Over gras en grasland „WAT IK ZEGGEN WOU.." LAND BOUW Tuindersvereniging Den Burg G. Monsma gaat Texelse Boys trainen Meierblissen worden Jan Plezierbedrijf verkocht Plattelandsvrouwen op reis vuilnisbelten Cl pupillen SVO kampioen Kampi loense voor u 3. Avondspel op Koninginnedag Zijn Oudeschilders smeerkezen? (1) Zijn Oudeschilders smeerkezen? (2) Wie heeft boekjes van Mets? Er is nu groot verschil in de stand van het gras. Nog steeds zijn er percelen grasland die er erg „mager" bij liggen. Deze percelen hebben veelal in 't ge heel nog geen meststoffen gehad of veel te laat. Op deze magere percelen is een grote achterstand in de grasgroei. Het verwondert een ieder dan ook dat deze veehouders niet vroeger een bemesting op het gras geven; want met volop gras zijn de veevoerkosten lager te houden. Wanneer er een dure zomer en winter achter de rug is, dan is het toch erg jammer dat er nu op die bedrijven nog geen gras is. Hierbij speelt het geluk van het één of het ander geen rol. Het heeft wel te maken met het onderne merschap. Wachten Waarom wordt er gewacht met de be mesting? Is de temperatuur nog niet hoog genoeg of loopt op alle percelen nog vee. Reeds eerder is geschreven dat het grasland op tijd, en dat was dit jaar emd februari, stikstof en zonodig andere bemestingselementen diende te krijgen om de groei op tijd en vlot te laten ver lopen. De resultaten van het vroeg strooien van stikstof zijn overal duide lijk te zien evenals daar waar de perce len grasland rust hebben gekregen. Op Texel moet, in het voorjaar, als nog vol doende vocht aanwezig is, gebruik ge maakt worden van de groeiomstandig- heden. Bij een invallende droogte is een ieder te laat ook al zijn de temperaturen dan hoger. Kaal grasland droogt dan nog veel sneller uit dan grasland dat be denkt is met gras. De voorsprong die de meeste veehouders nu bij de grasgroei hebben behaald, zijn door anderen niet meer in te halen. Dit kan betekenen dat het jaar 1977 weer een tekort aan ruw- voer voor die bedrijven oplevert. Het re sultaat is dan dat de kosten onno dig hoger zullen zijn. r Achterstand inhalen? De achterstand kan dus niet meer in gehaald worden door groei. Wel zijn er nog mogelijkheden bij het beweiden Uit onderzoekingen is duidelijk gebleken, dat naarmate het grasland per keer kor ter beweid wordt, de totale jaarlijkse opbrengsten het hoogste zijn. De oorzaak ligt bij het minder vervuilen door mest- flatten maar ook door het minder ver trappen. Dit systeem geldt zowel voor het melkvee als jongvee maar ook voor de schapen. 's Nachts opstallen Door de gunstige verkaveling op Texel is het praktisch voor iedere veehouder mogelijk om zijn melkkoeien in de eer ste periode 's nachts op te stallen. Dit heeft naast de besparing aan gras als voordeel dat gevaar van kopziekte min der snel op zal treden en dan vooral bij slecht weer. Uit proeven is gebleken Op een onlangs gehouden ledenverga dering van de vereniging van volkstuin ders in Den Burg zijn statuten en huis houdelijk reglement vastgesteld. Aan al le leden is een exemplaar van deze beide stukken toegezonden. Het aantal leden is inmiddels al weer flink gestegen. Verreweg het grootste gedeelte van de pachters van tuingrond tchter het zwembad en de AOT-garages is als lid toegetreden. Do contributie voor het eerste jaar werd vastgesteld op een bedrag van ƒ5,Daaruit zal duidelijk zijn, dat de kosten geen bezwaar kunnen zijn voor het lidmaatschap. Van de punten die op de onlangs ge houden vergadering aan de orde kwa men noemen we: Voorlichting. Met de tuindersvereni ging te Oosterend is gesproken over een voorlichtingsavond in de komende herfst. Rechtstreekse huur van grond door de vereniging. De afdeling grondzaken van de gemeente lijkt voorkeur te hebben voor verhuur van de grond rechtstreeks aan de vereniging. De diverse volkstuin ders op