Kringbrandweeroefening bij Oudeschilder molen Topsporter projectleider zomerrecreatiewerk Peter Nieuwenhuis koos voor Texel van het raadhuis Simultaanwedstrijden dam- en schaakclub Oosterend onctememers-aktiviteiten Fietstochtje Plattelandsvrouwen Correctie Gevraagd voor direkt 1 VERKOPER (STER) SPORTSHOP J telefoon (02220) 3144 Twee slagerijen kregen predikaat „Keurslager" Texel kracht elf ton kleding hijeen Bijna 3 mille voor Simavi VERVOLG V*N PAG. 1 VVD-vergadering Damclub Oosterend won van T0G Zwolle Verloting Zuid-Eierland SVG hield onderlinge wedstrijden Tevoko 2 won van Nieuwediep 2 „Er bestaat natuurlijk nogal afstand tussen het beoefenen van topsport en het werken in de recreatieve sector. Het heeft mij echter niet belet de stap toch te doen en op Texel in het zomer recreatiewerk aan de slag te gaan". Aldus de in Amsterdam geboren en op het Heerenveense CIOS geschoolde Peter Nieuwenhuis (26) die op 21 maart werd aangesteld als projectleider van het Texelse zomerrecreatiewerk. Als wielrenner nam Peter Nieuwen huis vorig jaar deel aan de achtervol- gingsploeg die tijdens de Olympische Spelen van Montreal (Canada) voor Ne derland op de weg kwam. Hoewel er geen medaille voor hem (en zijn ploeg genoten Herman Ponsteen, Ger Slot en Ger Möhlmann) was weggelegd vond Nieuwenhuis dit toch een goede afslui ting van zijn bezigheden in de top sport. Bewijs leveren Nu, ongeveer een jaar later is hij vast besloten met zijn werk als projectleider op Texel het bewijs te leveren dat er voor topsporters geen problemen behoe ven te zijn bij het zich wijden aan de recreatiesport. Hoewel het ook sport be treft ligt het recreatieve terrein betrek kelijk ver van het uitkomen in interna tionale criteriums, klassiekers en baan- wedstrijden. Peter Nieuwenhuis erkent evenwel het nut van de recreatiesport. Het sportieve bezig zijn van de vakantie ganger kan de eerste stap zijn om ook in de resterende tijd van het jaar de li chaamsbeweging een belangrijke plaats in zijn (of haar) leven te laten innemen. De nieuwe projectleider van het zo merrecreatiewerk is allerminst van plan de vakantiegangers „op te leiden tot top sporters, want dan schiet je natuurlijk je doel ver voorbij". „Bronzen plak" Zijn sportieve loopbaan begon Peter Nieuwenhuis in de midden zestiger ja ren bij de bekende Amsterdamse wieler vereniging Olympia (organisator van Olympia's Tour door Nederland). Hij kwam voor deze vereniging als nieuwe ling en amateur in diverse nationale en internationale wedstrijden uit en ver wierf ondertussen de sponsoring van de fietsenfabriek Batavus. In 1969 kwam hij in de nationale achtervolgingsploeg en zou daar gedurende 7 jaar deel van blijven uitmaken. De andere takken van de wielersport lagen hem minder goed zodat hij zich op de achtervolging spe cialiseerde. Zijn reeks opvallende suc- cessx begon in 1972 toen hij tijdens de Olympische Spelen van München bij de ploegachtervolging een vijfde plaats be haalde. In 1973 viel Peter Nieuwenhuis bij de wereldkampioenschappen in het Spaanse San Sebastian in de medailles. Samen met koppelgenoten Ponsteen, Fens en Schuiten beëindigde hij de ploegachtervolging om de regenboogtrui als derde. Met deze „bronzen plak" in zijn fiets tas verscheen Peter Nieuwenhuis in 1974 MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Peter Nieuwenhuis van Montreal naar Texel op het CIOS in Heerenveen, waar hij zich intensiever aan de sport ging wij den. Een aanbod om