Tekort aan akkommodatie? SP6R7. .VADERS TWEEDE VROUW" „Vriendschappelijke derby" tussen ZDH en De Koog Volleybalenquête door André van der Vliet programma Douwe Dros won tijdrit Texels schoolvoetbaltoernooi PROGNOSES Jaarvergadering dorpshuiscommissie Oosterend Volleybalprogramma Tennistoernooi Derde blad Texelse Courant, vrijdag 25 maart 1977 „Ondanks de sporthal „Ons Genoe gen" en de vele dorpshuizen met trai ningsruimten bestaat op Texel toch een tekort aan akkommodatie. Waarschijnlijk is het in vele opzichten op Texel bloeiende verenigingsleven hier debet aan". Aldus luidt een van de konklusies uit een niet vvetenschapelijk onderzoek on der de spelers en speelsters van de ei landcompetitie volleybal, dat André van der Vliet in maart verrichtte. Hij deed dit in het kader van een door hem ge volgde cursus, in samenwerking met Piet Keijzer die meehielp bij het opzet ten en de verwerking van de gegevens. Hoewel André van der Vliet niet pre tendeert met zijn uitkomsten meteen de wijsheid in pacht te hebben wat betreft de eilandcompetitie volleybal en de (re creatiesport in het bijzonder stootte hij hier en daar toch op aardige dingen. Reglementen Er bleek uit dat onder de deelnemers aan de eilandcompetitie bijvoorbeeld de wens naar een wat strakkere aanpak en een strengere handhaving van de regle menten bestaat. André van der Vliet kreeg via zijn enquête bovendien te horen dat de or ganisatie er tevens zorg voor dient te dragen dat iedere deelnemer op de hoogte is van de reglementen. Daarbij kan het geheel geen kwaad de spelre gelkennis van zowel de deelnemers als de scheidsrechter wat bij te spijkeren. }esteld wordt: ,.Niet alleen in de eiland competitie zijn de scheidsrechters in op- ;praak ook de ere-divisie kent dit pro- >leem. Kritiek geldt m beide afdelin gen het niet uniforme fluiten Maar ze- cer in de eilandcompetitie moet dit op te lossen zijn, via bijvoorbeeld een cur susavond". Het geringe aantal antwoorden op de vraag over de sportkeuring leidt vol- ;ens .Andre van der Vliet niet direkt ot een konklusie. Wel rijst hierbij vol gens hem het vermoeden dat het een ïuttige zaak zou zijn sportkeuring ook voor de deelnemers aan de eilandcompe- itie verplicht te stellen. Hoofdmotieven Uit het antwoord op de in de enquête voorkomende stelling ,,De eilandcompe- itie is gezellig, en het is leuk om te win- len" bleek duidelijk dat gezelligheid en mtspanning de hoofdmotieven zijn bij iet spelen in de eilandcompetitie. Presentatie en wedstrijdelement zijn ujkomende motieven. De tijdrit waarmee de Texelse wieler vereniging zondag haar seizoen opende s gewonnen door Douwe Dros. Volgen- Ie week (27 maart) start men bij de Be graafplaats van de Georgiërs om 10.00 tur voor een trainingsrit over Texel. Gedurende de zondag verreden tijdrit verkte het weer niet erg mee. Er werd laarom tien minuten later gestart dan langekondigd was. Uiteindelijke win- ïaar Douwe Dros startte na Simon Ap- >el als tweede en reed een uitstekende ijdrit. In de einduitslag werd hij ge volgd door Dirk Zuidewind, Simon Ap- >el en Klaas Riemers. Gerard Koom verd de grootste pechvogel omdat hij net een lekke band kwam te staan. 19. 