Cjroen 'ZwartsJexels in het harL> Veel mensenkennis opgedaan in de strandvonderij J. Bruin nam afscheid als administrateur Vier tennisbanen en sintelbaan op speelweide Texelstroom - diesel moet terug naar Amsterdam Ambitieus plan maakt goede kans Grondtransacties Kaartenexpositie biedt interessante keus Bejaarden van De Coeksdorp-Eierland op reis Feestmarkt, optocht, atletiektoernooi en avondspel niet te repareren aerdeien ontstoken. Weer rust bij het Krimbos miJDAG 8 APRIL 1977 bPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9168 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Laogeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW „Door mijn werk voor de strandvon- lerij heb ik enorm veel mensenkennis ipgedaan. Ik heb onder andere geleerd lat mensen ter wille van de centen in taat zijn tot de gemeenste dingen, maar k heb er ook erg veel plezier aan be- eefd". Dat zegt de heer Jan C. Bruin lit Den Burg die ook luistert naar de lamen Jan Plaatje en Jan TEM. De eer- te verwierf hij als fotograaf en de weede als economisch directeur van de iJ.V. TEM. Daarnaast was hij ook verze- leringsman en administrateur van de ["exelsc strandvonderij. En dan praten ye nog niet over het feit dat hij een ijdje schipper is geweest, er een privé- Irukkerij op na houdt en een verdien- itelijk amateurfilmer is. Jan Bruin ver- nigt in zijn persoon vele uiteenlopende apaciteiten en het zal dan ook wel nie- nand verwonderen dat hij ondanks zijn [epensioneerde staat handen vol werk leeft. Jan Bruin verkondigt dat met rots en vindt het de beste manier om net plezier oud te worden. „Als je het srg druk hebt, is er geen tijd om te den- ten of je misschien wat mankeert Maar je kunt niet met alles blijven loorgaan Na zijn afscheid bij de TEM egde hij onlangs na ruim 30 jaar zijn aak neer als administrateur van de trandvonderij Zijn opvolger werd de leer C. G. van Es. Organisatie Het mag als bekend worden veronder- teld dat de burgemeester strandvonder s van Texel. Deze gaat niet zelf het trand op maar laat dat over aan de 'ier hulpstrandvonders. Tegenwoordig ijn dat W. Duinker uit Den Hoorn voor iet strand van De Mok tot aan paal 14, S. Boon uit De Koog voor het stuk ussen paal 14 en 20, P. Kuip uit De Coog voor het stuk van paal 20 tot de lufter en Jac. Reuvers uit De Cocks- lorp voor het resterende gedeelte tot eq net De Cocksdorp. Het brein achter de trandvonderij organisatie is de admini- trateur die de taak heeft de voorge- chreven wettelijke procedure te laten 'erlopen als goederen van waarde zijn angespoeld of opgevist. Hij voert de dministratie, zoekt de eigenaar, regelt ,e eventuele verkoop van het goed, legt ekening en verantwoording af tegen- ver Gedeputeerde Staten en draagt de oederen in natura of (na verkoop) fi- ancieel af aan de eigenaar, de recht- ïebbende. Als vergoeding ontvangt hij oor deze aktiviteiten 2°/o. Commercieel Het is duidelijk dat iemand met han- lelsgeest deze taak met het meeste suc- uitoefent. De mensen die hem ken en zullen er niet aan twijfelen dat Jan Bruin een groot commercieel inzicht eeft. Zelfs zodanig dat niet alleen be- ondering, maar ook jaloezie en achter- |lap zijn deel zijn geweest. Jan Bruin :hept er enorm plezier in om het on- lerste uit de kan te halen. Handelaars meenden deze goedlachse ambtenaar kunnen overdonderen met een mooi oesje kwamen van de kou we kermis uis, telkens tot groot plezier van Jan Bruin die urenlang over zijn avonturen vertellen. Uw verslaggever die jacht wat van deze anecdotes aan zijn •zers te kunnen doorgeven kreeg ech- |er te horen dat hij over een jaar of mtig nog maar eens moet terugko- len. Want het zijn niet allemaal mooie lien die verschillende en soms te goe- fer naam en faam bekend staande Texe- ars in zijn verhalen spelen. Jan Bruin Jindt het niet nodig om daar een boekje [/er open te doen. Maar zijn opvolger |an Es die hij voorlopig terzijde zal ■Staan, kan erop rekenen volledig te wor- cn geïnformeerd. Zowel goede als iechte ervaringen vertegenwoordigen Aan de gemeenteraad is door het col- ge van B. en W. mededeling gedaan m de volgende grondverkopen. Een perceel aan de Maricoweg in Den