als beroepscoureur zijn brood te verdienen sloeg hij af, mede omdat hij zijn wielercapaciteiten in de bergen onvoldoende vond. Peter Nieuwenhuis wilde de sport echter wel tot zijn beroep maken en koos voor de recreatieve kant er van. „De sport is voor mij, en ik vind voor alle mensen, iets essentieels in de samenleving. Ge zondheid hangt er nauw mee samen". Toekomst Naast zijn werkzaamheden als pro jectleider in het zomerrecreatiewerk blijft Peter Nieuwenhuis ook zelf aktief in de sport. Hij heeft zich onlangs aan gemeld als lid van de Wielervereniging Texel en gaat opnieuw een amateurli centie aanvragen. Hij blijft dus aan wed strijden meedoen, zoals club wedstrijden op aangepast niveau. Het seizoen 1977 begon Peter Nieuwenhuis nogal onge lukkig door een fikse valpartij in Bre men waar hij deelnam aan de opening OOSTEREND Bij de dammers zijn J Trap en K. Bostelaar en bij de scha kers S. Waaier en Erik Dros op de eerste plaatsen geëindigd van de competitie 1976-'77. Ter gelegenheid van de prijs uitreiking die vrijdagavond in dorpshuis De Bijenkorf plaats vond werden door J. Visser en S. Waaier respectievelijk dam- en schaaksimultaans gegeven. De resultaten van deze simultaanpar- tijen waren als volgt: J. Visman 16 te genstanders, 9 gewonnen, 2 verloren, 5 remise, percentage 72. S. Waaier, 9 tegenstanders, 5 gewon nen, 2 verloren, 2 remise, percentage 67. Nieuwe bestemmingsplannen Voor de voorbereiding van de nieuwe bestemmingsplannen Den Burg, Midden Eierland en Zuid Eierland is een inven tarisatie nodig. Ambtenaren van de dienst gemeentewerken belasten zich hiermee en moeten in sommige gevallen op de erven komen. Er wordt op ver trouwd dat aan deze ambtenaren de no dige medewerking wordt verleend zodat zij hun taak kunnen verrichten. In de vorige krant werd vermeld dat degenen die op 17 mei niet per fiets naar de champignonkwekerij en het scheep vaartmuseum in Den Hoorn kunnen gaan, gebruik mogen maken van een auto en zich daarvoor moeten opgeven bij mevrouw Michel. Dat laatste was onjuist: opgave moet geschieden bij een der bestuursleden. In het onderschrift bij de foto van de winnaars van de biertapwedstnjd stond dat Mans Zeegers namens de Texelse horeca de prijzen uitreikte Dat was on juist: de prijzen werden uitgereikt na mens de VVV Texel. Mans Zeegers is bestuurslid van de VW. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji: s IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII De slagerijen P. Kossen (Warmoes- straat 15 in Den Burg) en A. Ott (Dorps straat 22 in De Koog) zijn door de te Amersfoort gevestigde internationale or ganisatie van Keurslagers erkend als keurslager en zullen zich als zodanig mogen presenteren in hun reklame en ander uiterlijk vertoon. De organisatie omvat 800 Nederlandse en Belgische sla gers die aan hun leden bepaalde eisen stellen op het gebied van kwaliteit, hy giëne, presentatie en koopsfeer. In de praktijk zijn het allemaal kleinere am bachtelijke bedrijven met een specialis tisch karakter. Om voor het predikaat keurslager in aanmerking te komen wordt het betreffende bedrijf aan een uitgebreide inspectie onderwerpen waarbij voor allerlei onderdelen punten worden toegekend (plus aanbevelingen voor eventuele verbetering). Wordt het vereiste puntentotaal behaald dan wordt de slagerij tot de organisatie toegelaten, waarbij wel een entree van ƒ500,moet worden betaald plus een forse maande lijkse contributie. Daar staat tegenover