Dit weekend „Texel kreatief" in De Zilvermeeuw Jan Veithuysen exposeert schilderijen in raadhuis Bosch en Zee wordt appartementencomplex Verkocht aan Reehorst, Rotterdam Fietstocht Pla tt elands vtou wen Koninginnedag Koorzangavond in R.K. kerk Wandelaars gezocht Derde voorjaarswedstrijd voor Leen van Elk Plattelandvrouwen maken reisje Overgang stal - weide Volleybalprogramma MEISJESPAKJE 65,- SPORTSHOP KINDERSHOP s CVO-meisjes school voetbalkampioen 1977 De dames Mast en Kamstra bezig met het inrichten van de tentoonstelling die dit weekend in ,,De Zilvermeeuw'' is te zien. Dit weekend is in het jeugdhotel „De Zilvermeeuw" aan de Ruijslaan een interessante tentoonstelling te zien. De expositie (zaterdag open van 14.00 - 21.00 uur en zondag van 12.00 - 17.00 uur) bestaat uit werkstukken die zijn gemaakt door deelnemers aan de creativiteitscursussen van de afgelo pen winter. Uit het afgelopen seizoen zijn deze cursussen weer een eclatant succes ge weest. Maar liefst 500 Texelaars hebben aan een der vele cursussen deelgeno men. Het „pakket" waaruit gekozen kon worden bestond uit macramé, edelsme den, kantklossen, frivolité, weven, ba tikken, boetseren, tekenen, naaien, fo tograferen, haken, spinnen, Indisch-Su- rinaams koken en huidverzorging. Met uitzondering van huidverzorging en ko ken zijn resultaten van alle cursussen te zien. Ideale ruimte „Door deze tentoonstelling willen we de mensen die de stap tot dusver niet hebben genomen stimuleren om in het komende seizoen ook een cursus te gaan volgen. Verder is zo'n overzichtsexposi tie ook erg leuk voor de deelnemers zelf", zegt Elly Mast-Sperling, lid van de creativiteitscommissie. Zij is erg blij met de recreatiezaal van „De Zilvermeeuw" want het is een ideale ruimte voor zo iets. Het raadhuis als expositieruimte werd minder geschikt geacht omdat men juist in het weekend open wilde zijn. Bezoek aan de tentoonstelling kan nu het doel van een fiets- of wandeltochtje op de zaterdag of zondagmiddag zijn. Eigen mensen Alle cursussen werden gegeven door docenten die van Texel zelf afkomstig zijn, lang niet allemaal geschoolde on derwijskrachten maar merendeel men sen die de betreffende hobby zelf al ja ren beoefenen en bereid en in staat wa ren anderen daarvan iets bij te brengen. Geen subsidie De cursussen draaien zonder subsidie. De opleidingen bestonden uit vijf of zes lesavonden. De deelnemers betaalden ƒ5,per avond en daarmee waren alle kosten gedekt, dus ook de vergoeding voor de docenten. Dat gaat goed, zolang geen beroep moet worden gedaan op do centen van het vasteland. De dan optre dende verblijfskosten zouden een on aanvaardbare verhoging van het cur susgeld noodzakelijk maken. Er wordt daarom getracht subsidie voor dit be langrijke werk los te krijgen zodat men ook in de toekomst van een gevarieerd opleidingenpakket verzekerd kan zijn. Voor het volgend jaar zijn nog geen difinitieve plannen gemaakt, maar de gedachten gaan uit naar een cursus „broodbakken", „koken voor mannen" en „klusjes in huis". Emancipatie Mevrouw Kamstra (die de afgelopen winter de cursussen macramé en weven verzorgde) vindt het belangrijk dat iets wordt gedaan aan het minder van elkaar afhankelijk maken van mannen en vrou wen. „De meeste vrouwen zijn niet in staat een elektrische stekker te repare- De fietstocht van de afd'eling Texel van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen naar de champignonkwe kerij en het Scheepvaartmuseum in Den Hoorn wordt gehouden