's Avonds vroeg ze: ,,Mag ik mor en een paar boeken uit die kist op de chuurzolder halen om te lezen?" „Natuurlijk. Waarom niet?" „O, ik dacht, omdat je ze opgebor- en had. Waarom heb je ze eigenlijk iet hier? Mij dunkt ze wees naar de rand daar kun je best een plank mmeren om er een aantal op te zet- sn". Hij keek. „Ja, daar zit wat in. De ko- ïende week zal ik eens kijken, op een vond als ik een beetje bijtijds thuis en. Help me er maar aan herinneren". „Lees jij nooit meer?" Hij begon verlegen te lachen. „Sinds c hier werk.ik had ze aanvankelijk eneden, al die boeken en had het plan eel te gaan lezen. Ik dacht er tijd voor zullen hebben.maar sinds ik hier verk, kan ik 's avonds niet meer lezen. Is ik tien minuten in een boek kijk, allen mijn ogen dicht. Het zal wel ko len door het werk, dat ik hier doe". „Vind je het leuk? Ik bedoel: dat ont- innen?" „LeukleukHij dacht na. Wat moet ik daar op nu antwoorden? "ind jij het leuk om die muur schoon te aken? Met de wetenschap, dat er nog ie zijn?" „Ja", antwoordde ze nadenkend knik- Een geheel ander punt dat als erg be langrijk wordt ervaren is de „eiland situatie" op Texel. André van der Vliet komt tot de konklusie dat er vooral ten aanzien van het meedoen aan de Nevo- bo-competitie nadelen zijn die voor ve len zo zwaar wegen dat zij voor de ei landcompetitie kiezen. Er zijn echter nogal eens wisselingen. Elk jaar stappen er volleyballers uit de Nevobo over naar de eilandcompetitie en andersom. Leeftijdsopbouw De veronderstelling dat de eilandcom petitie wordt gekenmerkt door een gro te verscheidenheid in leeftijd der spelers blijkt volgens het onderzoek juist te zijn. Om een inzicht te krijgen in deze leef tijdsopbouw der spelers werd door de samenstelers een aantal klassen inge steld waarin als volgt gescoord werd: 12, 13 2; 14, 17 33, 18, 20 38; 21, 25 48; 26, 30 44; 31, 35 46; 36, 40 15; 41, 50 8 en 51 of ouder 1. Heel voorzichtig meent André van der Vliet te kunnen stellen dat hoe meer men de 35 nadert, hoe hoger men speelt. Dat kan volgens hem worden verklaard door de grotere ervaring die deze spe lers opgedaan kunnen hebben, te oud geworden zijn voor de Nevobo-compe titie enz. Evenals vorig jaar zal ook nu door de „schoolvoetbalcommissie Texel" voor zowel jongens als meisjes een toernooi worden georganiseerd. Dit schoolvoet baltoernooi 1977 is op 18, 20, 21 en 26 april en de wedstrijden worden gespeeld op de terreinen van de S.V. Texel aan de Slingerweg in Den Burg. Zowel de kampioen bij de jongens als die bij de meisjes mag op 7 mei mee doen aan het kampioenschap van Noordholland in Den Helder. Het toernooi voor de meisjes wordt in zijn geheel op woensdag 20 april ge houden terwijl de jongens hun eerste ronde op 18 april spelen, de tweede ron de op 21 april en de finale op dinsdag 26 april. Poules De poules zijn als volgt ingedeeld: Poule A: Thijsseschool 1, De Cocks- dorp, Oosterend ols en Jozefschool 2. Poule B: CVO, Oosterend met de Bij bel, De Waal en Den Hoorn. Poule C: Jozefschool 1, De Koog, Ou- desohild en Thijsseschool 2. De wedstrijden duren tweemaal tien minuten zonder rust. Op 18 en 21 april beginnen de jongens om 16.30 uur met de wedstrijden. De finale op dinsdag 26 april begint om 16.15 uur. De meisjes spelen op woensdag 20 april en beginnen die dag om 13.00 uur. Hier begint de finale om 16.35 uur. De pouleindeling is dezelfde als bij de jon gens. De wedstrijden duren in totaal 15 minuten en er wordt na 7 minuten van doel gewisseld. Penaltybokaal De jongens spelen naast de toemooi- wedstrijden ook om de „penaltybokaal" waarvoor onmiddellijk na iedere wed strijd op het C-veld door verschillende spelers elf strafschoppen genomen moe ten worden. Ieder team neemt dus drie