de genoemde complexen huren dan van de vereniging. Het bestuur staat wel op het standpunt, dat ook volks tuinders, die geen lid van de vereni ging willen worden, huurder moeten kunnen blijven. Een vast complex voor volkstuinen. Bij de tuinders op de percelen achter het zwembad en de AOT-garages bestaat ongerustheid over het voortbestaan van de bedoelde percelen als tuingrond. Het is bekend, dat speciaal van de kant van Landschapszorg bezwaar bestaat tegen volkstuinen in het Hogeberggebied. Hoe wel het bestuur van mening is, dat bij die bezwaren vooral gedacht wordt als volkstuincomplexen, zoals die aan de rand van de steden voorkomen, wordt er rekening mee gehouden, dat het hand haven van de tuinen in dit gebied moei lijk zal zijn. Intussen is van de kant van de gemeente de geruststellende toezeg ging ontvangen, dat opheffing van dit tuincomplex pas zal plaatsvinden op het moment, dat goede, vervangende tuingrond beschikbaar is. Tevens is de toezegging gedaan, dat bij de beoorde ling van een vervangend gebied voor volkstuinen ook de vereniging zou wor den geraadpleegd. Er kan wel worden gesteld, dat het buitengewoon moeilijk zal zijn een voor volkstuinen geschikt perceel te vinden, dat zo goed voor gebruik als moestuin geschikt zal zijn als de grond ten zuiden van Den Burg. C. v. Gr. dat door het 's nachts opstallen van het melkvee (beweidingsduur per dag 8% - 9 uur) er plm. 6°/o minder bewei- dingsverliezen optreden dan bij dag en nacht weiden. De melkkoeien dienen 's nachts wel bijgevoerd te worden met minimaal 1000 gram zetmeelwaarde. Dit komt overeen met ongeveer 1 kg krachtvoer of pulp. Uiteraard is het ook mogelijk de ze aanvulling te geven in de vorm van ruwvoer. Hoeveel dagen op een perceel Meer dan eens is er dit jaar gezegd dat grasland van tijd tot tijd rust dient te hebben wil het optimaal produceren. Naarmate er nu korter per keer geweid wordt, des te gunstiger is het voor de produktie. Helaas zijn er geen cijfers voorhanden waarbij 't 's nachts opstallen ook is ver geleken. In dit staatje worden de verliezen aan droge stof in procenten weergegeven bij verschillend aantal dagen weiden op percelen grasland. Beweidingsduur in dagen bij dag en Procenten verlies nacht weiden aan droge stof 2 15 4 20 6 25 8 30 Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat bij een week weiden er bijna een derde aan droge stof verloren gaat. Bij winterdag kan deze verliespost erg belangrijk zijn omdat de hoeveelheid wintervoer er door beïnvloed wordt. Willen de verliezen zo laag zijn, maar ook de ruwvoederopbrengsten voor de winterdag zo hoog mogelijk, dan is het aanbevelenswaardig om de melkkoeien 's nachts op te stallen, de beweidings duur op het graslandperceel niet langer dan 4 dagen te laten zijn en niet inscha- ren in te lang gras. Na iedere beweiding het grasland weer een bemesting geven zodat de groei weer kan beginnen. Goed ruwvoer in de winter is niet te ver vangen door goed krachtvoer. Vooral voorjaars ruwvoer is van het allergroot ste belang voor lage voerkosten en hoge melkopbrengsten J. Koolhof Met ingang van het nieuwe voetbal seizoen zal de heer G. Monsma uit Den Helder gaan optreden als nieuwe trai ner-coach van Texelse Boys. Hij volgt hiermee het duo Henk Spigt en Bep Vonk op die respectievelijk als begelei der en oefenmeester de vereniging ter zijde stonden. De nu 43-jarige G. Monsma is voorlo pig voor een seizoen benoemd. Hij is mo menteel trainer bij de vereniging Vesdo uit Schagerbrug, waar hij drie jaar ge leden in dienst trad. De heer Monsma begon zijn trainerscarrière bij HRC waar hij m de zestiger jaren de jeugd afdeling trainde en zelf ook aktief voet balde. Voordat de heer Monsma bij Ves do kwam werkte hij gedurende een jaar bij de voetbalvereniging Oudesluis. Zijn dienstverband bij Texelse Boys gaat eind juli of begin augustus in. Zoals