urg aan de Fa. J. A. Barhorst (uit- eiding bedrijf); een perceel aan de aalrand te Den Hoorn aan de heer P. eemsterboer voor de bouw van een yeede woning; een perceel aan de Zee- 'ies te Den Burg aan de heer J. Jelle- a voor de bouw van een woning; per- flen aan de Ankerstraat in Oosterend m de heren J. J. Moens, F. Beijert, M. aan, S. Dogger, S. C. Eldering, P. Vla- ing, G. Rammers, A. J. de Visser, P. "ouwer en J. v. d. Vis voor de bouw in woonhuizen. Aan de heer P. A. Bet- ma werd een stuk aan de Spinbaan rkocht voor verbetering van de ter- inmdeling en F. van Tatenhove kocht n perceel aan het Wulkpad te Ooster- id voor de bouw van een woonhuis. Een grondruil ging de gemeente aan t Ennia Vakantieverblijven N.V. te in Haag voor een perceel aan de Ruijs- an te De Koog en een perceel aan de ïmweg te De Cocksdorp. |£Een erfpachtovereenkomst werd ge goten met A. van der Vis voor een per- ïeel aan de Spinbaan. Het is de moeite waard de tentoonstel ling „Texel in de kaart gekeken" in het raadhuis te gaan zien. Antiquair Hans van der Klift heeft in de expositieruimte een uiterst waardevolle kollektie oude kaarten en prenten bijeengebracht, allen betrekking hebbend op Texel en de kop van Noordholland. Wie bereid is voor een dergelijke wandversiering ƒ100, tot ƒ1.500,neer te tellen kan zich iets verwerven dat niet alleen mooi is maar ook in waarde stijgt. Dat laatste is een niet geringe stimu lans voor veel mensen om te trachten prenten en kaarten te kopen De prijzen vliegen dan ook omhoog. Bij de opening van de expositie waren verschillende werken al verkocht. Vooral onder de oude kaarten bevin den zich ware juwelen, waaronder zeer zeldzaam werk. En zijn curieuze stuk ken bij zoals de uit de Franse tijd I—«i«"—WH HM stammende kaart van het „Departement van Texel". Het departement van Texel, verdeeld in acht (in kleur aangegeven) ringen, heeft bestaan van 1798 tot 1801, een nauwelijks bekend feit. Uiteraard is er ook meer bekend kaartwerk. Nog meer geldt dat voor de gravures en an dere prenten, waaronder platen als „Het Eijerlands Huis" en de „dijkdoorbraak bij de Douk". Het feit dat het meren deels om Texelse voorstellingen gaat geeft een bijzondere charme aan de ex positie. Het kijken en vergelijken is dan een heel andere belevenis als bij „vreemd" werk. Dat verklaart mede de explosief toenemende belangstelling. Een oude kaart of prent trof men vroe ger slechts in een enkel „deftig" inte rieur aan. Het lijkt nu gemeengoed te gaan worden. Het zal ook een reaktie zijn op de kleurenkalenders, kleurenfo to's en andere massaal vervaardigde weinig karakteristieke wandversierin gen waarop iedereen onderhand is uit gekeken, ondanks en misschien wel juist door de technische perfectie en juistheid van de weergave. De tentoonstelling is tot en met 15 april geopend op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Jan C. Bruin ,,Geef vertrouwen, maar blijf op de quivive!" een kostbare portie mensenkennis. Jan Bruin kon deze kennis in het juiste ver band tot zich nemen, mede door zijn uiteenlopende beroepsfuncties waarbij hij met alle soorten mensen te maken kreeg en al gauw ontdekte dat bepaalde feiten minder toevallig waren dan ze soms leken. Wat hij onder andere leerde was dat vossen wel hun haren maar niet hun streken verliezen, wat hij kan illus treren met treffende voorbeelden. Hartstocht Bij zijn commerciële speurwerk legde Jan Bruin een verbluffende hartstocht aan de dag. Achter het gemoedelijke praatje en uiterlijk ging een voor zijn tegenpartij verraderlijk qui vive schuil zodat men van goede huize moest ko men om hem ergens te laten intrappen. Hij beheerste het toneelspel dat met de handel gepaard gaat voortreffelijk. Een houthandelaar van de Veluwe meldde zich eens als koper van een par tij aangespoeld rondhout voor verwer king tot houtpulp. Hij bood 65,per kubieke meter, wat Jan Bruin te laag vond. Een andere houthandelaar had ook interesse en zei een rijksdaalder per kuub meer te willen geven, hoewel hij het bod van zijn voorganger niet kende. Daar ging Bruin niet op in. De koper moest zonder meer een bod doen. Het werd 70,Waarna Jan Bruin de eer ste