maal strafschoppen. Het team dat de meeste strafschoppen heeft benut is winnaar en bij een gelijke stand beslist het beste saldo. Alle deelnemers en deelneemsters aan dit schoolvoetbaltoernooi ontvangen een herinneringsvaantje. kend, „ja, toch wel. Het geeft een zekere voldoening, hè? Omdat je resultaat ziet van je werk". Ze wees naar de bewuste wand. „Kijk maar eens hoe groot het verschil is". „Die voldoening heb ik natuurlijk eveneens. In aanmerking nemende, dat ik in twee jaar tijds in m'n eentje bijna een hectare heb ontgonnen, stel ik vast, dat ik heel wat werk heb verzet. Maar leuknee, leuk werk vind ik het niet. Het is nodig. Tenminste, zo be schouw ik het". „Nu je een hectare bouwgrond hebt, kun je toch wel een beetje kalmer aan doen? Of niet?" „Misschien wel, Els Maar het gekke is.als ik eenmaal bezig ben, kan ik zie, als 't donker begint te worden. En zie, als hetdonker begint te worden. En de koe moet ook twee keer per dag ge molken worden". „Ja, die koe.heb je zeker speciaal gekocht?" „Inderdaad, want de melkboar komt hier niet langs", antwoordde hij op dro ge toon. Ze schoot in de lach. „Stel je voor, die vier kilometer van Langveen hierheen met de wagen om dan te horen krijgen: Vandaag niet nodig, melkboer. Nee, dat kun je van de man niet vergen". De eilandcompetitie heeft een eigen gezicht. Ongeveer de helft van de spe lers kent volleybal als enige sport, ter wijl voor een groot deel van de overige deelnemers volleybal in de eilandcom petitie in de winter als hoofdsport ge zien wordt. Aan de enquête die tot deze konklusies hebben geleid werd meegedaan door 239 personen. Er werden hiertoe 256 vra genlijsten uitgedeeld wat een „non-res ponse" van 7°/o betekent. Grote toekomst Samenvattend wordt gesteld dat voor de eilandcompetitie nog een grote toe komst weggelegd is. Het verdient aan beveling dat de organisatoren, met na me volleybalver. Tevoko, zich moeten blijven beraden over vorm en inhoud van het geheel. Het opzetten van een zoveel mogelijk zelfstandig optredende afdeling recreatievolleybal binnen Te voko lijkt daarbij een stap in de goede richting. Texel 1 gaat zondag op bezoek bij het tot noa toe ongeslagen Zwaagdijk. Het is duidelijk dat het (in de klei) een zware opgave zal worden. Zwaagdijk speelde dit afgelopen weekend gelijk tegen Watervogels zodat er toch wel kansen voor Texel moeten zijn. Om nog volledig mee te doen in de strijd om de promotieplaatsen zal er min stens een punt naar Texel moeten ko men. In tegenstelling tot het tweede en der de elftal, die zondag (om 12.30 uur) te gen elkaar in het veld komen heeft Texelse Boys 1 zondag vrijaf. Ook de eerste elftallen van Cocks- dorp en Oosterend spelen dit weekend geen wedstrijd. ZDH en De Koog treden vriendschappelijk tegen elkaar in het strijdperk. Deze ontmoeting begint om half drie en de verwachting heerst dat het geen eenvoudig karwei zal worden voor ZDH. De Koog draait steeds beter en zal het, omdat het als underdog het veld ingaan, behoorlijk lastig kunnen maken. Omdat er bij het treffen in De Koog behoorlijk wat belangstelling was is het nu te verwachten dat er veel pu bliek zal zijn. Dameselftallen Alleen het tweede dameselftal van Texelse Boys komt zondag op de gras mat. Om half één wordt begonnen met de strijd tegen USVU (Uitgeest). Als thuis spelende club moet aan de Texelse Boys-dames de beste kans op de over winning worden toegekend. Lagere elftallen Evenals Texel 1 gaat ook