoners. In het kader van de rekreatiesport- beoefening staat een drietal initiatieven op stapel, waarvan het nog niet zeker is of deze allen door kunnen gaan. In ieder geval zal in het voorjaar van 1977 begonnen worden met kustzeilcursus- sen. Daarnaast wil men (overdag) een cursus bowlen voor huisvrouwen hou den. Hierbij wordt gedacht aan bowlen voor bejaarden. Voorts zal onderzocht worden of kan worden begonnen met wadzeilkursussen. Over al deze moge lijkheden zal nog met de betreffende verenigingen overleg worden gevoerd. De huisvrouwengymnastiek, die we kelijks op dinsdagochtenden in de Sporthal wordt gehouden, wordt door gemiddeld 30 vrouwen bezocht. Vol gens het jaarverslag is dit aantal zo danig, dat niet meer van een experi ment gesproken kan worden. Invalidensport In 1977 zal worden doorgegaan met de voorbereidingen tot invalidensport- beoefening op Texel. Voor het aan schaffen van informatiemateriaal etc. wordt een bedrag van ƒ1500,uitge trokken. Subsidies Door de Stichting Cultureel Werk Texel werd vorig jaar ongeveer ƒ40 000,aan subsidies voor sport verenigingen uitgekeerd, wat een stij ging van 25% betekende in vergelijking met 1975. Dit is volgens het jaarverslag van de Sportraad het gevolg van loon kostenstijging en een stijging van con tributie en donatie-inkomsten. In 1976 werden alle aanvragen om subsidie ge honoreerd. Het aantal verenigingen dat om subsidie vroeg, steeg van 20 naar 22. Er werd in het afgelopen jaar boven dien ƒ14.336,aan investeringssubsi dies uitgekeerd door Cultureel Werk. Verenigingen Verreweg de grootste vereniging op het eiland blijkt (met 600 leden) de gymnastiekvereniging Texel te zijn. GVT wordt qua ledenaantal gevolgd door de Meersportenveremging Texel, de deelnemers aan de eilandcompetitie vollevbal (350), zaalvoetbal (333); S.V. Texel (281), Texelse Boys (254), S.V. Cocksdorp gym-voetbal (244) en de wa tersportvereniging (240). Er zijn 39 bij de sportraad aangesloten verenigingen op het eiland met totaal 4787 leden. Het aantal jeugdleden bedraagt 1849 en er zijn 2938 seniorleden. (02220) 2323 J I Voor al Uw vervoer per taxi. I Speciaal zittend zieken- vervoer. oiiiiiiiiiiirauitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiFi Onder regie van Andries Poel heeft Rederijkerskamer UDI zaterdagavond In „De Llndeboom-Texel" het blijspel „En ik dan?" van Annie M. G. Schmidt opge voerd. Dat gebeurde in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen. De eerste UD-avod van dit seizoen was door her haaldelijke pech zoveel uitgesteld dat er nauwelijks tijd meer was voor het instu deren van een voorjaarsuitvoering. De tonelisten hebben de traditie echter toch trouw willen zijn en waagden het erop. En dat met een niet eens zo erg makke lijk stuk. Het een en ander in aanmerking ne mende kan worden gezegd, dat UDI het er goed heeft afgebracht, maar de ma- iige rolkennis was toch wel goed te merken. Gebrek aan repetitie bleek ook uit de geringe vaart die in het stuk zat. In dat opzicht is een blijspel van Annie M. G. Schmidt erg gevoelig. Het vraagt om een razendsnelle opvoering in een typerende acteerstijl, waarvoor een ac trice als Mary Dresselhuis als het ware model staat. Imitatie Die Dresselhuis-intonatie had hoofd rolspeelster Ans Bonne zich zo eigen gemaakt dat van een geslaagde imitatie kan worden gesproken. Na een zeer aar zelend begin, kwam zij zodanig op dreef, dat gezegd kan worden dat 80% van het succes van zaterdagavond haar verdienste is. Ze was bijna voortdurend op de planken en had de andere spelers feitelijk alleen maar nodig als aangever en klankbord. Waarmee uiteraard niets slechts is gezegd van de andere mede werkenden, waarvan vooral Gert Pan sier sr. met waardering kan worden aMT-v; Aan boord van de in de haven liggen de TX 4 „Soli Deo Gloria" van de ge broeders Van der Vis ontstond vrijdag een gevaarlijke situatie, toen daar een cylinder acethyleengas in brand raakte. Als gevolg van een lekke koppeling of losgeraakte slang ontsnapte gas uit de onder de bak op het bovendek geplaat ste cylinder. Dit gas moet zijn ontstoken door vonken die ontstonden bij machi naal slijpen. De als een fakkel branden de fles kon wegens de grote hitte al spoedig niet meer benaderd worden, zo dat het onmogelijk was door