bekend bestond er bij Texelse Boys reeds geruime tijd een trainersva cature omdat de als zodanig optredende Bep Vonk, die op 28 november tijdens de thuiswedstrijd tegen Oudesluis ernstig geblesseerd werd (kuitbeenbreuk). Henk Spigt nam daarna naast de coaching ook de training voor zijn re kening maar gaf spoedig de wens te kennen hier niet mee te willen door gaan omdat zijn horeca-werkzaamheden te veel beslag op hem legden. Spigt is vijf seizoenen als begeleider van Texelse Boys opgetreden. Onder zijn leiding pro moveerde het eerste elftal van de 'Boys' aan het eind van het seizoen 1975-'76 naar de tweede klasse A van de afde ling Noordholland. Hans Bakker van „Hermanshoeve" heeft het Jan Plezierbedrijf van Niek Witte uit Den Burg overgenomen. Het bedrijf zal op dezelfde voet worden voortgezet. In de loop van de volgende maand wordt begonnen met de dagelijk se ritten vanuit De Koog (startplaats aan de Nikadel), 's morgens naar het Wester slag en 's middags naar de Slufter. De Plattelandsvrouwenafeding van Cocksdorp-Eierland maakt dinsdag mei een reisje naar Friesland o.a. Hin: loopen). Er zijn nog enkele plaatsen s Wie mee wil kan zich opgeven bij vrouw Boon, Krimweg 26, De Cocksd- telefoon (02222) 376. De traditie van het meierblisbranden wordt bedreigd door de ouderen. Zij zijn het die de in opbouw zijnde brandsta pels bij de diverse dorpen gebruiken als stortplaats voor allerlei onbrandbare rommel. Reeds zijn aanzienlijke hoeveel heden prikkeldraad, matrassen, kachels, blik etc. als „brandstof" aangevoerd. Na 30 april blijft deze rommel achter en moet door gemeente of waterschap wor den opgeruimd. Dijkgraaf M. Roeper Pzn vertelde ons dat de maat onderhand vol is. Het is al vervelend genoeg dat de blis- sen worden aangelegd op plaatsen die daar eigenlijk ongeschikt voor zijn: ber men en binnendijken, maar men is wel bereid dat „historische" feit te accepte ren en zelfs begeleidend op te treden. Ook de na 30 april achtergebleven on brandbare rommel wordt weggehaald, maar nu het publiek misbruik maakt van de gelegenheid voelt het polderbe stuur niet zo veel meer voor medewer king. De dijkgraaf doet dan ook een dringend beroep op jong en oud om uit het bovenstaande de juiste conclusies te trekken. Op de blis mag uitsluitend brandbare afval worden gedeponeerd, zodanig gebundeld dat alles niet direkt wegwaait. De Cl pupillen van de sportvereni ging Oosterend zijn zaterdag kampioen geworden, na gelijk (00) te hebben ge speeld tegen Texel Cl. Ze veroverden totaal 98 doelpunten en kregen er slechts één tegen. Op de foto het trotse elftal. Staand van links naar rechts: leider P. Beuving, Arnold Koot, Mark Drijver, Bennie Jansen, Cor Daalder, Pieter Jan Kamstra, Marien Daalder, Jasper Hel der, Robbie Boogerd, Gerard de Weerd en trainer Joop Komng. Zittend: Ralph Koning, Martin Vlaming, Ger Vlaming, Peter de Wolf, Johnnie Daalder, Jaap Vlaming en Arco Vonk. Het zondagelftal SVO 2 won de wi srijd tegen Vesdo 2 met 62 en we daarmee kampioen. Op de foto triomferende elftal. Staand van li naar rechts: Dirk van der Meer, ty I Keijser, Piet Beuving, Benno Beuvu I Ruud Daalder, Jan Raven, trainer Frederiks. Zittend: Wim Huizinga, Wj Kuiper, Doede de Vries, Gerrit Te windt, Hans Sijtsma en Piet de Vries bil Bi DINSDAG 19 APRIL In hotel „De Zwaan" geeft damkam- pioen P. Bakelaar een damsimultaan- seance voor leden en huisdammers. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 20 APRIL In „De Twaalf Balcken" wordt een open klaverjasdrive gehouden, aanvang 20 00 uur. In „De Branding" in De Koog geeft bil jartkampioen Rini van Bracht een de monstratie; aanvang 19.30 uur. DONDERDAG 21 APRIL De Hervormde vrouwengroepen houden in „De Bijenkorf" te Oosterend een handwerkverkoop: van 10 00 - 12.00 uur en van 14 00 - 15.00 uur DEN BURG Door de dorpscommis sie van Den Burg wordt op koninginne dag vanaf 19.00 uur op de Groeneplaats een teamspel gehouden waaraan ploe gen bestaande uit 5 dames en 5 heren deel kunnen nemen. Voorafgaand aan dit spel wordt tussen Oudeschild en Den Burg de traditionele autopedrace gehou den waarvoor vijf teams zich hebben ingeschreven. Het programma van het teamspel be staat dit jaar uit een steltenloop, een strijdwagenrace, een stapelrace, een lad der wedstrijd en een autoped-estafet terace. De opdrachten zullen kort tevo ren aan de deelnemende teams worden verstrekt, zodat zij in de gelegenheid zijn zich enigszins op de wedstrijden voor te bereiden. Zoals ook in 1975 het geval was hoopt de dorpscommissie ook nu op een groot aantal inschrijvingen van bijvoorbeeld sportverenigingen, horecabedrijven, buurtverenigingen en bedrijfsteams. Ploegen kunnen zich tot donderdag 28 april aanmelden bij de heer D. v. Heer waarden, Jonkerstraat 7, Den Burg, te lefoon (02220) 3053. Het programma ziet er als volgt uit: 18.45 uur: Start autopedrace te Oude schild op het haventerrein. De eerste stop is bij de melkfabriek, de tweede bij het voormalige VTB-gebouw op het Schilderend. Van hieraf zal de route zijn: Wilhelminalaan, Witte Kruislaan, Kogerstraat, Binnenburg, Groeneplaats. De deelnemende ploegen zijn: De Beere- bar, Cors Dubbeldik, De Karseboom, Smullies Bar en In den Grooten Slock. 19.00 uur: Voorstellen deelnemers teamspel op de Groeneplaats. 19.15 uur: Finish autopedrace op de Groeneplaats. 19.30 uur: Aanvang teamspel. 21.00 uur: Einde teamspel. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE We hebben ons afgevraagd of de heer Weijdt soms spionnen langs de Oude schilder dijk heeft. In de Texelse Cou rant (raadsverslag) stond letterlijk dat het m Oudeschild de gewoonste zaak van de wereld is dat men de rommel in het water gooit en daardoor vervuiling veroorzaakt. Ik persoonlijk heb zoiets nog nooit waargenomen. Natuurlijk zal het wel eens gebueren en dat is niet goed te praten maar dat Weijdt alle Oude schilders over een kam scheert door te suggereren dat de uitzondering regel is waar de politie tegen moet optreden gaat alle perken te buiten. De verslag gever heeft er een zodanige vette kop boven gezet dat het lijkt alsof de krant het met de onzinnige beschuldigingen van Weijdt eens is, waardoor Oudeschild nog meer voor schande wordt gezet. Jammer. Het lijkt als of Weijdt hekel heeft aan Oudeschild. Zijn konklusies na het waarnemen van één geval zijn voorbarig geweest. De vele rommel die aan de binnenkant van de dijk ligt komt uit zee en is oorspronkelijk mogelijk afkomstig van de vuilnisstortplaats bij het licht van Troost. Veel rommel waait daar de Mokbaai in en spoelt later langs de hele oostkust van Texel aan. Laat Weijdt déar maar eens wat aan doen in- plaats van de bevolking van Oudeschild voor schut te zetten. Ongetwijfeld mede namens vele Oudeschilders: Dirk Kuiter, Loodssingel 39, Oudeschild Wat de heer Weijdt in de rondvraag van de raadsvergadering heeft beweerd is kwetsend voor de dorpelingen van Oudeschild. Het wordt voorgesteld alsof het hele dorp zich bezondigt aan het over de dijk storten van huisvuil. Ten ene male onjuist. Uitwassen zijn overal; dat heeft de jaarlijkse schoonmaakaktie op Texel wel uitgewezen. In de sloten kwamen wij gevulde vuilniszakken te gen, of waren die ook van Oudeschil ders? Oudeschild is boos, zeer boos. Weijdt zou willen dat een wacht langs de dijk wordt gezet om het vuilstorten tegen te gaan, gewoon belachelijk. Trou wens, hoe zouden de bewoners van de West en 't Buurtje over de dijk moeten komen? Het is zonder vracht al een hele klim. Waarom is er eigenlijk geen trap gemaakt ter hoogte van het Buurtje, niet alleen voor de bewoners van dit dorpsdeel maar ook voor de toeristen die nu „doodlopen" tegen de dichtge maakte haag van het Ankerpark. Een trap is te duur? De