geïnteresseerde opbelde en hem het zelfde vroeg. Betrokkene moest in het duister tasten van Bruin gaf geen enkele indicatie. Waarop de man ƒ67,50 bood en Bruin hem moest meedelen dat de tweede man het hout zou kopen. Die tweede had blijkbaar spijt want later vroeg hij om restitutie met als argument dat hij anderhalve kuub te weinig had gehad. Jan Bruin geloofde het niet en ging de partij persoonlijk opmeten. Re sultaat: de man had niet anderhalve Op woensdag 13 mei wordt het be jaardenreisje voor De Cocksdorp en Ei- erland gehouden, georganiseerd door het „Bejaardenreis'-comité. Men heeft een mooie tocht georganiseerd. Er is onder andere een boottocht van Alkmaar naar Amsterdam in opgenomen. Met zo'n reisje zijn uiteraard vrij hoge kosten gemoeid. Ook dit jaar hoopt men weer met succes een beroep te doen op de of fervaardigheid van de bevolking. In de week na Pasen zullen de comitéleden weer in hun wijk rondgaan om de be kende zakjes te laten vullen en op te ha len. kuub te weinig maar tevéél gehad. Dat is nog een van de onschuldigste staal tjes. Advertentie De strandvonderij tracht de eigenaar van het aangespoelde goed te achterha len door het plaatsen van een adverten tie in het Dagblad van de Scheepvaart in Rotterdam. Als deze zich meldt en aannemelijk kan maken dat hij inder daad eigenaar is (dit heeft vaak uitge breide briefwisselingen tot gevolg) kan hij de goederen of de opbrengst daarvan na aftrek van kosten terugkrijgen. Als zich niemand laat horen wordt de op brengst in de consignatiekas van het rijk gestort. De burgemeester-strandvonder krijgt hiervan 2 tot 10% afhankelijk van de grootte van de opbrengst. Op Texel worden de aangespoelde goederen onderhands verkocht. Van groot belang is uiteraard dat de strand vonder de waarde van de goederen ten naaste bij kent. Dat betekent veelvuldig informeren. Soms is het erg moeilijk, zo als in het geval van de opblaasbare drie meter lange boei die enkele jaren gele den aanspoelde. Bij informatie liepen de (zie vervolg pagina 2> Door de Stichting Cultureel Werk Texel wordt een ambitieus plan voor bereid om tennisvereniging „Deuce" een oplossing te bieden voor het zich vooral de laatste jaren aandienende ruimte probleem. De aanleg van vier nieuwe tennisbanen op een gedeelte van de huidige speelweide tussen Em- malaan en Elemert zou direkt gepaard kunnen gaan met het realiseren van een volwaardig clubhuis. Met dit laat ste zouden ook andere verenigingen gebaat kunnen zijn. Hoewel deze plannen nog in een zeer pril stadium verkeren leeft toch wel de verwachting dat de huidige financiële problemen binnenkort uit de weg ge ruimd zijn. Men heeft hiervoor contact met de Nederlandse Sportfederatie ge had maar tot een definitief akkoord is het nog niet gekomen. Blijkens een schematisch plan wil men aan de uiterst westelijke kant van de speelweide naast elkaar vier tennis banen aanleggen. Het totaal waarover de tennisvereniging „Deuce" (nu 190 le den en een wachtlijst van 40 namen) beschikt komt daarmee op zes banen. Op de open plek die zich aan deze zijde vaa de speelweide tussen het groen be vindt zou een clubhuis gebouwd kun nen worden zonder dat daarvoor bomen of struiken gerooid zouden moeten wor den. Omdat dit clubhuis zeker 70 m2 groot kan worden zouden ook andere verenigingen en instanties die van de speelweide gebruik maken hier berg ruimte en sanitaire voorzieningen kun nen krijgen. Bij de aanleg van de nieuwe akkom- modatie wil men meteen van de gele genheid gebruik maken op de speelwei de parallel aan de Emmalaan een 100 meter lange sintelbaan aan te leggen voor atletickdoeleinden. De realisering van het een en ander zou volgens Culturele Zaken betekenen dat de speelweide met ongeveer 20 pro cent verkleind wordt. Daar tegenover staat echter dat er een veel universeler gebruik van het terrein gemaakt kan worden. Voor de 's winters hier eventueel aan te leggen ijsbaan zouden de veranderin gen geen enkel probleem hoeven op te leveren indien men het oppervlakte van de sintelbaan en de nieuwe tennisba nen zoveel mogelijk op gelijke hoogte brengt met het grasveld. Als de tennisbanen een „gravelvloer" krijgen is een