dat men kan beschikken over het re- klamemateriaal van de keurslagerorga- nisatie terwijl vier maal per jaar de winkel wordt bekeken en zonodig op nieuw ingedeeld wordt om aan de eisen te blijven voldoen. Ook de keuringen worden herhaald. Uit het bovenstaande mag het publiek uiteraard niet de kon- klusie trekken dat kwaliteit en hygiëne bij niet-keurslagers te wensen overlaat. Uiteraard moet men ook daar aan stren ge wettelijke eisen voldoen-. De Keur- slagerorganisatie stelt alleen extra eisen, vooral op het gebied van netheid, koop sfeer, bediening, verlichting, gevarieerd heid van de aangeboden waar etc. Bin nen een straal van vijf kilometer wordt slechts éék keurslager toegelaten. van het Duitse wegseizoen. Hij liep tij dens de sprint een sleutelbeenbreuk op waarvan hij inmiddels volledig hersteld is zodat hij tijdens de Paasdagen aan de zg. „Eierenrit" in Amsterdam mee kon doen. Op nationaal gebied blijft hij de wielersport aktief door het begeleiden van de talentvolle achtervolger Gerard Schipper uit Ter Apel. Wat betreft zijn toekomstplannen op Texel hoopt hij de gelegenheid te krij gen volgend jaar een nationale wieler wedstrijd op Texel te organiseren waar voor de firma Batavus de sponsoring voor zijn rekening zou willen nemen. Ten bate van de Stichting Mensen in Nood is vorige week op Texel 11.000 kg afgedankte kleding ingezameld. Drie vrachtauto's waren nodig om deze res pectabele hoeveelheid af te voeren. De aktie is dus ook dit jaar een succes ge weest. Een woordvoerder van de stich ting liet weten dat Texel de gemeente met de hoogste kledingopbrengst van Nederland is. Verreweg het grootste deel was zon der meer geschikt om o.a. :n ontwikke lingslanden opnieuw te worden ge bruikt. In tegenstelling tot de eerste ja ren dat de aktie werd gehouden, bevon den zich onder het ingezamelde zeer weinig lompen. De Simavi-kollekte die m de week na Pasen (11 tot en met 16 april) in de ver schillende Texelse dorpen gehouden is heeft een bedrag van ƒ2.862,95 opge bracht. Gespecificeerd over de verschil lende dorpen waren de resultaten als volgt: De Cocksdorp ƒ273,33, Oosterend 336,59, Oudeschild 252,39, De Waal ƒ93,57, De Koog ƒ229,02, Den Hoorn ƒ171,en Den Burg ƒ1.517,05. had voor de konsekwenties daarvan niets gevoeld en daarom met zijn porte feuille gezwaaid. Zijn houding in deze kwestie (die zoals bekend leidde tot het aftreden van Tine Vlas als raadslid) is niet door alle VVD-leden in dank afge nomen, zo bleek uit de discussie van gis teravond. Desgevraagd zei de wethou der dat pas op het allerlaatste moment duidelijk was geworden dat er veel min der reserve was dan men dacht, een ge volg van een vergissing van de voorzit ter. De heer C. J. van der Kooi konklu- deerde niettemin weinig waardering te hebben voor het gebleken gebrek aan communicatie tussen beide VVD-mensen in de raad. Het conflict heeft de VVD geen goed gedaan. Zuidewind. „Het be stemmingsplan heeft een stempel op de WD-afdeling gedrukt en met anders- Openbaar Voor het eerst werd de VVD-verga dering in het openbaar gehouden wat de legale aanwezigheid van de schrijvende pers mogelijk maakte. De journalisten hadden geen spijt van hun komst want de bijeenkomst leverde meer nieuws op dan menige raadsvergadering. Tot open baarheid was door het bestuur besloten naar aanleiding van een brief van de re dactie van de Texelse Courant die zich gegriefd had getoond over het besloten karakter van de WD-bijeenkomst waar