het dicht draaien van de kraan de aanvoer te stoppen. De scheepshuid waartegen de cylin der stond werd al spoedig door zeer heet. Dit had tot gevolg dat het leeg spuiten van twee brandblussers niets hielp, want het gas werd telkens op nieuw ontstoken door het gloeiende ijzer in de direkte omgeving. De ge waarschuwde brandweer was buiten gewoon snel ter plaatse en had het vuurtje met een flinke waterstraal di rect onder controle. De cylinder kon daarop worden afgevoerd, waarvan de foto een beeld geeft. genoemd. Over het algemeen bracht ieder zijn rol behoorlijk, maar tussen woord en wederwoord zaten te lange pauzes. Door het achterblijven van de vereiste vaart werd het in het tweede bedrijf zelfs tamelijk vervelend, wat ook te wijten is aan het feit, dat er voor zo'n avondvullend stuk te weinig ge beurde. Wim Tinholt speelde in „En ik dan?" (de titel is in het stuk niet terug te vinden) als Han Reuling, de secretaris van de juist overleden Hilda Vos. Hij deed het zeer tot tevredenheid, evenals Judith Brusselaars als de jonge schrijf ster Lotje Nahuys. Een korte maar vlotgespeelde rol had Bep Breeuwer als de typiste juffrouw Bats. Souffleuse Gerda Arensman deed za terdag onmisbaar werk, zoals de men sen op de voorste rijen goed konden horen. Ongeveer 60 kinderen van de Jozef school zullen woensdagochtend meedoen aan de jaarlijkse Boomfeestdag (vroeger Boomplantdag) die dan ook op Texel weer gehouden zal worden. Deze dag is een landelijke manifestatie om de schooljeugd beter begrip bij te brengen voor het wel en wee in de natuur en de hulp die mensen daarbij kunnen verle nen. Deze jaarlijkse Boomfeestdag wordt begeleid door de lessen die de kinderen m het kader hiervan op school hebben gehad. Dit jaar zijn leerlingen van de Jozefschool door Staatsbosbeheer uitge nodigd voor een excursie die om 9 00 uur begint Met een bus wordt dan een rit door het Texelse bos gemaakt en om ongeveer 11.00 uur zal een aantal „Laan bomen" waaronder iepen en abelen langs de Gasthuisstraat en de Keesom- laan worden geplant. Meisjes die in 1966 zijn geboren kun nen donderdagmiddag a.s. tussen 13.30 en 14.00 uur tegen rode hond worden ingeënt in het Groene Kruis-gebouw te Den Burg. De denksportvijfkamp van de Texelse Sportraad wordt dit jaar gehouden op 17, 18 en 19 maart in hotel „De Zwaan". De organisatie berust bij de gelijknami ge biljartclub. De deelnemende clubs zullen tegen elkaar in het strijdperk tre den met bridge, klaverjassen, dammen, schaken en biljarten. Publiek is welkom. De tweede interkerkelijke hjdens-me- ditatiedienst zal in Den Burg gehouden worden op woensdagavond 16 maart, in de Doopsgezinde kerk. Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door het interkerkelijke koor o l.v. Dyo Was- sink. Aanvang is niet, zoals eerder werd aangekondigd om 19.30 uur, maar om 19.00 uur. Donderdag werd ontdekt, dat bij de nieuwbouw van het NIOZ in Het Hom- tje 11 pakken bruine wandtegels waren verdwenen. De tegels moeten in de nacht van woensdag op donderdag zijn ontvreemd. De politie werd op de hoog te gesteld. Gezien het grote kwantum kan een lage inkoopprijs worden bedongen, zodat bij verkoop een interessante marge over blijft. De olietanker van de CIV meert vlak bij de CIV-loods af, aan een steiger die daarvoor altijd beschikbaar is. Op de haven bevindt zich een pompstation waarop de tanker kan worden gekop peld, zodat het overpompen en leveren van olie snel en veilig kan geschieden. Gezien de lage prijs waarvoor men zelf de olie kan kopen is de CIV-loods met een oliestook cv uitgerust. Veel vissers en andere belangstellen den maakten zaterdagochtend van de gelegenheid gebruik om het nieuwe ge bouw dat meer dan zeven ton heeft ge kost, te bezichtigen onder het genot van een borrel of andere vertering. Buffet De schippers en de eigenaars gingen daarop met bussen van de AOT naar 't Horntje voor de officiële receptie, die werd gevolgd door een uitgebreid koud buffet. Van dat laatste was door haven- restaurant-exploitant Jan Stolk en zijn staf bijzonder veel werk gemaakt. Men was drie dagen bezig geweest en er was al met al zo'n duizend manuren gaan in zitten. Het buffet bestond uit een rijke variatie van vis, kreeft, garnalen en andere visprodukten alsmede diverse soorten koud