op 17 mei. Men vertrekt hiervoor om 14.00 uur vanaf de Elemert. Voor de dames die niet per fiets kunnen meedoen bestaat de moge lijkheid de tocht per auto te maken. Belangstellenden kunnen contact opne men met de bestuursleden van de Bond van Plattelandsvrouwen per adres me vrouw Michel, telefoon (02220) 3718. DE COCKSDORP De toneelgroep van de sportvereniging Cocksdorp zal op de avond van koninginnedag in het Ei- erlandsche Huis een blijspel opvoeren genaamd „Mag ik me even voorstel len. ik ben uw dochter". Er wordt begonen om 21.00 uur zodat ieder gele genheid heeft om eerst naar de meier- blis te gaan. Na afloop is er bal met mu ziek van een duo dat deze keer optreedt als „Duo Meier en Blis". Georganiseerd door het Texels Chris telijk Mannenkoor wordt op zaterdag 7 mei in dc Roomskatholiekc kerk van Den Burg een zangavond gehouden waaraan naast genoemde koor wordt meegewerkt door 6 Noordhollandse mannenkoren. Aan dit gebeuren dat eenmaal per zeven jaar op Texel plaats vindt zullen ditmaal 420 zangers deel nemen. De meewerkende koren zijn: het Hel- derse visserskoor, het Helders Chr. man nenkoor, Mannenkoor „De Lofstem" uit Broek op Langedijk, Chr. mannenkoor uit Andijk en de Chr. mannenkoren uit Alkmaar en Haarlem. Ieder koor verzorgt een tien minuten durend optreden en er zal een zo ge varieerd mogelijk programma worden gebracht. In de pauze treedt de Chr. mu ziekvereniging Excelsior uit Oosterend op. De avond begint om 20 15 uur. DE KOOG - De heer N. van Schoon hoven heeft zijn familiehotel „Bosch en Zee" per 26 september a.s. verkocht aan het Bouwbedrijf Gebroeders Ree horst in Rotterdam. Reehorst heeft plannen om op het bijbehorende ter rein van ongeveer één hectare 56 4-persoons appartementen te stichten, gegroepeerd rond een groot zwem bad. Het bestaande hotelgebouw dat een capaciteit van ongeveer 180 bed den heeft, zal de centrale voorzienin- Sen ten behoeve van dit complex her ergen. Of de appartementen zullen worden verhuurd of verkocht staat nog niet de finitief vast. Gezien de stichtingskosten is het laatste echter waarschijnlijk. De verkoop van „Bosch en Zee" kwam tot stand met bemiddeling van Texel Vastgoed. De heer Van Schoonhoven, die altijd al het plan had om te stoppen als hij een jaar of zestig zou zijn, keek al vijf jaar naar een koper uit. Geruime tijd voerde hij onderhandelingen met een geïnteresseerde, maar dat mislukte. Nog meer plannen Het contact met Reehorst ontstond toen deze onderneming zich als koper meldde voor het appartementencomplex aan de Schumakersweg. Op dat moment was echter al besloten deze appartemen ten gescheiden te verkopen en waren de eerste transacties al tot stand gebracht. Reehorst wil nog meer recreatieve pro jecten op Texel van de grond brengen. Men is al doende met een plan, maar dat is aanmerkelijk minder omvangrijk dan Bosch en Zee. De familie Van Schoonhoven is 32 jaar lang eigenaar van Bosch en Zee geweest. Nick van Schoonhoven kocht het toen malige kamphuis met slaapzalen destijds van de heer G. Michels. Het huidige hotelkaraktcr ontstond 12 jaar geleden bij een ingrijpende verbouwing. De fa milie Van Schoonhoven heeft inmiddels een huis gekocht in Bergen NH en zal mettertijd daarheen verhuizen. ren, een zekering te verwisselen of het leertje van een lekkende kraan te ver nieuwen en de meeste mannen zitten met de handen m het haar als zij bij af wezigheid of ziekte van hun vrouw zelf moeten koken". Maar het specifiek creatieve karakter van het