Cjrom c2warLrJexels in het harL> „Wij beschouwen Texelaars als onze bloedbroeders" ■H Zangavond wordt massaal gebeuren 2000 Scholieren lieten spoor van vernielingen achter Vliegtuig stortte neer in Prins Hendrikpolder Moederdag „Grote Walliko" bij herdenkingsplechtigheid rm--a;: Li Z r 5 - ~A RAADSCOMMISSIE STARTTE ONDERZOEK Vogelwandeltocht op Hemelvaartsdag Snelheidscontrole Commissie welzijnszaken vergadert openbaar Havenrestaurant Texel TAXI (02220) Kamerlid J. Knot houdt spreekbeurt Henk Witte werd „Keizer-schutter" Molenstraat dicht VRIJDAG 6 MEI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9175 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 268, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW I s'fcVaSi A. f F--v; De raadscommissie ad hoc, door B. en W. aangewezen om de beschuldigingen van wethouder Jan Zuidewind te onder zoeken is woensdag met haar werkzaam heden begonnen. De commissie zal voor de raadsvergadering van 24 mei rapport aan de gemeenteraad uitbrengen. De commissie bestaat uit de fractie voorzitters uit de raad. Als voorzitter werd de heer L. J Weijdt gekozen om dat hij in dit verband als de politiek meest onafhankelijke persoon wordt be schouwd. Op verzoek van de commissie is de heer A. R. Hengst als secretaris toegevoegd. Als administateur van de centrale werkplaats De Bolder is hij de minst bij de kwestie betrokken ambte naar zodat de objectiviteit in de ver slaggeving zoveel mogelijk gewaarborgd is. De commissie vergadert in besloten heid. Alle bij de kwestie betrokken per sonen hebben het verzoek gehad zich hangende het onderzoek te onthouden van schriftelijke of mondelinge kom- mentaar. Op Hemelvaartsdag, 19 mei, a.s. houdt „Het Gouden Boltje" de traditionele vo gelwandeltocht. De start is in de Kaaps nol te De Koog. Er wordt gewandeld over de afstanden 10 en 20 kilometer. Speciaal voor de kleinsten is ook een route van 5 km uitgezet, waarvan de begeleiders van kleine kinderen uiter aard ook gebruik mogen maken. In schrijven en starten van 11.00 - 14.00 uur Het inschrijfgeld is voor jeugd tot en met 15 jaar ƒ2,voor ouderen ƒ2,50. Leden van de wandelsportvereniging betalen resp. 2 kwartjes minder. Deze prijzen zijn voorinschrijving. Wil men inschrijven aan de start, dan worden alle bedragen met ƒ1,verhoogd. Voor- inschrijven is dus een stuk voordeliger en bovendien kan men dan direkt na af loop de herinneringsmedaille in ont vangst nemen. Gelegenheid tot voor- inschrijven is zaterdag 8 mei, 's middags bij de heer H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg. Op dit adres kan ook nog later worden ingeschreven, uiterlijk tot donderdag 12 mei. De zangavond die het Texels Christelijk Mannenkoor zaterdagavond (aan vang 20.15 uur) organiseert in de Roomskatholieke kerk in Den Burg zal niet alleen welluidend maar ook bijzonder massaal zijn. Naast het Texelse koor geven nog zes andere Noordhollandse koren medewerking aan dit bijzon dere evenement. Op een gegeven moment (aan het slot van de avond) zul len die allemaal gelijk optreden: 420 zangers! Oud-portiseum V. G. Zhgenti g>ote Walliko) legt bloemen bij het monunien, „Wij beschouwen de Texelaars als on ze bloedbroeders, want in dezelfde Texelse aarde liggen zowel de 476 Geor- giërs begraven als de 117 Texelaars die in 1945 zijn omgekomen". Aldus de 55- jarige V. G. Zhgenti uit Tiblisi, die woensdag de jaarlijkse kranslegging op de Georgische begraafplaats meemaak te. Zhgenti, beter bekend als „de grote Walliko" nam destijds deel aan de op stand en was twee jaar geleden ook op Texel. De plechtigheid op de begraaf plaats kreeg nu een bijzonder karakter door de aanwezigheid van een delegatie van het Russische oorlogsvetcranenco- mité, waaronder zich zoals bekend twee „Helden van de Sowjetunie" bevonden. De delegatie was in Nederland op uit nodiging van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers die vorig jaar zelf met een delegatie in de Sow- jeaunie was geweest. Ook ambassadeur Romanow was met zijn militaire atta ché aanwezig. De kranslegging werd verder bijgewoond door afvaardigingen van onder meer de Vereniging Neder- land-USSR en door een groot aantal in Nederland wonende Russische vrouwen, deze keer hoofdzakelijk van een vereni ging uit Groningen. Veerboot Ambassadeur Romanow, de militaire attaché en de tolk mochten deze keer vanaf Den Helder met de normale veer boot naar het eiland; het ambassadeper soneel kwam traditiegetrouw per poli- tieboot van Den Oever. Het gezelschap werd in de raadszaal ontvangen door burgemeester Sprenger