Texel 2 naar de overkant. Helder 3 betekent op pa pier een gemakkelijke tegenstander, maar in Den Helder is het meestal moei lijk winnen. Concluderend is er over de uitslag niets definitiefs te zeggen. Texel 3 krijgt rode lantaarndrager Conzelo 2 op bezoek. Dit moet een zacht gekookt eitje worden. Het vierde speelt thuis tegen het sterke Callantsoog 4 en een positief resultaat ligt in de lijn Omdat Cocksdorp 1 zondag vrijaf Toen hij 's avonds verklaarde, dat hij 't welletjes vond en naar bed ging, zei ze nog: „Neem een volgende keer, als je inkopen doet, meel en gist mee. Dan bak ik zelf brood. Hebben we elke dag vers, als het nodig is". „Kun je dat?" vroeg hij, haar verrast aankijken. „Ik neem aan van wel. Misschien mis lukt het de eerste keer een beetje, maar zo krap moeten we niet kijken, denk ik". „Goed. Ik zal er aan denken. Welte rusten". „Goede nacht". De nieuwe week begon als elke werk dag; de man ging al vrij vroeg weg en dan had Els het rijk alleen. Met de hond. Elke dag maakte ze een stuk wand schoon tot ze er genoeg van had. Dan bekeek ze op een afstand het resul taat, tevreden knikkend. Morgen maar weer verder. Met een paar weken heb ik de hele kamer zoals ik die hebben wil. Alleenhet plafond zal nog het meeste werk vergen, denk ik. Midweeks ging hij 's morgens naar het dorp om de noodzakelijke levens middelen in te slaan. En kwam terug met meel en gist. Hij zette het op de plank bij de pomp. „Zo. Mag je probe ren of je Klein Bettink kunt imiteren". „Klein Bettink? Is dat soms de bak ker in Langveen?" Hij knikte lachend en begon de ande re aankopen in de grote kast weg te bergen. ,s Avonds liet ze het broodje zien, dat ze gebakken had. Hij keek enigszins verwonderd. „Dat is niet gek, zeg. Ty pisch, dat verscheidene vrouwen het in hun vingers hebben, meer dan alleen het huishouden doen of wat je daaron der kunt samenvatten. Dat ziet er mach tig goed uit". OOSTEREND De dorpscommissie' tevens dorpshuisbestuur van Oosterend houdt vrijdagavond 15 april jaarverga dering in „De Bijenkorf". Na afloop van het huishoudelijk gedeelte vertoont de heer J. C. Bruin films die hij maakte van de verschillende Oosterend Present feesten. De dorpscommissie maakt alvast be kend dat op koninginnedag (die dit jaar op zaterdag valt) een allegorische kin deroptocht zal worden gehouden. Op zaterdag 26 maart worden in sport hal Ons Genoegen de volgende volley balwedstrijden gespeeld: 14.30 u.: Tevoko 1-HCSC (h) 14.30 u.: Tevoko 1-VVM '63 (d) 14.30 u.: Smash '68-Tevoko 4 (d) 15.30 u.: Tevoko 1-Noordkop 1 (d) 15.30 u.: Tevoko 3-Tevoko 5 (d) heeft komt van deze vereniging alleen het tweede team in het veld. In een te Anna Paulowna te spelen wedstrijd zal BKC 4 als tegenstander optreden. Het is een van de koplopers in deze afde ling zodat een gelijk spel al een uitste kend resultaat voor de Cocksdorpers betekent. Het lastige SRC 4 is zondag om 12.15 uur tegenstander van ZDH 2 in een wedstrijd op het Hoomder veld. Wel licht is een kleine overwinning voor de Zwaluwen weggelegd. Junioren en pupillen Texel junioren Al dat er de laatste tijd goed in is, gaat naar het op eigen terein zeer sterke Nieuwe Niedorp Al, dat zondag van koploper VZV Al won. Het zal daar niet meevallen bij de „Nie- durpers" in de klei. Pupillen Al ontvangt Texelse Boys A2 en heeft goede winstkansen. A3 en A4 gaan uit naar resp. De Koog Al en Cocksdorp Al. Dat zal wel te moeilijk worden. Pupillen BI krijgt het in Oos