cursuspakket zal niet uit het oog worden verloren. Zo wordt gedacht aan een cursus kerstkaarten maken. Bij het samenstellen van het pakket is men echter afhankelijk van de beschikbare docenten. Wie meent een bepaalde cur sus te kunnen geven kan alvast contact opnemen met de creativiteitscommissie, per adres afdeling culturele zaken in het raadhuis. In de bus die op zondag 24 april de deelnemers aan de wandeltocht te Lim- men naar dit plaatsje toebrengt zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Deelname aan deze door 't Gouwe Boltje georgani seerde trip staat ook open voor niet-le- den van deze wandelsportvereniging. De bus met deelnemers vertrekt zondag om 9.30 uur vanaf het busstation aan de Elemert. De demarrage die halfweg koers door Leen van Elk in samenwerking met Hans Koorn werd geplaatst is zondag tijdens de derde wedstrijd van de voor- jaarswielercompetitie de beslissende ge bleken. Zij kwamen na een enerverende rit respectievelijk als eerste en tweede over de meet. Simon Appel was het die direkt na de start al de knuppel in het hoenderhok gooide door een 200 meter voorsprong te nemen. Hij wist zijn solo op het Zuid Haffelparcours drie ronden vol te hou den voordat hij door de overige negen deelnemers teruggepakt werd. De hierna tamelijk vlot ingezette tus- sensprint van Leen van Elk en Hans Koom bracht een duidelijk krachtsver schil aan het licht. Gerard Koorn en André Smit deden hun uiterste best maar moesten evenals John Huydink afhaken. In het achtervolgende groepje was Dirk Zuidewind de grootste pech vogel doordat hij een ronde voor het einde de wedstrijd moest staken. De uitslag was als volgt: 1. Leen van Elk; 2 Hans Koorn; 3. Simon Appel; 4. Arie Huisman; 5. Cees Riemens; 6 Jos Huisman; 7. André Smit; 8. Gerard Koom. Voor het reisje van de Plattelands vrouwen naar Amsterdam en Boskoop dat voor 10 mei op het programma staat, zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Men zal tijdens deze een-dags-tocht in de hoofdstad een diamantslijperij be zoeken en in Boskoop een handwerkten- toonstelling. Zowel leden als niet-leden kunnen inschrijven bij bestuursleden van de Bond van Plattelandsvrouwen afdelmg Texel. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw Nolting, te lefoon (02220) 3420. Bij iets beter weer zullen op de meeste veehouderijbedrijven de melk koeien overdag naar buiten gaan. Het melkvee dient dan weer over te gaan van het winterrantsoen op een rantsoen van jong gras. Jong gras geeft meestal te weinig struktuur wat aanleiding kan geven tot spijsverteringsstoornissen en daling van het vetgehalte. Stro kan de oplossing geven. Ook andere produkten kunnen die storingen iets tegengaan. Verandering van samenstelling van krachtvoer van stal naar weide zal in de meeste gevallen wel noodzakelijk zijn, omdat in de winterperiode meestal met het krachtvoer meer eiwit ver voerd wordt. Kopziekte Vooral bij koud weer en eiwitrijk gras is een gevaar van kopziekte altijd nog aanwezig. Jaren terug stierven vele melkkoeien aan deze ziekte, de laatste jaren is deze ziekte niet zo gevreesd meer hoewel het altijd aanwezig blijft. Er is en wordt meer aandacht besteed aan de bemesting met magnesium en door de grotere hoeveelheden meng- voer per melkkoei is het probleem niet zo groot meer. Maar toch dient het de aandacht van de veehouder te houden. Wanneer de melkkoeien naar buiten gaan, verdient het de voorkeur om de dieren extra magnesium op te laten nemen uit krachtvoer