die het bijzondere karakter van de ove rigens traditionele herdenking bena drukte en wees op de banden die Texel met Georgië heeft. Het antwoord op de vraag hoe men destijds tot de opstand kwam („Er is samengewerkt zonder veel woorden en over scheidslijnen heen") vond Mr. Sprenger inspirerend en tot voorbeeld strekken. „Loladze" De burgemeester maakte er voorts melding van dat de begraafplaats op de Hogeberg nu een naam heeft gekregen „Loladze", naar de omgekomen leider van de opstand Sjalwa Loladze. Als ge schenk overhandigde Mr. Sprenger aan grote Walliko hetboek „'t Lant van Texsel". Deze zei in zijn dankwoord te beseffen dat als de Georgiërs niet in op stand waren gekomen ook de 117 Texe laars niet zouden zijn gedood Hij meen de dat troost geput kan worden uit het feit dat zowel Texelaars als Georgiërs streden tegen het ascisme. Hij zei dat de herinnering aan de tragedie de mensen zal sterken in hun pogen de vrede op aarde te bewaren en hij verzekerde dat de regering van de Sow jet Unie door alles aan doet. Het ontvangen boek zou een plaatsje krijgen in het Georgisch historisch museum. Als geschenk van de Georgiërs overhandigde hij een plakette Band Grote Walliko, in Tbilisi werkzaam als treinmachinist, vertelde ons dat mo menteel nog ongeveer 95 van de destijds naar de Sowjetunie teruggekeerde Georgiërs in leven zijn. Er is een hechte onderlinge band. Ze ontmoeten elkaar elk jaar op 5 april in Tbilisi. Na de plechtigheid op de begraaf plaats kwam het gezelschap andermaal bijeen in hotel „De Lindeboom-Texel". Generaal S. P. Ivanow, helden van de Sowjet Unie, dankte daar voor de geno ten gastvrijheid. Het bezoek aan Texel werd afgesloten met het bijwonen van de herdenkingsplechtigheid op de bur ger begraafplaats aan de Kogerstraat. De deelnemende „vreemde" koren (verenigd in het gewest Noordholland van de Koninklijke Bond van Christe lijke Zang- en Oratorium verenigingen) zijn: Het Christelijk mannenkoor De Lofstem onder leiding van W. Madder- om, Het Nieuwedieper Visserskoor on der leiding van P. Sanders, het Alk- maars Christelijk Mannenkoor onder leiding van D. Hogenhout, het Andijker Mannenkoor onder leiding van S. Vlek- ke, het Christelijk Mannenkoor Den Hel- Een groep scholieren uit Rotterdam heeft zich de afgelopen nacht schuldig gemaakt aan vernielingen op een voor Texel haast ongekende schaal. Langs de Hoomderwcg werden zes brievenbus sen kapotgemaakt, verkeersborden wer den verbogen en schrikhekken stuk ge trapt. Uit een geparkeerde auto werd een radio gesloopt en hekken van wei landen werden open gezet zodat de scha pen de weg opgingen en lammeren zoek raakten. Een werkkcet van De Vries en Van de Wiel werd opengebroken, tonnen De politie voerde snelheidscontroles uit in de De Houtmanstraat te Oude- schild en de Dorpsstraat te De Koog. Totaal leverde dat 24 bekeuringen op. De hoogst gemeten snelheid (binnen de bebouwde kom) was 84 kilometer. Vrijdagavond 13 mei vergadert de commissie welzijnszaken openbaar in het raadhuis, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer bespre king van de akkommodatieproblematiek in Den Burg ,de sporthal, uitbreiding van de lagere school van De Koog en nieuwbouw van de kleuterschool aldaar. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuutiiiiiiiuiiiiiiiiitiiiuiii (02226) 310 iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiium De Canadese oorlogsvlieger Gerrard S. Hutton stortte in dc nacht van 13 juni 1943 neer nabij hoeve „Capni" in de Prins Hendrikpolder. Dit werd ons van meerdere zijden meegedeeld naar aan leiding van het bericht in de vorige krant Zoals bekend komt Hutton bin nenkort naar Nederland om onder an dere de plaats te bezoeken waar hij des tijds neerkwam. De Canadees maakte deel uit van de bemanning van een groot 4-motorig vlieg tuig. Het trachtte in de Prins Hendrik- polder een noodlanding te maken waar bij het toestel echter zo ongelukkig neerkwam dat het grotendeels werd ver nield. De meeste bemanningsleden kwa men om; Hutton was waarschijnlijk de enige overlevende. De heer W. Roeper van „Capni" wilde 's morgens naar de grote bommenwerper gaan kijken maar dat werd hem verboden door de Duit sers, die de wacht bij het wrak hadden betrokken. Het vliegtuig was laag over het land van Roeper gescheerd en juist over de sloot terecht gekomen op land van de heer M. J. Kikkert, in het graan. Kikkert heeft nog geholpen bij het trans port van het toestel, terug over de (thans gedempte) sloot over rails. Zijn zoon Jan bewaart nog een motoronder deel van het vliegtuig als