vlees, waaronder lams bout. Met het dessert kon een en ander in drie gangen worden verwerkt. Jan Stolk had een menu gemaakt waarin op rijm niet alleen werd aangekondigd wét er was te eten maar ook hóe dat moest, zodat zich geen misverstanden konden voordoen. Eén fragment uit deze poëti sche gebruiksaanwijzing willen wij onze lezers niet onthouden ,,Nu zijn toe toe aan het dessert; ook dat is erg lekker, Neem eerst een stukje kndekehrod, of een cracker Voor hem is er dan cammenbert; voor haar een stukje Goudse Of heeft zij liever Danish Blue. De vraag is: waarvan houd ze?" Uit de wijze waarop de visserij coöpe ratie uitpakte, zou je niet zeggen dat de vissers moeilijke tijden doormaken. Maar tenslotte gebeurt zoiets niet elke dag. CIV-voorzitter Jan van der Vis Azn (Jan v.an Toon) verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder de afgevaardig den van het gemeentebestuur, Rijkswa terstaat, directie visserijen, vissersbond, havencommissie en de collega's van de coöperaties van Den Helder en Wierin- gen. Van der Vis bracht in herinnering dat het besluit om de loods te bouwen met algemene stemmen werd genomen, ondanks de moeilijke tijden. Dit gebeur de na uitvoerige voorbereiding en sa menspraak met het Architectenbureau Alkema waarbij diverse vergelijkbare gebouwen elders in het land kritisch werden bekeken. De hoop van het be stuur dat de firma Drijver bij de aan besteding de laagste van de vijf inschrij vers zou zijn, werd bewaarheid. Verder werkten aan het projekt mee: de VEM (voor de elektriciteit), de fa. J. Schoo voor de verwarming en de Verenigde Schilders. Van der Vis bracht dank aan het gemeentebestuur voor het vlot afge ven van de bouwvergunning en in het bijzonder aan de Rijkswaterstaat van wiens medewerking alles afhing. De grond waarop het gebouw staat werd in erfpacht verkregen. Blij was de CIV- voorzitter ook met het feit dat de heer Thurmer, voorzitter van de havencom missie (die een belangrijke rol speelde bij het als vissershaven in gebruik mo gen nemen van de werkhaven) deze dag mocht meemaken. Wensen De vissers hebben echter nog een ver langlijstje met urgente wensen: een nieuwe, ruimere haventoegang, meer kadcruimte cn vooral een schcpenlift. De CIV krijgt mogelijk nog een be langrijk deel van de nu gedane investe ring vergoed uit het Europese Oriënta tie- en Garantiefonds van de Landbouw. Een aanvraag is met gunstig advies van het Nederlands ministerie voorgelegd aan de betrefende instanties in Brussel. Bank of Texel Bij het brengen van dank aan de Ra- bo-bank voor de ondervonden financiële medewerking sprak Van der Vis van de „Bank of Texel" als variant op de Bank of England en de Bank of Scotland die het bestuur op zijn studiereis langs bui tenlandse vissershavens had ontmoet. De CIV-voorzitter blikte voorts terug in de geschiedenis van de Texelse visse rijcoöperatie, opgericht in 1931 met Biem Vlaming Pzn., Jan van der Vis Bzn Fulps Krijnen en Willem Drijver als eerste bestuursleden. Krijnen en Drijver zijn nog in leven, maar konden wegens hoge leeftijd niet van de partij zijn Gestart werd destijds met de aan koop van een houten pakhuis op de ha ven van J. C Rab voor ƒ1.600,Dat werd ingewisseld voor een ander, dat werd uitgebreid. In, 1937 werd besloten een eigen tankboot „Ome Biem" aan te Me oor i>tj O schaffen. Bij een jaarbehoefte van 1 ton gasolie was de 70 ton laadvermog [[el van dit scheepje ruim voldoende. Tha gebruiken de Texelse kotters deze 1,( ton in twee weken De groei van de vloot noopte tot vi dere uitbreidingen, zodat men uiteind lijk over meerdere gebouwen beschik deels in huur. Aan die situatie is nu eind gekomen door de verwezenlijk; van het CIV-gebouw waarin alle we selijkheden zijn verwerkt. Het woord werd verder gevoerd do de heer T. Kofman, namens de Direct |5^ der Visserijen. Hij had het dossier bekeken en deel onder meer mee dat de Texelse vlo 10% van de landelijke visserijoroi voor zijn rekening neemt. Kofm |0i noemde de kontakten die de Texel }.3i vissers hebben met de landelijke plaatselijke autoriteiten uistekend. Wat nu tot stand is gebracht vond een voorbeeld van doorzettingsverm gen en samenwerking en een hart onc,Uuj de riem van degenen die zorg hebb ;ec over de toekomst van de visserij. at< geschenk stelde