of op het grasgewas, wan neer het dauwnat is, gebrande magne- siet te strooien. Niet alle twee tegelijk gebruiken. Hier echt een keus maken. Hier geldt, als zo vaak, voorkomen is beter dan genezen. J. Koolhof Hoofdzakelijk werk dat Jan Veldhuy- sen gedurende de afgelopen winterperio- dede voltooide is te zien op de expositie van schilderijen en aquarellen die deze Texelaar tot 2 mei in het raadhuis van Den Burg toont. Te zien zijn ongeveer vijftig werken waar van helaas een te gering aantal zijn pas sie voor het portretschilderen weerge ven. Daarentegen geeft de kollektie een vrij uitgebreid overzicht van een ander onderwerp dat deze schilder-tekenaar na aan het hart ligt, namelijk de zee. „Winterwerk" noemt Jan Veldhuysen (48) zijn kollektie waarover hij de bin nenlopende belangstellenden graag per soonlijk informeert. Van geboorte is Veldhuysen geen Texelaar. Zijn wieg stond in Den Helder waar het ook was dat hij op 16-jarige leeftijd zijn eerste tekenlessen kreeg van H. Vermeulen. Zijn nu getoonde schilderijen en aqua rellen vormen dus mede het resultaat van een betrekkelijk late roeping. Hij werd er verder in gestimuleerd toen hij van 1964 tot 1968 in Baam woonachtig was en daar kennis maakte met de beeldhouwer-schilder J. Jansma die hem deze vier jaar artistiek ter zijde stond Amanuensis Na Baarn kwam Jan Veldhuysen op Texel terecht waar hij als amanuensis in dienst trad bij de Rijksscholenge meenschap. Hier bekwaamde hij zich verder zelf in de schilderkunst. Toen hij om gezondheidsredenen anderhalf jaar geleden zijn werkzaamheden bij de RSG neer moest leggen wijdde hij zich sinds dien volledig aan zijn hobby. Zijn werk toont, ongeacht het onder werp, veel aandacht voor sfeer waarbij hij toch zo realistisch mogelijk te werk gaat. De portretten die op de tentoon stelling aanwezig zijn tonen dit duide lijk. Zelf is hij erg tevreden over 'n por tret van een Vietnamees meisje wier beeltenis hem bijbleef uit een film over de verschrikkingen van de oorlog in Zuid-Oost Azië. Een volledig ander onderwerp vormt iiiiiiiiiinniiiiutiiiiiiiiiiiiujiiHHiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. de kollektie zeeschilderingen waarin hij herinneringen aan zijn zeevaart- tijd (1960-1964) heeft vastgelegd. Buitenland De schilderijen van Jan Veldhuysen hebben inmiddels ook bekendheid in het buitenland gekregen Op een tentoon stelling die hij in 1976 (augustus-septem- ber) gaf in het Vlaamse Herenthals wer den diverse aquarellen aan Belgische belangstellenden verkocht. Twee van zijn werken hangen in West-Berlijn waar vijf jaar geleden de Ober-Burger meister van deze stad twee schilderstuk ken van de hand van Jan Veldhuysen aanschafte. Voor de huidige expositie in de kelder van het raadhuis werd Jan Veldhuysen twee weken uitgenodigd. Het betekende een grote hoeveelheid werk door inlijs ten, voltooien, uitzoeken etc., etc. maar het resultaat van deze hoeveelheid werk mag er zijn. In sporthal Ons Genoegen zullen ken. zaterdag 23 april de volgende wedst <jat i den gespeeld worden: Mezoi 14.30 u.: Tevoko 2-Nieuwediep 2 (h) 14.30 u.: Tevoko 4-Braaf Seahawks 2Te 15.30 u.: Tevoko 6-Noordkop 3 (d) Brene anv DONDERDAG 21 APRIL Margriet Kroonstuiver uit Den Held! houdt voor de PlattelandsvrouweB afdeling De Cocksdorp-Eierland el lezing over arbeidsomscholing. Aal vang 20.00 uur in het Eierlandsel Huis. VRIJDAG 22 APRIL In De Bijenkorf te Oosterend is een ol treden van alle jeugdclubs. De zwem- en poloclub TX 71 houdt