dunner laagje water nodig dan boven gras om een goede ijsvloer te krijgen. In kringen van de tennisvereniging is men zeer ingenomen met de plannen. Men ziet hierin de mogelijkheid einde lijk eens van de wachtlijst af te komen enr de banen door verhuur aan gasten meer rendabel te maken. De gebruikers van de speelweide zoals de paardensportvereniging hebben en kele bedenkingen maar zien over het al gemeen wel de redelijkheid van de plan nen in. KONINGINNEDAG DEN BURG DfiffiCt OU Texel sel dat de verdampte olie vormde is door F de hitte van de op elkaar wrijvende on- De onlangs in de Texelstroom-cen- trale geplaatste grote Stork Werk spoor dieselmotor gaat volgende week terug naar Amsterdam. Bij een carterexplosie die zich donderdagmid dag 30 maart om 13.50 uur voordeed tijdens het proefdraaien hebben onder meer de lagerschalen en de ashals van de krukas schade opgelopen. Herstel daarvan is een ingrijpend karwei dat mogelijk tonnen zal kosten. De oor zaak van de carterexplosie is nog on bekend. De machine draaide op genoemde donderdag voor het eerst, 's Morgens was het goed gegaan maar 's middags deed zich de explosie voor, die uiterlijk geen zichtbare schade veroorzaakte om dat de veiligheidskleppen in werking traden. De schade aan genoemde onder delen deed zich voor als gevolg van de sterk gestegen temperatuur waardoor de smeerolie verdampte en het metaal op elkaar ging invreten. Het knalgasmeng- Verzekering Momenteel is men doende met de voorbereidingen van het transport. De schade (niet voor verantwoordelijkheid van „Texelstroom" omdat de motor pas na het proefdraaien zou worden opgele verd) wordt door de verzekering gedekt. Omdat het inwerking stellen van de mo tor door een en ander maanden is ver traagd, is er een kleine kans dat zich de komende zomer bij de elektriciteitsvoor ziening problemen zullen voordoen. DE COCKSDORP In cn bij het Krimbos wordt niet meer geschoten. De heer M. P. Reuvers die hier regelma tig de jacht uitoefende waardoor om wonenden nogal eens in hun slaap wer den gestoord heeft het jachtrecht afge staan aan zijn neef M. Reuvers. Deze zal echter gebruik maken van fretten en dus niet van vuurwapens terwijl de jacht beperkt zal blijven tot schadelijk wild. De dorpscommissie Den Burg heeft het programma voor de koninginnedag viering in Texels residentie in grote trekken gereed. Het omvat: muziek van de toren door het Kon. Texels Fanfare, een feestmarkt, versierde optocht, kin derspelen, atletiektoernooi en een team tegen team-avondspel op de Groene- plaats. De feestmarkt wordt (bij voldoende belangstelling) gehouden op de Groene- plaats van 10.00 - 13.00 uur. Deelname is mogelijk voor verenigingen en groe peringen die met deze aktiviteit de ver enigingskas willen spekken of zich door hun deelname aan de bevolking willen presenteren. Commerciële aktiviteiten zijn niet toegestaan. Opgave tegen een inschrijfgeld van ƒ5,is mogelijk bij Wolwinkel Lemstra, Weverstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2056. De kinderoptocht biedt dit jaar de mogelijkheid (naast de gebruikelijke al legorische uitbeeldingen) een speciaal onderwerp uit te beelden en wel „Mu ziek en dans". Hiervoor worden extra prijzen beschikbaar gesteld. Het opstel len voor de optocht begint om 10.00 uur in en om de Jonkerstraat. Gestart wordt om 10.30 uur. Meegewerkt wordt door het KTF en Margaretha Sinclair. De route is gelijk aan die van vorige jaren. Eindpunt is de Groeneplaats. Om 14.00 uur beginnen op de terrei nen van de sportvereniging Texel de kinderspelen en het door de atletiekver eniging Texel te organiseren atletiek toernooi. In dit toernooi worden afge werkt: 100 meter hardlopen, doelschie- ten, verspringen, kogelstoten en 400 me ter hardlopen. Deelname is mogelijk vanaf 12 jaar, waarbij een verdeling wordt gemaakt in groepen 12 - 15, 16 - 35 en 35 jaar en ouder, nader onder verdeeld in dames en heren. Opgave bij C. Koomen, Noordwester 37, Den Burg, telefoon (02220) 4125. Het programma voor het team tegen team-avondspel dat om 19.00 uur op de Groeneplaats begint, zal nog nader wor den bekend gemaakt.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1