op de affaire rond Tine Vlas was toege licht. Argument voor die beslotenheid was de vrees dat de pers de gegeven in formatie „uit zijn verband zou rukken". Secretaris-penningmeester Harry Wuis zei gisteravond deze opmerking te be treuren en terug te nemen. Nieuw bestuurslid In verband met het aanvaarden van het raadlidmaatschap trad Gerard van Dinsdagavond zal op Texel voor de eerste maal in de omgeving van Oude schild een uitgebreide kringbrandweer oefening gehouden worden. Alle deelne mende korpsen vallen onder de A-kring Noordholland-A Bescherming Bevolking. Er zal naast de Texelse brandweer aan worden meegewerkt door 12 brandweer- eenheden uit de kop van Noordholland waarvoor rond 19.00 uur ongeveer 130 manschappen naar het eiland zullen ko- Deze op Texel plaatshebbende oefe ning zal ongeveer drie uur gaan duren. Ze heeft ten doel de samenwerking te bevorderen zodat bij calamiteiten direkt kan worden opgetreden. De oefening wordt geleid door de sectorcommandant brandweer West, H. K. Hulzebos die in nauwe samenwerking met H Hoekstra (plv. sectorcommandant brandweer Oost) en de heren J. van Hoorn en D. van Wilsum (resp. commandant en onder- commandant brandweer Texel) het „plan de campagne" heeft ontworpen. Oudeschild De oefening zal in hoofdzaak in de nabijheid van de Oudeschilder molen en de graanpakhuizen plaatsvinden. Hier zal in het reddingswerk en het pers- luchtwerk geoefend worden. Voorts zal men langs de Schilderweg oefenen in het water halen in aanjaagverband, OOSTEREND De damontmoeting die een team van de dam- en schaakclub Oosterend dit weekend in dorpshuis De Bijenkorf tegen een aantal leden van het Zwolse TOG speelde is geëindigd in een 15-7 zege voor de thuisclub. De titelhouder in de B-groep van Oosterend Kees Bostelaar wist zich in zijn partij tegen H Smit na schijfverlies dermate goed te herstellen dat hij de volle winst binnen haalde. J. Trap, J. Visman en Rien Brouwer speelden remise terwijl B. Medema en Lodie van Leeu wen verloren. De overige partijen werden overwin ningen voor Oosterend. Deze punten werden vergaard door S. Trap, H. van de Wetering, W. Timmer, J. van Loo en G. Brouwer. Een aantal leden van de dam- en schaakclub Oosterend nam vorige week eveneens deel aan de Andijker damdag. Hier behaalde J. Trap en H. van de We tering in de eerste klasse ieder een twee de prijs. K. Bostelaar won een eerste prijs in de tweede klasse en B. van Leeuwen en R. Brouwer wonnen in de jeugdklasse respectievelijk een eerste en een tweede prijs. Van de verloting die dit weckend ge houden werd tijdens de uitvoering van de jongens- en meisjesclub ZuidEier- land zijn de volgende prijzen nog niet afgehaald. De winnaars worden ver zocht zich te wenden tot J. van Benne- kom, Muyweg 13, Zuid-Eierland Groen: 627, 812, 632, 451, 564. 820, 922, 13, 465, 486, 648, 51, 700, 619, 660 en 443. Crème: 886, 808, 574, 599, 689, 644, 913, 883, 900, 616, 998, 520, 877, 638 en 895. Blauw: 69, 45, 223, 63, 35 en 53. der Kooi af als bestuurslid van de VVD. afdeling Bij acclamatie werd in zijn plaats de heer J. J. J. Weel benoemd. Gerard van der Kooi ging uitgebreid in op de vezrdienstkwestie. Hij toonde zich voorstander van een dubbeldekker van de door TESO gewenste grootte maar vond bij een dergelijk schip halfuursdienst overbodig; het zou enke» le vaarploegen a 3 ton per jaar nodig maken. Het argument dat een grote dub. beldekker overcapaciteit veroorzaakt deelde Van der Kooi niet want