hij een mooie foto vo de bestuurskamer in het vooruitzicht. Plan voor indeling Wethouder Jan Zuidewind (de burg meester was verhinderd) stelde vast d 521 de vissers blijkens deze investering ve trouwen hebben in de toekomst waarl zij niet varen op gegist bestek maar een juist uitgezette koers op weg na een ideaal uitgeruste haven. Hij maakte melding van de plonn voor ruimtelijke indeling van de have waarover besluiten kunnen vallen het bestemmingsplan voor Oudcschi is vastgesteld. Zo spoedig mogelijk 2 het overleg met de belanghebbend, worden geopend. De noodzaak een scb penlift te maken en de functie v; thuishaven wordt in de discussie trokken. Wat met de haven gaat gebei ren als na 1981 de dijkverzwaringswe ken zijn voltooid, is nog een open vraj Nu al moet met rijkswaterstaat word gepraat over de eventuele overdrac van de haven aan de gemeente en consequenties daarvan. Bert Weijdt („ik spreek niet alle. namens rijkswaterstaat, maar ook i gemeenteraadslid en goede vriend vele vissers") benadrukte dat de visse: voor Texel even belangrijk is als de 1 dere bestaansbronnen, met uitzonden!^ van de landbouw, die ongeveer twB keer zoveel te betekenen heeft. Weiji zei vertrouwen te hebben in het gea menlijk gebruik van de werkhaven de komende vijf jaar, al zal het v eens dringen worden. Hij zei dat o< zijn collega Harting van de Dienstkrii Texel er vanuit gaat dat het in gez menlijk overleg wel zal lukken. H prees de eendracht van de vissers „Mi grootvader zei al: tégen elkaar zi brengt niets van de grond". K. Hoekstra, voorzitter van de Ni derlandse Vissersbond, zei dat de Cl nauw betrokken is geweest bij de oj richting van de uit nood geboren boi Ook hij had vertrouwen: „We kunne met z'n allen nog heel wat van de vii serij maken". Oudjes Vriendelijke woorden werden ook ge sproken door P. Kraak van de CIV Dé Helder en Ben Daalder als voorzitt van DETV Texel. Laatstgenoemde vei tolkte de trots over het mooie geboui dat tot stand is gekomen. Er op wijzer, dat de bestuursleden gemiddeld 55 ja oud zijn, constateerde hij: „De oudjs doen het nog best". Gesproken werd verder door Cor Wolf namens het personeel van de CÏÏ Hij bood een intussen historisch gewo den foto aan van een gezicht op Oudf schild vanaf de havensteiger. Directe'. R. Veenstra van de Rabobank Te» (Bank op Texel) onderstreepte zijn gf lukwensen met een klok en baromete Architect C. R. Alkema deed dat m« een windsnelheidsmeter. Bert Keijser van de TX 63 maakij van de gelegenheid gebruik om zijl waardering te uiten voor de inzet val het CIV-personeel, dat ook buiten officiële werktijden altijd klaar staq om de vissers van dienst te zijn. Conserverend Oud-voorzitter Thurmer van de hc vencommissie mankte een vergelijkin tussen 1972 toen men wegens dc sne groeiende vloot cn dc veel te klein haven „redeloos, radeloos cn reddeloo> was en de huidige situatie. De haven commissie (eigenlijk een werkgroep was aan het werk gegaan met ht doel Oudeschild als thuishaven voor hele vloot te bewaren. Er was alle redei om trots te zijn op het resultaat, waar bij Thurmer dank bracht aan d „Lecghwaters van Texel", waarmee hi doelde op VVeijdt en Harting van Rijk? waterstaat. Thurmer meende dat er we toekomst blijft voor de visserij, als met zich tenminste gaat toeleggen op het u conserverend vissen. Voorzitter Jan van der Vis Azn. ter slotte dankte alle sprekers en zorg" voor veel hilariteit door dit te doen 0: zijn eigen openhartige .eenvoudige ti geestige wijze. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die ge bruik maken van de ru briek „Texelaartjes" worden verzocht de kos ten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 ad ministratiekosten in re kening gebracht. Administratie T.C. TTXEIAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4% BTW. Hippe kinderkleding. Grote sortering. Sport- shop/Kindershop Aangeboden enkele rij zadels. Tel. (02228) 289 Gezin van 4 persone zoekt vakantieadres tus sen 1 en 23 juli, voo twee weken; desnoods huisje of pension. Beelen, Baroniestr. Weert Te koop Peugeot 404 in pr. st. Tel. 3876 Te koop palissande: bergmeubel, hoog 1,40 br. 1,60. Tel. (02220) 4132 Te koop wegens gebrei aan ruimte elektr. orgel Bernhardlaan 116

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2