I jaarvergadering in het zaaltje v| Starkenburgh, aanvang 20.00 uur De Stichting Dorpshuis 't Skiltje hou! in het gelijknamige gebouw te Oudl schild aanvang 20.00 uur de jaarvel gadering. De jeugdclub van Zuid-Eierland gel in „Bethel" een bonte avond; entrl ƒ2-- ZATERDAG 23 APRIL De bekende zendelinge Betty Smi spreekt aanvang 19.45 uur in de N.l kerk te Den Burg over haar werk I Brazilië en vertoont daarbij een fill Muzikale medewerking van The Mei sengers. Vrije toegang voor ieder. In De Witte Burcht houdt de heer Lel nen een lezing over aquariumplantl voor de aquariumvereniging. Toegarl ook voor niet-leden; 20.00 uur. ZONDAG 24 APRIL Van 8.00 - 10.00 uur wordt bij Dijl manshuizen een sportviswedstrijd gl houden. MAANDAG 25 APRIL Scouting Texel haalt vanaf 19.00 ui oud papier op in de Wilsterstraal Burdetstraat en Meester Kraaistraal Men wordt verzocht het papier gl bundeld klaar te zetten op de stoep. I DINSDAG 26 APRIL De finalewedstrijden van het school voetbaltoernooi (lager onderwijs) 1 de terreinen van S.V. Texel beginnel om 16.15 uur. Bejaarden van Den Burg brengen eel bezoek aan het NatuurrecreatieceJ trum. De bus vertrekt om 14.00 ui van de Elemert. In „De Zwaan" wordt een schaaksimull taan gehouden: Jaap Dros tegen ledel van de schaakclub en andere schal kers; aanvang 20.00 uur. VASTE DATA Elke maandagavond aanvang 20.00 uul bridgen in hotel De Lindeboom-TexelB Inleggeld 3,75 per persoon. Wielervereniging Texel houdt iederl zondag trainingswedstrijden op he'ff Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging al Bejaardenhulp Texel houdt spreekuirl op maandag tot en met vrijdag va:l 9.00 - 10.00 uur van van 14.00 - 150C1 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg! telefoon (02220) 4152. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix]' laan kunnen dagelijks oude krantei», in de daar opgestelde container gedel poneerd worden. Elke maandagavond om 20.00 uur klal verjassen in „De Zwaan". Iedere dinsdagochtend huisvrouwen! gymnastiek in de sporthal van 9.30 -F 10.30 en 10 30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2.— per keer. Slankelijnclub komt op maandagavoo bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. In De Cocksdorp kunnen in het gebou^L van de Hervormde gemeente uitslui-i tend op donderdag boeken worden gel! leend. De uitleenuren zijn van 15.30 I 16.30 uur en donderdagavonds vai| 19.00 - 19.45 uur. gei ■Ire hu jpic tel met doorknoop- of broekrok, s kleuren kaki en legergroen, g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiniMiii Het schoolvoetbaltoemooi voor meis jes is opnieuw gewonnen door de CVO- school uit Den Burg. In de woensdag ge houden finale speelden de CVO-meisjes doelpuntloos gelijk tegen het team van de Sint Jozefschool en gaven strafschop pen uitsluitsel. In de halve finale won CVO (ook via strafschoppen) van „De Bruinvis" uit Oudeschild en won de Sint Jozefschool met 10 van De Cocksdorp. Op de foto de CVO-meisjes met (staande v.l.n.r.). Lourien van der Berg. Conny Vlaming, Alrieke Saalmink, Ris Vinke, Desirée Aubertijn, Marja Kru- j gers en het hoofd van de school H. Veld-!, huis. Zittend v.l.n.r.: Annegré Lap, Ria Grisnigt, Rianne Bruin, Jolanda Eelman, Itty Rienstra en Hanna Wendrich. Trai- j ner-coach Wim Wiering maakte de foto f3 en staat er dus niet zelf op. De CVO-meisjes nemen op zaterdag mei in Den Helder deel aan de Noord-, hollandse kampioenschappen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2