als de gemeente een beleidsinstrument wil hanteren om de bezetting van de sche pen te beïnvloeden kan dat met een groot schip evengoed. Dagjesmensen afremmen zou kunnen door een dagre tour naar verhouding duurder te maken lan een weekretour. De door de gemeen te gewenste dubbeldekker van 130 au to's geeft bij het lossen een autofile die zes minuten nodig heeft om een bepaald punt op de Pontweg te passeren. Bij een 190-schip zou dat enkele minuten meer zijn; in beide gevallen duurt het te 1 en zijn verkeersmaatregelen nodig. Ge rard van der Kooi vond de prognose van de groei van het vervoersaanbod (30°/o tot 1985) te laag. Naar aanleiding van zijn opmerkingen ontspon zich een geanimeerde discussie. waarbij men water over langere afstand naar de fictieve brand zal brengen door een overbrugging met een aantal pom pen in serie. Hoe alles exact in zijn werk zal gaan wordt de brandweerlieden pas dinsdag avond verteld wanneer ze met de boot naar Texel komen. Tegelijkertijd zullen nadere instructies worden verstrekt. De Texelse brandweerlieden zullen tijdens deze grootscheepse kringoefening vrij wel uitsluitend escortediensten verrich ten omdat het merendeel van de colle ga's onbekend is met de plaatselijke si tuatie. Optimaal Een dergelijke oefening wordt gemid deld 3 maal pér jaar gehouden. De Texelse brandweer is door de geïsoleer de ligging van het eiland eerder nooit in de gelegenheid geweest er aan mee te werken en zal er nu dus als gastheer optimaal in betrokken worden. Tijdens de gehele aktie is ook reke ning gehouden met de mogelijkheid dat zich tussentijds in de kop van Noord- holland calamiteiten voor kunnen doen. Hiervoor wordt op 't Horntje een spe ciale post geïnstalleerd. Voor deze oefe ning worden niet alle brandweereenhe den in dit district op Texel ingezet. Ne gen eenheden blijven voor brandbestrij ding en hulpverlening aan de vaste wal. Om de Texelaars zo min nomelijk overlast te bezorgen zal men de gehele oefening geen blauwe zwaailichten en sirenes gebruiken. Tegen half tien zal men de oefening afsluiten. DE COCKSDORP Ruim 80 jeugd leden van S.V. Cocksdorp namen zater dagmiddag in het Eierlandsche Huis deel aan onderlinge wedstrijden die de gym- nastiekafdeling van SVC ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan organi seerde. De leiding van dit evenement dat zich in een redelijke publieke belangstelling heeft mogen verheugen was in handen van Han Brusselaar. Na een middag waarin het er in de verschillende leef tijdsgroepen erg spannend aan toe is ge gaan kwamen tenslotte de volgende re sultaten uit de bus. Meisjes 6-7 jaar: 1. Susanne Ezer- man 28,3; 2. Mirjam Zoetelief 28,2; 3. Irma Boon 27,4. Meisjes 8-10 jaar: 1. Hermien Boon 29,5; 2. Johanna Dijkshoorn 29,4, 3. Sylvia de Ruiter 29,4; 4. José van Heer waarden 28,8. Meisjes 10 - 11 jaar: 1 Ria Graaf 28,9; 2. Diana de Wit 28,8; 3 Anja van Exel 28,6. Meisjes 12 jaar en ouder: 1. Selma Hooijberg 36,3; 2. Jannette Boon 34,4; 3. Trudie van Heerwaarden 34,3. Jongens 6-8 jaar: 1. Johannes Reu vers 27,8; 2 Jan Henk Broekman 27,7; 3. Herin van der Beek 27,1. Jongens 9-11 jaar: 1. Dirk van der Beek 28,0; 2. Piet Graaf 27,3; 3. Hein Paul Siebmga 27,1. De beste 4 van 6-12 jaar: 1. Hermien Boon; 2. Johannes Dijkshoorn en Sylvia de Ruiter; 3. Ria Graaf. Donderdag en vrijdag draait in het City theater een film van de vorig jaar overleden Italiaanse meester Lucino Vis conti. 