Cjrocn 'Zwartrjexels in het hart Straks wachtlijst voor Texelse muziekschool Kinderen Jozefschool plantten 100 bomen Toekomstmuziek met financiële wanklanken 30,— Bunnies 9S Boerderijtje Randweg werd verkocht Nieuw! Geborduurde bloesjes Sportshop - Kindershop Emmabloem-collecte Timmer restaureert „Sandershuus" Texeltoerist NOS maakt muziekopnamen op Texel De Zeven Provinciën Vrijdagavond gesloten. '%2 Lepelaars in de Geul Opnieuw ruit ingegooid bij Beatrixschool Kledingmarkt in „De Schakel" Werkwinkel stopt met papierinzameling Jaarvergadering bejaardenbond MflNTJE SCHOENEN B.V. VRIJDAG 18 MAART 1977 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9162 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Weaeel B. Post, Ooet 34, Ooeterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cont. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De me» de steeds grotere toeloop van het aantal leerlingen gepaard gaande stijgende kosten geven blij kens het jaarverslag van de Texelse muziekschool directeur Hans Mulder weinig reden tot optimisme. De groot ste moeilijkheid is volgens hem de kos ten zodanig te drukken dat er in ieder geval geen schade wordt toegebracht aan de inhoud van het muziekonder wijs op het eiland. Voor het lopende jaar is de muziek school „vastgeprikt" op 167 lesuren per week tegen 158 gedurende het vorige seizoen. Als niet nogmaals tot uitbrei ding in dit opzicht kan worden overge gaan zit het er ruimschoots in dat vol gend jaar een wachtlijst gevormd moet worden. Belangrijkste punt naast de kosten factor is het zg. Algemeen Muzikaal Vormend Onderwijs (AMV). Er is een begin gemaakt met de overheveling van dit onderwijs naar de basisscholen zelf waartoe vrijwel het gehele onderwij zend personeel van de Texelse basis scholen applicatiecursussen aan de mu ziekschool volgde. Intussen wordt door muziekdocenten op de diverse basis scholen één maal per 14 dagen een les gedraaid in het bijzijn van de klasse- onderwijzeres). In het vorig seizoen na men 14 onderwijzers aan de applicatie cursus deel. Nu zijn het er 21. Tevens wordt nu door 19 kleuterleidsters een applicatiecursus muziek gevolgd. Bedoeling van dit alles is de muziek school zelf te ontlasten. Met de overhe veling naar de basisschool kan men ook meer kinderen bereiken Aan de muziekschool zal een speelklas worden toegevoegd die aansluit op wat op de basisscholen is bereikt. Om het leerplan te waarborgen krijgen de leer krachten van de basisscholen uitge werkte lessen van de muziekschool. Hiermee kan men vermijden dat er twee verschillende systemen van lesgeven gaan ontstaan. In het seizoen 1976—*77 doen 8 Texel se basisscholen mee aan gedeeltelijk AMV-onderwijs en in het komende schooljaar zullen dit 10 scholen zijn. Besluiten Belangrijkste besluiten die volgens het jaarverslag in de achterliggende pe riode werden gerealiseerd zijn naast de algemeen muzikale vorming op de ba sisscholen (en de daarmee verband hou dende zaken) het bevorderen van het contact met de ouders, de opzet van de speeluren, ontwerp van leerplannen De heer F. J. Wassenborg uit Huizen kocht het boerderijtje Randweg 5 en 7, waarover enige tijd geleden in de ge meenteraad geruime tijd werd gedis cussieerd, omdat B en W geen toestem ming gaven het als tweede woning in gebruik te nemen. Het boerderijtje, dat in h^t bezit was van de dames N. v.d. Wardt-Kikkert en M. Holleman-Kikkert uit het Noord brabantse Son zal door de heer Wassen borg permanent bewoond gaan worden. Over het aanleggen van elektriciteit