terend tegen SVO BI een moeilijk kar wei op te knappen. Pupillen B2 moet naar het sterke De Koog BI. Pupillen B3 krijgt het te zwaar uit tegen ZDH BI. Pupillen Cl ontvangt het sterke ZDH Cl en hier kan een felle strijd ver wacht worden. Pupillen C3 krijgt thuis het sterke Oosterend Cl op bezoek dat wellicht een te zware opgave zal zijn. Bij Texelse Boys zijn de junioren Al dit weekend vrij. Junioren BI gaan zon dag uit naar Schagen BI en hopelijk ko men er nu eens punten mee naar 't ei land. Junioren B2 speelt zaterdag tegen WGW B4 en hier zit een overwinning in. Junioren Cl (ook op zaterdag) speelt thuis tegen ZAP C4. Dit levert ongetwij feld twee punten op. Pupillen Al speelt thuis tegen Oos terend Al. Ze moeten dit kunnen win nen. Pupillen A2 gaat uit naar Texel Al. Een wedstrijd die wel te zwaar zal blijken. Pupillen BI gaat naar SVC BI en in De Cocksdorp kan dit een punten verdeling opleveren. Pupillen B2 is vrij. Pupillen Cl en C2 spelen tegen elkaar en dit wordt een leuke wedstrijd waarin Cl sterker zal zijn. Vooral voor het pu bliek is dit een interessante partij. „Straks, bij de koffie mag je het keu ren", antwoordde ze, innerlijk verheugd omdat het meteen de eerste keer rede lijk goed gelukt was. En dankbaar voor zijn lof. De tweede helft van de week maakte Els verder schoon, maar als ze er genoeg van had hield ze ermee op, waste zich en trok haar werkkleren uit. Waarna ze het zich gemakkelijk maakte met een boek, tegen de muur van het huis met het gezicht op het bos. En met de hond naast zich. Want sinds ze hem die zon dagmiddag in het bos op uitbundige wij ze had geliefkoosd, was hij nog aanhan kelijker dan ooit te voren. Het weekend verliep als het vorige. De derde week ook en aan het eind van die week zei hij 's morgens: „Ik vind het deze week mooi genoeg geweest, Els. Ik ga nu eerst boodschappen doen. Misschien haal ik vanmiddag dan nog wel met de tractor een paar tassen zo den op. Zin om mee te gaan naar het dorp?" Ze dacht na, maar schudde tenslotte 't hoofd. „Nog niet. Ik ben er nog niet aan toe, vreemde mensen te zien. Zoals het nu is, ben ik tevreden. Misschien over een paar weken. Kun je het begrij pen?" „Ja, enigszins. Maar wacht je er voor jezelf in te beelden, dat je mensenschuw bent geworden, want dat ben je natuur lijk niet". „Ik zal er over denken. Misschien de volgende keer, hè?". Ze was al met de vaat bezig, toen ze de man hoorde wegrijden in zijn auto. En dacht na over zijn woorden. Ben ik werkelijk bezig mensenschuw te wor den? Dat is natuurlijk weer het andere uiterste. Dat moet evenmin. Als er nu maar eens iemand hier langs kwam. Een boswachter bijvoorbeeld, Die zou ik bin- Voor het door tennisvereniging Deuce op 8 tot en met 11 april georga niseerde tennistoernooi kan men zich in laten schrijven tot 1 april Inschrijf adres is H. J. Kooi, Rozendijk 25, Den Burg, telefoon (02220) 3958. Er zijn geen kos ten aan deelname verbonden. ZATERDAG 26 MAART 1977 Afdeling Noordholland: Sporting S.