'Gruppo di famiglia in un interno' (familiegroep in een interieur), of zoals de film ook wel genoemd wordt „Vio lence and passion" was zijn voorlaatste film en stond vorig jaar op de keuzelijst van „filmganger". De regisseur van „Rocoo en zijn broers" (1960), „De tijger- kat" (1962), „De verdoemden" (1968),1 „Dood in Venetië" (1970) en (vorig jaar) „L'innocente", is zonder twijfel een van de drie belangrijkste filmkunstenaars van Italië te noemen. Burt Lancaster, die in „de tijgerkat" al eerder bij Viscounti een groot acteur bleek, speelt in deze film de vermoeide geleerde, die zich op zijn kostelijk land goed terugtrekt, met het plan zich nog uitsluitend aan de kunstgeschiedenis te wijden. Zijn rust wordt wreed verstoord door het binnendringen van een (verve lend) moderne markiezin, die met haar vrienden de bovenverdieping van het huis willen huren. Dan ontstaat het bot sen der tegenstellingen. De slooppartij van de vier mensen, uit een geheel ande re denkwereld dan die van de professor, blijft niet alleen beperkt tot het meu bilair. Viscounti's films munten allen uit in een grote verzorging. Decor, camera werk, acteren, het is alles tot in het on eindige verzorgd. Ondanks de hoge prij zen die indertijd bij de première in Ro me voor de film werden gevraagd, zat het publiek in drie grote theaters tege lijk tot in de gangpaden. Zover zal het op Texel niet komen, maar de toeschou wer die de rust en aandacht kan op brengen voor Viscounti's schitterende beelden en stemmingen zal tevreden naar huis gaan. (Toegang 14 jaar). Het herenteam Tevoko 2 won zater dag overtuigend met 30 van Nieuwe diep 2. Tevoko moet nog 5 wedstrijden spelen (en winnen) voordat de compe titie af is. Dit in tegenstelling tot de meeste andere Tevoko-teams, die bijna allemaal hun laatste competitiewed strijd gespeeld hebben. Aanvalskracht De damesteams Tevoko 2, 4 en 6 speel den zaterdag hun laatste wedstrijd maar konden niet tot wulst komen. Alhoewel de heren van Tevoko 2 er in het begin van de wedstrijd niet erg in slaagden hun grotere aanvalskracht uit te buiten werd toch de eerste set met grote cijfers gewonnen: 15-4. In de tweede set kreeg Tevoko vooral in het begin weinig tegenstand. Nieuwediep herstelde zich echter enigszins en kon wat terugkomen. Setstand 15-8. De der de set was iets spannender, vooral om dat aan Tevoko-zijde nogal rommelig verdedigd werd. In de slotfase leek Nieuwediep nog langszij te komen, maar Tevoko kon de wedstrijd met 15-11 ud- maken. Goede wedstrijd Tevoko 2 dames speelden een goede wedstrijd tegen Advendo. De eerste set werd met grote cijfers verloren: 5-15, maar in de tweede set kwam Tevoko goed terug: 15-8. Er had in de volgende set voor Tevoko zeker een beter resul- I taat in gezeten, wanneer individueel op beslissende momenten niet van die onno dige fouten waren gemaakt (fout serve ren bijv.). Nu werd het met 9-15 en 11-15 een 31 overwinning voor Ad vendo. Na afloop werd coach Fetze de Haan door de speelsters van een taart en boekenbon voorzien. Klein verschil Tevoko 4 verloor met klein verschil van Seahawks. Vooral de vierde set was in de slotfase erg spannend, maar werd op de valreep nog juist met 13-15 ver loren. Einduitslag 13. Tevoko 6 mocht na anderhalve maand ook nog een keer spelen. Dat de dames geen wedstrijdritme meer hadden bleek duidelijk uit de prestatie. Van Noord- kop 3 had gewonnen moeten worden. Het werd echter 13 voor de Helderse dames.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2