souvenir. De heer P. Beemsterboer (die het een en ander aan de hand van registratie van de omgekomenen in het gemeente lijk archief kon achterhalen) heeft er in middels voor gezorgd dat Hutton op de hoogte is. MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. van wegafzetting werden verspreid en een uit de grond gerukt verkeersbord werd op de weg gegooid waardoor er een auto overheen reed die daardoor schade opliep. Nog steeds komen nieu we schademeldingen bij de politie bin nen. De daders waren leerlingen van een scholengemeenschap uit Rotterdam die onder leiding van hun onderwijzers op „Loodsmansduin" kampeerden. Woens dagavond was in het programma een zg. dropping opgenomen, waarbij de scho lieren op verschillende punten werden uitgezet met de opdracht weer naar hun kampeerplaats terug te keren. Een zes tal jongens (allen 16 jaar) voelde zich meer aangetrokken tot cafébezoek in Den Burg. Toen ze uren later min of meer dronken terugliepen naar Den Hoorn ging dat met de gemelde vernie lingen gepaard. Pas tegen half vier arri veerden ze in hun tent. De leiding ont dekte al gauw wat er was gebeurd en meldde zich de volgende ochtend bij de politie, nog voordat daar iets van het vandalisme bekend was. Na verhoor zijn de daders van het eiland verwijderd. Welk bedrag de aangerichte schade ver tegenwoordigd was nog niet bij benade ring te ramen. Op uitnodiging van de Partij van de Arbeid afdeling Texel houdt tweede ka merlid ds. J. Knot (vroeger Doopsgezind predikant op Texel) woensdagavond 11 mei een spreekbeurt in hotel „De Lin- deboom-Texel". De heer Knot behartigt voor de PvdA-kamerfractie speciaal zaken op het gebied van verkeer en waterstaat, midden -en kleinbedrijf. Als zodanig heeft hij zich enige tijd geleden beijverd voor versnelde dijkverhoging op Texel na de bijna-ramp van januari 1976. Ds. Knot zal overigens op eigen verzoek niet in de Tweede Kamer terugkeren; hij is nu kandidaat voor de Eerste Ka mer, De bijeenkomst in hotel „De Lin de boom-Texel" is voor ieder toeganke lijk. der o.l.v. C. Bronner en het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van N. Ringels. De heer A. Kuik dirigeert het Texelse koor en tevens de Christelijke Muziek vereniging Excelsior dat muzikale on dersteuning geeft. Organiste is Janny Dros. Het programma vermeldt dertien nummers, te beginnen met een samen zang „Voorwaarts Christenstrijders". In de bijdragen van de verschillende ko ren is het geestelijke element sterk ver tegenwoordigd, maar er is ook ander werk te beluisteren. De organisatoren lopen metdit om vangrijke en kostbare evenement vrij groot risico. Gehoopt wordt dan ook op een grote toeloop van luisteraars. De toegangsprijs bedraagt ƒ4, Dinsdag werd door de handboogver eniging „Eilandschutters" gestreden om de titel koningschutter. De wedstrijd die geschoten moest worden bestond uit een serie van 32 x 1 pijl over een afstand van 25 meter met baan verwisselen. Henk Witte nam al gauw de leiding, op de voet gevolgd door Theo Dijt, Cor van Rossum en Gerard Witte. Tussen deze drie schutters ontstond een felle strijd om de tweede en derde plaats. Henk Witte eindigde met een totaal van 292 punten (een gemiddelde van 9,1) op de eerste plaats en behaalde hiermee voor de derde keer de wisselprijs, wat inhoudt dat hij de titel krijft van keizer- schutter. Theo Dijt werd tweede met 262 pun ten (gemiddeld 8,2) en Cor van Rossum werd derde met 255 punten (gemiddeld 8). De prijs voor de meest gescoorde 8 ging naar Klaas Kikkert en de prijs voor de meest gescoorde 7 naar Gerard Witte. OOSTERENDER JEUGD WERKT ZELF KAMPGELD BIJEEN OOSTEREND De gezamenlijke jeugdclubs van Oosterend gaan ook dit jaar een pinksterkamp naar Den Hoorn. Om de kosten daar van zoveel mogelijk te dekken zullen voor de Oosterender bevolking tegen betaling allerlei werk zaamheden uitvoeren naar het voor beeld van de „heitje voor een karwei- tje"-aktie van de padvinderij. Op de zaterdagen 7 en 21 mei komen de jongelui (11 - 15 jaar) langs de deu ren. Er wordt op gerekend dat ieder een karweitje zal hebben om deze sympa thieke vorm van jeugdwerkloosheid uit de wereld te helpen. Voorbeelden: auto wassen, straatje schrobben, boodschap pen doen, gras maaien, ramen lappen etc. De vergoeding (hopelijk wat meer dan een heitje) mag door de werkgever worden bepaald. De Molenstraat in Den Burg is vrij dag (heden) van 10.30 - 12.30 uur voor het verkeer gesloten in verband met de aanwezigheid van de auto van het rönt- genologisch borstonderzoek.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1