naar dit afgelegen punt wordt op dit moment tussen de betrokkenen onder handeld. in Amerikaanse stijl, maat 116 tot 164 De gehele komende week (21 t'm 25 maart) zal huis aan huis gecollecteerd worden voor de Emmabloemcollecte. Het leeuwendeel van de opbrengst is bestemd voor de TBC-bestrijding. Te vens wordt een gedeelte van het opge haalde geld bestemd voor het landelijke en het plaatselijke Groene Kruis ten behoeve van de gezondheidszorg. voor alle vakken en een vernieuwing van de graadexamens. Voorts werd vor dering gemaakt met de voorbereiding van de vakopleiding, een nieuw ontwerp van de rapporten en de aanschaf van nieuwe instrumenten. Wat dit laatste betreft kon dankzij de benodigde kre dieten en giften van het Anjerfonds het instrumentarium aanzienlijk worden uitgebreid en verbeterd. Twee piano's konden worden gereviseerd, een piano werd aangeschaft en in Den Burg kreeg men er (evenals in de dependances Oos terend en De Cocksdorp) een elektro nisch orgel bij. Voor de slagwerklessen werd een drumstel gekocht en voor de AMV-lessen werd het Orff-instrumen- tarium flink uitgebreid. Er kwam klein slagwerk bij en verder xylofoons en klokkenspelen. De aanschaf van een tenorblokfluit completeerde het ge heel. Nieuwbouw Wat betreft de huisvesting van de muziekschool in de toekomst voelt Hans Mulder (directeur sinds 1 augustus 1975) het meest voor een nieuw gebouw. Met het huidige onderkomen van de school (de voormalige houten conciërgewoning aan de Parkstraat) is het volgens hem droevig gesteld. Voor een alternatief als de achterzaal van „De Oranjeboom" voelt de heer Mulder in geen geval. Hotel „De Lin- deboom-Texel" is volgens hem ook to taal niet geschikt voor de muziekschool Bij sommige lessen (zoals slagwerk) ontstaat zoveel geluidsoverlast dat de hotelgasten geen moment langer willen blijven. Cijfers De Texelse Muziekschool telt met in begrip van directeur Hans Mulder, nu elf docenten waarvan er zeven op het eiland wonen. Het totaal aantal leerlin gen in de periode 1975-'76 was 733, waarvan 264 AMV-leerlinger), 400 in strumentaal, 36 ensemble leerlingen en 33 solfège en voorb vakopleiding. Bij het instrumentale onderwijs wa ren er 13 klassen met in totaal 104 leer lingen die blokfluitlessen volgden; 78 kregen orgelles; 69 pianoles; 25 dwars fluit; 21 accordeon; 21 bugel; 15 gitaar en 14 viool. In opdracht van Staatsbosbeheer zal het aannemersbedrijf Gebroeders Tim mer uit Oosterend het „Sandershuus" op de Hogeberg restaureren. Timmer was de laagste inschrijver bij een onder handse aanbesteding. Een dezer dagen zal met de werkzaamheden worden be gonnen. Het uiterlijk van de boerderij zal vrij ingrijpend veranderen want de schuine voorkant van de kap van het aange bouwde woonhuis zal door het op Texel gebruikelijke houten voorschot worden vervangen. Zoals bekend is het „San dershuus" enige tijd door krakers be woond geweest. Vorige week werden in het gebouw opmeuw indringers waar genomen. Bij onderzoek door de politie bleek echter dat deze geen plannen had den om er te gaan wonen. Vandaag is het de laatste mogelijk heid om evenementen en andere tips op te geven voor het toeristentijdschrift „Texeltoerist". Het gaat om de periode van Pasen tot Pinksteren. Men wende zich tot redacteur Harry de Graaf, p.a. Texelse Courant. De NOS-radio maakt zaterdagmiddag 26 maart muziekopnamen in Den Burg, voor het programma „Akkoord" dat dinsdagavond 5 april zal worden uitge zonden. De bedoeling van het program ma is informatie te verschaffen over de