sporthal kost meer, dat is bewezen. Goed, geen trap maar dan wel graag een pad om van het An kerpark naar de dijk te kunnen komen. Laat Weijdt zich daar maar eens voor inspannen. De grote kop boven het ver slag (nota bene onnodig herhaald bo ven het vervolg van het verslag op de andere pagina) stond ons ook niet aan. Ik hoor de heer Weijdt nooit over de gruwelijke stankoverlast, die de riool- zuiveringinstallatie geeft. Ondanks alle andersluidende verhalen is het daar lang niet in orde. J. Th. Boom, De Ruijterstraat 125, Oudeschild Beste Texelaars, Als geboren Texelse (14 juli 1917 te Oudeschild) en nog steeds trouw abon nee van de Texelse Courant loop ik al Icing rond met de gedachte eens te infor meren naar het nog bestaan van boekjes e.d. van mijn grootvader Willem Mets Theuniszoon (eind vorige, begin deze eeuw). Deze grootvader was postkantoorhou der van Oudeschild, wonende in een huis met een hoge stoep, dat uitzicht gaf over de zee, misschien herinneren ou dere mensen zich dit nog wel. Toender- tijd behoorden ook Den Hoorn en Oos terend bij dit kantoor. De postbodes van beide dorpen kwamen lopende met de zak op de rug in Oudeschild de post af halen en brengen. Verder was Willem Mets Tzn. kapitein van de Texelse boot o.a. de „Ada van Holland", loco-burge meester, bewaarschool- en Nutsbestuur- der en vond ook nog tijd om medewer ker te zijn van o.a. de Godsdienstige Volksscheurkalender en het kinderblad Jong Nederland. Verder schreef hij boeken en boekjes, uitgegeven door Van Holkema en Warendorf in Amsterdam, De Boer in Den Helder, Van Nooten in Schoonhoven enz. 't Is misschien goed enige titels te noemen: Het beleg van Steenwijk, Naar de IJszee, Bram en Black, Avondje van Sint Niklaas, Kerst vertellingen, De kinderen van de gids. Ook gedichtenbundeltjes, bijv. Heide- bloesem, Zeekraal, Duinbloesem, Stc deeltjes. Zangspelen of operettes op mui van Sam Vlessing o.a. Duinroosje, ur Jac. Sin jewel, IJmuiden. Cantates op muziek van G. J. Old man, uitg. Hüarius, Almelo, bijv. Eeui feest Neerlandsch Onafhankelijkhe (1913). Toneelstukjes, blijspelen. En dan nog boekjes, waarvan de o brengst bestemd was voor het „Wed wen en Weezenfonds Texels Belang" voor het Dorus Rijkers of Helden d Zeefonds in Den Haag. Een paar titel Vissers Grietje, Zuster Bertha, Rijk g trouwd, Kerstblokjes. Misschien hebben, voornamelijk a dere Texelaars denk ik, op zolder of e gens in een kast nog een enkel exe; plaar. Misschien ruimt u ze op in de schoonmaaktijd of gooit ze weg. En nu komt het dus: zoudt u die boe jes aan mij willen afstaan (event, ns opgave van kosten natuurlijk). Ook zou ik nog willen vragen na boekjes van mijn oom Willem J. Me (een zoon dus; grootvader, getrouwd m Neeltje Kaan, had een groot gezin) verhalen, bijv. in het Van Houtens tij: schrift over Oud Texelse gebruiken: meierblis, de pinksterblom e.d. Wille: Jan Mets woonde later als postdirecteJ op het Ankerpark (in de laatste oork I verwoest) in Den Helder en was teve: schrijver van de rubriek „Het Jutterty in de Helderse Courant. Ik ben zeer benieuwd naar uw real ties en dan de redactie al vast harteli; voor de afgestane plaatsruimte. Met vriendelijke groeten, Elisabeth Neeltje Lies Scholte-Me2 Bommegaerde 28, Beetsterzwaag (Fr.), telefoon (05126) 2366 TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,1 elke regel meer ƒ1,05. Bouwinformatiecentru: J. C. R. Geopend v» maandag t/m vnjdag, v» 08.00 tot 12.00 uur en va 13.30 tot 16.30 uur. Doe derdagavond 19.00 21.00 uur. Zaterdag» Ofl.G tot 12.00 uur Komt U woensdag naar de biljartdemonstral tie in de Branding I Woning te koop gJ vraagd in Den Burg V omgeving. Brieven ondj no. 172 aan bur, v.d. btem Open haardenbezitteiil Husqvarna kettingzagen reeds vanaf ƒ475,ïj Tatenhove, Oo»terenc| tel. (02223) 202

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2