-Oosterend (Z), 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Voiendam 8-O'end (Z) 2, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Junioren: WGW B4-Tex. Boys B2, 14.30 uur Schagen C2-C'dorp Cl, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Tex. Boys Cl-ZAP C4, 14.30 uur Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys Al-Oosterend Al, 15.00 u. Cocksdorp Al-Texel A4, 15.00 uur Texel Al-Tex. Boys A2, 15.00 uur De Koog Al-Texel A3, 15.00 uur Afdeling B: Oosterend BI-Texel BI, 14 00 uur De Koog Bl-Texel B2, 14.00 uur Cocksdorp Bl-Tex. Boys BI, 14.00 u. ZDH BI- Texel B3, 14.00 uur Afdeling C: Texel Cl-ZDH Cl, 14.15 uur Texel C3-Oosterend Cl, 13.30 uur ZONDAG 27 MAART 1977: Tex. Boys Cl-Texel C2, 14.00 uur Afdeling Noordholland: Zwaagdijk-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Helder 3-Texel 2, 11.00 uur Texel 3-Conzelo 2, 14.30 uur Oosterend 2-BKC 3, 14.30 uur ZDH 2-SRC 5, 14.30 uur BKC 4-Cocksdorp 2, 14 30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZAP 5-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 4-Callantsoog 4, 14.30 uur Junioren: N.Niedorp Al-Texel Al, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Schagen Bl-Tex. Boys BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Dames: Tex, Boys 2-USVU 1, 12.30 uur SAMEN REIZEN: ZATERDAG 26 MAART 1977 Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Oosterend (Z) 1, Oosterend (Z) 2 en Cocksdorp Cl. ZONDAG 27 MAART 1977: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Texel 1 en Texel Al. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Oosterend 3, Cocksdorp 2 en Tex. Boys BI. Bij afkeuring terrein bus afbestellen, te lefoon (02240) 2421. De C junioren van Cocksdorp spelen zaterdag uit tegen het sterke Schagen C2. Een zware maar niet onmogelijke taak, om de (voor een eventuele hoge plaats op de ranglijst) noodzakelijke punten mee naar huis te nemen. Bij ZDH zijn alle junioren dit week end vrij. De S.V. De Koog pupillen Cl en C2 spelen om 13.00 uur vriendschappelijk tegen elkaar. Pupillen BI speelt om 14.00 uur thuis tegen Texel B2. De A pupillen spelen de voorlaatste wedstrijd thuis tegen Texel A3. Aanvang 15.00 uur. De junioren zijn vrij. nen nodigen voor een kop koffie of thee. En een sigaret mee roken. Misschien zou de man nieuwsgierig zijn, omdat er bij Dirk opeens een vrouw in huis is. Gek, ik weet niet eens zijn achternaam. Ei genlijk weet ik helemaal niks van hem. Enkel dat hij acht hectare hei- en bos grond in eigendom heeft en dat hij nu twee jaar hier bezig is met ontginnen en aardappelen verbouwt. Plus zijn koe en moestuintje. Ik heb tenminste heel summier iets over mezelf, mijn vader, stiefmoeder en broers verteld. Maar van hem weet ik niets. Hij is in dit opzicht erg gesloten. Maar ja, we hebben elkaar ook niets gevraagd. Tenminste, niet dat ik me kan herinneren. Dirk was al vroeg terug. eZlf had ze net koffie gedronken, in de mening ver kerende, dat hij toch niet voor twaalven thuis zou zijn. Waar hij al die tijd ver toefde en wat hij dan deed, wist ze niet. Misschien heeft hij ergens kennissen, bij wie hij koffie drinkt. Maar nu was het nog geen elf uur, toen hij met een doos vol boodschappen de kamer betrad. Zwijgend zette hij de doos op de plank bij de pomp. Els zei: „Jee, wat ben je lekker vroeg, zeg! Ik heb nog koffie". Hij kwam naar de tafel. Ze zag, dat hij een krant in zijn hand hield, die hij voor haar op tafel legde. „Je staat er in", zei hij op kalme toon. „Met foto en al. Je opsporing wordt gevraagd". Geschrokken keek ze naar de krant en toen naar de man. „M'n opsporing? Ze zijn gek! Ik heb niks op m'n geweten, als je dat soms denkt!" Ze voelde zich rood worden, maar keek desondanks de man recht in de ogen. „Daar twijfel ik ook geen ogenblik aan, Els. Enfin, kijk zelf maar. Bladzijde vijf, links bovenaan". (wordt vervolgd) cEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9