amateuristische muziekbeoofenng in Nederland. De Texelse opnamen zullen worden gemaakt in de Hervormde kerk, aan vang 13.30 uur. Opgetreden zal worden door het Koninklijk Texels Fanfare- DEK, het Texels Christelijk Mannen koor, het blazersensemble en het fluit- ensemble van de muziekschool Texel. Het idee om in het Akkoord-programma aandacht op Texel besteden ontstond na een contact dat directeur Hans Mul der van de Muziekschool had op een landelijke studiedag met regisseur Ge rard Kempers. In het programma zul len ook wat vraaggesprekken worden opgenomen. wegens omstandigheden Evenals de kinderen die langs de Gasthuisstraat aan het werk waren, merkten de Jozefschool-leerlingen langs de Keesomlaan, dat boomplanten met flink wat spierkracht gepaard gaat. Met veel animo hebben woensdag ochtend de 55 kinderen van de zesde klassen van de Jozefschool 100 bomen geplant langs de Keesomlaan en de Gasthuisstraat in Den Burg. Deze ge beurtenis vond plaats in het kader van de nationale Boomfeestdag waarop duizenden kinderen in het gehele land met boomplantwerkzaamheden bezig zijn geweest. Na door mensen van Staatsbosbeheer nabij hotel Bos en Duin te zijn ontvan gen werd de leerlingen van de Jozef school een aantal interessante feiten over het ontstaan en het bestaan van het Texelse bos verteld. Hierna keerden de kinderen met hun leerkrachten Ze- gers en Luyckx per autobus terug naar Den Burg waar langs de Gasthuisstraat 55 grauwe abelen en langs de Keesom laan 30 iepen werden geplant. Deze jonge bomen waren voor het merendeel afkomstig van boomkwekerij „Van den Oever" uit het Brabantse Haaren. Vijftien abelen werden gele verd door kwekerij „De Terp" in Wie- ringerwerf. Invloed op vegetatie De rondleiding door het bos die onge veer anderhalf uur in beslag nam werd begeleid door Dirk van der Vliet en Jaap van Groenigen van Staatsbosbe heer. Zij legden de 55 kinderen in het kort uit hoe het Texelse bos rond de eeuwwisseling tot stand kwam, en wat de invloed van het bos is op bijvoor beeld de regenval. Dat een boom, of ei genlijk het verdwijnen van een boom bij sommige mensen emotionele reakties tot gevolg kan hebben bleek uit een ver haal dat Jaap van Groenigen in dit ver band vertelde. Hij herinnerde de kinde ren aan de orkanen van enige jaren ge leden toen een boswachter had staan huilen bij het zien van de honderden ontwortelde bomen. Plantsoenendienst Tijdens het planten van de abelen en de iepen langs de Keesomlaan en de Gasthuisstraat werden de leerlingen van de Jozefschool geholpen door acht men sen van gemeentewerken onder leiding van de heren C. G. van Es en P. Bakker. De kinderen werd er duidelijk gemaakt dat ondanks het feit dat 't (juist tijdens het planten van de bomen) flink regen de men de ingeplante bomen toch nog diende te voorzien van een extra hoe veelheid water. De grond is nog be trekkelijk droog zodat in het voetspoor van de geduldig zwoegende kinderen enkele werknemers van de gemeentelij ke plantsoenendienst zich met het extra natspuiten van de grond bezighielden. Twee weken nadat de eerste lepelaars in de Muy werden gezien, constateerde vogelwachter Anne Boon vrijdag j.l. dat er drie lepelaars in de plas van de Geul zaten. Inmiddels is het gebied afgezet, waarbij evenals het vorige jaar het wes telijke Horsmeertje is opgenomen. Voor het publiek bestaat de mogelijkheid een wandeling door het gebied te maken, door middel van een „blauwe paaltjes"- route. In het vorige seizoen konden de bewakers van het terrein constateren dat de bezoekers zich goed aan het pad hielden, waardoor vrijwel geen versto ring werd veroorzaakt. Het zachte weer van de afgelopen we ken heeft tot gevolg gehad dat ook an dere vogelsoorten vroeg in ons land zijn teruggekeerd, zoals grutto, witte kwik staart en kneu. Het afgelopen weekend werd bij de Beatrixschool te Den Burg een ruit van 140x40 cm ingegooid. Iets dergelijks deed zich een week eerder voor toen van dezelfde school een ruitje van 66x 40 cm. sneuvelde. In beide gevallen was er een steen door gegooid. De politie denkt aan kinderwerk en zal een oogje in het zeil houden. De laatste tijd worden in Den Burg opvallend veel ruiten vernield. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een kledingmarkt van gebruikte kleding worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor „De Schakel" en voor het Werkwinkelproject S.O.S.-kinder- dorp. Kleding die niet verkocht wordt gaat naar „Mensen in Nood". De inzamelingsdagen zijn woensdag 23 en donderdag 24 maart (van 9.00 tot 11.00 uur) terwijl de verkopingen op vrijdag 25 maart (van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 00 tot 17.00 uur) en op zater dag 26 maart (van 10.00 tot 12.00 uur) in „De Schakel" (naast de Hervormde kerk m Den Burg) plaatsvinden. De organiserende jongelui van de „Werkwinkel" ontvangen het liefst ge bruikte kinderkleding. Ook zijn oude spijkerbroeken en lappen (indien moge lijk gewassen) erg welkom. Eventueel kunnen nadere inlichtingen over deze kledingaktie verkregen worden bij de „Werkwinkel", telefoon (02220) 3584. „De Werkwinkel" stopt met het in zamelen van oud papier. Zaterdag a.s. bestaat voor de laatste keer gelegenheid om oud papier te bezorgen in de voor malige smederij van Kiljan aan de Gast huisstraat. Tot en met elf uur 's morgens kan men daar terecht. De Werkwinkel moet stoppen met de papieraktie wegens gebrek aan ruimte. De voormalige smederij wordt nl. bin nenkort afgebroken in verband met de toegankelijkheid van de nieuwe par keerplaats. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan van het boven staande goede nota te nemen. Als na zaterdagochtend nog papier wordt ge- bradht, veroorzaakt dat een enorme chaos. Er blijven in Den Burg voldoende mogelijkheden om van zijn papier af te komen. Volgens een schema dat steeds in de agenda in deze krant wordt ver meld, haalt Scouting Texel het regel matig in de verschillende wijken af In het voormalige bibliotheekgebouw tje aan de Burgwal („De Hollcbol") be legt de algemene bond van bejaarden op dinsdag 22 maart haar jaarlijkse le denvergadering. Deze bijeenkomst be gint om 14.30 uur en er zal onder andere het woord gevoerd worden door H. Coo per. Op het programma voor de pauze staan na de opening door de voorzitter, de behandeling van de notulen en het jaarverslag; het financieel overzicht en mededelingen. Omdat mevrouw Bakker-van Leeu wen en de heer Joh. de Graaf aftredend zijn en zich niet herkiesbaar hebben ge steld wordt vervolgens een bestuursver kiezing gehouden waarvoor mevrouw Segering-Snelders en mevrouw Wasse- naar-Wilmink candidaat zijn. Eventuele andere candidaten kunnen voor de ver gadering bij het bestuur opgegeven wor den. Na de pauze spreekt de heer H. Coo per over de mogelijkheden die er zijn in verband met de ingebruikneming van de „Hollebol". Met gelegenheid tot het stellen van vragen en de rondvraag zal de vergadering daarna besloten worden. leuke moderne Kinderschoenen speciaal gomaakt Systeem voor een gezonde groei !l...

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1